Kleeding naar Maat. Colbert-Costumes, blauw kamgaren Gostuum, f 82.°°. Herman Nypels. Zeer voordeelige aanbieding prijzen vanaf f 64.°°. Ingezonden mededeellng. Goedkoop REIZEN per boot Verzet tegen troepenzendingen. ITALIË. Ontploffing op een torpedojager. De hitte. RUSLAND. De goederenruil. Deze commissies, die allen gesierd zijn Prima KLEEDERMAKERIJ GEMENGD NIEUWS. Trammen voor een cent Albert de Jong voor de rechtbank. Een schandelijke daad. Griezelige vondst. Slachtoffer van de hitte. Valscho Duitsche bankbiljetten. Groots veenbrand. Zware brand. Reductie- biljetten gedurende de vacantle. Zie adverten tie E.S.O.N.A. gaan zij uiteen, terwijl zij mededeelen, dat eij zich. willen onderwerpen. In 1909 leidde een geweldige Spaansche nederlaag in Marokko tot den bloedigen op stand in Barcelona. Thans komt uit Sara- gossa een B. T. A.-bericht, hetwelk doet ver moeiden, dat het volk op dergelijke wijze re ageert op de uitzending van nieuwe troepen naar Melilla. Te Saragossa, aldus het tele gram, is een poging een algemeen e staking uit te roepen, als protest tegen de uitzending van troepen naar Marokko, mislukt. Nadere bijzonderheden over het hoe der mislukking onthoudt de Spaansche censor de wereld. Uit Berlijn wordt gemeld: De onlangs van Fransche zijde geuite be schuldiging, dat de Marokkaansche Ryff- Kabielen tegen de Spanjaarden waren gewa pend door de Duitschers, was direct door de Duitsche pers weerlegd. Die tegenspraak wordt thans ook door de Spaansche bladen als volkomen juist erkend. De Imparcial vermeldt, dat de wapens uit sluitend door Franscbe smokkelaars aan de Kabielen waren geleverd. De Heraldo weet te vertellen, dat gewon de Spanjaarden, die waren ontkomen, ble ken te zijn gekwetst met wapens van Fran sche makelij. Het stoffelijk overschot van Leo xm. De Roomsch-katholieke Vereenigingen heb ben aan de Italiaansche regeering vergun ning gevraagd voor de overbrenging van het stoffelijk overschot van Leo XIII naar de Lateranenkerk. Zij hebben dat verlof ge vraagd voor een overbrenging bij dag, met plechtigheid en met deelneming door de Ita liaansche regeering. Vertegenwoordigers van de Italiaansche volkspartij en meer dan twintigduizend ka tholieken willen den stoet begeleiden. Te Spezia is door opeenhooping van naph- tagas een ketel-ontploffing aan boord' van den Italiaanscben torpedojager „Animoso" ont staan. Men maakte juist toebereidselen voor een proefvaart. De gevolgen van de ontplof fing waren noodlottig. De kiel werd over zulk een afstand1 opengereten, dat tonnen water de machinekamer binnendrongen en vijf machi nisten verdronken. De brug vloog in de lucht en drie matrozen werden gewond en over boord geworpen, maar onmiddellijk gered. Gelukkig boden de schotten voor en achter weerstand aan den waterdruk, zoodat het schip drijvende bleef. De groote hitte heeft in het Noorden van Italië een groot aantal gevallen van zonne steek veroorzaakt. Alleen te Venetië zijn Zon dag tien gevallen met doodelijken afloop voor gevallen. ZUID-SLA VIEL Tegen de communisten. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de immuni- teitsoommissie uit de partijen bepaald heeft, dat alle communistische afgevaardigden aan de justitie zullen worden uitgeleverd. Verder wordt gemeld, dat nieuwe complot ten zijn ontdekt, die ten doel hadden aansla gen te plegen op den prins-regent, den mi nister-president en den minister van binnen- landscbe zaken. iWeenen, 3 Aug. In Zuid-Skmë, neemt de volksbeweging tegen de communisten een steeds grooter omvang aan. Te Esseg in Kroatië werd het comtn. Te huis voor Arbeiders door een volksmenigte geplunderd en verwoest. De regeering laat talrijke personen, die zij van bolsjewisme verdenkt, arresteeron. Ook 12 cornm. afgevaardigden zijn in hechtenis genomen. De Nat Vergadering heeft de uitzonde ringswet tegen de oomm. propaganda aange nomen. Munitie-ontploffing. Te Kragoejewatsj zijn twee munitiemaga zijnen in de lucht gevlogen, waarbij vele per sonen om het leven ztfn gekomen. Men meent hier te doen te hebben met een terrorlstisohen aanslag. De gouden bergen, die men zich beloofd had van den vrijen goederenruil, blijken meer en meer illuzie te zijn. Partijafdeelin- gen, sowjetinstellingen, verfbruiksvereeimgin gen en zelfs bepaalde fabrieken hebben, sinds het besluit dat den goederenruil toe staat, is afgekondigd, tal van ruilcommiissies uitgezonden, die soms honderden lieden sterk waren, heele karavanen dus, welke trokken naar afgelegen streken, waar men hoopte een goede ruilgelegenheid te zullen vanden. Een zoo'n karavaan, uitgedijd tot een heel leger van 35000 man, was het trans-Kas- pisohe gebied ingetrokken, maar kwam zoo langzaam vooruit, dat halverwege ai een groot deel van de meegenomen ruilmiddelen geruild was voor levensmiddelen vóór den troep zelf. Men zal dus wel niet veel mee naar huis brengen. Ook een oommissie, die met manufacturen naar de Oekraïne getrok ken was, heeft naar een der leden in de Is- westia van 20 Juli meedeelt, droeve ervarin gen opgedaan. Zij ontdekte, dat de Oekraine met manufacturen overstroomd was. Betaal de men vroeger voor een poed (ruim 16 k.g.) gerst slechts 4 arschin (ongeveer 3 M.) goed. thans willen de boeren het nog niet voor het driedubbele afstaan. Te Charkof vond de commissie uit tal van plaatsen concurreeren- de oommissies, waaronder één uit Moskou van 15000 man, die de heele streek afgraas den. De oommissie besloot toen maar een an dere streek op te zoeken. Of zij daar meer succes gehad zal hebben? met een nttn of meer üficieel tintje hadden tot dusver op de spoorwegen, met hun heele vraóht van ruilgoederen vrij reizen, dbch, naar al meer gemeld is, was dat met 1 Augus tus ook gedaan. Zelfs de staatsinstellingen moeten nu vracht betalen. De „nieuwe koers" eischt dat de spoorwegen een bron van inkomsten zullen worden. Nu, de tarie ven zijn er jiaar. Voor particulieren zijn ze al met 15 Juli op het 400-voudige van het bestaande tarief gebracht, wait, naar offi- cieele stukken uitdrukkelijk meedeelen, neer komt op het 20.000 voudige van voor de re volutie. Dit en de slechte resulaten door anderen behaald zal bij velen den lust om er op uit te gaan voor den goederenruil wel aanmerkelijk bekoelen. De oorrespondent van Politiken te Riga meldt, naar men ons uit Kopenhagen seint, dat er volgens offioieele inlichtingen in de stad Samara dagelijks 400 nieuwe gevallen van cholera aangegeven worden. De vluch telingen1, die naar het Westen trekken, laten vaak hun kinderen maar achter. Alleen in het goevernement Samara bevinden zich 40.000 verlaten kinderen. De oorrespondent van hetzelfde blad te Reval meldt, dat den' 20en Juli de stad Tambof door vluchtelingen overstroomd is, die de pakhuizen en opslag plaatsen plunderen. De uitgehongerde men sohen wierpen zich op Üe paSrden van de rui terij en de brandweer en zelfs op die van de aapjes, slachtten ze en aten dadelijk het rau we vleesch op. Bij een naderhand ingesteld onderzoek (is gebleken, dat de troepen, die de stad hadden moeten beschermen, gewei gerd hadden het bevel om op te menigte to schieten op te volgen. De hongersnood beperkt zich niet tof het Zuid-Oosten van Europeesch Rusland, maar ook Siberië en zelfs Nova Zembla zijn er door getroffen. Te Riga aangekomen vluch telingen uit Siberië deelen mee, dat het heele land voor een vreeselyken hongersnood staat. Het graan op het veld is verdroogd en het land wordt door buitengewoon veelvul dige graan- en grasbrand'en nog te oneer ge teisterd. Nopens den toestand op Nova Zembla seint men uit Kopenhagen, dat te Hammerfest een motorboot van dat eiland is aangekomen, welke het bericht meegebracht, dat de meeste Russen op het eiland van den hofcger omge komen zijn. De predikant in Karmakoeli (in het centrum van het eiland) is ook van den hongersnood slachtoffer geworden. Te Waï- da lagen 110 Russische soldaten, die stuk voor stuk de rendieren slachten en opeten. Er bestaat gevaar, dat de rendieren spoedig uitgeroeid zullen zijn, in welk geval het eiland voor de Samojeden onbewoonbaar worden zou. De raad van volkscommissarissen heeft 21 Juli besloten het verlaten van de Oekraine, Noord-Kaukasus, Toerkestan en Siberië we gens de daar heerschende cholera geheel en al te verbieden. Naar men weet, hadden de commissarissen van oorlog en van arbeid, onafhankelijk hier van reeds grenslijnen vastgesteld waarover geen verkeer, in Zuidelijke en Oostelijke, zoomin als in Westelijke richting plaats mag hebben. Op overtreding van dit verbod zijn zeer zware straffen gesteld. Berlijn, 3 Aug. De vertegenwoordiger van de Sowjet-regeering te Riga heeft aan jour nalisten verklaard: De strijd tegen de nade rende katastrofe is hopeloos. Te Moskou zijn plakaten aan geslagen: Alleen de tsaar kan het vertwijfelende Rus land redden. Naar het gebied van den hongersnood zijn onlangs Chineesche troepen gezonden, om dat de andere onbetrouwbaar bleken. Gisteren hebben de eerste botsingen tus- schen vluchtelingen en het roode leger plaats gehad bij de spoorweg MoskouWosonesj. Aan beide kanten vielen dooden. Kentering? Politiken bevat een telegram uit St. Pe tersburg, volgens welk er daar geruchten loopen, dat de sowjet-regeering aan de mensjewiki verklaard zou hebben, niet lan ger tegen! den toestand te zijn opgewassen. Zij zou bereid zijn met alle partijen bij het bestier van Rusland'a lot samen te werken en wenschen, dat het oomité voor de hulp- verloening, waarin de bolsjewiki slechts zwak vertegenwoordigd zijn, de regeering zal overnemen. VEREENIGDE STATEN. Ohicago, 2 Augustus. J. W. Worthing- ton, de president van de Oontral Seourities Oy. en Davis, de vioe-presldent van diezelfde maatschappij, zijn gearresteerd wegens po gingen om geldswaardige papieren te verzil- veron on in omloop te brengen, die van post en treindiefstailen, op verschillende plaatsen in den lande gepleegd', afkomstig waren. Ook moeten er met do in omloop te brongon stuk kon vervalsohingen hebben plaats gehad. Het Neger-congrea New-York, 2 Augustus. Met veel vertoon en tumult is het neger-congres geopend. Het voorzitterschap werd1 waargenomen door Marous Garney, den z.g. „president van Afri ka". Garney die het woord voerde uit naam van 400 miilioen negers, eisohte Afrika op voor de Afrikanen. Hij dreigde met een oor log om dit doel te bereiken. De volgende oorlog zou, zeide hij, een rassenstrijd zijn. Do blanken zouden dan door de Japanners, Chineezen, Indiërs en Afrikaners verplet terd1 worden; indien zij de negers niet aan hun kant hadden. Een andere spreker noemde Smuts een ge vaarlijken vertegenwoordiger van het Angel- Saksische ras. De conventie zond telegrammen aan pre sident Harding en secretaris van staat Hug hes, waarin zij hun den steun aanbood van 400 miilioen negers. Voorts ging er een te legram naar koning George, met verzoek om aan Ierland de vrijheid te geven; ook werden telegrammen gezonden aan de Valera en Gandhi, waarin hun strijd voor de vrijheid werd geprezen. De toestand in Portugal. Londen, 8 Aug. De Daily Mail verneemt uit Lissabon, dat de militaire opstand den len dezer bedwongen was. De regeering is thans den toestand meester. Ingezonden mededeellng. Enrico Caruso f. Een Havas-telegram uit Parijs bericht ons in enkele woorden het overlijden' van den wereldberoemden tenorzanger Enrioo Caru so te Napels, de plaats waar hij in 1873, den 2öen Februari geboren werd. Het bericht komt vrij onverwachts. Wel gingen er aller lei geruchten over den ongunstigen gezond heidstoestand van den zanger tijdens zijn verblijf in Amerika een keelaandoening maar dit spoedig einde hadden zeker weini gen verwacht, temieor, daar photo's onlangs ons den zanger in schijnbaren welstand ver toonden op zijn terugreis naar Italië, verge- gezeld door vrouw en' dochtertje. KORTE BERICHTEN. Volgens do „Vorwarts" is de cholera reeds tot Warschau doorgedrongen. Volgens berichten nit Lemberg heeft de sowjetregeering een prys van 5 miljoen roebels op het hoofd van Makno gesteld, don bekenden aanvoerder van de Oekraïnsche opstandelingen. Naar Social Democraten te Kopenhagen meldt, overweegt men thans het plan om van de „U 20", die indertijd de „Lusitania" torpe deerde, en later op de westkust van Jutland, ten Noorden van Borgbjerg aan den grond liep, een strandcafé te maken. Te Bari is een postkantoor ingestort. Het gebouw was op dat oogenblik vol menschen. Men heeft reeds 8 dooden uit den puinhoop gehaaid. Onder de omgekomenen was zekere Kavoinni, een Grleksohe multi-millionair, die zich voor zaken te Bari bevond. De hittegolf, welke eerst West-Europa heeft geteisterd, heeft nu ook het Oosten bereikt. Het is de laatste dagen in Roemenië uiterst warm. Te Arad hebben verscheidene gevallen van zonnesteek plaats gehad, waaraan ver scheiden met doodelijken afloop. Fooien. In verband met de kellnersstaking schrijft men aan de N. R. Ct: De heer Hermsen, de secretaris van het hoofdbestuur van de „Horecaf" heeft giste ren aan vertegenwoordigers van de pers te Amsterdam o.a. zijn meening meegedeeld over de afschaffing van het fooienstelsel, zoo als deze volgens hem in verschillende landen van Europa werkt. Hij moet, blijkens het ver slag in de N. R. Ct. van gisteravond, bij deze- gelegenheid gezegd hebben, dat in landen als Duitschland, Zwitserland en Italië, waar officieel met het fooienstelsel gebroken is, toch het geven van fooien nog voortduurt tengevolge van de door het personeel aange nomen houding. Wie oen fooi geeft wordt be ter bediend dan wie niets geeft. Wat Duitsch land en Zwitserland betreft, kunnen wij deze mededeelingen niet controleeren, omtrent Italië hebben wij echter ervaring van jon gen datum door een verblijf van o.a. 8 we ken (in Juni van dit jaar) in een vijftal groo te steden n.1. Milaan, Venetië, Bologna, Flo rence en Turijn. Wat wij daar van de af schaffing van het fooienstelsel gezien heb ben klopt niet met de beweringen van den heer Hermsen. Behalve in een tweetal café's te Venetië hebben wij in de tallooze café's, restaurants en hotels, die wij in de verschil lende genoemde steden bezochten nergens een fooi gegeven en was ook hoegenaamd niets in de houding van het personeel, dat er toe drong om het wel te doen. Wij hebben een paar maal de standvastig heid van kellners en portiers op de proef ge steld on een fooi aangeboden, deze werd ech ter beleeft! doch heslist geweigerd. In alle lo kalen werd dan ook door voor de bezoekers duidelijk zichtbare opschriften de aandacht van het personeel er op gevestigd, dat het aannemen van fooien beslist verboden Is, on dat zij, die daarvan afwijken, onmiddellijk ontslagen worden. Het personeel kan dus verwachten, dat het van de zijde der bezoekers geen fooien aan geboden zal krijgen. Toch was er van ver minderde behulpzaamheid of attentie tenge volge daarvan o.i. niets te bespeuren. Hotel portiers zijn bij ons in den regel echte fooien jagers, wil men iets van hen gedaan hebben dan moet men een fooi afschuiven en voor den kleinsten dienst die hetzij gevraagd, het zij ongevraagd verricht wordt, moet de por tier een fooi hebben. Niets is hinderlijker voor den reiziger dan de strijkages van aller.- lei leden van het personeel in de hoteldeur wanneer hij vertrekt. Dit is echt de toestand, zooals hij1 wordjb go toekent in het oude rijmpje: „Om der wille van de smeer. Lekt de kat de candelaer". In Italië hebben wij van dat alles niets ge merkt. De portiers, die toch konden ver- moedenl, dat zij niets zouden krijgen, waren daarom geen haar minder beleefd, integen deel hun behulpzaamheid en bereidwilligheid ging die van menigen Hollandschen Hotel portier te boven. En zoo was het ook met het personeel van de kamers, kamermeisjes, huisknechten e.d. en met het bedienende per soneel in restaurants en café's. Wij zijn in Florence in een hotel geweest waar het fooi enstelsel ook niet meer bestond en nooit zijm wij vriendelijker en voorkomender behandeld dan daar en door elk van de leden van het personeel. Wij werden er bijwijlen bijna wee van zoo als iedereen op onze wenken] vloog. En de hotels waar wij logeeren waren wer kelijk niet de duurste. Het kan zijn, dat het meer Zuidelijk anders gesteld is, op grond van deze ervaringen in het Noorden mogen wij toch zeker wel zeggen, dat de heer Herm sen tenaanzien van de door het personeel aangeaomeni houding, den bal heeft misge slagen. Natuurlijk krijgt het Italiaansche personeel voor de fooien, die het derft een compen satie. Deze bestaat in een 'bijslag op de re kening van iederen gast. Deze bijslag is door den grooten Bond van Hotelhouders, een modelorganisatie, voor de velschillende oategoriën van hotels en' de verschillende steden verschillend geregeld. Wij heben een bijslag voor bediening tus- schen 10 en 16 pet. betaald. Het laatste per centage werd alleen geheven voor hotels „de grand hixe", waar men alle comfort, dat men wenschen kan, vindt. In middelmatige hotels betaalt men 10—12 pet. In het. algemeen wordt er bij een verblijf van langer dan 8 dagen een reductie op den bijslag gegeven. Zoo gold in ons hotel te Florence een bijslag van 15 pet., die echter bij langer verblijf dan 8 dagen over deni geheolen duur van het ver blijf tot 12 pet. werd gereduceerd. Twaalf percent van een groote rekening, zooals mien bijvoorbeeld na 8 of 14 dagen heeft, is veel, teveel zelfs. Er was dan ook echter alles in begrepen. Bi ons land heuft men, bedriegen wij ons niet, bij kleinere bedragen ongeveer 10 pet., niet zelden meer. Wanneer men een hotelrekening over een verblijf van 8 of 14 dagen betaalt, geeft men allicht minder, hoeveel hangt van de royali teit, mischien ook de ijdelheid van den gast af. Maar met 6—8 pet. kan men dunkt ons wel volstaan. Men moet echter eens nagaan hoeveel het percentage onder den invloed van de fooien en fooitjes die men gaandeweg laat vallen, wel gaat bedragen en dan zal men dunkt ons tot de conclusie komen, dat het niet zoover meer van de 10 pot. verwijderd blijft, deze mischien wel overschrijdt. Ook in ons land is er een enkel voorbeeld van een hotel, waar geen fooien gegeven of aange nomen mogen worden. Dit zal ook den heer Hermsen wel bekend zijn. Daar wordt naar wij meenen 6 pet. op de rekening gezet voor bediening. Dit hotel is wat de gemakken, die het aan den gast biedt en de wijze waarop hy be handeld wordt, een voorbeeld voor heel veel andere Nederlandsche hotels, waar men voort durend met de beurs in de hand moet staan om iets gedaan te krijgen. Het is alles kwestie van gewoonte. Veel hangt er van het perso neel af om de afschaffing van het fooien stelsel te doen slagen, maar ook veel van den eigenaar of gérant. In een goedbestuurde inrichting, waar men ontwikkeld en beschaafd personeel heeft, is de afschaffing van het fooienstelsel en de invoering van een bedie- ningstax in de plaats ervan zeker wel te wagen. Er zit ook voor het publiek, dunkt ons, iets stuitends en vernederends "in om een kellner, die in alle opzichten blijk geeft, dat hij met de gasten weet om te gaan eü hen zoo goed mogelijk wil helpen, voor het vertrek een fooi in de hand te stoppen. En voor den man zelf is het dunkt ons, niet minder stuitend en vernederend om haar aan te nemen. Is het in 't algemeen niet een onzuivere toestand, dat men het publiek gedeeltelijk voor het levensonderhond van het bedienende personeel laat zorgen? Dat komt in geen enkel ander bedrijf voor; en hoewel het wel licht moeilijk zal zijn er in het hotel-café- en restanrantiebedrijf een eind aan te ma ken moet het toch bij loyale medewerking van werkgever en werknemer mogelijk zijn. De proef zou in ieder geval genomen kunnen worden. Volledigheidshalve voegen wij hieraan toe, dat in een volgend no. van de N. Rott. Crt. de in het bovenstaande uitgesproken mee ningen becritiseerd werden. Een drietal in zenders wees er althans op, dat in genoem de landen het personeel veel minder hulp vaardig was en dat in verscheidene geval len zelfs indlien het aannemen van fooien strafbaar was gesteld fooien geaccepteerd werden, niettegenstaande de rekening met een vast percentage voor dit doel werd ver hoogd. beurtenissen achterhaald. Het zuidwaarts brengen van het schip is ni. met goed g&. volg ten uitvoergebracht. Amundsen had uit Nome de voornaamste lotgevallen der expe ditie reeds zuidwaarts geseind. Men weet ook dat het Noorsohe Storting aan Amundsen een ruim krediet heeft toegestaan ter hernieu wing van zijn uitrusting en optuiging van zijn schip voor het wagen vam een nieuwe poging in 1922. De Pooltocht van Amundsen. Van Amundsen is een brief gepubliceerd, gedateerd udt Serdzekamen (de kaap tus- schen Oost-kaap, aan de Behringstraat, en do Koloetsjin-baai) waar hij met de Maud had overwinterd. In dien brief schetst Amundsen de moei lijke vaart, die hij van Nome door bijna on doordringbare ijsmassa's had moeten uitvoe ren. De normale duur van die reis is een dag of twee, doch Amundsen had er drie wekon over moeten doen. Zoodia het ijs losgaatd.i. waarschijnlijk in de eerste helft van Juli, zullen wij probeeren met de Maud zuidwaarts te komen, naar Dutch Harbour. Daar wij uitsluitend op onze zeilen zijn aan gewezen, zullen wij Nomo wel niet voor Oo- tober kunnen bereiken. Daar zullen wij dan onmiddellijk beginnen met de voorbereiding van de voortzetting van den tocht In het vol gende jaar. Ofschoon er maar vier man aan boord izijn, ofschoon de Maud! er eigenlijk acht noodig heeft, kan ik de verzekering ge ven, dat de Maud nooit lichter en fijner ge manoeuvreerd heeft dan ditmaal. Het ging als op een danspartij. Te Nome had ik te vergeefs geprobeerd meer menschen te krij gen. De eenige die in aanmerking kwam was de oude Mary, een Eskimo-vrouw van Kaap Prins van Wales. Ik had het nooit mogelijk geacht, een vrouw mee aan boord te nemen, maar de toestanden zijn hier in het leven zoo dwingend, dat ik het maar deed, temeer wijl Mary er plezier in had, belangstelling toonde en uitstekende aanbevelingen had. Zy kon uitstekend de naald hanteeren en was als kookvrouw zindelijk en handig. Daar om hadden wij geen beziwaar, haar mee te nemen. Do proef zou ongetwijfeld nog meer succes hebben gehad, indien Mary niet ziek was geworden. Wij stuurden haar bij Oost kaap naar haar landgenooten, waar zij weer genas. Op 31 Januari vertrokken dr. Sverdrup en stuurman Wisting tot het doen van aard- magnetisohe waarnemingen, de kust langs naar het zuiden. Ze bereikten de Heilige Kruis-baai en presteerden prachtig werk. Behalve dat Sverdrup magnetische waarne mingen verzamelde, slaagde hij er ook in, beter bekend te worden met het leven van de '1 sjoetsjen, die het kustgebied bewonen. Ook zijn de ethnografische collecties aanzienlijk uitgebreid met een oude en aanzienlijke ver zameling inboorlingenwerk in ivoor. Het bovenstaande bericht ia door de ge Donderdag a.s. wordt te Amsterdam lijn 22, waarmede men voor de sommia van één oent om het Centraal Station kan trammen, in gebruik genomen. Voor de rechtbank te's-Gravenhage is DinB- dag behandeld de zaak tegen den stenograaf Albert A. de Jong, uit Den Haag, beklaagd van opruiing. Hy zou 3 Juli in een voor het publiek toegankelijke vergadering gezegd heb ben „Soldaten, staakt het werk, gooi de wa pens neer en verlaat de kazernes". Voor deze zaak bestond groote belangstel ling. Op de gereserveerde tribunes hadden verschillende vooraanstaande personen nit de anti-militaristische beweging plaats genomen. Beklaagde zeide niet me,er te weten of hjj precies de woorden gebruikt had, die hem ten laste waren gelegd. Het O. M. meende, dat het ideaal, dat be klaagde vertegenwoordigt, n.1., dat hy noch regeeren wil, noch wil worden geregeerd, heel mooi is, doch alleen nagekomen kan worden, indien beklaagde geheel alleen gaat wonen. De straf kan volgens het O. M. hier gelyk zyn aan die, die de vorige week tegen De Ligt is geëiseht, n.1. drie maanden gevange nisstraf. De verdediger concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak van den be klaagde en vroeg den beklaagde onmiddellyk in vryheid te willen stellen. Nadat de rechtbank in de raadkamer was geweest, gelastte zy de onmiddellijke invry- haidsstelling van beklaagde. Uitspraak Dinsdag 9 Augustus a.s. (Bij Quatre Bras (bij Tilburg) heeft zich Zondag een ergerlijk tooneel afgespeeld. Eenige dronken boeren per fiets bevonden zich op den weg bij Quatre braa Een hun ner wierp (in zijn brooddronkenheid zijn rij wiel voor een auto uit Waalwijk. De chauf feur stopte, om ongelukken te voorkomen en een der inzittende dames stapte uit, om het rijwiel te verwijderen. Intusscben naderde een auto uit Tilburg en een der dronken boe ren gaf de dame een duw, zoodat zij onder de auto terecht kwam. Zwaar gewond werd de dame opgenomen en naar Helvoirt over gebracht, waar dr. Hoek de eerste hulp ver leende. De toestand der dame is gelukkig piet le vensgevaarlijk. („Huisgezin"). Ontvlucht Een van de drie inbrekers, die Zaterdag door de politie te Nijmegen werden gearres teerd, heeft zich Dinsdagnacht door den luchtkoker in zijn cel naar buiten weten te werken en te ontvluchten. Het is Van Leeu wen, dezelfde, die bij zijn arrestatie in een roeibootje Zaterdag trachtte te ontsnappen, maar door het krachtig optreden der recher che te Lent aan den ddjk weder wend ingere kend. Om het dak, waaklangs hij de vrijheid zocht te veroveren, te kunnen 'bereiken, maak te hij van de planken van zyn brits een ge- improviseerde trapladder en heeft hij, boven in zijnde, de zioh daar (bevindende rooster- traüie losgerukt. De twee andere „heenen" zijn naar Arnhem overgebracht. Aan den Admiraal de Ruijterweg bfl de Reinier Claeszenstraat te Amsterdam wordt op het oogenblók een werk aan een riool ver richt. In een daartoe opengelegde put is het geraamte gevonden van een jongetje. Een paar klompjes lagen er nog bij. Tien jaren geleden is de put ook open geweest. Ver moedelijk is toen het ventje in de put graakt. In dien tijd althans werd het kind van een te Sloten woonachtige familie vermist. Den geheölen dag had een zwaar onweder boven de stad gewoed, gepaard met storm en hevi- gen regen. Vermoedelijk ia het kind bang geworden voor het noodweer, in don put ge kropen en daar tengevolge van een zandvop schuiving of watervloed, om het leven ge komen. De staande houding wijst er wel op, dat het knaapje onverwacht door een of an der vreeaelijk gebeuren overvallen is. Vermoedelijk tengevolge van de hitte, la te Haren plotseling de watermolenaar E. be zweken. Iemand kocht onlangs bij een bankinstel ling te Amsterdam biljetten van 50 mark, waarvan er toen hij er in het postkantoor te Hannover mee wilde betalen 48 valsoh bleken. Dit had voor hem het zeer onaangename ge volg, dat hij gearresteerd werd, enz. Men zal dus wel doen zich zoo goed mogelijk ervan te verzekeren of Duitsche bankbiljetten speciaal die van 50 mark, welke men koopt, echt zijn, en1 van den verkooper der biljetten te ver langen, dat hij de nummers noteert, om bij eventueel valsoh blijken der 'biljetten te kun nen reclameeren. In het veen ten Westen van hef banaal Almelo-Vroonshoop is ten Noorden van Vriezenveen een ernstige brand uitgebro ken. Het vuur werd aangewakkerd door een sterken' noord-westen wind. Verschillende woningen, die gevaar liepen, werden ont ruimd. Dinsdagnacht heeft in Zaandam een zware brand gewoed. De brand ontstond in de on bewoonde verfwinkel van J. Visscher, gele gen aan den Zuiddijk. Toen de brandweer op het terrein kwam, was de brand reed® aan weerszijden van dit perceel' overgeslagen op de houten huizen van den kruidenier H. Klein en de vischzaak van J. Klein, terwijl het vuur zich verder had meegedeeld aan een houten woonhuis in de Bleekerstraat, waar het gezin van den slager Krolhout, bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen, woonde. De brandweer kon van deze 4 buizen niets redden. Krolhout was niet verzekerd, de anderen wel,

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2