UELÉSCHE COURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het acte- examen Engelsch M. O. A de heer A. D. Baert alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor het exa men Fransch M. O. A de heer W. Janssen alhier. Onze plaatsgenoot de heer O. J. Mol te Huisduinen is benoemd tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Sint Maartens brug (gem. Zijpe). Een afscheid. Woensdagmiddag had aan boord van Hr. Ms. „Z 5" met eenige plechtigheid de ver wisseling plaats van chef der equipage. De majoor-torpedist 'De Vries namelijk werd ver vangen door majoor Timmer, en het heen gaan vak eerstgenoemde» werd' met leede oogen aanschouwd door ieder der opvaren den van oe „Z 5". Gedurende den tijd, waarop hij op- dezen bodem geplaatst was, kenmerkte hij zich als een bijzonder chef, die bij ieder een bemind was. Het was dan ook begrijpelijk, dat men den scheidende een stoffelijk bewijs van waardeering wilde geven. Namens com mandant, officieren en verdere beman ning werd hem bij monde van eerstgenoemde een rookstel met voetstuk, alsmede een meer schuimen pijp met gouden inscriptie over handigd, waarbij deze den wensch uitdrukte, dat het hem in zijn burgerleven niet aan ge luk zal ontbreken en het hem gegeven moge zijn nog vele jaren in gezondheid arbeid voor zijn gezin te verrichten, die voor zijn burger- loopbaan1 geschikt zal zijn. Reisplan onderzeeboot K IV. Het reisplan van de onderzeeboot K IV naar Oost-Indië, commandant de luitenant ter zee le kl. W. K. Maurits, is thans defini tief vastgesteld als volgt: 1 September vertrek van Vlissingen: 8 Sept. aankomst en 14 Sept. vertrek Sevilla; 19 Sept. aankomst en 25 Sept. vertrek Tunis; 1 Oct. aankomst en 7 Oot. vertrek Alexan- drie; 8 Oot. aankomst en 11 Oct. vertrek Port Said; 12 Oct. aankomst en 13 Oot. ver trek Suez; 20 Oct. aankomst en 24 Oct. ver trek Aden; 4 Nov. aankomst en 11 Nov. ver trek Colombo; 18 November aankomst -Pa- dang. Uitslag Marine-Loterij. Dinsdagmorgen heeft in het openbaar te 's-Gravenhage de uitslag plaats gehad van de Marine-loterij („voor hen die vielen"). De hoofdprijzen zijn gevallen op de volgende numjmers: le prijs 5-persoons automobiel op no. 19676; 2e prijs motorrijwiel no. 12117; 3e prijs autoped no. 3651; 4e tot 7e prijs dames- of 'heerenrijwiel op no. 21878, 17846, 497, 1835; 'schilderij zeegezicht Jaarsma no. 1884. De prijzen kunnen in ontvangst worden ge nomen! bij den heer K. Oortgijsen, West- gracht 8182, alhier. Voor de overige prij zen raadplege men de trekkingslijst, die van 5 Augustus af te bekomen is hier ter stede bij den heer J. van Baerle, Koningstraat no. 83. o GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad is bijeengeroepen op Dinsdag 9 Augustus as., 's nam. 8 uur. De agenda vermeldt o. a. de volgende on derwerpen: Verzoek van N. W. Duinker te Amsterdam, ter zake een stoombootonderneming tussohen Helder en Vlieland/Terschelling. Beschikking van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, houdende tot 31 December 1921 vrijstelling van de ver plichting om aan Hoofden van openbare la gere scholen alhier het onderwijs eener klasse op te dragen. Besluit van Ged. Staten, waarbij zij hunne goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit van 21 December 1920 tot aankoop van het perceel kad. O, no. 6239. Verschillende goedkeuringen van raadsbe sluiten, door Ged'. Staten. Verzoek van J. W. Poort om ontslag als lid der Commissie van Toezicht op het M. O. en als lid van den Armenraad. B. en W. stelen voor dit ontslag eervol en onder dankbetuiging te verieenen. Mededeeling, dat door de Rijkskolendistrl- butie is betaald 60.000 inzake geleden ver lies op de fabricatie van noodbriketten. (B. en W. stellen voor AM. Brandstoffen- commissie (in liquidatie) dank te betuigen voor hare bemoeiingen ter zake). Mededeeling, dat de gunning van verschil lende aanbestedingswerken met mime die be treffende: schilderen enz. brugwachterswo ning, verbouw gemeente-apotheek,, glas-, verf-, behangwerk gemeente-apotheek, ijze ren hek wei k begraafplaats, dienstwoning be graafplaats, niet heeft plaats gehad. Ter visie is gelegd een rapport van den Commissaris van Politie in verband met de door het raadslid Mevr. G. H. A. van der Hulst'Heeroma gemaakte opmerking be treffende dierenmishandeling op een film. Een verzoek van de Muziekvereeniging „Harmonie Kunstzin" te Juliataadorp om fi- nancieelen steun voor aankoop van instru menten, wordt voorgesteld te renvoyeeren aan B. en W. om prae-advies. Vaststelling aanvullingskohier Plaatselijke Directe Belasting naar het Inkomen (eerste 4 maanden 1921). Voorstel om niet in te gaan op de gedane aanbiedingen voor grond en opstallen in de omgeving van de vischdrogerij. Voorstel om ontheffing te verieenen van het 'bepaalde bij art. 16, le lid, der Bouwver ordening, voor perceel Molengracht 39 en Bierstraat 2. Voorstel om overeenkomstig eigen verzoek eervol ontslag te verieenen: le. aan W. M. Louwerse, als onderwijzer aan school 7a, ingaande 15 Augustus as. 2e. aan P. Post, als Directeur van den Keu ringsdienst van Waren, tevens Gemeente- Apotheker, met ingang van 1 September 1921. Voorstel met betrekking tot uitbreiding van het Raadhuis en tot beëindiging der huurovereenkomst nopens het gebouw Dijk- straat 10. Voorstel tot hernieuwde vaststelling der Verordening regelende het bebouwen van gronden, voorkomende op de vastgestelde en goedgekeurde plannen van uitbreiding en be bouwing „West" en „Oost". Voorstel tot intrekking der Verordening op den verkoop van alcoholhoudenden drank ingeval van demobilisatie. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van J. van Leijen om restitutie van betaalde vergunningsrechten. Voorstel om aan Mevr. J. BaertVerfaille en H. Buiskool eervol ontslag te verieenen resp. als Regentes en Regent tevens Voor- zitter van het Alg. Weeshuis, onder dank betuiging voor de .bewezen diensten. Voorstel tot het verieenen van crediet vooi werkverschaffing. Voorstel om van het besluit van Ged1. Sta ten, houdende vaststelling van 'het bedrag der Rijksuitkeering naar het inwonertal der ge meente, in beroep te gaan bij de Kroon. Voorstel tot het sluiten van een contract, waarbij de bestaande overeenkomst betreffen de de beplanting van den Zuidelijken berm van den Huisduinerweg wordt ontbonden. Voorstel tot overname van telefoonpalen en -draad door het Rijk. Voorstel betreffende aanbieding eeuwig durend erfpachtsrecht van grond aan de Bui tenhaven. Aatnbieding der gemeenterekening van 1920 en trekken van de afdeelingen van het onderzoek dier rekening en der gemeente-be- grooting voor 1922. Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit d.d. 3 Mei 1921 in dien voege, dat aan de Van Galenstraat in plaats van 2 scholen 1 school wordt gebouwd. Benoeming 3 reserve-onderwijzers. 1. E. Ligteringen. 2. J. Schreudër. 3. L. A. J. Smelik. 4. J. v. d. Graaf. Benoeming 2 onderwijzers aan school 7a. A. 1. W. Veth. 2. J. Schreuder. 3. J. P. Mol. B. 1. J. Schreuder. 2. W. Veth. 1. J. P. Mol. 2. W. Veth. 3. J. P. Mol. Benoeming 1 onderwijzer aan school 4. 3. L. A. J. Smelik. Benoeming 1 onderwijzer aan school 8. 1. G. 't Hart. 2. T. Bakker. 3. L. A. J. Smelik. Benoeming leden der Oommissie tot voor lichting bij de Beroepskeuze. Overname telefoonpalen. De Technische Dienst der Telegrafie heeft voor den aanleg van een locaal Rijkstele foonnet alhier de beschikking gevraagd over 51 telefoonpalen, staande aan den Polderweg, de Javastraat, den Huisduinerweg en den zijweg naar het pompstation. Het liefst zou het Rijk deze palen met be vestigingsmateriaal en dubbel draadlijn, met uitzondering van het daaraan zich bevinden de dubbeldraad voor de waterstandsaanwij- zing, loopende Van den Watertoren tot het pompstation, tegen taxatieprijs van de ge meente Helder overnemen. De palen verkeeren na een 12-jarig ge bruik in zeer slechten staat, zoodat tot ver nieuwing reeds had moeten worden over gegaan. Door overdracht der palen met toebehoo- ren zullen de belangrijke kosten van vernieu wing en het onderhoud voor rekening van het Rijk komen, terwijl de gemeente voor het gebruik der palen, ten behoeve der wa terstandsaanwijzing een jaarlijkstóhe retri butie moet betalen van f 3.— per K.M. of in totaal f 12.—. In overeenstemming met de hierbij over gelegde adviezen van den Directeur der Wa ter- en Lichtbedrijven en de Commissie van Bijstand voor die bedrijven, stellen B. en W. voor tot ibovenbedoeMe overdracht te beslui ten en de uitvoering daarvan verder aan het Ooilege over te laten. Uitbreiding Raadhuis. In het voorstel van B. en W. betreffende de uitbreiding van het Raadhuis, is niet aan gegeven,, waar de daartoe benoodage gel den kunnen worden gevonden. Het komt B. eni W. gewensdht voor, dat voorloopig althans de middelen tot dekking dezer uitgaven worden aangewezen. Van het gedeelte der 'leening van f 2.000.000, aangegaan met het Bestuur der Rijksver zekeringsbank, dat gereserveerd is voor de kosten van electrificatie der gemeente, is tot dusverre uitgegeven f 65.840.46, zoodat daar van nog f 320.150.92 beschikbaar is. B. en W. meenen, dat het bedrag benoo- digd voor aanbouw van het Raadhuis, voors hands uit dit restant kan worden betaald. Bij het sluiten eener definitieve leening kan hiermede rekening worden gehouden, ten einde het voor den bouw gebruikte be drag wederom te bestemmen voor do elec trificatie der gemeente. Zij stellen daarom voor In dien geest te besluiten bij aanneming van de voordracht, medegedeeld in Bijlage 148 1921. Beplanting Huisduinerweg. Bij raadsbesluit van 26 Maart 1918 werden B. en W. gemachtigd om met den Staat der Nederlanden aan te gaan de overeenkomst betreffende de beplanting van den Zuide lijken berm van den Huisduinerweg. Daartegen bestaat bij B. en W. geen be zwaar. Evenwel hebben zij den Minister van Oor log, ingevolge de Wet van 21 December 1853, S 128 (Kringeniwet), toestemming verzocht, dat de gemeente vorenbedoelde beplanting zelf kan ter hand nemen. De Minister heeft bij beschikking van 4 Juli j.1. de gevraagde vergunning verleend. Naar aanleiding van een en ander stellen B. en W. voor, hen te machtigen tot het sluiten van het contract, waarbij de bestaan de hierboven vermelde overeenkomst wordt ontbonden. Rijksuitkeering gemeenten. Ter verkrijging van de uitkeering, bere kend naar het aantal inwoners dezer ge meente, overeenkomstig de Wet van 24 Mei 1897 werd door B. en W. d.d. 4 Mei 1921 aan Gedeputeerde Staten een opgave ingezon den. Volgens die opgaaf was het aantal in woners op 31 December 1920: 29162 voor- loopige opgaaf van de afdeeling bevolking zooidat de uitkeering, berekend naar f 2.32 per inwoner, f 67.655.84 zou moeten bedra gen. Volgens later ontvangen Provinciaal Blad No. 37 van 1921 bedraagt echter het aantal inwoners 29165 of 3 meer, waardoor de uit keering zou moeten zijn f 67.662.80. Gedeputeerde Staten deelen bij schrijven dd. 29 Juni j.1. mede, dat zij het bedrag heb ben gesteld op f 66.857.76, of 805.04 minder dan waarop de gemeente, volgens boven staand inwoneraantal naar de meening van B. en W. recht heeft. Nu is het wel mogelijk, dat de berekening van Gedeputeerde Staten steunt op den voor- loopigen uitslag der laatst gehouden 10-jaar- lijksche volkstelling, welke aan de hand van hunne berekening een inwonertal zou moeten aanwijzen van 28818, alzoo 347 inwoners min der dan opgemeld Provinciaal Blad aangeeft. Doch ook in dat geval zou de berekening niet juist zijn, omdat bij dé inzending der tel- kaarten aan den Directeur van het Cen- traal-bureau voor de Statistiek, eene opgave was gevoegd van den uitslag der gehouden volkstelling, welke een inwonertal aanwijst van 28896 of 78 personen meer. Mede ter verkrijging van een uitspraak of die uitslag der Volkstelling, dan wel de op gave in opgemeld Provinciaal Blad tot grond slag der berekening moet gelden, 'meenen B. en W., dat in dit geval een beroep op de Kroon niet achterwege mag blijven. Zij stellen dan Raad daarom voor, gebruik te maken van de ingevolge art. 8 par. 2, der cenoemde Wet aan de gemeente toegekende bevoegdheid, om van het besluit van G ede puteerde Staten in beroep te komen bij de Koningin. Crediet voor werkverschaffing. Tengevolge van de in deze gemeente heer- schende werkloosheid, is het bedrag op de begrooting uitgetrokken voor werkverschaf fing ten eenenmale onvoldoende voor het gestelde doel. Het Rijk vergoedt 50 van de kosten van werkverschaffing, en de tot dusverre hier voor uitgegeven gelden zijn voor productief werk bestemd geweest, zooals het kloppen van puin, het bikken van steen, afkomstig van het fort Kijkduin, beplanting van de z.g. „Donkere Duinen", verbetering van wegen (Bassingracht, Koningsweg, Dijkweg, Huis duinerweg, Javastraat, Bolweg, Middenweg e.d.) en het egaliseeren en beharden van ter rein te Huisduinen. Hoewel thans nog niet kan worden aange geven, welke werken zullen worden onderno men:, zijn B. en W. voornemens in de toe komst door de werkloozen soortgelyken ar beid als bovenvermeld te laten verrichten. Aangezien de werkloosheid nog steeds in omvang toeneemt en thans reeds werklooze leden van werkloosheidskassen zijn uitge trokken, stellen B. en W. voor alsnog een bedrag van f 17000.beschikbaar te stellen voor werkverschaffing en deze af te schrij ven van den post „Onvoorziene Uitgaven"'. Restitutie vergunningsrechten. J. van Leijen,, vergunninghouder, Zuidstr. 66 alhier, verzoekt restitutie van 25 der door hem over de laatste twee jaren betaalde ver gunningsrechten, zijnde f 73.75, zulks in ver band met het feit, dat hij gedurende de ker mis van 1920 en 1921 schade heeft .gele den tengevolge van de Verordening op den Verkoop van sterken diank gedurende den kermistijd. Aangezien de Drankwet teruggave van het vergunningsrecht alleen kent in de gevallen in artikel 22 dier wet omschreven, en het toestaan van het verzoek derhalve in strijd zou zijn met vorenbedoelde wet, stellen B. en W. voor op bovengenoemd adres afwij zend te beschikken. Ontheffing art. 16 Bouwverordening. In een adres van H. Spruit wordt onthef fing verzocht van het bepaalde bij artikel 16, le lid, der Verordening op het bouwen, de de bebouwing in deze gemeente, ten behoeve van den herbouw van een woon- en winkel huis op het perceel aan de Molengracht No. 39 en Bierstraat No. 2, kad. bekend ge meente Helder, Sectie O. No. 1548/1549. In overeenstemming met de adviezen van de betrokken commissies geven B. en W. in overweging de gevraagde ontheffing te ver ieenen. Door het Raadslid J. J. Schoeffelenberger zijn de volgende schriftelijke vragen aan het College van B. en W. gezonden: le. Is het waar, dat wanneer in onze Ge meente onderwijspersoneel noodig is, en daarvoor eene oproeping gedaan wordt, het meermalen voorkomt, dat het hoofd der school, verschillende sollicitanten, elders gaat bezoeken? 2e. Zoo, ja, achten B. en W. zulks dan noo dig? 3e. En is het daarbij dan ook waar, dat bij eene dergelijke geldverspilling, de heeren reizen le klasse, op kosten van. de gemeente? BINNENLAND. De Koningin en de Prinses naar Noorwegen. Gistermiddag vertrokken de Koningin en de Prinses per stoomschip „Merope" van de Koninklijke Nedeiiandsche Stoomboot-Maat schappij van Amsterdam tot het maken van een vacantiereis naar Noorwegen. De reis wordt medegemaakt door twee freules Har- denhroek, waarvan de jongste een 12-jarig meisje als gezelschap van Juliaantje mede- gaat; voorts door baronesse Stoet van Marx- veld, hofdame, belast met de opvoeding van de Prinses, kapitein-luitenant ter zee A. ten Broecke Hoekstra, adjudant van de Koningin, en dr. Carstens uit Utrecht, als geneesheer. Eindelijk bevinden zich aan 'boord, behalve het personeel, een seiner van de marine voor het onderhouden van verbinding door middel van seinen met de 'begeleidende torpedoboo ten, en een marconist. De „Merope" staat on der commando van kapitein Ten Klooster, een der gezagvoerders van de Maatschappij. De reis zal drie weken duren, uit en thuis. De „Merope" is eigenlijk een vrachtboot, voor het tijdelijke doel keurig, maar eenvou dig ingericht. Naast de kleine eetkamer ligt het slaapvertrek van Hare Majesteit en Prin ses Juliana, dat verkregen is door het bijeen- trekken van twee passagiershutten en zich in niets van zulke hutten onderscheidt. Aan vankelijk was de hut van den eerste-officier als afzonderlijk slaapvertrek voor het Prin sesje ingericht, maar de Koningin wilde haar dochtertje liever ook des nachts bij zich hou den. De boven de eetkamer gelegen dekhut van den kapitein is boudoir van H. M. ge worden. Er staan wat gezellige, met lioht cre tonne overtrokken, fauteuils en ook is er ge zorgd voor een schrijftafeltje en een boeken kast. De laatste is ingericht door de goede zorgen van mevrouw Den Tex, de echtgenoote van een der directeuren,. Vóór de salon, op de onderbrug, strekt zich een groote serre uit, waar wat rieten meube len en ook een piano staan. Van dit wel be schutte'zitje ziet men uit op het voorschip. Het mooiste gezicht heeft men echter, zooals vanzelf spreekt, op het bovendek. De „Merope" is nog een betrekkelijk nieuw schip; zij is n.I. in 1917 gebouwd, zij is niet te groot en handig; een goed zeeschip volgens kapitein Ten Klooster. Het zijn deze kwalitei ten, die hij' de keuze van dit schip voor den tocht wel den doorslag zullen hebben gegeven. Aan 'boord bevinden zich twee motorbooten, waarmede straks in de fjorden tochtjes zullen worden gemaakt. In IJmuiden voegden zich 's avonds twee torpedobooten, de „Z 2" en „Z 7", bij de „Merope", om den tocht naar Noorwegen mede te maken. In Noorwegen zullen ze worden afgelost door de „Z 4" en „Z 5". Groepscommandanten zijn resp. luitenants ter zee le kl. Verloop en De Ridder. Ten behoeve dier torpedubooten heeft de „Merope" 90Ö vaten olie aan boord. Voorts bestaat de lading, behalve uit de bagage, uit 550 ton zoet water voor de badka mers en 500 ton zandballast. Vrijdagmiddag denkt kapitein Ten Kloos ter te Koppervik te zijn en daarna wordt dan een bezoek gebracht aan de Hardanger fjord ;n zoo vervolgens aan de geheele Noorsche kust. Tenslotte vermelden wij, dat kapitein Ten Klooster gehuwd is met een Noorsche vrouw en uitstekend Noorsch spreekt. Hij is dus wel ie aangewezen man om het schip te comman- leeren, dat de Koningin en de Prinses naar het land van de Middernachtszon voert. De equipage van de „Merope" bestaat uit 13 man. met inbegrip van den kapitein, drie officieren, 4 machinisten en een marconist. Uit IJmuiden wordt nog gemeld: Onder groote 'belangstelling er waren een vijf zesduizend menschen aan de groote schutsluis kwam de „Merope" ruim half acht de sluis binnenstoomen. Hare Majesteit en Prinses Juliana stonden bij de op het voor- sohip aangebrachte dekhut. Van het binnen- _komen in de sluis tot het oogenblik van ver trek bleven de Koningin en de Prinses daar; zij wuifden het publiek toe en spontaan zong de menigte het Wilhelmus' en het Wien Neer- landsch Bloed waarvoor Hare Majesteit met vriendelijke buigingen dankte. Aan boord van de „Merope" werden d'e officieren van de begeleidende torpedobooten aan Hare Majesteit voorgesteld. De „Merope" verliet om 8 u. 20 min. de sluis. Onmiddellijk daarop kozen de twee groote torpedobooten zee. Bond van Staatspenslonneerlng. Aan de Tweede Kamer is door het hoofd bestuur van den Bond voor Staatspension- neering een tweeledig verzoek gericht en wel: a. de zorg voor de ouden van dagen van de Invaliditeitswet los te maken en bij af zonderlijke wet te regelen; b. de bestaande ouderdomsrente te verhoogem Nederlandsche vlsch naar Engeland. Naast de bezwaren, welke gemaakt worden tegen het afslaan van Nederlandsche stoom trawlers aan de Britsche vlschmarkten, waar door deze volgens de pessimistische beweringen gernïneerd worden voor de vangsten der eigen schepen, met het gevolg dat schepen moeten worden opgelegd, gaat men zich nu ook kanten tegen de vischzendingen uit Nederland aan de Billingsgate-markt te Londen. Het Ned.-Indlsche vlootprogram en de ontwapening. Reuter meldt uit Londen d.d. 3 Aug.: In het Lagerhuis heeft de afgevaardigde Leonard Lyle gevraagd of het waar is dat Nederland Oost-Indië, volgens het jongste Nederlandsche vlootprogram, gedurende twaalf jaren heeft bij te dragen in de aan schaffing van vier kruisers, 24 torpedojagers en 32 duikbooten, en of de Britsohe regee ring met het oog op de conferentie te Was hington er bij de Vereenigde Staten op zal aandringen ,de Nederlandsche regeering uit te noodigen zich aan te sluiten bij de ont wapeningsvoorstellen, welke mochten wor den aanvaard. Cbamberiain antwoordde, dat te zijner ken nis was gebracht dat de cijfers om en nabij juist zijn. Ten opzichte van het laatste ge deelte der vraag zeide hy, dat de ontwape ningsconferentie wordt bijeengeroepen op initiatief van de regeering der Vereenigde Staten, aan welke het staat de uitnoodigin- gen" te verzenden. Pest op een Nederlandsch schip. De staking ln het hótelbedrljf. De koksvereeniging „La Résidence" is mét de „Horeca!" tot overeenstemming gekomen omtrent verschillende kwesties. Bevredigende toezeggingen werden gedaan. Uit Rotterdam wordt van werkgeverszijde gemeld, dat-op een aanbod van kelners uit Duitschland niet is getreden, omdat er voldoende hulpkrachten beschikbaar zijn. Een drietal patroons uit het Zuiden zijn onverriobterzake teruggekeerd. Een paar stakers hebben zich weder aange meld om werk. De waarnemende burgemeester Wibaut heeft bemiddeling aangeboden van gemeente wege. Van de zijde van „Horecaf" werd daar op te kennen gegeven, dat men zeer zeker 'bereid was te onderhandelen, evenwel niet met het huidig bestuur van denbond van hotel-, café- en restaurantpersoneel. Aan de organisaties van het hótelpersoneel is daarop bericht, dat, als gevolg van d'e hou ding van „Horecaf", de voorgestelde bijeen komst niet kon doorgaan. „Horecaf" heeft den wd. burgemeester daarop nog geseind: „Moge U opmerken, dat ons telegram van hedenmorgen geen weigering, doch een voor waardelijke bereidverklaring inhield. Cen traal bureau „Horecaf." De waarnemende burgemeester is naar aan leiding van dit telegram in overleg getreden met „Horecaf". Hedenmorgen had ten stadhuize eene con ferentie plaats tussohen het bestuur van „Horecaf' en den heer Wibaut. In 's-Gravenhage zijn in eenige catfé's rui ten ingeworpen. Een der daders is gearres teerd. Een drietal kleinere zaken te Utrecht heb ben de eischen ingewilligd. Voor de café's, waarin gestaakt wordt, wordt stevig gepost; zelfs de vrouwen der kelners doen mee. Een massa publiek op het Vredenburg kiest klaar blijkelijk partij voor de stakers. In Rotterdam is weinig verandering in den stand' van zaken gekomen. De staking ln de mijnen. Een medewerker van „Het Volk" heeft een onderhoud gehad' met den heer Hulsman, be drijfsdirecteur der dominale mijnen. Er wordt zei de heer Hulsman o. m. absoluut niet gewerkt. De pompmachinisten werken met toestemming van de organisatie om te voor komen dat de myn onder water loopt. Maar de stokers zijn mij niet gelaten, en dus wordt het ketelhuis bediend door mijnbeambten en door de tien studenten uit Delft, die hier thans zijn. Is de staking echter van langen duur, dan wordt de situatie ondergrondsch zeer bedenkelijk. Dan zullen wij op tal van plaatsen, doordat nu niet gestut wordt, last van instortingen krijgen. De juiste oplossing van het conflict achtte de heer Hulsman, dat de regeering de heit vorige jaar afgebroken onderhandelingen met de aandeelhouders der Domaniale hervat, waardoor een definitieve regeling tot stand komt, die het de directie mogelijk maakt de zelfde gedragslijn te volgen, die ten aanzien van de looneh aan die andere mijnen gevolgd wordt. De stakingsleiding aan dé Dominiale mijn heeft de arbeidsvergunning voor leerlingen der Mijnscbool ingetrokken, daar bleek, dat deze personen een overmatig langen arbeids dag maakten. Enkele ambtenaren sloten zich bij de stakers aan. Het geta'1 werkwilligen is derhalve nog verminderd. De toestand is overigens onveranderd. Rijksverzekeringbank en telmachine- motortje. Men schrijft aan de N. Rott. Crt.: Een bankinstelling heeft de onvoorzichtig heid gehad een klein telmachine niet met de hand 'te bewerken, maar eleotrisch te behan delen; daartoe moest een motor van niet min der dan 1/6 paardekracht dienst doen. De straf bleef niet uit. De instelling ontsnapte nieit aan den greep van de Rijksverzeke ringsbank. Zij werd ingedeeld in een ge- varenklasse, maar had dan ook het voor recht, dat niet alleen het talrijke personeel ln de bedreigde 'kwaliteit tegen het gevaar van den motor van 1/6 paardekracht werd verzekerd, maar ook het personeel in alle lokalen zonder onderscheid, en dat niet al leen, ook het personeel in de gemeenten, waar hare bijkantoren waren gevestigd. De ernst der zaak ontging haar niet. Hoeveel tijd moest niet worden besteed aan de invul ling van de lijsten der honderden, die de mo tor niet, maar de wet wel binnen haar bereik had. Het financieele resultaat was bevredi gend. Het kwam immers slechts neer op de betaling van vijftien honderd gulden jaar premie. Een vermakelijk staaltje van sociale over heidszorg. Het weer in Juli. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in De Bilt publiceert het volgende voorloopige overzicht van het weer in Juli: De droogte, die alle maanden sinds Fe bruari kenmerkte, nam in Juli nog toe, zoo dat de maandsom van den regen slechts 15 tot 30 percent van de normale bedroeg. Arn hem had nog geen 3 m.m. De weinige onwe- ders brachten slechts plaatselijk iets meer regen. De gemiddelde maandtemperatuur was 2 graden C. boven de normale. De duur van den zonneschijn te De Bilt bedroeg 256 uren tegen 197 normaal. Sinds 1911 is een zoo droge en warme Julimaand niet voorgekomen. Louis Bouwmeester ln Engeland. Louis Bouwmeester is te Stratford-on- Avon, Shakespeare's geboorteplaats, door den burgemeester en den gemeenteraad in tegen woordigheid eener groote menigte ontvangen. De lord-mayor bracht hem warmen dank voor Ingekomen Stukken. Hiervan vermelden wij de volgende: Bericht van ontvalngst door Gedeputeerde Staten van de Verordening op den verkoop van bevroren vleesch. Van de hierbij ami het Departement van Oorlog gegeven vergunning tot beplanting is geen gebruik gemaakt, om welke redenen, namens evengenoemd Departement, de ver breking dezer overeenkomst is gevraagd. <y Uit Huil wordt thans in de Daily Mail" een artikel gelanceerd, volgens hetwelk de meerderheid der uit IJmuiden toegezonden ladingen uit Duitsche trawlers komt, die in grooten getale van de IJmuider markt gebruik maken om hunne vangsten te veilen. De Britsche reeders en handelaren worden opgewekt deze zendingen tegen te gaan en uitsluitend de bolangen van eigen bedryf te doen voorgaan. Reuter meldde gisteren uit Londen: Lloyds seint uit Sligo (Ierland), dat, naar de geneeskundige dienst mededeelt, twee man van het Nederlandsche stoomschip „Alkaïd" aan builenpest lyden. Het schip moet ontsmet worden voor het de haven binnenkomt. (Het 8.s. „Alkaïd" behoort aan Van Nievelt Goudriaan en Co.'s Stoomvaart-My. te Rotter dam en was bestemd voor Sligo met een lading uit San Nicolas, Argentinië).

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5