FRltNSCl.DÜiTSCH.tNGELSCH. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse No. 5438 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1921 49e JAARGANG ■Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDAOTEUR-UITG-EVER: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intero. Telefoon 50 BUITENLAND. DE OPPERSTE RAAD. De bijeenkomst van den Oppersten Raad. FEUILLETON. Ingezonden mededeeling. OPPER-SILEZIE. Met vriendelijke groeten, Uw Shirley." De moordenaar van majoor Montalègre. Concentratie van Poolsche troepen? DUITSOHLAND. Een communist voor den rechter. Ingezonden mededeeling. WATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzucht is een ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet ln staat wiaren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraandoening. Zwellingen van de voeten en handen na in spanning, vooral 's avonds, kunnen aantoo- nen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nierzwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt ver klaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze overspan ning kan de nieren verzwakken. Andere Indirecte oorzaken van waterzucht zijn 'bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de boe nen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen worden aan gedaan. Heet© luchthaden zijn nuttig, doordat zij de huddporiëm openen en reinigen, en gere gelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nie ren. Maar gebruik om deze organen te hel pen en te versterken Fosterts Rugpijn Nie ren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale Diergeneesmiddel. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstr. 98, f 1,76 per doos. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p, binnenland f 2.—, Ned. 0. en W. Imdië p. zeepost f 2.00; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.Ö7", f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp.f 0.95, f 1.25,13.25,11.60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Post-Glrorekenlng No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjard). Ingez. meded. (Icolombr. als redac. tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-no, 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papderduurtetoesl. Lord Geonge, Lord' Ourzon en sar Robert Horne, de kanselier van de schatkist, ver trokken Zondag naar Parijs om Maandag aanwezig te zijn op de bijeenkomst van den Oppersten Raad, waarop, naar men thans verklaart, ook de vraagstukken van de oor logsmisdadigers, de sancties, de hongersnood in Rusland en het naburige Oosten bespro ken zullen worden. België zal tot deze be sprekingen worden uitgenoodigd. Het Amerikaansche gezantschap deelt mee, dat Harvey, de Amerikaansche gezant te Londen, als vertegenwoordiger van presi dent Harding de bijeenkomst bij zal wonen. Baron Hajasji, de Japanscne gezant te Londen, vertrok eveneens Zondag naar Pa rijs, waar hij met den Japanschen gezant al daar zijn -land op de (bijeenkomst zal verte genwoordigen. 4 4 4 Naar uit de Ver. Staten wordt ge-meld, beeft president Harding verklaard, dat de Amerikaansche regeering zeer groot belang stelt in behoorlijke economische schikkingen en ln een rechtvaardige regeling van de vraagstukke^ waarbij de g-eheele wereld be lang heeft. Daarom wil zij meedoen aan de vergaderingen van den Raad over die quaes tie. De economische vraagstukken, die uit den oorlog zijn voortgevloeid, zijn voor de Ver. Staten van belang, zoowel voor zoover zij betrekking hebben op de rehabilitatie van Europa als voor zoover zij de welvaart van de Ver. Staten aangaan- en direct betrek king hebben op den handel van Amerika. Harding is van oordeel, dat een doeltref fende erkenning van d-e „opendeur"-politiek, waarbij aan allen gelijke handelskansen wor den toegekend, van essentieel belang is voor het herstel van de normale bedrijvigheid van de wereld. Hij hoopt ernstiglijk, dat de Euro- peesche mogendheden, die er rechtstreeksch bij betrokken zijn, spoedig een rechtvaardige een bevredigende schikking zullen bereiken ln het geschil over Opper-Silezië. Dan zal een van de voornaamste beletselen worden weggenomen, die aan een biijvenden vrede in den weg staan. Londen, 8 Augustus. De ernst van de taak, die de Opperste Raad heden te Parijs moet ter hand nemen, wordt door de Engelsche pers ten volle beseft. Naar te Londen in offi cieel© kringen was verwacht, is de commissie van deskundigen, die te Parijs is bijeengeweest, er niet in geslaagd een unaniem verslag uit te brengen over de quaestie der grenzen van Opper-Silezië. Naar de Times opmerkt, zal de Opperste Raad dus de zaak uit alle gezichtspunten op nieuw moeten beschouwen, of in ieder geval een vergelijk moeten treffen tusschen de ge schillen in algemeene politiek, die blijkbaar ten grondslag liggen aan de afwijking in de opvatting der deskundigen. De Britsche houding ten opzichte van deze quaestie is van den beginne af duidelqk uiteen gezet. Het mandaat, dat Engeland aan z(jn gedelegeerden heeft meegegeven is, dat de vrede moet worden gehandhaafd en verkregen. De Parysche correspondent van datzelfde blad legt er den nadruk op, dat het in de afgeloopen week steeds duideiyker is ge worden, dat het prestige van Lloyd George gestegen is door het mandaat, hem door de eerste ministers van de Britsche zelf besturende gebieden verstrekt. Het is misschien goed zoo voegt deze correspondent daar nog aan toe dat de Fransche geallieerden reeds van te voren door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). 67) „Uit een vreemd briefje met afgekorte woorden en twee brieven in code-schrift," antwoordde het meisje. „Het briefje kwam het eerst en ik herinner het imij woord voor woord. Het luidde: Vijfduizend schapen gaat niet. Bouten in plaats. Stil bond was: Ver dwijn ver. Spoor komeet onzuiver." „Ik kon het toen niet begrijpen, maar la ter, toen ik de code-brieven had ontraad seld, begreep ik de algemeene beteekenis ervan. Het" beteekende blijkbaar dat er geen vijfduizend dollars te krijgen waren van iemand, ofschoon ik de beteekenis van het woord „schapen" niet 'begrijp." „Dat is slang onder hen voor het scheren van schapen of -het afdreigen," verklaarde Mc Oormiok. „Wat begreep u uit de rest?" „Dat <je politie (bouten) hen in de gaten had en detectives (stil) de bondsoverheid (bond) in Washinton (was) verwittigd had den," vervolgde zij. „De schrijver maakte zich uit de voeten naar Denver (ver) en hij deelde mevrouw Atteribury mede, dat zij het spoor van „de Komeet" ln het oog moest houden, dus de Komeet moest laten bespie den, omdat die „onzuiver" was" dus, d.w.z. oneerlijk spel speelde." „Uitstekendl" De speurder sloeg op de schrijftafel in zijn geestdrift. „Er is hier een post voor u, juffrouw Westoote, als u er ooit zin in mocht hebbeni! Die brief was gesóhre- ven door den „rooden" Rathbone." begrijpen, wat zy in het verleden niet altyd begrepen hebben, dat het Britsche rijk eens gezind is over de Britsche politiek. De „Daily News" schryft: „Het feit, dat Lloyd George naar de conferentie is gegaan met de wetenschap, dat zyn eigen opvatting over de hoofdzaken van het Opper-Silezische vraagstuk feitelyk dezelfde is als die van het Britsche volk, hem met vertrouwen moet vervullen en daarom een bron van kracht voor hem moet wezen". De „Daily News" beschouwt de tegenwoor digheid van den vertegenwoordiger van de Ver. Staten in Londen op de conferentie te Pary's als een zeer hoopvolle nieuwe factor. Het blad uit de meening, „dat Harvey's in vloed, naar alle waarschijnlijkheid, in de schaal zal worden geworpen van die van Engeland en Italië, wat betreft het baseeren van het betwiste gebied op de duidelijke be teekenis van den uitslag der volksstemming en van het verdrag van Versailles. Indien Frankrijk zich voegt naar de meerder heid, zal een flinke stap voorwaarts zijn gedaan in het belang van den Europeeschen vrede. In ieder geval zal Engeland nooit toestem men in het scheppen van een nieuw Elzas Lotharingen in het Oosten van Europa. Ook de Manchester Guardian legt den na druk op de belangrijkheid van de aanwezig heid van den vertegen woordiger van de Ver Staten. Al wat voor Amerika van belang is, wijst in de richtingvan het behoud en de duur zaamheid van den Europeeschen vrede. De Ver. Staten zullen gekant zijn tegen al wat zou strekken tot voortzetting van, den oorlog of tot een oorlog in de toekomst. Het is ge makkelijk in te zien, waar die politiek op zal neerkomen met betrekking tot bijna elk van de onmiddellijke vraagstukken, waarmee de groote mogendheden zich op het oogenblik bezig houden. Opper-Silezië, de voortgezette bezetting van Duitsehe steden, uitzonderingsovereenkomsten op handelsgebied, de hulpverleening in den Russischen hongersnood. Op het punt van. al deze quaesties, wijst het economische belang dat een gezond en heilzaam belang is in de richting van vrede. De Daily Chronlcle verklaart, dat de voor naamste bezorgdheid is geweest van Lloyd George en zijn collega's, te vermijden in Centraal Europa een nieuw Elzas-Lotharingen te scheppen. „Wat de verhouding tusschen Engeland en Frankrijk betreft" zoo vervolgt de Daily Chronicle zouden wjj enkel het volgende willen zeggen. Engeland heeft al zijn kaarten op tafel gelegd; en het is duidelijk dat het belangeloos is. Laat Frankrijk hetzelfde doen en laat ons voor zooveel wjj kunnen het onmogelijk maken voor de Duitschers en de Polen om te veronderstellen, dat hun lot is geregeld door een zelfzuchtig gekwansel tusschen derden, of door iets anders dan door het recht." Parijs, 8 Aug. Naar hetgeen hier verluidt, blijven de Engelschen bij hun opvatting, dat het industrie-gebied van Opper-Silezië een ondeelbaar geheel is, dat aan Duitschand ge laten moet worden, behalve de districten van Pless en Rybnik, die aan Polen moeten komen De Engelschen meenen, dat elke andere oplos sing ln Oost-Europa een soort Elzas-Lotharingen zou scheppeu, waaruit allerlei conflicten zouden voortkomen. De Franschen zouden thans geneigd zjjn genoegen te nemen met een verdeeling als indertijd voorgesteld werd door Sforza, zjj het ook met enkele wijzigingen ten gunste van de Polen. Men denkt, dat de kwestie van te zenden versterkingen pas behandeld zal worden na de kwestie van de grensvaststelling. „Hoe ziet Uj eruit?" vroeg het meisje een», klaps. „Lang en slungelig met rossig haar," ant woordde Mo Oormiok met een vragenden blik. „Geen wenkbrauwen of oogharen; zij zijn afgebrand bij den brand in een gevan genis toen hij den laatsten keer zijn straf uit zat. Hij heeft een vreemde manier om zijn hoofd naar een kant te houden „Dan ken ik hem- ook," riep zij uit." Zijn bijnaam van den Roode bracht mij op de ge dachte. Hij moet de bediende geweest zijn, die mij bij mijn eerste 'bezoek de deur van het huis van mevrouw Atterbury opendeed! Ik ben verwonderd dat ik niet aan hem ge dacht heb, toen1 ik de code-brieven las." „Wat waren die?" „Ik heb ze hier." Zij haalde twee velletjes papier uit haar handtasch en legde ze voor he/m neer. „Het eerste is een afschrift van een brief, dien mevrouw Atterbury mij gedio- t/062xl heeft" „Waarde Shirley," las Mc Oormick. „Uw brief ontvangen. Zend mij tien van de dui zend prijscouranten van schapen. Zoo ook March. Binnenlandsche markt goed deze week veertig of vijftig of zelfs meer punten hooger, indien mijn makelaars behoorlijk dien toestand behandeld hebbeni." Hm! Ik snap het niet erg 'goed." „Dat zult u, als u telkens het derde woord leest en de twee die er tusschen staan, weg laat." Het meisje stond op en boog zich over de schrijftafel heen. „Ziet u? /Het ibeteelkent eigenlijk: „ontvan gen tienduizend schapen. March goed voor vijftig meer indien (behoorlijk behandeld." „Ik was overtuigd, dat dit alleen te ver staan was door bepaalde combinaties van 'woorden te kiezen, en Uk probeerde van alles wat ik kon (bedenken, achteruit en vooruit, tot ik den sleutefl vond." „Groote hemel I Dus iemand die March heette had tienduizend dollars (betaald en Binnenkort begint een nieuwe cursus. Voor elke taal een AFZONDERLIJK WEEKBLAD Prijs per maand 0.60. DOEL: Den leerling zoover te brengen, dat hij een niet te moeilijk boek in de vreemde taal gemakkelijk kan lézen; dat hij dn staat is cor respondentie te voeren, ook handelscorresponden tie. Verder zal ook aan de uitspraak bijzondere zorg worden besteed, daar ons blad. bestemd is voor eerstbeginnenden en voor hen, die reeds de verkregen kennis willen herhalen en uitbreiden. CORRECTIE: De cursus wordt zoodanig inge richt, dat u op zeer eenvoudige wijze het werk zelf kunt nazien. U ontvangt bijv. het eerste nummer. U bestudeert de lee. die daarin voor komt en' beantwoordt daarna de vragen en opga ven, die betrekking hebben op bet daarin behan delde deel der leerstof. Do beantwoording dier vragen vindt U in het twee-de nummer, dat U de week daarna ontvangt. In dat tweede nummer wordt verder doorgegaan met de behandeling der leerstof en volgen weder nieuwe opgaven en vra gen. Portokosten en geregeld afzenden van brie wen wordt daardoor éermeden. LEIDING: Elk blad staat onder leiding van een gediplomeerd leeraar. A. F. G. Leideritz, D. H. Schenk, Hoofdonderw Amsteldijk 47, Amsterdam Telef. Zuid 4072. Ondergeteekende wenscht gratis en franco toezending proefnummers Fransch, Duitsoh en Engelsch. Naam Adres Uit Parrijs wordt gemeld, dat de oommis sie van deskundigen, aan wie een vooraf gaand onderzoek naar het vraagstuk der verdeeling van Opper-Silezië was opgedra gen met haar arbeid gereed is gekomen, zon der dat een positief resultaat werd bereikt gegeven de onmogelijkheid om aan den uit slag der. volksstemmingen een eenstemmige interpretatie te geven, hebben de deskundi gen besloten aan den Oppersten Raad een rapport uit te brengen, waarin de verschil lende aanbevolen oplossingen uiteengezet worden aan den Raad overlatend een beslis sing te nemen. Naar de Parijsche Intansigrant uit Londen verneemt, heeft Lloyd George aan een be zoeker verklaard, dat Opper-Silezië historisch geenszins b(j Polen beboert. Een verdeeling van bet gebied acht de Engelsche eerste minister, ondanks het richtsnoer dat de volks stemming heeft gegeven, niet gemakkelijk. Engeland zal in den Oppersten Raad een recht vaardige oplossing voorstaan en verwacht dat de Polen zich bij de beslissing van Parijs zonder morren zullen neerleggen. Zy behooren het verdrag van Versailles nog meer dan eenige andere mogendheid te eerbiedigen, daar zy aan de geallieerden hun wedergeboorte danken. Lloyd George was van oordeel, dat de Entente troepen by machte zyn in hun tegenwoordige sterkte de orde in O.-S. te handhaven. Het Journal laat zich uit Londen melden, dat Lloyd George voornemens is te Parijs de toewyzing van het ny verheidsgebied en de daaraan grenzende streken aftn Duitsohland toe te staan. Beuthen, 7 Aug. Het district Groot Strelltz is nog het tooneel' van talrijke bui tensporigheden van de Duitschers, die met bajonetten en gummistokken gewapend het platteland afloopen, de Poolsche bevolking .aanvallen en eenzame huizen plunderen. Dik wijls hebben er aanvallen en plunderingen plaats onder de oogen van Duitsehe officie ren, die er kalm getuige van zyn. De Foolsche overheid heeft te Beuthen een nieuwe Duitsehe samenzwering ontdekt, waarvan het doel was ongeregeldheden uit te lokken op het oogenblik, dat de Opperste Raad zyn beslissing genomen heeft. Huis was bereid, om onder pressie er nog vijftig- dtiiiizend af te schuiven, he? Laten wij eens kijken wat de rest ibeteelkent." Hy pikte er de woorden langzaam uit met izijn dikken wys- vlniger. „La ra mie's spel uit. Komeet verkocht ons aan stille. Bud doodde haar; veilig op weg Japan. Rooide gehouden ln Denver, alibi klaar. Ontmoet professor Ghicago Zaterdag. Hij heeft instructies. Nieuwe hulp uitstekend, domkop, nauwgezet, geen gevaar ontdekking, gebruik nu deze code om ons resultaat West oote zaak (berichten. Einde." Dus noemt zy u een domkop, niet waar? Wie de Shirley ook geweest moge izljn, hy heeft den professor niet ontmoet, want ik heb dien het eerst te pakken gekregen." „Ja, Shirley antwoordde baar ln dezelfde code. Hier is de oorspronkeiyfce brief. Me vrouw Atterbury liet dden in de gang vallen en ik nam er bezit van. Als men de woorden waar het op aankomt, onderstreept, wordt de zin duidelijk: „Professor Blythe kou gevat, longontste king, dn Chicago. Consult dokters gehouden over ziekte op Maandag. Te oud voor herstel. Hamilton spreekt aldus vonnis uit. Verdrie tig maar nog hoop. Mc. Cormick krijgt en verzamelt orders, die bewijzen markt sterk. Nieuwe machines geen moeilijkheden bij werk. Oeteekende wissels in brieven verzon den. Marie in beslag genomen door werk. Hoor van John West, dat William Cote pro ces gewonnen. Sanatorium wordt geopend voor teringiyders, heel goed klimaat, maar niets aan te verhelpen als burgemeester wei gert. Wil sdhrifteiyk antwoorden, naar ik vertrouw spoedig. Over niemand anders nieuws. Maar als ik blijf zal het kalm toe gaan, daar zaken hier erg stil zyn. Voor einde maand zal ik de andere aandeelen ech ter wel kunnen opruimen. zoekingen bij verdachte personen ingesteld hebben tot de ontdekking geleid van een ge heime organisatie, die over machtige propa- ganda-middelen (beschikt en tal van vertak kingen heeft onder het Duitsehe element in het industriegebied. Bekende communisten waren in dienst van die organisatie, die, hoe wel zq gevoed werd uit al-Duitsche kringen, het niet versmaadde ondre de bevolking een communistische campagne te voeren. Berlijn, 8 Aug. Volgens een bericht uit Breslau heerscht in O.-ÏS. een „stilte voor den storm". De kreits Rybnik, die als basis voor een nieuwen Pool'sehen opstand dient, is reeds in handen van de opstandelingen, die in nauw contact met de Franschen staan. Van Fransche zijde in Opper-Silezië is eenigeni tijd geleden medegedeeld, dat de moordenaar van den Franschen majoor Mon talègre, de in Kreuzburg gearresteerde Joschke, een zoon van Duitsehe ouders was, Daartegenover wordt thans van Duitsehe zij de medegedeeld, dat een nauwkeurig onder zoek heeft uitgewezen, dat Joschke geen Duitscher maar een Pool is en zelfs gerui- men tijd in Poolschen dienst beeft gestaan, Volgens te Beriyn uit Kattowitz ontvan gen berichten, worden er Poolsche troepen samengetrokken te Reckstockau en omstre ken. Het zijn ongeveer 60.000 geregelde Poolsche soldaten, waaronder 9 pas onge richte Opper-Silezische divisies, elk van 8000 man. Eenige congres Poolsche regimenten hebben een Fransche instructeur. Te Gzen- sta en Sisnowitz werven ook Fransche com missies lieden aan voor het Fransch© leger, waarschijnlijk met het doel om ze in Fran sche uniform te steken, en ze daarna als be zettingstroepen naar O.-S. te sturen. Bij den troep zegt men overal, dat het er spoedig weer op los zal gaan. Een bevel van de Poolsche regeering aan de troepen aan de grens van O.-S. zegt, naar men' uit Brussel meldt dat de Poolsche troe pen onder zekere omstandigheden de; beslui ten van den Oppersten Raad moeten verbe teren. Te Berlijn heeft thans de leider der com munistische arbeiderspartij, Heinrich Brand- ler, terechtgestaan. Omtrent de wijze, waarop zyn proces gevoerd' is Brandler is door de rechters niet tot tuchthuisstraf veroordeeld, maar tot de niet onteerende vestingstraf deelt de Berljjnsche correspondent van het „Handelsblad" het volgende mede: Vermoedelijk zouden we nimmer vernomen hebben welke comedie achter dit files stak, als niet de heeren zelf uit de school geklapt hadden, uit nijdigheid en „schadenireude" niet een voor meneer Brandler zeer cornpro- mitteerenden brief gestolen hadden, dien ze nu in het weekblaadje van dr. Paul Levi „Unser Weg" hebben afgedrukt. De brief was gericht aan de party centrale en bevatte een kort overzicht van het verloop van Brandler's proces, door zyn eigen bril gezien dus. Ziehier een uittreksel: Oorspronkelijk wilde ik mijn proces zul ver agitatorisch voeren, het alleen naar bul ten laten werken. Ik ben van plan veranderd, toen uit het verloop van het vóóronderzoek de mogeiykheid bleek, eventueel vesting in- plaats van tuchthuis te krijgen.... Mijn ad vocaat, inyn vrouw en kameraad- Stoecker deelden mij mede, dat de Centrale het eens was met de door my voorgestelde proces voering, die er op gericht was vestingstraf te krygen.Om twee redenen had lk die mo gelijkheid. Het O. M. mr. Pölzer stond dit maal voor zyn eerste politiek proces en be- „Wat dus beteekent: Professor gevat Chi cago. Gehouden op oud Hamilton vonnis, maar Mc. Oormick verzamelt bewijzen, nieu we moeiiykheden. Ge toekende brieven lnbe- slaggenomen. Hoor Westoote sanatorium voorgoed. Niets verhelpen, weigert antwoor den. Vertrouw niemand, imaar blqf kalm. Zaken stil. Einde." „Zij merkten, dat het net dicht gehaald werd!" zeide Mc. Oormick, terwijl hy met zyn groote vuist op tafel sloeg. „Een voor een kregen wy ze te pakken: den Roode te Den ver, den „professor" te Ohicago, Mortimer Dana hier „O, zat u daar achter?" riep het meisje uit. Mevrouw Dana kwaim op een goeden dag naar het huis toedoopen, roepenjde dat haai man gevat was, maar ze kalmeerden haar en stuurden haar zoo gauw mogelijk weg, ik denk om de verdenking van izichzelven af te wenden. Zij ontvluchtte de stad, maar ik weet niet waar zij heenging „Naar Bermuda," viel de speurder haar grimmig in de rede. „Zy komt echter onder geleide terug. Zij heeft als een boschkat tegen de .uitlevering gevochten maar ik denk dat zij, als zij hier aankomt, in een mededeelzame stemming zal zijn, en als zq ons eenige dingen vertelt, die ik weten wil, zal ik zorgen, dat zq er betrekkelijk genadig afkomt. Zq zat er niet zoo diep in als de overigen." „Er is een persoon, dien ik zou willen hel pen, als ik het maar ©enigszins kon." Het meisje aarzelde. „Ik weet niet wat zq gedaan heeft of hoe nauw zij met de bende verbon den is, maar zij heeft voor my zooveel' gedaan als zy maar durfde. Bk bedoel dat arme juf frouwtje Pope. Zy zit al in genoeg narigheid over haar broer en zy is zoo ibeldeesd en heeft al- zooveel achter den rug." „Tob u maar niet over haar, juffrouw Westcote," zeide Mc. Cormick onder zijn kortgeknipten knevel glimlachend. „Als ik u schotvrij kan houden, moet ik ook haar zaak grijpt van politiek zooveel als een koe van boegsprietloopen. Hij meende, dat ieder com munist, en zeker de voorzitter van de party, een soort veelvoud van een crimineelen boef is. Toen hij merkte, dat ik hem bij de eerste (ondervraging, waarbq ik elke mededeeling weigerde, niet opvrat, was zyn opvatting van de communisten volkomen ondermqnd. Wq spraken toen nog urenlang over politiek. Ik kon slechts tot zqn verstand doordringen, indien ik hem nationaal-bolsjewistisoh be werkte. Dat lukte mij. Ik kwam er achter, dat mijn rechters twee richtsnoeren hadden': ver volg de communisten en erger de „slappe regeering". Lukte het my, de Orgesch-rech- ters te overtuigen, dat zy de regeering zou den ergeren door mq slechts vesting te ge ven, dan was de mogelijkheid- daar om ves tingstraf te krqgen... En nadat Brandler dit zoo (stellig niet on handig, maar voor een leider eener revolu- tionnaire partij, die alle bourgeois haten moet, toch wel 'n tikje karakterloos) voorbereid had, bedacht hij -zich, dat een deel zijner discipelen toch wel wat geërgerd' zou kunnen worden door het tamme verloop, dat zijn prooes daardoor zou moeten nemen. Maar ook daarop heeft hij, teneinde de mede-par tijbestuurders voor zich te winnen, een han dig uitvluchtje bedacht. „Had ik tuchthuis gekregen, dan zou het voor de partq natuurlqk heel makkelijk ge weest zyn, een paar goed-bezette protestmee tings in elkaar te zetten. Daar zou het zaakje dan mee uit geweest zyn, -omdat tenslotte niemand iets anders verwacht had. De come die der rykisregeering en der sociaal-demo craten, om eenige zoogenaamde verleiden en meegesleepten genade te schenken, teneinde het grootste deel der veroordeelden des te minder opvallend in de tuchthuizen te stop pen, ware gelukt. Hij raadt ten slotte aan, „concrete voor stellen voor het wederopbouwprogramma te doen, die door de regeering toch niet uitge voerd kunnen worden, waardoor echter de niet-socialistische arbeidersmassa's den in druk moeten krqgen, dat zy wel met wat goeden wiltoch tot uitvoering gebracht zouden kunnen worden." Een raadgeving van den leider der Duit- kunnen schikken. Zij jis doodonschuldig bij mevrouw Atterbury als naaister aan huis ge komen en ze hebben haar verstrikt, juist zooals zij dachten, dat zij het u zouden kun nen doen, om geld van hun slachtoffers in te zamelen. Toen zy merkte wat er aöhter stak, zat izlj er zelf te diep ln, om naar de politie te kunnen gaan, maar zy was te veel geschokt in haar zenuwgestel, om voor hen van verder nut te zijin. Zy hielden echter het oog op haar, daar kunt u op rekenen. Zy ls nu ein delijk van hen bevrijd." „Stel stel dat zij ten slotte my ln de zaak willen betrekken, als een van hen een beken tenis doet." Het bleek© gezicht van het meisje werd nog witter, maar de speurder legde ge ruststellend zijn hand op haar arm. „Als de politie Betty Shaw, het meisje met het litteeken, vindt, 'zal zy haar in Britsch Ooluimbië vinden met een man en een alibi, niet waar? Als de bende van mevrouw Atter bury tracht om Ruth Westoote in de zaak te betrekken, is er schqn noch schaduw meer van bewqs voor haar betrekkingen met hen. Die moedervlek was uw redding, want geen van hen, die u de brandschatting hebben overhandigd, zou duiven zweren, dat u het zelfde meisje bent geweest. Wolvert's vrouw heeft al een bekentenis afgelegd, maar over u niet gesproken." „De vrouw van Wolvertl" Het meisje her haalde de woorden verschrikt, maar toch ging haar een licht op en zq bad nauwelqks een antwoord noodig, om haar vermoeden te .bevestigen. „Ja. De vrouw, die u als Ma dame Oimmino kende. Zq is in het Westen geweest en heeft daar al een oplichting met een verzekering op baar rekening gehad. Slot volgt.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1