de onderscheiding, welke Stratford door zijn bezoek ten deeü v lel. Bouwmeester beloofde zijn vermaando in terpretatie van Shylock in het Sliakespeare- theater te zullen geven. Zuinigheid aan Oorlog. Men schrijft aan de Residentie/bode: In Soest op den eersten stand koopt he departeThmt van oorlog grond voor.een marechav ^eekazerne k l 28 de M2. en de gradeert hierdoor bovendien de omliggende villa's en het zusterziiekenhuis vlak daarte genover! Overal elders in Soest kon het departement van oorlog grond voor f 3 krijgen. En zoo is het overal met de marechaussee kwartieren. TWEEDE KAMER. Schriftelijk beantwoorde vragen. Rapport Zuiderzeeraad. Op vragen van den heer van de Bilt be treffende de verschijning van het rapport der cammissie uit den Zuiderzeeraad in zake de schadeloosstelling aan vissohors en nij ve ren, heeft de minister van waterstaat geant woord, dat bedoeld rapport is ingekomen. Aangezien dit rapport het karakter heeft van een advies van den Zuiderzeeraad aan den minister met het oog op de samenstel ling van het wetsontwerp, bedoèld in artikel 8 van de wet van 14 Juni 1918 (Staatsblad no. 354), is het althans nu nog niet voor publicatie aangewezen. De minister kan geen vrijheid vinden, reeds nu de voorstellen te doen, ten einde ook de houders van een bedirijf door een ren teloos voorschot te helpen, opdat zij dat be drijf langzamerhand kunnen omzetten. In grijpende maatregelen als deze zullen eerst aan de orde zijn, nadat de definitieve rege ling der tegemoetkomingen aan hen, die door de afsluiting van de Zuiderzee schade ondervinden, bij de wet is vastgesteld. Rapportcijfers en kostelooze verstrekking leermiddelen op R. H. B. Scholen. Vragen van den heer Albarda, betreffen de, betreffende het voortaan niet meer kos teloos verstrekken van leerboeken en andere leermiddelen aan kinderen van onvermogen de en minvermogende ouders, die de Rijks- hoogere burgerscholen bezoeken, wanneer die leerlingen in het afgeloopen schooljaar als gemiddeld rapportcijfer niet ten minste een 7 hebben behaald, heeft de minister van on derwijs geantwoord, dat hij inderdaad met zijn ambtgenoot van financiën een bepaling heeft getroffen als in deze vraag bedoeld. Volledigheidshalve wordt hieraan toege voegd, dat daarbij tevens bepaald is, dat de leerlingen, die onder vigueur der vorige re geling boeken of boeken en leermiddelen in bruikleen hebben ontvangen, deze zullen mogen behouden, zoolang zij ze noodig heb ben. De nieuwe regeling is getroffen wijl on der de vorige tal van leerlingen, die het on derwijs niet of nauwelijks konden volgen, in het genot van boeken en leermiddelen wer den gesteld. Het bleek, dat door de gratis verstrekking van bedoelde artikelen kinde ren naar de hoogere burgerschool werden gelokt, die daar eigenlijk met het oog op hun minder gunstigen verstandelijken aan leg niet thuis behoorden. Om dit te voorko men is d'e nieuwe regeling getroffen. Het is mogelijk, dat bij de nieuwe regeling voor een deel der ouders moeilijk zal wor den hun kinderen verder het onderwijs aan de H. B. S. te doen volgen. Dit kan echter slechts het geval zijn, wanneer het betreft kinderen voor wie het beter was geweest, in dien zij geen leerling der hoogere burger school waren geworden. Intusschen is de mi nister bereid nader te bepalen, dat degenen, die eenmaal in het genot van boeken en leer middelen zijn gesteld, in dat genot worden gecontinueerd, mits zij behoudens buiten gewone omstandigheden de klasse niet be hoeven te doubleeren. Het gemiddeld rapportcijfer van 7 is te hoog gebleken, zulks als gevolg van de om standigheid, dat aan de hoogere burgerscho len, hoewel een tlendeeliige schaal van cij fers voor de waardeering van de vorderin gen de leerlingen, is voorgeschreven, de cij fers 9 en 10 zoo goal uls niet worden ge bruikt. Daardoor word 8 praotisch het hoog ste cijfer en wondt In don rog el pas een 7 toegekend, Indien naar de tiendeeligo schaal een 8 juister waro. Do minister zal zijn ambtgenoot van flnan- olën modedeelen, dat voor de toekenning van boeken en leermiddelen mot een gemiddeld rapportcijfer aan (J zal kunnen worden vol staan. LUCHTVAART. Een vliegtocht naar de Noordpool. Vliegongeluk. Gistermiddag is het militaire vliegtuig Ra- diio, bemand met luitenant-vlieger de Bruine en een waarnemer, op een weiland bij Zie- rikzee neergestort. Luitenant de Bruine is ernstig, de waarnemer licht gewond. Het vliegtuig is geheel vernield. Een Italiaansch reuzen-watervliegtuig. INGEZONDEN. Zeebad Huisduinen. De buitengewoon fraaie zomer van 1921 :.s voor de exploitatie van ons badpaviljoen bij uitstek-gunstig. Van den vroegen morgen tot den laten avond plast jong en oud in de verfrisschende golven rond, en ooik de be schikbare badstoelen zijn byna doorloopeod in gebruik. Het wil mij evenwel voorkomen, geachte redactie, d'at de exploitatie van het zeebad als zoodanig dus niet van het café-restau rant, maar van de badkoetsjes en stoelen intensiever zoude kunnen geschieden. De vennootschap beschikt over tien badkoetsjes, hetgeen op dagen als deze te weinig is. Maar wellicht is, in normale tijden, en op de minder drukke dagen, dit aantal wel vol doende. Die badkoetsjes zyn, als lk mij niet vergis, beschikbaar van des morgens 9 uur tot des avonds 7. Inderdaad een behooriyke tijd. Maar juist 's avonds na 7 uur is het voor zeer velen een veel gesohiktor tijd om ge bruik te maken1 van de gelegenheid dan over dag. Indien men ten opzlohte van het per soneel een twee ploegonstelsel invoerde, zoodlat het mogelijk was de baden b.v. tot 0 uur dos avonds open te stellen, en indien men dan voorts des Zaterdagsmiddags en ook 's Zondags, wanneer men byna steeds oen uur of langer wachten moet om een bad koetsje te kunnen krygen, door uitbreiding van personeel de bndors noodzaakte hun vor- bljjf in zee of het gebruik, dat zH van do koetsjes maken te bekorten, zou dit vanzelf aan do opbrengst tan igoede komen. Nu wor den tallooze menschen genoodzaakt zich op een stil plekje af te zonderen er zyn ook al jonge dames, die er <*een been in zien zich ooram publico te ontkleeden en in zee te gaan en dit is toch allemaal ten nadeele van de exploitatie van het strand. Naar ik meen is de prijs van een bad koetsjes ongeveer f 800.—. My dtonkt, met eenige uitbreiding ware niet zooveel kapi taal gemoeid en de badplaats zou er wel bij varen. Met dank voor de plaatsruimte. Uw getrouwe lezer: Veritas. UIT DEN OMTREK. Texel Deze week werden van hier verzonden: 486 lammeren, 171 schapen' 86 varkens, 24 kal veren, 10 koelen, 1 paard. Oosterend, Texel, 1 Aug. Zaterdagavond j.1. 'hield de Visschersver- eenging „Betracht het Goede" eenje vergade ring in het „Wapen van Amsterdam". Er waren 21 personen aanwezig. Na opening door den secretaris, daar de voorzitter bijna niet kon spreken, werden de notulen gelezen en goedgekeurd en daar na werd het woord gegeven] aan den heer Westveld uit Huizen. Deze deed zioh kennen als propagandist van den GhristeUjken Zee- liedenbond. De spreker bracht dank voor do gelegen heid, die „Betracht het Goede" wil geven voor zyn woord. Verder wees hij er op, dat het Maatschappelijk peil tegenwoordig laag genoemd moet worden als gevolg van de nooit gekende catastrophe, die de wereld in de laatste jaren heeft ondergaan en al Is ons land voor den oOrlog gespaard gebleven, toch heerscht er een revolutiegeest, als niml- mer te voren en de ellende, die die oorlog heeft nagelaten wordt meer en meer ge voeld. Ook hier heeft mien geleden aan on dervoeding, aan duurte en verarming en de financieele ellende in ons land is nog groot te noemen; niet gemakkelijk zullen] we daar uit geraken. En die malaise heeft ook groo- ten invloed op de "viaschery- De werkeloos heid onder de visschers is groot, meer dan 2000 zyn er zonder werk. Kon men in de xiuo- bilisatiejaren behooriyke prijzen voor de visdh maken1, thans laat de terugslag zich duchtig gevoelen, vooral door de lage visch- prijzen, terwyl de pryzen voor materiaal nog hoog zyn. Zoo komen de visschers meer en meer in het gedrang. De vakorganisatie kan hierin verbetering brenjgen. Ook de regee ring wil verbetering door een Vissoherij- raad, waarin mannen der wetenschap en m/annen van de practyk samen moeten wer ken. Doch daar moet een sterke organisatie achter staan.De organisatie, die zich noemt dé Ohristeiyke Zeeliedenbond, kan daarvoor aanbevolen worden, doch hij kan alleen] le den aannemen, die de beginselen der orga nisatie onderschrijven. De klassenstrijd is hem een ergernis. Men moet de handen in elkander slaan en opbouwend werken; ka pitaal en arbeid hebben elkaar zeer noodig. Een goede basis daarvoor is het woord on- zes Gods. 't Kazerneleven heeft niet goed gewerkt, maar arbeidsschuwheid gewekt. Zoo moet ook de ondersteuning van de or ganisatie en van de 'werkloozenkassen voorzichtig toegepast worden, opdat de lust voor het werk overblijft. Ook de regeering en de gemeenten verleenden ln den afgeloo pen winter steun, zoowel aan schippers als aan knechten. Den Haag b.v. verstrekte 6 ton en zoo steunde men om een nuttig be drijf te behoeden tegen ondergang. Ook de >anken komen in het gedrang, maar de re- geering wil de credieten overnemen. En voor de werkeloosheidskas. Van de laatste organisatie sterk mee gewerkt maar, waar de belastinigsohroef knijpt, is de bond steeds >ereid de helpende hand te bieden, en steeds had hij veel succes. Niemand werd er ver volgd waar men optrad. Zoo ook had mlen nog voor kort voor de ïaringvenlters vrijdom van bagage weten te behouden. De oontrlbutie bedraagt 55 cents per week en wel 80 cents voor contributie en 25 cents voor de werkelooshedskas. Van de laatste tas kan men geen lid zijn, zonder dat ny is van den bond. Eenige vragen werden gedaan en toen bleek nog, dat men 7 led|en noodig heeft om een afdeeling te vormen, met ninder dan 7 vormt men een correspondentschap. Het hoofdbestuur bestaat uit 8 gesalariëerde en 6 niet gesalariëerde leden; die door de leden gekozen worden. By de rondvraag werd nog betoogd het wensdheHjke van de oesterbanken reeds half September geopend te krijgen. Men zal dit verzoeken. Ook zal men beproeven certifica ten van gezondheid' der wilde moselen te verkrijgen. Wielingen. In Engeland is c T 'boekje verschenen; ge- titelt „Makers of the New World". Het bevalt beschrijvingen en anecdoten over bekend© figuren uit de entente-wereld zoowel staatslieden als krijigisliedien. Van Briand en Asquith wordt het volgende goede verhaaltje apgedischt. Briand zou een conferentie heb ben met Asquith (toen mog eerste-minister) ln Londen. Maar de Fransche staatsman en zijn metgezellen hadden gedurende de reis zooveel te bepraten dat er van slapen niets kwam. 's Ochtends in Londen gearriveerd' 'begai- ven zij zich redhtsstreeks naar het dept. van buiténlandsche zaken' waar zy confreerden tot aan het tweede ontbijt. Toen ginigen Briand ca naar Downing-^treet 10 om Asquith op te zoeken. Deze opende de conferentie met een rede, maar Briand die totaal uitgeput was, viel onmiddellijk in slaap, en werd pas wak ker, toen Asquith met spreken ophield. Qn middellijk nam nu Briand het woord om de tegenrede te houden. Doch Asquith strekte zich lui in zijn stoel uit, sloot de oogen, en bleef „slapen" zoolang Briand sprak. SPORT. Voetbal. 4 en 18 Aug. Burgerlijke Stand der gemeente Helder. MARINEBERICHTEN. LEGERBERICHTEN. Naar aanleiding vaa «a door hot Hoofdbestuur van „Ons Belang aan Zijne Excellentie don Min. van Oorlog gorioht «ohrbven Inzake hot oprichten van ontwlkkollngsoursuason voor do onderoff. mooht hot hoofdbestuur van don Min. oon ant woord ontvangen, waaruit blijkt, dat aan den Commandant van het Veldloger roods aanwijzin gen zijn verstrekt voor het opriohten van z.g. Rijkscureusson. Daar de vereeniging „Ons Be lang" reeds vele jaren streeft om te komen tot vemooging van het wetensch. peil der onderoff., mede ook door hot oprichten' van ontwikkelinge cursussen, vermeent het Hoofdbestuur, dat het van groot nut kan zijn, mede ter verkrijging van de grootst mogelijke samenwerking, tusschenl de vanwege het ltiik te geven cursussen, en die, welke de vereeniging voor de aanstaande winter periode weer hoopt op te richten, dat er tusschien of namens den Commandant van het Veldleger en een paar leden van het hoofdbest. eene bespre king tor zake plaats heeft. In verband met het vorenstaande, heeft het Hoofdbest. dien Comman dant verzocht daartoe een paar van zijn leden te ontvangen. Een gelijkluidend verzoek is gericht aan den, Insp. ter vesting-artillerie. i.a^igevoon/'door 21 korders: 260 middel ten gen S. st. 0.40; 140 kleine tongen P. stuk j 0 20; kiston «eleohol p. kbi 18; 20 kisten kleine schol p. kist 4—8: 22 klston sohar p, kist f 4--0i door nmkroelvUftohera! 400 znakroeien p. stuk O.ia-0.16. 8 Aug, 1021, Aangevoerd door (17 korders i 3400 mlddoltongon p, stuk 0,40—0,601 700 kleine tongen p, stuk 0.20; lö tarbotten p, stuk ö-3f; 24 kisten Botêohol p. kift J 14—171 84 klston kleine schol n. kist 8—6; 74 kisten sohar p. kt«t ƒ.8.50 Si 80 kleten pietermannen en ponen p, kist 6—7. MARKTBERICHTEN. Uit Washington wordt gemeld: Edwin Naulty, de natuurkundige, die ln de aviatiek belang stelt, heeft zijn voornemen kenbaar gemaakt om in September een vlucht over de Noordpool te ondernemen. Hij stelt zich voor van Point Barrow (Alaska) te ver trekken, zich naar Spitsbergen te begeven, en van daar uit naar de Noordkaap. Onderweg zal hij waarnemingen doen in den Oceaan met betrekking tot de lucht- en ys- stroomingen. De vlucht zal worden gedaan in een aeroplane, welke vier personen zal bevat ten. Het vliegtuig zal 100 mijl per uur afleggen, terwijl er benzine voor een onafgebroken vlucht van 50 uur wordt medegenomen. Het ligt in het voornemen verscheiden lan dingen te doen op het Poolijs, doch indien dit onuitvoerbaar wordt bevonden, zal Naulty de geheele vlucht van 1500 mijl naar Spitsbergen zonder te landen afleggen. Indien de vlucht slaagt zullen er andere worden ondernomen, met het doel een defini tieve vestiging voor magnetische waarnemin gen in de Pool in te richten. Naulty's zoon, Lesïie, vertrekt naar Europa om plannen op te maken voor de voortzetting van de vlucht van do Noordkaap via de Skandinavische hoofdsteden naar Londen. Het watervliegtuig P.R.B. I, gebouwd door de vliegtnigenfabriek Bastionelli, volgens tee kening van ingenieur Giovanni Pegna, heeft in de laatste week van Juni z(jn eerste proef vluchten gemaakt. Deze zjjn uitstekend ge slaagd, tot genoegen van uitvinder en bouw meester. Het is een tweedekker met vier motoren en een kajuit, die in het midden is gebouwd. Het heeft een vleugellengte van 81.40 M.; de diepte der vleugels bedraagt 3.50 M. Het vleugeloppervlak is 206 vierkante M. De mo toren zyn paarsgewijze aan weerszijden van de kajuit gebouwd; elk ervan is 260 P.K., zoodat in totaal 1040 P.K. voor de voortbe weging aanwezig is. Twee trek- en twee duw schroeven, draaiend in tegengestelde richting, worden door drie motoren in beweging ge bracht. Met alle vier de motoren op vol toeren wordt een snelheid bereikt van 170 K.M. per uur, terwijl met slechts twee motoren in wer king nog 150 K.M. per uur kan worden ge vlogen. De romp heeft een zeer geslaagden vèr vooruitstekenden vorm en is zeer ruim; de lengte is 18 M., de hoogte 2.60 M.; de breedte 2.81 M. De geheel gesloten boot is gemaakt van triplex-teakhout, terwijl dat ge deelte, dat met het water in aanraking komt, nog eens extra voorzien is van een dubbele laag waterdicht doek. Deze constructie waar borgt een maximum van veiligheid. Hoewel het toestel gemakkelijk van het water zelfs als de golven hoog zyn opstijgt, zou het nog kunnen gebeuren, dat het niet op kan komen. Dan nog zyn de inzittenden veilig, ook op een bewogen zee. Dit is echter iets, wat heel zelden zal gebeuren, daar ook met slechts twee motoren 'het toestel goed func- tionneert; het vliegtuig planeert bovendien zeer goed (1 op 10). By een eigen gewicht van 5250 K.G. kati dit nieuwe vliegtuig een nuttigen last van 3000 K.G. vervoeren. Met 225 K.G. equipage, 50 K.G. water en instrumenten, 450 K.G brandstof reserve inbegrepen kunnen in het toestel geladen worden 2275 K.G. betalende last, dat is dus 24 passagiers met bagage, en 235 K.G. post en goederen. Voor de passagiers is plus minus 28 vlerk. M. oppervlakte en 50 kub. ruimte beschikbaar, zoodat de nqodige ruimte voor toilet, enz. ook zoo noodig aanwezig is. In dienst gesteld voor lange reizen by v. voor het achterhalen van mailbooten op zee kan dit vliegtuig door een handige carosserie- bouwer gemakkelijk voorzien worden van een twaalftal slaapplaatsen en een kleine electri- sche keuken. Daar de benzine-reservoirs ge heel vry liggen van de kajuit, mogen de pas sagiers er rooken. (Dit is ook al het geval by de Fokker F. Hl). Met de ondervindingen, by de proefnemingen met de P.R.8. opgedaan, heeft ir. Pegna reeds weer een nieuw type geconstrueerd, grooter nog en machtiger: de P.R.B. II. Dit zal vier motoren van 800 P.K. krygen, een snelheid ontwikkelen van 200 K.M. per uur en een nuttigen last kunnen vervoeren van 3500 K.G., zonder iets van zyn soliditeit in te boeten. De bouwer Bastionelli heeft de P.R.B. I gedurende drie weken op den Tiber by Rome aan alle weersgesteldheid blootgesteld. Daarna is er goed mee gevlogen. En deze proefneming heeft het toestel best doorstaan. De kermis behoort weer tot het verledene. Langs de straat was voor het wandelende publiek niet zooveel te zien als vorige jaren. De lnehtschommel van J. Dirks, de zweefmolen van de wed. Dirks, een achttal kraampjes en een slagmachine was alles wat de kermis op leverde (verschillende inrichtingen, welke staanplaatsen hadden aangevraagd, waren stil letjes weggebleven). Zoo iets zijn wy niet gewoon, daar anders gewooniyk geen plaatsje onbezet is. In jaren hebben wy dan ook zoo'n magere kermis niet gezien, en wat ons nog verwonderde, was, dat harmonicaspelers, draai orgels, liedjeszangers, enz, allen op zich lieten wachten. De overige attracties waren: het theater Grand Palais fOriëntal" van Jean Klein, hetwelk nog op 't Kerkplein stond. Dit theater, waarin keurig werk geleverd werd, trok veel publiek, evenals de voorstellingen gogeven in „Conoordia" van den heer Jb. Bruul, waar het Wioriugor revue-gozelschap met de revue ,'t Komt terecht" optrad. Ook de bios- ooop-YOorstollingon by De Haan, afgewisseld door voordrachten van 't varióté geselsohap De la Mar, haddon aller belangstelling, In do danslokttlltelton zwierden de danslustigen op do muilek over de vlooren, dat 't oen lust was om aan te «ion. Mooi weer, maar droog, deed overigens de kermis goed slagen. Klaag liederen van zakenmonsohun hoorden wy niet veel, 't ging nogal, en wanklanken langs de straat bloven gelukkig aohtorwoge. 't Ging er alles kalm en netjos door, Nu maar weer aan 't werk en opnieuw be ginnen te -paren voor de in September a.s. te houden landbouwfeesten. Tijdstippen van verzanding der brievenmalen Naar Ned. Oost-Indik Verzendings- weg. Uitslag van Dinsdag. t OndeTzeedienet: Geel wit II—Sparta Uitslag van Woensdag: Terrein Ankerpark. Avla II—Geel Wit II. Avla niet opgekomen. Seturnus—Comb. Sparta II en III 4—0, Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam Per Holl. mail via Genua of Marseille Per Eng. mail i via Marseille J Datam der ter post bezorging. 5 en 19 Aug. 12 eu 26 Aug. 13 en 27 Aug. 7 en 21 Aug. 11s), 18en 25*) Aug. Tydstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. 6.30 's ar. 6.80 's av. 6.30 's av. 5.30 'sm. 11.30 'sm. Naar Ned. West-lndii. Naar Suriname: 23 Aug Amsterdam (Colonlyn) Per mail over Engeland 4 Aug. Eiken Dinsdag 23 Aug. Eiken Dinsdag 23 Aug. Per zeepost via Amsterdam Per mail via Amsterdam (Colonlyn) Per mail over Engeland3) Naar Saba, St. Eustatius en St. Martin: Perzeepostvia Amsterdam Per mail over Engeland Naar Aruba, Bonaire en Cura$ao Perzeepostvia Amsterdam Per mail via 8, 11, 22 en 25 Aug. 6.30 's*v. 6.30 's av. 11.30 's m. 6.30 'sav. 11.30 's m. 6.30 's av. 6.30 av. 11.30 'sm. 1) Geen correspondentie voor Atjeh en on- derhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palem- bang, Riouw, Banka, Billiton en de wester- afdeeling van Borneo. 2) Alleen correspondentie voor Atjeh en on- derhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palem- bang, Riouw, Banka, Billiton en de Wester- afdeeling van Borneo. De correspondentie voor het overige gedeelte van Ned. Oost-Indië wordt alleen op verzoek van den afzender met deze gelegenheid verzonden. s) Alleen op verzoek van den afkender. van 2 en 3 Aug. 1921. ONDERTROUWD: U. Helder en 0. M. Brinken». GETROUWD: J. de Wijn en A. Malda; J. de Beur» en P. van Leeuwen; J. J. Woud en E. J. C. Zuiddlik. 'BEVALLEN: J. Zuidhoorn-D Ijk stro, a.s 0. Gest-Pleters, d. OVERLEDEN: P. Baas, 41 mnd.; B. Janeen, 18 jaar. Hr. Ma. •Zeehond". Hr. Ms. politieschoener Zeehond, comm. lult. ter zoe le kl. H. O. Louwerse, la gisteren morgen van hier naar do Noordzee vertrokken voor 'her vatting van het toezicht op de vlssoherij. le lult. de Bruyno vaa het 10e rag. lnf. wordt met ingang van 8 dezer voor den tijd. van 1 jaar gedetacheerd bij het corps mariniers. Lult. ter zee 2e ld. T. Vos wordt uit Oost- Indlë terugverwacht. Off.-mach. 2e kl. J. D. Bruinier is uit Oost Indië hier te lande teruggekeerd. Luit. ter 2e kl. J. B. Meijer ia uit Oost-Indië teruggekeerd. Overgang bij de Landweer. De Min. van Oorlog heeft bepaalde dat de kader reservisten, dio voor plaatsing bij de landweer ln aanmerking komen, bëhooren over te gaan bij het landweerdistrict, waarin hunne woonplaats is ge logen. De plaatsing bij de landweer van kader- rosorvlaten der onbereden korpsen ls eerst ver- pllohtend, nadat zij, gerekend van den datum van opkomst ondor de wapenen voor eorsto-oofcnlng, een diensttijd van zaa jaren hebben volbracht. Konteekcucn Hilitairo Vliegtuigen. BIJ Kon. Boel. ls bepaald. dat de Nederl. mll. vliegtuigen van Land- en Zeemacht de volgendo kcnteekonion zullen voeren: op het ultolnde van elkon vleugel (bij het bevond raap vlak op de bo- von'/.IJdo, bil hot beneden draagvlak op de onder zijde. on bil Minlekken» op boven- eni bonodon- zijd'o), alsmede op bela» «Oden van hot lichaam van het vllogtulg tol kers oen ln drlo gelillto mmj- toren verdoolde olrkol waarin een voel klednero oouoontrUuho olrkeli de binnenste cirkel 1» oranje, do eectoren van de buitenste zijn iwihtoroenvol- gens rood en wit en blauw goklourd, Hot vortloalo roor 1», ln drlo borlsentale banen rood, wit en blauw geschilderd. Ontwikkelingscursussen, De Min. van Oorlog heeft voorts medegedeeld, dat hij gaarne bereid ie de door het bestuur in het leven geroepen cursussen te steunen, door, indien zulks noodig mocht blijken, nogmaals do aandacht van de militairo autoriteiten daarop te vestigen en hoewel uiteraard een! dwang om zich op te geven voor de cursussen uitgesloten is machtiging te verleenen tot bijzondere mede werking, i.c. beschikbaarstelling van localiteiten, enz. Bij besl. van den Comm. der le Ddv., is de zilveren gesp voor 30-jarigen trouwen dienlst toe gekend aan den serg. P. Ligtenberg, van het lo bat., 21e reg. inf., met ingang van 6 Aug. e.k. Plaatsingen, enz. De fourier A. de Ridder, van het 21e reg. inf. te Helder, wordt gedet bii hot landstormkorps Zuid-Holland-Weet, met standplaats te Den Haag. Bij Kon. Bosl. is aan den dienetpl. F. W. Ryp- stra, van het 21e reg. inf., voor één jaar vrijst. verleend, wegens kostwinnerschap. Bij besch van den) Min. van Oorlog, is aan d dienstplichtige J. van der Meer, van het 21e reg. inf., toestemming verleend tot verblijf ln Amerika. Inlijving. Op 8 Aug. a.s„ des nam. ten 12.80 uur, zal ln de gymnastiekzaal binnen bet fort Erfprins te Helder eene inlijving plaats hebben van dienst pllchtigen der llohtiag 1921. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Kangean, thuisT., pass. 1 Aug- Kaap del Arml Rotti, uitr., pass. 1 Aug. Prawlepoint. Saparooa, arr. 1 Aug. v. A'dam te Hamburg. Vondol, thuisr., vertr. 31 Juli v. Sabung. Oranje, arr. 3 Aug. v. Batavia te IJmuiden. Boeton, thuisr., arr. 30 Juli te Colombo. Karimata, thuisr., vertr. 2 Aug. v. Perim. Kambangan, thuisr., arr. 26 Juli te Sabangt Krakatau, uitr., arr. 2 Aug te Genua. Salawati, uitr., arr. 29 Juli te Singapore. Rotti, uitr., arr. 3 Aug. te Carddff. Rottonlamsche Lloyd. Palembang, thuisr., arr. 1 Aug. te Napel» Wilis, uitr., pass. 1 Aug. Suez. Arakan, arr. 28 Juli v. Saigon te Batavia. Patria, thuisr., vertr. 2 Aug. v. Marseille. Sindoro, uitr., vertr. 2 Aug. v. Southomptoiv. Soerakarta, vertr. 30 Juli v. Axlolaide n. R'dam. Ga root, arr. 8 Aug. v. Hamburg te lt'dan». KLndjani, thuisr., pass. 3 Aug. Ouessant. Kon. Hollandsohe Lloyd. Llmburgia, tliuisr., vertr. 1 Aug. v. Santos. Keutiomerland, arr. 4 Aug- v. New-York te A'dain. Rijnland, uitr., vertr. 2 Aug. v. Oporto. Kon. West-Indische Maildienst. Ceres, arr. 1 Aug. v. Colon, 1. v. Londen te Ham burg. Ilector, vertr. 30 Juli v. Callao n. Mollendo. Crijnssen,uitr., pass. 29 Juli Tereedra. Achillea, thuisr., arr. 1 Aug. te Ponta dol Gada (Azoren). Nickerie, vertr. 31 Juli v. Curaoao n. New-York. Van Renselaer, vertr, 28 Juli v. Guracao n. Pu- erto Colombia. Stuijvosant, arr. 2 Aug. v. A'dam to Hamburg. Vulcanus, uitr., vertr. 27 Juli v. TrinddacU Holland—Amerika Lijn. Kinderdijk, arr. 1 Aug. v. Vancouver te Beattleu Noordeidijk, 1 Aug. v. Hamburg te Londen. Soastdijk, vertr. 1 Aug. v. Norfolk n. R'dam. Waaldijk, arr. 29 Juli v. R'dam te N.-Orleans. Moerdijk, vertr. 81 Juli v. Colon n. San Pedro. Noordam, vertr. 3 Aug. v. R'dam n. New-York. Poland, arr. 1 Aug. v. R'dam te MontraaL Westerdijk, v. New-York n. R'dam, pass. 3 Aug. Lizard. Rijndam, arr. 1 Aug. v. R'dam te New-York. Warszawa, arr. 3 Aug. v. Danifcig te R'dam. Holland—Australië Lijn. Waltham Abbey, thuisr., pass. 2 Aug. Vllasingsa v. Antwerpen. Ardover, arr. 1 Aug. v. R'dam te Sydney. Ridderkerk, arr. 3 Aug. v. Antwerpen te R'dam. Vechtdijk, thuisr., pass. 2 Aug. Gibraltar. Holland—Britaoh-Indië Lijn, Tambora, uitr., pass. 31 Juli Malta. St. Agustine Abbey, arr. 2 Aug. v. E don» te Hamburg. Holl. O .-Azië Lijn, Alchiba, thuisr., pass. 30 Juli Perim. Boeroe, arr. 1 Aug. v. R'dam te Hamburg. Alderamin, uitr., arr. 1 Aug. te Genua. Tjimanoek, uitr., vertr. 29 Juli v. Singapore. Holland Oo»t-Afrika lijn. Cassio. uitr., pass. 1 Aug. Malta. Heemskerk, arr. 80 Juli v. Delafoabaai te Port Natal. Alcor, thuisr., vertr. 2 Aug. V. Gibraltar. Haarlem, thuisr., vertr. 8 Aug. v, R'dam n. Ham borg. HollandW est-Afrika Idjlv Cllo, uitr., vertr. 81 Juli v. Dakar n. Batbumt. Drechtatroom, uitr., arr. 80 Juli te Accm. Zaanatroom, uitr., pas». 81 Juli Flnleterra. Holland—Zuid-Afrika Lijn. Randfcmtein, thuisr., vertr. 81 Juli v. Kaapstad. Rietfontein, uitr., arr. 2 Aug. v. R'dam to Ham burg. Bloemfontein, uitr, vortr. 81 Juli v. Luderitzbuoht. Java—China—Japan Lijn. Tjlealok, arr. 26 Juli v. Kobe te Batavia. Java Pacilio Lijn. Tjikembang, v. Java o. San Franclaoo, art 29 Juli to Hongkong. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn, Poeldijk, thuler., pass. 1 Aug. te St. Vlaoeat Zijldijk, uitr., arr. 80 Juli te Santos. Mèrak, thuisr., vertr. 1 Aug. v. Bahla. Sirra'h, arr. 1 Aug. v. R'dam te B.-Alrea, Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Polyphemus, vertr. 81 Juli v. Batavia n. A'dam. Telrosias, arr. 26 Juli v. Bote te Yokohama. Tantalus, vertr. 2 Aug. v. A'dam n. Batavia via Leith en Livemool. Bellerophon, v. Japan n. R dam, arr. 60 Juli te Colombo. Mentor, v. Japan n. A'dam, vertr. 8 Juli v. Sin gapore. Ningchow, v. R'dam n. Japan, arr. 81 Juli te Sin gapore. Alcinous, v. Batavia a. A'dam, pass. 8 Aug. Wlght Euryados, v. Japan n. R'dam, arr. 29 Juli te Marseille. Hector, arr. 1 Aug. v. Hankow te Liverp. I v. R'dam. Sarpedon, v. A'dam n. Batavia, pas» 1 Aug. Malt» HAVEN TE NIEUWE DIEP. 8 Aug. 1921. Aangekomen van Harllngen en vertrokken naar Rotterdam het Engolscho .Jrlacgobrin". llr. Me. „Zeehond vertrokken naar da Noord zee. VI8SCHKRIJBERI0HTEN. Tulnbouwverooniglng „Anna 1'aulowna". 2 Aug. 1921. Groots iuird appel on f 6.B0—9, drielingen 2.50 —14.60, kriel 8, slaboon. u 82A0-A87.Ö0. snU- boonon 82—87, por 100 K.G. Purmerend, 2 Aug. 1921. 80; 8 stapels commissie p. ou n.m. j o* 3 stapels Goudsche p. 50 K.G. f68, R.M. 70 1361 K.G. boter p. K.G. f 2.60—2.80 613 runde ren!: 820 vette p. K.G. 1.30—1.65, stug; 253 me ke en gelde 350—650, stug; 40 stieren; 8 paarden 250400, stug; 40 vette kalveren p. K.G. 1-60 —2, matig; 261 nuchtere id.p. stuk 18—5.o, ma tig; 424 vette varkens p. K.G. slacht 1.04—1.14, zouterij 11.04, vlug; 57 magere Idem 30foo, 211 biggon 16—26, stug; 778 schapen 28—50, stug; 508 lammeren f 18—28, stug, 39 bokken; kipoieren p. 100 stuke 12.5013.50; 400 zak appelen 1.50—13; 100 zak peren 0.500. Broe,k op Langendijk, 3 Aug. 192L Schotsche muizen 8.7013, duken 0.10—8.30, schoolmeesters f 7.309.60, eigonheimers 5.80 —8. graafjes 13.60, drielingen f 4.1CI—7.60. klome 2.70—12.90, sporcieboonen 27.9040, nep f 19, drielingen f 10.7Q, nep 16.70—18, roode kool 9.20—11.30, kleineire 5.40, alles per 100 K.G.; boswortelen 8.8010,90 per 100 bos; bloemkool 1527, aito 2e ert. 0.60 1.40, beide per 100 stuks. Schagormarkt van Donderdag 4 Aug. 1921. 3 Paarden f 200—500; 16 stieren f 150—650; 10 geldekoeien' mag. f 400—500; 82 idem vette f 375—750: 20 kalfkoeien 500—650 45 nuchtere kalveren 18—30; 274 schapen' vette 40—55; 19 lammeren 22—25; 16 varkens mag. ƒ50—60; 70 idem vette p. K.G, 1—1.18; 140 biggen 16 29; 26 konijnen 0.25—2.50; 120 kippen 0.50 —2.50; 325 K.G. boter p. K.G. f 2.60-2.80; 7113 kipeieren p. 100 f 12—-13.50; "818 eendei eren D< 100 10. I

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6