1 zonderheden omtrent de oorzaak ontbreken Luitenant ter zee de Bruyne was te Soes- terberg gedetacheerd 'voor de draadlooza te legrafie en telefonie. Blijkens eene bij! den Generalen Staf ont vangen telegrafische mededeeling, is de toe stand van den bij het vliegongeval nabij Zie- rikzee verwonden luitenant ter zee-vlieger De Bruyne bevredigend en is levensgevaar niet aanwezig. Vliegen In Indlë. Het Parijsche blad „Matin1' bevat een brief uit Batavia van FHermit, den mecanicien van aviateur Poulet, die daar op de mislukte rede naar Australië zijn blijven hangen. 1'Her- mit beschrijft de groote activiteit van de Duitschers op vlieggebied in Nederlandsch- Indië. Dezen gaan bij Batavia een groote vliegschool openen, waar ze, onder meer op Pransche toestellen, onderricht willen gaan geven, pleiziervluchten organiseeren enz. Alles wordt daarvoor door de Duitsche regee ring betaald en de toestellen en motoren tot hun beschikking gesteld. IHermit betreurt het, dat de Franscho re geering niet zoo verstandig is om ook der gelijke dingen te doen, die zulk ®em uitne mende propaganda vormen. Hij amnon'ceert, dat, wanneer Poulet en hij terugkomen uit China, waarheen ze thans eerst vertrekken, ze trachten zullen met eigen middelen ergens ün ons Tridifi een viiegstóhoöl te vestigen. Overzee-vlucht Den 4en Juli vertrokken twee marine-vlieg tuigen van Soerabaja naar Boma. Het doel van de vlucht is langs de kleine Soenda-eilanden Makassar te bereiken. De tocht gaat via Kombalbol, waar een torpe dojager is gestationeerd met een olievoor raad. De vliegtuigen werden om 8 u. 80 's-na- middags te Boma verwacht. Vandaar zouden ze den volgenden morgen 8 uur naar Makas sar vertrekken, waar zij 6 Juli 's middags om 12 uur verwacht werden. Een merkwaardig vliegongeluk. Door het 'beklemd raken van de hak van een vrouwelijke passagier in een stuurket- ting is te Melbourne eeni vliegmachine neer gestort, waardoor drie menschenlevens verlo ren gingen. De 'bestuurder van het vliegtuig werd op slag gedood en de twee anderen stierven later aan de bekomen verwondingen. De rechter schoen van de dame werd terug gevonden in1 het wrak van de machine. De dame zat aan de rechterzijde van de machine. Men neemt aan, dat de bestuurder een scherpe bocht heeft willen maken, en dat toen een schoen van de dame bekneld is ge raakt tusschen den stuurketting en den hou ten wand. Zoodoende kon de pilot zyn_ bocht niet voldoende nemen. Deze oorzaak is ook door de justitie als de reden van het ongeluk aangenomen. De R. 32 over1 den Atlantlschen Oceaan. (Washington, 8 Aug. Het nieuwe Ameri kaansche luchtschip R 82, dat pas in Enge land voltooid is, zal volgens mededeeling van het departement van Marine den 25sten Aug. zijn eerste vlucht over den Atlantlschen Oce aan aanvangen, en onder leiding Van com mandant L. H. Manlield, en met een beman ning van 12 officieren en manschappen van de Amerikaansche marine uit Howden (Enge land) vertrekken. Het schip zal eerst op een lage hoogte vliegen, doch zoodra het boven de zee gekomen is, stijgen, en op grootere hoogte blijven vliegen, totdat Amerika be reikt is. BUITENLAND. De conferentie te Washington. Londen, 8 Aug. Naar Reuter uit Washing ton verneemt, heeft, alvoren formieel de wa- penstilstandsdag op 11 November voor te stellen als openingsdatum voor de conferen tie nopens de ontwapening, het departement van staat van Engeland de verklaring ge kregen, dat het bereid was, eiken datum te aanvaarden. Men gelooft, dat Japan even eens daartoe bereid is, maar Japansclie krin gen vreezen, dat do 'groote afstand, welke Tokio van Washington scheidt, het onmoge lijk zal maken do conferentie zoo vroeg te laten bijeenkomen, als men wenscht. Do wis seling van gedachten tussohon de betrokken mogendheden over de agenda der conferen tie duurt voort. Amerika hoopt, dat de kwes tie van Yap geregeld zal zijn voor de bijeen komst der oonferentie. OPPER-SILEXIE. Berlijn, 5 Aug. Hot te Berlijn verschij nende Pooktcho blad „iDzlemnlk Berllnski" meldt uit Warschau, dat het verbond van ge wezen insurgenten, met het oog op de aan staande zitting van don Oppersten Raad, oen reeks ©isohen openbaar maakt. Daarin heet het o. a.: Wij gelooven, dat de vertegenwoor digers van Frankrijk, Italië en Amerika niet zullen instemmen met het Engelsch© plan. Wij verklaren, dat wij een verkrachting van onze rechten door den Oppersten Raad als een uitdaging zouden beschouwen, waarte gen wij eensgezind in verzet zouden komen. Bajonetten vreezen wij niet. Berlijn, 5 Aug. De Engelsche pers her vat haar waarschuwingen aan Frankrijk ter zake van Opper-Silezië. De „Westminster Gazette" schrijft, dat het conflict den vrede van Europa bedreigt. De uitslag van de volksstemming in Opper-Si- lezië dient door de geallieerden op eerlijke wijze te worden aanvaard. De „Pall Mali Gazette" beschuldigt de ver tegenwoordigers van Frankrijk er van, den tegenstand der Poolsche militairisten tegen den Oppersten Raad te dulden. De „Evening Standard" verklaart, dat het on zichzelf staande optreden van Frankrijk de entente onherroepelijk zal verscheuren. De Kamercommissie voor de buitenland sche aangelegenheden te Rome heeft het voorstel verworpen, aan de Italiaansche ver tegenwoordigers op de oonferentie te Parijs bepaalde instructies te geven. Een der sprekers verklaarde, dat, indien Italië in dezen met Frankrijk samenging tegèn Engeland, het zou meehelpen aan liet begaan van de grootste dwaasheid. Daardoor zou Italië op economisch gebied een vazal staat worden, Dei Briteche njKSCOnfererrtle. Londen, 6 Aug. De welingelichte poli tieke correspondent van de „Daily Ghroni- cle" zegt over de rijksoonferentiq, dat de wensch, om de oonstitutioneele positie te be palen ten opzichte van het geven van advies aan de kroon in de buitenlandsche politiek, der verschillende deelen van het rijk, vaak het onderwerp is geweest der besprekingen. Er is een overeenstemming bereikt, die mis schien een keerpunt beteekent in de oonsti tutioneele geschiedenis van het rijk. Deze komt, volgens dien' oorrespondent, daarop neer, dat de buitenlandsche politiek alle de- mocratiën van het rijk moet vertegenwoor digen, zoodat het heele imperium als het ware met een tong spreekt. Als de rijksoonferenitie niet bijeen, en daar om niet in staat is, haar oordeel te kennen te geven, moet de regeering toch adviezen inwinnen, zooveel dit slechts telegrafisch of op andere wijze mogelijk is. Het tweede belangrijke onderwerp op de conferentie was, volgens' den correspondent, de beslissing over de kwestie van de Zuid zee, in verband imet de maritieme verdedi ging, en de vernieuwing van het Engelsch- Japansche verhond. (Men kwam overeen te bepalen, „dat de behoefte, om samen te wer ken met de Vereenigde Staten in de aange legenheden der wereld, het eerste beginsel moest blijven der Britsche politiek. De kwes tie van de Zuidzee, en wat daarmede samen hangt, was daarom uitgesteld tot na de oon ferentie over do ontwapening. Ongeluk met pen motoromnlbus. Ih het Zuiden van Londen had Donderdag middag een ernstig ongeluk plaats. Een mo toromnibus met twintig passagiers reed in volle vaart tegen een vracht auto, die uit een garage kwam. Door de botsing werd 't stuur beschadigd van den omnibus, welke daardoor het trottoir opreed en tegen den muur van een hotel omver viel. De bestuurder en een passagier werden op slag gedood, terwijl zes passagiers ernstig en negen licht werden gewond'. IERLAND. Londen, .B Augustus. De belangstelling in de Iersche kwestie is weer aangewakkerd door het bericht dat op 16 Augustus het Sinn Fein parlement zal bijeenkomen, om het aan bod van Lloyd George en de houding van Ulster te bespreken. De hoofdmoe ilykheden, zegt do Times, lig gen nu tusschen Noord- en Zuid-Ierland, en niet tusschen Ierland en de Britsche regee ring. De wapenstilstand wordt streng geëerbie digd. FRANKRIJK. Hef derde gevaL Na den moord en de berooving in den nachttrein Parijs—-Marseille en een derge lijk incident op de lijn St. Germain—Parijs, thans geval No. 3 en weder op de P. L. M. lijn. In den nacht van' 1 op 2 Aug. zijn drie le klasse-reizigers in hun slaap bestolen: de een verloor zijn gouden horloge en een beurs met 3000 frs.; de tweede een portefeuille met 8800 frs. en een ring van 1000 frs.; de derde een citybag met geldswaardige papieren. DANTZIG. Uit den Volksdag. Dantzig, 4 Augustus. In den Volksdag is het heden tot ernstige botsingen gekomen met de 'linkerpartijen, die er zich tegen ver zetten, dat er een afdeeling veiligheidspolitie in het gebouw van den Volksdag was. De vergadering moest herhaaldelijk afgebroken worden. Communistische afgevaardigden vie len op een burgerlijken afgevaardigden aan. De politie nam twee communisten in hechte nis. Het gebouw van den Volksdag en de re- geeringswijk 'zijn door de politie afgezet. Aanslag verijdeld. In Dantziger particuliere kringen verluidt, dat de communisten Donderdag een poging hadden willen doen om zich van den vrijstaat Dantzig meester te maken. Door de arresta tie der leider werd het plan verijdeld. RUSLAND. Opstand te St Petersburg? Riga, 5 Aug. In Petersburg zou een ern stige revolutie tegen de eovjetregeering uit gebroken zijn; deze is verdreven en de anti- bolsjewisten zijn meester van de stad. Uit Oonstantinopel wordt bericht, dat de gouver nementen Tambow, Woronesj, Koersk en Orol in vollen opstand zijn. De opstandelin gen hebben de overhand. De cholera. Do bladen te Moskou bevatten de officieelo mededeeling, dat de cholera-epidemie zich over zes nieuwe goevernemonton heeft ver breid, n.1. Podolskaja, Welga, Podtawa, Kief, Twer en Smolensk. Het aantal door de epi- dimie getroffen departementen stijgt hiermee tot 24. De regeering heeft het vrije verkeer der bevolking in dë betrokken plaatsen ver boden en last gegeven de strengste desinfec- tiemaatregelen te nemen. SPANJE. Madrid, 4 Augustus. Naar aanleiding van door sommige gevangenen afgelegde be kentenissen zijn er twaalf personen gearres teerd, die elkaar wederzijds beschuldigden. Zij gaven aanwij'zigingeni over de opslag plaatsen van bommen en over de aanslagen, waaraan zij hebben deelgenomen, w.o. die to gen den burgemeester van Barcélona, de ty pografen van het blad Publicidad, en ver scheidene koffiehuizen, te Rambla, waar de vorige maand bommen zijn geworpen. De Spanjaarden ln Marokko. Parijs, 5 Aug. De toestand in Spaansch-Ma- rokko is verergerd; de kolonne onder gene raal Silvestre, die bijna was vernietigd, thans onder bevel van den opvolger, generaal Na- varro, heeft zich overgegeven. Deze oaputilatie heeft aan de 30000 Rif-Ka- bylen den toegang geopend tot Melilla, welke stad thans is ingesloten. ZUID-SLA VIE, De strijd tegen de communisten. Hot voortgezet onderzoek naar het commu nistisch schrikbewind te Belgrado heeft ge leid tot de aanhouding van twintig studenten. Een nieuwe aanslag op prins-regent Aloxan- der bleek in .voorbereiding te zijn. Verschil lende ministers hebben dreigbrieven ont vangen, waarin hun doodvonnis beteekend wordt. De gevonden brieven wijzen op een vertakking van de samenzwering in Bulga rije. De aanslagen zijn te Moskou 'beraamd, uitgewerkt en gefinancierd. De regeering heeft haar gezanten opgedra gen aan de regeeringen, waarbij zij geaccre diteerd zijn, de uitwijzing te verzoeken van de Zuid-Slavische communisten. De „Slowenski Narod" uit Laibach ver neemt uit Belgrado, dat ingevolge de nieuwe wet tot bescherming van den staat alle ge meenteraden met ©en communistische meer derheid moeten worden ontbonden en in deze gemeenten nieuwe verkiezingen moeten wor den uitgeschreven. Na afloop van .de zitting der Nationale Vergadering, welke de opheffing der immu niteit van 58 communistische afgevaardigden 'had aangenomen, heeft de politie het bestuur der communistische partij in hechtenis ge nomen. KORTE BERICHTEN. Naar verluidt staan de groote petroleum- bronnen van Soerakhani (nabij Bakoe) in brand. De regeering van Azerbeidsjan is niet bij machte hei vuur te bestrijden tengevolge van de vijandige houding der bevolking. Het Britsche smokfcelvaartuig „Henry L. Marshall", dat door een schip van de Ame rikaansche douanepolitie naar New-York was opgebracht, had 1200 kisten Schotsdhe whisky aan boord. Tentoonstelling van phetografieën. De heer Jac. de Boer, photograaf alhier, houdt van 1 tot 15 Augustus een expositie in het „Oude Raadhuis"- te Schoorl van een col lectie kunstphotografifiën viah miooi Schoorl en omstreken'. Nederlandsche Vereenlging tot Bevordering der Danskunst. Uit mededeelingen op hef te Londen ge houden congres, van de Imperial Society of Dance-Teachers blijkt, dat in het komende seizoen de Fox-Trot en de -One Step met hun nieuwe „Slimmy" variaties, zoomede de moderne Walz (Boston en Hesitation) hunne populariteit zullen behouden. Verder zal de nieuwe en eenvoudige Tango zeer zeker veel opgang maken en haar weg naar het dansen de publiek vinden. De nieuwste dans, ge naamd de „Chucho", zal eveneens om zijn eenvoudigheid en het bevatten der meest be kende passen uit Fox-Trot, One Step, Tango en Hesitation, zoomede om de licht bevatte lijke 3/4 Mazurka-muziek, bij allen in den smaak vallen. Het dansinstituut Benoit H. Polak verte genwoordigt de Society voor Helder. Bouwmeester in Shakespeare's stadL Morning Post en Times bespreken Bouw meesters Shylock Woensdagavond te Straf ford. De Morning Post vond de uitbeelding van de rol zoo uitstekend, dat onze Neder landsche vertolking niet disharmonieerde. Gebaar, uitdrukking en stem maakten het verstaan van de woorden onnoodig. De cri- tiek was verdeeld over de vraag, of Bouw meesters Shylock de grootste was, óóit te Stratford gezien. Er was echter merkwaar dige eensgezindheid; dat de uitbeelding, on danks zekere buitensporigheid in gebaar, bijzondere uitwerking had. Portia's uitbeöl- ding in de rechtszaal-scène leed door Shy- lock's ongewone activiteit. De Times, herinnerend aan Bouwmeesters vroeger optreden in Engeland, constateert: zijn Shylock staat op 'zichzelf; een gedeelte van het publiek lachte om de Nederlandsche weergave, doch Bouwmeester's stijl is meer iets om naar te jkjjken dan om te luisteren en in vele scènes kon men de vreemde taal vergeten, daar de mimiek zoo perfect was. Bouwmeesters spel was wonderbaarlijk; nochtans werd een oagenblik gestoord door het hysterisch gelach van een paar toeschou wers, hetgeen een slecht compliment voor de suprème tooneelspeikunst van den suprómen acteur was. Verfrlsschend besluit de Times: Hot is hoogst onplezierig Shylook's karakter te zien, sedert hier on den laatsten tijd de nei ging bestaat, van Shylock ©en vervolgden heilige te maken! Bouwmeester's spel ln som mige tooneelem, moest door eiken hoogstre- venden acteur gezien en bestudeerd worden. GEMENGD NIEUWS. Dloronjcugd ln Artls, Wie dezer dag?n Artls bezoekt, vindt hier on daar alleraardigst „jong goed". In do Roofdierengalerij spelen twee me- weefcsche 'leeuwenwelpen met elkaar, met hun moeder en met hun „speelgoed", een van de zoldering aan een,'-staaldraad afhangenden speel'klos. Een pasgeboren Brahmen zoboekalje, mlooi blank, en fijn van vormen als Kopenhaagsdh porselein oefent zich in 't loopen, sprin gen en afstand leeren nemien. Een' buur meisje,, een jonge Gayal van eenige maanden, wordt al een aankomend koetje. In 't Apenhuis ziet ge een onlangs geboren baby, Oampong-aap, een' baviaantje, een dloor de moeder overal meegedragen jonge mahi. Viooral de drie uitgelaten jeugdige chimpan- só's en de pas aangekomen, grappige jonge Oerang-oetans trekken iedrs aandacht In de perken van het nieuwe Eenhoevige n- huis dartelen thans twee Shetland-pony-veu- lentjes, en in het Olifantenhuis valt, behalve een( jeugdig in Artis geboren nijlpaard, een altervermakeUjkst jong wild zwijntje een Surinaamsche witlip-pecari te bekijken, dat bij wijlen onder geleide een wandelingetje in de omgeving onderneemt of ook zijn oppasser volgt als diens werkzaamheden hem naar el ders in den tuin roepen. Bijzonder aardig zijn ook de jonge Skuns, Amerikaansche stinkdieren in de ronde kas, die door een poes gezoogd en opgevoed wor den. En voorts zijn er bij de vogels overal kui kens; jonge ooievaars, wilde zwanen en wilde eenden, allerlei jonge fazanten, pauwen en kalkoenen, om van den aantrekkelijken in houd van Cantelo's broedmachine maar niet t© gewagen^ terwijl de kleine zaal ln het Aquarium een' keur van ln Artis geboren erotisch visohbroed te bewonderen geeft. (Tel) De brand te Zandvoori. Het Palais d'Eté is op beurspolis verzekerd voor 850.000. Andere personen lijden echter 'groote schade. De ergste slachtoffers zijn in dit geval weer de artisten. Wij spraken den ooncertmeoster, die getracht had zijn muziek te redden en nog op het tooneel geweest was, toen de geheele zaal al een vuurzee was. Neervallend brandend' houtwerk had hem spoedig echter teruggedreven, zoodat al zijn muziek verloren is gegaan. Ook de cello van den cellist, een instrument, dat gauw een waarde gehad zal hebben van 800, is ver brand, terwijl er ook een viool van 700 is verbrand. Behalve dat deze artisten dus hun broodwinning missen, zijn ze nu ook nog hun instrument kwijt. („HbL"). Smokkeldrama aan de grens. Eenige dagen geleden trok een bende, van wel een 30 smokkelaars (Duitschers) over de grens. De eerste 8 zaten op fietsen en waren met messen en revolvers gewapend. Tusschen Iierkrade en Herzogenrath, op Duitsch ge bied, ontstond een gevecht tusschen de eer ste 8 voorryders en de grensbeambten. Er werden eenige schoten gelost, waarby een man uit Keulen, gehuwd en vader, werd ge dood. De 8 hoofdpersonen van de bende wer den aangehouden, waarby 150 K.G. koffie en 81.000 sigaretten in beslag werden genomen. Afgekeurd vleesch. Bij begraving van voor de gezondheid scha delik gekeurd vleesch en afval koesterde de politie te Nieuwer-Amstel achterdocht. De keurmeester werd ontboden en by opgraving 'bleek, dat in plaats van het door hem afge keurde varken, door den slager was medege ven een afgekeurde big. By onderzoek bleek, dat het afgekeurde varken netjes was vervoerd en verkocht tegen geringen prijs aan een slager in de Haarlem mermeer onder Osdorp. Het vleesch werd in beslag genomen en tegen alle deelnemers aan de knoeiparty pro cesverbaal opgemaakt. Be non vero. Een) bakker te St. Eoyes, een dorpje bij Quebeo, kocht de boter, welke hy noodig had, by een boer in de buurt. Op een goeden dag meende hij, dat de bo ter niet meer het behoorlyke gewicht had; hy ging zyn pondjes boter dus wegen; en bevond, dat telkens meer aan het gewicht ontbrak. De bakker vond dit toch wel al te bar, zoodat hy zyn boertje aanklaagde. De rechter deed beiden voor zich verschij nen1 en vroeg den boer: Hebt gy weegschalen? Ja zeker, Edelachtbare. En gewichten? Neen. Wat? Maar hoe (kunt u dan uw boter afwegen? O, heel eenvoudig. Sinds de bakker by mij koopt, neem ik myn brood by hem zijn pondsbrooden dienen ndj tot gewicht om nnjn boter af te wiegen. Als het gewidht er niet is, dan is dat dus 'zyn schuld, niet de nnjne! (Deze niet onvermakeiyke variatie op het thema van den bedrieger bedrogen, maakt het Bulletin paroissial de St Germain1'Aux- errois wereldkundig. Het laatste! De laatste mode van de Amerikaansche badplaatsen is, volgens de „Figaro"; De tip-top-dames laten op een van haar vingernagels, met een tot dusver onbekend gebleven procédé, het portret teekenen van „hem". Het rosé van den nagel geeft het por tret een zachte tint. De „Figaro" spreekt de boosaardige hoop uit, dat zuik een portret niet onuitwischbaar 'zal zyn. Een duistere geschiedenis. Even vóór den aanvang van een grooten bokswedsti-yd in New York, tussoken Joe Lynch en Pote Herman, gingen plotseling de lichten uit. In het byzyn van 2000 personen, die voor de loketten stonden, om kaarten te nemen, drongen drie mannen naar het loket No. 18, waar de dure plaatsen verkocht wer den, hielden don kassier oen revolver voor en verdwenen met het geld, dat zy door het loket heen weghaalden. Hoewel er toezicht was van 50 politio-beambten dn uniform en vyftig in civiel, wisten de dieven te ontko lmem. In de duisternis sloeg een groot aantal zak kenrollers hun slag. Er onstonden vechtpar- tyen, d'le met veel bloedneuzen on gescheurde kleeren afliopon. Slechts met moeite kon de politie de orde herstellen. In zes maanden multl-millonalr. Do Duitsche politie heeft den laatsten tyd invallen gedaan in de kantoren van vele bookmakerpfirma's, die tegenwoordig in Ber- lyn prospereeren. Het doel was vast te stel len, of deze ondernemingen, die enorme divi denden maken in sommige gevallen 50 tot 100 in zes maanden aan haar belasting verplichtingen) hadden voldaan. De invallen leverden interessante gegevens op. Er wer den enorme geldsommen in beslag genomen, maar by lange niet genoeg voor de belastin gen, die betaald hadden moeten worden. Een typisch voorbeeld van dit soort van zaken doen is de firma Max Klante Ckx, die dertig miHioen mark aan haar cliënten uitbetaald heeft, zonder aftrek van belasting. Max Klante, de oprichter van deze instel ling, was een photograaf van beroep. Toen hy in den. afgeloopen winter naar Berlijn kwam, was hy zoo arm, dat hy zyn fototoestel (moest verkoopen. Hy probeerde het op de renbaan en de for tuin was hem gunstig. Hy kreeg goede tips en had spoedig een groote reputatie op de renbaan. Men sloot posten bij hem af on spoedig was hy in staat een vennootschap met een kapi taal van 6000 mark te stichten. Dat steeg weldra tot 8 milüioen mark en op het ©ogenblik van den' inval bedroeg het niet minder dan 20 millioen. Klante had ondertussohen een café, waar hy fraaie kantoren inrichtte met een café voor cliënten beneden en praohtige kamers boven, waar druk gewed werd. Klante betaalt steeds prompt uit en schynt geregeld 'boek te hebben gehouden. Hy heeft een eigen renstal en legde zich ook op de fokker'j toe. Hy is op verschillende Duitsche renbanen bekend om zijn pTacht-auto. Als waarborg voor de betaling der belasting hoeft hy den autoriteiten de beschikking gegeven over zyn bankoonto, ten bedrage vatn 10 mil- Hoen. Een dreigende bergoainstrophe. Ulit Beriy'n werd dezer dagen aan de „Daily Mail" gemeld, dat de Sandling, een berg van ongeveer 190Q M. hoogte in het romantische Salzkammergut (Opper-Oostenrijk), in den laatsten tyd gevaarlijke aardverschuivingen en lawines vertoont. Byna dagelyks komen er reusachtige rotsblokken van den top naar beneden op de wedden en lager gelegen hel lingen, hetgeen voor de veiligheid der boe ren en hun vee groote gevaren oplevert. 'Op de Westeiyke 'berghelling is een steen laag losgeraakt. Tengevolge hiervan heeft de spits haar steun verloren, en de val van alle daaraan .grenzende welden, bosschen en rots blokken, en van den stellen bergkam zelf, die daar torenhoog bovenuit steekt, is thans in de naaste toekomst te verwachten. Door den ©normen druk der losgeraakte rotsmassa's stroomen er feitely'k uit het inwendige van den berg, voortdurend aarde en klei de dalen binnen; deze stroom heeft zich reeds tot op /een afstand van drie K.M. van den berg voortbewogen en een groote oppervlakte bosch bedolven. De laatste maal stortte in de Alpen een bergtop neer in 1881, toen' de spits van de Plattenberg naby Eim naar beneden viel, doordat het gesteente van den berg door groeven was ondermijnd. By die ramp kwa men niet minder dan 115 personen om het leven, waarvan er zich velen op meer dan een myl afstand van den 'berg 'bevonden. Zy wer den bedolven door den stroom van rotsblok ken en aarde. Verduistering. Dr. J. Mann, te Leopoldshalle, de bestuur der van het vroegere penningkabinet, is, naar men uit Berlyn meldt, aangehouden wegens verduistering van munten ter waarde van millioen mark. Mann heeft na zy n aanhouding zelfmoord gepleegd door cyaankali in te ne men. Men onderzoekt of deze zaak in verband staat met die van den Beierschen minister Frauendorffer. Dieven en diefjesmaat. Twee wisselloopers van het filiaal van de Elsassische Bank te Keulen, die gevlucht wa ren, na 2.800.000 mark te hebben verduisterd, hebben zich vrijwillig by de politie aange meld. Zy bezaten nóg slechts 80,000 mark. Volgens hun beweren zou het grootste deel van het geld hun zyn afhandig gemaakt door een valsche detective. Een belangwekkende tocht door hei (jsgebled Maandag zyn uit Liverpool twee schepen vertrokken om deel te nemen aan de handels expeditie naar Siberië die door de All Rus- sian Gooperative Society is georganiseerd. Er zullen nog drie andere schepen aan de expeditie deelnemen, w.o. twee Britsche sche pen, die uit Hamburg en Noorsche havens zuilen vertrekken. In 't ysgebïed zal de expe ditie geleid worden door een van de grootste en nieuwste yslbrekers. Kapitein Sverdrup, die zich aan boord' van den ysbreker zal be vinden, is uitstekend bekend met de vaart op do Karazee en de Siberische rivieren, want hy was de rechterhand van Nansen by de tochten van dezen Poolreiziger. De schepen hebben een algemeene lading aan boord en zullen waarschyniyk met Siberische produc ten terugkeeren. Naar de /Daily Chroniole" verneemt, hopen zy diep door te dringen in in het Russische Poolgebied, wellicht tot Omsk en Krasnojarsk, een afstand' van 2000 myl. De Poolreiziger kapitein Rextine zal hydrografische en barometrische opnamen doen ten 'behoeve van technische doeleinden. („TeL"). Nood leert.trouwen. Nood leert.trouwen zou men kunnen zeggen naar aanleiding van de mededeelin gen, die de Petrogradskaja Prawda gekregen heeft van het stastistisch bureau te St. Pe tersburg. Volgens de volkstelling van Augustus 192Q (bedroeg do bovolddng "v&u, iSt. Pefcersburg 1772,000 mensohen. Daarby was do verhou ding van vrouwen tot mannen 100 tegen ,72. Vóór den oorlog telde St. Petersburg zonde® voorsteden 2.078.000 inwonera Tot aan den oorlog was het huwelijksclj- fer t° St. Petersburg lager dan in Londen pn I arijs on bedroeg 6 huweiyken op de 1000 inwonera In 1916 daalde dit tot 4.7. op 1000 inwoners. Na de revolutie steeg hiet aantal echter snol. Reeds in 1919 treedt een ver- Bcnynsel op, dat nog ln geen ander land ge- zien ls en ook geen voorbeeld ln de go- sohledenis heeft: het huweiykscyfer stygt tot 2Q op de 1000; in 1919 wordt dit zelfs 21 en in het loopend jaar handhaaft het zich tot nu toe op 24. De leider van het statistisch bureau geeft als verklaring van dit vej> Bohynsel: de economische nood. Vroeger wa ren de mannen, die ©enigermate goed ver zorgd waren; zeer weinig geneigd in het hu- weiyk te treden met vrouwen, die niets be- eaten.Thans echter, nu de vrouwen, net als de miannen verdienen en werken en hetzelf de rantsoen 'levensmiddelen! krygen, is de huwelijks-vrees de® mannen plotseling sterk verminderd. By zonder sterk toegenomen zijn de huwen lyken tusschen personen uit de verschillen de volkeren, waaruit Rusland bestaat. Ook het geboorte-cyfer is gestegen. Vóór den oorlog deed ook te St. Peterstmrg de ge boorte-teruggang, die in West-Europa te constateeren viel, zich gevoelen. Terwyi in Rusland 44 geboorten op 1000 personen voor kwamen was dit in St. Petersburg slechts 29. Gedurende den oorlog daalde dat tot 22, 19 en in 1917 zelfs tot 16. Na de revolutie hield die daling eerst nog aan en kwam in 1919 tot 14. Maar in 1920 stygt hot getal tot 211/» en heeft in de eerste 4 miaanden van 1921 M reeds het verbazingwekkende eyfer van 84 bereikt. Het sterftocyfer bedroeg vóór den oorlog 23 op do 1000 inwoners. In 1919 bereikte het de schrikwekkende hoogte van 72 per 1000, daalde in 1920 tot 60 onj in de eerste vier maanden vandat jaar tot 27Vj. Do bölgjewieksche statisticus betoogt ton slótte met trots, dat St.Petersburg thans weer een natuurlijken aanwas van bevolking heeft, waarbij veel meer jongens dan meis jes geboren worden. i m

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6