j. j. h."kó"opman, f 75.00. RUSLAND. De Moskouscbe „Pra-wda" van 26 Juni wekt op tot een grooten ADRussistihen foulpveld- todht voor de hongerenden1, lm veelband niet den (hongersnood In 'het dal van de Wolga. „Een vreeselljk ongeluk, schrijft de „Praw- da", Is over het gebied van de Wolga, geko men. De droogte heeft in een aantal goever- nementen het graan volkomen vernietigd. De hongersnood strekt 'zich uit over een bevol king van ongeveer 25 miljoen. Naar de mee- ning van bevoegde kameraden is de hongers nood nog erger dan in 1891. Hij heeft de gouvernementen Oefa, Tsaritsin, Saratof, Samaran, Siimlbirsk, Wjatka', Perm, Kazan en ten slotte het Noordelijk deel van den Kaoika- suis aangetast. Het bericht uit het gouverne ment Saratof luidt: Van het ■winterkoren is niets terecht gekomen, van het zamerfcoren bijna niets. Het gras is eveneens vernietigd; de bevolking vlucht; het heele gouvernement bevindt zich op stap. In één woord het gebied van de Welga is ©en afgrijselijken hongers nood ten prooi." Andere bladen steunen eveneens de hulp actie, welke uitgaat vaft een buitengewone commissie van de oentnale uitvoerende com missie. TURKIJE. De samenzwering te Konstantinopel. De Daily Telegraph maakt bijzonderhe den openbaar, welke, naar het blad meent, in verhand staan met de bolsjewistsiehen aanslag te KonstamtinopeL De agenten van de sowjet-regeering en de derde internatio nale maakten gebruik van de tegenwoordig heid van het bolsjewistisch handelsgezant schap in de Tuiksche hoofdstad om een ge weldige propaganda te voeren onder de groote menigte Russische vluchtelingen al daar. Honderden handige en goed betaalde rad draaiers lichtte men uit deze ongelukkigen en men vertrouwde hun de voorbereiding toe van een algemeenen opstand van de Turksohe bevolking welke versterkt zou worden met afdeelingen rood.» garden, ge licht uit Vluchtelingen. Het plan was tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt welke alle bekend waren aan den Engelsoben ver- spiedingsdienst. De moord op generaal Ha rington zou dienen als teeken voor het los barsten van den opstand en men was voor nemens mijnen te leggen in de zeeëngten om de Engelsche vloot tot machteloosheid te doemen. Den 27en< Juni kwam de Griefcscbe stoom boot Oorcyr aan uit Odessa, zooals gewoon lijk met een groot aantal verdachte lieden voorzien van aanbevelingen van verschillen de sowj et-instellingen. De militaire politie keek de bagae na van deze lieden en ontdekte een groote hoeveel heid propagandablaadjes in het Turksch, Russisch en Grieksch. Deze waren vooral zeer bedenkelijk en bevatten een oproep aan de Grieksche troepen onï hun officieren af te vallen en zich tegen koning Konstantijn te keeren. 's Nachts hielden afdeelingen van de Engelsche militaire politie een klopjacht op alle verdachten, de leden van het Rus sische handelsgezantschap inbegrepen, die zij aan boord van een Engelsch schip brach ten. Men doorzocht de verblijven van het bolsjewistisch gezantschap en het onderzoek der daar gevonden papieren leverde buiten gewoon belangrijke resultaten op. De Daily Telegraph verneemt, dat niet alleen het be staan van de samenzwering bewezen is, maar tevens haar wijde vertrakkingen tot in Angora en Sofia duidelijk aan den dag zijn gekomen. PERZIE. Engelsche (Malden vernemen iuit Teheran, dlat de opstand1, die daar in het noorden des Hands was uitgebroken, zich uitbreidt. Som mige beoordeelaars van de Perzische toe standen achten het zeker, dat de geheele be weging in Noord-Perzië geleid' wordt door agenten van de Sovjetregeering. De hoofd draadtrekker is waarschijnlijk de Russische gezant in Perzdë Rotihstein,. die de Perzische communistische partij van adlvies dient bij haar krachtige propaganda. Alles schijnt er op te wijzen, dat de Russische Boisjewifci prolbeeren van Pendë een sovjet-republiek te maken. VEREENIGDE STATEN. De Vereenigde Staten en Mexico. Washington, 8 Juli. De Amerifcaansche oorlogsschepen Sacrament» en Gleveland zijn in Tampioo aangekomen. De Ameri fcaansche regeering heeft .bericht ontvangen, dat daar alles kalm is. ZUID-AMERIKA. Een historisch palels afgebrand. Te Lima, de hoofdstad van Peru, is den Bden Juli onder raadselachtige omstandig heden de vleugel van historische beteekenis van het oude regeerlngspaleis geheel afge brand, waar zich de presidentieel© kamers en de audiëntiezalen bevonden. Het vuur ver spreidde zich zoo snel, dat men niet in staat was, een hoeveelheid documenten van on schatbare waaide en waardevolle schilderijen te redden. De .brand brak uit, nadat de pre sident de gebouwen pas een half uur te vo ren had verlaten. De paleiswachten! verklaar den dat zij een doffe ontploffing hoorden en een rookzuil boven het dak zagen uitschie ten. Toen zij naar de deuren spelden vonden zij de bureaux geheel in vlammen. .Algemeen neemt men aan dat een bom in een der ka- mers was geplaatst, of van de straat af door bet raam van een kleine wachtkamer naar binnen werd' geworpen. Het laatste vermoe den vindt steun in de verklaring van een ambtenaar van het departement van Oorlog, die uit een automobiel, die in snelle vaart "vOorbij ging, iets tegen het paleis zag wer pen. Het nummer van den wagen is bekend. Men zoekt thans naar den chauffeur. JAPAN. Groote brand. Tokio, 6 JuM. In den afgeloopen nacht is een 'groot» brand uitgebroken in de ijzer fabrieken te Rure, 'behoorende bij de trans- portafdeeling van den Centralen staf. De schade wordt begroot op meer dan een mil- ligen yen. LUCHTVAART. Op het Deensohe vliegveld MalmflHtt» zijn twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst en ge vallen. Twee inzittende zijn gedood, een zwaar gewond. Sadi Lecointe, de beroemde Fransche vlie ger, heeft bij een vlucht te Villacoublay, bij Parijs, een ongeluk gehad mot zijn toestel. Hij brak een arm en kreeg kwetsuren in het gelaat Uitbreiding Internationaal luchtverkeer Met ingang van heden heeft de K. L. M. het vertrek harer vliegtuigen uit Hambuig op 9.15 gesteld, waa>rmede zij bereikt, dat reizigers uit Hamburg, Bremen en Berlijn, (want te Bremen heeft aansluiting plaats op het uit Berlijn komende toestel) nog denzedf- den dag door kunnen Vliegen naar Londen. De reiziger, die om kwart over negen uit Hamburg vertrokken is, staat om half zes op het vliegveld te Croydon bij Londen. Het langste trajekt, njl. Berlijn—BremenAm sterdamLonden, duurt nog geen twaalf uur. Er zijn bijzondere regelingen getroffen voor het vervoer van de Bertijnsche post naar Londen. Uit Londen kunnen reizigers in omgekeer de richting per naohttoeatal Boek van Hol land of Rotterdam bereiken en vinden dan ook terstond om 9.30 aansluiting op het toe stel richting BremenHamlburg.Berlijn. Dit toestel neemt de heele Engelsche post voor Duitse/Mand' mee. Op deze wijze is Ne derland', dank zij zijn 'internationale lucht lijnen, een zeer belangrijk knooppunt in het wereldverkeer geworden en maakt de rege ling van den dienst der K. L. M. een snel zakenverkeer tusschen Engeland en Duitsch- land mogelijk. Het steeds toenemende aantal reizigers in (beide richtingen bewijst, dat aan zulk een verkeer behoefte bestaat. Een Indische luchtvaartmaatschappij. Reed® eerder werd' melding gemaakt van de aankomst te Priok van enkele bizonder groote vliegtuigen, waarvan de bestemming aanvankelijk n'og onbekend bleef. We verne men thalns, dat deze bestemd zijn voor een te Batavia op te richten vliegsdhool en voor demonstraties en betrouwibaarheidsvindhten, uitgaande van ©en buatenlandsch© maatschap pij, 'die een bekend oorlogsvlieger, luitenant Rosé, naar Indië zond' met de twee bedoelde vliegtuigen. De heer F. Beoker is opgetreden als leider van het Indische bureau van deze maat- sohappij, ,,L. V. G.", en deze is thans voor nemens uitvoering te geven aan de (beoogde plannen. Naast de vestiging va!n een vliegsdhool', waarvoor .reeds steun van het gouvernement werd verkregen, zullen er demonstraties worden gegeven waarschijnlijk weer op het Antjolterrein, tegen geen of zeer geringen entreeprijs en passagiersvluchten tegen uiterst lage tarieven. Voorts zullen ibetrouw- baarheidsviuchten worden gehouden van Ba tavia naar Soeraibaja. Een der machines, de „L. V. G. PI.", voert een Beniz-madhine "Van 240 P.K. en is ingericht voor vier passagiers. Dit vliegtuig bereikt binnen 32 minuten een hoogte van 6000 meiter en men is voornemens dit officieel te laiten oontroleeren. (.Locomotief"). OOST-INDIE. De Volksraad is begonnen met de openbare behandeling van het ontwerp-Vlootwet. De heer Koesoemo Joedo Soemiodo ver klaarde, dat 'zoolang een doeltreffende rege ling van de internationale (bewapening geen feit is, iedere staat zongen moet voor een ver dediging van eigen land. Inzake die vïootpoli- tiek is redds te lang een beschouwend stand punt ingenomen. Spr. juicht toe, dat de re geering thans eindelijk 'begrepen heeft, dat de verdediging van Indië noodzakelijk is. Tot sprekers groote voldoening is miu een stelsel van verdediging beraamd, waarbij het moge lijk is met de beschikbare middelen een weer macht t» scheppen, voldoende sterk om een bedreiging te vormen voor een aanvpl en om te waken tegen schending van de neutraliteit. Spr. gaat volkomen met de voorstellen ac- coord. Mocht zelfs een motie worden inge diend, die aandringt op voel' spoediger aan bouw van de vloot, dan zal hij die steunen. De kosten en opofferingen zullen aanzienlijk zijn, doch spr. deelt volkolmen het standpunt van de regeering, dat de ontwikkeling en bloei van Ned.-Ind'ië (bevorderd en verzekerd zulen worden doof verwezenlijking van de vüootplannion. (Bewijzen van Instemming). De heer Aay te als pacifist tegen de Voor stellen'. De hoer Bergmeyer meent. dat alle partijen In Indië die plannen met voldoening moeten begroeten. Immers zoowel de Sareikat Islam als de Nationale Indische Partij verklaarden zich voor ©en goede verdediging van Indië. Hot rapport van de dofonsle-oonitmlsslo ademt oen frisschen geest en redt Indië uit de on zekerheid en de weelloosheid;. De voorstellen staan in het teeken van: „Bidt God., imaar houdt uw krult droog" en): „Bidt en werkt". Mandag!© dringt er op aan, niet te veel te rekenen op de resultaten van den Volken bond en juicht de voorstellen toe. Soetatmo'wijst op bet 'belang van het in- landsche volk, te weten door welke hand dit volk wordt geregeerd. De urgentie van de verdediging van Indië ontkent niemand, doch déze verdediging is wellicht ©en grootér be lang voor Holland dan voor Indië. Spr. vraagt: Wie waaribofgt ons, dat een vergroot leger en een vergroote vloot niet de middelen zullen zijn, om het dnlandsdhe volk ten eeuwi gen dagen te overheerstihcn? Spr. vertrouwt echter de regeering en .zal zijn stem aan de voorstellen geven1. De heer Kerkkamp zegt: Indië moet ten behoeve van de defensie binnen twaïflf jaar betalen 222 milïioen. Een vergelijking met hetgeen Nederland betaalt voor de defensie van Nederland' plus die van Indië vadit zeer ten gunste van Nederland uit. Spr. vreest financieeie overbelasting en, dient een, motie in, waarbij de wensoheiijlkheid wordt uitge sproken van gelijke kootenverdeeling tus- sdhen Nederland en Intdiië. De heer Van der Jagt juicht de voorsteilen toe, en dient een motie in, waarbij wordt aan gedrongen op snellere afwerking van het vlootplan dan is voorgesteld, indien er geeir overwegende bezwaren zijn, in verband met dé personeelsvoorziening. De heer Cramer waarschuwt vooral de In- landsohe leden voor een onberaden stap. Hij acht uitstel van behandeling gewenscht, in verband met het feit, dat er een demissionair kabinet aan het bewind te. De uitgaven zijn ongerechtvaardigd. Slechts het grootkapitaal Ingezonden mededeellng. DAMES-KLEEDERMAKER. alle moderne kleuren, z met zijde gevoerd, heeft bellang (bij een verdediging van Indië, maar de groote massa absoluut niet. De heer Valkenburg wensdht niet vooruit te ioopen op de resultaten van den Volken bond' en acht het zeer gevaarlijk met het oog op die toekomst, het volk nu reeds weerloos te maken'. Ben zeer groot deel van de inheem- sche bevolking te tevreden met het Neder- landsch bestuur en wenscht geen ander be stuur, ook al omdat Nederland gaat in de richting van een onafhankelijk Indië. De weermacht heeft ook een preventieve wer king. De heer Teeuwen is overtuigd, dat in de toekomst oorlogen te wachten zijn, weshalve Indië niet alleen moet bezitten een goedgeslo- ten deur, doch 'bovendien voldoende krachten om den vreemden indringer te weren. Alle bevolkinsgroepen moeten doelnemen aan de personeelsvoorziening. Invoering van alge meenen dienstplicht is in Indië noodig. De Indische bevolking moet interesse krijgen voor zelfverdediging. Daarom zal spreker met een gerust geweten vóór de plannen stemmen. Volgens een hier ontvangen betrouwbaar telegram uit Indië heeft de Volksraad met 37 tegen 8 stemmen de vioot-wet aangenomen. Voorts werd met 39 tegen 6 stemmen aan genomen een motie-Van der Jagt voor be spoediging van het vlootplan. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. On revient to/ujoursen zoo komen wij dan, na enkele maanden met U, geachte lezer en lezeres, rond den Dam te hebben- gewan deld, terug op ons punt van .uitgang zelf: „het bloedend hart van Holland's hoofdstad"! Er zijn redenen om tot dit uitgangspunt terug te fceerten. Helt Dalmvraaigstuk komt weer op den voorgrond: voornamelijk door dat de onderhandeMnigien, over het onbebouw de gedeelte van den Dam afsprongen en de verbintenissen vervallen zijn, waardoor de hoofdstad weder de vrije beschikking over het open terrein heeft gekregen. En waar men, nu'Hiro-Hi'to, Japan-'s kroon prins, vanaf het Paleis-fbaHooai, ongetwijfeld wel wat verwonderd op het brakke mestvaalt- gronldje, 'tusschen de schuttingen gestaard heeft, zich weer, meer dan, anders, voor den huidigen toestand is igaain schamen, leefde als vanzelf de oude strijd weer op tusschen hen, die een „open" bebouwing aanprijzen en degenen, die (het principe van afgeslotenheid', dat h. i. een „plein" juist tot een plein maakt, voorstaan. De Groene (Amsterdammer) gaf dan ook onlangs een nummer uit, bijna uit sluitend gewijd aan deze Dam kwestie; archi tecten en historici lieten in dat nummer hum licht schijnen, formuleerden-er hun wenschen of vertelden er van de geschiedenis. Het ligt nieit in onze bedoeling een en ander te gaain weergeven. Slechts willen wij met een enkel woord wijzen op het plan van den architect H. J. M. Walenkamp Czn., dat o. i. in dezen een zeer bevredigende midden weg bewandelteen weg, die het voordeel heeft, dat er rekening gehouden wordt met de eischen van het moderne stadsverkeer, terwijl de- aeslthetisdh© menschen er ook te vens door bevredigd1 worden. Eeuwen lang vanaf hét eerste bestaan van dén Dam af, hoeft men geklaagd over het gebrek aan ruimte. Steeds was men er op uit helt hart van onze hoofdstad .te vergroe ton; daarentegen moet opgemerkt woridon, dait bij ',t laatste plan van uitbreiding,der Gemeente, hetwelk pk mi. 18 jaar oud is, de Daim, met In begrip van den vroeigeren Vijgendam eerder verkleind dan vergroot Is. Bedoeld plan word verdedigd zoowel op finaticieelo als op aesthetisoho gronden. Die laatste gronden kon men samenvatten onder den naam „theorie der afgeslotenheid". De architect Van der Mey was van deze theorie de groote propagandist. Van der Mey's be schouwing kwam hierop neer, dat het Paleis eerst vanaf het plein zelf direct In al zijn grootheid gezien moet worden. Uitsluitend op die manier zou het zijn reputatie van mo numentaliteit ('s werelds 8ste wonder!) het best behouden. Nu stelt architect Walenkamp Idaar tégen over (hij deed dit ook vroeger reeds in het „HM."), dat het Paleis .geenszins een dusda nige coulissemvenking (behoeft om zich in al zijn luister te ontplooien". Een meening, die ons juist en gezond voorkomt. De conclusie en het project, waartoe Walenkamp tenslotte komt, vat hij aldus samen: „Men kome tot mijn vroegere voorstel terug en stichte tegenover het Paleis en ter afslui ting van dit deel der Warmoesstraat een be seheiden maar ©del bouwwerk van afmetin-, gen gelijk dé verkeersgrenzen dat zelf aan geven, met daarvóór een flink plein, waarop' in 't mildden een eenvoudig monument. Geen plantsoen hier dus! Daar zijn de afmetingen te gering voor; de Dam zou er weer noodeüoos door verkleind worden. Wel zal een fraai bloemperk om het geprojecteerde monument hier levendig staan". Wij gelooven, dat zij, die Amsterdam lief hebben en wien bet Data-vraagstuk ter harte gaat, dit wei-doordachte plan-Walenkamp wed zullen toejuichen! 't Eenigste „wankele" punt in dit voorstel lijkt op 't eerste gezicht de kwestie van het „eenvoudige monument". Wat „monumenten" betreft was Nederland en speciaal Amster dam, inooit 'bijster gelukkig. Ons land is nog altijd ,jhet land van Rembramdt": de Holland- scthe sohllders waren' en zijn nog altijd over de geheele wereld beroemd. De beeldhouw kunst (heeft hier echter nooit gebloeid.en waar deze kunst het tot „offliciëele opdrach ten" bracht, was helt resultaat tot nu toe vrij bedroevend! Maar er is een (kentering in dezen te bespeuren; een kentering, die zich vooral in het brandpunt Amsterdam aan het voltrekken is. Eén van de gelukkigste symptomen van deze kentering is iin den laatsten tijd' wel ge weest de opdracht door onze Gemeente ver strekt aan den jongen beeldhouwer Hildo Krop,, tot het vervaardigen van een monu mentale 'klok, die 'bestemd is, als geschenk vain Amsterdam aan haar zuster van de Maas, een plaats te krijgen in de hal van het nieuwe Rotterdamsche stadhuis. Onlangs kwam dit werik gereed en bij bezichtiging zal opval len welk een schoon .gebaar" hier door onze Gemeente gedaan werdl Krop's werk, de ouderwetsche, marmeren klok zal daar in het eerste huis van de eerste koopstad van ons land staan als een getuige nis voor 't feit, dat men in de 'hoofdstad, zoodra mien opziet van zijn grootboeken en journalen, eén grootschen kijk heeft op wat er in de moderne kunstwereld en speciaal in de wereld dér jongere, vaderiandsche beeldhouwers leeft on tot uiting tracht te komen. Er is toch reeds enkele jaren een jonge, Amsterdamsohe school voor beeld houwers aan 't groeien en rijp warden, die, met kunstenaars als Radeker, Polet e.a., ook Krop onder haar leden telt en die, mocht het plan-Walenkamp inderdaad, eindelijk, tot uitvoering komen, .ook wel zal zorgdragen dat een dergelijke lijdensgeschiedenis als van Naatje-zaliger, niet meer voorkomt! Een lijdensgeschiedenis die blijft is echter de exploitatie van den Stadsschouwburg. Toen, na veel intriges en een eindeloos kra keel, aan 't begin van dit jaar Rooyaards voor drie jaar de beschikking kreeg over ,,'t Plein", zooals deze 'kunsttempel in het artisten-bargoensch algemeen genoemd wordt, leefde ieder in de hoop, dat deze energieke tooneelleider vaste lijn en fris- sche wind zou brengen daar waar jarenlang doorgesukkeld was in stoffige traditie. Er kwam inderdaad verbetering; er kwam), voor al in de eerste helft van het seizoen weer leven, maar ten slotte voelde men in de ex ploitatie een zekere zwakheid en moedeloos heid komen, Gevolg voor. een 'groot deel, naar thans uit enkele openbaar gemaakte feiten blijkt, van de 'botsinv. de oude, oer oude botsing tusschen ambtenarij en frisch kunstzinnig initiatief. De figuur, die in onzen Stadschouwburg het,- bij een gemeentelijk „bedrijf" nu eenmaal noodzakelijk element „ambtenaar" vertegenwoordigt, schijnt over gering aanpassingsvermogen voor wat be treft de eischen van de „tooneel"praktijk te beschikken. Intusschen hebben hij en Rooyaards bei den nog twee jaar tijd om tot een harmonie te komen, die noodzakelijk is, wil „het Plein"- zijn, wat bet moet zijn: „Noerlands' eerste schouwburg." Maar wie denlA, behalve dan een „grü- belende" journalist of een overzichtschrijver van het afgeloopen 'tooneelseizoeh op 't oogenblik nog aan schouwburgen, bedompte zalen, of dergelijke winter-genoegens! Men trekt er uit, in booten langs den Am- stel, op trammen naar bet stadion, op motors het Gooi in of naar Zandvoort. Men trekt er uit...„stalt" boot, motor of fiets, denkt in „de natuur" te zijn, maar zit dan, voordat men 't weet, na betaling van entrée, na door- pari'-' van een „loketje" enz. enz. waarachtig weerin een/ schouwburg. Ditmaal dan wel een openluchttooneel: maar de „openlucht" is dan ook meestal 't eenige wat bij derge lijk» vertooningen nog aan de natuur her innert! Het „openluchttooneel" dreigt zich dit zo merseizoen wel bijzonder actief te toonen! 't Sloeg om Amsterdam heen een kring van, de hoofdstad belegerende 'kampen, ja, tot zelfs onder de poorten, n.1. in den tuin van ,,'t Kalfje" werden de voortroepen dezer „openluchters" opgesteld. Generaldseeren is een gemakkelijke lui heid een onrechtvaardige manier om kritiek te geven het mag allemaal waar zijn, maar wie telkenmale, bij het eindelijk weer eens buiten uitluchten, zijn neus stoot aan vaêrzen-zoggende en in mid- deleeuwsche of andere pijen rondloo- pende nrtisten, kan een ergernis niet on derdrukken. En hij wijt in zoo'n stemming de hebbelijkheid van al dat „ge-openlucht" aan een moderne modegril, meer nog mis schien aan gril van vele jonge, doohteren en lcnupon, die hun drang naur 't tooneel op deze zomersohe, dilettantische wijze bevre digd zion, Al weet hij daarbij, dat er ook we! wat-goeds, onder is.Maar, werkelijk, als do zon sdhijnt en zeo on bosoh zingen het oud© lied, dun kon een mensch het „vaer- zon zeggen" wel eens te veel worden. En is hij geneigd, dit tot slot en om den drukfoutenduivel even op de vingers te tik ken., zelfs echte „fantasie", die in deze spe lenden nog mocht aanwezig zijn, tot „bom barie" te verklaren! 1) 1) In onzen vorigen brief stond „bombarie", waar wij „fantasie" geschreven hadden. O! wreed zetters-cynismei INGEZONDEN. Geachte Redactie. (Beleefd verzoeken we het onderstaande in uw blad op te nemen, in antwoord op het ingezonden stuk van het bestuur der Helder- sche Melkcentrale. Dat er strijd is uitgebroken/ tusschen vee houders en melkslijters is u bekend, doch waar het om gaat niet. Ie. Dat do veehouders hier 1 cent per liter meer krijgen voor hun melk dan ergens an ders, is om deze reden, dat de landpacht (naar kwaliteit gerekend) nergens zoo hoog is als in deze streek. 2o. Wat de zuivehvaarde aangaat, hierin is geen prijsdaling te bemerken. 8o. M at betreft de veehouders, die tegen verhooging zijn, dit is een enkeling geweest, die buiten de vergadering wat heeft ge schreeuwd. Op de algemeen» vergadering is wel degelijk met algemeene stemmen 'be sloten om met het oog op den noodtoestand waarin ons vee thans verkeert, ingrijpende maatregelen te nemen. 4e. Wat het overproduct betreft willen wij het volgende opmerken: Wanneer u op het oogenblik nog overproduct met schade ver werkt, waarom betrekt u dan thans melk van een fabriek uit Zijpe? Ons verzoek werd onbillijk geacht; wij stelden bemiddeling voor, om ons 1 oent per liter te geven. Ook dit werd afgewezen. En nu de eisch 'betreffende de ventend» melkveehouders. Wij eischen 17 ct. per liter van de melk slijters voor alle leden van den melkveehou- dersbond franco stad of inrichting, ingaande 10 Juli 1921, en wel op voorwaarde, dat de bestaande prijs van 21 ct. per liter voor het publiek niet verhoogd mag worden. Wordt dit niet aangenomen, dan wordt de strijd dqor ons met nieuwe krachten voortgezet en voorzien wij het publiek van melk. Uit naam van de ventende melkveehouders, O. DISSEL. o Ondergeteekende, lid van „Onze Vloot", afdeeling Helder, betuigt, mede namens tal van leden van gemelde afdeeling, aan het hoofdbestuur zijn hartelijken dank voor de aangename boottocht 'tijdens het bezoek van Hr. Ma de Koningin op 25 Juni jJL aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". In verband met het genot, ons allen bij die gelegenheid bereid, verzoekt onderge teekende gemeld hoofdbestuur beleefd, om in overweging te nemen, meerdere dergelijke zeetochtjes b.v. om de Wadden eilanden of langs de kust te organiseeren, overtuigd als hij is, dat dit een probaat middel zal blijken, om het aantal leden van „Onze Vloot" uit te breiden, en nauwer aan elkaar te verbin den. Onvermijdelijke kosten zullen vermoe delijk gaarne door de deelnemers worden ge dragen. Hoogachtend, Uw dw. B. e- „Herwonnen Levenskracht" Gedurende een week bijna is ons de gele genheid geboden te genieten. Tooneel en, bioscoop, muziek en zang, dans, pret en jool. Het is voortdurend genieten lau'gs tenten met schreeuwende muziek en dol-malle clowns, langs kramen en kraampjes vol lek kernijen. Het is een hossen en dansen van groepen en clubjes vol levensblijheid. Avond aan avond gaat dat nu reeds een week lang en het is alleen de kermis, welke onze ge dachte voortdurend [bezighoudt. Toch wagen wij helt, geachte lezer en leze res, voor een oogenblik Uw aandacht te vra gen. Terwijl wij' aru reeds een week lang genlieten van de kermispret, zijn er honder den, die wachten in angstige spanning, wanneer het hun beurt zal zijn, dat zij zullen worden opgenomen in een gezonde en moge lijk ook genezing brengende omgeving. Het zijn de tuberculoselijders, waarvoor wij Uwe aandacht vragen. Het Zou Uw vreugde verstoren, indien wij U een schril beeld voorhingen van de ontzet tende gevolgen der „Witte Pest", de tuber culose I Wij doen dat liever niet Er wordt in den kermistijd zooveel geld onnuttig „weggesmeten". Het eenigste wat er somwijlen voor wordt ontvangen is „ge noegen". Thans evenwel is er een gelegenheid om Uw geld muttig te besteden, terwijl gij dan tevens het genoegen en ide voldoening smaakt er toe medegewerkt te hebben, dat de tuberculose krachtdadig kan worden be streden. Morgen, Zondag 10 Juli, zal „Herwonnen Levenskracht" haar speldjesdag houden. Tast voor dezen' keer eens heel diep in Uwe p'ortemonnaie. Denkt op kcrmis-Zoindag ook een enkede maal aan Uw tJb.c. lijdende fa'edemenschenen Uw vreugde zij dub bele vreugde. Het Plaatselijk Comité. SPORT. Voetbal. MARINEBERICHTEN. LEGERBERICHTEN. Hongersnood. Het ontwerp-Vlootwet in den Volksraad. Costume naar maat, De oude kwestie. Nog een oude kwestie. En een nieuwel Kermis. H.R.C.—T.O.S. (Amsterdam). Zondag zal H.R.C., zooals dat alreeds !n onze vorige nummers is aangekondigd, het Amstordam- soho T.OJ3. mot haar corsto en tweede olftal ont vangen. Na verschillende teleurstellingen van Zaanlandscho vootbalvereenigingen, is het bestuur van H.R.C., dioor tusschonkomst van den heor HeÜOiert, er dan in geslaagd bovengenoemde vor- oeniging naar hier to krijgen en nog wel met twee olftttllon. Het oorsto olftal van T.O.S. spoelt in do lo klasise A, V. B. en zal dnn ook voor 1I.R.0. I wol geen gemakkelijke tegenstander zijn. Als men zich nog herinnort den bekerwodstrljd Helder- Gorm'uan, welko door Germaan mot 8—0 gewon nen werd, dan kan mon zich wel indenken, dat de olubs uit do A. V. B. zlcih niet zoo gemak kelijk laten «laan. Wij verwachten, temeer daar do wedstrijd Hel dor—Gooi Wilt afgelast Is, dat hot publiek mor gen In grooten gotalo naar Tuindiorn zal gaan, Do eersto wedstrijd, H.R.C. IIT.O.S. II, vangt aan om 1 uur. H.R.C. II komt als volgt uit: Mallet (doel)Buis en Beier (achter)Valken burg, Briiiksma em Baas (midden) j Veldhuizen, v. Rijswijk, J. v. Willigen, v. d. Wal en Clowting (voor) De tweede wedstrijd. H.R.C. I—iT.O.S. I., vaagt aan om.3 uur. HJt.C. komt als volgt uit: Bakker (doel)Augusteiin en. Ter Burg (ach ter) Briesee, Tieesen en Hoenderdos (midden) Smit, Diedenhoven, Helder, Prins en Luit (voor). Mocht Tiessen verhinderd zijn, hoewel die kans zeer gering is, dan zal Diedenhoven zijn plaats iimemienl en zal Smit rechtsbinnen Veldhuizen rechtsbuiten 4>elen. In het tweodo elftal zal Valkenburg dan da plaats van Veldhuizen innemen', terwijl D. v. Willigen op de plaats van Valkenburg uitkomt. De wedstrijd Helder Geel Wit gaat niet dopr. De zeemilicien J. A. Zur Muhlcn is met ingang van 2 Juli 1921 benoemd tot buitengewoon adel borst bij de Kon. Mar.-dies. (Zeewaarnemer). Met den llen Juli 1921 is de off.-mach. 2e kl. M. Kraal, thans ter beschikking, geplaatst aan boord Hr. Ms. Z 8. Alsnog met ingang van 1 Juli 1921 bevorderd tot schipper de bootsman M. Ferwerda. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Op 12 Juli 1921: sorg.-bottelier P. O. Duvaloie van Vliegkamp Kooij naar Wachtschip Willeme oord. Op 20 Juli 1921: serg.-hofmieester A. A. Goed hart van Zeeland naar Wachtschip Willemsoord. Verlof buiten bezwaar der schatkist. Ingevolge de bil Kon. Besl. verleende machti ging zullen) bij hét verleonen van verlof bulten

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2