Secretaresse Mevrouw Atterbury's No. 5429 DINSDAG 19 JULI 1921 49e JAARGANG buitenland. De conferentie te Washington. Londen, 18 Juli De Daily Express Ter- neemt uit Tokio <Ld. 15 dezer: Het voorstel betreffende de Zuidzee-oonferenitie veroor zaakt opwinding en onrust, zooals bij andere internationale kwesties nilmimer het geval is geweest. De vrees overheerscht dat Frank rijk en Italië Amerika ten koste van Japan zullen steunen. De Ibladlen verklaren dat Japan's toekomst op het spel' staat. Mllitairistlsohe organen beschuldigen Engeland reeds, dat het Japan verlaat. De correspondent acht het weinig waarschijnlijk dat Japan deelneemt. 4 4 4 De Washingtonsche correspondent van de „Times" meldt nog, dat zoolang Japan niet definitief weigert over het vraagstuk van den Stillen Oceaan te confereeren, de Amerilkaan- sche regeering haar vertrouwen niet zal ver liezen in Japan's eindelijk© en onvoorwaar delijke toestemming. In niet-officieele kringen wordt Japan's houding verklaard als de eerste stap van een poging om het beginsel aangenomen te krij gen, dat bepaalde quaesties niet ter sprake zullen komen op de conferentie van Washing ton, dooh worden terzijde gelaten als uitslui tend China en Japan rakende en door deze beide landen zeiven worden geregeld, zonder dat Groot-Brittannië en Amerika er'zich mede bemoeien. De correspondent verneemt uit gezaghebbenden bron, dat China ten zeerste aeze houding vreest en verwacht, dat Ameri ka zal vasthouden aan een conferentie, die be voegd is het heele gebied' van den Stillen Oceaan te bestrijken. De Tokiosche oorrespondent van de „Daily Express" stelt na interviews met leidende figuren in Japan, onder wie de premier Hara, vast, dat Hardings voorstel voor verlichting van den bewapeningsdruk in Japan met vreugde begroet wordt Ten aanzien van de voorgestelde deelneming van China aan de beraadslagingen over de problemen Inzake het Verre Oosten is Japans houding twijfel achtig. De vrees heerscht dat Japan aldus ln een ongunstige positie gebracht zal wor den. Indien de conferentie problemen betref fende de Zuidzee en het Verre Oosten behan delen wil, zal Japan, welks levensbelangen ln deze aangelegenheden op het spel staan, edschenj, dat de conferentie alle quaesties be handelt* welke thans tusschen de Zuidzee- mogendheden bestaan. Indien bijvoorbeeld de „open deur" in China wordt geëischt, dan mag men anderszijds van dit beginsel niet afwijken ten aanzien van Australië en Ame rika. Japan kan niet quaesties als de Aziati sche immigratie en tegen Japan gerichte tariefvraagstuklkeni bespreken, tenzij deze bespreking geschiedt op voet van gelijkheid. Londen, De "Times" verneemt uit New- York: De Maden vernemen uit Washington, dat men hét aldaar voor zeker houdt, dat Ja pan zal trachten de discussies tot die kwestie der bewapening te beperken. De houding van de Japansche regeering zou zijn, dat o.a. de Shantoeng-tewestie reeds door het verdrag van Versaiiles werd opgelost. Betreffende de 'kwestie van de open deur lp China, verwacht mén te Washington, dat Japan superieure rechten zal eisohen en zioh daarbij- zal beroepen op de bijzondere belan gen, waarmee rekening is gehóuden in de overeenkomst, die ln 1917 tusschen Lansing en T«Mr is gesloten. De Ja,panache Times, wolk blad in Japan verschijnt, publiceert een telegram uit Tokio van den oud-mliiteter-ip resident Okoema, waarin deze de door Harding voorgestelde conferentie 'zeer toejuicht. „Indien president Harding's voorstel in zijn geheel wordt verwezenlijkt, zal het een groote bijdrage zijn ten bate van den wereld vrede." Een ander telegram uit Japan ontvangen in de Ver. Staten, behelst, dat de Japansche marine- en legerautoriteiten de opvatting van Okoema deelen. Echter heeft 'het Japansche dépt. van marine te kennen gegeven, dat het vasthoudt aan het vigeerende program voor vlootaanbouw, 't welk, naar de opvatting van het departement het minimum was, dat nog met de veiligheid van Japan's positie in het Verre Oosten vereenigbaar was. Er bestaat sohter geen wedloop in de bewapeningen, met de Ver. Staten. FEUILLETON. door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). 58) „Slaapwandelt zij weer?" Mike hield voor zichtig op. „Ik houd daar niet van. Dat is altijd een kwaad voorteeken voor een van ons! Ik ben toch al niet op dat karweitje ge brand. Wij zouden er nu eigenlijk mee moe ten uitsohedden en weer op de oude manier den kost verdienen, een twee, drie harten aas, en zoo meer." „Je bent het vergeten!" Wolvert griste de lantaarn uit de hand van den ander en1 richtte den lichtbundel op den hoék rechts onderaan de lijst. „Kijk naar mij, en duik, als de groote veer losspringt." (Betty keek ook toe; 'haar hart joeg weer snel toen Wolvert's vlugge vingers de veer vonden en het portret naar voren zwaaide, waardoor een vierkante Stalen plaat bloot kwam, die in den muur aangebracht was. De schel van de wekkerinrichting snorde mach teloos en werd daarna stil en Mike viel met een uitroep van voldoening op zijn knieën voor de opening. Zijn plotseling ontstane be denkingen waren nu vergeten1 door de be langstelling van den vakman. Zijm kogelvormig hoofd benam Betty vol komen het 'gezicht op het letterslot, maar zij hoorde den knop een metaalgéluid maken, wen hij onder zijn hand omgedraaid- weid. Be New-York Herald- (Parijsche editie) heeft het volgende telegram uit Washington dd. Donderdag: „Japan heeft het voorstel van president Harding aangenomen, om mee te doen aan een ontwapeningsconferentie, doch het heeft volgens het departement van Staat nog niet het voorstel aangenomen om de 'Vèr- Oostersche vraagstukken te bespreken. Men zeide echter, dat Japan het voorstel om de V èr-Oostersohe vraagstukken te bespreken, niet heeft verworpen; en men betoogde, er op te vertrouwen, dat het achterwege olijven van de aanvaarding op dit punt, onopizettelijk was, en dat, wanneer de aanneming nader wordt bekeken, het zal blijken, dat zij de be spreking over het Verre -Oosten omvat, even goed als de ontwapening. 'Het dept. van Staat heeft ook bekend ge maakt, dat China de uitmoodiging heeft aan genomen, waarmee de lijst van aanvaardin gen der uitnoodigingen van president Har ding is volgemaakt. Tot de geïnviteerd-en beboeren ook Enge land, Frankrijk en Italië. Het departement van staat tzeide voorts, dat de door België gemaakte opmerking, dat het eveneens aan de conferentie behoorde deel te nemen, waarschijnlijk niet met een weigering zal worden beantwoord, indien het direct aan de betrokken landen wordt /voor gelegd', wijl de groote 'belangen, die België in het Verre -Oosten heeft, het natuurlijk doen zijn, dat het belang heelt bij de regeling van de vraagstukken in dat deel der wereld. Er werd ook -op gewezen, dat Nederland, indien het toelating tot de conferentie vroeg, waarschijnlijk welkom zou zijn. Het lijkt dus, dat, inplaats van de -zes mogendheden, die aanvankelijk bil de conferentie betrokken waren, het er misschien aoht zullen zijn, het geen Rusland als de eenige nlet-vertegen- woordigde mogendheid met belangen in het Verre Oosten zal overlaten. Het is zoo goed als mogelijk, dat, tenzij er nog vóór de con ferentie, een radicale wijziging komt in het Russische bewind, Rusland (niet zal worden uitgenoodi-gd tot deelneming. De opneming van België, Nederland en China onder de mogendheden beteekent niet, dat zij zullen deelnemen aan de ontwape ningsconferentie, welke conferentie beperkt zal blijven tot de vijf mogendheden, die er van den aanvang af bij betrokken waren. Immers de andere mogendheden kunnen niet gevoegelijk als militaire mogendheden wor den beschouwd. Het departement verklaarde, dat ergens een grens moest worden getrok ken. De commissie voor de ontwapening. Parijs, 18 Juli. In de vergadering van de gemengde commissie uit den Volkenbond voor de onltwapening heeft Fisher (Enge land) zich aangesloten bij het door Vivlanl gesprokene en hulde gebracht aan 't edelmoe dige initiatief van Amerika. Flsher sprak de hoop uit, dat het vraagstuk van dé beper king der bewapening ter zee te Washington opgelost zou worden. Wat de bewapening te land betreft, men moet voorzichtigheid be trachten -zoolang -Duitsdhland en Rusland buiten den Volkenbond blijven en men van Duitschlandls -oprechtheid niet zeker is. Schamzer (Italië) sprak dezelfde meeding uit. De commissie besloot vervolgens een be gin te maken met het Ibestudeeren van de onltwapening dn 't algemeen en een sub-oom missie te benoemen om bijzondere punten te beStudeerem OPPER-SILEZIE. De vierde Poolsche opstand begonnen? De blad-en bevatten berichten, waaruit blijkt, dat op een groot aantal mijnen! in de fcrsitsen Hindenburg Gfeiwitz en. Beuthen Vrijdag weer de Poolsche vlag is geheeschen. De arbeiders werden met wapengeweld ver hinderd af te dalen. In den fcreits Hinden burg trekken de insurgenteD! opnieuw op. Zij bezetten het station Ruda aan de spoorlijn GleiwitzKattowitz. De „Lokal Anz." trekt hieruit de conclusie, dat de vierde Poolsche opstand begint Berlijn, 18 Juli. De Fr arische gezant heeft aan den minister van buitenlamdsche zaken, Rosen, uit naam van de Fransohe regeering een verklaring afgelegd, volgens welke het positieve, dringende rapport van generaal Leronld en volgens ide mededéelingen van de Poolsche regeering, de toestand in Opper- Silezië steeds dreigender word't. Het rapport bevestigt de niétruitlevering van de wapens, Ten slotte ging Mike, zacht vloekend, weer op zijn 'hurken zitten. „Het gaat niet!" fluisterde hij. „Er komt geen beweging ln. Ik zal toch het zuursnij- toestel -moeten gebruiken." „Doe dat dan," antwoordde Wolvert woe dend, „Het is een taaie, maar dunne plaat." Toen v-olgde een tijd, waara-an ge-en eind scheen' te komen, terwijl Betty in eikaar ge doken. en vol spanning naar het geluid van de gereedschappen luisterde en een slip van haar japon voor haar m-ond! en neusgaten hield-, om de prikkelende dampen tegen te houden, die in de lucht opstegen. Zouden die dampen door de gesloten deuren heendrin gen en de andere menschen 'in het huis waar schuwen, dat er verraders aan het werk waren? „Ha 1" Wolvert's triomfkreet verbrak de langdurige spanning op hetzelfde oogenblik, waarop de zware deur met een knarsend- ge luid als een k-orst voor hun oogen barstte en op een hengsel naar voren viel. „Wij zijn er!" Mike zette zijn pet achter over en wreef zijn voorhoofd af. „Pantser platen van Armour zijn in vergelijking met dit van kaas. Wat zij-n nu de stukken van waarde?" Wolvert knielde naast hem en liet het licht in het gapende hol vallen. .Betty's oogen traanden, maar de damp -trok langzamerhand weg en zij kon zien, dat het -binnenste van de kluis vol wés met pakketten papier, dde netjes in vakken op rijen lagen. „Driehonderdduizend dollars riep Wol vert vergenoegd uit. „Driehonderdduizend dollars kunnen wij hieruit kloppen, en mis- Bohien nog meer. God, wat een vangst! 'Denk eens aan, Mike, de oogst van vijf jaar, die daar, opgezouten, op ons ligt te wachten, om het gevaar voor gewelddadige actie in Op per-Silezië, dé afschuwelijke tiaxtingein en de rechtstreeksche uitdagingen dloor generaal Hoefer. -Daaruit blijkt, dat in Opper-Silezië een aanval wtxrdt voorbereid. Dat is de re den, dat de Fransche regeering er niet aan kan denken, na een oppervlakkig onderzoek van de deskundigen, de Opper-Silezische quaestie definitief op te lossen. De Fransohe gezant stelde daarom drie eisohen, tot welker naleving Duitschland alle maatregelen moet nemen: 1. De onltwapening en wegzending van de zelfveffdedlglngetroepen en van de vrijkorp sen-; 2. Onvoorwaardelijke ten uitvoerlegging van de door de entente getroffen beslissin- gen en uitvoering van het vredesverdrag in pper-Silezië; 3. Het snel sturen van versterkingen, die eventueel naar Opper-Silezië moeten worden gestuurd. De Duitsch-e minister van buitenlandSche zaken maakte er den Fransohen gezant da delijk met groeten nadruk op attent, dat reeds sinds weken dergelijke en nog scherpere klachten var Duitschen kant da gelijks, ja ieder uur, uit Opper-Silezië wor den vernomen. Hij herinnerde er aan, dat de Duitsohe regeering reeds voor de zuive- rings-actie -werd ondernomen, er twijfel aan had geopperd, of die zuivering wel succes zou hebben, en dat de Duitsohe regeering -als haar overtuiging had te kennen gegeven, dat de Poolsche opstandelingen slechts schijnbaar ontwapend waren. In werkelijk heid konden zij in Opper-Silezië blijven en daar voort gaan -met het uitoefenen van een schrikbewind. Voorts had de minister van buitenlandSche zaken den 7den Juli aan den Franschen- gezant kennis gegeven van me- dedeelingen van groot-industrieelen te Kat towitz, die de juistheid van deze beweringen bevestigden, en waaruit bleek, dat enkel de -geregelde Poolsche troepen en een deel van de -troepen van Hallar over de grens van Po len waren -gebracht, en dan nog om nader te worden gedrild- en geëxcadreerd. Voorts was bericht -dat de Polen hun wapens niet had den uitgeleverd, doch ln zinken kisten be graven, dat de plunderingen voortduren en dat Korfanty verlof had gekregen ln Opper- Silezië te blijven. Rosen behield zich voor later hst defini tieve standpunt van het Dulltsch» kabinet uiteen te zetten. -Londen, 18 Juli. Het te Parijs geop-perde voorstel, dat de -bijeenkomst van den Opper sten Raad, die het over O. -S. zal hebben, zju kunnen worden verschoven tot September, vindt hier geen gunstig onthaal, noch in offi cieels -klingen, noch in de bladen. Men gevoelt algemeen en stelt twee dingen, n.1. dat alleen de Opperste Raad, -gegeven den stand van zaken, kan hopen het tot een over eenkomst te brengen, ejS dat men een derge lijke overeenkomst moet trachten tot stand te brengen met zoo min mogelijk verwijl. Het Parijsohe voorstel, dat er bovendien een geallieerde commissie zou worden be noemd, klaarblijkelijk -om de reeds verjaarde bescheiden, die reeds besproken zijn door vroegere geallieerde commissies, te onder zoeken, wordt beschouwd als een onvrucht baar plan, dat Slechte tot verder uitstel kan leiden. Dit wordt zeker niet gewenscht door de Britsche regeering. De te Parijs aangevoerde argumenten vóór een artikel van de bijeenkomst van den Op persten Raad worden door de Britsche per3 geacht, allerminst overtuigends te zijn. Het voorstel, dat de Opperste Raad zou kunnen komen tot een „geïmproviseerde -be slissing" wordt afgewezen, op grond dat het plebisciet vier maanden geleden 'heeft plaat!? gehad-, en -dat het vraagstuk van alle tenten nauwkeurig la bekeken. De bewering, dat de vrees voor een Duit sohe staatsgreep in O. S. het voor de leiders der geallieerden mogelijk maakt, de kwestie met voldoende kalmte te onderzoeken, wondt beantwoord door het feit, dat de waarschijn lijkheid voor betreurenswaardige uitlbars-tin gen in O. S. ongetwijfeld word't vergroot door het rekken van de onzekerheid. De bewering, dat Lloyd George -zijn va cantie niet wil uitstellen om het vraagstuk te behandelen, wordt als volkomen uit de lucht gegrepen beschouwd. Beriijn, 18 Juli. De Fransche regeering heeft aan het commando van het Rijn-leger bevel gegeven tot voorbereiding van net ver voer v-an divisies Infanterie en van fcavale- rie naar Opper Silezië. Ter vervanging dezer niet te spreken van andere rijke ad-eren, die nog nauwelijks zijn aangeboord." „Ik kan er pas over in -mijn sas zijn, als ik ze veilig en wel hiervandaan heb 1" Mike keek vreesachtig over zijn schouder en Betty kon zien, dat zij-n oogen in de schaduw van d-e klep van zijn pet als die van een kat glin sterden. ,3aast je wat," vervolgde hij, „en zoek de goede stukken tusschen de kwade uit. De oude zus moest het weer eens in haar hoofd krijgen, om te gaan slaapwandelen." „Je kunt haar met je ploertendooder neer slaan als zij dat doet," antwoordde Wolvert achteloos. Zijn lange, magere handen graai den in de vakjes, sorteerden handig de pak jes en verdeelden ze in twee hoopjes. „Heb je de portefeuilles?" „Hier Mike haalde langwerpige leeren tasschen uit elk van zijn borstzakken. „Weet je zeker, dat je geen goedé dingen -over he-t hoofd gezien hébt, Jack?" „Wees maar niet bang!" Wolvert gaf hem, terwijl hij sprak, het ©ene pakje enveloppen na het andere over. „Hier zijn Me stukken van de -zaak van Texas; die zijn dertig of veertilg duizend dollars waard, om ine© te be ginnen; hier is een oertificaat voor die twee honderd- aandeden in kopermijnen, waarvan je gehoord hebt. Voor den waren Jozef zijn ze twintig duizend waard. Die -kunnen wij op speculatie nemen. Alles bij elkaar kunnen wij er, ruw geschat, honderdduizend uit slSiSn „Dat geeft alvast lood ln het laatje!" Mike gnuifde, terwijl hij- de pakjes zöo snel als ze hem werden aangereikt, wegstak. „Wat is dit voor een pak?" „Ik kan me niet ophoudén met ze na te kijken, Mike, maar ik weet wat het is en Ik troepen zullen Zwaarte troepen gezonden warden. Naar aanleiding van dleze nieuwe troepen- zending naar Opper Silezië, zegt de Rote Fahne, dat dé proletariërs het vervoeren van deze troepen even-goed zullen moeten weige ren aiis ze het snelvervoer van Duitsche troe pen -en Duitsche munitie -zouden -moeten doen. DUITSCHLAND. Dé „Vorwërtê" imaakt het programma openbaar, dat voorgelegd zal worden aan den Duitschen aoclaaldemocratlfchen partijdag, ln September te Goerlltz te houden. Er staat onder meer op: revisie van het verdrag van Versaiiles in den geest van economische ver lichting, zelfbeschikkingsrecht der volken, een volkenbond, waartoe alle volken kunnen toetreden en waarin zij gelijke rechten zullen hebben. Verder komen er een aantal punten van economlschen aard, hoofdzakelijk ver vanging van particulier dooT staatsbedrijf. Ontploffing van vuurwerkmateriaal te Malnz. Ter gelegenheid van het vieren van de Quatorze Juillet door de Fransche bezettings troepen, geraakte bij het afsteken van vuur werk een vuurpeil op de tot de Fransche Rijnvloot -behoorende Rheinstein, eni bracht daar ongeveer 200 and-ere raketten tot ont ploffing! Naar verluidt, werden daarbij 10 Fransche soldaten en een Frarasoh officier zwaar gewond. Op het schip zelf brak brand uit, welke imtu-sschen geblusoht kon worden. Verscheidene -gekwetsten sprongen! in het water. Zij werden echter terstond geréd. De processen te Lelpzlg. De beide zeeofficieren Dittmar en Boldt zijn Zaterdag door het rijksgerechtshof tot 4 jaar gevangenis veroordeeld. Zoowel de veroordeelden als het rijk izullen een gedeelte der kosten van het proces moeten dragen. Dittmar werd bovendien uit den dienst ont slagen zonder daarbij -zijn vroegere rechten te verliezen. In de motiveering van het vonnis wordt ge zegd, dat het hospdtaalsahip volgens de be palingen van het volkenrecht niet 'had mogen worden getorpedeerd. De vernietiging be teekent dan ook ontegenzeggelijk een- ern stige schending van dit recht. Psychologisch is de daad te verklaren, gezien het wederkee- rig diepe wantrouwen, dat in den oorlog de partijen jegens elkaar koesterden. Voor de torpedeering is alleen kapitein Patzig als commandant van de duikboot ver antwoordelijk. Hij voelde wel, dat hij een misdaad deed, wat blijkt uit het feit, dat hij er niéts over in zijn journaal vermeldde en dit journaal zelf vervalschte. Dit bewijst in de eerste plaats, dat hij- de getuigen van dit drama uit den weg wilde ruimen. Het is verder bewezen, dat drie reddings- booten h-et hospitaalschip hébben verlaten en voor het verdwijnen dezêr booten dragen ook beklaagden de volle verantwoordelijkheid, aangezien zij, terwijl zij fbii de torpedeering van de ,,Llandovery Castle slechts het bevel van Patzig volgden, bij het beschieten van de reddingsbooten in elk geval krachtdadig hadden moeten protesteeren en met een aan klacht bij de bevoegde autoriteiten hadden moeten dreigen. Patzig zou in dit geval zeker van het beschieten der booten hebben alge zien. Door het uit den weg ruimen vain de schipbreukelingen is niet alleen een gewone misdaad gepleegd, maar is ook de eer van de Duitsoh-e marine ernstig gekrenkt. Berlljh, 1-8 Juli Aam het -Berliner Tage- blatt warrit uit Parijs gemeld: Volgens de Eoho de Paris heeft Briand -een nota aan Dititechtend gezonden, waarin de erkenning van die Lolliger vonnissen voor Frankrijk geweigerd wordt en de overneming van da prooesaan der •ooTtogamlsdari'lgers, voor zoo ver die door Frankrijk verlangd wordt, door de Fransche justitie officieel wordt aange kondigd. PutsohplaiiKen? Het „Hamb. Abendblatt" meldt, dat er een nieuwe Putsch v-an rechte wordt voorbereidt. Hoewel de leider der Duitsch-nationalen te Breslau den rijkskanselier de verzekering heeft gegeven, dat zijn partij niet streeft naar het met geweld ten val brengen der regeering, worden er te M cissen en omgeving op de landgoederen! dfer graven Franken berg, Tillewitz, Saurma-Jetsch en Strauch- witz dingen voorbereid, die voor de regee ring ©enigszins een geheim mogen zijn. Wan neer zij meent, deze plannen niet ernstig te moeten opvatten, dan zou zij wel eens spoe dig op andere -gedachten gebracht kunnen wordenl De Opper-Silezische Selbstschutz heet we iswaar te zijn ontbonden, dooh hij blijft bi, een en ontvangst nog steeds soldij. Deze ge den worden thans door de Beiersche konings partij opgebracht. zal je wel inlichten als wij ze samen schiften. Als i-k nu nog maar dat contract va-n Orane te pakken kan krijgen, ik ben benieuwd waar Marcia dat heeft weggemoffeld." „Wat is dit; is het wat?" Mike had een dik volgepropte portefeuille weer in zijn zak weggeborgen- en1 een lahge envelop uit een van de bovenste vakjes gen-omen. Wolvert keek over zijn schouders naar het opschrift en haalde de schouders -op. „Klein geld, duizend dollars of daaromtrent, maar neem het mee, als je het wilt hebben. Het is makkelijk te verdienen." „Duizend dollars staan mij wel aan. Ik kan die nu al -in mijn hand voelen rollen, maar die -groote getallen maken mij bang, dat de zaak miis zal loop-en. Zeg eens, Jack, schiet op. Ik heb zoo'n 'huiverig 'gevoel, net of iematod mij beloert 1" Betty snakte onhoorbaar naar adem en dook nog verder weg in -haar schuilplaats, maar Wolvert haalde alleen maar vol onge duld zijn schouders op. „Dat contract van Orane is de hoofdzaak; het is meer waard dan al de andere boel 'bij elkaar!" bromde hij. „Ga met je hoofd uit het licht, Mike!" „Is het dit, in die Lange blauwe envelop?" De ander was zijn onbehaaglijke gevoel te boven- en hervatte zijn nasporingen. „Die voelt aardig dik aan." „Nee, die betaalt geen dividend meer. Dat is de zaak van Weet.Wat te dat nu?" Wordt vervolgd. Men heeft hier dus niet met een D.-nat on derneming te doen, maar met een van de Beiersche en Pruisische konlngsrpsrtijen. De organisator dezer troepenmacht te ka pitein Ehrhardt, bij wie zich verscheiden! prinsen bevinden, o.w. een Brunswijksche en eenige Beiersche. De kern van de troep ligt tusschen Lambsdorf, Nindtsch en Mtlnster- berg. Men verwacht dat dé verdeeling van Op per-Silezië het aftreden de* regeering ten gevolge zal hebben en dat een nieuwe zal worden gevormd. Men meent, dat dan de gelegenheid gunstig zal zijn om de republiek ten val te brengen en de monarchie te her stellen. Generaal Höfer staat hierbuiten. Hetzelfde blad meldt vilt Meissen: Hier komen, onophoudelijk officieren aan, bevel hebbers van het Beiersche oorpa Oberland. Onder hen bevinden zioh de bekende kapi tein v. Kessel, graaf Platen en leden der Beiersche hofhouding. Het «orps zou naar Berlijn moeten oprukken, de regeering ver- Jagen en een Beierachen prins tot koning uitroepen. De regeering zou dan naar Zuld- Duitschland worden overgebracht. De voorgeschiedenis van het Saargebled. Tot nu toe is nooit geheel békend gewor den, op welke wijze de beslissing van den Oppersten Raad tot stand te gekomen, waar door het Saargebled onder het bestuur van den Volkenbond werd gesteld en zoo aan dien invloed van Frankrijk werd prijsgegeven. Naar het „Berl. Tagebl." thans mededeelt, heeft een vroeger Pruisisch ambtenaar, die thans een voorname betrekking in een van de regeeringbureaux van het Saargebled be kleedt, interessante mededeelingen gedaan over de voorgeschiedenis van dit besluit. Zijn mededeelingen steunen op inlichtingen, die de goedingelichte leiders van de Fransche propaganda in bet Saargebled, majoor Ri ehert, kort geleden- in engen kring heeft ge geven. Volgens Riehert verzette Wilson zich langen tijd hardnekkig tegen den elsch van Frankrijk Verandering kwam hierin eerst door een politieken streek Beni adres, dat naar het heette door 150.000 bewoners van het Saargebled was onderteekend en dat de „Angliederug" van het Saargebled bij Frank rijk verzocht, schiep dén moreeten grondslag, waardoor Wilson zich liet overtuigen, dat de Fransche wenschen een gerechtvaardigden grond hadden. Dit adres was echter, zooals majoor Riehert openlijk heeft toegegeven, absoluut vervalsdht. ENGELAND. De Britsche xtJkscoiiferetntis. (De Times schrijft: Er is reden otm te ge» 1-ooven, dat de rijksoonferen-tie onder voorzit terschap van Ohurchil Vrijdag ©prak over de toewijzing van het Britsriho aandeel in de -schadevergoeding. Zij maakt ul-t, d-at aan het Britsche rijk toekomt 22% van 't totale bedrag, hetwelk als voügt verdeeld imioet worden: Groot Rrittannië 85 pot., Oanada en, Austra lië ongeveer 41/, pot.; de overblijvende 6 pot. te verdoelen over andere deelen van het Brit sche rijk. Onlusten te B elf ast De onlusten te Belfast op Donderdag jj. waren naar de „Evening News" meldt zonder wedergade daar. Er werden drie men schen gedood en 50 gewond, naar het heette, maar de verlieslijst is ongetwijfeld veel zwaar der geweest. Revolverbaridieten terroriseer den een uitgestrekt gelbied. Er waren botsin gen met politie sedert vijf uur 's ochtends, waarbij voortdurend ook met geweren ge schoten werd. Een tram kwam in het vuur van weerskanten. De bestuurder trachtte door te rijden, maar vie-1 met een kogel in de maag neer. De passagierszochten dekking d-oor plat op den vloer te gaan leggen. Vrijdag werden de onlusten hervat; daarbij viel een doode en werden 5 personen gewond. Militaire patrouilles herstelden de orde. Ofschoon de toestand Vrijdagavond te Bel fast niet zoo ernstig is 'geweest als den vori- gen avond' werd er toch veel geschoten en brand -gesticht. Er vielen weer drie dooden, alleen nationalisten, en vier anderen werden gewond. Drie uur lang hielden de unionistische scherpschutters Lepper-street onder vuur. De soldaten moesten hen verstrooien. Sedert 9 Juli zijn er te Belfast 22 men schen gedood en 156 gewond. De branden van Vrijdagavond waren alle in het oosten van de stad gesticht. De huizen behoorden aan nationalisten en werden door UTilon-iétisoh gepeupel aangestoken. Ingezonden inededeeUng. INFLUENZA EN DE GEVOLGEN. Velen hebben tot hun schade ondervonden, dat de gevolgen van influenza en griep soms erger dan de kwaal zijn. Een van de gevolgen is achteruitgang van de nieren, en dit kan maanden van p$n en ellende met zich brengen. Bij kou en koorts tooh worden de teer© nierorganen overspan nen door hun pogen om de ongewone hoe veelheid onzuivere stoffen uit net bloed te filtreeren. Zorg voor de nieren bij deze in spanning zou uitputting voorkomen, doch -hoe zelden wordt die zorg besteed. En deze verwaarloozing leidt tot ontsteking van de nieren en blaas, urinekwalen, onzuiver bloed, niergruis, nierwaterzucht, theumatiek, steen, rugpijn, duizeligheid enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen baten tegen deze nierverschijnselen. Wees niet moede loos door vroegere verwaarloozing; hoewel vroegere behandeling het beet te, kan ver dere ernstige ontwikkeling voorkómen wor den. Dit speciaal geneesmiddel voor de nieren behaalde zelfs bij gevorderde en ernstige nier- en blaaskwalen succes. Duizenden dankbare mannen en vrouwen hier ln hal land danken hun goede gezondheid aan tij dige behandeling met Fostwrte Rugpijn Mie ren Pillen. De handteekanlng van James Foeter op de verpakking waarborgt de echtheid. Fos- terisRugpijn Nieren Pillen zijn te Helder ver krijgbaar bij A ten Klooster, Kateerste. 08, 1.75 per dtooa COURANT 4 4 4 Japan en de uitnoodigtng van Harding. 4 4 4 4 4 4 4 4

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1