NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse No. 5437 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1921 49e JAARGANG Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). BUITENLAND. 'DE OPPERSTE RAAD. De conferentie te Washington. OPPER-SILEZIE. De geallieerden en Dultschland. FRANKRIJK. Weer een treindrama! DUITSCHLAND. Hoffmann contra Ludendorf. Ingezonden mededeellng. Goedkoop REIZEN per boot Oneerlijke postbeambten. Oneerlijke communisten. TSJECHO-SLOWAKEIJE. De actie dér communisten. v HONGARIJE. OOSTENRIJK. Gletscherbreuken. RUSLAND. Rusland en de Ver. Staten. VriLlliinniMn'C BDnnn kan door In volle werking zijn der nieuwe machines op buitengewoon hygiënische wijze bereid worden, zoodat w PrevlW bereiden der degen en de behandeling daarvan handenarbeid zoo goed als uitgesloten Ingezonden rnrdfidaaUng. MOEDER! DENK SB GBL Vrouwen dienen mee* sust Is nemen. Als volwassenen deden iaat rij anQaawflzm vroeg naar bed gaan «ouden veal mensaheu lijden aan nierkwalen. Het iB Qtet verstandig om na de Inspanning oveaóOg 's avonds iaat nog la Bttfkei* roeSteUm, stoppen en*. Denk er 0005 moede®] Laat naar bed gaan, Bosggot tmawalfcteg, en ongeregelde niaaltSJdjan overindan het bloed met urLnesanx, en hei filteeszea ran zulk vergiftigd bloed verzwak# de nieren. De pijn in den rug, in de lendenen en rijden, is een waarschuwing van nterrwakte, die aki niets gedaan wordt, fcan lekten lot uieront steking, blnaskmalea ntarwatenuoht nier- gruis en -steen. Besluit zulke gamaas Ie vermijden. Ver minder de Inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige ge woonten. Geniet meer frissche lucht, wandel meer bulten, en sorg voos mee* gezond-ge ve ndo slaap. FEUILLETON. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Imidië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.57', f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 20 Intero. Telefoon 50 Pcst-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 et. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redac. tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra)Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoesl. (Zomertijd). Maan Zon Hoogwater Attg. Zondag Maand. Dinsdag 9 Woensd.10 Dond.d. 11 Vrijdag 12 Zaterd. 13 opond.: opond.: v.m.: n.m.: 7 m. 10.24 a. 10.6 5.30 8.4011.2512.0 8 11.40 10.34 5.81 8.88 12.15 12.50 12.53 2.3 3.7 4.6 4.58 11.5 5.83 8.36 11.38 5.35 8.34 12.16 5.37 8.32 12.59 5.39 8.30 1.— 5.41 8.28 1.— 1.40 2.30 3.25 4.S5 1. 5 2. 0 2.55 4. 5 5.80 België, dat zou warden uitgenoodigd hij de 'besprekingen van den Oppersten Raad, heeft zijn uitnoodiging nog niet gekregen. Naar minister Jaspar zeide, zal het geen deel nemen aan de besprekingen over Op- per-Siiezië, maar wel aan die over de scha deloosstelling, de bestraffing der oorlogs schuldigen en den hongersnood in Rusland. De Belgische afgevaardigden zullen de eer ste vergaderingen dus niet bijwonen. De agenda van de a.s. bijeenkomst van den Oppersten Raad zal naar alle waarschijnlijk heid, 'bulten het Opper-Silezisdbe vraagstuk, de quaesties der oorlogsmisdadigers, sanc ties en het Nabije Oosten bevatten. De toestand in het Nabije Oosten wordt ge compliceerd, ten gevolge van de onverzoen lijke houding van de regeering te Angora tegenover de geallieerden. De Turksche nationalisten hebben de 27 Britsch-e militaire en burgerlijke,gevangeiien, die slecht worden behandeld, nog niet vrij gelaten. Er zijn door Brittannië of Frankrijk geen etappen gedaan voor bemiddeling, dodh het schijnt dat Griekenland en Turkije bereid zijn bemiddeling te aanvaarden. Naar wordt geloofd bereidt Engeland zich voor zijn dien eten aan te bieden. De „Times"-correspondent te Washington meldt, dat niets zich er meer tegen verzet, dat 11 November als openingsdatum der con ferentie wordt gekozen, nu Enigeland heeft besloten zijn voorstel tot het houden van een vóór-conferentie in te trekken. Volgens ©en bericht van de „Exchange Telegraph Cy." zal de Japansche minister president aan de Ver. Staten voorstellen, de quaesties, die betrekking hebben op Yap en Sjantoengi van het program d'er conferentie af te voeren. Berlijn, 3 Augustus. Men seint uit Beuthen aan het Berliner Tageblatt, dat uit den toe stand in industriegebied duidelijk blijkt, dat men aan den vooravond van een nieuwen Poolsohen opstand staat. Te Nicolai trekken zich sinds enkele dagen gewezen Poolsche opstandelingen en Poolschgezinde jongelie den samen en men spreekt openlijk van een nieuwe opstand. Uit tal van gemeenten meld t men gewelddaden van de Polen tegenover de Duitsche bevolking. Het dorp Kostelitz is in den nacht van Za terdag op Zondag door een twee honderd man sterke bende onder leiding van solda ten van Hal Ier, die in uniform waren, aan gevallen. Zij wierpen mijnen, die veel schar de berokkenden. In den daaropvolgend en nacht is het dorp nogmaals aangevallen en o.a. met machinegeweren beschoten. Bij het gevecht tegen de Duitsche zelfverdedigings- organisatie vielen aan beide zijden dooden en gewonden. Berlijn^ 4 Augustus. Op verschillende plaatsen in het Opper-Silezisch stemmings- gebied zijn groote boschbi anden uitgebro ken. Men vermoedt, diat brandstichting in het spel is. Beuthen, 3 Aug. Men heeft in OppeavSile- zië tusschen de Odier en de Duitsche grens de aanwezigheid vastgesteld van 44.000 man geregelde Duitsche -troepen. Deze soldaten martóheeren openlijk met stalen helmen ge dekt door de steden, vergezeld van artillerie en zelfs van tanks. Zij1 dragen de fcenteeke- nen van de Orgesch en andere Duitsche imlli. taire vereenigingen. Bovendien staat aan de grens van het stemmmgsgebied het heele leger van generaal Hoefer gereed Woensdag heeft de aangekondigde stap van d'e gezanten der drie betrokken regee ringen nopens het vervoer van troepen naar Opper-Silezië plaats gehad. De nota ver zoekt het vervoer der 'troepen door Duitsch- land zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Mondeling voegden de gezanten hieraan toe, dat de nota alleen ten doel heeft een prin- cipieele bereidverklaring van Dultschland te verkrijgen, dat het zulks doen zal, zoodra het daartoe een uitnoodiging der drie gealli eerden ontvangt 'Dr. Rosen, de minister van buiteniandsche zaken, antwoordde, dat Duitschland bereid is aan het verlangen te voldoen en dat hij zich in dien geest tot den minister van ver keerswezen zal wenden. Het rijfcskabinet heeft al over den toe stand, welke door de nota in het leven is ge roepen beraadslaagd. In den trein tusschen St Genua ine en Pa rijs is een reiziger doodgeschoten en waar schijnlijk beroofd van een portefeuille met geld. De identiteit van het slaohtoffer ia vast gesteld; van de daders geen spoor. De spoorweglieden. De extremisten onder de spoorweglieden, die sedert het congres van Tours, het 'gebouw van de federatie der spoorweglieden in bezit hielden, zijn daar Donderdagochtend met den sterken arm uit verwijderd ingevolge een gerechtelijke beslissing in kort geding gegeven. Als de kok en de keukenmeid kijven, weet men waar de boter 'blijft. Het Duitsche volk schijnt werkelijk kans te krijgen, iets van het geheim te ontdekken, waar zijn boter geble ven is, nu Ludendorf f en generaal Hoffmann het aan den stok hebben gekregen. Want deze beide heeren hebben in de keuken van Hindenburg inderdaad ongeveer de waardig heden 'bekleed, die hier boven genoemd zijn. Reeds in het eerste kwartaal van den oorlog fluisterden in Dultschland de „ingewijden" elkaar toe: dat niet Hindenburg, maar Lu- dendorff de groote man was. Spoedig daarop echter wisten super-ingewijden ,te vertellen, dat feitelijk Hoffmann de Ulyssus was van liet oostelijk leger. Een feit is, dat Ludendorff en Hoffmann samen het grootste werk in het Oosten, waar aan Hindenburg zijn naam gaf, hebben ver richt. Als zij elkaar critisoh gaan behandelen, Reductie biljetten gsdurende de vacantle. Zie adverten tie E.S.O.N.A. kan men in ieder geval de overtuiging heb ben, 'dat ter zake kundigen aan het woord zijn! Bij een aantal Berlijnsche banken werden den laatsten tijd Amerikaansche chèques ge presenteerd en uitbetaald, die naar later bleek gestolen waren. Dezer dagen werd wederom zulk een chèque ter uitbetaling aan geboden en de aanbieder werd in hechtenis genomen. Hij' bleek een postbode uit MaMs- dorff te zijn. In samenwerking met een postbeamte uit Lichtenberg, evenals hij sorteerder van be roep, had hij de geldswaardige papieren op het kantoor, waar hij' werkzaam was, wegge nomen. Ook hun vrouwen bleken aan een en ander medeplichtig te zijn, zij hadden n.1. ver- schillende malen de gestolen papieren' voor hun mannen te gelde gemaakt. Bij een huiszoeking ten huize van een der beklaagden werden niet minder dan 115 gesto len brieven gevonden, waarvan sommige cheque's van 10.000 tot 70.00Q mark inhiel den. Nopens het geval Eckert en Hagen, waar van in ons vorig nummer melding is ge maakt, meldt de Berlijnsche correspondent van de „N- Rott. Crt." nog nader: De „Rote Fahne" beweert, 'dat de commu nistische leiders Eckert en Hagen de zooge naamd verduisterde 345 duizend mark alleen bij een andere bank hadden gedeponeerd, om te 'beletten, dat meerderheidssociaal-demo- craten of onafhankelijken de gelden zouden weghalen. Eckert, die reeds aangehouden was, is weer in vrijheid gesteld. De „Frei- heit" houdt echter staarde, dit de afrekenin gen en boeken van hel .weetal niet in orde waren en dat, voor het geval het geld van het deposito is afgehaald, het'toch ten nadeel© van de ondersteuningscommissie is verduis terd. Vermoedelijk is het geld in de April dagen grootendeels aan de zoogenaamde rood© hulp toegezonden. Een rumoerige zitting. Het is Dinsdagavond, naar men uit Praag meldt, in de nationale vergadering weer eens heet toegegaan. Een interpellatie van een der Duitsche afgevaardigden, die van den minister-president ophelderingen ver langde nopens het gewelddadig optreden van Tsjechische legioensoldaten tegen de Duitsche bevolking in de Noord-Boheemsche steden, gaf aanleiding tot opgewonden too- neelen. De voorzitter ging over tot de orde van den dag en de minister-president gaf geen opheldering-en. Dit had tengevolge, dat de Duitsche afgevaardigden buitengewoon opgewonden geraakten, hun plaats verlieten en naar de niinisterstafel snelden, welke zij niet de vuisten bewerkten, terwijl zij intus- schen het sluiten van beraadslaging eisohten. Het lawaai was tenslotte zoo groot, dat de voorzitter de vergadering moest schorsen. Bij de 'heropening herhaalde zich het tooneel, waarop de voorzitter drie Duitsche afgevaar digden van de zitting uitsloot. Dit gaf aan leiding tot nieuw tumult en nogmaals moest de voorzitter de vergadering schorsen. Toen deze voor de tweede maal hervat werd, waren de uitgesloten Duitsche afgevaardigden nog in de zaal en weigerden heen te gaan. De overige Duitsche afgevaardigden verklaar den zich met hen eens van zin. Hierop liet de voorzitter de wacht, welke 20 man sterk was, binnenrukken. De wacht trachtte in de gelederen van de Duitsche afgevaardigden door te dringen. Thans ontstond er een tu muit als zelfs dit parlement nog nimmer had beleefd. Het gedrang was levensgevaarlijk. Een Duitsch afgevaardigd© kreeg een aanval van hartzwakte en stortte 'bewusteloos neer. Dat gaf aanleiding tot een verwoed handge meen tusschen Tsjechen' en Duitschers, dat minuten lang aanhield. Ten slotte verlieten de Duitsche afgevaar dagden de zaai. zun^BLAvm Volgen|s berichten uit Belgrado hebben vijf ministers dreigbrieven ontvangen, waar in hun wordt medegedeeld, dat zij ter dood veroordeeld zijn. Bij het onderzoek in zake den aanslag op den prins-regent is gebleken, dat de daad te Moskou in alle bijzonderheden is voor bereid en dat zij door Sovjet-Rusland-werd gefinancierd. Er zijn 20 toehoorders bij de universiteit en vele journalisten gearresteerd. Terreur van officieren. Naar de Weensche berichtgever aan het „Hbl." meldt, heeft de afgetreden president Rakolski in de Nat. Vergadering ©en: dreig brief van den bekenden luitenant Pronay voorgelezen, waarin hij o.a. wordt beschul digd' in dienst der T.-S. regeering te staan. Minister-president Bethlen verklaard©, dat het op die wijze ageeren tegen den president der Nat. Vergadering moet worden gestraft. Ook afg. Beniszki las een- dreigbrief voor, waarin drie officieren hem aanvallen wegens zijn onthullingen in de Nat. Verg. 'De immuniteitscommissie der Nat. Verg. is bijeengeroepen om over deze beide aange legenheden- te beraadslagen. De officieren in quaestie zijn opgeroepen -om voor de com missie te verschijnen. Men gelooft niet, dat men hun iets maken zal. De aanleiding tot een en ander is het meeningsversohil in de koningsquaestie. Tengevolge van de hitte hebben In het Oetzdal en de Stubair Alpen gletscherbreu ken plaats gehad. In het Oetzdal werd het plaatsje Sölden ten gevolge van een glet- scherbreuk, die van een wolkbreuk vergezeld ging, onder de steenen bedolven. Menschen- levens zijn niet betreuren. De hongersnood. In een radio-gram deelt Tsjitsjerin, de Rus sische volkscommissaris van- buiteniandsche zaken, mede, dat alle berichten omtrent den hachalijken toestand in de hongersnoodge- bieden overdreven zijn. De toestand is wel zeer ernstig en de ellende is groot, doch alle berichten omtrent liongeropstootjes, revolu tie en pogroms zijn uit de lucht gegrepen. Tsjitsjerin geeft echter toe, dat 18 millioen Russen honger lijden en dat voo-r hun voe ding 58 millioen p-oed graan noodig is. Van dezen voorraad moet uiterlijk in September 15 millioen poed ter beschikking staan om den grootsten nood te bestrijden. Ook de Amerikaa-nsohe senator Franco, die van een lange studiereis naar Rusland on langs te Berlijn is teruggekeerd!, verklaarde aan een medewerker van de „Voss. Ztg.", dat de in het buitenland verspreid© berichten omtrent den hongersnood in Rusland- over dreven zijn, hoewel de omvang der catastrofe en haar gevolgen wel grooter zijn dan die van den hongersnood in 1891. France is van opinie, dat een internationale hulpactie op groote schaal zeer wel met suc ces zou kunnen worden uitgevoerd. Voor de eerstvolgende maanden zou de op brengst van den nieuwen oogst wel toerei kend zijn en voordat deze is verbruikt, zou stellig nog veel kunnen worden gedaan om te verhoeden, dat een groot gedeelte der be volking sterft. Uit de te Berlijn ontvangen bolsjewieksche bladen kan worden geconstateerd', dat de toe stand in Rusland- met den dag erger w-ordt. Eenparig wordt verklaard, dat Rusland voor jaren een' land van armoe en ellende zal zijn. De sovjeUregeering zal alles doen om den naderenden- uitgehongerden massa's den toegang tot Moskou te 'beletten. De stad is door een sterke macht rood© traepen omge ven. Indien het hun niet gelukt, de massa's tegen te houden, zouden deze het is het „Acht Uhr Abendblatt", dat 'dit bericht uit Moskou 'zegt te hebben ontvangen door gifgassen worden teruggedreven. Hetzelf de blad verneemt verder uit Kopen hagen, dat de bolsjewieksche bladen een dag order van Trotzki publioeeren, waarin de commandanten der nieuwe rood© legers wor den uitgenoodigd groote troepenafdeelingen naar Jokaterinedar, de hoofdstad van het Koebangebied te zenden om den daar uitgebroken hongeropstand der Koebanko- zakfcen te onderdrukken. Men vreest, dat de opstand zich ook tot het gebied der Donkozakiken zal uitbreiden. Maxilm Gorki zal nog deze week te Hel- singfors aankomen om vandaar naar Duitsch land te reizen. Het dept. van Staat heeft de 'officieel© be vestiging ontvangen van het bericht, dat de ftcvaiion. mjjj w lui'ILUJIJJUII, 1L10 V'661 wOUar IlOIl'l* ./Aio *j\) triivaaj. vzaioiouxx guun wvxx,«i..i.xx.c/,xt/Ai.) vit/ vwuicixiwl vit? Vt3I«juiuiovut A o Laat Foster'fl Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gerond te worden. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zul ke uitstekende resultaten, doordat het uitslui tend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroege behandeling is het 'best. Bijtijds genomen, kunnen Foeter's Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorkomen. Duizenden dankbare vrouwen danken haar geluk en gezondheid aan dit speciale niergeneesmiddel De handteefcenng van James Poster komt voor op elke eahte doos. Te Helder verkrijg baar bij A. ten Klooster, Kelreratr. 96 f 1.75 per doos. bij de voorbewerking der bloem, (Adv.) door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). 66) Lntuisschen had ik een brief gekregen van ©en oude schoolvriendin, Betty Shaw, die in type en gelaatskleur op mij lijkt, maar een 'groote moedervlek als een grijpende hand op haar wang heeft. Zij is tijden geleden naar het Westen verhuisd, maar toen baar moeder stierf, ging zij naar Chicago, om ha nen kost te verdienen, en kreeg daar een aanzoek van een ouden aanbidder, die nu in Columbië woont. Haar brief diende om imjj mee te deelen, dat zij er heen ging om met hem te trouwen, en ik besloot toenl haar naam aan te nemen en haar uiterlijk na te bootsen, zoodat, indien ik erin slaagde de be trekking bij mevrouw Atterirary te krijgen en zij om referenties naar de stad in het Westen schreef, waar Betty gewoond had, mijn vermeende dndentiteit zonder twijfel kon vastgesteld worden. „Ik sloot ons huis, zonder adres achter te laten, sdhilderde de vlek op mijn gezicht en trok als Betty Shaw naar een goedkoop pen sion in de stad. Daar zette ik een advertentie in de bladen, waarin 'ik een betrekking als secretaresse vroeg en, voor zoover ik dat waagde, liet uitkomen, dat ik geen familie of kennissen' had. «Het lukte, want mevrouw Atterbury zelf was onder degenen, die zich tot mij wendden. Ik kan mijn gevoelens niet beschrijven, toen ik dezelfde auto, waarin ik dien godenkwiaar- diigen tocht had gedaan voor de deur van het pension zag stilhouden! Ik ging met de auto naar het huis dat ik in dien nacht had be zocht, maar de bediende, dien ik gesproken had, was weg en ik heb hem na dien tijd nooit meer ontmoet. „Herbert moet u veel van het overige van mijn geschiedenis verhaald hebben; hoe ik eiken nacht, waarin Ik durfde, naar de chèque en den brief zocht, en hoe ik den vermoorden man op den 'grond van de eet kamer zag liggen. „Er was eeni naaistertje^ dat mevrouw At terbury in de eerste dagen van mijn ver blijf aannam, om eemge dingen voor mij te maken, en zij trachtte mij te waarschuwen, dat ik gevaar liep in een val te loopen en verzocht mij, om heen1 te 'gaan. Zij was echter bang om meer te zeggen en haar bezoeken hielden spoedig op. Niemand anders dan zij heeft getracht om inij te helpen. „Ik voelde dat ik bespied en op de proef gesteld werd, en ofschoon ik op mijn hoede was, ben ik meer dan eens er zeer na aan toe geweest om mijzelf te verraden. „Toen rnien! tenslotte overtuigd was dat ik even d'om was als ik trachtte te schijnen, werd ik op mijn eerste boodschap uitgezonden om geld van een slaohtoffer te halen. Als ik nu daaraan terugdenk, kan ik nauwelijks be grijpen hoe ik er toe kwam om zulk een af schuwelijke taak op mij te nemen, maar mijn eigen1 leed en de dreigende schande voor mijn vader maakten mij hard voor de moeilijkhe den van anderen. Die eerste ervaring deed ik op in de opera, en een man in de loge naast mij overhandigde mij een envelop; hij had oen rond, plomp 'gezicht en een kleinen don- zigen knevel, en een vrouw bij zich die hem als „Toddie" aansprak." „J. Todhunter Crane," barstte Mc Oormick los, haar voor het eerst in de rede vallende. „Zij hadden hem in hun macht op een frau duleus contract met de regeering en konden een aardigen duit uit zijn zak kloppen. Maar ga, lalsublieft verder." Zij vertelde van hare ontmoeting met de mooie vrouw met het 'gouden haar in den win kel van den kunsthandelaar en van haar be zoek in het Egyptische museum, ingevolge Herbert's advertentie. Tijdens dat gedeelte van haar verhaal meed de jongeman in kwes tie zorgvuldig de oogen van zijn chef en de laatste viel haar niet opnieuw in de rede, maar toen het meisje vertelde van haar vruch- telooze bezoek in het Café de Luxe en de daarop volgende ontmoeting met de blonde dame uit den winkel in het Hotel Rochetfou- cald kon hij zioh niet inhouden. „Mevrouw Haddon Cheeverl" riep hij uit. „De jonge vrouw van een rijken, jalüensohen, ouden! echtgenoot, en de bende van mevrouw Atterbury had een pakje onnoozele brieven in handen gekregen, die zij aan den jongen Willie had geschreven, dezelfde die u in de Ctarnival Room aanklampte. Zij 'heeft u in het hotel tienduizend dollars overhandigd1!"' „Ik had nog een verontrustende ontmoe ting op denzelfden middag in het Café de Luxe. Het meisae bij wie geweest was, toen ik in den nacht van den storm naar huis teruggegaan was, kwam naar mij toe en groette mij, en ik was verlicht haar te negeeren, uit vrees, dat de_ een] of andere spiOn zou hooren, dat zij mij bij mijn eigen naam noemde. Zij was een van mijn intiem ste vriendinnen en ik kreeg het vreeselijk te kwaad. „Ik had nog andere moeilijkheden. Die mmti Wolvert, dien u pas in hechtenis hebt laten nemen, was begonnen mij lastig te val len met zijn attenties en liet Zich niet af schepen. Verder moest ik aldoor menschen inegeeren, die ik kende. Bij inijn tweede bezoek aan het museum stelde Herbert aan mij dien goeden ouden professor voor, dien ik vroeger te Kaïro, waar ik onder den grooten Mallory studeerde, ontmoet had. Hij herinnerde zich mij ondanks d'e moeder vlek en hij had argwaan genoeg, om mij later in de val te lokken m'et een papyrus, dien ik gezien had, maar ik gaf niets toe. „Mijn na-sparingen naar de oompromittee- rend© stukken werden voortgezet als ik anaar eeni'gszins gelegenheid er toe had, maar ik bon maar niet verder komen. Op zekeren nacht kwam ik van aangezicht tot aangericht tegenover Wolvert in de bibliotheek te staan, maar ik was hem bij mevrouw Atterbury vóór met eeni plausibel verhaal en zij geloof de -mij. „De volgende plaats, waar ik heen werd gezonden om een brandschatting in ont vangst te nemen, was de allerlaatste die ik verwacht had een kerk. Het was de aristo cratische kerk van St. Jude, op Bronsley Square, en de envelop met het geld werd mij op de collecteschaal aangeboden." Zij beschreef het voorval in bijzonderhe den en toen zij er mee klaar was, vroeg de speurder gretig: „Het was een dik mannetje met een uitge streken gezicht, met zware waMen onder zijn oogen? Dat is Hobart Walace, of ik laat mij vilenl Onder de papieren, die wij in Mike Hannigan's tasch vonden, toen wij hem aan het adres in Porter Street 'knipten waren tweehonderd aandeelen in een- zwendekxnder- neming van een' kopermijn, die hij op naam van een ander gesteld had. Hij had rich lie ver tot den laatsten droppel raten uitpersen, dan dat hij gewild had, dat de pers or het flauwste vermoeden van kreeg." „Ik werd nog op een andere boodschap uit gezonden," vervolgde het meisje, „naar de rechtzaal, waar het proces tegen Huston aan den gang was. Ik 'herkende den beklaagde als deni jongen chauffeur, die mij in den storm gered en mij thuis gebracht had in den nacht toen de vreemde vrouw kwam, en toen ik luisterde naar het getuigenverhoor en vernam, dat de moord op rijn vrouw in dien nacht gepleegd was en zijn leven af hing van het alibi, dat ik alleen kon leveren, beleefde ik het kwaadste oogenblik, dat ik nog gehad hadl Bij hem zat die arme juf frouw Pope, het naaistertje, dat alles ge waagd1 had, om mij te waarschuwen van me vrouw Atterbury weg te gaan. Ik kwam haar later in de gang tegen, en teen zij mij ver telde, dat Huston haar halve broer was, alles was wat zij op de wereld had, en ik zijn ge schiedenis van haar lippen hoorde, wist ik niet, wat ik moest doen. Mijn vaders goede naam was inij heel dierbaar, maar er stond een menschenleven op het spel. Dien heelen nacht streed ik mijn strijd, maar 's ochtends schreef ik een brief aan de advocaten van Huston, die met mijn waren naam geteebend was en waarin ik hun verzekerde, dat ik, zoo noodig zou verschijnen en op een bepaalden datum getuigenüs afleggen. Ik had dien brief juist op de post 'gedaan, dien ochtend, toen ik jou op North Drive tegenkwam, Herbert." Zij keerde rich naar Ross toe en hij ant woordde haar met een snellen druk van hare 1

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1