I. GRUNWALD, Keizerstraat 116, NERO, verschaft lederen roo- ker het grootste genot. SiBarenlabrikanten vl BEBB. VAH VEEM, Alkmaar. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Ingezonden mededeellng. ip de fijnste serie- merk Sigaar. Het votum der Kamer. De reeds meermalen veroordeelde werkman Frans F. moest thans weer terechtstaan ter zake diefstal van lyfgoed, dat aan den werk man F. V, toebehoorde. Bekl. bevindt zich momenteel in de rykswerkinrichting, alias krententuin te Hoorn. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Een niet t^ best reclameprentje. Tngflcnrdaw reed ad et lieg. profiteert van de spotgoodkoope OP RUIMING HEERENSTOFFEN-COUPONS welke In den grooten UITVERKOOP op den BOVENWINKEL (afdeellng Heerenkleedlng naar maat) van de firma aangeboden worden. Alles moet weg, om plaats te maken voor de nieuwe stoffen. (bereiken waa Hij voor wlen deze arbeid niet (bestemd was, deed er ander werk. De dokter zelf bakte er vaak ijs. De vrije tijd werd door- igdbracbt niet lectuur, (met bet herstellen van de kleediinig. De gramephoon speelde er een liedje uit de bewoonde wereld en de afzon dering daarvan werd mede verbroken door de draadlooze, die zelfs verbinding kreeg met bet station te Bandoeng, en die de overwin- teraars op de lioogtie hield van de gebeurte nissen in de wereld der <mensdhen. Boven- dien kwamen er meermalen Noorscbe jagers medische hulp zoeken. Zij bradbten rendier- vleesdh moe en zü bleven doorgaans een paar dagen, hetgeen den mannen een wel kom© afwisseling bezorgde. Voorts werden er ski-tochten gesmaakt, klemmen gezet, waarin witte en blauwe vossen werden ge vangen, en er weid jacht gemaakt op sneeuw- boenders. IJsberen beeft men er slechts een /paar gezien. Voor het overige ging men vroeg naar bed, zoodat de tijd steeds met be zigheid gevuld was. Op 8 April ankerde de Noorscbe postboot aan den ijsrand. De eerste brieven moesten smet hondensleden 2Q KJM. over bet ijs wor den gebracht. Den SOsten Mei ging clr. Doorenbos naar Green Harbour, dat tot ver In bet jaar open blijft en met ijzeren schepen volgens hem zeker gedurende 6 maanden van bet jaar te bereiken is, betgeen van belang is voor bet mijnbedrijf van de Neiderlandsobe Spitsber gen Compagnie, dat daar thans gevestigd wordt. De eerste (twee transporten waren er reedö aangekomen en de arbeid was er in vollen gang. Het ijsschlip, de Braganza, bracht den dokter maar Tromsö, op welken tocht het zich over een afstand van 45 mijl een weg door het pakijs moest banen, en ver volgens nog met hevige stormen te kampen had, èn van Tromsö keerde dr. Doorenbos over land terug naar het vaderland. De overwintering op Kaap Boheman is dus met succes ten einde gebracht. In spijt van de moderne hulpmiddelen,die een vergelijking met de vroegere overwinteringen waaraan menig Hollander ten offer is gevallen, be zwaarlijk maakt, had zij tooh beteekenis, zeker in moreel opzicht. De bekende Nockt- Bche Spitsbergen-reiziger Arve Staxrud noemde de Kaap Boheman, toen hij van dr. Doorenbos boorde dat deze daar ging over winteren, „the mloflt desolate place" van Spits bergen. De stemming van bet kleine aantal overwinteraars heeft er zich uitstekend ge houden al was het er in de donkere koude vanzelf ndiet altijd rozegeur en maneschijn. En zeker is bet, verzekerde ons de opgewek te 65-jarige dokter, die op Centraal Borneo bij een mojnuiaatschapp ij is geweest, tijdens den oorlog bij de ambulances in den Balkan en te Parijs in den Pré Catelan gewerkt heeft, dat men er zijn menscben voor moet uitzoeken. Kleedt en voedt men geschikte personen goed, wlordt er matig geleefd en ge regeld gewerkt, dan levert zulk een overwin tering op Spitsbergen geen. belangrijke be zwaren meer op. Dat daarbij mannen noodig zijn van 'ervaring, en dat bet goed is als men er den moed weet in te houden en door opge wektheid opkomende stemmingen weet te verdrijiven, spreekt vanzelf. Zoo'n overwintering leert den mensdhen ook, zoo zeide dr. Doorenbos, boe gelukkig ze kunnen zijn in de beschaafde wereld. Al doet die 'beschaving je na zoo'n tijd .wel eens wat vreemd aan, b.v. als je al dadelijk te doen krijgt met menschen, die papiertjes met vi sums e. d. heel gewichtig vinden, de terug keer in dé bewoonde wereld' heeft toch groote bekoring, en het is b.v. een eigenaardige gewaarwording, als je na zooveel maanden voor het eerst weer een vrouwenstem hoort. De Nederlandscho Spitsbergen Compagnie gaat nu ook op Green Harbour overwinteren, maar dan meer in den trant zooals de En- gelsche, Noorsche en Zweedsche maatschap pijen dat op Spitsbergen reeds doen, n.1. in groote nederzettingen, die een leeszaal, een pianola, een biljard hebben. Die op Green Harbour (krijgt zelfs haar bioscoop. Men zou 't niet zeggen als men do vele, nog altijd voortdurende klachten van de in onzen stad woning- of kamerzoekenden dage lijks om zich heon hoort, en toch is 't waarAmsterdam staat in geheel de wereld aangeschreven als de stad der moderne woning bouw. Er gaat dan ook bjjua geen maand voorbij, of een buitenlandsch gezelschap ar chitecten of andere, by het bouwbedrijf be trokkenen bezoekt onze hoofdstad en toont belangstelling en bewondering voor wat de Gemeente en het particulier initiatief hier ter stede deden ten behoeve van dé woningbouw en inrichting. En al wonen dan inderdaad nog talloozen in bedompte ruimten, al behelpen velen zich in woonschuiten, op zolders, ja zelfs in woonwagens, er is vooruitgang, er is ljjn in. Langzamerhand ziet men de stad aan de buitenwijken groeien en zoowel naar de zijde van den Amstelveenschen weg, als naar den Amstel, het Muiderpoortkwartier en de Zaanstraat, wordt er stadig land opgehoogd met groote pijpen spuit men zand over de weilanden en het stedenmonster grjjpt verder en verder tot in het open veld. En op dat zand verrijzen dan dé moderne huizenblokken, die van buiten zijnde veelal experimenten van jonge en naar een nieuwe stijl strevende ar chitecten soms nog al eens wonderlijk aan doen en die in veel gevallen de concurrentie met de droomende gevels aan de oude grachten nog niet goed aan kunnen. Maar in één ding staan zij vooraande verdeeling van het in terieur, de practische en hygiënische bouw der woonfuimten. En nademaal de bewoner nu eenmaal bestemd is om In en niet vóór zijn huis te wonen, is dit van overwegend belang en gunt men den architecten voor- loopig gaarne het doen van aesthetische proef nemingen met den gevel. Dat hot de*1 der stadsbewoners, niettegenstaande buifmshuische trekpleisters alB bioscoop, wielerwedstrijden enz nog steeds een intense hela' gste'Ung heeft voor het .huiselijke haard"-vraagstuk, bewijst wel het drukke bezoek waarin de Tentoonstelling van Woninginrichtingen in het Stedelijk MuSeum zich mag verheugen. Dat bezoek was zelfs één dezer dagen zoo, dat het noodzakelijk werd geacht dc toegang een half uur te sluiten. In de ontvangzaal hangt een portret van den betreurden Teilegen, de man, die van de verbetering der woningtoestanden het voor naamste deel van zijn levenstaak maakte het is een welverdiende hulde aan zjjn nagedachtenis. Een ding, by deze expositie al dadeiyk op den voorgrond tredend, is het uitstekend figuur, dat de Gemeentebedrijven t.w. de Gem. Elec- triciteitswerken, de Gasfabrieken en de Water leiding maken. Men is in den Raad en aan den kletstafel nogal gauw gereed met kritiek op deze bedryven en 't werkt opvoedend hier gedèmonstreerd te zien wat met gas en electri- citeit, met een minimum van kosten, bereikt kan worden. Onbekendheid met de te bereiken voordeelen doet dikwyls ontydig kritiek ont staan; hier leert men, dat er geen recht van spreken bestaat voor dat men die voordeelen ten volle hoeft „ausgeniltzt". Als leiddraad daartoe kan dienen de, ter tentoonstelling ver krijgbare catalogus, een boekje, dat een groot aantal practische wenken geeft en veel nut kan stichten. Over de afdeeling Meubileering dezer ten toonstelling werden in courant en tydschrift al veel en lang niet alleen ryzende woorden gewyd. Deze noemde de meeste meubelen voor bescheiden beurzen te duur, gene had aesthe tische bezwaren. Zeker is het, dat men hier voor een groot deel ook nog verkeert in het teeken van het experiment, al bereikten enkele moderne vaklieden, als by v. van Dorp op het stuk van eenvoud, smaak en billykheid al heel veel. Het geheel is echter nog tefrngmonta- rischde expositie-ruimte heeft daarby meer dere nadeelen, zooals b.v. de namaak-raampjes met verborgen electrische verlichting, het ont breken van natuurlyk zyiicht enz. Een en ander doet naar meer en beter ver langen; de algemeene wensch is dan ook een grooter, ruimer, vollediger tentoonstelling bin nen niet al te langen tijd, in een betere loca- liteit (een practische barak byv., die verlicht kan worden, al naar gelang de inzendingen dit eischen, zou zeer op haar plaats zyn). Een wensch ten slotte, die de dankbaarheid voor het reedsy bereikte niet uitsluit en die geen lof onthoudt aan de Tentoonstellingscommissie, met den Directeur van den Amsterdamschen Woningdienst, de heer Keppler, voorop. Ook do tentoonstelling op bakkery-gcÖiod, de Ibata Inter Bakkery-Tentoonstelling te Amsterdam), in het Paleis voor Volksviyt, mocht zich in een druk bezoek verheugen. Merkwaardig mag deze tentoonstelling heeten, vooral voor hen, die en er zyn er velen de Middenstand en het klein-bedryf in hun theoretischen waan al ten doode hebben opge schreven. Als uiting van levenskracht van dien Middenstand mag men deze expositie niet over het hoofd zien. Dat het klein-bedryf zich en wel in een van de allereerste plaat sen op bakkery-gebied nog krachtig hand haaft en meegaat met den polsslag van den tyd", werd hier afdoende bewezen. Welk een afstand van de verguldparty in Hildebrande Camera Obscura tot de moderne (kleine) bakkeryWelk een afstand naar voren in hygiene, productiviteit, arbeids- en tyds- besparing, welk een afstand naar achteren in poezie, schilderachtigheid en gemoedelyk- heid! Men mag het laatste betreuren, het be hoort nu eenmaal by genoemde polsslag en kan niet aangemerkt worden als een argument voor het opruimen van het bedryf. Intnsschen heeft de heer de Gelder eigen handig, door middel van enkele kruisjes onder een hem ter Huize van Bewaring voorgelegd stuk, bedankt voor het lidmaatschap van den Raad. H.H. Raadsleden ademden op, maar zullen, naar wy hartelyk hopen toch in den vervolge de smadelyke kritiek bly ven gevoelen, die van den thans ledig-staande „Had je me maar" zetel uitgaat, een zetel in hun midden geplaatst door een 14000 kiezers, die meer dan genoeg hebben van de steeds „vroolyk- heid". „hilariteit" en „rumoer" verwekkende Heeren. Dat de heer de Gelder tenslotte een eerzame cabaret-loopbaan (hy trad al enkele malen op) biykt te verkiezen boven een Am- sterdamsch Raadslidmaatschap is overigens heel begrypelyk. Nog steeds wordt er druk onderhandeld tusschen do verschillende Raads fracties over de bezetting der Wethouderszetels nu de roode heeren hun Juni-stakers niet wenschen los te laten mag de Vryheidsbond een woordje meespreken. En de burgory wacht nog maar altyd gelaten aan den wal, op het oogenblik, waarop eindeiyk het dispuut op het voordek geëindigd zal zyn en men ten laatste de rompen van ons Kogge schip zal aanvatten en de zeilen weer zal hyschen. N Djg laatste Raadsvergadering bemoeide zich, naast de voteering van een nieuw gebouw voor de Gemeentelyke Gezondheidsdienst, ook geruimen tyd met de netelige kwestie der straatnaamgeving. Nog kwamen het Tellegenplein en de Men gelbergstraat er niet „door", maar zy zyn op komst. Overigens wordt het in deze democratische tyden hoe langer hoe moeilyker persoonsnamen voor dergelyke doeleinden te vinden. Het beste zou misschien maar zyn de knoop in eens door te hakken en in deze eeuw der machine en der techniek alles naar onpersoonlyke werktuigen en instrumenten te gaan noemen. Aan de overzyde, van het TJ maakte men daar al een begin mee. Men heeft er de Boorstraat, de Hamerstraat, de Schaafstraat en waarom geen Strykstok- of Trompetstraat in de buurt van het Concertgebouw, geen Roer- of Riem- straat in de buurt van den Amstel, geen Knal- pot- of Claxonweg aan den buitenkant? Japan's Kroonprins in Amsterdam. De nieuwe burgemeester. Schuttin gen. De open knalpot. Hiro-Hito, zoon van den! rijzenden zon, is dan ond-or een regen-dreigienden wolkenlucht j.1. Woensdag onze stad binnengereden. Met groot ceremonieell Het met zes paarden bespannen open, rood satijn gevoerde, rij' tuig voerde hem, temidden van escortes ca- velarie, bereden agenten, volgrijtuigen enz langs het Damrak tot op den Dam voor het Paleis, daar een ©erewacht matrozen en ma riniers het geweer presenteerden en een Onder den titel „De Kabinetscrisis^ meent „De Telegraaf" zonder eenige aarzeling te kunnen zeggen dat het kabinet-Ruys de Bee- renjbrouck geen meerderheid meer in de Tweede Kamer heeft. „Om de waarheid te demonstreoren bohoo'i men slechta te letten op do gebeurtenissen van den laatsten tiid. Het kabinet hoert ne derlaag na nederlaag geleden." Van de twee mogelijkheden; Kameront binding of aftreden van het kabinet, acht het blad de eerste oplossing vrijwel uitge sloten. „De positie van het kabinet, door een roelcs van achtereenvolgende teleurstellingen en nederlagen reeds verzwakt, is nu vrijwel on mogelijk geworden. De eenig-parlennontairo, de eenig-logisehe oplossing is: aftreden. In afwachting van do stembus in 1922 zal ■men dan waarschijnlijk een gereconstrueerd zakenkabinet krijgen." De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" geeft als haar meening te kennen, dat met 't Leger- ontwerp zonder twijfel de minister van Oor log en met hem zeer waarschijnlijk de gan- sohe regeering het terrein zal ruimen. Dit laatste is niet volstrekt zeker, omdat deze regeering nooit scherp heeft doen uit komen tot hoever zij haar collectieve verant woordelijkheid wen3chte uitgestrekt te heb ben, tot hoovor zij de gevolgen van een door de Kamer gesteld votum slechts aan één mi nister op den hals wilde goschoiven zien. Een duidelijk omlijnd program heeft deze regee ring nimmer gehad, en dit maakte het haar gemakkelijk, zoo nu en dan oen minister to laten schieten, zonder zich verder zelve daar door gedeerd te achten. Maar de minister van Oorlog heeft in de diacussiën over het Legerontwerp zijn onaan nemelijke verklaringen uit naam der regee ring uitgesproken, en men mag dus verwach ten, dat de feitelijke verwerping van het gan- sche ontwerp ditmaal ook de regeering wel m het hart zal hebben getroffen. De (christelijke) „Amsterdammer" schrijft, dat de crisis eerder gekomen is dan verwacht werd. En, vraagt het blad, wat moet er nu gebeuren? militaire kapel het Japansche volkslied de lucht in deed schallen. En dat alles ten aan schouw© v^n honderd-duizendendie, dlcht- opeengepakt hem juichend een „welkom in Holland" toeriepen. Want hoe democratisch en „republikeinsch"-gezind onze stadsbevol king ook mag heeten of inderdaad zyri, nooit en nergens ontkomt de massa aan de suggestie, die van het decorum uitgaat. Vooral niet indien1 do organisatie van een en ander sted. is en de zaak op rolletjes loopt, zooals hier. Politie en! militairen had den werkelijk voor een uitstekende afzetting gezorgd en regelden 't verkeer op een wijze, die deed denken of dergelyke feesteiyke in tochten dagelijksch voorkomen. Onze gemeente wordt bij de officieel© plechtigheden vertegenwoordigd door den, gedurende den tijd verloopend tusschen het uiteengaan van den ouden en het bijeen komen van den nieuwen Raad, benoemden waarnemenden burgemeester, het oudste Raadslid, Piet Nolting. Aan den per 20 Juni a.s. benoemden nieuwen burgervader, de oud-wethouder van gemeentewerken en handelsinrichtingen, W. de Vlugt, gaat dus dit festijn van den rijzenden zon nog juist voorbij. Wat we voor hem jammer vinden: een beetje zon, een beetje kleur, zou voor hem, by zijn optreden als hoofd der gemeente wel dienstig zyn. Want hoe graag, hoe graag 't volk van 't Y ook naar het Paleis staat te staren als 't daar achter de ramen en op de stoepen wemelt van goud en degens en| hooge hoeden, een anti-revolutieonaire burgemeester is dat volk in doorsmêe geno men waarschijnlijk toch wel wat te kras. Hoe sympathiek de heer de Vlugt dan ook zyn mag, hoe flink een werker hij zich toon de tijdens zyn wethoudersschap, wy vreezen dat zyn optreden als opvolger van Teilegen weinig juichkreten zal doen opgaan. De heer de Vlugt is een deskundige op bouw- en aannemersgebied en als zoodanig heeft zijn stem, zoowel in de Kamer en' de ■Provinciale Staten, als in den Raad, altyd ge hoor gevonden. Deze deskundigheid zal hem tijdens zyn burgemeesterschap ongetwijfeld uitnemend te stade komen. Want Amster dam wordt langzaraerhond éen groot bouw terrein, een stad van schuttingen en heipa len, Onlangs is men begonnen met de verbreeding der grachtbruggen van do Leid- sche straat en het verkeer kruipt er tusschen de schuttingen door; met den bouw van een nieuw kantoor voor de Gemeentetram werd aan 't Leidsche boschje een aanvang gemaakt en de ten doode opgeschreven! boomen staan er achter schuttingen te treuren; het Cen traal station is een doolhof van schuttingen; 't Nut van 't Algemeen aan de N.Z. Voor burgwal verdween achter schuttingen en men verwonderd zich langzamerhand als men eens een stuk schutting-looze straat langs loopt! m De onlangs in functie getreden motor-po- litiebrigade blijkt goed te voldoen, zóo goed inderdaad, dat dat men nu al reeds op uit breiding van dit corps zint Eén ding hebben die treffende Herman- dads in dezen korten tyd al wel aan t pu bliek geleerd en dat is: dat 't mogelijk is motor te rijden op een manier die voetgan gers eni andere weggebruikers niet onaange naam is. Niemand toch zou aanstoot nemen aan de zachtzoemendè, keurig gelijkmatig rijdende Harley Davidsons, die daar, met hun krijgshaftige bemanning langs 's Heeren we gen glijden. Wel een verschil inet het nog altyd welig-tierend ras van open-knalpotma- niakken, dat angstig lawaaiend het profa- num vulgers uiteen doet stuiven. Onlangs zagen wo een bonafide motor toerist (er zyn er gelukkig nog) die, geëer- gerd door het optreden van dergelyke, de motorsport in discrediet brengende egoïsten en lawaai-aanbidders een fantasie-knalpot op zyn motorfiets had aangebracht, bestaande uit een reusachtige kachelpijp, die, geluk een schoorsteen naar boven gobogen, met witte letters het opschrift vertoonde: „ge bruik toch uw knalpot!'' Mot ioo'n Kan er wordt het moeilijk restoe- ren, althans wat de militaire politiek betreft. Immers zij wil noch hot een noch hot andor. hoeft oeido tegenoverstaande stelsels van ïg verworpen, zij zóó tegenstrijdig fli zóó verdeeld, dit gebied, dat hert een stelsel te vinden, meerdorhoid kan behagen. gestemd op or onmogelijk schijnt dat oen behoorlijke De „Standaard" verheugt zich over de vol strekte eenstemmigheid, waarmee de chrlste- ïyk-historische en anti-revolutionairen clubs zich verklaarden voor het amendement, ook nadat hot onaannemeiyk was verklaard, en daarna tegen artikel 27. Het „Alg. Handelsblad" schryft in zyn Ka- meroverzioht: Het ls natuurlijk zeer onaangenaam voor het ministerie, dat, al weer in do defensie- Quaestie, een deel der rechte rijde het in don steek heeft gelaten. Maar dat is ook nu weor te wijten aan een min gelukkigen groep van óón minister. Het conflict is geheel beperkt tot dit eene concrete punt. Overigens zijn de drie reehtsche groepen! nog alle even graag tot stoun bereia, terwijl de Regeering» heeft kunnen zien, hoe gaarne 'bovendien de Vrij heidsbond haar wil steunen. De „Nieuwe Courant" ziet tegen beide, In S. was inmiddels naar Wiesb?den getrokken maar daar hy zich in Nederland aan meerdere gelyksoortige oplichtingen had schuldig ge_ maakt, werd door de Nederlandsohe Justitie zyn uitlevering verzocht en S. te Wiesbaden in arrest genomen cn na 8 maanden aldaar ln voorarrost te hebben gezeten, aan de Neder- landsche Justitie uitgeleverd. Thans ondergaat hy een gevangenisstraf van 6 maanden, hem opgelegd ter zake gebruikmaking van een valsoh consent. Beklaagde beweerde, dat de door hem be doelde schepen destyds wel bestonden, maar dat hy de namon maar had verzonnen om vertrouwen te wekken. Volgens zyn verklaring, had hy thans te Wiesbaden een goede betrek king als cargadoor. De schade, die B. had geleden, was door de familie van bekl. vergoed. Overigens maakte bekl. op het O.M. geen ongunstigen indruk. De officier had het ideo, dat bekl. er zich wel weer boven op zou wer ken ep vorderde, medo uit overwoging dat bekl. reeds een zWare straf ondergaat, slechts 1 maand gev. De president hoopt dat beklaagde, indion 'u „xiiouwo v/uuiam /«ivo LüKüU' UtUliVi 1H t A*-JUIUU het vooruitzicht gestelde oplossingen: Ka- rechtbank mee mocht gaan met hetrequi- ii. - - LiitAiw rl nrro /tizi tyv' oniic ri aaw >-*12 merontbinding en zakenkabinet, bezwaren ryzen: E&n wensch wil het blad tenslotte zonder voorbehoud en reeds aanstond aan dezo be schouwingen vastknoopen en wel deze, dat in welke richting de oplossing van hot conflict ook gezocht moge worden, de continuïteit in onzo buitenlandsche politiek, door de handha ving van den huldigen minister van Buiten landsche Zaken, verzekerd blijve. Onze inter- nationaal-politaeke verhoudingen zijn nog al tijd van te gewichtigen en to teeren aard, dan dat do leiding van den bekwamen bewinds man, wiens zorg ze nu reeds drie jaren zijn toevertrouwd, plotseling zou mogen worden afgebroken. Voor „Het Vaderland" (lib.) ligt de kerke- ïyke coalatie in stukken!: Het blad houdt het echter voor, dat de ge broken pot wel gekramd zal worden. Het „Utrechtsoh Dgbl. (lib.) meent, dat de uitslag der stemming een gewin kan bedui den, indien hier de voorbode is van een behooriyke legerorganisatie: Do heterogeniteit der oppositie doet den toestand buitengewoon moeilijk zijn. En te moeilijker wordt hij, indien men deze eri- sitoir deze clementie door zyn verder goed levensgedrag zou apgrecieoren. Een trouw klantje. Deze reputatie heeft hy te danken aan zyn veelvuldig alcoholgebruik. Gen. de V. dan was op 5 Mei met ontydigen spoed uit zyn kosthuis getrokken en had, ge holpen door beklaagde een mand met lyfgoed gebracht ten huize van de Wed. G., zuster van bekl. Deze was den volgenden dag ge komen, had het goed meegenomen en verkocht voor f10aan zekere iuffrouw S., 6 gulden had bekl. aan de V. gegeven, maar de rest f4.voor zich behouden. Thans beweert hy met de hem eigene wel bespraaktheid, dat de V. hem opdracht had gegeven het goed te verkoopen. Dit werd sis in hot verband dér algemeene Regeerings- echter door de V. ontfcend. Bij de politie had TjQO.1 riiia unriiQ/xnAniTrr \To Tvg+ AnliA/t *roTLT4-r»4n- «-« - ositio aanschouwt. Na bet échec van Minis- >or cle Vries, na de Djambi-debatten wordt de positie van het Kabinet aanmerkelijk ver zwakt. En het is veelzeggend dat de schorsing der beraadslagingen niet door den Minister van Oorlog alleeni, maar namens de geheele Regeering is verzocht. Zitting van 15 Juni. Uitspraken. P. J. B., Helder, Meineed in een burg. zaak maanden gev. Nieuwe zaken. De 26-jarige boerenknecht Gilles KI. is van geboorte een Heldersche jongen, maar nog slechter reclame voor onze goede gemeente, dan onze nieuwen hoofdelyke omslag. Rêeds meermalen veroordeeld is G. een toonbeeld van onverschilligheid en schy'nt het dat het vrye buitenleven niet veel aantrekkelykheid meer voor hem heeft. Toen hy toch onlangs uit 'de gevangenis werd ontslagen, was hy zoo weinig geneigd om zyn toch niet zoo heel comfortabel logies prys te geven, dat hy aan F. een geheel andere verklaring afgelegd en het O. M., niet aannemende, dat F. in opdracht van V. had gehandeld, vorderde 2 mnd. gev. Een conflict met de huurcommlssle. De heer Antoine D., directeur van een sein- •oestellenfabriek te Hilversum, is door den kantonrechter te Helder veroordeeld tot f800 boete, subs. 60 dagen, ter zake overtreding van art. 9 der huurcommissiewet, het verhuren van een perceel tegen hooger huur, buiten toestemming der huurcommissie. Van dit von nis was de veroordeelde in appèl gekomen en werd thans verdedigd door Mr. Lind, als plaatsvervanger van Mr. Geerlings Prins, advo caat te Amsterdam. Door den verdediger waren 2 getuigen a décharge gedagvaard, n.1. de rieeren P. Bregman en de secretaris der huur commissie. Appellant had een hem toebehoorend per ceel, door erving verkregen, aan het Havenplein te Helder verhuurd aan zekeren heer de H. voor f 900.per jaar, terwyl de huurprys voordien was f 640.—. Bekl. erkent zulks, doch beweert dezen hoogen huur te hebben gedongen met het oog op de meerdere verkoopswaarde, als gevolg van dien hoogeren huurprys. Hy erkent voorts, dat hy deze verhooging niet aan de huur- cdramissie heeft aangevraagd. Echter deed hy de justitie erkende nog eenige rywieldiefstallen op zyn gèweten te hebben, waarvan hy als nje( me|; opzet om de wet te ontduiken en dader tot dusver onbekend was. Hy had dan WOekerpryzen te maken. in Juni 1919 'n rywiel gestolen uit een stal, dat het eigendom was van den veehandelaar Stolp uit Beits en te Schagerbrug na afloop van een bal in het café van Swarthof zich eveneens uit den stal een rywiel toe geëigend, dat aan den landbouwer J. Enkes uit de Eype toebehoorde. Beide rywielen had hy aan 'n hem bekend zwynebollebof (opkooper van'gestolen rywielen) te Amsterdam verkocht. Voor deze misdryven thans terecht staand, erkent Gilles zeer önverschillig hetgeen hem was ten laste gelegd. Gebrek aan werk en geld was het motief geweest en bekl. aarzelt geen oogenblik te erkennen, dat hy, als hy weer op vrye voeten was en hy geen werk kon krygen hy zonder twyfel weer tot stelen zou overgaan. De vereeniging tot Zed. Verb. had zich nog voor hem geïnteresseerd en hem boerenwerk gepresenteerd, maar G. verlangde alleen op een boot te varen. Andere arbeid conveniëerde meneer niet. Tegen dit zeldzaam onverschillig stuk mensch vorderde het O.M. 1 jaar gev. De verdediger mr. Sluis noemde beklaagde eon eigenaardig klantje en refereerde zich om trent hom aan het oordeel der rechtbank. Daarop stond dezelfde snaak nog eens te recht, omdat hy op 2 April zich had schuldig gemaakt aan wederspannigheid tegen 2 spoor wegbeambten, die hem met geweld uit een coupé 3e klas niet rooken hadden moeten verwyderen, omdat hy zich in dat comparte- ment bevond met een brandende sigaretteen perse had geweigerd dezè sigarette weg te worpen of in een coupé waar het rooken wel was toegestaan, over te stappen. Op last van den stationchef te Alkmaar, was bekl. door een conducteur en een spoor wegarbeider uit de coupé gehaald. Bekl. ver zette zich met geweld, spuwde den arbeider in het gelaat en schopte hem tegen de beenen. Bekl. toonde zich even onverschillig als in de vorige zaak en begon onbeschaamd te lachen, toen de president hem op zyn onhebbelyk gedrag wees. Tegen hem vorderde het O. M. ter zake wederspannigheid 1 maand gev. Da man met de cheques. De bejaarde winkelier Geert B. alhier kreeg op een dag in Juni 1919 bezoek van een per soon, die zich bekend maakte als te zyn de cargadoor Jacob S. Reeds een jaar te voren had S. by den winkelier scheepsbestellingen gedaan. Dit was goed afgeloopen, dus hadB. eenigermate vertrouwen in S. Deze vertelde hem, dart hem was opgedragen bestellingen te doen voor de sehepen „Nelly" en „Algaros", welke schepen, met yzer beladen, op weg waren van Harlingen naar Helder. Ook deelde De heer Bregman heeft het perceel, behoo- rend tot een somplex van 3 huizen, gekocht, De 3 perceelen tot een bedrag van f22000.—. Hy heeft aan de huurcommissie verzocht den huurprys te mogen vaststellen op f920.—, zynde 10 pCt. van het bedrag, dat als koopsom van het perceel was uitgesteld. De huurcom missie heeft een huursom van f 900 toegestaan. De huurprys van het perceel sinds 1908 be droeg f640.— volgens opgaaf van den secre- mris der huurcommissie. Het O.M. is van meening dat de boete niet in verhouding is met den omvang van de over treding. Het is duidelyk dat men hier niet heeft te doen met iemand, die er op uit is, woekerwinsten te maken. Indien hy het ver zoek had gedaan aan de Huurcommissié,- zou hy vermoedelyk toestemming hebben verkregen. Het O.M. vordert dan ook bevestiging van het vonnis door het K.G. gewezen, maar de straf te wyzigen en de boete te stellen op f150.— subs. 60 dagen hechtenis. Do verdediger, mr. Lind, zegt dat het O.M. hem de zaak niet moeiiyk heeft gemaakt. Pleiter is hier in hoofdzaak omdat door de zware veroordeeling op zyn cliënt een stigma is komen rusten, als zou hy zich hebben wil len sohuldig maken aan wookerwinst. Verdediger licht de positie van appellant met betrekking tot de perceelen nader toe. Voorts brengt pleiter in 't midden, dat feiteiyk weer du B. (ook op de zitting aanwezig) de schul dige zou zyn. Deze toch heeft het huis ver huurd, terwyl de huurder zelf heeft verzocht de huurprys te bepalen op f900.Deze huur was niet te hoog, zooals is gebleken uit de verklaringen der getuigen a décharge. Als jurist meent pleiter nog in 't midden te moeten brengen, dat hier niet aanwezig is overtreding van artikel 9 der huurcommissie wet en de Kantonrechter een onjuiste beslis sing heeft gegeven. Op dien grond verzoekt pleiter vryspraak voor zyn cliënt. Het O.M. is het vry wel eens met pleiter, behalve wat betreft het juridisch gedeelte, betrekking hebbend op de huurovereenkomst. In dit op zicht schaart het O.M. zich aan zyde van den Kantonrechter en persisteert by zyn requisitoir. Nog 'n Heldersche Jongen. Maar reeds 'n tamelyk oude jongen en ook al weer niet een, om byzonder trotsch op te zyn. Het was de 56-jarige te Helder geboren Karei Anthonius H., 'n welgedaan heerschap, wien het zwerversleven nog geen afname van gewicht heeft bezorgd. Deze dikke heer stond terecht omdat hy te Alkmaar op 30 Mei aan een agent van politie WfctlüJLl Vttu iiauiiigcu Xltiia«r. (JOK ueeiae r --- - O7 S. den winkelier mede, dat hy naar Harlingen om een aalmoes heef} geraagd, methetdoei wenschte te gaan, in verband met deze schepen.' opgezonden te worden naar een Rykswer schepen Hy had echter geen geld en vroeg nu den winkelier f70.ter leen. Daarvoor zou hy afgeven een cheque op de Peerdtkoopersbank, ad f 75wat er meer was, kon B. houden voor de moeite. In tegenwoordigheid van B., schreef S. daarop de cheque en teekende die, waarop hy de f70.- ontving. Toen de winkelier de cheque wilde verzilveren, bleek deze geheel waardeloos, daar 8. geen orediet by gemelde bank bad, inrichting. De heer H. gaf nu het voornemen te kennen, gaarne in het voorjaar weer op vrye voeten te zyn. Hy wil dan probeeren werk te krygen* De Officier scheen ook nogal optimistisch gestemd te zyn en vorderde 3 dagen hechtenis en 6 maanden opzending, maar het is ons een raadsel, wat onze corpulente vriend, al' hy tegen Januari wordt losgelaten, voor werk zal kunnen vinden ln 't boerenland.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2