1ELDERSCIE C11IANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 23 JUN11921. PLAATSELIJK NIEUWS. Koninklijk bezoek. Zaterdag ongeveer 9 uur begeven die hoo- ge bezoekers zich langs denzelfden weg we der naar de „Medusa", met welken bodem gedurende den zeilwedstrijd een tocht op de reede wordt gemaakt. De prins gaat mi. eenige dagen ter rob benjacht op de Wadden. Bovengenoemde Commissies hielden op Dinsdag, 21 Juni 1921, te 91/» uur. vjn. een Gemeenteraad van Helder, 4e Zomerconcert te geven door het Stedelyk Muziekkorps op Zaterdag 25 Juni a.s., des avonds 8 uur. Programma: 1. „Le Baron", MarschBuy. 2. Fantaisie Ouverture „La Veillée en Artois"Bouchel. 3. „Beautiful Oehid", Walzer Earl. 4. Gnaden Arie aus der Opera „Robert der Teufel" Meyerbeer. 5. Onverture „Schauspiel" Rüdiger. 6. Ballet Aiitique Guillement. 7. Marseh des Saltimbanques Ergot. Op Zaterdag 25 Juni a.s. zal aan onzen plaatsgenoot, den heer A. Klein, adjudant- onderofflcier-administfateur by het 4e regiment Vesting-artillerie, de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. Zooals wij reeds eerder mededeeldien ar riveert H. M. de Koningin vergezeld van Z. K. H. den Prins alhier Vrijdagavond niet de mijnenlegger „Medusa", waarmede de overtocht van Urk naar hier wordt gemaakt. De aankomst is vastgesteld op ongeveer hajf zeven. Het schip neemt ligging op de ge wone plaats, ongeveer tegenover toet Peper huisje. Direct na de ontscheping zal de Christe lijke Oranje Viereeniging aan H.M. een zang- hulde brengen. De zangers zullen daartoe zijn opgesteld ter hoogte van hotel „den Burg". Na afloop hiervan hegeven d® Kon. bezoekers zich per auto langs Buitenha ven Ankerparfc en Binnenhaven naar het spoorweg-emplacement (bij: het Bassin, Vaar in den Koninklijken trein gedineerd en ver der overnacht worden. Indien het weder dit mogelijk maakt zal H. M. ook met het jacht ,4e Fortuyn" van de K. M. Jachtclub een tochtje op de reede maken. Het toeval wil, dat zich daar dan aan boord zuilen bevinden de commandan ten van den „onder"- en „bovenwater-dienst" n.1. de Kapt, ter zee, Schorer, Commandant van den Onderzee-dienst en de Kapitein Luit. ter zee Vroede, commandant van den Marine Luchtvaartdienst. Ongeveer 12 uiur zal H. M. weder voet aan wal zetten, waarna wieder in den trein ge- noenmaald wordt. Te half twee wordt dan per auto een be zoek gébracht aan de Kooy waar het vlieg kamp zal worden bezichtigd en eenige de monstraties zullen worden 'bijgewoond. Vervolgens wordt op den terugweg een bezoek gebracht aan de Onderzee-kazerne waarna de Vorstelijke bezoekers zich naar het Koninklijk Instituut begeven, alwaar te half vier de in den zeilwedstrijd behaalde prijzen door H. M. zullen worden uitgereikt. Na afloop hiervan begeven H. M. en Z. K. H. zioh langs Hoofdgracht en Kanaalweg naar het Station, vanwaar de Koningin te ongeveer 4.80 vertrekt. Z. K. H. de Prins keert dan naar de haven terug en zal naar het vliegkamp „de Mok" oversteken. Van daar vertrekt Z. K. H. per watervliegtuig naar Delfzijl, De zeilwedstrijd. De zeilwedstrijd van de Kon. Mar. Jacht club wordt Zaterdagmorgen gehouden. Aan vang te 9 uur. De deelname is dit jaar vrij groot. In klasse I, sloepen type B.1 met fantasie- tuig, gestuurd door officieren van de Kon. Marine, nemen deel 5 sloepen; in klasse 2, sloepen type B.2 gestuurd door onder-offi cieren der Kon. Marine, 5 sloepen; in klasse 8. sloepen type B.1 met modeltuig, gestuurd door onder-officieren en manschappen der Kon. Marine, 8 sloepen; in klasse 4, sloepen type B. modeltuig, gestuurd door onder-of ficieren en manschappen der Kon. Marine, 7 sloepen; in klasse 5, sloepen type B.3, ge stuurd door onder-officieren der Kon. Mari ne 3 sloepen; in (klasse 6, «loepen gestuurd en bemand door leerlingen van de Zeevaart school, 3 sloepen. In klasse 7, Handicap van overdekte kiel- jachten, type B, C en D, drie jachten; in klasse 8, Handioap voor niet-ovendekte jach ten A. B. C.-klasse, 3 jachten. Een volgboot, de sleepboot „Drenithe", voor de lelden en genoodigden, vertrekt om 8.45 uit de haven; de Stafmuziek der Marine is op deze 'boot ingescheept. Om 9.30 komt deze boot binnen, om te 9.45 wieder naar de reede te vertrekken. De stafmuziek gaat op dezen tweeden tocht niet mede. Leden van de Vereeniging „Onze Vloot" wordt de gelegenheid geboden, den wed strijd aan boord van Br. Ms. „Gelderland" bij te wonen. Te dien einde zal te 8.15 vun. bij het havenhoofd- alhier een vaartuig besohik- baar zijn, om belangstellende leden aan boord van de „Gelderland" te brengen, ter wijl te half twaalf gelegenheid zal bestaan naar den wal terug te toeeren. De uitreiking der prijzen zal des mid dags te 3 uur op het Kon. Instituut plaats hebben. H. M. de Koningin zal de door haar uitgeloofde prijzen zelf aan de prijswinners ter hand stellen. t De Christel. Oranjevereemiging verzoekt hare stadgenooten door het dragen van Oran je en het uitsteken van de vlag de stad een feestelijk aanzien te geven en blijk te ge ven van hunne ibeLangstelling In het konink lijk bezoek. Commissies van Overleg voor Ambtenaars- en Werklieden-aangelegenheden. vereemgde vergadering ten Raadhuize. Allen aanwezig, behoudens het aangewe zen Hoofd van Dienst. Het persbericht van de vergaderingen van 15 en 16 Juni jjL wordt na eenige op merkingen vastgesteld. Voortgezet wordt de behandeling der amen- dementen-Baak -Van Loo. Overeenstemming tusschetn die organisaties blijkt aanvankelijk nog niet geheel te zijn verkregen. Een lid acht behandeling der amendementen noodig, omdat de bestaande onrechtvaardigheden daardoor zullen worden opgeheven. Hij wijst ojm. op de bezoldiging der conciërges, brug wachters en leerling-klerken. Besloten wordt daarom aan B. en W. een schrijven te rich ten, waarin op bespoediging wordt aange drongen van de aanhangige herziening van de loonien dar conciërges en brugwachters. Daarna vereenigen zich lalle leden met het voorstel om aan B. en W. in overweging te geven de amendementen Baak-Van Loo niet in behandeling te nemen, maar een algemee- ne technische salarisherziening voor te berei den op de basis van het ooapport-Raayma- kers, voor zooveel noodig met in achtneming van de ingediende amendementen' en adres sen, en daartoe aan de Commissie van Over leg opdracht te verstrekken een zoodanige herziening te ontwerpen. Bij de rondvraag wordt gewezen op de belooning der werksters belast met het schoonhouden der ipolitie-bureaux, alsmede van den concierge-Visohafslag, tévens toe- eedigd weger. De Voorzitter zegt, dat beide zaken in onderzoek zijn. Nadat nog eenige vragen zijn gesteld en door den Voorzitter zijn 'beantwoord, sluit deze de vergadering. Kennisvoorstellingen ln Casino. Als vervolg op. ons stukje „Kermisnieuws" voorkomende in het nummer van Zaterdag 11 Juni jJL kunnen wij het volgende mede- dealen: Tot haar groot genoegen ontving de „Ca- sino"-Directie van verschillende kanten blij ken van waardeering naar aanleiding van 't door haar uitgeschreven referendum betref lende de keuze der stukkien, welke door het Gezelschap Louis De Vries in de a.s. toermis- week alhier zullen worden opgevoerd en het groote aantal deelnemers aan dit referendum is wel het 'beste bewijs, dat het streven der Directie om het publiek zelf te laten beslis sen, op prijs is gesteld. Daar nu de meerderheid der uitgebrachte stemmen zich uitsprak voor de volgende stukken: De Wandelende Jood, 't Cafétje, Reclame en Het Recht tot Staken? heeft de Directie van Casino in overleg met Louis de Vries besloten deze stukken in de eerste helft der a.a kermisweek te doen opvoeren. Als het echter dan ©enigszins mogelijk is zul len in de tweede helft dar kermisweek ook nog gespeeld worden: De Familie Lehman en De Spaansch© VLieg, voor welke stuk ken eveneens een groote aanvraag was. Wij kunnen dus in elk geval op een keu rig programma rekenen. De Schlager van het afgeloopen seizoen hier opgevoerd te zien, nu dat wil wat zeggen 1 Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat Louis de Vries met zijn uitgelezen gezelschap 'hier een even groot succes zal behalen, als dait in Amster dam en andere plaatsen het geval is geweest. Kermis. Voor zoover ons bekend is geworden zul len ln de a.s. kermisweek de navolgende in richtingen den Helder weder met een bezoek vereeren. Op het Nieuwe Kerkplein een schouwburgtent en verder op het gewone kermisterrein een stoomcarousel, aeroplane, cake-walk, draaimolen, luchtschommel en een danstent. Verder diverse waarzegtenten, schiet-, werp-, hak- en beignetskramen. Leger des Hells. Hedenavond acht uur heeft de bijzondere Meeting van het Leger des Heils plaats in de groote zaal van de Evangelisatie in de Palm straat. Deze Meeting wordt geleld door luit- kolonel Ab. B. Gugelmann, die een der voor naamste officieren van het Leger des Heils in Nederland Is, bijgestaan door stafkapitein Beekhuls van Amsterdam, kapitein en mevr, Bouwens en de plaatselijke Heilssoldaten. Deuren der zaal zyn open om zeven uur. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 21 Juni 1921. Uitspraken. G. K., ged'. Rijwieldiefstal; 8 mnd. gev. Dezelfde; wederspannigheid. 1 maand gev. Jacob S., ged'. Wiesbaden. Oplichting; 1 maand gev. K. A. H., ged. Bedelarij. 8 dagen hecht, en 9 maanden opz. T. J. F., Hélder. Diefstal. Vrygesproken. M. B., huisvr. A. D.,-Helder. Mishandeling. 20 boete of 20 dagen gev. A. D., Hilversum. Overtreding Huurcom- missiewet. f 150 boete subs. 60 dagen hecht. Nieuws zaken. 'n Gebed zonder end. Op 8 Juli, dus ongeveer een jaar geleden, maakte de kermisreiziger en schippersknecht Gustaaf P., destijds ln dienst van den „artist" Atokenman, die met een of ander natuurwort- der op de Heldersche kermis exposeerde, zich ten naldeele van dien „artist" schuldig aan diefstal van een tentzeil, dat hij voor eenige guldens ten eigen bate verkocht. Voor dit feit was Gustaaf bij verstek tot gevange nisstraf veroordeeld, maar hij kwam tegen het vonnis in verzet en verzocht voorw. ge straft te worden. Hij beweerde van zijn toen- mal igen patroon nog geld te hebben moeten vorderen en om zich schadeloos te stellen, had hij zich het dekzeil van de tent toege- eigend. De rechtbank schorste de behande ling der zaak, die heden zou worden voort gezet. Bekl. was echter thans niet aanwezig en werd de zaak opnieuw uitgesteld, ditmaal tot 6 September, na de reohtbank-vacantie. De kraamkamer op zolder. De ooievaar, die zonder aanzien des per- soons zeer vrijgevige leverancier van jonge wereldburgers en -burgeresjes, had een op den zolder van het woonhuis van de weduwe L. vertoevende juffrouw verrast met een flinke baby en mej. A. B., huisvr. J. S„ had zich beschikbaar gesteld ais .baker. Op dien zolder bevond' zich ook een kast, waarin ver schillende goederen waren geborgen, aan mej. de wed'. L. toebehooronde. Toen nu op 3 Mei mej. L. die kast eens nazag, miste ze een stel nieuw vitrage gordijnen. Juffir. L. ging daarop eens op recherche uit en ont dekte tot haar verbazing, dat voor de ramen van de baker vitrage hing, precies gelijkend op het stel, dat zij kwijt was. Ze stelde nu de politie met het zaakje in kennis en deze deed bij de baker huiszoeking met gevolg, dat be halve gemelde vitrage, ook nog 'n schoor steengordijntje en 'n stuk katoen werd ge vonden, dat mej. L. als haar eigendom her kende. Het schijnt, dat de vingervlugge baker zich nog meer goederen uit de 'kast had toe geëigend, maar dit werd haar niet bij dag vaarding ten laste gelegd. De baker, die thans terecht moest staan terzake diefstal, was niet verschenen, doch zij had de politie het haar ■ten laste gelegde erkend. Door het O. M. werd 14 dagen gev. gevorderd. GEMENGD NIEUWS. Een kwaje aap. Artis is Maandagmiddag in opschudding gebracht, door een nog jonge aap, die nog slech'ts korten tijd gastvrijheid in de dier gaarde genoten had en reeds op de vlucht ging. Bij het uitdeelen van voedsel zag de be trekkelijk nog wilde gast kans de spiegel ruit van de apenkooi te verbrijzelen en zoo te ontsnappen, nadat hij eerst den oppas ser, die hem voederde, nog een beet in den arm had gegeven. Over de daken van het Arlisgebouw wist de vluchteling de Doklaan te bereiken, waar talrijke personen op het gerucht" kwamen aan toepen, en den aap achterna gingen, die een kelder aan de Nieuwe Beerengrachfc binnenvloog, waar twee beambten uit Art.is reeds waren aangekomen en den tot razernij gelhrachten aap neerschoten. Gelukkig heeft dit incident, dat naar wij meenen te weten, ©enig is in de geschiede nis van Artis, geen persoonlijke ongeluk ken1 teweeg gebracht. Hbld. Een geheimzinnige geschiedenis. Te New-York houdt een geheimzinnige geschiedenis, die op schier hetzelfde tijdstip aan drie jonge vrouwen in verschillende doe len der stad het leven heeft gekost, de politie levendig bezig. Alle slachtoffers waren ge heel alleen, toen zij gevonden werden, één dood, de twee andere 'bewusteloos en ster vend. Alle drie zijn klaarblijkelijk overleden tengevolge van een vreemd bedwelmend ver gif, welks aard niet kon worden vastgesteld. De slachtoffers zijn miss Zelda Orosly, een jong© film tekstschrijfster, miss Florence Dorre, een actrice, en mrs. Emlly Kieley, de vrouw van een musicus, van wien zij ©en jaar geleden scheidde. Miss Crosly werd Don derdagavond in haar hotelkamer door haar bediende in schijndooden toestalnd gevonden. Miss Dorre werd Zaterdag in haar hotel door het kamermeisje gevonden, .dat achterdocht kreeg door een reutelend ademhalen. Mrs. Kieley werd dood' gevonden door een vriend, die haar Zaterdagavond opzocht om haar mee uit te nemen. .Geen der drie vrouwen kenden elkaar, voor zoover men weet. Een lynchpartij. Te Moultry, in den staat Georgië, heeft weer ©en afschuwelijk .lynch-geval plaats ge vonden. Een neger had bekend, met voor bedachten rade een blank meisje van 12 jaar te hebben gedood. De menigte bestormde het gerechtsgebouw, overweldigde de politie en voerde den-neger mede naar een plek, waar hij aan een boom werd gebonden enl levend verbrand. Terwijl de takkebossenrondom hem werden opgestapeld, rookte schijnbaar onbewogen, de ongelukkige zijn laatste siga ret, en toen werd het hout aangestoken. Dé man kermde maar weinig, toen hij doodge- blakerd werd. Oplichting van ruim 10.000. Een, groote handelsvennootschap te Am sterdam is de dupe geworden van e©n op lichter, die Maandagmorgen een valsche chèque ten bedrage van 10.723 aanbood. De valschheld viel niet dadelijk op en de bedien den betaalden het voile bedrag uit,. Eerst toen de inner al heen was, begon het perso neel wantrouwen te koesteren. Het stelde zich in verbinding met de firma, welke de chèque zou hebben afgegeven. Toen bleek de waar deloosheid van het papiertje. Onmiddellijk werd aangifte gedaan bij dc politie, en op aanwijzing van een- bediende werd iemand gearresteerd. Hij had echter .een alibi en is wéder op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt nu voortgezet. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteurl Mag ik u even attent maken op eenige abuizen, welke geslopen zijn in het verslag van den zangwedstrijd van jjl. Zondag be treffende de behaalde prijzen, welke ver keerd zijn weergegeven? vóór den uitslag zoowel 's middags als 's avonds maakte de jury bekend dat de praestaties van de laagste prijswinners zoo weinig uiteen liepen, dat voor 's middags besloten werd den 8en prijs van 50 te moeten noemen 8A, den 4en prijs A van 25: 8B; den 4en prijs B van 20: 4A; den 5en prijs A zonder geld: 4B;*den 5en prijs B zonder geld' 5A en er een nieuwen prijs 5B bij te voegen. 'Voor 's avonds werd dit dus als volgt: de 3e prijs 75 wordt genoemd 8A, de 4e prijs van 25 3B, en een nieuwe prijs zander geld bijgevoegd: 30. Misschien is er nu wél een bezoeker van Zondagavond, die den laatsten prijswinner ook een douoeurtje gunt. Zoo ja, dan houdt het feestcomité zich aanbevolen. Met dank voor de plaatsing, Namens het feestcomité, J. H. HOOGENDOORN, Zuidstraat 70. Secretaris. -o Mijnheer de Redacteurl Waar in het vorig nummer van Uw blad werd weergegeven het door den Raad geno men besluit tot langer openstellen der Be graafplaats en ik passeerde Zondag met familie by het graf mijner dochter tot de treurige ontdekking kwam, dat rozen en bloe men grootendeels wareni verdwenen^ een vaas in scherven en potjes uit de aarde over het graf verspreid lagen, hoop ik dat de Raad ook heeft besproken een soherper toezicht te houden. Mocht dit niet zoo zijn, dan hoop ik dat deze gegevens er toe zullen leiden, dit toezicht flink te hand zal worden genlo- men en alsnog wordt vastgesteld. A. A. Z. Vergadering van Dinsdag 21 Juni. Afwezig de heer Bot. Aan de orde is: 3. Voorstel inzake opleiding bouwvakarbeider». De heer Verstegen deelt naar aanleiding hier van mede, dat thans met het Bestuur der Am bachtsschool volledige overeenstemming is verkre gen. De noodopleiding voor metselaars zal thans geschieden op een terrein achter de school terwijl over de wijze waarop die geregeld zal worden, na der overleg zal worden gepleegd met de verschil lende organisaties. Aan B. en W. zal overigens de verdere regeling worden overgelaten. De heer Baak zou gaarne de deelneming, in plaats van voor opperlieden alleen willen zien uit gestrekt tot werklieden in het algemeen, en ver zoekt wijziging van (die claiusule. Geen be zwaar. Het voorstel wordt vervolgens aangenomen. 4. Aankoop grond. Voorstel tot aankoop van de N. V, Houthandel voorheen J. Oortgijsen en Zoon van 20 A. en 42 c.A. grond voor 5000. De heer Staalman verklaart tegen dezen aankoop te zullen stemmen omdat spr. de tijd voor grondaankoop voorbij acht. De heer Boogaard daarentegen verheugt zich over het voorstel zooals dat ter tafel ligt. Het oponthoud inzake de demping der Ruyghsloot was uit het niet aanvaarden van dezen aankoop ont staan en daarmede houdt weer de rioleering van het Kanaal verband. Door deze werken wordt in belangrijke mate aan de heerschende' werkeloosheid tegemoetgekomen. Spr. vraagt aan het Gallege na dere inlichtingen, die wellicht in staat zullen zijn den heer Staalman van inzicht te doen veranderen. De heer De Zwart: Inderdaad zal de heer Staalman, als hij weet hoe de zaak in elkander zit, wel geen bezwaar maken tegen dezen grondaan koop. Toen spr. verleden jaar als wethouder op trad, lag daar een besluit van den Raad om de Ruyghsloot te dempen en het terrein te rioleeren. De moeilijkheden bestonden hierin, dat het terrein eigendom van een particulier, in casu de N. V. Oortgijsen en Zoon, was. De gemeente moest dus overgaan tot aankoop van dat terrein; de prijs was goedkoop, n.1. f 1.50 per M., maar er waren be zwaren van technischen aard, die oorzaak waren dat men niet tot den aankoop besloot. Die bezwa ren zijn thans ondervangen; er kan een tijdelijk hulpriool worden gelegd. Over het finantieele be zwaar zou men 'heen moeten stappen, omdat in derdaad de hieromheen liggende terreinen, die alle eigendom zijn van de gemeente, er beter door worden. Zoolang de sloot niet gedempt is, kun nen die terreinen van de gemeente niet productief worden gemaakt. De heer Staalman wenscht de heer Boogaard nog te antwoorden op diens opmerking als zou spr. houding vreemd zijn, daar het hier een voorstel betrof om tegemoet te komen aan de werkeloos heid. Dit laatste evenwel stond niet in het voorstel te lezen. Spr. heeft natuurlijk geen bezwaar als hierdoor, werkelijk wordt tegemoet gekomen aan de wenschen en het voorstel inderdaad bevrediging geeft. Spr. zou er evenwel tegen zijn om in deze omstandigheden groote werken te ondernemen. Hel voorstel wordt vervolgens z. h. s. aange nomen. 5. Keuringsverordening. Voorstel tot vaststelling eener Verordening over eenkomstig art. 6 der Warenwet Staatsblad 1919 No. 581 (Keuringsverordening). Aangenomen. 6. Aanvulling Alg. Pol. Verordening. Voorstel tot aanvulling der Alg. Politie Veror dening art. Pol. Verordening 63 en 158. De heer Zondervan vraagt of het de bedoe ling is dat deze nieuwe bepalingen duidelijk aan de burgerij bekend worden gemaakt. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Spr. had zich voorgesteld door middel van groote bor den het publiek in te lichten. Aangenomen. 7. Vaststelling suppl. Begrooting. Voorstel tot vaststelling der 6e Suppletoire be grooting en staat van af en overschrijvingen op de begrooting dienst 1920. De heer Van Breda vraagt verdaging vaa. dit punt tot den volgenden raad. De prae-adviezen zijn eerst Zaterdag bij de Raadsleden bezorgd, en met die nieuwe belastingvoorstellen heeft spr. en meer dere leden met hem deze niet voldoende kunnen bestudeeren. De Voorzitter merkt op, dat ihet dit jaar gelukt is tijdig gereed te komen met de rekening over 1920. Daardoor kan thans ook de begrooting op tijd worden ingediend. Deze 6e suppl. begroe ting betreft in hoofdzaak posten, waarover weinig te vermelden is. Verleden jaar is aan het College terecht verweten, dat het zoo laat kwam met de begrooting; welnu, thans is het ons gelukt, zij he, dan ook met veel moeite, tijdig klaar te komen. Laat men dus thans dit punt afhandelen. De heer Van Breda blijft bezwaar maken. Spr. zou in ieder geval gaarne inlichtingen willen heb ben over verschillende posten. O.a. is er een post van f 18000.ten behoeve van het Levensmidde- lenbedrijf, en zoo zijn er meerdere, waaromtrent rfpr. gaarne inlichtingen wenschte. De heer De Zwart: In deze begrooting komt 'uit wat in verschillende raadszittingen is gevoteerd. Bij de behandeling der rekening kunnen de Inlich tingen nog beter worden verstrekt. De heer Staalman: In dezen post zijn bij eenvergaard alle fouten of goede momenten van vroegere raden. Over dit alles is reeds beslist, en deze suppl. begrooting is niet meer van invloed op de belastingvoorstellen van hedenavond. Wel biedt zij een goede gelegenheid aan den Raad zijn ge dragslijn te bepalen en den finantieelen toestand der gemeente eens rustig onder de oogen te zien. Daarom dringt ook spr. aan op verdaging. De heer De Zwart meent, dat de finantieele beschouwingen over den toestand der gemeente niet in een enkel uurtje gesproken kunnen worden. Het is overigens verkeerd, dat juist bij deze suppl. begrooting te doen, die vóór 1 Juli bij Ged. Sta ten moet zijn ingediend. (Spr. is slecht verstaan baar). De heer Baak ondersteunt het verzoek van den heer van Breda. Ook al kunnen we aan deze be grooting weinig veranderen, daarom is Het toch wel goed Ihaar eens te bezien, temeer omdat thans de Raad in het teeken van bezuiniging staat. Na gepleegd overleg verklaart de .Voorzitter dat het College bereid is aan het verzoek van de raadsleden te voldoen. Dan moet echter de zaak in de vergadering van 28 Juni afgehandeld worden; dan kan zij nog bij Ged.. Staten zijn vóór I Juli. Verdaagd. 8. Tijdelijke geldleening. Voorstel inzake garantiestelling ten behoeve van den bouw eener nieuwe vakschool voor meisjes. Op voorstel van het College verdaagd ter inwin ning van nadere inlichtingen. Men is hiermede genaderd tot de BELASTINGVOORSTELLEN. 10. Plaatselijke dhr. belastingen. Rapport der Raadscommissie inzake de herzie ning van de PI. Dir. Belastingen naar het inkomen met voorstellen Burgemeester en Wethouders en daarop ingekomen amendementen W. C. van Breda en W. H. Tielrooij. Hieromtrent liggen ter tafel: a. Het rapport der Raadscommissie. Hierin wordt de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud be paald op f 750.de kinderaftrek op f 100.per kind, terwijl voorts een progressief tarief wordt voorgesteld naar het inkomen. b. Het voorstel van B. en W. Aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud f 750.voor gehuwden, f 600.voor ongehuwden, f 100.per kind. Voorts een heffing van het maximaal bij de wet toegela ten aantal opcenten van de Rijksinkomstenbelasting, gepaard met heffing van een Plaatselijke Inkom stenbelasting naar een gelijk heffingspercentage. c. Amendementen-Tielrooy op het ontwerp- Raadscommissie, en van Breda (gewijzigd amende ment). d. Amendement-Grunwald, op het voorstel-B. ea W. luidende als volgt: De inkomens beneden f 2000.te ontlasten, bij voorbeeld met 1/4 en dit te vinden door het schep pen van enkele neffingen als: a. opcenten op de vermogensbelastingen b. te overwegen de mogelijkheid van een gemeen telijke bedrijfsbelasting c. door 'bezuinigingen aan te brengen op de loo- pende begrooting. In de toelichting zegt de indiener: Het komt mij voor, dat zoowel het voorstel van de Commissie als dat van B. en W. zijn 'bezwaren heeft; de commissie ontlast een deel op oneven redige wijze en belast tal van belastingschuldigen nagenoeg niet hooger dan het vorige jaar, terwijl de inkomens van f 3000.en daarboven onevenre dig zwaar door de commissie worden belast. Het voorstel van B. en W. daarentegen, belast de lagere inkomens m. i. te hoog, terwijl de hoo- gere inkomens te zwaar worden belast. Door mijn voorstel aan te nemen, bestaat de mo gelijkheid een tusschenyveg te scheppen tussChen het voorstel van de Commissie en dat van B. en W. De discussies worden geopend. De heer Van Breda: Alvorens het'woord te voeren over de belastingaangelegenheden is het noo dig eene verkeerde meening, die hier heerscht, weg te nemen. Volgens de plaatselijke bladen schijnt bij de soc. dem. fractie de meening te heerschen, als zouden de hooge belastingen te wijten zijn aan de politiek der soc. dem. Dit is evenwel onjuist; de sociaal-democraten hebben daaraan geen schuld, maar geen enkele fractie tevens. De tijdsomstan digheden zijn het geweest, die de belasting thans zoo hoog heeft gemaakt. Is de huidige wethouder van finantiën niet ver antwoordelijk voor de hooge belasting, wel is hij dat waar hij in de laatste vergadering de plannen tot herziening van de begrooting tegenwerkte. Bij zoo exorbitant hooge belastingen is iedere f 1000. die men uitspaart welkom. Zelf heeft de wethou der van finantiën toegegeven, dat een 10 of f 20000 gulden uit de belasting kon geschrapt worden. Welnu, wanneer, dat het geval is, kan er ook nog wel meer uit gehaald worden en de wethouder is dan verplioht dit te doen. De rekening, die ons thans gepresenteerd wordt, moet betaald worden. Natuurlijk. Maar dan willen wij ook post voor post nagaan om te zien of er niet iets van de begrooting kan worden geschrapt. Er zitten bijvoorbeeld ver-*' schillende crisisposten in, o.a. een post „reserve" van f 19000. Komend tot eene bespreking van de voorstellen der Commissie, zal spr. spaarzaam zijn met cij fers. We hebben den laatsten tijd al zooveel cijfers onder de oogen gehad, dat het ons duizelt. „Het Licht" zegt omtrent de voorstellen der Commissie, dat ze ofschoon niet sociaal-democratisch, in de richting der sociaal-democraten gaan. Dit sluit geenszins in, dat wij die richting hebben te vol gen. De heer Staalman zal daar zelf ook voor be danken. In het volgend nummer spreekt de heer Michels van eene „belasting naar draagkracht", die door deze voorstellen zou worden geheven. Dit is evenwel in strijd met de waarheid. Een deel der burgerij wordt ontlast, een ander deel onevenredig overbelast. Door dit voorstel aan te nemen het heeft al stof genoeg in de gemeente doen opwaaien wordt het economisch leven in de gemeente op zijn kop gezet. Dp menschen met hoogere inkomens zouden elders een goed heenkomen zoeken. Geroep: Noem namen 1 De heer Van Breda. M. d. V. namen noemett is heel moeilijk, maar de waarheid van mijn be toog zal proefondervindelijk blijken. Wat men er mede bereiken wil, zal omgekeerd uitkomen. En wanneer de groote inkomens weggaan, zullen de kleinere weer extra belast moeten worden. Daarom Ibrengt spr. dank aan de meerderheid vari het College voor haar voorstel. Of dit nu zoo mooi is? Geenszins, maar het is van twee kwade het minst erge. Daarentegen worden door dit voorstel de lagere inkomens weder te zwaar belast, al moge het waar zijn, dat de hooge inkomens ook daarin zwaar genoeg belast zijn. Vandaar dat spr. bij amendement voorstelde een aftrek van f 650. (ongehuwden f 550.Door dit amendement be reikt men een finantieel voordeel van pl.m. 90.000, waarmede dan de inkomens van ƒ800. tot f 3000.verlicht zouden kunnen worden. Op deze wijze wordt de belasting althans dragelijk gemaakt. Ook het voorstel-Grunwald kan spr. wel bevredigen. Willen B. en W. dit laatste liever overnemen, dan wil spr. het zijne wel intrekken. De heer Schoeffelenberger: In Novem ber 1918, toen Troelstra zijn bekende „revolutio naire" woorden sprak, stond heel Nederland op zijn achterste pooten. Thans, bij de nieuwe belas tingvoorstellen, staat den Helder op zijn achter ste pooten. Wie zijn hier de opposanten? M. d. V. er zijn in 't geheel 172 aanslagen van f 6000.tot f 21000.dus 172 menschen zijn het, die zich te gen de belastingplannen verzetten. Als men dezen menschen vroeg: zoudt gij genegen zijn uw inko men te verminderen om daardoor minder belasting te betalen, zouden ze allen ontkennend antwoorden. Spr. is lid van de Commissie geweest, heeft daar evenwel voor bedankt, waar spr. straks op terug komt. Eén fout is er in de voorstellen van de wet houder van finantiën, dat hij de belasting zoekt te halen uit de burgerij, terwijl er nog allerlei bron nen van inkomsten zijn. Spr. 'heeft destijds voor gesteld de invoering eener straatbelasting. Daar kan f 20000 uit komen. Spr. heeft er evenwel niets meer van gehoord. Men zal zeggen: zoo'n belasting wordt afgewenteld op de huurders, maar daar Was wel wat op te vinden geweest. Een tweede belas ting zou zijn een belasting op verkoop van hui zen en landerijen. In vele gemeenten is die reeds; er kan, naar spr. meening, 'n f 40000.uit ge haald worden Dan de hondenbelasting. Lang niet voor alle honden wordt belasting betaald. Tenslotte een zakenbelasting. Krachtens de nieuwe rijkswet ten mag tot een maximum van f 12.per arbeider voor bedrijven worden geheven. Voor de marine werf zou dit een belangrijke post worden. Waar het Rijk ons in den steek laat, zou het naar spr. meening de aangewezen weg zijn het Rijk dan ook aan te pakken voor belasting. Door spr. voor stellen wordt in totaal een f 50000.verkregen. Met de thans ter tafel liggende voorstellen kan spr. niet accoord gaan. Het is niet democratisch in komens van f 2000.f 3000.in de belasting te verminderen. Zij hebben voor hun loonsver- hooging gestreden, en die bereikt; het is onbillijk hen nu ook niet in de meerdere belasting te laten betalen Spr. wil ook vrouwen aanslaan wier man in 't 'buitenland is. Noch aan het voorstel van B en W. noch aan dat van de Commissie kan spr. zijn stem verleenen. Spr. heeft destijds tegen de begrooting gestemd omdat spr. meende, dat de hooge belastingen wel degelijk schuld waren van den ouden Raad, die allerlei groote werken voteerde (Spuikanaal, Briket tenfabriek, Overbouw gasfabriek enz.) Terecht zeide de heer de Zwart den vorigen keer, dat de gelden waren „opgefuifd". Maar spr. wenscht niet de rekening te betalen voor hetgeen een ander 'heeft opgemaakt. De heer Ti e 1 r o o y betreurt ook de ontzag lijke opdrijving der belastingen. Maar geen jeremia des hierover zullen helpen, en zooals de heer de Zwart zeide: de schuld is er en moet betaald wor den. 't Gaat er nu evenwel om wie de sommen zul len moeten opbrengen. Met belangstelling heeft spr. kennis genomen van de beide voorstellen. Ten opzichte van het prae- advies van B. en W. over het voorstel der Raads commissie merkt spr. op, dat z. i. dit aan helderheid van betoogtrant veel te wenschen overlaat. Er ko men gedeelten in voor, die zoo goed als niet te begrijpen zijn, terwijl een kleine verwijziging naar de betreffende wetsartikelen de studie zou hebben vergemakkelijkt. Het rapport der raadscommisaie steekt zeer gunstig daartegen af. Spr. opinie is veer

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5