Burgerlijke Stand van Anna Panlowna. Burgerlijke Stand der gemeente Helder. I MARINEBERICHTEN. LEGERBERICHTEN. Westerdijk, air, 18 Juli y. R'dam te New-York. SPORT. GEMENGD NIEUWS. Kranig zeemanswerk. Vergiftiging. Zilverdiefstal te Holten. Brandstichting. Hevig onweer. Motorrijwiel-ongeluk. PorceletudieveB. („Meier. Crt.") Een jeugdige opllchtster. Bureaucratie. Het ongeluk aan de werf „de Schelde", Een driftig heerschap. Wegbrengen van schepen. Typhus te Zwolle. Ghèque vermist Verduistering. Goederentrein ontspoord. Een inktwerper. Vakvereenigingsleiders uitgesloten. Een gentlcman-lnbreker te Londen. Krokodillen jacht In Versailles. Gevangenisopstootje. GEBORENCatharina Maria d. v. W. Tamis en van D. G. Koningsbrnggen. Cofneli3 z.v. J. Zandvliet en van W. Vroone. Bauke z. v. B. en van M. J. Siewers. Diewertje d. v. J. Groet en van J- Leijen. ONDERTROUWD:) GETROUWD: Geene. OVERLEDEN Tijdstippen van verzending der brievenmalen, Naar Ned. Oost-lndië. Verzendings- weg. Datum der ter post bezorging. Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam2) Per Holl. mail via Genua of Marseille 2) Per Eng. mail/ via Marseille 22 Juli 29 Juli 30 Juli 24 Juli 2l3)en284) Juli Tydstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. 6.30 's av. 6.30 's av. 6.30 5.30 11.30 'sm s av. sm. Naar Ned. West-lndië. Naar Suriname: 26 Juli 4 Aug. Elkon Dinsdag ilustat 26 Juli Eiken Dinsdag lonairc 26 Juli Juli, 4 At 25 en 28 Juli 6.30 'sav. Per zeepost via Amsterdam Per mail via Amsterdam (Colonlijn) Per mail over Engéland 5) Naar Saba, St. Eustatins enSt.Martin: Perzeepostvia Amsterdam Per mail over Engeland Naar Aruba, Bonaire en Cura5ao Perzeepostvia Amsterdam Per mail via Amsterdam 21 Juli,4 Aug. (Colonlijn) Per mail over Engeland 6.30 'sav. 11.30 's m. 6.30 's av. 11.30 's m. 6.30 'sav. 6.30 'sav. 11.30 'sm. 1) Geen correspondentie voor Sumatra's West kust en Benkoelen. 2) Geen correspondentie voor Atjeh en on- derhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palem- bang, Riouw, Banka, Billiton en de wester- afdeeling van Borneo. s) Alleen correspondentie voor Atjeh en onderhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palem- bang, Riouw, Banka, Billiton en de wester- afdeeling van Borneo. De correspondentie voor het overige gedeelte van Ned. Oost-Indiö wordt alleen op verlangen van den afzender met deze gelegenheid verzonden. Alleen correspondentie voor Sumatra's Westkust en Benkoelen. De correspondentie voor het overige gedeelte van Ned. Oost-lndië wordt alleen op verzoek van den afzender met deze gelegenheid verzonden. s) Alleen op verlangen des afzenders. van 19 en 20 Juli 1921. ONDERTROUWD: A. de Jong en M. A. Krii- inen; H. A. Meijer en A. C. van der MeerJ de Wijn en A. Malda; J. Helder en J. Helder; J. de Beurs en P. van Leeuwen; J. J. Woud en E. J'BEVALLEN: F. Botteam-Feenstra Kuiper, z.; C. M. E. van Kregten-van Beek, z.; A. M. a. bmit- Blekhoff, z. OVERLEDEN: H. Kremer, 90 jaar. HAVEN TB NIEUWEDIEP. Aangekomen van Klngslyn en vertrokken naar de Lemmer Ned. Zeetjalk „Antiloopegezag voerder B. Westers. VISSCHERIJBERICHTEN. Aaigwm^/'door S korders: 30 middeltgngon etuk 0.40; 60 kleine tongen p etuk0.15; kisten kleine schol p. kist 12.602 kisten •ohar ^p.^kist^6. Aangevoerd 'door 25 korder»; 1990 middelton- gen p. stuk f 0.28-0.30 780 kleine tongen p. stuk f 012 -015: 18 tarbotten p. stuk 4 -6; 8 kis ten zotocihol' p. kist 13-16: 40 kisten kleine schol p. kist 3—12; -16 kisten sohar p. kUt 2 50—4; 18 kisten pietermannen p. klat 4.75—8. MARKTBERICHTEN. Tuinbouwvcreenürhvï ..Anna Paulowna." 19 Juli 1921. Groote aardappelen 470—11, drielingen 3 8.G0; p. 100 ILG.; bloemkool 470 p. 100 stuks. Broek op Langendijk, 20 Juli 1921. Scln.'tsdhe mulzon 5.40-11 Julia muizen f 6 50—6 70, koksdanen J 5.80—6.40, duiken 6.60 —16.20, schoolmeesters /SAO—11.60, eigenheimers f öcÓ—7 graafj os f 8.90—15.50, blauwe aard appelen f 6-10.30, drielingen; 8.10—7.10, kleine dito f 2 40—2.60, spercieboonen 86—42, drielin gen f 7.50. nep 16.10, roode jcool 6.80—8.20, kleinere 3.50-4.10 p. 100 K.G.; boewortelen 6.70—8.70 p. 100 bes; bloemkool f 440—10.80, 2e soort dito 0.503.90 p. 100 stuks. Pui-merend, 19 Juli 1921. 11 Stapels fabrieksbaas p. 50 ILG. f 68, R.M. 70; 23 stapels boerenkaas p. 60 K G. 74 R-M. 76; 2 stapels oommissie p. M K.G. R.M. 79; 4 stapols Goudsche p. 30 K.G. R.M. 58; 864 K.G. boter d KG f 2 60—C-7o; 523 runderen: 390 vette boter p. 203 melke en gelde f 300- 700; 30 stieren; 40 paarden 250—500; 107 vette kalveren p. K.Ó. 1.60-1.85; 270 nuchtero idorn 18-55; 717 vette varkensi p. K G. 1.05—107, bestemd voor Londen 0.85; 110 magere idem f 25—70- 210 biggen f 20—36 527 schapen 35— 53- 319 lammeren 13-627: kipeieren p. 100 stuks ilT12. Hr. Ma. opnemirigsvaartulg Eilerte de Haan is uit Nleuwediep te Hellevoetsluis aangokomen voor hydrografische opnemingen in het Ziuiaer- Irontier. Off.-mach. J. Pronker wondt geplaatst aan boord van de voor Oost-lndië bestemde onderzee boot K VI. De off.-(vlieger 8e-kl. J. A. U. Broesder en H. Mulder zijn overgeplaatst bij het vliegkamp de Mok op Texel. De luit. ter zee der 2e kl. J- C. Cornelte van de Onderzeedtenst te Willemsoord wordt 22 Juli 1921 gedetacheerd te Rotterdam bvi de gareed- m«lrlng en proeftochten van Hr. Ms. onderzee boot K VI ter vervanging van den luit. ter zee 2e kl G. W. Bruinsma, die na overgave van zun dienst ter beschikking wordt gesteld. Op 12 Juli zijn per stoomschip „Slndoro" uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerd: Opperschipper L. J. Plaizier, machinedr.-maj. Wl. F. ten Bosch, serg.-maj. dar mariniers M. Gonijn. Met ontslag uit den zeedienst: Op 1 Aug. 1921adj.-onderoff. der mariniers A. F. J. Heldoorn; korp.-machinedr. 2e kL 8. Zandstra, R. F. de Boer; matroos le kl. J. M. Mest; matroos 2e kl. A. Embregts. Op 10 Aug. 1921: matroos 3e kl. H. G. Denis. Op 16 Aug. 1921: 'korp.-machinedr. 2e kl. H. Backers; stoker le kl. W. P. Tierks. Op 21 Aug. 1921: koip-torpedomakerJ. P- H. J. Beiier. Op 1 Sopt. 1921: korp.-machinedr. 2e kl. J. M. van Velzen. Toelagen in verband met den woningnood. (Nieuwe bepalingen;.) Door den Min. van Oorlog ie, te rekenen (van 1 Aug. 1921, het volgende bepaald: Aan gehuwde mil., niet behoorende tot het verlofspers., die voor of op 16 Mei 1921 gehuwd zijn en die nis gevolg van den woningnood in hunne vv standplaats gescheiden van hun gezin moeten le ven, kan eene toelage worden toegekend. Tot het bekomen' hiervan moet behoudens het bepaal de in de regeling verhuiskosten de belangheb bende langs den hiërarchieken weg een verzoek tot den Min. van Oorlog richten. Indien) echter naar het oordeel van den er bij betrokken com- mand. off. de belangen van den dienst zich in het algemeen niet tegen heen- en weerreizen verzetten, behoort dezen een aanvraag voor een abonnement op rijkskosten op trein, tram of boot naar de woonplaats van het gezin, tot het Dep. van Oorlog te worden gericht. Over het tijdvak tot aan den datum waarop een abonnement wordt verstrekt, behoort de belangh. zoo mogelijk al dodelijk van een bestaande reisgelegenheid, ge bruik te maken. Deze reizen geschieden tegen afgifte van vervoerbewijzen. Wordt ge bruik gemaakt van eigen rijwiel of moterrijwiel, dan kan door bedoelden comm. off. deswege een voorstel worden ingediend tot het toekennen van eene vergoeding. De toelagen worden in de hierboven genoemde gevallen niet genoten. Wan neer de hierboven bedoelde militairen, ter beoor deeling van den betrokken command. off., door de belangen van den dienst (b.v. wacht- of week- dienst oefeningen of dergelijke) verhinderd zijn b" hun gezin het middagmaal te gebruiken en den nacht door te brengen, wordt hun over die dagen de voor hun rang vastgestelde toelage toegekend, Indien de woning, waarin het gezin verblijf houdt, ligt buiten de vaste garnizoensplaats op kortoren afstand dan 5 KM. van de plaats, waar de militair normaal zijn hoofdbezigheid verricht, n.1. kazerne, bureau, enz., wordt noch toelage ge noten, nooh vergoeding voor het gebruik van een eigen rijwiel, noch verlof voor gezinsbezeek, enz. toegekend', terwijl evènlmin vervoer voor rijks rekening mag plaats hebben. Bij de aanvrage om toelage enz., of tot verlenging van het genot daarvan, moeten zooveel mogelijk herwijzen wor den overgelegd, dat voortdurend alle moeite ls en wordt gedaan om eene woning te vinden, ter wijl uit het door den command. off. uit te bren gen advies behoort te bli-icen, dat deze overtuigd is, dat dit werkelijk is geschied. Bovendien moet de betrekkelijke betalingsbewijzen, ieder kwar taal een door den garnizoensoemm. af te geven verklaring worden overgelegd, waaruit blijkt, dat de daarbij betrokken militair, tengevolge van den woningnood niet in staat is geweest, een naar het oordeel van den garnizoenscom. passende woning te betrekken. Mocht blijken, dat door be langh. niet voortdurend alle pogingen in bet werk zijn gesteld, dan wordt de toelage, enz. niet langer toegekend. Bij een dientstonderbreking, anders dan tengevolge van ziekte, voor langer dan vier dagen, gaat het recht bp toelage van en met den vijfden dag verloren. Onder rede nen van dienetonderbreking moet worden gere kend: verlof, enz. Door den betrokken command. off. moet iedere maand van gehuwde militairen, die in het genot zijn van de toelage, eene =chrif- telijke verklaring worden geëisoht, dat zij, buiten de voor hen geldende verlofsregeling om, bti bun gezin geen nachtverblijf hebben gehouden, nftch •net middagmaal hebben gebruikt, welke verkla ring bij het betrekkelijke betalingsbewijs meet worden overgelegd. Bevorderingen, plaatsingen ene. Met ingang van 81 Juli ede. bevorderd tot schrijver le kl. (adj.-onderoff.), do echrijvoT 2e kl. (eerg.-maj.) J. Zipp, van het 21e rog. inf. te Helder, De eerg. le kl. J. K. Winkel en de eerg. G. A. M. de Rto, van het 21e reg. Inf., zijn gedet. in de legerplaats bij Laren. De fourler P. Bloem, wan het 21e reg. inf., is gedet. bij het 8e reg. huzaren te 's-Gravenhage. De eerg, O. Oupidö, van het 2e bat, 21e reg. Inf. te Helder, 1» gedet bij het reg. grenadiers te Den Haag. De Borg. N. Mantel, van het 21e reg. inf. te Holdor, wordt op zijn verzoek godet. bij hot leger in Ned. Oost-Indiö. Bij Kon. ibeolult ie de ree. 2e lult E. F. Ekkol, van het 2e bat., 2le rag. inf. te Helder, benoemd en aangesteld tot ree. le luit bU het korps. Holland—Australië Lijn. Waltham Abbey, thuisr., vertr. 18 Juli v. Genua. Holland—Britsch-Indië Lijn. St. Augustine Abbey, thuisr., arr. 19 Juli te Ant- werpen. Aldebaran, vertr. 18 Juli v. Calcutta n. Rangoon Tamora, uitr., arr. 19 Juli v. Antwerpen te Rd&m. Vechtdijk, thuisr., pass. 18 Juli Perim. Holl. O.-Azië Lijn. Brielle, thuisr., vertr. 16 Juli v. Shanghai. Alderamin, uitr., vertr. 18 Juli v. Hamburg. Radja, vertr. 14 Juli v. Yokohama n. Hamburg. Holland Oost-Afrika lijn. Ca8sio, uitr., vertr. 19 Juli v. Antwerpen. Heemskerk, arr. 16 Juli v. A'dam te Beira. Haarlem, thuisr., pass. 17 Juli Gibraltar. HollandWest-Afrika Lijn. Clio, uitr., arr. 17 Juli te Bordeaux. Drechtstroom, ujtr., vertr. 15 Juli v. Dakar. Saturnus, uitr., vertr. 14 Juli v. Bouia. Texelstroom, vertr. 16 Juli v. Assinië n. Monrovia Poseidon, thuisr., vertr. 16 Juli v. Tenexiffe. HollandZuid-Afrika Lijn. Jagersfontein, uitr., arr. 18 Juli te Hamburg. Randiontein, uitr., arr. 18 Juli te Delagaobaai. Rotterdamsohe Lloyd. Wadai, arr. 20 Juli v. Newcastle te R'dam, per sleepb. „Roode Zee". Wadar, arr. 20 Juli v. Newcastle te Rdam. Kawi. thuisr., pass 19 Juli Gibraltar. Marken, thuisr., pass. 18 Juli Sagres. Rindjani, thuisr., pass. 18 Juli Perim. Turbina, v. Manilla n. R'dam, arr. 18 Juli te San tander. W'ilis, uitr., vertr. 19 Juli v. Southampton. Arakan, arr. 15 Juli v. Hongkong te Saigon. Tabanan, uitr., vertr. 18 Juli v. Suez. Rotterdam—Zuid-Amcrika Lijn. AJgenib. uitr., pass. 18 Juli Ouessant. Poeldijk, vertr. 13 Juli v. B.-Ayres n. R'dam. (Verb.) Mirach tnuler., vertr. 18 Juli v. Bahia. Procyon, thuisr., pass. 19 Juli Dungenesa. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Eurymiedön, vertr. 18 Juli v. Batavia n. A'dam. Ningchow, v. R'dam n. Batavia, pass. 16 Juli Perim. Alclnous, v. Java n. A'dam, pass. 17 Juli Perim. Anchises, v Japan n. A'dam. pass. 16 Juli Perim. Bellerophou, v. Japan n. A'dam, vertr. 14 Juli v. Penang. Dardanus, arr. 19 Juli v. Java te A'dam. Euryades, v. Japan n. R'dam, pass. 14 Juli Perim. Lycaon, v. Japan n. A'dam, arr. 14 Juli te Shanghai. Mentor, v. Japan n. A'dam, vertr. 14 Juli v. Shanghai. Teiresias, v. R'dam n. Japan, arr. 14 Juli te Shanghai. Hector, v. Hankow n. R'dam, pass. 17 Juli Malta. Idomeneus, v. A'dam n. Batavia, arr. 18 Juli te Gibraltar. MaAhaon, v. Japan n. R'dam, vertr. 15 Juli v. Port Said. Teenkaai, vertr. 18 Juli v. A'dam n. Batavia, vla Cardiff en Llverpool. JavaNew-York Lijn. Salabangfka, vertr. 17 Juli v. New-York n. Java. Veendiik, v. Java n. New-York, vertr. 18 Jiuli v. Gibraltar. JavaBengalen Lijn. Calcutta, v. Java n. Calcutta, vertr. 17 Juli v. Ceylon, v. Java m. Calcutrta, vertr. 12 Juli v. Rangoon. Cerdon, v. Calcutta n. Java, arr. 18 Juli te - goon. Java Pacific Lijn. Gorontalo, vertr. 15 Juli v. Portland (O.) n. Java. STOOKVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Bintang, thuisr., vertr. 17 Juli v. Sabang. iJan Pioteirz. Goon, thuisr., vertr. 17 Juli y. Sa- bang. Koningin der Nederlanden, uitr., vertr. 19 Juli v. Genua. Saparoea, thuisr., pass. 19 Juli Kaap Roca. Jahan de Witt, arr. 20 Juli v. Batavia te A'dam. Kangean, thuisr., arr. 18 Juli te Adem Kariimata, thuisr., vertr. 15 Juli v. Padiang, Lombok, thuisr., vertr. 19 Juli v. Genua. Roepat, thuisr., vertr. 18 Juli v. Genua. Ambon, arr. 20 Juli v. Kosichang te IJmuiden. Bawean, arr. 18 Juli v. A'dam te New-York. Rembrandt, uitr., vertr. 18 Juli v. Suez. Kon. Hollandsche Lloyd. Etennemerland, vertr. 19 jJull v. New-Yoik n. A'dam. Brabantta, vertr. 20 Juli v. A'dam n. Z.-Amerika. Gaasterland, uitr., vertr. 19 Juli v. Santos. Zaanland, thuisr., arr. 19 Juli te Gravosand. Frisia, arr. 19 Juli v. New-Orleans te A'dam. Kon. West-Indische Maildienst. Ceres, thuisr., vertr. 19 Juli v. Havre n. Londen en pass. 20 Juli Dungeniess Hector, arr. 16 Juli v. A'dam te Colon. Jason, thuisr., vertr. 19 Juli v. Havre n. Londen em pass. 20 Juli Dungeness. Ulysses, vertr. 18 Juli v. Callao n. Guayaquil. Aurora, vertr. 16 Juli v. New-York n. W.-Indië. Commewyne, vertr. 11 Juli v. Pernambuoo n. A'dam. HollandAmerika Lijn. Warszawa, vertr. 20 Juli v. R'dam n. Danzig. Rotterdam, v. R'dam n. New-York, pass. 19 Juli Cape Race. Eemaijk, arr. 17 Juli v. R'dam te Vancouver Kinderdijk, arr. 17 Juli v R'dam te San Francisoo. Moerdijk, v. R'dam en Londen n. d. Paclflckust, pass. 17 Juli Dungeness. Kieuw-Amsterdam, arr. 19 Juli v. New-York te R'dam. Uitslag van Dinsdagavond. Bparta-comb.Geel Wit-oomb. 82. lieden. Donderdagavond: Sparta IComb. Onderzeedienst Sparta. De eerste oefening in het speerwerpen, discus werpen en polshoogspringen hebben de Spartanen beoefend. Zondag as. maken ze onder hun leider de eerste afstandsmarsch, richting Julianadorp. H.K.C.-nieuws. Na een lange rustperiode had een H.K.C.-oom- binatie van het le, 2e en 3e twaalftal Dinsdag avond een wedstrijd op het terrein Bolweg, n.m. tegen J.G.O.B. I. De partijen blijken aan elkaar gewaagd. Er ontwikkelt zich een vlug spel en beide korven zijn dan ook beurtelings in gevaar. Eindelijk weet een HiLC.-heer met een verre worp zijn vereeniging de leiding te geven. Rust breekt aan, de beide korven worden verwisseld Nu zijn de bordjes schijnbaar omgedraaid, na 5 minuten gepauzeerd te hebben. H.K.C. is ver in de meerderheid, maar doelen blijft uit; er wordt prachtig samenspel geleverd, vooral door de da mes van H.K.C. Maar daarentegen werkt J.GXD.B. kranig en weet van geen wijken, door steeds, wanneer een speler van H.K.C. wil doelen, hem te hinderen. De bal verplaatst zich naar het mid denvak. Na eenig heen en weer gegooi komt hij eindelijk weer terecht in handen van een. der spelers, waar gedoeld moest worden voor J.G. O.B. Deze wierp hem echter naar de korf, maar trof geen doel. Eindelijk, na twintig minuten go- speeld te hebbon, weet J.G.O.B. do stand op ge lijken voet te brengen, door een fout van een H.K.C.-heer, die de bal naar eigen korf wierp. Er wordt van vak verwisseld: hot middonvak gaat nu verdedigen. Na midden uitgenomen te hebben, komit H.K.C. in ootie en weet een dame te doelen, stand 2—CL. XTog enkele minuten moet gespeeld worden, terwijl in don stand geen ver andering meer komt. De hoeren van H.K.C. moeten jneer samen spelen met de dames en niet denken dat zij zon- jder dames kunnen dooien en zloh zoo veel moge lijk ongedekt opstellen en de oogen de kost ge ven, dus niot zoo maar In de ruimte gooien. Zij, die lid of donateur wenschen te worden vnin Z Z Si kolieven zloh te melden Achtergracht De zeesleep;boot „Gelderland", kapitein^ Groeneweg, heeft van LJinuiden naar Bela- wan gesleept het baggervaartuiig „Amster dam," met nog een modderbak, ©en zooge- naamden „onderlosser" met in dien onderlos- ser nog een tweeden onderlosser in stukken en brokken. Deze baggervaartuigen zijn be stemd voor d© maatschappij „Grotius" en dus voor den arbeid aan de oceaanhaven Bela- wan. De zeesleepboot „Gelderland" is met deze gecompliceerde sleep, naar wij in de „Sum. Post" lezen, den 24en Februari uit IJmuiden vertrokken en bradht haar den 21en Mei behouden te Beiawan. De moeilijke reis heeft dus iets minder dan drie maanden geduurd, en onderweg weiden voor 't innemen van kolen slecht aangedaan Algiers, Port Said en1 Aden. Het langste tra ject is dus geweest Aden-Belawan,, een reis van 32 dagen aan-één-stuk, waarmede kapi tein Groeneweg een! record heeft gemaakt. Dat deze sleeptocht zeer vaardig is volbracht blijkt verder hieruit dat de „Gelderland" met zijn drijvende bagage bij Sabang een andere Hollandsoho sleep een droogdok met 2 sleepers van Rotterdam naar Soerabaya passeerde, die reeds 41/a maand onderweg was, terwijl nog een andere sleep, eveneens een baggermolen met bak, 14 dagen eerder dan de „Gelderland" uit Nederland vertrok ken, één dag later dan deze te Aden aan kwam. Maar de „Gelderland" is dan ook een spiksplinternieuw schip, eigendom van de sleepreederij Wijsmuller Co. te Rotterdam, gebouwd op de werf van Jonker en Stans te Hendrik Ido-Ambacht. Deze sleepboot heeft een machine die een vermogen van 1000 P.K kan ontwikkelen; "de machine ls gebouwd door de fabriek „Delfshaven" te Rotterdam, Vraagt men aan het, na de vermoeiende reis zeer welvarend uitziend zeevolk, hoe de tocht is uitgevallen), dan is het algemeene ant woord dat men maar een paar kwade dagen heeft gehad, doch dat de reis zeer voorspoe dig is geweest. Maar men kan zich voorstel len, hoe de betrekkelijk kleine „Gelderland' op den Oceaan heeft geslingerd met de zware sleep achter zich. De „Gelderland" met haar sleep achter zich aan twee trossen, de baggermolen achteraan hangende aan een tros van 170 vaam, onge veer 300 Meter! Toen men hier te Beiawan arriveerde, had men nog voor 8 dagen kolen aan boord. Over enkele dagen, vertrekt de „Gelderland" naar Palembang omi daar we der kolen in te nernien en vervolgens terug te stoomen naar Port Said en daar nieuwe orders af te wachten. Goed en goedkoop. Sinds Dinsdagavond verheugen 40 arbei dersgezinnen te Kampen zich in het onbe zwaard bezit van een goed-onderhouden huis met tuintje een feit, dat in dezen tijd van droeve woningtoestanden en schromelijke huurprijzen zeker wel vermelding verdient. Op dien avond zijn namelijk de iin 1888 door de bouwvereeniging „Des Werkmans Vriend" gestichte arbeiderswoningen aan den Singel in een algemeene vergadering officieel aan de bewoners in vrijen eigendom overgedra gen, waarna de Vereeniging ontbonden werd verklaard, als hebbende voldaan aiain het doel: „Het verschaffen van een eigen woning aan de leden". Gedurende 33 jaar hebben dezen daartoe wekelijks den matigen huurprijs van 2 betaald, uit welk (bedrag niet alleen de kosten van onderhoud, eniz. werden bestre den, en waarvan het overschot diende tot af lossing der obligatieleening, we^ke schuld thans geheel gedelgd is. In verband met de gevallen van vergifti ging te Heerenveen is bij twee slagers aldaar vleesch in beslag genomen voor onderzoek. In meer gezinnen worden kinderen plotse ling ziek, gepaard met braken. De dader van den diefstal van zilver ten nadeele van den burgemeester van Holten is gesnapt. In den trein tusschen zevenaar en Elten werd hij door een geheim Duitsch kom mies aangehouden. Deze werd door hem in den trein vermoord. De moordenaar trok daarop aan de noodTem en vluchtte. Hij werd echter spoedig ingerekend. De dader was vroeger huisknecht bij dén burgemeester, wlen hij toen een belangrijke hoeveelheid zilver ontstal, waarvoor hij 4 jaar gevangenisstraf kreeg. Pas ontslagen, brak hij weer bij den burgemeester in. 9 Daar na den laatsten brand in hotel „De Engel" in de Steeg aan kwaadwilligheid ge dacht werd, is de kok S. uit dat hotel ver hoord. Hij bekende den brand uit wraak ge sticht te hebben, evenals den brand, die daar eenigen tijd geleden uitbrak. S. is aange houden. Maandagavond ontlastte zich bovenl Hedel een geweldige onweersbui gepaard met zwa- ren plasregen. Wegen en velden werden overstroomd, de aardappelen spoelden uit den grond en het te veld staande koren werd geheel tegen; den grond geslagen. Een goederentrein, juist aan het rangee- ren, werd getroffen, waardoor ©enige wa gens uit de rails werden gelicht. Een boer derij met woonhuis van A. Wijnstekers, staande over het station, mede door den blik sem getroffen, stond weldra in lichte laaie; niets kon gered worden. Assurantie dekt hier de schade. Een in de nabijheid staand pand behoorende aan van Herwijnen liep mede gevaar, waarom tot berging der goe deren werd overgegaan, wat met betrekke lijk veel schade gepaard ging. Dit pand bleef echter voor het vuur gespaard. Niets was verzekerd. 1 Nabij Ziwolle, op den weg naar het Kater- veer, is de motor-hersteller O. Vis, 'in dienst bij: de firma Bremer Sletisma, die een pas hersteld mOitor-rljlwiel probeerde uitgegleden. Met groot© vaart reed hij tegen een boom op en sloeg ongeveer 4 M. terug. Men vond ham ziwaar geiwondi midden op den weg; het motor-rijiwiei was nog In beweging. Kort na zijn opneming in het Ziekenhuis is hij over leden. De recherche te Rotterdam heeft aange houden een koopman wonende aan de Deift- sohe vaart, dlio zich samen met een Belgi sche vrouw uit Mechelen bij een familie te Aalst bij Brussel had weten in te dringen on der don naam baron en baronesse Minkeltem- pel. Het paar bad, voorgevende dat de man reeder was en auto's bezat, de Belgische fa milie weten te .bewegen tot afgifte van ver schillende stukken Chiineesch poroaLein, die dienst zouden moeten deen voor een te Rot terdam te houden li!efdadighoidstentoonstel- linig .en teruggezonden zouden worden. Het porcdeln, dat zeker een waarde van 50.000 francs haidl, werd' echter te Antwerpen, Brus sel en Rotterdam van de hand gedaan. De te Rotterdam verkochte stukken zijn in be- ölag genomen, terwijl ook nog eenige borden werden achterhaald in de woning van den koopman aan de Delftsche Vaart. Groote brand. Zaterdagmiddag woedde, op het gehucht Zwijnsbergen bij Son een ontzettende brand. Niet minder dan vijf woningen, waaronder een boerderij, gingen in vlammen op. Door de langdurige droogte en het volslagen ge brek aan water viel aan blussohen niet te denken. De woningen zijn slechts zeer laag verzekerd. De ramp schijnt te wijten aan on voorzichtigheid van kinderen. Een vondst. Toen Vrijdagmiddag een paar wegwerkers aan den zeeweg bij Overveen bezig waren, een waarschuwingsbord te plaatsen, stieten zij bij het graven op twee steenjen potten van ouderwetsch model. Het bleek dat de potten een zeer groot aantal koperen en zilveren muntstukken, dateerende uit het midden van de zeventiende eeuw, bevatten. Tusschen bei de potten bevond zich het bijna geheel ver gane skelet van een mensobenvoet. De vondst, werd naar het Raadhuis van Bloemiendaal overgebracht Aangehouden is de 14-jarig© O. van L., een in oud-Delfshaven woonachtig meisje, die bij verschillende winkeliers op de Hoogstraat enz. groote bestellingen heeft gedaan, zeg gende te komen uit naam van den heer V., op het van Hogendorpsplein to Rotter dam, die zijn zilveren huwelijksfeest zou vie ren. Bij de winkeliers, waar zij bestellingen in gebak, fruit enz. deed, verzocht zij een kleine hoeveelheid med£ te mogen nemen, omdat de familie V. er op zat te wachten. Aan haar verzoek werd steeds voldaan, doch toen de groote bestellingen daarna volgden, kwam het uit dat de familie V. hiervan totaal niets wist. Met hetgeen haar medegeven was, maakte zij zich uit de voeten. Een onderwijzeres had van het bestuur eener plattelands 'gemeente in Friesland nog een halven cent te vorderen. Ze kreeg een mandaat ter teekening, die 10 cent kostte. Dit moest per post teruggezonden worden; kosten 10 ct. Alzoo moest de onderwijzeres 19'A cent toegeven. Een van de zwaar gewonden bij het onge luk in de ijzergieterij op de werf de Schelde te Vlissingen is overleden. Te Middelburg is gevankelijk overgebracht een wethouder uit Groede, verdacht van po ging tot doodslag door op verschillend© per sonen revolverschoten, te lossen. De recherge te IJmuiden heeft Zaterdag gearresteerd E. Kruger en H. Ploeg, resp. reeder en schipper van den in het vorig jaar nabij Terschelling verongelukten sleepboot trawler IJM. 509 „Expres", onder verden king te hebben meegewerkt aan het opzette lijk wegbrengen van dit schip. De machinist van dezen trawler bevindt zich reeds voor een gelijk feit van een ande ren trawler in hechtenis. Te Zwolle is sedert eenigen tijd typhus ge constateerd. Vrijdag is de ziekte in zes nieu we gezinnen bij 6 personen uitgebroken. To taal zijn er nu 172 personen aangetast. Allen zijn geïsoleerd. Door den burgemeester van Zwolle ls een waarschuwing tot de burgerij gericht, betreffende het (gebruik van onge kookte melk en water. Een telefoononderneming heeft bij de poli tie aangifte gedaan, dat na het afhalen van een aangeteekenden brief, welke brief een ohèque -van 2000 moest bevatten, bleek, dat deze chèque daarin niet aanwezig was. Verdacht van diefstal en verduistering van gelden uit de cantinekas van het pantserfort te IJmuiden is gearresteerd de sergeant- majoor H„ die zich reeds geruimen tijd aan dit feit moet schuldig gemaakt hebben. Door geld te merken, wist men eindelijk den dader te ontdekken. Uit Soerabaya wordt gemeld: Een goederentrein is ontspoord; er zijn vijf dooden, waaronder de hoofdoonducteur en de machinist. De schade is ontzettend; 20 wa gens zijn ontspoord, 6 geheel lneengedrukt. De spoorbaan is totaal vernield. Eenige dames hebben bij de politie te Am sterdam aangifte gedaan, dat een onbekende haar kleeding met zwarten inkt had bemorst. Blijkbaar is hier dus weer een! inktwerper aan den gang. Hij „werkt" in de omgeving van het Leidscheplein, Museumbuurt en Von delpark. Vijfhonderd leden der vakvereeniging van metaalbewerkers namen Maandag bezit van het ge/bouw hunner vakivereeniging in Peok- ham Road, ZuidLLonden, als protest tegen de houding van hun leiders in zake werk loosheid. De inval was zeer handig beraamd en slaagde volkomen. .Zoodra de indringers „gevestigd" waren benoemden zij een com missie om hun belangen to behartigen. Zekere deftige wijken van Londen worden op het oogenbllk geregeld bezocht door een inbreker, die op een elgenaardigo wijze op treedt. Hij acht net benedon zich, om het huis, waarop hij zijn aandacht heeft gevestigd door oen achterdeur binnen te dringen, en hij gaat regelrecht door de hoofddeur. Is hij eenmaal binnen, dan slaat hij links en rechts zijn slag, en heeft het vooral gemunt op oudheden en curiositeiten, waarbij hij zeer goed oud van nieuw en mooi van ieelijk weet te onderschei den. Hij doet zijn zaken vlug en afdoende, en voor zijn vertrek ontdoet hij zich van jas en hoed, hangt deze aan den kapstok en neemt er andere voor in de plaats. Zoo doet hij in elk huis, dat hij bezoekt, waarschijnlijk om de politie op een dwaalspoor te leiden. Tot heden toe is het dezen niet gelukt, den; gentle- man-inbreker in handen te krijgen. Een soldaat van het 5de regiment genie, die dezer dagen een bad had genomen in een der vijvers van het park van Versailles, sedert tal van jaren de zwemgelegenheid van het garni zoen aldaar, beweerde, dat hij in het water een krokodil had gezien. Er werd een onderzoek ingesteld en het bleek, dat er inderdaad een krokodil in den vijver vertoefde, die dien zelfden ochtend met een aantal zijner soortge- nooten had dienst gedaan by een fllmopneming- zulks met goedkeuring der autoriteiten. De krokodillen wenschten blijkbaar het water niet te verlaten, en er moestenkrokodillen- jagersuitdenParyschen dierentuin worden ont boden om ze" er uit te halen. Zeven konden er worden gevangen, de achtste zwemt nog! OOST-INDIE. Batavia, 19 Juli. Een Javaansche gevan gene heeft in de gevangenis te Solo met een pennemes den cipier vermoord; waarna door anderen de mandoer werd neergescho ten.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6