IELDERSGIECOURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG 16 JULI 1921. BUITENLAND. De conrerentle te Washington. De houding van Japan. DUITSCHLAND. De processen te Lelpzlg. De torpedeering van „Llandovery Castle". Hölz. IERLAND. DENEMARKEN. BINNENLAND. De zaak Groenendaal. Waterballet. Anna Paulowna. Gemeenteraad van Anna Paulowna, Breezand. Burgerlijke stand van de gemeente TexeL Londen, 15 Juli. Gisteravond gewagende van de uitnoodiging van president Harding over de conferentie te Washington, zeide Lloyd George, dat de naties toetrokken bij de Stille Zee, toesloten waren toet onder elkaar uit te praten voor zich eenig conflict ontwik kelde en diat Engeland'niet alleen imet graagte de opmerkelijke uitnoodiging had aangeno men, maar met heel veel vreugde en genoe gen. Ik hoop, vervolgde hij, dat de conferentie zal leiden tot een vredesovereenkomst, die de Stille Zee tot een werkelijke stille zee zal ma ken en die zal leiden tot een nuttige en vruchtbare (beraadslaging over toet probleem van ontwapening, waarvan voor de toekomst van ons ras izooveel afhangt. Het doet er niet toe, welke tractaten gij toekent, welke over eenkomsten gij aangaat tusschen naties, wel ke afspraken gij maakt het maakt geen verschil welke leagues of associations (toespe ling op: League of nations, de volkenbond, en Association of Nations, verbond van na tiën, volgens het plan van Harding) gij sticht, als de natiën zich tegen elkaar wapenen, zal er ten slotte oorlog uit voorkomen. Daar om is er geen tractaat, dat van waarde is, als het niett leidt tot een overeenstemming onder die naties, volgens welke zij hun hulpmidde len, hun rijkdom en hun kracht niet gebrui ken voor ontwikkeling van het mechanisme voor slachting onder elkaar. Dat is een reden, waarom ik mij verheug, dat het hoofd vto de Vereenigde Staten het initiatief heeft genomen, om uit te noodigen tot discussies onder de naties en ik heb veel hoop, dat wanneer die conferentie plaats heeft, zij zal leiden tot iets, dat verder gaat dan enkel besluiten ten gunste van ontwape ning^ dat zij zal leiden tot een werkelijke overeenstemming en regeling, die ten ge volge heeft, dat de wapening binnen onscha delijke grenzen blijve. Sprekende over de vertegenwoordiging van Europeeeche landen, die naar Washing ton zouden gaan, seint de correspondent van de Daüy Telegraph" te Washington, dat officieels kringen daar de hoop uiten, dat de Britsche, Fransche en Italiaansche eerste- ministers aan Amerika de eer zullen bewij zen van hun bezoek bij izullk een historische en belangrijke gelegenheid. Een Amerikaan van gezag zeide„Wij wenschen de beste en sterkste mannen, on verschillig welke hun politieke verschillen zijn, en wij wenschen, dat de Britsche regee ring Lloyd George zal zenden, als hij gemist kan worden." Washington, 14 Juli. Het dept. van Staat heeft bericht ontvangen van Japan, dat dit land het voorstel aanvaardt van president Harding tot het houden var een conferentie om besprekingen te voeren over een beper king der bewapeningen. In bet antwoord van Japan wordt geen ge- wag gemaakt van het Ver-Oostersche vraag, stuk. Van China is een onvoorwaardelijke aan vaarding ontvangen. Vrijdagavond werd het getuigenverhoor beëindigd. Tegen de „oorlogsmisdadigers" Dittmar en Boldt, eiscbte het O. M. wegens poging tot moord 4 jaar tuchthuisstraf. Berlijn, 16 Juli. Daar de justitie te Dres- den heeft afgezien van een nieuw Hölz-pro- oes is thans heit door de bijzondere recht bank uitgesproken vonnis ten uitvoer gelegd. Gisternacht werd Hölz geboeid en 'in een gesloten auto uit Moabit naar elders over gebracht. Het doel van den tocht, dat aanvankelijk streng -geheim gehouden werd, was Munster in Westfalen. .De auto's vermeden op hun tocht alle igroote steden, uitgezonderd Maagdenburg, waar niettemin speciale voorzichtigheids- maatregelen waren getroffen. In tegen stelling met zijn optreden tijdens het proces gedroeg Hölz zich betrekkelijk kalm. Omstreeks 10 uur avonds kwamen de auto's te Munster aan. Ook in het tuchthuis te Munster zijn spe ciale veiligheidsmaatregelen getroffen om eten ontsnapping of een 'gewelddadige bevrij ding te voorkomen. Londen, 15 Juli. De gesprekken tusschen Lloyd George en De Valera hebben gister avond bijna drie uur geduurd en worden vanochtend opnieuw voortgezet. Er valt veel hoop af te leiden -uit het feit, dat het gesprek van gisteren zoo lang duurde en men ziet er daarom ©en wijziging in, dat men sommige hindernissen al -foed en wel overwonnen heeft. De eerste- minister -heeft gisteravond zijn kabinets-oollega's geraadpleegd en ook naar Belfast -geseind om Sir James Graig over te laten komen, die vandaag verwacht wordt. „Laten wij vertrouwen, dat die groote ge legenheid niet verspeeld zal worden", zeide Lloyd George -gisterenavond in een rede, waarin hij zeide, dat er een opmerkelijke verandering in Ierland was ingetreden. Engelsche haven op Bornholm. De Engelsche regeering is voornemens de haven van Rönme op het eiland Bornholm in de Oostzee tot een groote doorvoerhaven voor den handel met de Baltisohe landen, Rusland en Scandinavië uit te breiden. De reeds sedert maanden' met de Deensche re geering gevoerde onderhandelingen nullen weldra worden .afgestoten. Engelsche inge nieurs hebben reeds de haveninrichtingen -bestudeerd en nauwkeurige plannen uitge werkt. V-an 1 Augustus af zulten reeds alle de Oostzee bevarende Engelsche stoomsche pen in Rönne aanleggen, terwijl daar tevens een filiaal van een -groote Engelsche bank zal worden gevestigd. Uit P-etersburg wordt naar aanleiding hiervan gemeldt, dat reeds Engelsche inge nieurs zyn aangekomen om de haven aldaar gereed te maken. De droogte. Vanwege de Filiaalinrichting van het Ned. Meteorologisch Instituut te Amsterdam wordt aan het „Htol." geschreven: 'Dat het buitengewoon droog geweest is gedurende de laatste maanden en helaas nog is, daarover zijn wij het alten roerend eens, maar hoe droog het nu eigen-lijk wel was, m. a. w. hoe de in den laatsten tijd gevallen neerslag -zich verhoudt tot de als normaal te beschouwen- hoeveelheid, daarvan zullen de mee-ste lezers zich waarschijnlijk een ver- kee'rde voorstelling maken. Het antwoord op al dergelijke vragen wordt gegeven door een publicatie „K. N. M. I. No. 94a Maandoverzicht der weersgesteldheid in Nederland", waarin in zeer gecomprim-eerden vorm vee-l te vinden is -omtrent temperatuur, bewolking, zonneschijn, vochtigheid, neer slag, onweer, windrichting en windkracht voor Helder, Leeuwarden, Groningen, Hoorn, Avereest, Katwijk a/d. Rijn, De Bilt, Winters wijk, Vli-ssingen, Oudenlbosch, Gemert en Maastricht en voor een uit die plaatsen be rekend gemiddelde. Het is gebleken, dat van de laatste 12 maan den slachts in drie maanden de regenval boven nominaal was, in negen maanden er onder en dat over het geheele jaar een tekort werd geboekt van 174 mm. -of juist 26 van de normale hoeveelheid. Intusschen zal op het eind van deze maand, als de toestand aan houdt, dit percentage aanmerkelijk stijgen, want de 28 mm. van Ju-li 1920 maakt dan plaats voor eene negatieve grootheid van Juli 1821. Of het wel eens meer gedurende zoo langen tijd zoo droog is geweest? Deze vraag is slechts -gedeeltelijk onder zocht, maar het blijkt, dat de voorjaren van 1858, 1862 en 1898 het waarschijnlijk even 9leoht of nog slechter maakten. Over het ge heele land was er toen een tekort aan regen. Van Februari t/m. Mei viel in 1858 en 1862 te De Bilt 94 en 97 mm.; in 1898 van Maart t/m. Juni slechts 60 mm., in April van dat jaar maar 0.5 mm. Van Februari t/m. Mei vinden we als landgemiddelde voor 1921 81 en van Maart t/m. Juni 118 m.m.; deze getal len zijn wel niet onderling direct vergelijk baar, maar zij laten ons toeh zien, dat als „de ouden van dagen het zich konden herinneren, dat het dan waarschijnlijk al wel eens meer zóó droog was geweest". De ongeschreven statistiek is nog gevaarlijker, raadsman dan de geschrevene. Het buitengewone zit hem thans meer in den langen duur dan wel in de hevigheid van het verschijnsel. Het spreekt haast vanzelf, dat groote deeleh van Europa van de droogte te lijden hebben, want derge lijke verschijnselen- worden in bet laborato rium van de natuur voorbereid- -en uitgewerkt en kunnen uit den -aard der zaak geen plaat selijk karakter dragen. Als eerste waarneembaar begeleidend- ver schijnsel van die droogte en gedeeltelijk ook die droogte veroorzakend, -zien wij het feit,, dat de barometer voortdurend te hoog staat, omdat het permanente Azorisch© hooge druk- getoied zich voortdurend tot in onze omge ving uitstrekt of uitloopers uitzendt. De luchtdrufcverdeeling van April en Mei houdt te lang aan. De depressies, welke ons den regen brengen, moeten langs dien hoogen druk trekken, dringen dus niet in deze om geving door en de regen valt in andere ver van ons verwijderde streken. En waarom doet die hooge druk nu izoo abnormaal? Zie daar -d e vraag, maar ook een vraag, waarop de meteorologie het antwoord schuldig moet blijven. Wij kunnen elkaar nog wel wat ver tellen van watertemperatuur, van verlegging van Golfstroom, van Noordoostpassaat in den Atlantischen Oceaan, maar draaien dan om de zaak heen. Wij komen toch in laeatste in stantie terecht bij de zon, het is zeker, dat vandaar alle kracht en energie uitgaat; maar de Sphynx blijft zwijgen-, toont hoogstens een grootere of kleinere vlek, maar stelt daar mede de meteorologie v-oor nieuwe proble men. Want in tijden van maxima der zonne vlekken dus van verhoogde zonactiviteit, is de temperatuur op aarde het laagst. Men meldt uit Tiel: Wat sedert mensdh-enheugenls niet ge schiedde, gebeurt thans; volwassen appelboo- men worden in de boomgaarden begoten om ze in het leven te houden. Voor den krijgsraad -te 's-Gravenhage is Vrijdag begonnen de zaak tegen den prin- cipieelen dienstweigeraar Herman Groenen daal. De gereserveerde zoowel als de publie ke tribunes waren geheel bezet met belang stellenden; op de gereserveerde tribune zag men o.a. bekL moeder en verloofde. BekL zag er vrij -goed uit, van een al-gemeene verzwak king was niets te bemerken. Hij erkende den militairen dienst geweigerd te hebben. De auditeur-militair wees op alles wat door deze weigering voorgevallen was in het land. Het deed naar de meening van den auditeur-mi litair eenigszins cynisch aan dat deze bekl. op zoo jeugdigen leeftijd reeds zoo'n geves tigde politieke overtuiging h-ad. Wordt toe gestaan wat bekl. wil, dan begeven wij ons op -het hellenld vlak der anarchie. Eenige ver zachtende omstandigheid achtte spr. niet aan wezigheid en concludeerde tot 10 maanden militaire gevangenisstraf met ontzegging ge durende vijf jaren om bij de gewapende macht te dienen, subs. het instellen van een onderzoek naar bekl. geestvermogens. Als *bekl. verdediger trad op mr. P. Tide- man uit Haarlem, die er tegen op kwam, dat men bekl. dwong tegen zjjn wii voedsel te gebruiken en nog we', ander voousei bij als vegetariër wenscht te gebruiken, bekl. heeft vele werken over de kwestie der dienst weigering bestudeerd; hjj is ieöiand, die zeer goed weet wat hy wil. Hy moet worden be schouwd als iemand, die voor nieuwe idealen strydt en niet als iemand, die uit baloorigheid dienst weigert. PI. achtte zyn daad niet schuldig voor de wet als een strafbare hande ling. Volgens het bestaande recht dient hy te worden vrygesproken. Bekl. voegt hier zelf nog iets aan toe omtrent feyn geestestoestand. De krygsraad, na in raadkamer te zyn ge weest, concludeerde, dat bekl. wel degelyk schuld had, gelastte evenwel een nader onder zoek naar zyn geestvermogens. Het Comité van actie in deze zaak had Vrijdagavond een meeting belegd in den Haag, waar een duizend aanwezigen waren. Aan den krijgsraad werd een telegram verzonden Groe- nendaal's moeder heeft van den Bond van Soc. Dem. Vrouwenclubs een symphatiebetuiging ontvangen. In het circus Renz 't i-s nu al bijna vijf entwintig jaar geleden heb ik eens zoo'n waterballet mogen bewonderen. 't Was een schittering van kleuren en één aaneenschakeling van de -grappigste taferee l-en, die daar onder begeleiding van heerlij ke muziek, werden vertoond. Daaraan dacht ik toen ik Zondagmiddag langs de Binnenhaven liep en op dat heer lijke water een mengeling van bewegen zag en een frischheid van kleuren, die me leven dig het waterbatl-et van Renz te binnen bracht. Wat ik nu zag was echter grooter van op zet en grootscher dm -te aanschouwen. De zon overgoot het zacht-rimpelend water vlak met fel-le straalbundels, die door de katotoelingetjes zilverig werden gereflec teerd. De wind, die onder invloed van broeiing, in minimum van tijd alle streken doorliep, bolde de zeilen van een regenboog- jacht, dat met zijn sierlijke witte zeilen en gracieuse -lijnen, als een meeuwtje zich voortbewoog. Kano's, voortgepagaaid door krachtige ar men van lenige knapen, gleden over het water. Wherry's met een vroolijk wapperend vlaggetje -achterop, sneden, daartoe gedwon gen door forsch-e ri-emsla-gen, snel door het gloed-la-aiende water. Een race-motor schoof met sneltreinvaart voort; sloepjes en vletjes werden voortge- gestuwd door Krik-Krak-ken-de riemslagen van jongens en meisjes. Daartussahen bewogen zioh op en boven het water de sierlijke, zwartgek-opte meeu wen, die met hun ranke lijfjes als een om gebogen veertje op het water schijnen te drijven. Ze krijsohten- -en snotterden nu en dan druk bijeen, want uit de patrijspoorten van de Atjeh werden de tafellakens uitgeschud en nu betwistten ze elkaar den buit, de vleu gels hooggestrekt, joelend en twistend. Een kano-roeier liet zich nu en dan eens omkaaien. Zijn scheepje dreef onderstboven en daar het lang duurde voor de roeier bo ven water kwam, riep een tjalkschipper, die dat alles ook zat te bewonderen tot den an deren kan-o-ist: „je kameraad zit onder zijn kano". Doch weldra dook, op eenigen afstand' van ziin kano-tje, de waterrot op en zwom gemoe delijk naar zijn vaartuigje, keerde dat weer om, poogde er op te klauteren, hetgeen hem gelukte, trachtte weer te gaan zitten, doch kaaide dan weer om en lag weer te sparte len in het lauwe water van de Binnenhaven. Dan herhaalde hij dezelfde pogingen, doch slaafde niet en duikelde telkens weer on derstboven. Hij klampte zijn beenen om den v-oorsteven en Ite^end in het water, roeide hij zich en -zijn kano met de armen vort. Eindelijk gaf hij zijn pogingen maar op en ging, al zwemmende met het kanotje ach ter zich, naar het vlotje. Vanaf het vlotje het -gratis-zwembassin duikelden de jongens in het heerlijke wa ter en zwenkten m-et krachtige armslagen voort. Hun gebruinde ribbenkasten toonden -dat ze dagelijks en dan meerdere keeren per dag van het bad gebruik maakten. Dat zijn de -echte waterratten, die we aan den zeekant hier ook zoo noodig hebben. Het was een levendig schouwspel, vol be koring en kleurenwarreling. Circus Renz nwjc in Minpactor vorm wat meer gegeven hebben te aanschouwen, hier was alles gro-oisoher en forsuW onder dan machtigen koepel van het met schapenwolk jes bezette hemelgewelf. Mocht Uw verslaggever wijzen op den heerlijken aanblik, dien de reede bood tij dens het bezoek van de Koningin, even mag ook worden aangestipt 'hoe schoon het som-s kan zijn op de wateren binnen de gemeente. Amsterdam heeft altijd prat gegaan op zijn pittoreske grachten en werd daarom ge noemd het Noordsche Venetië. Wij zien echter hier nog te weinig bet mooie dat -onze stad biedt. Als ge bijv. even kalm blijft Staan op één onzer bruggen- en ge bekijkt eens rustig onze grachten, omboord door-welig opgaand geboomte, die silhouetteeren in het kalm- vlakke water, dat teere kleuren toovert, dan zult ge ook tot het besef komen, dat, wat menigeen ook behoeft te zeggen, onze stad nog wel iets schoons biedt, mits men het -maar wil opmerken en niet star vasthoudt aan de ingevreten meening: het gat Nleuwedlep. Wie oog beeft voor zee en gevoel voor kleuren en teere nuances, kan -hier langs dijk en strand, lan-gsf grachten en- vaarten, volop genieten. Het is dikwijls met menigeen zóó: hetgeen men dichtbij heeft, weet men niet te waar- dee-ren en daarom zoekt men overal en vindt nergens. Het is zooals Dickens zei: There Is roman ce enouigh at home, without going half a mile for it, only people never thlnk of it. GEMENGD NIEUWS. Annie Visser, Alb. Kromhout en Algx. Schuuring, leerlingen van de Handelsdag school te Helder, zijn van de le tot de 2e klasse bevorderd. Remmen Blankevoort, leerling van de' le klasse M.U.L.D school te Helder, is, met exa men, toege'aten tot de Zeevaartschool. Dirk Harder, leerling der 2° klasse M.U.L.O. is, zorder exaroei. rot «J. y> iartschool tce-J gelaten Maartje Vader, leerlinge der M.U.L.O.school td Helder, is vau de 2a tot de 3e klasse be vorderd. N. Rijkers is toegelaten tot de M.U.L.O. school te Helder. Jan Roelofs, leerling van de Handelsschool te Alkmaar, is van de le tot de 2e klas be vorderd. gehouden op Vrijdag 15 Juli 1921, des namiddags te 3 uur. Voorzitter, de heer G. J. Lovink, Burge meester, Secretaris, de heer C. Keizer. Aanvankelijk afwezig de heeren Stammes, Looy, Keuris en Bakker. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. De secretaris leest de notulen, welke onveranderd worden vastge steld. De heer K. Keuris komt ter vergadering. MededeelingenMej. De Groot heeft be richt, dat zij haar benoeming tot onderwijze res aan school I heeft aangenomen; zy is reeds in functie getreden. Naar aanleiding van het verzoek aan de hoofden van scholen, om een onderzoek naar het rooken door schoolkinderen in te stellen is nu ook van den heer A. Smit, hoofd der Christelijke School, een schrijven ingekomen; hierin wordt medegedeeld, dat 4 jongens be kenden, zich aan rooken schuldig te maken. Ze zyn ernstig onderhanden genomen en hebben beterschap beloofd. Door de winke liers, die cigaretten verkoopen is toezegging gedaan, dat zy den verkoop aan kinderen zullen staken. Resultaat zal worden afge wacht. De heeren Bakker en Looy komen ter ver gadering. Af- en overschrijvingen en onvoorziene uitgaven zyn door Ged. Staten goedgekeurd. Vastgesteld is, dat in kas was en moest zyn f 307.32VJ. Op de begrooting gezondheidscommissie te Schagen is de gem. Anna Paulowna aange slagen voor f 121.721/3. De verslagen toestand der gemeente 1920 en Volkshuisvesting zullen by de leden cir- culeeren. De heer Stammes komt ter vergadering. Van de Muziekvereeniging is een (niet ge zegeld) adres ingekomen, met verzoek om f 100 subsidie voor herstel instrumenten enz. Van den heer B. de Vries, hoofd van school IT, is bericht ingekomen, dat hij zyn her benoeming tot lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim niet aanneemt, omdat hy meent, dat niet uitsluitend hoofden der school behoeven te vertegenwoordigen. Bericht van Ged. Staten is ingekomen, dat het wachtgeld van P. Visser, onderwijzer, is vastgesteld op f 2670. Al deze mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Als lid der Commissie tot wering van School verzuim wordt benoemd mej. A. E. Oudt, onderwijzeres aan school II. Van het Bestuur der Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" is een adres ingekomen, behelzende het verzoek tot afschaffing van den Kermiszondag en tot vast stelling van een verbod tot het tappen van sterken draDk tijdens de kermis. De voorz. zegt, dat het eerste verzoek voor de eerstvolgende kermis niet kan dienen,'daar bij het inkomen van het adres reeds plaatsen aan houders van vermakelijkheden waren toegezegd. Overigené luidt het advies van B. en W. om op dit verzoek niet in te gaan. Wordt de Zondag afgeschaft, dan blijft er, tot schade van velen, niet veel meer van de kermis over. De heer K. Keuris kan met het advies van B. en W. meegaan, Gaat de Zondag er af, dan is de kermis voor vele arbeiders niet meer te bezoeken, tenzy gepaard met loonderving. Wordt de kermis op waardige wyze gevierd,- dan heeft hy er geen bezwaar tegen. De heer D. Lubbert verklaart zich princi pieel tegen kermis, ook op andere dagen, en vóór Zondagsheiliging, doch wetend, dat een overwegend gedeelte der bevolking er anders over denkt, zal hy geen voorstel doen, over tuigd dat het toch zou kelderen. De heer Looij ziet ook in het .vieren van kermis op Zondag geen kwaad, als het maar op gepaste wyze geschiedt. Omtrent het tweede verzoek luidt het advies "an P. en W Insgelijks, om daarop siet ?r> 'e gi.r.c wij' een verbod tot bot t.pp-ïo v?n sterkcn drank op 'rtrri: eleefcts en halve maatregel zou wezen: Ook bierkan tot dronken schap leiden, blijkens de vechtpartij, verleden jaar te Breezand, die in een verlofzaak plaats had. Den heer Keuris spijt het, bij dit tweede advies niet in ieder opzicht met B. en W. te kunnen meegaan. Hy is vóór een tapverbod met kermis, juist omdat anders de kermis voor sommige menschen een aanleiding wordt tot schromelijk* drankmisbruik. Zeker, je kunt ook van bier dronken worden, maar zoo iets zal toch zelden voorkomen, daar juist de drinkers op bier niet zoo erg gesteld zijn. Mectsn wij een drankverbod maar nalaten, omdat er niet alles wat wjj wenschen zouden meer te bereiken fait. Neen, in den sterken drank ligt het grootste kwaad en daarom is spreker vóór een tapverbod. De heer Koorn kan zich met het advies van B. en W. best vereenigen. In den Helder is de kermis droog gelegd, maar hij heeft pas een reiziger by zich gehad en die had van buren gezien, dat zy voor de Heldersche kermis een kan of een halve kan hadden opgedaan, wat vroeger nooit door hen gedaan werd. Daar had het verbod dus precies averechts gewerkt en van onthouders gebruikers gemaakt. De heer Stammes sluit zich by het door den heer Koorn gesprokene aan Worden de men schen beter door wetten Dat ziet men wel anders en hy verwacht van een drankverbod dan ook geen heil, doch zou willen, dat de caféhouders medewerkten, dat misbruik van sterken drank tot een minimum werd beperkt. Het beste zou zyn„Sluit Schiedam 1" De heer KeurisDat hebben wy bier nu eenmaal niet in onze macht, maar wel kunnen wy het tappen van drank op kermis verbieden. Welnu, laten wy dat dan doen. De heer Bakker verklaart zich vóór het verbod. Met den heer Stammes is hy het niet eens. Moet men het maken van wet of ver ordening nalaten, omdat de menscben er niet door verbeterd worden Dan zou men ook bet heele wetboek van strafrecht wel kunnen afschaffen. Voorzitter verklaart, ccfe's waar onge regeldheden moeten voorkomen, onmiddeliyk zulle** git 5ten. D V-:-r 9:n -nv-cc'. vsn i eirce.r-.-rg r aar» 1«j< houders. Kunnen dezs zeggen, ik mag je niet meer geven, dan zal dit denkeiyk.méér helpen dan ik w i 1 je niet meer geven. VoorzitterEn mocht deze maatregel geen succes hebben, dan keer ik misschien ook wel om. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W., om afwyzend op beide verzoeken van „Nederland en Oranje" te beschikken, aangenomen met 4 stemmen tegen, n.1. de heeren Looy, Bakker, Keuris en Lubbert. Vastgesteld wordt de herziemngsverordening van strafverordeningen. Wegens het bedanken van den heer J. C. Blaauboer wordt tot lid der schattingscom missie benoemd de heer A. Wiggers, die zy» benoeming aanneemt. Tot gemachtigde der gemeente voor de uitoefening van het stemrecht in het Hoog heemraadschap Noord-Hollands Noorder kwartier wordt benoemd de heer G. J. LovinR. Insgelyks als gemachtigde voor de N.V. Spoor- (tram-)weg Wieringen—Schagen. Voorzitter neemt beide benoemingen aan met dank voor 't vertrouwen. In verband met de werkeloosheid is een adres ingekomen met verzoek om werk of steun tot een behoorlyk leven, daar velen reeds 6 k 7 weken leegloopen. In verband met dit adres zyn verscheidene werkelooze land- en tuin bouwarbeiders op de publieke tribune aanwezig. B. en W. stellen voor, dat het Gemeente bestuur zich met het Polderbestuur in ver binding zal stellen, teneinde te komen tot werkverschaffing, met steun van het Ryk. Door verschillende leden wordt nu werk genoemd, dat in den Polder wel te verrichten zou zyn, waarop Voorzitter toezegging geeft, dat al het mogelyke zal gedaan worden om tot werkverschaffing te komen. Hierop gaat de Raad in comité, om met Dr. Verhoeks de plannen tot electriflcatie der gemeente te bespreken. Na heropening der vergadering wordt deze kwestie nog weer uitvoerig behandeld, doch ten slotte wordt de electriflcatie van het vroeger reeds aan gewezen gedeelte der gemeente aan het P. E. N. opgedragen voor 107' 00 gulden, met 2 stem men tegen. Aan vakarbeiders in de gemeente zal by de uitvoering van het werk de voor keur gegeven worden. Een verzoek om subsidie voor 1920, inge zonden door de afdeeling Anna Paulowna van de vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken, zal by de begrooting besproken worden. Besloten wordt tot het aaagaan van een kasgeldleening, groot 10.000 gulden. By het aanbieden der gemeenterekening worden tot het nazien daarvan benoemd de heeren Stammes, Lubbert en Keuris, die deze benoeming aannemen. By de rondvraag doet de heer Lubbert het voorstel om zich tot den Zuiderzeeraad te wenden, met het oog op de werkeloosheid. Voorzitter acht het wenschelyk, dat de Raad zich hiervoor tot de Ministers van Waterstaat en Arbeid gaat wenden. Na nog eenige ver dere bespreking wordt goedgevonden, dat men de Vereeniging van Nederl. Gemeenten zal opwekken, zich met betrekking tot den aangelegenheid tot .den Zuiderzeeraad te wenden De heer Koorn meent, dat de watervoor ziening reeds verbazend veel geld gekost heeft en meent dat B. en W. den Raad veel eerder hadden moeten oproepen om deze kwestie te bespreken. Voorz. antwoordt, dat B. en W. den heer Koorn graag ontvangej zonden hebben, wan neer hy met een beter plan gekomen was. Ook over de watervoorziening te Ewycksluis wordt nog heel wat gesproken. Hierna sluiting. Onder leiding van den heer Jellema, tuin- bouwonderwyzer te Helder, zullen eenige i oud-leerlingen van den Tuinbouwcursus, de kermispret er aan gevend, 25 Juli voor 2 3 dagen op excursie naar Zuid-Limburg gaan. van 9 tot en met 15 Juli 1921, GEBORENJan, z. v. Jacob Hopman en Petronella Bakker, te KoogerveldClasiena, d. v. Jacob Daalder en Thysje van Leeuwen, te Eierland; Philippus, z. v. Frans. Stark en Maartje Lok, te Eierland; WUlem johan,!ï. v. Tobftnue.j OvTie'.is Bskker en Anna Ooxnrnan- a.'-iT. .ven Hi.oxnweertrutè*. ÉASiicr ca v ecfcraiCwL ètnii, vo Cv .it. Notty Marretje, |d. v. Albert Dros en Catha- rina I^inetta Bakker te Eierland. ONDERTROUWD Gerrit Maarten Blom en Jantje KryneuWillem Pieter Uitgeest en Reinetta Martha Daalder. OVERLEDEN Pietertje Geus, 77 jaar, «ebtg. van Biein van der Vis; Jacob 3ruin, 70jaar', efehtg. van Ariaantje Bakker; Tryntje Pais, 86 jaar, weduwe van DaniëlInse Bonne; Grietje, Schagen, 64 jaar, weduwe van Willem Vlas. Gevonden en gedeponeerd ter secretarie een portemonnaie met eenig geld. Burgerlijke ëtand van Anna Paulowna. GEBOREN: Cornalia, d. v. T. Houtloeser en G. Wuis; Pieter Jan, z. v. W. Muntjewerf en J. Vln-k; Oornelis, z. v. J. Raven en G. Davlds; Pieter Matthjja, z. v. D. Boerman en M. J. Grin; Leuntje Cornelia, <Lv. L Traas en L. Hoogesteger. Nieuwe uitgave. „Netsdher's R»we." öteridl*e»ril door Frans NetscLer, en uitgefftrsa üc;r de N.V. Drukkeril en Ultg. Mij. „de Maasstad", Rottsrdani, Burg. Boo»".'rsat 45. i 16 p. J., Ir. p. p. 17.50. De lezers, dié zich voor deze kwestie in teresseerden, zullen weten, dat de oude „Hol- landsche Revue", het tijdschrift opgericht dioor den heer Netscher, thans geredigeerd wordt door den heer Johan Koning, een In disch journalist, die tydens de ziekte van Öen heer Netscher het redacteurschap wnamem. Er is een heele geschiedenis aan verbonden, omdat de heer Koning plotseling het redac teurschap definitief overnam en dientenge volge de heer Netscher moest aftreden. Nu heeft de heer Netscher zelf een nieuw tijd schrift opgericht, dat als „Netscher's Revue" maandelijks versohynt en dat geheel inge richt is als de (oude) HolLandsche Revue. Men vindt er dezelfde rubrieken, zoodat de oude -getrouwen-, die het tijdschrift liever in den oiigewijzigdan tom wenschen, dat hier terugvinden, wy ■"^nacheti het tijdschrift een groet debiet. ktecth'icaüe. Lu onm uesprek van „rfeu- jtenootjes" van W. Zuidema heeft, de zeiler een ondeugendheidje uitgenaald. In het aan gehaalde versje laat hy deni dichter zeggen, dat men „nooit" een kroeg voorbij moet gaan. De welwillende lezer heeft wel begrepen, (Ut dit nooit ln d« plaats kwam van „steada".

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 9