te Leipzig voorloopig geen processen meer zullen worden gevoerd, die betrekking heb ben op Belgische en Fransdhe gevallen. Heden werd een (begin gemaakt met het proces (betreffende het tot zinken (brengen van een Epgelsch hospitaalschip. Beklaagden zijn de eerste luitenants ter zee Dittmar en Boldt, daar de gezaigvoerder van de duikboot, eerste luitenant ter zee Patoig, niet te vinden is. Voor dit proces zijn Engelsche gedele geerden en tevens Engdsdhe getuigen opge roepen. Of deze zullen wegblijven, is thans nog niet hekend. Helt departement van Bui- teidandsdhe Zaken heeft echter aan Londen geseind, dat de processen zullen doorgaan en dat het Engelsche proces a^. Dinsdag zal beginnen. Geen staking te Berlijn. Nadat het gemeentebestuur zich bereid had verklaard, de loonen der arbeiders der stedelijke domeinen met 7V» te verhoogen, besloten de stakers den arbeid weer te her vatten. Het gevaar van ©en algemeen© werk staking der gemeentearbeiders is hiermede weer van de baan. Verdwenen burgemeesters. Sedert eenige dagen worden de „Oberbür- germeister"' van Herford Busse en de vroe gere burgemeester dezer stad Werper, die te Heidelberg hadden vertoefd, vermist. De po litie te Heidelberg heeft thans eenige perso nen gearresteerd, op wie verschillende voor werpen!, aan deni heer Busse toebeboorend, werden gevonden. Een hunner had verder te Heidelberg een brillamt verkocht, die uit een ring van den heer Werner was gebro ken. Ook de gouden horloges en kettingen der heide vermisten werden op hen bevon den. De lijken der vermasten zijn nog niet ontdekt ITALIË. Eea verijdelde aanslag op Giolittl. [Berlijn, 11 Juli. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de politie van Livomo erin geslaagd een aanslag op den gewezen minis ter-president Giolitti te verijdelen. In een bosch langs de spoorlijn BomeGenua wer den twee igroote hommen en 4 dynamietpa- tronen gevonden. De daders maakten zich bij het naderen van de politie uit de voeten. Ondertusschen reed de sneltrein, waarin Giolitti reisde en waartegen de aanslag was beraamd, voorbij. OOSTENRIJK. Een smokkelende gezant Tn Mei werd te Weenen een koerier eener buiten-Europesche legatie aangehouden bij een poging om met medeweten van zijn ge zantschap 12 millioen kronen naar het bui tenland te smokkelen. De naam dezer legatie werd destijls verzwegen. Thians melden de bladen, dat het de Per zische legatie was enl dat de Perzische gezant zich tot een provisie van 3 6 vaak tot zulke smokkelzaakjes leende. HONGARIJë. In' het oneindig lange proces tegen de moordenaars van graaf Tisza is plotseling een verandering ingetreden, zoodat thans het proces vermoedelijk weldra van de Ibaan zal zijn. Op den 62sten dag van de (beraadslagingen bekenden twee getuigen, dat de beschuldi gingen, die tegen de voornaamste (beklaag den (den gewezen minister-president Stepham Friedrich, den journalist Paul Keri en Ladis- laus Feneys) waken uitgebracht, slechts leu genachtige verzinsels van een politiek groepje waren, die Friedrich ite gronde wil den richten. De eerste luitenant Raphegy, die .tot het laatste oogeriblik toe de beschuldi gingen 'tegen het (hierboven/genoemd© drietal had staande gehouden, is echter in het nauw gebracht, en toen bekende hij, dat de onder tusschen gevluchte luitenant Haltay, en een luitenant Huettner, hem tot het afleggen van de valsóhe verklaringen hadden (bewogen. Toen de voorzitter hem nog vroeg, welke per sonen tot helt (bedoelde politieke groepje be hoorden, verklaarde getuige, niet in staat te zijtn, deze personen te noemen. Wel zeide hij, dat dit hooge persoonlijkheden waren. Het blijkt ithans ook, dat het verhaal, vol gens hetwelk Stephan Friedrioh 100.000 kro nen op het hoofd van Tisza had gezet, geheel was verzonnen. Toen de voorzitter aan den getuige, die deze verklaringen aflegde, vroeg, in wiens naam deze geruchten destijds werden verspreid, verklaarde getuige, deze namen dn openbare vergadering niet te zul len noemen. Daarop ging men over tot het houden van een geheime zitting. Na deze belangrijke getuigenis zal men af zien van het hooren van de 32 verdere getui gen. Aan Priedrich heeft men de vraag ge richt, of hij zich met (het (intrekken van de tegen hem ingediende klacht zou tevreden stellen. De gewezen minister president heeft echter geantwoord, dat hij wenscht, door een vonnis van de rechtbank te worden vrijge sproken. Bovendien eisdht (hij volledige satisfactie voor zich en zijn beide medebeklaagden. RUSLAND. De Petersburgsche krant, de Prawda, pu bliceert een reeks van statistische berichten, die de leider van het departement voor de statistiek te Moskou nopens de laatste volks telling in Rusland heetf doen toekomen aan de uitvoerende oommissie van denj arbeids raad. Volgens deze cijfers waren er .in Rusland In 1920 133 millioen menschen. Sedert 1014 is het aantal inVoners van Rusland vermin derd' met 12 millioen], het aantel inwoners van Moskou was in 1920 1,058,011 tegen 2,043,000 in 1917. Het aantel beambten te Moskou bedraagt 228,000, terwijl er in 1897 in heel Rusland maar 223,000 waren I Het aantal huwelijken is thans ongeveer vier maal zoo groot als voor den oorlog. Het bedraagt thans 20 op de 1000 inwoners. Slechts de helft van de huwelijken! worden bij den burgerlijken stand ingeschreven. BULGARIJE. Onlusten in Bulgarije?. Berlijn, 11 Juli Ondanks een logenstraf fing van het Bulgaarsche gezantschap te Weenen, houden de Weensclje bladen steeds vol, dat er ernstige onlusten te Sofia en op het Bulgaarsche platteland zijn uitgebroken. De bolsjewistische propaganda zou de boe ren hebben opgeruid en deze zouden de macht in handen hebben. Een strenge censuur is ingesteld doch uit telegrammen en uit mede- deelingen van lieden, die uit Belgrado zijn gekomen, blijkt dat de winkels en banken te Sofia gesloten zijn. Het is onmogelijk beta lingen te doen. VEREENIGDE STATEN. De verdwenen Amerlkaansche schepen. Men zal zich herinneren!, dat wij indertijd het een en ander hebben meegedeeld omtrent een reeks, niet voldoende opgehelderde ver dwijningen van Amerikaansche schepen, van welke de meesten het laatst gezien wa ren ter hoogte van Kaap Hatteras. Thans is een nieuw mysterie bij het oude gevoegd. Het s.s. Munalbro, komende van Mexicaansche en Cubaansche havens dat te Baltimore is bin nengevallen, rapporteert dat zij op 200 zeemijl uit de kust een geheimzinnig schip is tegen gekomen. Dat schip kwam blijkens het relaas van den gezagoverder van de Munaldo Dinsdagnacht omstreeks 12 uur in het zicht en stoomde met groote snelheid nader bij. Het schip had geen zijlichten op, en ook geen andere lichten behalve aan den voor mast. Na om de Munalbro te zijn heengeva ren, verdween het zonderlinge schip met groote snelheid in Oostelijke richting. De Munalbo voer in ballast; en nu is de veron derstelling deze, dat „het piratenfeehip", ziende dat de Munalbro geen 'lading van be- teekenis inhad, het niet de moeite waard vond dit schip aan te houden. Is imiscMeni dit vreemde schip schuldig aan de onopgehelderde verdwijning der tot dusver verdwenen schepen. Het schijnt, dat men in regeeringskringen te Washington die kwestie van voldoende be lang acht om er een oplossing voor te zoe ken. Men overweegt dan ook het zenden vna een torpedojager om het schip op te sporen. De rassenonlusten. De correspondent van do N. R. Ct. te New- York heeft in een paar brieven, gewijd aan de afschuwelijke rassenopstootjes te Tulsa, de aandacht gevestigd op het feit, dat achter dit geval een economische kwestie kan zitten en dat men wel eens zou kunnen hebben te doen gehad met een incident in de campagne, die beoogt de negers in de streek van Tulsa het bezit afhandig te maken van petroleum- houdende terreinen. Dat er in de streek van Tulsa veelbelovende petroleum-landen/ zijn, blijkt o.m. hieruit, dat de daar gelegen pe- troleumvelden, die behoorden! tot het gebied dat indertijd als „reservatie" was toegewezen aan den stam der Osage-Indianen, voor goe de prijzen publiek is geveild. Deze petrole- um-terreinen gingen voor 4.500.000, terwijl bovendien aan de verkoopers een jaarlijk- sche 'bonus verzekerd bliijft van 1/6 van de opbrengst der 'petroleum. Het departement van binnenlandsche zaken te Washington, dat in dergelijke transacties opkomt voor de rechten der nog altijd in min of meer onder curateele staande Indianen, heeft de voorwaarden van verkoop goedgekeurd.Nu bestaat de stam der Osage-Indianen uit 2000 gezinshoofden, die naar berekening uit de transactie een jaarlijksch inkomen zul len hebben van 10,000 de man. Zij werden daardoor per hoofd het rijkste volk ter we reld. JAPAN. Tokio, 9 Juli. De Kawasaki Droogdok-Mij. te Kobe, de grootste scheepsbouw-mij. van Japan, is gesloten ten gevolge van een sta king van 20.000 arbeiders, die het recht van vereeniging opeischen. De toestand voor de andere Japansehe industrieën is ernstig. Men heeft hier te doen met de tot nu toe grootste arbeidersbeweging van Japan Hitte en droogte. Te Londen was het Zondag 90 graden in de schaduw. Het was de 78ste warme dag. Het watergObrdk wordt nijpend1 en er is nog altijd geen vooruitzicht op regen. Er zijn ver scheidene menschen aan de gevolgen van de hitte (bezweken. Met de droogte gaat te Londen een ver meerdering van het aantal gevallen van diph- therie en roodvonk santen. In de gasthuizen van de 'Metropolitan Asylums Board (in het bijzonder bestemd voor het opnemen van lij ders aan besmettelijke ziekten) leden Don derdag op 5859 patiënten, die in behandeling waren, 1919 aan diphtherie en 3790 aan rood vonk. Eiken dag worden ongeveer 125 nieu we patiënten opgenomen, tegen 80 als nor maal cijfer. Uit New-York wordt gemeld: In gansch Amerika is de hitte 'bijna ondragelijk in alle groote steden, vooral te New-York. Er zijn vele dooden tengevolge van zonnesteek. De artmen slapen aan het strand en in parken. Kinderen In zwembroekjes zwermen naar de brandiweerstatlons, waar zij (bespoten worden. Verscheiden© menschen zijn krankzinnig door de hitte, anderen zijn gedood door een val van de daken, waar zij trachtten te slapen. Een knap astronoom, prof. See, die aan het hoofd staat van de sterrenwacht op Mare Is- land, zoekt de verklaring van deze hitte in een abnormaal fcrachtigen stroom van meteo ren, die volgens hem op de zon zou zijn neergekomen, en die de straling van dien hemelbol in merkbare mate zou hebben 'doen toenemen. Ter dood veroordeeld. De rechtbank te Essen heeft den koopman Werner Fleischer wegens moord en beroo- ving van een paardenhandelaar ter dood ver oordeeld. Zijn broer waa reeds vroeger we gens deelneming aan deze misdaad tot de zelfde straf veroordeeld. De twee broers hadden trouwens al meer moorden op hun geweten en waren al twee maal ter dood veroordeeld. Voor do voltrek king van het vonnis waren ze in Maart van het vorige jaar door de roode gardisten uit de gevangenis te Essen! bevrijd en zes maan den later in Beieren weer gevangen geno men. Een jeugdige moordenaar. Een vreeselijke moord heeft in het Wel- sche mijnwerkersdorp Aertillery opschud ding gewekt. Daar is Zaterdag Harold Jo- nes, een vijftienjarige jongen, in hechtenis genomen onder beschuldiging, dait hij een elfjarig meisje, wier lijk men met afgesne den hals had gevonden, vermoord had. Kort geleden was dezelfde jongen/ vrijgesproken wegens moord op een negen-jarig school meisje, dat vlak bij het nieuwe slachtoffer woonde Het lijk van het tweede meisje werd j na veel zoeken in het huis van Jones ont dekt. PLAATSELIJK NIEUWS. DE BELASTINGDRUK. Naar wij van ter zijde vernemen, zal ons lid van God. Staten in zijn College opnieuw de Gemeentetoegrooting voor dit jaar ter sprake brengen in verband met den zwaren belastingdruk en eenrevisie zien te verkrij gen van het besluit, waarbij van de Gemeente geëischt werd, dat de uitkeering uit de Oor logswinst/belasting niet tot dekking der ge wone uitgaven zal worden bestemd. Indien deze poging gelukt, zal de belas tingdruk in elk geval met pl.ni. 20 worden verminderd. Wij hopen, dat èn het Gemeentebestuur èn de burgerij zullen zorgen, dat deze poging wordt gesteund en dat zij, mede daardoor, zal slagen. Concert Stafmuzlek. Hedenavond 8 uur geeft het Stafmuziek- korps van de Kon. Marine een concert in de muziektent in het Plantsoen. De heer Jac. B. Polak alhier is benoemd tot leeraar in het dansen aan het Kon. Inst. voor de Marine alhier en aan de Cadetten school te Alibmaar, resp. met ingang van 16 Sept. en 11 Oct. a.s. De heer A. J. van Berkum alhier is ge slaagd voor het examen voorloopig diploma ais machinist. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voor loopig machinisten-diploma de hoeren J. P. van Dort en G. B. Zorg, beiden alhier. Door Kokadorus is aan den penning meester van de Afd. Helder van het Centraal Genootschap voor Kinderhersteilings- en Vakantiekolonies, den heer dr. Grünwald, afgedragen de som van 207.zijnde de helft van de netto winst van het koekrad, waarmede deze op de kennis alhier stond. Als een merkwaardigheid deelt toen ons mede, dat aan de gasfabriek alhier 2 paar zwaluwen hun nest hebben gebouwd onder aan de nieuw gebouwde kolen-liften, welke gedurig in beweging zijn. N.V. „Esona". Wij maken onze lezers attent op de speciale biljetten, welke gedurende den vaoamtietijd door de N.V. „Esona' worden- uitgegeven en waarop een belangrijke reductie wordt toege staan. De directie geeft daardoor blijk te willen medewerken, dat het aardige uitstapje naar Alkmaar, Schoorl en Bergen ook op de week dagen] onder ieders bereik ligt. De reis heen per boot en terug per spoor is door den lagen bootprijs niet duur meer en dit zal zeker menigeen uitlokken eens een vakantiedag met de kinderen in de mooie omgeving van Alkmaar door te brengen. Ook op de reis naar Amsterdam wordt een belangrijke redactie verleend, waardoor het verschil met de spoorvrachten zoo groot wordt-, dat zeker velen de bootreis in den mooien zomertijd zullen prefereeren. Voor verdere bijzonderheden zie mon de advertentie. De warmte. iZondag werd de hoogste temperatuur be reikt van dezen zomer. Om 7 u. des avonds wees de thermometer n.1. 25.4° C. aan. Er zijn uit vroegere zomers echter wel hooger temperaturen bekend, zoodat deze volstrekt niet zoo buitengewoon was, als men wellicht zou denken. Gezelschap Louis de Vries. Als afscheidsvoorstelling gaf het gezel schap Louis de Vries 'Zondagavond in „Ca sino" het kluchtspel „De Spaansche Vtieg", met Louis de Vries in de rol van Klinlke, den mosterdfalbrikaint. Het is een echt (kermis- stuk, met allerdolste situaties, die de zaal den geheelen avond door in een voortdurend schaterlachen houden'. Het stuk leent zich niet voor navertellen; het Is naar het aloude recept dezer Duitsdhe kluchtspelen geschre ven, maar zoo mogelijk nog wat ingewikkel der en doller dan die rest. Als steeds was ook deze uitvoeiing keurig verzorgd. Maar wie Louis de Vries eenmaal gezien (hoeft in een rol als Abraham Lehmann, vindt dit werk wel- een beetje beneden zijn waardigheid. Niettemin was het hoogst vermakelijk de Wijze waarop hij en de heeren Poolman on Dirk Verbeek zich gedroegen als de verwik kelingen 'zich te hunnen gunste keerden. Bij een zoo tropische temperatuur als die van Zondag waren dit inderdaad buitengewone prestaties. Mien ErfmamnSaslbach was een snoezige dame-op-leeftijd, Jeanno Verkade haar graoieus dochtertje Paula. Willy Haak als Wally was ook een sympathieke verschij ning en gaf vlot on aardig spel. Van do ove rige medespelendon noemen wij nog Kommor Hleyn als de advocaat Geriiadh, en Sam. de Vries in zijn leuke grime van Heinrich Meisel. Ook nu weder was de zaal tot barstens toe gevuld. En dat was van do zijde van het pu bliek óók een heele prestatie, want, zooals we al zeiden, de hitte was meer dan tropis<jh. Tot In den tuin toe zaten de menschen. Voor het gezelschap De Vries is deze ker- misweek een zeer goede geweest. Wij herin neren ons niet, dat een heele week lang het bezoek avond aan avond zoo groot was. Is dit eensdeels een (bewijs, dat het publiek meer uitgaat dan vroeger, het is ook een graad meter voor datzelfde publiek, dat meer en meer toont goede kunst op prijs te stellen. Hetgeen wij met genoegen willen consta- teeren. Tn onze vermelding van de opvoering van „De Familie Lehmann" heeft het dirukfouten- duiveltje ons parten gespeeld. Over de ge weldige spanning in de zaal spiekend, schre ven wij, dat de toeschouwer angstig wordt, omdat hij vreest, dat bij den acteur de ban der zelfbdheensching breken kan en de-ze in eenstort. De prozaïsche zetter wilde een bom laten barsten en' daaraan Louis de Vries ten onder doen gaan. Evenals thans de kermisheerlijlkheid weder tot het verleden hoort en alle kramen, tenten en spelen worden afgebroken en verdwijnen, zoo gaat ook thans Casino" tegen den grond. De vele bezoekers van de afgeloapen week zagen reeds hoe de muren gedeeltelijk ge sloopt waren en de heer Polak deze voorloo pig met wat vttaggedoek gemaskeerd had-. De galerij boven was ook voorloopig met eenige ruwhouten balken uitgebreid, zoodat er al meerdere menschen konden zitten. Maar de definitieve verbouwing gaat nu beginnen; nagenoeg de geheele schouwburg gaat tegen den grond om in September a.s. nieuwer, schooner en grootscher te herrijzen. Wij komen te gelegener tijd' hier nog wel op terug. Kinderspelen H. R. J. O. De Heldersche Rijpere Jeugd-Oentrale heeft in de achter ons liggende kermisweek wel van zich doen hooren. Waren er ale avonden anti-kenmisvergaderingen 'belegd, waar verschillende predikanten het woord voerden, voordrachten, zang en muziek wer den ten gehoore gebracht; ook de kinderen Varen niet vergeten. Woensdag- en Zaterdag middag waren er een 800-tal kinderen in de exercitieloods aan de Buitenhaven verzameld om aan de verschillende spelen deel te nemen. Woensdag whren het de meisjes en Zaterdag de jongens, die den leiders handen vol werk bezorgden. Wat een drukte met al die jon gens, die al eens willen probeeren hoe hoog ze kunnen springen, of ze hard genoeg kun nen looperu, enz. Eindelijk werden ze opge roepen om aan de verschillend© spelletjes deel te nemen. En dat waren er wat. Hier was een ploeg aan het koekkappen, daar hoogsprinjgen, daar vèrspringen. Verder wa ren er nog aprietloopen, hindernisloopen, sjoelen, ezeltje prikken, enz. En of Ze allen hun ibe-St deden. Na hun spelletje kregen ze een bonnetje voor een ijswafel. Wat is ér heerlijker voor een jongen, wanneer hij zich warm geloopen heeft, om zich dan te kunnen verfrisschen met een ijswafel? "Fijn, mijnheer", was het antwoord op onze vraag hoe ze het vonden. Weer kregen ze een bonnetje, nu voor een stuk chocolade en toen mochten de prijs winnaars binden kooien. Met lachend warme gezichtjes komen ze binnen Stappen, de klei-, ne prijswinners, en krijgen dan hun prijsje. Die een voetbal, die een schip, die een spel. En alen waren blijde, dat het zoo „fijn" ge weest was. Een woord van dank komt toe aan de militaire autoriteiten voor het wel willend afstaan van de exercitieloods en aan dien sergeant der mariniers, die zich geheel belangeloos had opgegeven voor het vlotte organiseeren en vlotte verloop dezer spelen.' De Heldersche Rijpere Jeugd-Centrale kan met genoegen op deze week terugzien. Herwonnen Levenskracht De totale ontvangst van den Speldjesdag, gehouden op Zondag 10 Juli, ten bate van bovengenoemde Roomsah-Katholieke Veree niging tot bestrijding der tuberculose, be droeg* 376.49. Het Marine-Monufoent Dezer dagen heeft het Hoofdcomité voor het Marine-monument en Marine-rampen fonds in Den Haag vergaderd onder leiding van den luitenant rer zee le 'kl P. J. Jager. Deze verwelkomde allereerst het 'nieuwe Comitélid, den heer Amaroellah, die bijzon der de propaganda in Indië voor zijn reke ning heeft genomen. Ter vergadering werd meegedeeld, dat de 25.000 loten van de Marine-loterij op een kleine 2000 na zijn verkocht. De dames van het gezelschap van Henri ter Hall hebben alleen bijna 13.000 stuks omgezet. Onder levendige instemming bracht de voorzitter hulde aan de dames Köhler, Jansen, De Jong en Nieuwenhuyzen, die de ziel van den ver koop zijn geweest en bovendien nog een be drag van ruim 1200 in de kas hebben ge stort. De uitloting is definitief bepaald op 2 Augustus a.s., in het Bureau Mercurius, Anna Paulownaplein te Den Haag. Notaris Treub heeft geheel belangeloos de verloting op zlich genomen. De uitslag wordt in de „N. Rott. Crt.", De Telegraaf" en „Het Va derland" en verder door uitgaaf van een trek- bingslijst openbaar gemaakt. Er was (bericht ingekomen, dait Amsterdam 10 September in het Stadion een schitteren den Marinedag hoopt te houden. Er is daar een Comité gevormd met een dagelijksch be stuur, bestaande uitdr. M. den Hartogh, voorzitter; mr. Prinsen Geeriings, secretaris, en mevr. G. A. de Jong—de Ruyter (afstam melinge van onzen grooten admiraal), pen- ningnieesteros. Rotterdam zal dezelfde maand, gelijk wij reeds meedeedden, een Ma rinedag houden. Naar aanleiding van een verzoek van Delf zijl om daar een Marinedag te organiseeren (de Duitschers hebben nota bene aangeboden geheel kosteloos aldaar een vlootdemonstratie te houden 1), zal do heer Henri ter Hall als gevolmachtigde van het Hoofdcomité weldra naar het Noorden gaan, om zoo mogelijk in Leeuwarden, Groningen en Delfzijl eon Marinedag op touw te zetten. Het denkbeeld was Groningen' en Delfzijl te verbinden voor een tweedaagsch feest: eerst te Groningen en demonstratie te Delfzijl. Inzake de Marineloterij kunnen we mee- deelen, dat bij mevr. Treulb, Trompstraat, Den Haag, nog loten te verkrijgen zijn en dat de hoer Henri ter Hall zich bereid ver klaarde, de rest nog gauw onder dak te bren gen. De voorzitter betuigde beide vol-ijverige comitéleden zijn bijzonderen dank (Hartelijk applaus). Verder werd besloten zich met Nederland in den Vreemde in verbinding te stellen, om de brochure met de ^Vaderland-artikelen over „Wat de Marine in den oorlogstijd ge daan heeft", onder de Nederlandsehe kolonies in het huitenland te verspreiden. Er gaan 500 brochures naar Indië. Met die verspreiding van 5000 exemplaren in het binnenland' heeft mevr. Treub krachtig een aanvang gemaakt. Men (kan /bij' haar gratis de brochure aan vragen. De^vervaardiging van het monument neemt goeden voortgang. Men zal zich nu spoedig met het Gemeentebestuur van Helder in ver binding stelen voor de plaatsing en de rege ling van de onthuüngsplechtigheid, welke in Mei 1922 zal plaats hebben. („Vaderland"). BINNENLAND. Mr. J. A. L. Loeïf f. In den ouderdom van ruim 62 jaar is te 's-Gravenfaage, na een langdurig lijden, dat vooral de laatste dagen1 zeer was verergerd overleden het lid van den Raad van State mr. J. A. Loeff, oud-minister van justitie. Reeds ©enigen tijd voor zijn aftreden als lid der Tweede Kamer in Januari 1920 leed hij aan een zwakke gezondheid, zoodat men zijn welverzorgde redevoeringen zelden meer hoorde. Voor de volksvertegenwoordiging was het heengaan van dit lid van de roomsch-katholieke fractie niettemin een groot verlies aan qualiteit geweest. Als Kamerlid gold hij een man van gezag. Zijn adviezen werden zeer gewaardeerd. Als lid van den Raad van State maakte hij deel uit van de afdeelingen bdnnenlandsche zaken en finaneën, terwijl hij enkele malen zitting had in de afdeeling voor de geschil len van bestuur. Mr. A. P. L. Nelissen f. In den ouderdom van bijna 70 jaar, wel ken leeftijd hij den lOden Augustus zou 'be reikt hebben, is gisteren te 's-Gravenhage overleden mr. A. P. L. Nelissen, vice-presi dent van den Hoogen Raad. Evenals zijn ge loofsgenoot wijlen mr. Loeff is hij minister van juistitie geweest, en wel in het ministe rie-Heemskerk, dat in 1908 het ministerie- de Meester opvolgde. Aan de politiek heeft hij daarbuiten echter in tegenstelling tot mr. loeff rechtstreeks geen deel genomen; zijn loopbaan viel binnen de magistratuur. Gezant te Washington. Bij Kon. besluit*is benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Washington mr. J. O. A. Everwijn. Prov. Staten van N.-Holland. In de zitting van 't centraal stembureau is, in de vacature van wijlen den heer J. G. v. Kuykhof, tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland gekozen de heer J. W. Matfchijsen, thans wonende te Rotterdam. Deze kan dus geen zitting nemen, zoodat een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Opvolger op .de lijst is nu de heer O. Tho massen, te Amsterdam. De zaak-GroenendaaL Het bestuur van de Vrijz.-Dem. Kiesveree- niging te 's-Gravenhage heeft in verband met de zaak-Groenendaal aanleiding gevon den! den Minister van Oorlog dringend te verzoeken te willen bevorderen, dat ten spoe digste maatregelen worden getroffen, welke rekening houden met de -bezwaren van prin- cipieele dienstweigeraars en; vestigt de aan dacht van den Minister op het in 1917 door eene commissie uit den Vrijz. Dem. Bond daarop betrekking hebbend, uitgebracht rap port: Gewetensvrijheid. De zaak-Groenendaal. Vrijdag a.s., 's morgens 10 uur, zal voor den Krijgsraad' te 's-Gravenhage de behan deling plaats vinden van den principieelen dienstweigeraar Groenendaal. De zitting zal uitsluitend' aam dit geval gewijd zijn en de behandeling zal, volgens beslissing van den president van den Krijgsraad, mr. Van Slooten, die dezer dagen uit het buitenland is teruggekeerd, evenals met alle dienstwei- geringszaken het geval is, in het open/baar plaats hebben. Ambtenaren der gemeentelijke inkomsten belasting. Een der Rotterdamsche (berichtgevers van het ,Hbl." meldt: B. en W. van Rotterdam hebben prae-ad- vies uitgebracht op adressen van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren, afd. Rotter dam, inzake de positie der ambtenaren aam de ibelaStingbureaux in verband met de rege ling en invordering der inkomstenbelasting door het rijk. B. en W. zeggen, dat voor de invordering van de verschillende andere, deels nieuwe belastingen, o. a. die van schoolgeld, aan ambtenaren in de gewone administratieve rangen van ikleik, adjunct-commies, enz. vol doende behoefte zal blijven bestaan. Voor 6 controleurs en 15 rechercheurs, waaronder 1 hoofdreohercheur lligt de zaak echter anders. Hét rijk wil de overnatoie van deze ambte naren iniét dan na sollicitatie en beoordeeling van opleiding en bekwaamheid en dam im den rang van hoofdcommies met een tractement van 4000 tot f 6000 en assistent met een tractement van 1700 tot 2700. De salaris sen In Rotterdam zijn echter voor de contro leurs 4100 tot 5300en voor de recher cheurs 2400 tot 3300 met een toelage van 200 voor den buitendienst. Het rijk geeft echter nog een kindertoeslag en 160 voor beroepsonkosten. B. en W. stelen nu voor de 'betrokken ambtenaren aan te zeggen, dat ze dienen te solliöiteeren naar de bedoelde rijksbetrek kingen, terwijl ze hen, dan zoo lang ze in rijksdienst niet hetzelfde salaris verkrijgen, als waarop zij bij de gemeente mochten reke nen, het ontbrekende ten volle willen vergoe den. Do kosten van dezen maatregel zullen 11.000 bedragen. Er komt daarentegen ech ter een bedrag van ƒ.75.000 aan salarissen vrij. Voor hen, die het rijk niet zal overne men, zal men dain individueel© maatregelen moeten nemen. De havenreserve. De werkgevers in het havenbedrijf heb ben do hulp van de regeering ingeroepen wegens de zware financieele lasten der Ha venreserve. De heer Paul Nijgh heeft ver klaard dat de fondsen waaruit de bijdragen der werkgevers worden! geput zijn uitgeput, reden waarom de steun van het rijk is ge vraagd, omdat het bestafin der Havenreserve in den tegenwoordigen vorm onmogelijk is. Voor Rotterdam wordt per week 40.000 en voor Amsterdam 10.000 per week gevraagd voor uitkeeringen. Inzage Handelsregisters. Men bericht aan het Haagsche Correspon dentiebureau: Met de instelling van het (Handelsregister we-rd o. a. bedoeld, het belanghebbenden mo gelijk te maken op snelle wijze vast te stellen wie aansprakelijk is voor de verbintenissen van een bepaalde handelszaak, in hoeverre diens bevoegdheid tot het aangaan van ver bintenissen beperkt is, en voorts In het alge meen het verstrekken van die gegevens om trent een handelszaak, welke (bij het aangaan van verbintenissennuttig kunnen zijn. In verband hiermede zal imet ingang van 15 Juli a.s., ingevolge het /bepaalde bij art. 21 der Handelsregisterwet 1918, door de com missies (bedoeld bij art. 26 der Wet op de Kamers van Koophandel 1920, gelegenheid worden gegeven het Handelsregister in te zien, benevens afschriften van of uittreksels uit hetgeen in het Handelsregister is inge schreven, te bekomen. De inschrijvingen staan voor ieder koste- Het proces tegen de moordenaars van Tisza. „De Spaansohe Vlieg".

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2