hooge, zandige streken laten de vruohtboo- men reeds nu hun onrijpe vruchten vallen Men schrijft uit Maastricht: Sedert menschenheugenis Is de Maas niet zoo laag geweest als thans; de boeken! bij de peilschaal-opnemer aan de Maasbrug wijzen geen enkelen datum aan die een lageren wa terstand aanteekent Eigenaardig is, dat de laagste waterstand dagtoekent van twee jaar geleden, n.L 14 Sept 1919 toen de peilschaal aan de Maasbrug 40.49 N.AJP. aanwees. Thans staat ze reeds op 40.20, enl nog daalt het water. Drie van de negen bogen der Maasbrug liggen geheel droog en door twee anderen sijpelt nog slechts een dun straaltje water. Groot© plekken van den kiezelbodem der Maas, zelfs van meer dan 400 M.a opper vlakte, liggen geheel bloot. Overal ziet men jongens en ook groote menschen, gewapend met hengel en ketel langs de oevers en op de gevormde eilandjes bezig met visscben. Ter hoogte van Borgharen loopen de kin deren door de -geheele rivier, het water komt hun nog niet tot aan de knieën. Iets verder op, tegenover Smeermaes, aan de Belgische grens, heeft de anders zoo 'breede ri vier nu nog maar het aanzien van een beekje, waar men gemakkelijk met een polsstok zou kunnen overspringen1. En langs de oevers komt allerwegen net landvolk met wagens en tonnen om water te halen voor het vee in de weiden, dat anders van dorst zou ver smachten, en om de naast hun woning gele gen moestuintjes van water te voorzien, want hoe waterrijk de bodem in Zuid-Limburg an ders ook is, thans beginnen reeds verschei dene putten droog te liggen. Gelukkig dat de bronnen der stedelijke waterleiding over vloedig water geven, maar toch ziet de ge heele bevolking reikhalzend naar regen uit. In alle kerken wordt vurig om-regen ge beden. Amsterdam is, (behalve de stad der grach ten, ook de stad der beurzen. [Behalve de beurzen, die zich in een eigen gebouw mogen verheugen, kan men op Straat, voo*r en in café's op bepaalde uren en dagen verzamelingen van, op de meest verschillende wijze dien God Merourrus dienende menschen aantreffen. Het Damrak-trottoir is van stoep tot stoep Jbeurs"; er zijn wel geen pilaren, zooals in Berlage's gebouw, die men van de gemeente tegen een lang niet misse som in huur kan krijgen, maar er zijn toch zeer bepaald „hoe ken" en punten, waar izeer bepaalde straat- .firma's" hun tenten dagelijks opslaan. Ook zelfs in de Kal verst raat, waar het ge wone verkeer toch al voldoende opstopping veroorzaakt, ziet inien op sommige dagen in de week heele volksstammen pruimende en de straat baricadeerende handelslieden post vatten voor de café's Polen en Suisse, ten einde hun relaties te ontmoeten. Dat zijn aüeinaal bekende feiten, die ook onze tijdenjK© wzoêkéreF 'dadelijk opvallen. Minder -bekend is 't, dat ook de Amsterdam- sohe jeugd izijn „beurs" heeft. En wel een „postzegelbeurs", waar de verzamelende schoolbevolking pleegt samen te komen om onderling te ruilen en -ook te verkoo p en en te koopen aan en van oudere „echte" postzegel handelaren, die natuurlijk al hun (best doen gebruik te maken van de handëlsnaiviteit van het jeugdig gebroed. Maar die naïviteit is waarlijk toch zoo groot niet. Den jongen Am sterdammer zit het handelen al van huis uit In 't bloed en de gebruikelijke trucs en een „transactie" voorafgaande, de aandacht aflei dende praatjes worden hem reeds met den paplepel ingegotep., In de middaguren dan is 't op de „Pijpen markt", zooals een gedeelte van den N.Z. -Voorburgwal nog altijd door den hoofdstede ling genoemd wordt, tegenover het hoofd gebouw van „het meeöt verspreide dagblad" een waar postzegelfeest. Het eigenlijke centrum van dit festijn be vindt zich -bij een paar ibanken, waar de ge routineerde sjacheraars hun vaste plaats heb ben. 't Is daar een schreeuwen en schelden, een druk gebaren, een rammelen met de ver diende centen en.er wordt voor kapitalen gekocht! -Enfin, in één woord: *t Is er van een bedrijvigheid, die in de warmste hoeken van de effectenbeurs niet uit den toon zou vallen. Maar reeds ver Van dit centrum ai staan de vooruitgeschoven posten. Vink bij den Dam al worden de j-ongons, die zich -ter beurze op maken, opgewacht door een paar kerels, die er op uit zijn Se argeloozen af te zetten-. De meer door de wol-geverfde jeugdige post zegel-enthousiasten weten echter wel deze voorposten van zich af te houden en berei ken, na nog meerdere van dergelijke obstacles overwonnen te hebben, helt brandpunt, waar de postzegelboekjes uit de tasschen te voor- jn komen. Intusschen is de vaoantie-tijd aangebroken; verschillende beurzen (hebben vrije dagen en ook de postzegelbeurs gaat eenigen tijd stop staan. En evenals dit jaar de helft der andere Ne derlanders, zoo ook trekt half Amsterdam, dezen vacantie-ttjd, Duitschland in! Vóór het Duitsche consulaat verdringen zich dag in dag uit honderdtallen „visum"- behoef tigen en wachten geduldig tot 't oogen- blik, waarop zij deze extra-passenbelasting mogen beltalen. Maar dat doet men gaarne in 't vooruitzicht van -het land-van-beloften, wat in dit geval zeggen rwil: „het land der Mar ken!" Maar niet alleen waar beurs is en waar consulaten tot ware volksoploópen aanleiding geven, wordt ons Amsterdamsch verkeer be lemmerd. Ook de „normale" gang van zaken in strateif als de Heiligeweg, Leidsche straat en dergelijken, heeft langzamerhand meer den vorm gekregen van „opstopping" dan van „Verkeer". Vooral waar de befaamde „vrijheidszin" van het Hollandsche publiek zich in dezen steeds danig liet gelden. We! werd het rijdend deel daarvan met behulp van allerlei voorschriften en verkeersagenten in eenigszins behoorlijke banen gehouden, maar het wandelend menschdom genoot on verdeelde vrijheid en kon ongestraft tegen alle regelen van het rechts en links enz. zondigen. Daaraan werd nu dezer dagen een eind gemaakt. B. en W. hdbfcon thans bepaald, dat indeKalvërstraat, de Heiligenweg, de Leid- sche straat, de Utrechtsche straat en de Re- guliersibreestraat ook voetgangers verplicht zijn rechts te houden. Intusschen viert de sport, in dezen zoraer- schen tijd, hoogtij. Zoowel onder de actieve -beoefenaars zelf als onder het meer passieve, toeschouwende publiek. Zaterdag en Zondag hebben in het Stad-op de 24 uurs-fwedstrijden plaats gehad en dui zenden en nog eens duizenden volgden den rit. Tot diep in den nacht bleef het publiek aanwezig en toen 't er om 6 u. 's morgeus uit moest, kwam 't toch al heel gauw terug om vooral niets te -missen. Een 16-tal koppels nam aan den wedstrijd <jeel tenslotte hieven er door uitvallen nog maar een 8-tal over. Zoo nu en dan een leven dagen strijd om een of andere premie, maar over 't algemeen geen gebeurtenis van bi1- zonder sportief belang. Ook de organisatie was niet bijster goed. Vooral tegen 't einde ontstond er verwarring. Leiding was toen zoo goed ais niet te bespeuren en iedereen ook de renners zelf spraken mee en deden een, Ibooize, duit in het zakje. Persijn gaf, pro- testeerend, het rijden op, zonder nochtans gedeclasseerd te worden. Wel waren er, toen het Belgische koppel AartsSpiessens tot winnaar werd verklaard, bloemen, kransen en muiziek, maar toch ging 't geheele fesfijn als een nachtkaars uit. Eén van de eerste eischen, waar niet aan voldaan was, is een goede wijze van mededee- ling van den stand van den strijd-. Een les voor een volgenden keer! Een tegenstelling, met het groote aantal be langstellenden voor deze gebeurtenis op sportgebied, vormde het hand-je-vol toeschou wers bij de huldiging van den Henley-over- wiimaar Eyken, de -kranige Laga-sciifeur. Toen hij per vliegtuig in Schiphol gedaald was, werd hij- per auto naar 't Leidscheplein gebracht, waar familie, .officials, pers-foto grafen en een, -zeer klein pulbliek, hem voor 't gebouwtje van de Koninklijke Luchtvaart- Mij. opwachtten, terwijl boven in de lucht Hinchcliff, de eenoogige Engelsche „lucht- duivel", enkele buitelingen en doo-pings" uitvoerde. De -geringe belangstelling voor deze huldi ging geeft wel een denkbeeld, als men haar zet naast het interesse, dat 't groote publiek toont voor dé Carp entier—dDemjpsey bok-s- vertooning, een „mislijck" beeld van den „geestesdraai", -die het in „sport" belangstel lende ouenschdoft nam. Het echt, werkelijk sportieve, zonder recla me, geldmakerij en gdkikerij, wordt vrijwel genegeerd,terwijl „sport"(?)gebeurtenissen, op touw gezet -zooals meerdere biosooop-di- recteuren hun programma „er in -brengen", enorme beroering verwekken! Tja, onze „beschaving", nietwaar?. Amerikaansche torpedojagers te Priok. Een diamant-geschiedenis. Te Martapoera is naar de N. Soer. öti. ver nam, het volgende geschil aanhangig: Daar berust n.1. onder het beheer van de plaatselijke autoriteit, een diamant ter ge schatte waarde van ƒ40.000, waarvan het eigendomsrecht door een inlander wordt be twist op den man, die dezen diamant gevon den heeft. Het eigenaardige nu van het geschil vor men- d© bijzondere omstandigheden. In de streek rond M-artapoera wordt, zoo als -bekend, diamant gedolven. Behoudens twee concessies, waarvan de eene, Bandjoei- ranig, toebohoort aan het Eerste Kamerlid Polak on de andere, Bandjalran, aan don heer Ohristoffel, geschiedt de delving van diamant voornamelijk door de bevolking van kampong Tj-om-paka, welke juist op de grens van de diamant-streek ligt. De inlanders, Bandjareezon, krijgen tc-gon betaling van eenige gul-dons van hot -gou vernement een pas, welke een maand geldig is en togen vertoon waarvan zij voor dien tijd1 het rooht hebben, vrij te delven naar diamant. Dit doen zij dan in groepen van tweo en drie man en delven -buiten do con- oessie-terroinen, hetgeen geschiedt op primi tieve wij-ze. Don eenen' koer zijn zij er gelukkig, den anderen keer niet. Soms werken zij een maand zonder resultaat en dan weer vinden zij voor eenige duizenden guldens waarde aan diamant. Zij volgen daarbij de -gewoonte enj hier ko-mt de adat in het spel om, wanneer zij een put van eenige meters diepte hebben ge graven en de gedolven mineralen verwerkt, den kuil weer dicht te -gooien. Plaatsen zij dan daarop een stok met een soort vlaggetje, dan beteekent dat voor an d-ere diamantzoekers, dat de put nog in ex ploitatie is. De adat gebiedt dan, dat anderen er met hun handen afblijven en dat de put tot ver dere exploitatie -behoort aan hen, die er het eerst -gedolven hebben. Vertoont de toegeworpen -put dit kenlmerk niet, dan is zij weer zoo iets van algemeen eigendom -geworden en kan iemand, als hij daarin zin heeft, den grond opnieuw weg graven. Gewoonlijk wordt dat echter niet gedaan, wijl een opnieuw opgevulde put tevens be teekent, dat er niets meer te halen ia In een reeds bewerkten! put nu is bedoelde diamant van 40.000 gevonden. De man, die dezen edelsteen vond, zegt, dat de put het hooger bedoelde onderscheddingsteeken, als zou zij nog in exploitatie zijn, miste. Een ander echter beweert, dat hij den put nog in delving had en haar als zoodanig kenmerkte, weshalve -hij aanspraak op den diamant laat gelden. Het- gevolg van dezen twist intusschen was, dat de diamant in beslag genomen werd en don rechter zal hebben te beslissen, wie de eigenaar is. Een lastig geval zal dat zeker zijn. Wat hooger genoemde concessies Bandjoe- niran en Bandia-iran betreft, vernamen we, dat Bandjoeniran van de Polak-congsie tot nog toe zoo goed als geen! resultaten heeft opgeleverd. Wel is er een oomplete machine installatie opgebouwd, doch veel verwachting omtrent de delving heeft men niet i Meer verwachting wordt gekoesterd om trent de aangrenzende Bandja-iran, welke zich uitstrekt over een moerassig gebied. Naar men ons mededeelde, wordt voor de ontginning daarvan in Juli of Aug. een bag germolen in werking gesteld. De beste resultaten verkregen nog de be woners van kampong Tjomjaka met hun pri mitieve eni minst riskante werkwijze, het volk -geniet er dan ook een grooten welstand'. Ook bevinden zich in Matapoera eenige diamant slijperijen, welke een uiterst loonend bedrijf vormen. Want die slijperijen stellen zich niet als hoofdtaak, om diamanten- te -koopen! en-, n-a bewerking, te verkoopen, doch zij verhuren slechts d-e slijproosters, welke de diamant- zoekers zelf bewerken en-, dat met een dus danige vaardigheid, dat zij voor de Euro- peesche vaklieden niet onderdoen. De ijsmajoor. „Ik had niet veel medepassagiers; alleen zat er een majoor in den trein, die zeker op inspectie ging, dat schijnt hier de eenige afwisseling in den militairen dienst te zijn voor de hoogere oomes. Overigens zorgen de officieren hier goed voor elkaar, dat moet gezegd wordèn, want toen het 's middags braaf warm begon te worden en .ik gaarne een ringgit neergeteld zou hebben voor een koele dronk,, zag je aan ieder stationnetje, waar bezetting ligt en do trein stilhield, de zelfde optocht, n.1. een luitenant of kapitein met bij zich een huisjongen, die onverander lijk een ijskoude whisky-soda werd aange boden; dé damp sloeg er af. Dan ging de bel weer, de officier salueerde, de majoor met zijn ijsbuik zonk terng ln de kussens en vertbonde pasweer teekenen van leven wan neer een volgende garnizoens-stopplaats ge naderd werd". VoetbaL Burgerlijke Stand dor gemeente Helder. LEGERBERIOHTEN. MARKTBERICHTEN. MARINEBERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. Gietvorm gesprongen. Men meldt uit Vlissingen, dat aan die Ijzer- gieterij van d-e werf „De Schelde" gister middag een gietvorm is uiteen gesprongen. Eén werkman werd levensgevaarlijk, twee werden ernstig, 15 -Licht gewend-, van wie ook vier in het ziekenhuis werden opgenomen. De jjsvergiftlglng te MeppeL Donderdag-namiddag bij tusschenruimten van anderhalf uur werden te Meppel de slachtoffers van de ijsvergiftiging, graf waarts gebracht. Een groote menigte' woon de deze droeve plechtigheid hij. Op sotmimi-go haren lagen kransen. Bij de groeve van het kind van den heer Smink werden twee kran sen neerTelewd namelijk van het onderwij zend personeel en van de leerlingen der school-. Overi'gen-s werd' de dlroeve indruk ver sterkt door den grooten eenvoud, waardoor de begrafenissen zich kenmerkten. Verduistering? Aan een der Ministeries in Den Haag is 765 verduisterd. De vermoedelijke dader is voortvluchtig. Rijwieldiefstal ln een politiebureau. Een jeugdig recidivist te Amsterdam, die op 12 Mei van dit jaar uit de gevangenis was ontslagen, waarin fhij geruimen tijd wegens vermogensmisdrijven had doorgebracht, zag op 11 Juni in een portaaltje van het politie bureau Muiderpoort een fiets staan. De deur van het portaaltje stond open en de verleiding om de fiets zich toe te eigenen, was voor den recidivist groot. In een ommezien was hij op de fiets gesprongen en er mee weggereden. Daar de diefstal spoedig was -bemerkt, slaag de de politie er in den dader reeds in de Sarphatiéstraat aan te houden. De recidivist stond Donderdag voor de Vacant ie-kamer der Rechtbank aldaar terecht. Hij bekende. De -president, mr. Offerhaus, maakte de opmerking, dat de wijze, waarop de fiets, die <aan een surnumerair van politie toebehoorde, was „opgeborgen", den diefstal had uitgelokt. Het O. M., mr. Van Thiel, eisohte één jaar gevangenisstraf tegen dezen beklaagde. „Om spoedig rijk te worden". Verspilling. Do Engelsohe -bladen beschreven de toi letten van een schatrijke Engelsche dame, mevrouw Smith-Wlikinson, dio te Parijs ge durende eon verblijf -van enkele weken op zien baardo als de bost gekleede vrouw der worel-d. Zij v-erwlorf er den bijnaam van „Madame Aladd-in" on de „gravin van Mon- toehrlsto". Eon correspondent van de Daily Express te Nottlngham somt op, wat zij en haar man hem al zoo hebben laten zien o.a. o?n hoofd versiersel van ziwarte gitten met twaalf pa- v radijsvogels (prijs 2000 p.«t.), een mantel van sabelbont (prijs 15,000 p.st.), eon andera bontmantel van Peruaansche chinchilla (prijs 8000 p.st.), honderden japonnen en hoeden, parelen, diamanten enz. Men zegt dat de da me te Parijs, alleen 1,000.000 pjst. uit heeft gegeven. Zij bewoonde er de mooiste kamera die te krijgen waren en volgens eigen ver klaring -gaf zij er onn. uit: voor de met ju- weelen bezette kroon van de Romanofa 630.000 p.st., parelen die een erfstuk waren van de familie Shrewsbury 100.000 p.st., ja ponnen 32.000, p.st. hoeden 16.000 p.st. losse diamanten voor het opmaken van japonnen 100.000 p.st. liefdadigheid 3000 p.st. onder houd van auto's 6000 p.st., alles bij elkaar 886.000 p.st. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wij u.hef volgende in u-w blad te willen plaatsen. De strijd tusschen veehouders eni melk- slijters is geëindigd; de prijs van 21 oent blijft voorloopig gehandhaafd Onzen dank aan het publiek voor de genoten gunst. Nu is dloor enkele melkslij-ters gezegd', dat de menschen, die nu van de boeren heb ben -gelcocht, dezen winter weinig of geen melk krijgen. Welnu, als de melkhandel dat door gaat voeren, dan zullen wij verplicht zijn onze melk in den krappen tijd zelf uit te venten. (Met dank voor de plaatsing, ook nog van het vorige stuk. Uit naam van de veehouders, C. DISSEL, Voorzitter van den Bond van Melk veehouders, afd. Helder. De" doorwaadbare Maas. AMSTERDAMSCIIE BRIEVEN. ROND DEN DAM. De Postzegelbeurs. De 24 uurs wedstrijd. De politie en het verkeer. Sport. «MM x OOST-INDIE. De haven van Batavia is 7 Juni bezicht door zes Amerikaansche torpedojagers. De Nederlandsclie vloot was' in de haven van Priok niet vertegenwoordigd, buiten beschou wing dan gelaten het noch maritjeme, noch civiele vaartuig, de „Van Gogh", dat binnen de kom lag gemeerd, zegt de „Javabode". Wel had een 5-tal vliegtuigen eenigen tjjd boven de oorlogsschepen gecirkeld, maar van een feitelijke ontvangst was geen sprake. Kalm, zonder eenig vertoon en zonder eenige bijzonderheid gleden de schepen de haven van Priok binnen. Eerst toen de zes schepen de havenkom waren gemeerd, kwam de offici- eele vertegenwoordiger der Nederl.-Indische Marine, luit. ter zee Hoog, adjudant van den admiraal, ter begroeting aan boord. Uit een Atjehschen reisbrief .van „Klaas" in de „Preangerbode" SPORT. Vriendschappelijke wedstrijden voor Zondag 17 Juli. Batavier I—Geel Wit I. Aanvang half' drie. Terrein Onder zeekazerne. Tuindorp: Batavier IIISparta I. Aanvang 10 uur. Batavier IVH.R.C. IV. Aanvang 12 uur. Batavier II speelt waarschijnlijk om 10 uur tegen Van Speijk op de Marinewerf. Revanchewedstrijd Geel Wit IBatavier L Terrein „Onderzeedienst". Morgen zal op verzoek van Batavier op boven vermeld terrein de revanchewed-strijd plaats vin den tusschen Geel Wit I en Batavier I. Zoo men weet heeft Geel Wit etr pen tijd geleden met sprekende cijfers (31) van Batavier gewonnen en wil Batavier alzeo deze nederlaag wreken. Of het haar -gelukken zal, weten wij niet, daar Geel Wit den laatsteh tijd over een flinke pleeg van spelers beschikt. Aan spanning zal het dan ook niet ontbreken en indien even vriendschap pelijk al-s voorheen wordt gespeeld, -belooft dit een interesante wedstrijd to worden. Vooral dient Batavier er zorg «voor te dragen, niet zoo „Mes" te spelen-, terwijl Geel Wit meer moet plaatsen -en de half-limie dichter achter de voor hoede meet spelen en zoodoende beter het spel kan verdoelen. De aanvang is bepaald op half drie, terwijl het publiek tegen vrij entrée toe gang tot het terrein heeft, doch niet langs de poort van de Onderzeedienst, maar langs Onrust moet omloopen. Geel Wit I «al alB volgt uitkomen: Porto v. Hijfte P. Luiickx W. Smit Dito R. Luijckx Bouma Hoe-be v. Amersfoort Ran Hoogenbosdh Batavier I verschijnt als volgt: Klauw Dienaar Bak Weide-ma Do Vrlea Weidema v. d. Beek Mali 4 Petrus Maas Verhagen ïlodemmiddag om 3 uur combinatie van Geel Wit II en III—oombinatio Sparta I en II. Terrein Tuindorp. Stedenwedstrijd Amsterdam—Weonon. Volgende w:ook Vrijdag vindt ln het Amster- damscno Stadion oon wedstrijd plaats tusschen oon elftal, bestaand» uit do -boste spelers van Am-ster dam on do dito.'s van Weonon. go wedstrijd zal avonds gespeeld worden, ozlon do «amon-stollng van do olftallon zal or r-oodo sport to gonjloten zijn on het Stadion zal .aai ook wol duizondon bozo-ekora trekk-on. De olftall-en zijn als volgt samengesteld: Amsterdam: Doel: Schlndolo-r (Blauw Wit): ach ter: 1-'. 1'olsor (AJax) on E. v. d. Kluft (BI. Wit) Natrla (Ajax Weenen: Dool: Kraupar; aolitor: Dlotrlch en Popovlch; middon: Goyor, Bramdstottor en Nltech; voor: Wondrak, Uridul, Kuthan, Gi-osor eni Jiauor. Popovloh en Geijor zijn van do Weonscho club Amatoure, allo anderen 'van hot Woonlsche Rapud. verploglngsinr, en minderen, die tijdens hunne verpleging -ln oen ziokeninrichting goponeion- noord worden, zoolang hun toestand het verlaten van de zlokonilnrichting niet toelaat; de mili tairen, dio tijdens -hunne verpleging in een zio keninrichting zondor pc meloen uit den dienst worden ontslagen, zoolang hun toestand het ver laten van die inrichting niet toelaat; de dek. en onderoff. en verdere militairen van de Zeemacht, alsmede personeel van hot Loodswezen der Kon. Marine, bij ziekten of ongevallen, welke hot on middellijk gevolg zijn van dienstvorrichtingen; die zich hier te lande bovindendo mil. of mil.' schepelingen behoorende tot de legere of de zee macht van vroemdo mogendheden; en verdere ersonen, in de gevallen, waarin daartoe door n M. v. O. machtiging wordt verleend. van 14 en 15 Juli 1921, GETTROUWD: E. B. R. M. P.' van Batenburg en I. W. Oosorhof; H. Telkens en J. M. Zwlerstra: M. F. Pb. Bonte en J. M. Zwieretra; H. O. de Haas en B. Nuij. BEVALLEN: E. PoetrBais. z.; D. Ch. de Groot- Buijs, z.; A. G. de Vries-Akkerman, z.; G. M. Leegwater-Tompot, z. de: D» kap. van den goneralon staf A. J. P. Zonne- vijllo wordt 23 dezor gedetacheerd'bij do Nieuwe IIolL Waterlinie te Utrecht. Da officieren en onderofficieren, die te Utrecht een cursus bij de militaire gymna-stiek-schooi heb ben gevolgd, zijn naar hunne korpsen terugge keerd. Verpleging ln Militairo Ziekeninrichtingen. Volgens een Min. besch. kunnen in de imil. ziekeniinriahtingen worden verpleegd: de off. van alle rangen ln werkclijkon dienst of op non activiteit zijnde, zoowel van de landmacht hier te lande als in Oost- of West-Indië, alsmede do off.. van de zeemacht en van -het korps mari niers; ide onderoff. on- minderen mil. in werko- lijken dienst, tot do landmacht behoorende; do leerlingen, behoorende tot de Inricht, van mil. onderwijs; d-e manschappen van do militie en die van do landweer, indien zij, met groot-verlof zijnde, ter bijwoning van eeü- inspectie versche nen zijn ter plaatse waar een mil. hospitaal i-s gevestigd of tot hot ondergaan van een goneesk. ondorzoek^zijn opgekomen; d-e ondoroff. en min dere mil. van -hot wapen der marechaussee; de militaire;} voor de krijgeraden terechtstaande; do gewezen militairen, opgekomen tot -het onder gaan van een herhaald gonieosk. onderzoek over eenkomstig het bepaalde in de PeneiO(-i,wo't voor do landmacht, on de gewezen militairen, te wier aanzien vanwege het D. V. O. een militair ge- neesk. onderzoek wordt bevolen: de gepr-ne., die in het belang der werving of tot -hot. opiilouw erlangen van een tijdelijk pensioen een geneesk. onderzoek moeten ondergaan-; de pereaneri die zich tot vrijw. dienstneming* bobben aangemeld, alsmede de personen, die in eenig garnizoen goed gekeurd zijnde, bij aankomst bij het korpe hun ner keuze -ongeschikt worden geoordeeld en aan een nader geneesk. onderzoek worden onderwor pen; de gepens.. gepaap., of gogageerde onderoff. en' minderen, die als schrijver, admln, van een TuinbouwverocnJglng „Anna Paulowna". 15 Juli 1921. De luit. ter zee 2e kl. J. J. van der Have ie be stemd voor den dienst in Ooet-Indiö, waarheen hij met de onderzeeboot K VI zal vertrekken. Lult. ter zee 2e kl. J. O. C-o-mells, van de on- dorzoedienstkazorne te Willemsoord is bestemd voor denl dienst in Oost-Indië. De luit. ter zee 2e kl. J. H. Solkes-z Jr., dienen de te Vliesingen aan bootd van de „Oornelie Dreb- bel", wordt 20 Juli naar Willemsoord gedirigeerd voor den duur der aanstaande reis van Hr. Ma. „Zeeland". De luit. ter zee der 2e kl. Kon. Mar.-Res. J. O. A. L. de Vries wordt 15 Juli 1921 voor het mede maken van eene oefening van één maand geplaatst -in de onderzoedienetkazerne en 15 Aug. weder van deze plaatsing ontheven, terwij] do Adelborst le kl. Kon. Mar.-Res. A. Boosman met 15 Juli 1921 wordt geplaatst aan boord Hr. Ms. Gelderland tot het mede-maken- van eene oefening van zes ach tereenvolgende maanden. ■Bil Kon. Besluit van 27 Juni 1921, no. 45 is met 1 Juli 1921 bij de Kon. Mar.-Res. aan de luit. ter zee 2e kl. P. Slof en G. Butter op hun verzoek eervol ontslag verleend uit den dienst dier reserve en ie bevorderd tot luit. ter zee 2e kl. do adel borst der le kl. F. W. Hag-edoorn.- Off.-mach. 2e -kl. J. A. Steem-berg, thans gede tacheerd to Feyenoord, is bestemd voor den- dienst in Oost-Indië. De off.-vlieger 3e kl. 'H. Mulder en J. AL <3. Broesder van het Vliegkamp Kooij worden 18 Juli 1921 gedetacheerd bij het Vliegkamp Mok. Groote aardappelen 4.608.80, drielingen £2.10—3.10, kriel 2.10, elaboonen 35 per 100 G.; bloemkool 12.50 p. 100 stuks. Schagermarkt van 14 Juli 1921. 8 paarden; 11 stieren 150—600; 16 u f 300—600; 85_ idem vette 450—700; .20 kalfkooion 500—700 54 nuchtere" kalveren /1 ÏQ —128; 260 schapen vette 3250; 43 lamm. 18— K.Ö.' «W V ÜVVD SJU UV, U.U IUIOAlLU, J IQ-"» 82 24 varkeris mag. 29—55; 90 idem vette p. „y, ".04; 131 218 kip^._ 2.40—2A0; 8096 kipeieren 11— 12; eendeieren f 9.25. nen 130 f 0.96-1.04; 0.40-2; 218 K.G. boter 2.- biggen 22—28; 42 konfl- kip(pen_ I.0O-7-4eenden f 2; STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Prins der Nederlanden, uitr., vertr. 12 Juli v. Sin gapore. Bintang, vertr. 9 Juli v. Bangkok n. Port Said. Nias, arr. 15 Juli v. Hamburg te A'dam. Iloepat, thui-sr., arr. 13 Juli te Genua. Am-bon, thuisr., arr. 12 Juli te Liverpool. Koningin der Nederlanden, uitr., pass. 13 Juli Ou-essant. Rembrandt, uitr., vertr. 12 Juli v. Genua. Saparooa, thuisr., arr. 12 -Juli te Marseilla. SimaLoer, vertr. 10 Juli v. Saigon n. Java. Johan de Witt, thuisr., vertr. 12 Juli v. Genua. Karimoen, uitr., pass. 13 Juli Perim. Kon. Hollandsche Lloyd. Gaasterland, uitr., vertr. 12 Juli v. Bahia. Gelria, thuisr., vertr. 12 Juli v. Rio Janeiro. Gooiland, thuisr., vertr. 12 Juli v. Bahia. Kon. Paketvaartmaatschappij. Sahwahloento, v. R'dam n. Batavia, pass. 13 Juli Point de Galle. Houtman, vertr. 12 Juli v. Brisbane n. Java. Roggeveen-, vertr. 8 Juli v. Singpore n. Melhourne. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Fred. Hendrik, vertr. 11 Juli v. Port au Prince n. Santiago de Cuba. Berenice, vortr. 8 Juli v. Curacao. Medea, vertr. 15 Juli v. A'dam n. West-Indië. Oranje Nassau, arr. 15 Juli v. West-Indië te A'dam. Hebe, vertr. 10 Juli v. Curacao n. Haïti. Oranje Nassau, thuisr., vertr. 13 Juli v. Havre n. A'd-am. Stuyvesant, vertr. -12 Juli v. Tr-inidad n. Barbados. HollandAmerika Lijn. Beukeladijk, arr. 15 Juli v. New-York te R'dain. Amstelland, v. R'dam n. New-York, pass. 12 Juli Cape Race. Eomsdijk, arr. 14 Juli v. Aztoria te Tacoma. Moerdijk, v. R'dam n. d. Pacific-kust, pass. 14 Juli Vlissingen v. Antwerpen. Rotterdam, v. R'dam n. New-York, vertr. 14 Juli v. Plymouth. HollandBritsch-Indië Lijn. Kirkstall Abbey, thuisr., poes. 13 Juli Sagres. Vechtdijk, thuisr., vertr. 9 Juli v. Kuirachee. St. Augustine Abbey, thuisr., pass. 13 Juli Gi braltar. Stadsdijk, thuisr., arr. 10 Juli te Colombo. Holl. O.-Azië Lijn. Bri-olle, thuisr., arr. 12 Juli te Shanghai. Radja, uitr., vertr. 10 Juli v. Shanghai. Tjimanoéli, uitr., pass. 12 Juli Perim. Alchiha, thuisr., vertr. 11 Juli v. Singapore. Holland Oost-Afrika lijn. Haarlem, thuisr., vertr. 14 Juli v. Marsoillo n. Londen. HollandWest-AIrika Lijn.' Clio, vertr. 18 Juli v. A'dam n. W.-Afrlka (venb.) Drochtetroom, uitr., arr. 11 Juli to Dakar. Holland—Zuid-Afrika Lijn. Bloemfontein, uitr,, pass. 12 Juli Dakar. Rottordamsche Lloyd. Garoet, v, Australië n. Hamburg, poes, 14 'Juli Dover. 11 Kaw-i, thulèr., pass. 15 Juli Kaap d-ol Arrnl. Marken, thuisr., vortr. 18 Juli v. Murso'lD. T0sari, thuisr., vortr. 18 Juli v. Marse'llo Turb-lna, v. Manilla n. R'dam, vertr. 13 Juli v. Gibraltar. Arakan, vertr. 11 Juli v. Honkomg n, Saigon. Bo-ndowoso, uitr., vertr. 12 Juli v. La Roöhello. Garo-ot, v. Australië n. Hamburg, pass. 18 Juli Ouessant. Tombora, uitr., paas. 10 Juli Point do Galle. Rottordam—Zuid-Amcrika Lijn. Albireo, uitr., pass. 14 Juli Vlissingen in. Ant. worpen. Maasdijk, air. 15 Juli v. B.-Ayrea to R'dam 1. v. Hamburg. Miraoh, thuisr., arr. 14 Juli te Bahia. JavaNew-York Lijn. Samarinda, v. Java n. New-York, pass. 12 .Tuit Point do Gallo. Java Pacifio Lijn. Tjikembang, vertr. 11 Juli v. Soerabaya n. Ban 1'rancisco. Gorontalo, vertr. 1 Juli v. Comox m. Batavia. JavaChinaJapan Lijn. Tjikini, arr. 9 Juli v. China te Batavia, i'jiailak, vortr. 10 Juli v. Shanghai n. Hongkong. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Hector, v. Hankow -n. R'dam, arr. 11 Juli te Suez. Laomedon, v. Hankow n. R'dam, arr. 11 Juli ta Hongkong. Terressias, v. R'dam n. Japan, arr. 11 Juli to Hongkong. Bellerophon, vortr. 11 Juli v. Singapore n. R'dam. Dardanus, v. Batavia n. A'dam, arr. 13 Juli te Liverpool. Idomemeus, v. A'dam m. Java, vertr. 14 Juli v Liverpool. Tantalus, v. Batavia n. A'dam. arr. 14 Juli te Londen. In het Grand Central Station te New-York staan automaten, waarin men een stuk van 25 Amerikaansche eenten moet werpen om vier en twintig postzegels van een cent te krjjgen. Dit zelfde kaD ook geschieden met een geld stuk van één cent, nadat er een tram over heen is gegaan. Vier jongens, die bljjkbaar spoedig rjjk wilden worden, hadden dit ont dekt en weldra waren in de automaten geen postzegels meer, doch vond de maatschappij, die ze exploiteert, schier niets dan platgereden eenten. Een beambte, die de jongens had gadegeslagen, bracht ze voor de kinder- reehtbank VISSCHKRIJBERICHTEN. 14 Juli 1921. Aangevoerd door 24 kordera: 2270 middeltongen p. stuk f 0.300.35; 1100 kleine tongen p. stuk 0.15; 20 tarbotten p. stuk 4—6: 18 kisten zet- echol p. kist 1215; 66 kisten kleine schol p. kist 412; 44 kisterf schar p. kist f 3.505; 8 kisten pietermannen p. kist 9. 15 Juli 1921. Aangevoerd door 22 kordera: 1580 middeltongen P. stuk 0.300.35 870 kleine tongen p. stuk 0.15—0.20; 18 tarbotten p. stuk f 4—5; 20 rog- ten p. stuk ƒ1; 18 kisten zetschol p. kist 14—16; 8 kisten kleine schol p. kist 4—9; 32 kisten schar p. kist 3.505; 6 kisten pietermannen p, kist 10.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6