Mevrouw Atterbury's Secretaresse No. 5424 DONDERDAG 7 JULI 1921 49e JAARGANG buitenland. OPPER-SILEZIE. De ontruiming. Naar de „D. Tagesz." uit Oppeln meldt, werd Dinsdag door de commissie van 12 uit de Duitsohe partijen, die in tegenwoordig heid van generaal Höfer bijeenkwam, ge constateerd, dat een ontruiming volgens de overeenkomst door de Polen niet heeft plaats gehad. De insurgentenleiders zetten hun ac tie voort en worden door de Franschen in hun officieel© functies gehandhaafd. Te Klein-Rauden (kreits Kathaar) is een Ortswehr uit opstandelingen gevormd. Van Duitsche zijde daarentegen houdt de Selbstschutz zich strikt aan de voorschriften der geallieerde oommiasie. Onlusten te Benthen. Er komen ernstige berichten uit Beuthen. Indien men de telegrammen aan de Berlijn- «cihe bladen mag getooven, zou de bevolking dezer stad, die ondier de chicanes der Fran schen! in de laatste zeven weken hedl wat te verduren heeft gehad, gisteren de Engel- ■chen mét gejubel hebben ontvangen. Dit zou de woede der Fransche wacht hebben verwekt, die daarop met geweerkolven en gumtmieknuppels op de menigte lossloeg. Plotseling vielen er een paar schoten waar door verschillende Franschen gewond wer den. Een Fransche majoor werd zelfs ge dood. Wie de schoten heeft afgegeven is nog niet uitgemaakt. De Franschen maakten on middellijk van de wapens gebruik en be schoten een huis, van waaruit men op hen scheen te hebben geschoten. Hierbij kwa men meerdere Duitsche vrouwen om het le ven. Het huis zeil werd geheel verwoest. De Franschen hebben 20 burgers van Beuthen als gijzelaars gevangen genomen oja. de bei de burgemeesters der stad en den voorzitter der democratische partij in Opper-Silezië. De Engelsche troepen slaagden erin, door het bezetten der voornaamste straten de rukt te herstellen. Het van Fransche zijde verspreide bericht geeft de volgende lezing der voorvallen: De ernstige incidenten, die te Beuthen zijn voorgevallen bjj den intocht van de En gelsche troepen en waarbij de Fransche ma joor Montalegre vermoord en twee onderof ficieren gekwetst zijn, zijn door de Duit- sohers verdraaid en tendentieus voorgesteld, alsof de Franschen ertoe aanleiding hadden gegeven. Een onderzoek door de geallieerde commissie .ingesteld, heeft uitgewezen dat majoor Mon talegre vermoord is door een betooger die achter zijn rug een revolver op hem af schoot. De kogel trof hem in het hoofd. Het lijkt vreemd dat de moordenaar heeft kun nen1 vluchten zonder in hechtenis te zijn ge nomen. De moord moet met voorbedachten rade gepleegd zijn, want majoor Montalegre en tal van andere Fransche officieren had den van dé Orgesoh dreigbrieven ontvan gen, waarin werd aangekondigd' dat alle Fransche officieren vermoord' zouden wor den. Verder wordt van Fransche zijde mede gedeeld, dat Dulitschers uit het industriege bied om herstel der Poolsche politiemacht hebben gevraagd wat wel wat onwaar schijnlijk klinkt. Terwijl Duitsche berich ten er op wijzen dat de Orgesch weer Iets in 't schild voert, wat voor een bevredigende op lossing ook niet de juiste weg zal zijn. DUITBCHLAND. De processen te Lelpzig. Lelpzig, 6 Juli Nadat de beide verdedi gers langdurige pleidooien hadden gehouden deed het gerechtshof hedenmiddag uitspraak. Steniger werd vrijgesproken. 'Orusiua wordt wegens het veroorzaken van den dood door nalatigheid veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, terwijl het dragen der uniform hem gedurende twee jaar wondt verboden. De voorloopige hechtenis (vier maanden en drie weken) wordt in min dering gebracht. De kosten van het proces komen voor re kening der schatkist De ten onrechte vernielde Zeppelins. •De compensaties, welke Duitsdhland zal moeten geven voor de zeven in strijd met het vredesverdrag 'vernietigde Zeppelins, bestaan FEUILLETON. door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). o 63) „Het spijt mij, mevrouw Atterbury, maar ik wil niet, dat iemand mijn gezicht aanraakt. Het is heel vriendelijk van u, dat u zooveel belang in mij stelt, en ik waardeer dat. Ik zal de middelen graag aannemen en zelf toe passen, als u zegt hoe het moet, maar als iemand anders dat zou probeeren, zouden mijn zenuwen overstuur raken. Ik hoop dat u het begrijpt, misschien vindt u, dat ik te overgevoelig ben, maar ik kan werkelijk niet tegen zoo iets." Mevrouw Atterbury beantwoordde een oogenblik haar blik en gaf zich daarna met een schouderophalen gewonnen. „Hooi goed lieve, je moet natuurlijk doen wat je verkiest. De gebruiksaanwijzing staat op elk potje. Gebruik het van middag en laat mij dan eens aan tafel zien), hoe je voor komen er op verbeterd is." Betty nam de middelen aan, mompelde een dankbetuiging en ging naar haar eigen ka mer toe. Daar nam zij voorzichtig een beetje uit elk potje, wikkelde het in papier en ver brandde het in den haard. Toen zij dat ge daan had, ging zij voor haar toilettafel zitten en zette zich met haar eigen! toiletmiddelen aan het werk. Zij werkte lang en zorgvuldig, «aar ten slotte had zij wa uitkomst bereikt hierin, dat Duitsöhlaind aian de intergeaMieer- de oantróle-oommissie voor de luchtvaart in goeden staait moet uitleveren de Duitsche Zeppelins „Bodiensee" en „Nordstern", ter vervanging van twee dier (vernielde Zeppe lins; voorts moet het aan ge noemde com missie de plannen uitleveren van alle ver nielde Zeppelins, die alsdan volgens deze plannen de waarde zal vaststellen van de vijf overige luchtschepen. De geallieerden en1 ge associeerden zullen onder elkaar deze som verdoelen, die de Duitsche regeering in gou den Marken moet storten. De Duitsche regeering zal echter het recht hefblben om met goedvinden .van de betrok ken mogendheid de ibetaling in specie te ver vangen óf door de levering van een te 'bou wen burgerlijk luchtschip-type óf van door genoemde mogendheid aan te wijzen lucht- vaartmateriaal. De luchtschiphal te Tondern. De reusachtige bergplaats voor luchtsche pen te Tondern, een der 'grootste en geniaal ste oorlógsconstructiies in Duitschland, zal, naar men uit Berlijn meldt, op bevel der En tente worden afgebroken. De bergplaats is zoo enorm groot, dat Denemarken er toch vrijwel niets mee ikon beginnen, terwijl het onderhoud gewéldige bedragen eischt. De Entente heeft weliswaar de constructie aan Denemarken te koop aangeboden, maar zoo wel de Deensche staalt als de Deensche in dustrie vonden den door de Entente gevraag- den prijs te hoog. Het plan schijnt oolk te hehlben bestaan de hal voor winterverblijf van de Deensche troe pen te gebruiken. Men heeft uitgerekend, dat ze het heeié Deenlsche leger zou kunnen herbergen. Het gebouw is 242 M. lang, 82 M. breed en ongeveer 49 M. hoog. Bij den (bouw van de hal zijn 10.000 'M'. eerste (klas kathedraal glas en 22.000 'M'. dakyilt gebruikt. Met de af braak is reéd& éen ibegift gemaakt. Ondermijning van bruggen. De Fransche militaire autoriteiten in het Rijnland zijn voornemens, verschillende bruggen over den Rijn te ondermijnen. Daar tegen heeft de rijkscommissaris voor het /be zette Rijnland1 in een nota aan de gezanten- oonferen/tle geprotesteerd ien. er op gewezen, dat deze maatregel noch in het wapenstil stands- noch in het vredesverdrag, noch in de lovereenlkoimsit betreffende het Rijnland Is voorgeschreven. Hij verzocht daarom de ge zanten-conferentie in te grijpen, om de on dermijning van de bruggen te Ludwigshafen, WormB en Mainz te verminderen. De gezan- teneoonferentae heeft den rijkscommissaris in antwoord op deze nota medegedeeld, dat zij zijn opvatting niet kan deelen. Het ander- mijiningswerk vormt inderdaad een onderdeel van het verdedigingsplan van het Rijnleger en is door het commando, dat voor de veilig heid der bezettingstroepen verantwoordelijk is, voor onmisbaar verklaard1. ENGELAND. Het Engelsch-Japansche verdrag. Uit Tientsin wordt aan de „Morning Post" gemeld, dat de besprekingen met betrekking tot het Engelsoh-Japansch verdrag in ge heel Ghina met de grootste belangstelling worden gevolgd en dat protesttel©grammen tegen een hernieuwing van het verdrag zon der dat Ghina wordt geraadpleegd, uit alle deelen van het land te Peking binnenstroo men. Ook deze oorrespondent zegt, dat als zeker mag worden aangenomen, dat zoo het verdrag wordt vernieuwd, en daarin bepa lingen staan, waartegen China bezwaar heeft, een algemeen© boycot van Briitsctoe goeüérsn zaa volgen, daar de Ohineezen de 21 eischen van Japan van löifi nog niet ver geten zijn, voor welker gevolgen Britannië evenzeer verantwoordelijk zal worden ge steld zoo de inleiding uit het verdrag, welke betrekking heeft op de integriteit en onaf hankelijkheid van China, in een nieuw ver drag wordt opgenomen, zonder dat China wordt geraadpleegd. Na de mijnwerkersstaking. Zooals te voorzalen was, zal het geruimen tijd duren voor een aantal mijnen voldoende hersteld zullen zijn, om .weer ontgonnen te kunnen worden, en izullen andere wel voor altijd gesloten blijven. Bi Derfeyshire is dit laatste het geval met vier. In schier geen enkele mijn daar bleek het eergisterochtend mogelijk iliét werk te hervatten, en niet meer die haar voldeed, en zij ging achterover zit ten en monsterde zichzelf in den spiegeL De vlek was bijna uitgewist; er was nu en kel een zwakke nuance in eén eenigszlns diepere kleur onder het rose op haar wang te zien!, en toen de ontsierende vlek weg was, was de gaheele uitdrukking van haar gezicht veranderd. Zij zag iemand anders voor zich in den spiegel en Betty's eerste voldoening over haar werk maakte plaats voor een tikje twijfel en onzekerheid die niet vrij waren van eenige vrees. Welke reden stak er achter het verzoek van mevrouw Atterbury? Toen Betty in de schemering de trap af kwam, zag zij een man in de opening van de deur van de ontvangkamer staan. In het eerst dacht zij dat het Wolvert was, maar toen zij goed keek, zag zij iemand die jonger en! tengerder was. Zijn gelaat leek ongezond groenachtig bleek. Hij stond onbeweeglijk en keek haar met verglaasde oogen aan, en toen zij halver wege de trap af was, deed hij een stap naar voren. „Wie bent u? Wat doet u hier?" Zijn hooge trillende stem klonk schril, juist op het oogenblik dat het licht van het vuur op zijn gezicht weerkaatste, en Betty herkende hem nu opeens. Het was dé bleeke, fatachtige jongeman van het gezelschap dat bij me vrouw Atterbury gegeten bad, op den avond dat Wolvert zijn vreemden toost had gehou den. „Mijnheer Idel Herinnert u zich mij niet? ;rk ben de gezelschapsjuffrouw van mevrouw Atterbury." (>0 _ja natuurlijk! Dom van mij, maar mijn zenuwen zijn een beetje overstuur en oen ik u zoo opeens in het halve licht zag Zijn stem haperde eensklaps en hij bleef dan een derde van toet gewone aantal werk lieden toon er bezigheid vinden. Hen mijnen zull'en in Deifoyshire voor onlbepaalden tijd gesloten blijven, omdat de toosten nu nog te hoog zijn, om ze in orde te brengen. In andere districten is de toestand al elven- min rooskleurig. In de Lothians kon maar de helft van de werklieden aangenomen Worden, te Aahton under Lyne (Lanoashire) een be perkt aantal, eniz. In Norttoumberland en Diurham was dé toestand beter. Daar vertrokken Maandag tegen den middag reeds de eerste treinen met steenkolen naar de havens van de Noord oostkust. De eerste tooien, die gedoifven wa ren, gingen echter naar Londen. In Zuid-Wales zuilen véle mijnen pas over eenige wetoen leeggepompt zijn. In de (mijnen van TiTdonikin (Swansea) weigerden de dél- vers van zekere voorwaarden afstand te doen, die daar voor de staking in zwang waren', en bleven zij staken. In Ebbw Vale blijven tien duizend mijnwerkers werkloos. Ook op ver schillende andere plaatsen in Zuid-Wales foleék het loongesohil niet bijgelegd. In Zuid-Staffordshire heeft men moeilijk heden met de machinisten en stokers van de mijnmadhines en staat daarocm afldes nog stil. IERLAND. De Engelsche pers ia over het algemeen optimistische gestemd ten aanzien van de onderhandelingen. De Times zegt: In kringen, waar eenige dagen geleden ernstig getwijfeld werd, dat de Valera voor een conferentie te Londen zou toornen, acht men den toestand door de conferentie te Dublin van gisteren gewij zigd. Bet wordt nu niet alleen mogelijk, maar waarschijnlijk geacht, dat de Valera Lloyd George's uitnooddglnig zal aanvaar den. De Times en andere bladen zeggen voorts, dat gisterenavond officieel te Dublin aan gekondigd werd, dat Smuts heden te Du blin zou aankomen om met de Vialera en andere Iersche leiders te spreken. Officieelo kringen te Londen verklaren dat Smuts' bezoek van particulieren aard ls, maar de Times dentot, dat dit bezoek van het hoog ste belang zal zijn. Te Holyhead geïnterviewd op den terug keer naar Londen na de conferentie te Du blin met de Valera, deelde Lord Midleton mede, dat hij; tot zijn spijt niet In sitaat was, bijzonderheden van den uitslag der confe rentie te geven, daar de afgevaardigden overeen zijn gekomen, thans niets voor pu bliciteit mee te deelen. Voor zoover hem zelf betrof, zag hij geen reden om niet vol daan te zijn met den gemaakten vooruit gang. Men had eenige beslissingen geno. men Meer kon hij niet zeggen. Lord Oran- more eveneens geïnterviewd, deelde mee, dat het vredesverlangen den boventoon voer de. Naar verluidt hebben de besprekingen te Dublin een .gunstig resultaat gehad: Veel belang wordt toegekend aan het bezoek van generaal Smuts te Dublin. Londen, 6 Juli. Smuts is heden te Londen teruggekeerd. Vanochtend is er hier een conferentie gehouden tusschen Lloyd Geor- ge, Smuts, Lord Midleton en Sir James Dreig over het Iersche vraagstuk. De grootste geheimhouding wordt in acht genomen. De politieke medewerker van de Evening Standard verneemt, dat, na de nieuwe con ferentie op Vrijdag met de Zuidelijke uinlo nMen te Dublin, de Valera en zijn collega's naar Londen zullen gaan voor de voorge stelde conferentie met Lloyd George. Zij wenschen een neutralen voorzitter, het liefst Smuts Men zegt, dat op die vergadering de wa penstilstand) gedurende de onderhandelin gen misschien tot stand zal' komen. Men ge loofd, dat dit een van de voornaamste on derwerpen is, die vandaag besproken zijn. Moydrum Castle (AtMone), het verblijf van Lord Gastiemaine, is door zestig gewapende mannen Zondagochtend om vier uur In brand gestoken en tot den grand toe afgebrand. De brandstichters moeten gezegd hebben, dat het een maatregel van weerwraak was, Omdat er onlangs te Ooosan en Mount Tem pte huizen verbrand waren. De schade wordt op 120.000 geschat. met verbaasde oogen naar haar gezicht staan staren. „Het was een natuurlijtoe vergissing, mijn heer Ide. Wacht u op mevrouw Atterbury? Ik zal naar haar toegaan „Dank u, Welch heeft mijn boodschap aan genomen." Hij sprak alsof hij de kluts kwijt was. JEtet is vreemd, maar weet u wel dat ik een oogenblik dacht, dat u iemand anders waa Er was iets aan u, juffrouw Juf frouw „Mijn niaam is Betty Shaw", viel het meisje hem kalm in de rede. ,Jk geloof dat ik er heel gewoon uitzie, behalve die moedervlek op mijn wang. Ik heb er vandaag poeder op gedaan. Zoodoende is het niet te verwonde ren), dat u mij niet dadelijk herkende. On getwijfeld zal mevrouw Atterbury dadelijk beneden komen." Zij knikte en ging meteen de bibliotheek in, terwijl zij den jongeman haar met verwe zen oogen en een open mond van verbazing liet nastaren. De bibliotheek was leeg er» donker. Zelfs het vuur in den haard was uit en er hing een kille vochtigheid In de lucht. Betty draalde de lichten op en keek om zich heen. De brieven van dien ochtend lagen nog on aangeroerd op de schrijftafel, maar de rest van de kamer was aan kant. Alleen lag er een groote massa verkoolde snippers van verbrand papier ln de opening van den schoorsteen, waardoor het hout, dat er onder lag, uitgedoofd waa. Wat kon er in zoo'n groote hoeveelheid vernietigd zijn? Zfelfs als men den geheelen inhoud van schrijftafel en kluis had leegge haald, zou er niet zooveel asch in den haard gelegen hebben. Zij nam den pook en rakeldo er doelloos in, terwijl haar gedaohten terug- BELGIE. De wederopbouw. Uit medédéelingen van het departement van openbare werken blijkt, dat er door den oorlog 78000 particuliere huizen verwoest of zwaar beschadigd zijn, waarvan er naar schatting noc 61000 moeten worden her bouwd, Daarbij komen dan nog de openba re gebouwen. Alleen ln West-Vlaanderen werden ongeveer 260 kerken, 800 scholen, 16 kloosters enz. "éheel of gedeeltelijk ver nield. FRANKRIJK. Wederom een spoorwegongeluk. De uit Marseilte komende expres is Dins dagochtend bij Avlgnon op een goederen trein geloopen. Eén persoon werd gedood; verscheiden werden gewond. SPANJE. De oppositie, welke imet Maura, de leider dier conservatieven, aan het hoofd, is 'gevoerd tegen het onlangs door La Cierva, minister van openbare wertoen, aan de Kamer voorge legde voorstel betreffende een crediet van 60 m Uil toen1, hetwelk een groot plan voor na- ttonalen wederopbouw omvatte, in hoofdzaak betrekking hebbende op de uitbreiding der spoorwegen en andere openbare werken, heeft tot het aftreden van het géheete kabi net geleid. Echter heeft de koning opnieuw zijn ver trouwen' in het fcabinet udtgesprdken. TS JECHO-SLO W AKEI JE. „Socialisatie" der mijnen ln Tsjecho- Slowakije. Praag, 6 Juli. Morgen komen alhier Tsje chische en Duitsche deskundigen en belang hebbende bij een socialisatie van de steen kolenmijnen bijeen. De bijeenkomst zal van raad moeten dienen nopens het aan den staat brengen van de mijnen of nopens het op andere wijze nationaliseeren van de ont ginning der mijnvelden en nopens het ver vangen van het stelsel van particulier be zit door een meer sociaal stelseL Het ver slag dezer commissie zal tot grondslag die nen voor die beslissing van het parlement. RUSLAND. De ,/Rabotsctoie Put", een te Riga verschij nend blad, gewaagt van het verval der Rus- sische steden. De huizen in de groote steden verkeeren ln een verachritokelijtoen staat. Vata' vensters is geen sprake meer, planken vervangen het glas. De trappen zijn ten deele verrot, de binnenplaatsen 'Stinken van het vuil en de getmafckien zijn door het 'gebrek aan rioteering totaal vervuild. Doordat de goten en riolen stuk zijn, dringt hét' regen water tot de fundamenten door en verwoest deze. Te St. Petersburg zijn al enkele huizen ingevallen. Het gevaar van instorten is nog grooter dan dat van brand. Op het platteland echter zijn tal van huizen reeds in vlammen opgegaan. De anti-bolsjewistische beweging ln Rusland. De „Daily Heraid" mieent uit goed' bron te weten, d&t men een nieuwen witten opstand' in Rusland voorbereidt tegen de aanstaande maand. De samenzweerders .rékenen op Flrantorijk's en Amerika's steun, terwijl die plannen ook oiver toraohtigen financieelen steun zouden beschikken. RUSLAND. Geen handelsverdrag met Frankrijk. De „Mornlngpost" verneemt uit goedin geiiohte kringen, dat Krassin, de vertegen woordiger van de Sovjet-recreering te Lon den zich enkele da'gen geleden indirect, door tussohenkotmst van bepaalde Fransch-Russi- sche zakenlieden en financiers, tot dé Fran sche regeering heeft gewend met het voor stel onderhandelingen te openen tot het slui ten van een handelsovereenkomst tusschen de Sovjet en Frankrijk. Krassin heeft er daarbij op gewezen dat Frankrijk 'het eeni ge land In Europa was, dJat de handelsbe trekkingen met Rusland nog niet had her vat. Het blad zegt, dat de Fransche regee- ming nadrukkelijk heeft geweigerd, op Kras- skrs voorstel ln te gaan en duidelijk heeft gemaakt, dat zij geen aanleiding had om keerden naar de vreemde houding van den jongeman in de hal, toen opeens een stukje papier voor den dag kwam, waaraan nog wat wit te zien was. Het was een gedeelte van de bovenste helft van een krant. De datum van dien ochtend was duidelijk zicht baar, en daar vlag onder viel haar oog op een fragment van den zin van een opschrift in dikke letters: „Politie Vindt Belangrijke Aanwijzing InB Zoekt Naar Meisje Met Litteeken Bety liet het stukje papier vallen, alsof zij er zich aan gebrand had en bedekte haar ge zicht met haar handen. HOOFDSTUK XVI. Het net wordt diohtgehaald. Een licht getik, zwak maar aanhoudend, drong midden in haar ontsteltenis tot Betty's oor door en zij liet de handen langs hare zijden vallen, toen zij zich schielijk van den haard omkeerde. Het geluld scheen van het raam te komen, dat als een zwart vierkant tegen het licht van de kamer afstak. Toen zij eohter naderbij kwam, kwam een gezicht uit de duisternis van zijn omgeving te voor schijn en drukte zich tegen de ruit. Het was een gezicht van een! man, jong en glad geschoren, met een pet laag over zijn oogen getrokken, en toen hij gemerkt had, dat hij erin geslaagd was, haar aandacht te trekken, .wenlrte hij opgewonden. Betty aarzelde, maar toen hij het gebaar herhaalde met spanning en| ongeduld, ging zij naar het raam toe en deed het open. „Goeden avond juffrouw. Ik was even met Demon gaan loopën en hij is mij ontsnapt. haar oorspronkelijk standpunt prijs t« ge ven. Ook de Grieken. Volgens de „Mornlngpost" heeft de Sov jet-regeering iniet alleen last gegeven tot ar restatie van alle Japansche onderdanen die in Rusland verblijf houden, doch ook van de Grieksche, zoodat niet alleen de Staat van oorlog zou bestaan met Japan, maar ook nvet Griekenland. ITALIË. Het nieuws Itallaansch# kabinet De Barijsche Information verneemt uit Rome: Het ministerie Bomomie is een linker ministerie, wat het onvoorwaardelijke vijand schap van rechts bezorgt De katholieken béhoudén de overheerschentie positie en krij gen zelfs hun liefsten wensch vervuld, na melijk de portefeuille van justitie en ©ere dienst, welke hun in de vorige combinaties stelselmatig onthouden was. Dit is vooral van belang in verband met de aanstaande verzoe ning tusschen Quirinaal en Vatikaan. Aan het vorige ministerie bindt de aanwezigheid van Soleri in het kabinet Bonomi het, terwijl die van twee Nittianen!, namelijk Beneiduoe en Giuffrida, bewijst dat men de partijen tracht bijeen te brengen. Tegen della Torret» als minister van buitonlandsche zaken heeft men rechts geen bezwaar en vindt zelfs instem ming by de katholieken eni ook de socialen vertellen ondér dé roos goeds van hem. De omlusteni ln Italië. Rome, 6 Juli. De Tribuna verneemt uit Sestri Ponente, dat de communisten, die de fascisten in het volkshuis belegenen, zich nog niet hebben overgegeven. Machinege weren namen aan het gevocht deel. Een schot uit een auto heeft hot dak van het ge bouw geslagen. Uit San Guiliano verneemt de Tribuna, dat bij een gevecht met fascisten te Plaisan- ce twee communisten gedood en verscheide ne gewond zijn. Te Misterhianoo 'bij Catani* hébben fas cisten hst volkshuis verwoest TURKIJE. De Geallieerden en Turkije. Malta, 6 Juli. Te oordeelen naar de uit zending van oorlogsschepen naar het Oosten wordt de toestand te Konstantinopel met on gerustheid aanschouwd. Inderdaad is de ge heele Middellandsctoe Zeevloot uitgezonderd een paar lichte schepen, thans nabij Kon stan tinopel. De schepen zijn vooraten van groote voorraden munitie. VEREENIGDE STATEN. De ontwapenlngs-quaectla. De „Daily Mail'" verneemt, dat de waar schijnlijkheid bestaat, dat een conferentie zal plaats hebben tusschen vertegenwoordi gers van het Britectoe rijk, de Veneenigde Staten, Frankrijk en Japan over de quaestie om de bewapening te verminderen. Wervelstorm boven Manila. Manila, 6 Juli. Een1 wervelstorm heeft zware schade aangericht in Manila en het omgelegen gebied. De eleotrische centrale werd onklaar en de stad werd in duisternis gedompeld. Huizen werden van hun dak beroofd en verscheidene kleine schepen in de baai wer den op strand geworpen. Er zijn tot dusver geen verliezen aan mensctoenlevens gemeld. Baikmr&tnp. De ballonvlieger Roy Waltrausen uit Filmt, in den staat Ivlioliigan is omgekomen, toen hij op een hoogte van 80 M. uit zijn in brand geslagen ballon moest springen. Zijn val scherm opende zich niet en hij viel te plet ter. Tegen het drankverbod. New York, 5 Juli. De burgemeester van New York, Hylan, heeft een betooging ge schouwd van verscheidene duizenden per sonen, die tegen het drankverbod manifes teerden. Iedere deelnemer droeg op zijn jas oen miniatuur drankfleschje. Er waren 800 vereenigingen ie den stoet vertegenwoor- dgid. De muziekkorpsen speelden drinklie deren. De betoogers droegen banieren, waarop de intrekking van het drankverbod werd ge vraagd. Slechts zeer weinig vrouwen namen aan de betooging deel. KORTE BERICHTEN. Ingezonden mededeellng. Ik floot telkens maar hij kwam niet terug en eindelijk vond ik hem buiten bij het hek, waar hij om een vreemden man heen sprong. Het was grappig, want hi1 is gewoonlijk vrij nijdig; u bent de eenige van wie ik mij her inner, dat hij wilde weten. Toen zag ik, dat de jongeman dezen handschoen in zijn hand hield, waar hij Demon naar liet opspringen. Is die van u?" „Wat? Ja!" Betty stamelde en kreeg een warme kleur. Het was de handschoen, dien zij bij haar laatste onstuimige gesprek met Herbert Ross had laten vallen. Zij had den man buiten het hek dadelijk herkend als de bewaker van Demon, dien zij ontmoet bad op den middag, toen de hond haar voor Wol- vert's hinderlijke attenties behoed had. „Heeft hij dien jou voor mij meegegeven?" Wordt vervolgd. COURANT Kabinetscrisis. Kopenhageu, 6 Juli. Uit Zuid Rusland komen berkhten van verschrikkelijke pogroms. Het heet, dat in de Oekraïne 100 000 joden zijn vermoord. In de eerste helft van 1921 zijn te Wee men 234 zelfmoorden voorgekomen. Slechte spijsvertering en de onaangename gevolgen als brakingen, hoofdpijn, gemelijkheid, verstopping, geelzucht, hartwater enz. verdwijnen door het gebruik van Foster's Maagpilleu. Prijs f0.65 per flacon, alom verkrijgbaar.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1