1 Herman Nypels Colbertcostumes, Regenjassen, Modeartikelen, Ondergoederen. EXTRA LAGE PRIJZEN in: Tweede Blad. 20% korting. VAN DONDERDAG 16 JUNI 1921. HEDEN heeft de bij een aanvang genomen. Gemeenteraad van Helder. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente vergadert op Dins dag den 21 Juni 1921, des namiddags 8 uur. De agenda bevat o.a. de navolgende onder werpen ter behandeling: Voorstel tot aankoop van de N.V. Hout handel voorheen J. Oortgijsen Zoon van 20 A. 41 c.A. grond voor 5000. Voorstel tot vaststelling van een Verorde ning overeenkomstig art. 6 der Warenwet Staatsblad 1919 No. 581 (Keuringsverorde ning). Voorstel tot aanvulling der Alg. Politie Verordening. Voorstel tot vaststelling der 6e Suppletoire begrooting dienst 1920. Voorstel inzake garantiestelling ten be hoeve van den bouw eener nieuwe vakschool voor meisjes. Rapport der Raadscommissie inzakje de herziening van de Plaatsel. Dir. Belasting naar het inkomen met voorstellen van Bur gemeester en' Wethouders en daarop inge komen amendementen W. O. van Breda en W. H. TielroolJ. Aankoop grond. Da Gemeente is in de gelegenheid van de N.V. Houthandel voorheen J. Oortgijsen Zn. alhier over te nemen een perceel grond, groot H.A., 20 A. en 07 c.A, te verminde ren met een gedeelte grond aan het Noor delijk deel daarvan gelegen, groot pl.m. 56 M.1, dat de N.V. in eigendom wensoht te be houden, voor de som van 5500.Daarbij geeft zij de gemeente reeds thans de koste- looze gelegenheid om op dien grond de noo- dige werkzaamheden te verrichten en wer ken daar te stellen, ten behoeve van de wa- terloozing, afkomstig van de Ruijghsloot en van de Westelijke rioleering, in afwachting van de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het Raadsbesluit enl zoolang de grond niet per notarieele akte aan de Gemeente is overgedragen. Hierdoor wordt in het belang van de volks huisvesting en van de volksgezondheid be reikt, dat eene betere rioleering ter plaatse tot stand komt. Aangezien de gevraagde prijs vrijwel over eenkomt met de gedane taxatie, meenen B. en W. dat het belang bovenbedoeld mede brengt, dat het terrein in handen) der Ge meente overgaat. Naar aanleiding hiervan stellen zij voor in dien geest een besluit te nemen. De heer F. Prass slaagde dezer dagen te Batavia voor het examen lsten officier Groote Stoomvaart. Zangwedstrijd Helders Mannenkoor. Zoo ooit een vereeniging aanspraak maakte op een meêleven der burgerij- van Helder en belangstelling van elders, dan voorzeker „Helders Mannenkoor" met haar wedstrijd, waarvan de le dag haar een succes boekte, zóó groot als zij zelf niet had durven ver wachten. Was op den middag van 12 Juni de zaal reeds goed bezet, telkens weer voller door aanvulling van leden der reeds opgetreden vereenigingen; 's avonds, -gerulmen tijd voor den aanvang, hoopte het kunstzinnig publiek zich op en toen de Jury even -over half acht de zaal intrad, was schier geen plaats onbe zet en moesten velen zich met een staanplaats vergenoegen. Vier vereenigingen traden op met een bijna volmaakte door en door artistieke we dergave -van het verplichte koor en vrfle nummer, voor de Jury ter beoordeeling voorwaar een zware taak. De bijval steeg tot een- waar gejubel en men rustte niet of de eminente dirigenten, waar onder kopstukken uit de concourswereld, moesten telkens en telkens weer den dank van het enthousiaste -publiek in ontvangst nemen. a.s. Zondag wacht ons een even groot ge not door het optreden van niet minder dan 13 vereenigingen, waaronder én 's middags én 's avonds verschillende reeds bekroonden zijn, sommige meermalen met een len prijs, behaald in de groote steden van ons land. Onze Heldersche vereenigingen zullen, ge zien den grooten ijver en de voortvarenheid, waarmede ze onder hare respectievelijke dirigenten repeteeren, tusschen hare kunst- zusteren van elders een waardige plaats in nemen. Hier ter plaatse is de aanvraag voor toe gangsbewijzen -nu reeds zeer groot, zoodat, gezien de overgroote toeloop van gepasseer- den Zondag, het ten zeerste is geraden zich vroegtijdig van plaatsen te voorzien, temeer daar de belangstelling van buiten ook reeds belangrijk is. Vanaf heden worden- de uitgeloofde prijzen, eere-prijzen, diploma's, enz. voor de Zang- wedstrijden en daaraan vertoonden Banier wedstrijd tentoongesteld in de étalage van de firma Troost, Spoorstraat. Mede is aldaar ter 'bezichtiging het hij ge legenheid van het Feestconcert der Lieder- taf-el op 4 April j.1. door een dames-comité namens de kunstlievende leden en dames der werkende leden geschonken vaandel en de- door het Eere-Oomité Zondag jJ. aangeboden herinneringsmedallle. Adres aan de Tweede Kamer. Door de afdeeling Helder van de Ver eeniging van Ohder-officieren der Landm. „Ons Belang" is onderstaand adres aan dé Tweede Kamer der Staten-Generaal gezon den: Hoogedelgestrenge Heeren! Ondergetoekenden, vormende het Dagel. j^stuur van de afdeeling bovenvermeld, brengen het n.v. in opdracht van de gisteren ^bbuden ledenvergadering onder Uwe aan- 1^6 afdeeling Helder van „Ons Belang", enz., in vergadering bijeen op 14 Juni, con stateert, dat de militaire pensioenwetten een zoodanige plaats hebben gekregen op de agenda van de ontwerpen vóór het recès te behandelen door de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, dat het allerminst verzekerd is, dat dit ontwerp wordt behandeld, dat bij uitstel van behandeling de gepen- siönneenien van Land- en Zeemacht met hun schamel pensioen nog eenige maanden langer gebrek moeten lijden, dat hun een geval ter plaatse bekend is, waar een gepensionneerd adjudant-onderof ficier met Meine kinderen, een pensioen is toegekend van ruim 19 per week, -dat bedoelde gepenelonneerde ruim 60 jaar oud is en zoodoende niet meer mee kan din gen -naar eene betrekking, dat in een ander -geval hier ter plaatse, een tam-boer-majoor, een pensioen is toegekend van ongeveer 15 per week, waarvan moeten worden onderhouden drie personen1, dat hij onmogelijk werk kan verrichten door groote lichaamszwakte, wat desverlangd kan gestaafd worden met een geneeskundige verklaring, dat zjjn echtgenoote rheumatisch is, waar door deze niet in staat is het huishouden waar te nemen, waardoor het noodzakelijk is, dat zijne groote dochter thuis blijft, dat hij onmogelijk tot zich kan nemen die versterkende middelen, welke voor hem nood zakelijk zijn, dat alle gepensionneerde militairen in een noodtoestand vericeeren, aangezien bij pen- sionneering op 65-jarigen leeftijd en dertig dienstjaren een sergeant een pensioen krijgt van ten hoogste 11 en een adjudant-onder officier van ten- hoogste f 19.50 's weeks, hieronder begrepen de 40% verhooging, dat gebleken is uit een gehouden onder zoek, dat deze oude trouwe landsdienaren schulden moeten maken of geld- moeten lee- nen om in het allernoodzakelijkste te voor zien, dat deze veel te lage pensioenen reeds ja ren achtereen worden uitgekeerd, dat uit hét vorenstaande U Hoogedelge strenge duidelijk zal blijken, dat het uit een oogpunt van billijkheid van hun, ten -op zichte van andere gepensionneerde rijksamb tenaren en uit menschelijk gevoel voor deze ouden van dagen, uitstel van behandeling een ramp zou zijn. Reden waarom de afdeeling bovenvermeld zich in het volste vertrouwen tot U wendt, wetende, dat U na kennisname van dit schrij ven, geen uitstel van behandeling goed zal keuren. Met verschuldigde hoogachting, (w. g.) P. Belboex,. Voorzitter. H. J. Boogaard, Secretaris. 5e en 6e Periodieke Zeilwedstrijd op Vrijdag 17 Juni 1921. Waarschuwingsschot (halfstok hijschen vlag Z) ten 8 u. 15 v.m. en 1 u. 15 n.m. Voor modelsloepen B 3: 5 minutenschot (voorhij- schen vlag Z) ten 8 u. 25 v.m. en 1 u. 25 n.m.; afvaartschot (strijken vlag Z) ten! 8 u. 30 v.m. en 1 u. 30 n.m. Voor modelsloepen B 1 en B 2: 5 minutenschot (hijschen vlag Z) ten 8 u. 35 v.m. en 1 u. 35 n.m.; afvaartschot (strijken vlag Z) ten 8 u. 40 v.m. en 1 u. 40 n.m. Voor fiantasiesloepen: 5 minutenschot (hijschen vlag Z) ten 8 u. 45 v.m. en 1 u. 45 n.m.; af vaartschot (strijken vlag Z) ten 8 u. 50 v.m. en 1 u. 50 n.m. Het geluidsignaal terugroepen wordt ge geven met de misthoorn. Verdronken. Dinsdagavond ongeveer 9 uur heeft aan boord- van de „Zeehond", die de vorige Veek naar de Noordzee vertrok voor toezicht op de visscberijj, een droevig ongeluk plaats ge had. De stoker le kl. L. F. A. Nak was voor den grooten mast bezig met gymnastiseeren aan de ringen, nam een te grooten zwaai, viel toen op het potdeksel en sloeg daarna over boord. Dadelijk werden pogingen tot redding aangewend, ook werd oen jol vlug te water -gelaten, doch daar die drenkeling niet kon zwemmen, gelukte het niet hem te redden. Zijn pijb en muts w-erden vlak bij de reddingboeien gevonden. De ongelukkige was de oudste zoon en kostwinner zijner be jaarde moeder, die bier te Helder woont. Ingezonden medcdeeling. groote OPRUIMING TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 14 Juni De heer Kruyt (coimim.) vraagt verlof toit het houden van een interpellatie over de afschaffing van pasvisa. Over dit verzoek zal morgen worden be slist. De voorzitter doet het voorstel om het ontwerp-grondbeliaSting en andere ont wierpen weer op de agenda -te plaatsen né de Zondagswet. De heer M a r o h a n t (v.-d.) stelt voor, die andere ontwerpen te plaatsen vóór die Zon- daDiTw>orstel wordt verworpen met 46 te lgen 86 stemmen. Een voorstel-Marcbant, om het ontwerp- grondbelasting met het nieuwe art. 7 naar de afdeelingen te zenden, wordt verworpen met 54 tegen 28 stemmen. Een voorstel-Wijk om de militaire en bur- gerlijke pensioenwetten te plaatsen) vóór de Zondagswet wordt verworpen met 44 tegen 88 stemmen. Een voorstel-J. ter Laan, om ook de rege ling van de rechtspositie van ambtenaren vóór de Zondagswet te behandelen, wordt verworpen met 45 tegen 36 stemmert. Vervolgens wordt voortgegaan met de be handeling van het nieuwe ontwerp dienst plichtwet. De motie-Ter Laan (schorsing van de be raadslaging om onvoldoende financieele voorbereiding en vragende maatregelen op dat 10,000 lotelingen van de lichting 1921 niet behoeven op te komen) wordt verworpen met 63 tegeni 29 •stemmen. De motie-Kruyt (schorsing van de beraad slaging om onvoldoende fin-anciëele voorbe reiding) wordt verworpen met 78 tegen 6 stemmen. Een amendement-Duymaer op art. 1, waardoor in de wet wordt vastgelegd dat de vrijwilige vooroefeningen bij den Vrij- willigen Landstorm moeten worden doorge maakt, werd aangenomen. Desgelijks een amendement-Drion op art. 15, waardoor niet een oommissie wordt ingesteld tot beoordee ling der vrijstellingen behalve die wegens broederdienwt, maar alle vrijstellingen be oordeeld blijven door Gedeputeerdent Een amendement-K. ter Laan om een nieuw art. 16a in te voegen, regelende vrij stelling van dienst wegens gemoedsbezwaren, werd verworpen. Echter werd een motie- Drion aangenomen, die de wenschelijkheid daarvan uitsprak. Art. 27 bevat de bepaling van het contin gent en de indeeling daarvan over kern en reserve. Het contingent blijft, zooals men weet, nominaal 23.000 man, módr daarvan worden (behalve 1000 man voor de zeemacht) 8000 man bestemd voor der „reserve". Welke reserve, volgens art. 32, slechts vier maan den wordt geoefend tegenover zes maanden voor de kerntroepen, van wie er dus slechts 14.000 man overblijven (voor beide catego- riën kan de oefentijd, door vrijwillige vóór oefening, bovendien met vier maanden wor den verkort, zoodat zulke dienstplichtigen in de kern maar twee maanden legeroefening hebben en in de reserve in 't geheel geen legeroefening). Op dit artikel nu was ten eerste een amen dement ingediend door den heer W ij k ten einde het contingent te brengen) op 23.000 man en het onderscheid tusschen kern en reserve te doen vervallen. Dit amendement werd door den minister onaannemelijk verklaard. Amendementen,- De Monté Ver Loren c.8. wilden ook de split sing van kern en reserve doen vervallen en werden door verschillende heeren van rechts verdedigd. De minister acht ze onaanneme lijk. Vergadering van Woensdag. Voortgegaan wordt met de behandeling van dé nieuwe regeling van den dienstplicht. De heer Troelstra (s.-d.) verklaart, dat de S.D.A.P. zal medewerken tot verwerping van het ontwerp, omdat het een reactie in houdt tegen de vermindering van de jaar- lijfcsche'lichting van 23000 man en geen stap doet in de richting van vermindering van militaire 'lasten. De regeeringsvoorstellen moeten door het rekenen op- huitenlandsche hulp leiden tot aansluiting hij het Fransch- Belgische militair verbond, wat gevaarlijk zou zijn en tot buitengewoon zware militaire eischen aanleiding zou geven. Minister Pop deelt mede, dat hij, zoo- dra de Wet in het Staatsblad staat, zal komen toet een ontwerp tot vorming van een fonds voor uitrusting van het leger. Het amendement-Wijk (verhooging van het contingent tot 28.000 man) wordt verworpen met 83 tegen 1 stem. Het amendement-de Monté Ver Loren (geen verschil tusschen kernleger en reservetroe pen) wordt verworpen met 67 tegen 18 stem men. Artikel 27 wordt verworpen met 46 tegen 39 stemmen. (Vóór: Roomsch-Katbolleken en Vrljheldsbonders). Minister Pop vraagt namens de regeering sohorsing van de beraadslaging. (Artikel 27 bepaalt heit Jaarlijksdh contin gent op 28.000 man, waarvan 1000 man voor de zeemacht, 8000 voor de reserve-troepen, en dé overigen voor do fcerntroepen). Het „Handelsblad", den loop der zaken be sprekend, meent, dat het zeer moeilijk zal zijn de politieke gevolgen van de stemming te bepalen. Art. 27 is, zegt het blad, verwor pen door een oombinatie van totaal tegen gestelde elementen do nationalisten van rechts en de anti-militaristen van links. Het zuiver zakelijk-mllltalre gevolg is. dat de eeirsteHoofentijd van 81/* maand nu blijft gehandhaafd (tenzij er alsnog een nood wet tot stand komt, om dien tijd voor de lich ting '21 te bepalen op zes maanden). Voorts blijft ook het contingent gehandhaafd op 28.000 man.... imaar dot maakt, voor de lo telingen, geen verschil uit. Want in het go- wijzigde ontwerp-Pop zou het contingent óók 28.000 man zijn gebleven (alleen verdeeld in kern en reserve). En de noodwet vandit jaar (de „tijdelijke afwijking der MllitieWfct", die het contingent op 18.000 man bracht) zal automatisch komen te vervallap, doordien nu natuurlijk niet, vóór 1 September, de defi nitieve regeling van den dlènst/plicht tot stand zal komen, waarvan de geldigheid dier noodwet afhankelijk was gemaakt. De lioh- ting '21 blijft dus 28.000 man sterk en zal (behoudens een nadere regeling) 8V» maand moeten opkomen. En het persoonlijke gevolg van de geval len beslissing Is: dat minister Pop heengaat. Dat met de mogelijkheid, dat mèt dezen minister, het heele kabinet zou heengaan, rekening is gehouden, bleek tijdens de ge hele behandeling van dit ontwerp. Na het votum der Kamer over de Militie- wet, werd begonnen met het wetsontwerp tot wijziging van de Rijksuitkeering aan de ge meenten. Hierbij is tevens aan de orde de motie- Van den Tempel en J. tér Laan betreffende de herziening van de financlëele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, alsmede het wetsvoorstel-De Geer tot het nemen van maatregelen tegen te zwaren gemeentelijken belastingdruk. De heer De Kanter (Vrijh.-Bond) be toogt het belang van het Rijk bij voldoende Gemeentefinanoïën, daar de gemeentebestu ren vele Rijkswetten hebben uit te voeren. De Gemeentefinanclën zijn thans ontwricht en tot dusverre ls het Rijk aan de financlëele behoeften der gemeenten niet voldoende te gemoet gekomen. Spr. meent, dat voor een afdoende regeling dient onderscheiden tus schen de uitgaven voor de algemeene volks belangen en «lie in het bijzonder belang der gemeenten. De eerste moeten komen voor rekening van het Rijk, de laatste voor die der gemeenten. Spr. treedt vervolgens in een beoordeeling van dit wetsontwerp, dat z. i. geen voldoende tegemoetkoming geeft aan de gemeenten in do kosten van het onderwijs, dat toch een algemeen volksbelang is, terwijl inzake het onderwijs de hoog geroemde autonomie der gemeenten toch vrijwel verdwenen is. Is de ltegeering bereid alsnog de mogelijkheid te onderzoeken om de uitgaven te scheiden in den door spr. aangegeven zin en voor elk van deze uitgaven afzonderlijke speciale voorzie ningen te treffen? Dan kan de tegenwoor dige regeling van de Rijksuitkeering geheel vervallen. De (chr.-hist.) heer Bakker meent, dat door deze regeling de onbillijkheden der wet van 1897 zullen worden vergroot. Ontheffing van belastingdruk door deze regeling acht spr. slechts een schoonen klank; want de benoodigde Rijksuitkeering zal moeten wor den gevonden door verzwaring der Rijks- inkpmsten'belasting. Ook zullen thans de rijksgelden onbillijk worden verdeeld, meent spr. Aan het regee- ringsontwerp geeft spr. overigens de voor keur boven dat van den heer De Geer. Hij vraagt nadere inlichtingen der Regeering over het wetsontwerp. De heer Van Beresteyn (v.-d.) vindt den toon in de stukken' ietwat onvriendelijk tegenover de gemeenten, alsof deze te royaal zouden zijn geweest. Ook hij wijst op de voortdurende stijging der uitgaven en de uitbreiding van de overheidstaak. Spr. kan zich vereenigen met een tijdelijke noodop lossing, doch dringt op eene definitieve rege ling aan. Hij geeft de voorkeur aan het ont- werp-De Geer, dat minder karig is dan dat van het Rijk, hetgeen hij nader aantoont. Doordat de Ministers in verband met het bezoek van den Japanschen kroonprins naar Amsterdam moeten vertrekken, worden de verdere beraadslagingen verdaagd tot Don derdag. GEMENGD NIEUWS. Doodslag. Maandagavond ontstond in het café Asveld te Enschedé een woordenwisseling tusschen den 21-jarigen arbeider A. van D. en den 67-jarigen arbeider O. W. over den verkoop van een schaaf. Van D. sloeg W. met den sohaaf op het hoofd, waarop deze lneenl zakte De dokters Geselschap en Smit, die ter plaatse verschenen, lieten den getroffene naar het ziekenhuis overbrengen, doch bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn over leden. De dader, die eerst wegliep, keerde later in het café terug en werd toen door de politie gearresteerd. De verslagenie laat een vrouw en 8 kinderen achter. Aanslag op een jachtopziener. Vrijdagavond is te Terwolde de jachtop ziener Nijkamp door drie personen, W. uit Terwolde, De W. en B. uit Epe, die hij op strooperij meende te betrappen, aangevallen en mishandeld, over den weg voortgesleept en van zijn revolver en) gummistok beroofd. Hij werd gedwongen een verklaring te tee kenen, dat hij van het geval geen werk zou maken. Hij meende evenwel zich daaraan niet te mogen houden. Gisteren zijn de drie mannen In hechtenjis genomen en naar Zut- phen overgebracht. Een vreemde geschiedenis. Een onzer Rotterdamsche medewerkers meldt: In den nacht van Dinsdag op Woensdag om oen uur of drie werd op het Hofplein te Rotterdam een mijnheer aangetroffen, die daar in zeer intieme kleedlngstukkenj rond wandelde. De man, die nog eenlgszlna „onder den invloed" verkeerde, werd onder dak ge bracht in den politiepost Galerij, waar men niet uit hem kon krijgen, hoe hij ln dezen toestand geraakt was, nooh waar zich zijn boven Meeding bevond. 's Morgens om acht uur kwamen een! paar werklieden aan denzelfden post aangifte doen, dat zij in een doodloopend slop naast den Doele netjes opgehangen over een daar gestalden bierwagen' een volledig heeren- costuum hadden gevonden, met papieren en een gouden horloge er nog ln, en daarnaast een hoed, schoenen, boord en das. De werklieden uitten de vrees, dat zich mogelijk daar iemand 'had „verdaan"; con frontatie bracht echter aan het llöht, dat de gevonden garderobe en de mijnheer in né- Ïllgé bij elkaar behoorden. Het curieuze van et geval is echter, dat dezelfde man, die een boomkweekersknecht ergens uit Brabant bleek te zijn, 's avonds eerst bij een bloemist te Rotterdam f 200 had geïnd voor zijn pa troon en enkele uren later aangifte had ge daan van dat geld te zijn beroofd: hij wist, hoewel hij In Rotterdam niet onbekend was, noch waar, nooh hoe, noch door wie. Daarna ls hij met een bloempot in den arm weer „op stap" gegaan, door een( kennis, bij wien hij de bloempot deponeerde om elf uur naar zijn hotel gebracht, doch blijkbaar niet naar bed getrokken, maar weer de verleidingen der groote stad tegemoet. Waarschijnlijk heeft hij op dien tocht le veel van het goede der aarde genoten. Onopgehelderd bleef de gesohledenls van de 200, weshalve de politie den boomkwee- ker verzocht te harer beschikking te blijven, tot ze ook in dit deel dezer historie klaarheid heeft gebraoht. Dubbele moord. Gistervoormiddag bemerkten te Clinge de buren geen beweging in de woning van het eohtpaar Frans Huygehs, ruim 60 jaar, en Rosalia Dellaert, ongeveer 70 jaar. Toen zij een onderzoek instelden, vonden zij in het achterhuls den man met afgesneden hals en de vrouw op dezelfde wijze vermoord in het bed liggen. Het echtpaar behoorde tot den werkenden stand, maar genoot denJ naam van zekeren welstand. Men vermoed met roof moord te doen te hebben, en dat de inbre kers, die werktuigen achterlieten, door een of ander ln hun roof zijn verhinderd. De woning ligt midden in het dorp abjj de Bel gische grens. Cholera? Te Seksbierum is een arbeider, onder ver schijnselen van cholera nostras overleden. Thans ligt zijn vrouw aan dezelfde ziekte. Men vermoedt, dat ze bedorven water uit een stilstaanden put gedronken hebben, meldt het „Vad." Vergadering van Dinsdag 14 Jnnl. Afwezig met kennisgeving de heer van Breda; verder de heeren Bot en Kuiper. De Voorzitter deelt imede, dat door hen een schrijven is ontvangen van den Vice- admiraal adjudant i. b. d. van HJd. de Konin gin, mededeelende, dat Hare Majesteit de Koningin den 24st«n en 25sten Juni ajs. een bezoek aan dm Helder zal brengen ter be zichtiging van eenige oorlogsinstelingen. Dit verzoek wordt voor kennisgeving aange nomen. 1. Ingekomen Stukken. De navolgende Ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen: >a. Kennisgeving, dat tot Voorzitter en plaatsvervangend Voorzitter van het Scheids gerecht voor werklieden in dienst der ge meente Helder zijn benoemd resp. de heeren A. W. Miohels en Jhr. H. Rappard. b. Goedkeuring Raadsbesluit: L tot aanvaarding eener schenking; EL tot uitgifte in erfpacht van grond aan de Fabrieksgracht; HL tot verdaging van het Raadsbesluit van 3 Mei 1921 tot aankoop van grond voor ds V oltasbuisvesting. Aan die orde is daarna: 2 Opleiding bouwvakarbeiders.. Voorstel inzake opleiding tot bouwvak arbeiders. Held. Crt. 7 Juni. Den heer Sohoeffelenberger heeft het vreemd aangedaan in deze bijlage te le zen, dait mien door deze opleiding in 6 we ken tijds metselaars wensoht te kweeken. Dat is onmogelijk; in zoo korten tijd kan dat niet geschieden. Wat in de bijlage staat van de werkloosheid, is waar, maar dat is van tijdelijken aard. Op heit oogenhlik wer ken hier een paar Duitpche metselaars en nu de Minister den woningbouw zoo goed al's stop gezet heeft, zal het vooreerst niet noodig zijn tot een dergelijke noodopleiding van metselaars oiver te gaan. Spr. kan daar om niet mediegaan met bedoeld voorstel. De Voorzitter deelt mede, dat alsnog is ingekomen een request van het Bestuur der Ambachtsschool inzake de instelling van een metselcursus. In het schrijven zegt het bestuur der Am bachtsschool o. a., dat het Bestuur zich voor stelt binnen 2 8 maanden, de personen, dis aan dezen cutsus zullen deelnemen, daartoe op te lelden, voorloopig niet meer dan 10 k 12, met een leertijd van 45 uur per week, dat vele weikeloozen van deze gelegenheid ge bruik zullen1 willen maken en het Bestuur daarom verzoekt aan den Raad, dat de loonen dier werklieden worden bekostigd door Rijk en Gemeente, dat alle overige kosten als sa laris van leeraar, materialen, .gereedschap pen, werkloods, enz., voor rekening van de Ambachtsschool worden genomen en dat het in de bedoeling ligt in den a.s. winter den dagcursus te blijven vervolgen en bovendien daaraan een avondcursus te verbinden voor eenvoudige theoretische opleiding, die door belanghebbenden kan worden bijgewoond zonder daarvoor loon te ontvangen. De heer Van Os vraagt het College het voorstel te willen Intrekken. Spr. is van meeniiin®, dat de Ambachtsschool het aan gewezen lichaam is om metselaars op te lei dien. Men krijigt dian eem zaakkundiger op leiding dan op de wijze izooals B. en w. die voorstelten. Terecht heeft do heer Sohoeffe- lenibergar opgemerkt, dat men niet in 6 we ken een metselaar kan kweeken. De heer Staalman meent, dat de zaak niet zoo eenvoudig is. Wat het Bestuur der Ambachtsschool voorstelt ls uitstekend'; in gaan op heit voorstel-yan Os daarentegen acht spr. gevaarlijk. De gemeente moet de opleiding bekostigen en geeft aan een par ticuliere instelling het recht les erin te ge ven. Spr. zou wenschen, dat men ln over leg met het College nog eens in onderhan delingen trad met het Bestuur der Am bachtsschool. De heer Zonder van heeft met verba zing het voorstel der Ambachtsschool 'ge lezen. Wij 'als raadsleden meenden Inder daad, dat de zaak van alle kanten was be zien en de Raad als resultaat daarvan het huidige voorstel dat ter tafel ligt, wel kon aannemen. Het blijkt thans, dat de Am bachtsschool deze zaak óók onderzocht heeft. Waarom, vraagt spr., komt het bestuur dier instelling eerst thans tot het inzicht, door haar neergelegd in haar schrijven. Kan deze zaak nu niet aangehouden worden tot rm. Dinsdag? De heer Baak: Het voorstel van B. en W. heeft spr* sympathie; het ls een voorstel voortgesproten uit den wensch der vakorga nisaties zelve. De algemeene vergadering van de 5 Centrale Bouwvakbonden kwam tot een zelfde conclusie Inzake de opleiding van met selaars als het Ooilege. De voorstellen zijn het gevolg van samensprekingeni tusschen werkgevers en werknemers. Dat thans een concurrentiestrijd) van twee kantsn is ont brand Is prijzenswaardig. Spr. kan geenszins beoordeelen of het tekort aan metselaars zoo danig is, dat men ln een week of 6 z.g. half- vaklieden kan krijgen. Het contingent metse laars is hier niet zoo erg groot. Het blijft hier meer een familievak en spr. meent, dat de Ambachtsschool niet ln de gewenschte be hoefte zal kunnen1 voorzien. In den eersten tijd althans hebben we daar niets aan. Wat de Duitsche metselaars betreft, spr. hoopt, dat die spoedig weer naar hun Heimat zullen vertrekken. Niettemin is spr. wel te vinden voor een overleg met het bestuur der Am bachtsschool. De heer Grunwald zet uitvoerig den gang van zaken uiteen. Het voorstel van B. en W. is spr. niet onsympathiek. In het be stuur der Ver. Ambachtsschool is het plan ontstaan werkeloozen aan arbeid te helpen en daartoe een metselcursus op te richten. Men wendde zich tot de gemeenten 's-Herlo- genbosch en Apeldoorn, waar dergelijke cur sussen gegeven werden, om inlichtingen. Daar het winter was, was de cursus in Den Bosch stopgezet en door samenloop van om standigheden heeft het bestuur der Am bachtsschool verzuimd verder tijdig werk te maken van de zaak. Tenslotte kregen wij in het voorlaar het verzoek naar 's-Hertogen- bosch te komen. Toen de heer Kastelijn hier voor twee dagen verlof vroeg aan bet Ooi lege, kreeg hij bericht, dat van de zijde van het College reeds plannen bestonden een cursus op te richten. Niettemin is hst Be-

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5