nadat er veel sneeuw gevallen was en dat de oude inan ook met sneeuw zijn goud wasdhto. De goudzoekers, die er dit jaar op uitgaan, hebben aan hun onderneming veel geld ten koste gelegd' en hopen het goud in de oudo rivierbedding ten Noorden van Olear Hills te zullen ontdekken. Thans is ook goud ontdekt in de Oanadee- sche provincie Manitoba bij Le Pas. De Times verneemt uit Toronto, dat daar (ie grootste goudertsbedding van het Noord- Amerikaansche vasteland is ontdeekt. Men heeft de ertsbedding aiover een lengte van 650 voet en een! breedte van 50 voet bloot gelegd De goudzoekers zijn dadelijk begon nen om ook in den omtrek terreinen voor concessies af te bakenen. De eerste kist dy namiet is aangekomen voor verdere naspo ringen met behulp van ontploffingen. Uit Engelsch Indlë. De regeering van Enge\sch-Indië heeft een mededeeling gedaan over een botsing tusschen ambtenaren en dorpelingen in den staat Suchi, waaruit blijkt, dat ln het dorp Morvada een oude sekte Charans of „erfelijke muzikanten" geweigerd had, de gewone belasting te betalen. Toen er een afdeeling Sepoys heen werd ge zonden, werd men gewaar, dat do Charans besloten hadden, „de traditioneele methode toe te passen, om de wraak des hemels op den staat neer te laten komen, door een oude vrouw levend te verbranden". Een bejaarde weduwe was op een brandstapel gezet, dien hare naaste betrekkingen aangestoken hadden. De troepen trachten het slachtoffer te redden, maar de dorpelingen stelden zich daar met messen, krissen en «abels tegen te weer en verwondden eenige soldaten. De soldaten moesten uit zelf verdediging vuren, doodden zeven dorpelingen en wondden tien, maar kwamen te laat om de vrouw te behouden. BINNENLAND. De nieuwe Burgemeester van Amsterdam. Met ingang van 20 Juni is benoemd; tot burgemeester van Amsterdam de heer Wil lem de Vlugt, wethouder van Amisteirldajii. De nieuwe burgemeester werd 19 Decem ber 1872 te Amsterdam uit eenvoudige ouders geboren. Hij is de derde zoon uit een huisgezin van vier zoons en een dochter. Na eenige jaren het onderwijs aan de school der Vereeniging van Gereformeerde Scholen te hebben gevolgd, ginig hij naar de Leer school, verbonden aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen, met de bedoeling om de acte Voor onderwijzer te ha len. De jongen bleek 'echter al heel gauw weinig te voelen voor dit beroep. Van school ging hij naar het houtkoop erskantoor van de firma 0. E. van Gelder 'en Go. Daar ont wikkelde zich bij hem de neiging om in de bouwvakken te gaan arbeiden. 'Nog geen 23 jaar oud', vestigt De Vlugt zich' zelfstandig, als firmant van de firma De Vlugt en Domtoof. De firma De VTugt en Dotahof is aanne mer geworden van verscheidene groote wer ken, waaraan wij noemen de Etectrische Oentrale, een gedeelte van de Wester Sui kerraffinaderij, do verbouwingen aan Heine- faens bierbrouwerij, het magazijn der firma Ereymborg, de Bijenkorf. Uit de politieke loopbaan van den nieuwen burgemeester zijtn aangestipt, dat hij van 19091918 onder toet Ministerie-Heemskerk,' zitting heeft 'gehad in de Tweede Kamer voor het voormalig Atasterdarasctoo district Vm. In Juli 1915 werd de hoer De Vlugt: voor het toenmalige iddstrict IX tot Md van den Raad gekozen, in Ootober 1918 volgde zijn benoeming tot wethouder. In die func tie heeft hij steeds de afdeeling Publieke Werken beheerd. Het HM. schrijft over deze benoeming: De benoeming van den heer W. de Vlugt 'bot buigemeéster dar hoofdstad was in raads- kringen gean verr assing. Er werd de laatste weken zóó herhaaldelijk verzekerd, dat de wethouder van Publieke Werken zou komen op den voorzittersstoel van den Raad, dat hot een verrassing zou geweest zijn als' do „Staatsoourant" een anderen naam don dien van den thans benoemden, zou heb ben venntld. Er zal ongetwijfeld over deze 'burgemees tersbenoeming, en dan enkel uit politiek oogpunt, nog wel een en ander worden ge schreven. Doch dit staat wel vast, beschouwingen over deze benoeming zullen niet rik en den persoon van burgemeester De Vlugt. Want de zetel van den eersten burger der stad zal .thans worden ingenomen door iemand, die zich, als m e n s c h, in de sym pathie van alle partijen mag verheugen De N. Rott. Grit ziet in deze benoeming een .afwijking van d'e traditie dat de hoofd stad bestuurd werd door mannen wan 'links. En ofschoon heit liberale element sterk op op dien achtergrond gedrukt is, kan, meent hel hliad, tóch moeilijk gesproken worden van een oriënteering naar rechts. Daarbij bomt zegt de N. Roitt. Crt ver der dat de heer Vlugt een zeer principieel anti-revolutionair is. Zeker, men plaatst hem aan den linkervleugel der anti-revolutionai-. ren, en door zijne deelneming aan een col lege van B. en W. als wij nu laatstelijk ge had hebben, een ooilege waarin alle partijen vertegenwoordigd waren en waarop vooral de sociaal-democraten hun stempel zetten heeft hij blijk gegeven van zekere soepel heid, zeker aanpassingsvemogen. Maar wij vreezen toch dat hij, die een vurig partijman is, zich bij beginsel-quaesties al te zeer op een dogmatisch standpunt zal stellen. .En dit ban tot zeer ongewenschte gevolgen* leiden in een raad en in eeine stad, die in hoofd zaak niet olericaal zijn. De Telegraaf zegt o, m.: E«n joon van recht» du» toch Burgemees ter van Atoeiordcffi! Bart wieden hebben wij ome bezwaren een dergelijke be noeming uiteengezet en het feit, dat een ver dienstelijk en sympathiek man eis wethou der De Vlugt zich de benoeming noeft laten welgevallen, neemt van onze bezwaren niets weg. Integendeel! Zooels wij reeds schreven, bevrediging kan een rechtsche burgemeester in Amsterdam in zijn N werkkring moeilijk vinden, want voortdurend zullen zijn begin selen moeten botsen tegen die van de meer derheid der burgerij en de voortdurende strijd, dien een man als De Vlugt zal to voe ren hebben, zal hem zijn toch reeds schier bovenmemscheUjke taak nog moeilijker ma- keil. De ergernis over deze „politieke" benoe ming wordt gelukkig eenigszina getemperd als men weet wie de benoemde is, welk een svmpathieke persoonlijkheid de anti-revolu tionaire wethouder De Vlugt zich geduren de de jaren, dat hij thans een deel der Am- sterdamsche burgerij ten stadhuize vertegen woordigt getoond heeft te zijn. Hij behoort tot de linksstaanden in zijn partij, gaf steeds •blijk van democratisch inzicht in vele der zeer belangrijke vraagstukken van gemeen- tebeheer, terwijl hij als leider der afdeeling PubUeke Werken toonde een voortreffelijk organisator en een technicus van bijzondere kwaliteiten te zijn. Het college van B. en W. van Amsterdam. Dinsdagmorgen te tien uur is ten Stadhuize een bijeenkomst gehouden van vertegenwoor digers der Roomsch-Katholicke, Anti-revolu tionaire en Boc.-democratische fracties van den Gemeenteraad. Aanwezig waren van de Roomsch-katholieke Raadsleden de heeren Wierdels, Drabbe en Van Lingenvan de Anti-revolutionairen Spier en Douwesvan de soc.-democratenVliegen, Wibaut, De Miranda, E. Polak, Loopuit en Kleerekoper. Namens de soe.-dem. fractie werd medege deeld, dat harerzijds geenerlei verklaring zou worden afgelegd, als bedoeld in het schrijven der rëchtsche raadsfracties van 18 Mei j.1. Daartegenover werd namens de Roomsch- katholieke en Anti-revolutionaire fracties voor opgezet, dat geen overleg mogelijk zou zijn, indien niet van soc.-dem. zijde eenige verkla ring betreffende de handhaving van het gezag zou worden gedaan. Daarop ging de bijeen komst, die van 10 tot 12 uur heeft geduurd uiteen, zonder eenig resultaat te hebben bereikt Bezoek Japansche Kroonprins te Amsterdam Ter gelegenheid van het bezoek van den kroonprins van Japan met gevolg arriveer den gistermiddag H.M. de Koningin en Prins Hendrik in de*hioofdstad. Met den trein van 4.18 kwam het koninklijk echtpaar aan het Centraalstation aan, opgewacht door den Commissaris der Koningin, den waarnemen- den burgemeester, den commandant der stel ling Amsterdam en| den directeur der Ne- derlandsche spoorwegen. De koninklijke wachtkamer was ter eere van de Japansche gasten met witte hortensia's, palmen en se ringen versierd. Een ©erewacht voor het Paleis op den Dam onder commando van den luitenant ter zee le kL J. Lagaay bewees de militaire honneurs; de Marinekapel, onder leiding van de heer A. L. Hazebroek, speelde het Wilhelmus. Een kwartier na aankomst reed Prins Hendrik in Admiraalsuniform groot tenlue naar het station om den Japan- sohen Kroonprins te verwelkomen. Op het perron had zich opgesteld een com pagnie van het 7e reg. infanterie ter eener en de muziekkapel ter andere zijde van de kon. wachtkamer. Verschillende ministers, leden der Japansche legatie en Japansche oonsuls waren in de wachtkamer aanwezig. Ook vele plaatselijke en gewestelijke auto riteiten zag men. Het laatste bezoek van vor stelijke gasten' was dat van het Deensche Koningspaar in 1913; na dien tijd zijn der gelijke ceremoniën niet meer voorgevallen. De belangsteling van het publiek was zeer groot. De koninklijke trein met prins Hiro-Hito voerde aan weerszijden van het front der locomotief de Japansche vlag. De muziek kapel zette bij de nadering een Japansch hymne in: eenvoudige, zwaarmoedige melo die, die zich na negen maten herhaalt Alle, die ter begroeting zijn gekomen, na deren. De trein stopt. Prins Hendrik salu eert en wacht ln deze houding den vorsto- Ujkenl bezoeker, die vlug uitstapt. Ieder her kent den kroonprins van de portretten, de laatste dagen in de geïlustreerde bladen ver schenen, maar nu hij wezenlijk vóór ons staat, is het toch weer heel iets anders. Prins Hiro-Hito, de even twintig-jarige is klein, als iedere bewoner van Nippen; hij is slank en heeft een bruinachtig gele ge laatshuid. In de groote brilleglazen glinstert het dagUoht. Den' rooden kepi heeft hij ver in de oogen getrokken. Op zijn uniform, groot tenue majoor van het Japansche leger, han gen ordeteekonen en kleurt het blauwe iint van het grootkruis van den Nederlandechen Leeuw. Prins Hendrik begroet den gast hartelijk. Prins Hiro-Hito buigt eenige malen; drukt 's Prinsen hand, laat een paar der aanwe zige heeren aan zich voorstellen. Zwijgend groet hij, zwijgend beantwoordhij buigin gen en handdrukken. Is het Japansch cere monieel, deze zwijgende begroeting, of is Prins Hiro-Hito, zooals verluidt, geen der moderne Europeesche talen! voldoende mach tig? Hij inspecteert de eerewacht en gaat dan naar de koninklijke wachtkamer, waar heen Prins Hendrik, die nu toch eenige woorden met den gast heeft gewisseld, hem noodt met vriendelijk gastvrij handgebaar. Het gevolg gaat langzaam achter de vor sten aan; achter den troonopvolger en ach ter Prins Kan-In, die die voor een Japanner een martiale verschijning genloemd mag wor den, breede borst, grijzende snorren, intel ligente oogen in het bleekgele gelaat Het gevolg van de prinsen draagt prach tige, met gouddraad geborduurde uitmonste ring, lange jassen van marineblauw laken reikende tot over de knieën. Van de kraag tot den 'zoom is het kfaterig van goud. Nadat de stoet zich op het Stationsplein heeft opgesteld' de Japansche bezoeker nam met Prins Hendrik plaats in een met zes van 'den zadel gereden paarden bespan nen gala-calêche ging het langs het Dam rak, waar een met ongeduld wachtende me nigte stond opgesteld, naar het Paleis op den Dam. Een watervliegtuig gonst laag over de Beurs. Een deining golft door de drommen: de stoet nadert. Het is als in Iang-voorbije dagen: de galoppeerende paarden der huza ren, kletterend de hoeven op het asphalt. De waarnemende burgemeester rijdt voor bij, nauw opgemerkt, want ailer aandacht is geooncontroerd op Prins Hiro-Hito. De Kroonprins! De toeschouwers vergeten alle vormen, aan een keizerlijken Prins uit het Japansche Rijk verschuldigd. Want de etiquette elscht, dat het volk den Prins in diep stilzwijgen laat voorbijgaan. Maar welke Nederlander weet dat? Zij zien den Prins en zij juichen, juichen! De jonge Hiro Hito glimlacht even, en brengt den militairen groet. Een nieuwe jubel, thans voor Prins Kan-In, den Japanner, die streng de Oostersche eti quette bewaart en, het gelaat onbewogen, sal ue-ent. De massa is mildi in haar hulde. Zij juicht hen toe, al die hoog© officieren van bet verre land. De officieren lachen blij en verwonderd over dat Westersche volk, dat niets weet van den onmetelijken afstand, welke ligt tusschen het volk van Nippon en zjjinen keizer, die zetelt in Kobe en slechts uitrijdt als allen in het Stof liggen geknield. Maréchaussees trachtten de menigte terug te houden, maar zij brak door en stelde zich in dichte kluwen' rond den Dam op. Jtor. Roell en' Jbr. van Karnebeek kunnen nauwelijks het Palels meer bereiken. Na aankomst in het Paleis vertoonen de Japansche gasten zich op het baloon met de Koningin. Tegen half zes verspreidde zich de menigte. Te acht uur ving het gala-diner aan ln de groote zaai van het Paleis. H. M. hield aldaar oen toespraak in het Nederlandsoh, welke in het Japansch door den Kroonprins werd be antwoord en die door tolken vertaald werden. Hare Majesteit wees op de hartelijke ont vangst, ten vorigen jare aan het Nederland- sche eekader ten deel gevallen en op de vriendschapsbanden, die door dit bezoek nau wer zullen worden aangehaald. De Japansche prins antwoordde hoffelijk, zich gelukkig te achten in persoon kennis te maken met de Vorstin van een land, diat gedurende verschei dene eeuwen Japan met de Westersche be schaving heeft in kennis gebracht. Sedert het grondbeginsel van openstelling van Japan voor de vreemdelingen door mijn Grootvader was aanvaard, aldus prins Hiro- Hito, zijn de vriendschappelijke betrekkin gen tussoben Nederland en Japan inderdaad voortdurend veelzjjdiger geworden. De ver bindingen tusschen onze beide landen wor den immer talrijker. Bovendien nog draagt Nederlandsch-Indië, dat onder de wijze re geering van Uwe Majesteit bloeit en zich ge stadig ontwikkelt, er evenzeer toe bij onze i betrekkingen van goede nabuursohop nau wer aan te halen. Na het gala-diner, dat te haif elf was ge ëindigd', begaven de gasten zich naar de Troonzaal, waar velen van hen aan de keizer lijke prinsen werden' voorgesteld. Aan het diner werd deelgenomen, behalve door het gevolg van den kroonprins en het vorstelijk echtpaar, door vele hoofden van in Neder land vertegenwoordigde gezantschappen, de Voorzitters van Eerste en' Tweede Kamer, de Ministers en vele hooge dignitarissen, Schriftelijke vragen van Kamerleden. De volgende vragen zijn ingediend: van den heer De Wilde aan den1 mi nister van binnenlandsche zaken': 1. Welke beteekenis is in de aan Gedepu teerde Staten der onderscheidene provinciën gerichte circulaire van 29 April 1921, Na 5488, afdeeling BJB., waarbij de minister ais •zijn meening te kennen geeft, dat een raads besluit tot vaststelling van hot vertooudings- oijfer der gemeentelijke inkomstenbelasting in den zin der Gemeentewet een besluit is tot heffing van plaatselijke belasting, dat, voor zoover het geen onderdeel vormt van de verordening op de heffing van de 'belasting op het inkomen, Koninklijke goedkeuring be hoeft, te hechten aan de woorden „voor zoo ver het geen onderdeel vormt van de veror dening op de heffing van 'de belasting op het inkomen"? 2. Indien uit het antwoord op vraag 1 mocht blijken, dat de minister het raadsbesluit, waarbij, met inachtneming van het in de goedgekeurde verordening bepaalde maxi mum cijfer, het vertooudingscijfer voor een keker belastingjaar wordt vastgesteld, aan goedkeuring onderworpen acht, op grond van welke bepaüng der Gemeentewet is de mi nister dan tot zijn van de geldende practijk afwijkende meening gekomen? 3. Indien in het gevolg het vóór of in de maand Mei te nemen raadsbesluit tot vast stelling van het verhoudingscijfer, c. q. het te heffen percentage, slechts na verkregen Koninklijke goedkeuring uitvoerig kan er langen, vreest de minister dan niet, dat be doelde eisch een spoedig ten kohiere bren gen van de aanslagen zal verhinderen? 4. Indien een gemeentelijke verordening b.v. inhoudt, dat ten behoeve der gemeente zuMen worden geheven ten hoogste 50 opcen ten op de hoofdsom der vermogensbelasting en dat het juiste aantal jaarlijks bij raads besluit zal worden bepaald, is de minister dan ook van oordeel, dat laatstbedoeld raads besluit aan Koninklijke goedkeuring onder worpen is? Rationeels bouwwijze. De Neiderlandsche Bomd van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundigen zal be gin Juli a.s. een congres beleggen, tot be spreking van toet onderwerp: Rationeele bouwwijze. Hii meent n.1. dat toet getoeele bouwproces ratóoneeler kan worden inge richt, dat in het bouwbedrijf nog weinig ge bruik van goed hulp-materiaal wordt ge maakt, dat zonder nadeel voor hen, het nut tig effect van de arbeidsprestatie der bouw vakarbeiders aanzienlijk kan worden opge voerd. De Amerikaan Gilbreth heeft dienaan gaande belangrijke proeven genomen. Door hom iS oa geconstrueerd een verplaatsbare steiger, waardoor de metselaar in staat wordt gesteld om zijn arbeid zoo vlug en ge makkelijk mogelijk te verrichten. De proeven van Gilbreth hebben in n.1. „Helders Mannenkoor" nog een beetje te behoeden voor finantieele schade. Voor dezen wedstrijd in natuurlijk een feestgids uitgegeven. Naast het volledige pr&. gramima vinden we daarin vermeld de ge. schiedenifl van de feestvierende Lleclcrtafel met foto van den directeur; een' ieder wordt bevredigd door het lezen van dat boekje. Er staan van alle deelnemende vereonigingen de namen der zangers en zangeressen in, tevens is het door de advertentiën der vele Helder- sohe neringdoenden een waar adresboek voor Helder. Nu worden, omdat er een gedeelte afgeloopen is, de boekjes verkocht voor 0.25. Laten wij nu hopen, dat ieder zoo'n boekje koopt, dan zijn ze in den loop van deze week en Zondag alle uitverkocht en „Helders Mannenkoor" heeft dan geen kans met die boekjes te blijven zitten. Ze zijn bij alle boek handelaren en in de Sigarenmagazijnen van Van Andel, Zuidstraat, en Kokelaar, Kanaal- weg, verkrijgbaar en vermoedelijk wor den ze Zondag te koop aangeboden op het Stationsplein en langs den weg, opdat ieder die niet in „Casino" komt, toch een boekje machtig kan worden als herinnering aan dit concours. Nu wil ik nog even het koor 'bespreken. „Helders Mannenkoor" doet zijn .best om zich naar buiten te doen toooren, en daardoor Helder een plaats, ja, misschien een eerste plaats in de zangerswereld te doen innemen Dit kan het niet anders doen dan door groote' uitbreiding van het koor. Gehoord de ver- eenigingón met 80 100 personen, moeten zich nog heel wat aanmelden eer wij zoo'n koor bezitten. Als wij nu eens zien de groote zielensterkte van Helder, dan kan toch zeker „Helders Mannenkoor" wel 3 maal sterker worden dan het nu is. En gehoord hebbende de zangvereenigingen van buiten, twijfelen wij er niet aan of ons koor zal 'beslist eerst daags een groote toeloop van nieuwe leden krijgen. Eiken Donderdagavond tusschen 8.30 en 10.30 uur kan men zich aanmelden in het repetitielokaal „Algemeen Tehuis voor Militairen", Spoorstraat (bovenzaal). T. Duiitschlamd groote belangstelling gevonden. 'Van japansche zijde zijn een aantal onder-j ï?c_'. hoofdredacteur van „Die Bauweltir. scheidingen verleend. Grootkruis Orde van den Heiligen Schat aan vioe-admiraal Bau- duin, chef van het Militaire Huis; vioe-ad miraal Van Bleyswflk Ris. Commandeur Heilige Sctoat: kapitein ter zee von Mlihlen en fcapt.-luit. ter zee Ten Broecke Hoekstra, enz. Hedenmorgen brengt prins Hiro-Hito met gevolg een bezoek aan de diamantslijperij der firma Asscher, 'gebruiken om 12.15 het noenmaal ten paleize, en bezichtigen te 1.30 het Rijksmuseum, waarna zij een rijtoer van een uur maken. Te kwart voor vier worden zij door het gemeentebestuur in het Beurs gebouw ontvangen, alwaar thee zal worden geserveerd. Te 4.55 vertrekken de gasten naar de residentie. H. M. vertrekt te 1.58 we der naar Den Haag. De Japansche kroonprins zal Maandag naar België terugkeeren om een bezoek te bren gen aan kardinaal Mercier. Daarna zal deze hem naar Leuven vergezellen. Van daar zal hij een bezoek brengen aan het fort Loncin, bij Luik, waar generaal Leman heeft gestre den. Ook zal hij fabrieken te Luik bezichti gen. Om 4 uur vertrekt hij uit die stad naar Parijs. Vermindering duurtebijslagen ln de mijnindustrie. De gezamenlijke directies van de staats- en particuliere mijnen hebben Dinsdag tot de contact-commissie voor het mijnbedrijf oen brief 'gericht van den volgenden inhoud: „Wjj namen kennis van do door de vak bonden tot de contact-commissie gerichte brieven, waarin deze 'hun zienswijze bekend maakten aangaande ons voorstel om allo duurtebijslagen mot Juli a.s. met f 2.50 te verminderen. Daaruit hebben wij' gezien, dat de Christelijke Mijnwerkersbond en de Fe deratieve Bond zich met ons voorstel niet kunnen vereenigen en de drie samenwerken de organisaties verklaren, met de verlaging aoooord te gaan, doch onder voorwaarde, dat de door die organisaties het vorige jaar in gediende loonregeling aanvaard wordt. Aan gezien dit laatste afgezien van andere daartegen bestaande bezwaren zou betee- ken'en, dat de tegenwoordige loonen aan zienlijk zouden moeten worden verhoogd, niettegenstaande de laatste maanden met groote verliezen gewerkt werd, komt dit ant woord der samenwerkende organisaties prac- tisoh op een afwijzing neer: Wij zien ons genoodzaakt u mede te doe len, dat wij aan de voorgestelde verminde ring moeten vasthouden en deze derhalve met 1 Juli a,s. zullen invoeren. Wij stellen er prijs op, ter motiveering van dit besluit in herinnering te brengen, dat de verhooging van den bijslag met f 2.50, resp. de invoering van den duuitebijslag'voor de arbeiders on der 18 jaar, waartoe met 1 Juli van het vorige jaar werd overgegaan, ten doel had, tegemoet te komen in de toen ingetreden buitenge wone prijsstijging van verschillende levens middelen. Daarbij hebben -wij uitdrukkelijk het voorbehoud gemaakt (zie de notulen van de vergadering der contact-commissie van 30 Juli 1920), deze verhooging bij daling van de prijzen weder in te trekken. Al kan men omtrent de hoegrootheid der ingetreden prijsdaling van tal van levensbe hoeften van meening verschillen', in elk ge val valt sedert September 1920 een aanmer kelijke daling van de prijzen van levensbe hoeften waar te nemen, die alleszins wettigt, dat de duurtebijslagen thans op de boven aangegeven wijze verminderd worden." Eriedrich Paulisen, is. uitgenoodigd om dit onderwerp in te ledden. De regeering, zoomelde alle organisaties en personen die bij toet woningvraagstuk zijp geïnteresseerd, in het bijzonder ook ar beidersorganisaties, zullen worden uitgenoo digd om dit congres bij te wonen. Binnen de komende twee jaar zullen, vol gens de mitoisterieele circulaire d.d. 1 Juni 1921 plim. 88.000 woningen met regeerings- steun worden gesticht De gemiddelde kos ten van woningen bedra'gên op het oogen- -blik pljm. 6000. Als deze kosten door ratio neele bouwrwijze met pljm. 10 konden wor den verlaagd, zou op de geheel woningpro ductie reeds voor de eerstkomende twee jaar een besparing van minstens 50 imiliioen gul den wordten verkregen. Hoofdcursus en Kon. Mll. Academie. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist 'betreffende samenvoeging van den Hoofdcursus te Kampen met de Kon. MM. Academie te Breda, antwoordde de Minister van Oorlog, dat het juist is, dat het voorne men bestaat 1 Oct. a.s. bij wijze van proef den Hoofdcursus te Kampen samen te voegen met de Kon. Mil. Academie te Breda. Een wetsontwerp om dit mogelijk te ma ken, heeft bereids het Departement van Oor log verlaten en zal eerstdaags de Kamer kun nen bereiken. INGEZONDEN. Zangwedstrljd Helders Mannenkoor. Den 12en Juni 1.1. werd er een 'begin ge maakt met den grooten Zangwedstrijd. Het begon met de afdeeling Mannenkoren. Des middags en 's avonds werd er gezongen, en, o nar hot oordeel der jury, was er heel wat gcpraesteeid. 't Werd hun dan ook moeilijk gemaakt een keus te doen aan wie de prijzen zouden worden toegekend. Na langdurig wachten hoorden wij in de zaal den uitslag: 's middags le prijs „Sapptoo", Hoorn; 's av. le prijs „Typografisch Mannenkoor", Am sterdam. Nu, de hoera's waren niet van de lucht. Jammer echter,*dat van het Heldersche publiek zoo weinig aanwezig was in „Casino", want 's middags was de zaal bijna alleen ge vuld met zangers en hunne respectievelijke aanhangers van buiten Helder. De Helder sche ingezetenen hebben daarom heel veel gemist en dat is jammer, want wanneer zul len zij weder zoo iets hooren? Het is te hopen, 'dat het kunstminnend' publiek van Helder nu a.s. Zondag komt in „Casino", dan zullen1 zij zelfs bij het naar huis gaan zeggen: „Zoo iets is toch zeker mijn verwachting te boven gegaan!" Vier onzer plaatselijke zangvereenigingen zullen in den wedstrijd voor gemengde koren uitkomen. Niemand mag verzuimen hen te hooren. Daarom, 'komt Zondagmiddag en -avond tijdig in de zaal, opdat zich van eèn plaats kunt verzekeren. Zooals U weet, is de heele opzet van dit concours voor rekening van „Helders Mannenkoor", en nu zijn wij, Hel- dersctoen, toch zeker wel verplicht om dat koor onzen steun te geven? Zorgt nu, dat ze geen' strop hebben, want ze hebben toch zeker onze stad naar buiten bekend gemaakt en daar is één roep over uitgegaan, waar ze zich in groote steden aan 'kunnen spiegelen. Al leen de regeling, die getroffen is, om de zan gers te verzekeren, dat alles goed van stapel liep, de hartelijke ontvangst aan het station, hebben vèr de verwachting der gasten over troffen. Nu rest op de burgerij nog één plicht, en ik hoop, dat zij dezen plicht na aal komen, De Vrijheidsbond. Zoöals in vele plaateen van ons land werd ook hier ter stedq, onlangs een afdeeling van deze nieuwe fusie opgericht, waardoor wij hopen en verwachten meer kracht en staatkundigen invloed te kunnen uitoefenen nu de bonden ineen zjjn geslagen. Voor alle voorstanders en voorstandsters van die fusie is werk te verrichten, men berge alle kleingeestig© verschM'len en persoonlijke naijver zorgvuldig op, men schudde aUe lauwheid van zich ai en vatte met kracht en voortvarendheid de inrichting van onzen bond aan. Uw ijver voor de goede zaak moet een prikkel zijn voor de onverschilligen en voor de wijfelmoedigen. Uw geestdrift moet hen meesleepen, uw voorbeeld moet hen met on weerstaanbar© macht aantrekken. De „Vrijheid" heit moeizaam verworven goed onizer vaderen, is waard, om te verde digen tegen ieder, die haar belaagt. Ook wij, vrijzinnigen, na toet tof stand ko men van deze fusie, kunnen veel meer be reiken! dan voorheen, als wij met elkaar aan pakken, wat wij voor de gemeenschap noo- dig achten. Ook in onze gemeente moet een krachtige, werkzame, vrijzinnige kiesver- eeniging meer dan tot dusver aan het werk van de openbar© belangen deelnemen. 'Velen zien met mina^tóng neer op d© po litiek, maar zij bedenken' niet, dat het daar bij ook gaat om hun edgen belangen, om hun toekomst en die hunner kinderen. Wie niet deelneemt aan het politieke leven, mist fei telijk het recht van critiek op de daden van de gekozen vertegenwoordigers. Niet enkele, maar alle leden van onze kiesvereenxging moeten straks medewerken, om de geschikte personen naar den voor grond te brengen en een plaats te geven in de vertegenwoordigende lichamen Daarom is toet van zoo overwegend belang, dat ieder lid is van de kiesvereeniging, want daardoor alleen is het mogelijk, invloed' van ibeteeke- nis ulit te oefenen op de keuze der candi- daten. Maar vooral vargete men niet, dat thans ook de vrouwen in het kiezerscorps zijn opgenomen. Wij hebben de vrouwen te overtuigen), dat haar belangen veilig zijn in deni Vrijheidsbond en dat van hare mede werking een' groote levenwekkende kracht kan uitgaan. Laten we imiet moed! en luSt, als toet moet iniet taaie Volharding, onze kiesvereeniging groot en krachtig maken. Met opgewekt ver trouwen giaan we de toekomst tegemoet, op recht wenschend'e te arbeiden aan de verwe zenlijking van beter toestanden voor alle ge ledingen onzer samenleving. Allen, die met obs belangstellen in de be ginselen van den Vrijheidsbond, komen op 28 Juni des avonds te 8 uur in d© bovenzaal van den heer Van Weelde (hoek Konings plein) waar mevr. Wijnaents FranctoenDy- serlncto, ons reeds bekend ais een zeer be kwaam en sympathiek spreekster, het werirorognaimima van den Vrijheidsbond U zal verklaren. (Zie in dit blald de advertentie). Het Bestuur van de Vrijheidsbond. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndië. Verzendings- weg. Datum der ter post bezorging. Tijdstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. Per zeepost via Amsterdam Rotterdam2) Per Eng. mail i viaMarseille j 24 Juni, 1 en 8 JuJ.i. 17 Juni 1 en 15 Juli. eiken Woensd. Donderd.*) 6.30 ar. 6.30 's ar. 11.30 's m. 11.30 Naar Nad. West-IndlB. Per mail |Elken Dinsdag| 11.80 's m- Naar Hr. Ms. „Zeeland" te Bergen (Noor wegen) 8, 9, 10, 11 Juni 11.30's m. en 11 JunI 6.30 'sav. J) Geen correspondentie voor Atjeh en on* derhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palem- bang, Riouw, Banka, Billiton en de wester- afdeeling van Borneo. Uitsluitend brieven, briefkaarten en aa®" geteekende stukken. InoMcades madedaalinjt wordt door 21.000 frlsen «rtwrnd als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. De Gemeentelijke Inkomstenbelasting. Geen correspondentie voor Sumatra's West kust en Benkoelen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2