IELDEIISC1E COURANT WOORDEN en DADEN! Tweede Blad. VAN DINSDAG 14 JUNI 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. DE PLAATSELIJKE INKOMSTENBELASTING. Het vergelijkende staatje betreffende de plaatselijke inkomstenbelasting, opgenomen als bijlage O van bet door de kleinst mogelijke meerderheid van bet College van B. en W. ingediende nieuwe belastingvoorstel, laat ons zien, dat in verschillende gemeenten de lagere inkomens zwaarder worden belast dan hier, óók indien de voorstellen van de meer derheid worden aangenomen. Doch tevens demonstreert het op overduidelijke wijze, dat op het gebied van gemeentelijke belasting druk Helder aan de spits staat met de ge meenten Delft en.... Emmen. Deze laatste gemeente kan men wel buiten beschouwing laten; de deplorable toestand, waarin de fi nanciën van die getmeente sedert geruimen tijd verkeeren, mag als voldoende bekend worden verondersteld. Concert. De Telefoon. Gezelschap Louis d eVrles. Zangwedstrijd „Helders Mannenkoor". Tngezonden mededeeling. Ik erken de ontvangst van het mij toegezonden Inteekenbiljet in de N.V. ZEEBAD HUISDUINEN en het groote belang dat onze gemeente heeft bij de totstandkoming van Huisduinen als Ten volle besef ik dat alleen met deze erkenning de N.V. geen enkel plan ten uitvoer kan brengen; daarom voeg Ik bij deze woorden een daad en zend heden mijn inschrijving groot één honderd gulden aan een der commissarissen, waarmede ik dus het gebruikelijke steentje heb bijgedragen tot nut van 't algemeen. Bij gebrek aan pen en inkt, desnoods met potlood. Witte Bioscoop. Zeilwedstrijden Kon. Marine Jachtclub. Het Maritiem Museum. SPORT. VoetbaL Blijft dus Delft, de eenige, die nog boven Helder uitgaat. Andere gemeenten blijven ver bij ons ach ter en daaronder zijn typische voorbeelden. Vlissingen bijv., dat voor korten tijd een be langrijk hooger bedrag voor de gemeentelijke schatkist vorderde dan Helder, blijft nu een heel stuk bij ons ten achter. Een sterker voorbeeld nog geeft de vergelijking met Zaandam. Deze gemeente, wij laten den financiëelen toestand buiten beschouwing, steekt wel heel scherp bij Helder af, vooral wat de hoogere inkomens betreft, wat men toch niet zou verwachten. Gaat men n.1. uit van de voorstellen der Raadscommissie, dan blijkt, dat de inkomens van 3, 4, 5, 6, 8, 10 en 15 duizend gulden hier resp. 62, 154, 291, 471, 869, 1264 en 2248 meer zouden moeten op brengen dan te Zaandam. Alkmaar blijft eveneens beneden Helder. Niet minder ongunstig is de verhouding ten opzichte der groote steden, welker cij fers niet in de tabel zijn opgenomen. Volgens het voorstel der Raadscommissie zou men van een inkomen van 8000 gulden zonder aftrek voor kinderen moeten betalen 334.24; volgens het jongste voorstel van B. en W. 363.Deze bedragen nu zijn voor: Utrecht Amsterdam Rotterdam Den Haag 210.50 200.— 94.50 138.25 Bij een inkomen van 5000 gulden wordt het verschil nog erger. De Raadscommissie stelt voor 829.04, B. en W. 706. Voor de genoemde groote gemeenten worden deze bedragen: Utrecht Amsterdam Rotterdam Den Haag 489.85 417.— 197.10 276.85 De Raad zal er goed aan doen dergelijke groote verschillen en de gevolgen daarvan onder oogen te zien. Dit jaar zal daaraan wellicht weinig te veranderen zijn, en zal het buitengewoon hooge heffingsbedrag ruim anderhalf maal het door B. en W. als uiterst aangegeven» opgebracht moeten worden. Doch de Raad dient ervan doordrongen te worden, dat de gemeente óp te grooten voet leeft, dat de uitgaven gedrukt moeten worden, zoo sterk als mogelijk en toelaatbaar is. Al leen dan kunnen wij terugkeeren naar een heffingsbedrag in o vereen stemming met de draagkracht der .gemeente. Doet de Raad dit niet, dan zal hij ontegenzeggelijk voor nog hoogere heffingsbedragen komen te staan 1922 werpt in dat opzicht reeds donkere schaduwen vooruit terwijl de draagkracht der gemeente in haar geheel evenzeer, zoo niet sterker, achteruit zal gaan. Onze stadgenoot de heer J. H. W. Warners heeft> gisteren te Alkmaar met goed gevolg het eind-examen gymnasium .afgelegd. Heden, Dinsdagavond 8 uur, geeft de Staf- muziek dar Kon. Marine een concert in het Plantsoen. Naar aanleiding van de indertijd in ons blad voorkomende mededeeling, over het af- loopen van de bestaande telefooncontracten, heeft de Kamer van Koophandel alhier zich tot den Minister van Waterstaat gewend, teneinde te trachten te voorkomen, dat be langhebbenden op een gegeven oogenblik zonder telefoonaansluiting zouden zijn. Van den Minister ontving de Kamer thans het hieronder volgende berioht: 's-Gravenhage, 8 Juni 1921. In antwoord bp Uw schrijven heb Ik de eer U mede te deelen, dat de heer W. R>t, Directeur van de N. V. Alkmaarsche Tele foon- en Goederenbesteldienst, te Alkmaar, aan den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie de mondelinge toezegging heeft gedaan, dat de door hem, met het oog op het eindigen der concessies voor het locaal telefoonnet Helder gedane opzeg gingen worden ingetrokken. De betrokken abonnementen worden dus voortgezet, uit den aard der zaak met dit voorbehoud, dat de geabonneerden de voornoemde N. V. niet aansprakelijk kun nen stellen voor eene eventueele niet voort zetting der abonnementen na beëindiging van de concessie. Hierbij zij aangeteekend, dat er voor zal worden gezorgd, dat op den datum van in gang der Rijksexploitatie de op het Rijks- net Helder aangevraagde aansluitingen gereed zullen zijn. De Minister van Waterstaat, (get.) König. „Gaarne herinneren wij' aan de gelegenheid Voor het publiek om ten opzichte van de door het gezelschap Louis de Vries, dat geduren de de kermisweek in „Casino" zal optreden, op te voeren stukken ,zelf een keuze uit een aantal stukken te doen, en wijzen wij er op, dat heden en morgen een opgaaf kan worden ingezonden bij de directie van „Casino", Aan het verzoek van enkele ingezetenen, om ter gelegenheid van het zangersfeest der jubileerende vereeniging „Helders Mannen koor" te vlaggen, was Zaterdagmiddag door enkele ingezetenen gevolg gegeven, evenwel niet zooals men had mogen verwachten. Al vroeg bewoog zich een groote menschenme- nigte in de straten, die zich richtte naar de muziektent in het Plantsoen. Aldaar had de jubilaresse zich geïnstalleerd om aan de bur gerij een concert aan te bieden. Door zeer ve len werd van deze gelegenheid geprofiteerd, maar wij vreezen, dat niet iedereen er veel van gehoord heeft. Er woei een krachtige wind, die veel van den zang deed verloren gaan. Echter dit is een inconvenient aan openlucht-uitvoeringen nu eenmaal voor al hier ter stedeI verbonden. Wij hebben het programma van dit doneert reeds in een vorig, nummer vermeld en kunnen dus vol staan met te zeggen dat het met aandacht werd aangehoord. Nadat de muziek van het Sted. Muziekcorps de zangers had afgehaald van „Casino" werd een rondgang door de stad gemaakt, waarbij een bezoek werd ge bracht aan den winkel van den heer Sand- fort, welke, zooals wij vertelden, in zijn éta lage een origineele hulde aan Mannenkoor had gebracht. Door het bestuur werd hij ge complimenteerd. Zondagmorgen begon de drukte al in de omgeving van het station. Immers te 11.42 zouden de verschillende yereenigingen aan komen. Op het perron bevonden zich de verschillende commissieleden, die de zan gers zouden ontvangen en toen de trein bin nen rolde, Stond het „Stedelijk Muziekcorps" gereed om een vnooljjken uiarsch te blazen, zoodat de stemming er bij de zangers al da delijk inkwam. De besturen der verschillen de zanigvereeni'gingen begaven zich naar de derde klasse-wachtkamer, waar zij aan de commissieleden werden voorgesteld; terwijl d'e -leden zich in middels buiten achter de muziek hadden opgesteld. In tegenstelling met hetgeen in onze courant vermeld stend omtrent de te volgen route, moest deze door onvoorziene omstandigheden worden verkort en ten spijt van honderden belangstellenden in de Prins Hendriklaan en Kanaalweg, sloeg de stoet de Keizerstraat in. Door hun begeleiders werden achtereenvolgens de vereenigingen aan hun repetitielokalen af geleverd teneinde de laatste puntjes op de i te kunnen zetten. Te half twee waren allen present in „Ca sino". Aldaar nam allereerst het woord de Burgemeester der gemeente, de heer W. Hou wing, die alle deelnemende vereenigingen het welkom toeriep en met genoegen constateer de dat zoowelen aan den oproep tot deelname gevolg hadden gegeven. Aan de eerste voor waarde tot slagen is daardoor voldaan. Ook in ander opzicht meende spr. kan men van een geslaagd pogen spreken. Bij elke' ver eeniging n.1. zit het doel voor door het be halen van lauweren zich een brevet van ge schiktheid te verschaffen en door vergelij king met andere vereenigingen elkanders te kortkomingen te leeren zien. Er zijn nog an dere factoren die invoed oefenen op zoo'n concours; men zal zich afvragen of de plaats waar dit gehouden wordt voldoende aantrek kelljkheden bezit. Dat zooveel vereenigingen uit drie igroote gemeenten van Noord-Hol land deelnemen aan dit concours doet naar spr. meening de sage te niet dat den Helder geen aantrekkelijkheden zou bezitten. De wijze waarop de wedstrijd gearrangeerd is, de moed en de volharding, waarmede door „Ifelder's Mannenkoor" is gewerkt, hebben de volle sympathie van de burgerij. Namens hot Eero-Comlté biedt spr. een medaille aan ten blljke van sympathie met het 'Streven. (Applaus) Moge deze medaille, aldus de Bur gemeester, nog lang aan uw vaandel prijken en uwe vereeniging toenemen ln bloei. Spr. bracht tenslotte dank aan de Jury voor haar moeilijke taak. Hoe moeilijker haar taak evenwel is hoe beter, al klinkt het wat zon derling dit uit «pr. mond te hooren, want dat is een bewijs, dat er uitstekend gezongen zal worden. De namen der jury-leden echter waarborgen de eerlijkheid van hun oordeel De heer Abbenes, voorzitter van H. M. is getroffen door de vele medewerking, die de Vereeniging van do burgerij heeft mogen ontvangen. Vooral ook van de zijde van het eere-oomité. Spr. zal maar openhartig zijn en zeggen dat „Held. Mannenkoor" zoo'n oere- oomké.nu ja beschouwde als een franje, die er nu eenmaal aanhangt, maar die 'overi gens niet veel zin heeft. Voor die gedachte excuus, nu blijkt, dat van dit eere-oomité wel degelijk medewerking is uitgegaan. Spr. dankt het Comité voor de geschonken me daille en de burgemeester voor diens waar- deerende woorden. Hierna ving het concours aan. Er waren voor dezen Zondag in het geheel ingeschr»- en 10 mannenkoren. Hiervan traden dei middag sop de voor de 3e (laagste) afdeeling ingeschreven vereenigingen, n.1. een zestal. Als verplicht nummer moest gezongen wor den „Stuurlui" van A. J. Leewens, en verder een vrij nummer naar keuze. Als jury fun geerden de hoeren A. J. Leewens, Helder, Fred. J. Roesfce, en Olivler Koop, Amster dam. Voorzitter de beer Leewens. Men zal van ons niet verlangen eene uit voerige bespreking van alle gezongen num mers. Over 't algemeen wps de zang uitstekend, som- in ige koren bereikten inderdaad een buitenge wone klankschoonheid. Kleine foutjes wer den natuurlijk gemaakt; ook gebeurde het wel, dat men wat zakte, maar de algemeene indruk was dien van uitstekenden zang. De regeling van een en ander was perfect In or de; elke vereeniging had een tweetal manne tjes van Mannenkoor ter beschikking als com missarissen die haar inlichtingen gaven, den weg wezen in de zaal, enz. Een en ander was zoo geregeld, dat men ln de zaal geen last had van gaande en komende menschen in den tuin. Een' kleine pauze werd gehouden, hetgeen niet wegnam, dat het eerste gedeelte van het concours tijdig was afgeloopen. Direot na afloop werd de uitslag der jury, by monde van den' heer Leewens, bekend gemaakt. De taak der jury was, naar de heer Leewen zeide, inderdaad' geen gemakkelijke; over 't algemeen werd verdienstelijk gezonden en de prijzen waren dan ook in overleg met het Bestuur eenigszlns gewijzigd en verhoogd. Zoo was aan den derden prijs een 3e prijs b toegevoegd' waardoor de vierde prijs die in tweeën gesplitst was, thans maar éénmaal werd uitgekeerd. Het kon n.1. niet worden uitgemaakt welke der beide vereenigingen die voor den derden prijs in aanmerking kwamen het best gezongen had. Wij laten hier den uitslag volgen: le prijs verguld zilveren medaille en 125Mannen- koor, „Sappho" Boom, Directeur G. H. Boe- dijn. Opgekomen aantal zangers 40. (deze prijs werd met algemeene stemmen der jury toegekend). Déze vereeniging kreeg dus ook den directeursprijs van f 502e prijs verg. zilv. .med. en 75met 2 tegen 1 st.; Brand weer-Mannenkoor „Oefening na Arbeid", Amsterdanf. Dir. Louis Stiens. Aantal opge komen zangers 66; 3e prijs a verg. zilv. med. en 50met 2 tegen 1 st. Mannen-Zangver- eeniging „Nieuw-Amsterdam" Amsterdam. Dir. A. Wolthers. Aantal opgekomen*zangers 48. 3e prijs b verg. zilveren medaille en 50 met alg. st. Mannen-Zangkoor „Onder Ons", Amsterdam, dir. H. Post Jr. opgekomen aan tal zangers 53; 4e prijs verg. zilv. med. en 25- met alg. st. Mannenkoor „Door Ver eeniging Saamgebracht", Amsterdam (be noorden het IJ) dir. J. C. C. Böhne, aantal opgekomen zangers 44; 5e prijs verg. zilv. med. met alg. st. Zangvereeniging „Cante- mus Domino", Helder dir. N. Bouchier, aan tal zangers 13. Begrijpelijkerwijze waren de Hoornsche zangers in de wolken en toen dan ook hun uitslag opgelezen werd de bekendmaking der prijzen geschiedde1 van achter naar voren, dus de eerste-prijswinners werden het laatst opgenoemd ontstond in den Hoorn- schen hoek een 'geweldig spektakel. De direc teur, die door zijn artistieke gedragingen al opgevallen was hij 'bad o. a. een aparte op stelling zijner zangers'afwijkend van de ge wone ging 'de hoogte in, gedragen door de stevige armen zijner getrouwen en met de kalmte en rust, waarmee het concours was aangehoord, was het gedaan. Zoodat we dan ook met hoeratjes naar huis gingen. Des avonds te half acht traden de in de 2e (hoogste) afdeeling uitkomende vereeni gingen op, in totaal een viertal. Als verplicht nummer was 'thans opgegeven „Lied aan het Gangspil" van Fred. J. Roeske; d'e componist fungeerde thans als Voorzitter der jury. Be grijpelijkerwijs was de beoordeéling van de zen zang heel wat lastiger; het. verplicht nummer was veel' gecompliceerder en dus moest, vanzelf met 'allerlei elementen reke ning worden gehouden. De uitslag hiervan was als volgt: le prijs gouden medaille en 200benevens directeurs-prijs van. 60— met 2 tegen 1 stem „Typografisch Mannen koor" Amsterdam, directeur P. van de Roo- vaart. Opgekomen aantal zangers 60; 2e prijs a: verg. zilv. medaille'en 160— met 2 te gen 1 stem; Mannenkoor „Philip Loots", Haarlem, dir. Henri Pielage. Opgekomen aantal zangers 38; 2e prijs b: met alg. st. verg. zilv. med. en 160Liedertafel „De Vereenigde Zangers", Alkmaar, dir. L. O. Keereweer; opgekomen aantal zangers 00; Be prijs verg. zilv. medaille en ƒ75.— met alg. st.: „IJmuidens Mannenkoor", IJmuiden, dir. N. Gonlag; opgekomen aantal zangers 88. Tussdhen de belde vereenigingen die don oersten prijs behaalden, dat waren dus „Sappho", Hoorn, en „Typografisch Mannen- koor'Amsterdam, moest lenslotto gekampt worden om den eeroprija. Het te zingen num mer was imuar keuze; bolde veroenlgilngen kwamen uit mefdie verplichto koren, De eer ste cere-prljs: een zilveren lauwerkrans werd toegekend aan do typografen; „Sappho" kreeg den tweeden, een emaillo kruis. Nuar do heer Roeske mededeelde was de tank dor jury oo's thans zeer zwaar, omdat er niet alleen goed', maar zelfs schitterend ge dongen was. Daarom was ook thans in de toekenning der prijzen wijziging gebracht, zoodut een tweede extra prijs word 'toege kend en de vierde prijs deruo werd. Do typo's waren natuurlijk uitermate in hun schik met bet „bllkkdie" en „Plet van do Rowaart", die maar boven op een stoel ito speechen stond dat ze nou straks met den oerewedstrijd nog eens extra d'r best moesten doen. en zich niet moesten laten afleiden „Piet van de Ro- vaart" kreeg een ovatie. De volgende week Zondag voortzetting voor de gemengde koren. Hiervoor zijn 18 ver eenigingen Ingeschreven. Tevens wordt dan bekendgemaakt de uitslag van den banier- wedst rijd', waarvoor, gelijk men zal weten, een prijs beschikbaar gesteld Is door den heer Jaarsma en, naar tijdens den wedstrijd werd medegedeeld, ook nog een zilveren kruis is geschonken door den heer Schouten, gérant van het hotel „Bellevue". Met den extra-trein die omstreeks half twaalf van hier vertrok zijn de gasten we der afgereisd. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heer Van Amesfoort, Kerkgracht, belangeloos de verslering dier zaal op zich had genomen. De Witte Bioscoop heeft tot en met Don derdag een programma, dat in meer dan één opzicht een bezoek aan het theater waard is. Als hoofdnummer toch wordt vertoond een 6-bedrijvig filmwerk, dat bewerkt is naar Beaumarchais' blijspel „de Bruiloft van Fi garo", door Mozart in een opera vereeuwigd. Het Is een geestig en vlot 'gespeeld stuk, dat vele aardige tooneeltjes bevat en ongetwijfeld zeer in den smaak zal vallen. Aan de ver vaardiging ervan zijn geene kosten gespaard; levendige straattooneeltjes worden afgewis seld met scènes binnenshuis. Een groote aan trekkelijkheid vormen wel de fraaie cos- tuums; de ouderwetsche hoepelrokken^ der dames, de kuitbroek en steek der heeren, dit alles verhoogt de waarde der vertooning. De beschrijvende toelichting geschiedt ln vaak geestige rijmpjes. Wij willen niets verklappen van het aar dige verhaaltje dat de inhoud van het stuik vormt. Voor' den vrftolijiken, levenslustigen Mozart was hier een uitermate dankbaar ob ject voor een opera-blijspel, en hij schreef bij dit levendige, kleurige en au fond on schuldige gescbiedenisje zijn tintelende, fijne muziek. De heer Nap en zijn orkestje ver tolkte enkele fragmenten van deze muziek, gen de aantrekkelijkheid van het vertoonde ten zeerste. Het begin is niet voor ieder dui delijk, maar bij het tweede bedrijf komt er „teekening". Is het dus om dit fraaie en interessante filmwerk te zien dat wij een' bezoek aan de Witte ten zeerste aanraden, nog uit een ander opzicht was het programma aantrekkelijk. Onder het bijwerk n.1. is een z.g. „truc"-fihn, aangekondigd als een carricatuur van Romeo en Julia. De bekende Frarïsche teekenaar Benjamin Rabier bekend o.a. uit fraaie kinderboeken heeft in „Romeo en Julia" allergeestigste levendige teekeningen gele verd. De twee gelieven namelijke zijn trekkebek kende konijntjes, de postillon d'amour is een verliefde hond, de renbode een kip. Dit alles leeft en beweegt zich op onovertroffen gees tige wijze; de staartjes bewegen, de oogen draaien, de mimiek van de dierengezichten is zeer geestig. Wij zagen nimmer een zoo aardige film; naar de directie ons mededeel de, is voor elke beweging der dieren een tee kening gemaakt, zoadat op die manier meer dan 3600 teekeningen zijn vervaardigd. Of het waar is, en men niet langs anderen teoh- nischen weg deze effecten heeft bereikt, we ten wij niet; feit is, dat het resultaat aller aardigst is, en iemand, die cog heeft voor het waarlijk-geestige en tevens kunstzinnige, hiervan genieten kan. Interessante kiekjes uit het land der zwarte bergen Montenegro geven een goed denkbeeld van dit weinig bekende en prach tige land van wijlen Koning Nikita. Zoo is er dus deze vier dagen veel wetens- en bezienswaardigs te aanschouwen ln het theater in de Koningstraat. Voor de wedstrijden van de Koninklijke Miarine Jachtclub zijn beschikbaar gesteld door Hare Majesteit de Koningin 3 kunstvoor werpen er< een groote zilveren medaille als eerste prijzen in de vier klassen van de pe riodieke zeilwedstrijden en een groote zilve ren medaille als eerste prijs voor de fantai- siesloep die het netst getuigd en uitgerust is. Aan de wedstrijden op 21 Juni zal ook deelgenomen worden door drie sloepeni van de Heldersche Zeevaartschool. In het jaarverslag over 19^0, betreffende het Museum voor Land- en Volkenkunde, en het Maritiem Museum „Prins Hendrik" te Rotterdam komt de volgende passage voor: „In de maritieme afdeeling is aan tulg- herstelling hog veel te doen. Personen, waaraan dergelijke werkzaamheden met gerustheid kunnen worden toevertrouwd, schijnen echter te gaan ontbreken". Toen lk dat las, moest ik toch even mijn oogen uitwrijven en ik dachtwij, Hollanders, zeevarende natie, zouden niemand meer kunnen vinden om tuigage te herstellen. En Rotterdam, havenstad bij uitnemendheid, zou goen enkel mannetje meer kunnen aan wijzen Dat zou toch wel een beetje dwaas zijn, Maar bulten Rotterdam zijn er toch ook nog wel plaatsen, waar menshhen zijn te vinden, die voldoende van tuigage weten om dat te kunnen herstellen. En ik dacht aan onze zeeplaats Nleuwediep. Hier toch wonen vele zeerobben, die jaren hebben gevaren op zeilschepen en doorkneed zijn ln de kennis en behandeling van tuigage Hoeveel gepensioneerde marinemannen zul len hier nog niet rondloopen, die indertijd eeD speciaal-opleiding genoten aan boord onzer marineschepen in behandeling van zeilen en tuigage Een dergelijke klacht als ln het verslag voorkomt, lijkt me dan ook voorshands een weinig voorbarig, mits men de noodige moeite doet om die personen te zoeken en voor zich te winnen. Het zou toch te betreuren zijn als de mari tieme afdeeling ln dat museum eenlgsz<ns aan verwaarloozing zou moeten worden prijsge geven door gebrek aan voldoend deskundige herstellers. Een stuk historie op scheepvaartgebied zou daardoor misschien nfet meer vallen te be wonderen. Mochten er enkelen onder onze lezers zijn, die zich deskundig achten en aangetrokken gevoelen tot tuig-herstelling dan kennen ze het adres waarheen zich te wenden. Dat men ook wel iets er voor over heeft om het Maritiem Museum zoo volledig mogelijk te hebben, moge blijken uit het volgende, hetwelk ook in dat verslag voorkomt. De kans om voor het Maritiem Museum een vaartuig uit den Germaanschen tijd machtig te worden, was voldoende aanleiding om in te gaan op een mededeeling van den heer J. Romein, dat op zijn land in den Prins Alexanderpolder,- onder Oud Terbregge, by het graven van een ^loot, was gestooten op bewerkt hout, dat mogelijk een vaartuig kon blijken. De blootlegging had plaats in tegenwoor digheid van dr. A. E. Van Giffen, conservator van de vroeg-historische afdeeling van het Provinciaal-Museum te Assen Van het ongeveer 9 meter lange vaartuig met steenen werktuigen uit één eiken stam gekapt, was het voorste deel goed in den oorspronkelijken vorm gebleven, terwijl ver der naar achteren de boorden waren open- gezakt en het achterstuk reeds bij het eerste aangraven was verbrokkeld. Het vaartuig werd 1.70 meter onder het maaiveld bloot gelegd, Met dr. Van Giffen werd vastgesteld, dat het varrtulg zich bevond op 200 meter uit den tegenwoordigen linkeroever van'de Rotte, in een vroegere, later met moe ras veen van elzen, berken en wilgen dicht ge en de geliefde en populaire wijsje» verhoo- groeide kreek in de uiterwaarden en wel op een ladingsplaats tegen den oorspronkelijken oever. In de klei-laag, onmiddellijk onder het vaartuig, 'werden hoofdzakelijk wortel stokken van riet aangetroffen. Hoewel eerst gehoopt werd om althans het voorste gedeelte van het vaartuig in den oorspronkelijken vorm te behouden, bleek dit al spoedig niet mogelijk te zijn; ook de behandeling met een mengsel van vernis en terpentijn faalde. De opgenomen maten z\jn echter voldoende voor de vervaardiging van een juist model. Dat het vaartuig dateert uit den tijd des volksverhuizing en dus niet jonger zal zijn dan ongeveer de 6e of 7e eeuw, daar aan schijnt ook naar de meening van dr. Van Giffen geen twijfel mogelijk. Ook de weinige by het vaartuig gevonden pot scherven met gekartelden bovenrand zyn daarmede in overeenstemming. Tinde een onzer zeevarenden in het Ma ritiem Museum een werkkring, waaraan hij hart en ziel kan geven en die hem nog altijd zal doen terugdenken aan zyn zwerven op zee, dat hy, ondanks alle onaangenaamheden daaraan verbonden, toch liefhad. Kogelstootem Bij de atletiekwedstrijden op 12 Juni te Hoo- igezahd-Sappemeer, werd het kampioenschap van Nederland kogelstooten verwerkt, waarbij de bootsman A. J. Levison voor de derde inaal ach tereenvolgens belag legde op dit nummer, met een worp van 10.51 M.; 2e prijs A. Kroeze 10.03 M.; 3e prijs F. Kroeze 9.92 M. DenemarkenNederland 11. Zondag werd bovengenoemde wedstrijd te Ko penhagen gespeeld, onder leiding van den Zweed- schen scheidsrechter Albilm. De „Telegraaf" meldt over dezen, wedstrijd de volgende bijzonderheden: Als om 1.30 het aanvangssignaal gegeven wordt stellen zich de volgende elftallen van links naar rechts op: Denemarken: Frigast Larsen (d.)BH- cher en Ring sted (a.)Aaby, Berth en Larssen (m.jSteen, Hansen, Tarp, Rohde en Dannin (v.) Nederland: v. Tilburg (d.)Stevens en v. d. Kluft (a.); Hulsman, Hoogstede en Sissingh (m.); Walder, v. Diermen, v. Gendt, Rodermond en Tetzner (v.). Het blijkt al spoedig, dat de Denen technisch beter spelen dan de Hollanders, die ecihter zwoegen, dat het een lust is en het den Denen zeer lastig maken. Bovendien laat het schieten der gastheeren nog al wat te wenschen over. Tot de rust wordt er dan ook niet gedoelpunt. Gedurende de rust komen de koning van De nemarken en de Nederlandeche gezant Van Rap- pard een handdruk wleeelen met de epelera. Om 5.86 wordt 't spel hervat. Terstond vallen dé Hol landers energiek aan en bestormen het Deensche doel. Aanvankelijk worden deze aanvallen afge slagen, doch er wordt flink volgehouden. Dan komt het groote moment. Als er 9 minuten gespeeld is, bemachtigt Hoogstede den bal en plaatst dezen naar Rodermond, die op keurige wijze het leder vrijmaakt en het op het juiste oogenblik zuiver overgeeft aan Van Gendt, die Holland de leiding geeft. Nauwelijks echter heeft Holand gedoelpunt of de Denen zetten er alles op om gelijk te maken. Onze verdediging krijgt volop werk; zij kwijt zich goed van haar taak en daarbij blijft ook thans het schieten door de Deensche voorhoede beneden peil. Toch hebben de Denen eindelijk succes, n.1. als zij na 24 miinuten een: hoekschop te nemen krijgen,. Deze wordt goed genomen, doch de bal springt van de lat ln het veld terug, waar Hansen hem opvangt en ineens hard inschiet, waardoor de stand gelijk is (11). De rest van den speeltijd zijn de Denen in het veld sterker. Onze verdediging houdt echter kra nig stand en weet tot het einde de overhand op de Deensche aanval led te houden, zoodat het einde komt met gelijken stand. Bepaalde uitblinkers waren er 'bij de Holland- sohe spelers niet. Echter hebben allen, zonder uitzondering, on tot het laatste oogenblik buiten gewoon hard gewerkt en het gelijke spel waa daarvan de bekroning. Dit ls ds vierde maal geweest dat een ontmoe ting tusschen Nederland en Denemarken plaats had. De stand is thans: gesp. gew. gel. verl. v. t. punt Denemarken 4 2. 1 0—7 6 Nederland 4 110 7-0 I H.R.O. I—Hilvorsumsche Boys I 8—0. De Racers hebben Zondag een welverdiende over winning op de Hilvorsumsche Boys behaald. De voorhoede van de H.R.G. heeft heel wat beter ge spoeld dan een wook waarvoor, toen het om het Gouden Kruis gltog. Vooral Helder was er nu in. Prins muntte nu uit door zijn flink inloopon, en was weer een geduchte versterking in de voor hoede. Smit als rechtsbuiten beviel ons wel, zijn voorzetten waren in het algemeen goed. Dieden hoven en Clowting in de voorhoede, deden hun werk naar behooren; het is wel jamimer dat Clow ting niet wat steviger Is, dikwills moest hij het in lichaamskracht aan ook afleggon tegen de H. Boys. Do middonilinio met Tios&en aan het hoofd, speelde een uitstekende party. In de achterhoede was Ter Burg goed, du invaller back, BuUs, mist» nogal eens. Bakkcr.ln het doel, behandelde de wei nige schoten, die hij kreeg, naar behooren. De Hilv. Boy» hebben niet zoo'n gunstlgen la- druk achtergelaten. Ze speelden ln het algemeen een lauwe party. De keeper deed soms aardig werk, maar er waren ook slechte momenten. De baoks waren redelijk. De middenlinie was wel het beste deel van het elftal. Ia de voorhoede viel de linkervleugel het meest op. De wind heeft aan dezen wedstrijd ook weer voel afbreuk gedaan. Over den wedstrijd het volgende: Als scheids rechter Kort om 2.46 uur de elftallen laat opstel len, verschenen de Boys zooals wij reeds vermeld hebben en bij de H.R.C. speelt Buljs voor Augus- teijn mede. De IIllv. Boys hebben eerst den ster ken, wind In den rug. Zy gaan tot den aanval over en Bakker moot al spoedig een schot tot corner verwerken. Deze heeft geen resultaat. H.R.C. begint zloh nu wat los te werken keer op keer gaan zij op het doel van de Boys af. Als er 15 min. gespeeld ls, krijgen de roodlhemden een vrije schop te nemen wegens free kick. Ti essen plaatst aich achter den Bal, geeft deze aan de voorhoede en Helder geeft met een, fraai schot zijn club de leiding (1—0). Trots den wind is de H.R.C. nu ln de meerderheid. De verdediging van de Hilv. Boys werkt echter verdienstelijk, zoodat meerdere doelpunten voorlooplg uitblijven. Dan worden de roodhemden in de gelegenheid ge steld om hun voorsprong te vergrooten, door een hands/in het strafschopgebied van een der backs, doch Tiessen schiet opzettelijk naast. De boys brengen nu weer een bezoek aan Bakker; zij krijgen een corner te nemen, welke weer niets oplevert. De middenlinie van de Racers zet haar voorhoede telkens aan het werk. Helder en Prins zenden eenige goede echoten in, doch zonder succes. Uit een aanval van de Hilv. Boys wqrdt weer een corner geboren, welke door den linksbuiten 6oed genomen wordt en ook benut zou ziin, als akker hem niet op uitstekende wüze onscha delijk gemaakt had. Net buiten het strafschop gebied maakt Heldor freee kick; de vrije schop wordt evenwel door de H. B. naast geschoten. De rust nadert; de Boys krijgen nog gelegenheid om oen doelpunt te maken, maar het leer scheert de lat. Als Prins dan nog een vrije schop te nemen krijgt, welke over geschoten wordt, treedt de rust in met 10 voor de H.R.C. Na de rust, toen de roodhemden den wind mee hadden, moesten de Hilv. Boys zich meest op ver dedigen toeleggen. Eenige minuten na rust krijgt H.R.C. haar eerste corner te nemen, welke goed genomen wordt en Ingezet. De keper, die te ver in- zyn doel stond, weet de hooge bal uit het net te grabbelen. De heer Kort kent echter goal toe. waar de Boys nogal ontstemd over waren (2—0). (Het zijn in den regel wel twüfelachtige doelpun ten.) Het doel van de Boys beleeft nog vele ge vaarlijke momenten, doch doelpunten biyven uit. Het laatste kwartier krijgen we weer een geiyk opgaand «pel. De Boy» voelen Bakker nog eens

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5