hoofdstuk der Stac' -vog~.'>ottng voo-* bet dienstjaar 1921, merkt de minister van ma rine a. i. onder meer het volgende op: Naar aanleiding van de uitgesproken vreos, dat de verdeeling van den 'bouw der ondcr- zeebooten O 9,10 en 11 over drie werven nie in 't voordeel van den Staat zou zijn, 'kan de minister mededeelen, dat z. L het belang om werkgelegenheid te scheppen in verschillen de oentra van de scheepsbouwindfustrie, zeker opweegt tegen het geringe financieele na deel, 'dat voortspruit uit verdeeling van den 'bouw bij drie bouwmeesters. De middelsoor; en kleine werven zijn voor den bouw van deze soort schepen niet ingericht. Zij ontvangen echter talrijke opdrachten voor den bouw van klein materieel voor het loodswezen, enz., waarvoor de groote scheepsbouwwerven min der in aanmerking komen. mismauOm mededacling, Russische sowjet erin heeft toegestemd de Amerikaansche onderdanen, die nog werden gevangen gehouden, te ontslaan, om zich zoodoende de voedselzendingen uit de Ver. Staten te verzekeren. De Amerikaansche re geering wacht echter voorloopig nog een beetje. Eerst moet nu nog "bericht komen, dat de Amerikaansche gevangenen in Rusland ook werkelijk losgelaten zijn. Japan en Rusland. Uit Tokio wordt gemeld': Hoewel' de ge welddadigheden in Siberië hier met groote aandacht gevolgd worden, schijnen er nog geen positieve plannen te zijn gemaakt om tegen de roode troepen op te treden. Gelbofd woTdit, dat Japan genegen zal zijn te handelen overeenkomstig de denkbeelden van de conferentie te Washington. In de staking te Kobe is nog geen verande ring gekomen. De Sovjet-regeering opgelicht Te New-York is Jacques Oibrario in hech tenis genomen. Hft was een vertegenwoordi ger van de Russische sowjehregeering, en zijn gevangenneming geschiedde op de be schuldiging, dat hij zijn eigen regeering had opgelicht voor een bedrag van een millioen dollar. De Russische regeering had bij de National Oity Bank dit bedrag gedeponeerd voor den aankoop van films en filmtoestel len. Van dat crediet heeft Oibrario honderd duizend dollar verduisterd. ZWEDEN. De uitbreiding van 's rijkswerf te Willems oord', waarvoor gelden worden aangevraagd, bepakt zich tot den aanmaak van een loods. De thans geldende prijs der materialen is niet van dien aard, dat om die reden uitstel zou zijn aan te bevelen. De ondervinding heeft geleerd, dat het zeer wenschelijk is aanbouw van kleine .vaar tuigen en belangrijke voorzieningen in eigen beheer te (kunnen uitvoeren, ten einde nien gedwongen te zijp het werk tegen eiken prijs aan de particuliere nijverheid te moeten gunnen. Het bezwaar, dat de werf niet voor den bouw van machines is ingericht, acht de mi nister niet overwegend, aangezien de werf te Willemsoord over een goed ingerichte stoom- werkplaats beschikt, waar een" deel van het machineoomplex kan worden vervaardigd en zij dus in gunstiger omstandigheden ver keert dan een groot aantal particuliere wer ven, welke geregeld' inschrijven voor den bouw van marine-materieel en in het geheel i niet ingericht zijn voor de vervaardiging van machines of ketels. Het ligt niet in de bedoeling om aan dezen aanbouw zoodanige uitbreiding te geven, dat aan de particuliere werven op merkbare wijze arbeid onttrekken wordt, terwijl het duidelijk is, dat verruiming van de werkgelegenheid ten gevolge zal heb ben, 'dat de kans, dat werkvolk van 's Rijks werf wegens gebrek aa'n werk zal moeten ontslagen worden, veel geringer zal worden. Vergelijking met de vroegere werf te Am sterdam kan geen juisten maatstaf ter be- oordeeiing van de onderwerpelijke< gelegen heid opleveren, aangezien die werf uitsluitend was ingericht voor aanbouw, terwijl de werf te Willemsoord altijd in hoofdzaak een' werf van uitrusting en herstelling zal' moeten blijven. Schoolreisjes. Op vragen van den heer Kleerekoper, be treffende verhooging van het tarief voor va- cantie-schoolreisjes en het kosteloos vervoe ren van één geleider voor elk geheel twin tigtal kinderen, heeft de minister van wa terstaat geantwoord: Vroeger was voor gezelschapsbiljetten voor uitstapjes van kinderen, voor elk kind verschuldigd 1/4 gedeelte van den gewonen enkele-reisprijs voor een volwassene. Aange zien de spoorwegmaatschappijen aanvanke lijk de gemeenschapsbiljetten niet duurder meenden te moeten maken; hebben zij bij de verhooging van de reizigerstarieven op 1 Juli 1910 den prijs per kind van 1/4 teruggebracht tot 1/6 gedeelte. Zoodoende bleef het te beta len bedrag nagenoeg onveranderd, hetgeen echter bij den inmiddels verhoogden levens standaard feitelijk neerkwam op een prijs verlaging. Daarbij kwam, dat de stoomboot- ondernemingen, haar prijzen voor kinderuit stapjes niet verlaagden, zoodat het vervoer ■per spoorweg goedkooper was en daardoor grooter werd dan wenschelijk was. Daarom werd met ingang van 1 Juni 1921 de prijs we derom bepaald op 1/4 gedeelte van den en kele-reisprijs. Voortaan zal slechts voor elk geheel twin tigtal kinderen één geleider kosteloos wor den vervoerd, omdat deze voorwaarde reeds vrijgevig genoeg is en de vroegere bepaling, volgens welke ook voor een gedeelte van een twintigtal kinderen één geleider vrij ver voer genoot, aanleiding gegeven heeft tot het misbruik, dat men door de splitsing van fei telijk bijeenbehoorende gezelschappen aan meer geleiders kosteloos vervoer wist te be zorgen dan strookte mtet de bedoeling van het tarief. Wegens de aangegeven redenen bestond er geen aanleiding aan bovenbedoelde maat regelen goedkeuring te onthouden. Openluchtspetera fe Bergen. De „Egmfondsche Kunstkring" fielden Ernst Krause) geeft de volgende week de laat ste serie openluohtultvoeringen in het mooie natuurtheater te Bergen. „De spelers van stad en lande", onder led- De zeelledenstaklng. Woensdag hebben te Stockholm bespre kingen plaats gevonden tusschen het ver bond van stokers en de reediers, waarin, vol gens „Politikenf', ibeide partijen tot een ver gelijk zijn gekomen. Het algemeen bestuur van den bond' van reeders imioet evenwel dit vergelijk nog goedkeuren, dat een loonsver laging van 20 pet. inhoudt. De staking der zeelieden duurt voort. Naar verluidt, zou het 'bestuur van den zeemans bond; dat Woensdag weer vergaderd heeft, echter thans ook 'bereid zijn een loonsver laging van 20 pot. in te willigen. De reeders zijn vrij onverschillig, daar het slap is in de vaart en er voor de schepen, welke moeten varen, wel bemanningen te vinden zijn. De Spanjaarden in Marokko. Te Melilla worden versterkingen ont scheept. Generaal' Navarro heeft Dinsdag; gemeld, dat zijin kampement, dat vol ligt met gekwetsten en zieken, voortdurend aangeval len wordt door den vijand. Hij gelooft het niet lang meer te kunnen volhouden en dringt er op aan, dat troepen uit Melülai hem komen bevrijden. De Kabieien uit het binnenland' verzekeren, dat zij bet lijk van generaal Sylvestre niet gevonden hebben. In de stelling Nadior bie den 160 man tegenstand' tegen 3000 aan vallers. Aan de directie der douane is order gege ven te beletten, dat. Spanjaarden van 20 tot 26 jaar de grens overschrijden. De Spanjaarden in Marokko. Uit Madrid wordt gemeld: Raisoeli, de lei der der opstandelingen, heeft, naar men zegt, aan Spanje aangeboden, de geheele Spaan- sche zone in Marokko te pacificeeren, op voorwaarde, dat hij tot kalil in dat gebied wordt aangesteld. De legerorganisaüa Volgens de „Avondpost" zal de voorgeno men legeronganisatie eerst haar volledig be slag krijgen na de verkiezingen van 1922. Tot dien tijd zal het legerstelsel In zijn tegen* woordigen vorm worden gehandhaafd'. Het moet niet in het voornemen liggen van den huldigen minister van oorlog om over te gaan tot splitsing van het leger in z.g. kern en reservetroepen, zooals het voorstelsPop beoogde. Snpptetolre marine-begrooting voor 1921. In zijn memorie van antwoord' nopens het wetsontwerp tot verhooging van het Vide „Je hadit mij in vertrouwen moeten nomen, Ross," zeide hij op verwijtenden toon tot zijn helper. „Toen je 'bij mij aankwam met al die bijzonderheden over den moord op de Ko meet ©nl zoo meer en mij vroeg, om imjjn mannetjes te verzamelen voor een overrom peling aan de North Drive op het sein van een fluitje, heb ik je toegestaan om bet zaakje op te knappen, maar als je maar even te verstaan hadt gegeven, dat deze jonge dame in gevaar was in handen van die bende worgors"- „U had hen misschien te vroeg erop los gelaten en zoodoende haar plan bedorven, Chef," zeide Ross met een leepen glimlach. „Bovendien had u zoo iets gezegd van "lui die met hetzelfde sop overgoten waren, weet u wel, en ik wilde bewijzen, wie oneerlijk spel speelde enf wie niet." Mo Oormick kleurde. „Jongentje, ik heb gezegd dat ik de eerste zou zijn, om mijn verontschuldiging te ma ken, en ik doe dit Meibij van heeler harte. Maar wat moest ik denken: je beschermde de jonge dame met het litteeken telkens op nieuw, dwarsboomde mij en zeg mij eens?" Hij brak af en zag het meisje aan. „Hebt u wel eens gehoord van een lastige oude dame, die madame Dumois heet?" „O ja l" Zij lachte met allerliefste kuiltjes in baar wangenl „Herbert is van plan om mij aan haar te vertoonen binnen binnen zeer korten tijd!" Daarna woid haar gezicht somjbar en zij huiverde. i „Er is een vraag, die ik niet heb durven doen, ofschoon zij sedert dat akelige oogen- blik dag en nacht mijn hersens gepijnigd heeft. Wie heeft George Breokinridge ver moord?" hand, maar zjjn oogerc tintelden, teen hij zeide: „Je hebt den Ohef mog niet verteld, wie jou in de rechtzaal de brandschatting be taalde!" „Het was de rechter zelf," riep zij uil „Hij liet het eüvelop lm mijn schoot vallen, toen hij na de zitting langs mij kwam." „Rechter Garfordl" Mo Oormick Vloog in zjjn Stoel op. „Wat ter wereld konden zij van hem weten? Het lijkt niet mogelijk!" „Vergeet niet dat er meer dan een verden king op hem rust wegens omkooping in ver band met de zaak van Taylor," herinnerde Ross hem. „De oppositie heeft er bij de laat ste verkiezing veel munt uit geslagen. De bende van mevrouw Atterbury kan wel het een of ander bewijs tegen hem in handeni ge had hebben." „Groote goden! Het kon hen Met schelen, wien zij het vuur aan de schenen legden, wat?" gnuifde Mc Cormick. „Toch is er maar een enkele jonge dame noodig 'geweest, om de heele bende schaakmat te zetten! Ga door, juffrouw Westcote: ik ben nieuwsgierig om de rest te hooren." Het meisje vertelde haar geschiedenis tot het eind en toen zij blaar was, begon de schemering buiten te vallen. De oogen van d'en Chef glinsterden van bewondering toen zij vertelde van haar wanhopig avontuur in de muziekkamer en het cloroformeererï van Wolvert, maar zijn openhartige, vriendelijke gezicht was ernstig geworden toen zij ver nam van den eensgezinden stormloop van de samenzweerders tegen haar en het blazen op bet fluitje dat levea of dood voor het meisje beteekende, d'at alles 'gedurfd en de overwinning tegenover een ongelooflijke overmacht behaald had.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2