stal sohuldig gemaakt. In verband mot de jeugd van den dader la bij veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Monarchistische demonstratie. Onder het opschrift „Kbnlgsparade ln Münohen" meldt de „Freiheit", dat gisteren aldaar de z.g. regimentsdag van het voor malig konihkl. Beiersohe lijfregiment Is ge vierd. Uit heel Beieren waren vertegenwoordi gers der lijfregimentsvereenigingen naar Münohen gekomen. Des voormiddags werd een plechtige hoogmis geeolobreerd, waarbij ex-koning Lodewijk, ex-kroonprins Leopold in generaals-uniform aanwezig waren. Na de godsdienstoefening bracht een ge deelte der menigte voor de kerk den leden der voormalige koninkl. familie een ovatie, roepende: „leve de koning!" ENGELAND. De spoorwegen weer In particulier beheer. Maandag te middernacht gingen de Engel- eche spoorwegen, sinds den oorlog door de regeering onder toezicht genomen, weer over in handen der particuliere maatschapp ijen. Dit geldt niet alleen voor den eigenlijken spoorwegdienst, maar ook voor de hotels, welke aan de meeste groote stations verbon den zijn» de stationsbuffetten enz. De spoor wegmaatschappijen riepen voor den tijd van overgang d© welwillendheid van het publiek in, doch verzekerden, dat zij geen middel zul len verzuimen om het publiek: weer de voor dooien van voor den oorlog te laten genieten, waarvan de maatschappijen evengoed als het publiek zelf profijt trekken. Een loonsvermindering van IS shilling per week. Te Lïverpool is dezer dagen een overeen komst getroffen tusschen de Coastwise Em- ployers" Association en de nationale vereeni- ging van dokwerkers, waarbij de loonen voor de arbeiders in dit bedrijf werkzaam, welke onder de vorige regeling met 80 shilling wa ren' verhoogd, wederom verminderd zullen worden met ©en bedrag van IS shilling per week. De loonen, welke waren verhoogd met 03 shilling, zullen worden verminderd met 121/» shilling per week. Een bekende scheepswerf gesloten. De bekende scheepswerf van Yarrow aan de Clyde zal met November gesloten worden, .waardoor 2000 man werkeloos worden. De reden hiervoor kan in een paar woorden worden meegedeeld, aldus de „Evening Standaard"'. Koopvaardijschepen kosten, wanneer zij thans ln Engeland worden ge bouwd, 17 per ton. De verkoopprijs schom melt tusschen 5 en 7 per ton. De firma heeft den toestand in een verklaring uitvoe rig uiteengezet. De kosten van den scheeps bouw zijn opgedreven niet alleen door de loonen, in de industrie betaald, maar ook door herhaalde stakingen, beperking der productie en geschillen in tal van industriën in het land. Hierbij komt, dat het onmoge lijk is een leveringstijd te noemen. Een voor beeld is voldoende, aldus de E. S. om de moeilijkheden te doen uitkomen, in welke een industrie, waarin Groot-Britfannië eens vooraan stond, thans verkeert.. Onlangs schreef de firma Yarrow in voor het 'bouwen van een stoomschip voor Indië. De prijs (zoo scherp berekend, dat er geen winst werd ge maakt) bedroeg omstreeks 25.000 en was de laagste van de Britsohe inschrijvers. De order ging naar Nederland voor ongeveer 19.000! Wij hooren telkens van arbeiderszijde de bewering, zoo gaat de /Evening Standard" voort, dat de moeilijkheid niet zit in de hooge loonen, maar in een verouderde werkwijze. Maar dit argument kan zeker niet voor de betrokken werf gelden. De firma is een der meest ondernemende in Groot-Britannië. Sedert haar stichting in 1866 was zij bekend1 om haar energie, haar vooruitzienden blik en haar vindingrijkheid. Toen de kosten te Londen buitensporig wer den, verplaatste zij haar werf naar de Olyde. De werf wordt eenvoudig gesloten omdat het onmogelijk is gebleken haar met winst te blijven exploiteeren en de E. S. voorspelt dat andere industrieën zullen- volgen als de toestand niet verandert. ■Het blad' hoopt, dat dit voorval de vakver- eenigingen, die meer uit de industrie hebben 'willen halen dan zij er instaken, tot inkeer zal brengen. De nieuwe oorlogsschepen. Het Lagerhuis heeft kort geleden door de aanneming der marinebegrooting de credie- ten toegestaan voor vier groote schepen ter vervanging van acht verouderde. Naar ver nomen wordt, zal de regeering op de begroo ting van het volgende jaar oredieten vragen voor nog vier groote schepen. Deze schepen zullen volgens de „Evening Standard" groo- ter en sterker zijn dan eenlg schip, door een ander land gebouwd of ontworpen. De omvang is alleen beperkt door de capa- oiteit der grootste droogdokken, welke be schikbaar zijn. De afmetingen zijn zoo groot, dat de sohepen niet kunnen gebouwd W' orden op een' der marinewerven. De nieuwe schepen zullen tegen den hul digen prijs 85 millioen gulden per stuk kosten vijfmaal de kosten van den eersten „Dreadnought" maar men hoopt, dat zij tengevolge van de prijsdaling voor 72 mil lioen gulden zullen kunnen worden gebouwd. De vier allernieuwste zullen kanonnen van 18 inch krijgen, die van dit jaar krijgen kanonnen van 16 inch. Het nieuwe groote schip zal een reusachtig vaartuig worden, even snel als een torpedojager en even sterk als een slagschip. Een lichtschip door de „Möwe" tot zinken gebracht liet lichtschip van Formby aan den mond van de Mersey is Zaterdagmorgen gezonken ten gevolge van een aanvaring met het vroegere Duitsche kaperschip de „Möwe", dat thans de „Green Briar" heet en het eigendom is eener Britsche firma van fruit- importeurs. Voor kaartspelers. Wij lezen in de Londensche bladen dat de South Eastern and Chatam Railway die ook den dienst tusschen Londen en Folko- stone onderhoudt in den internationalen •trein als nieuwigheid heeft ingevoerd wagon gedeelten. waar de reizigers zich den tijd kunnen dooden met kaartspelen. Elke af- deeling heeft vier zetels. Een andere nieuwigheid is dat men ln alle klassen vooraf een zitplaats kan bespreken tegen betaling van éèn shilling. In zee begraven. Admiraal Penrose Fitzgorald, die dezer da- gen 80 jaar- oud, te Folkeatone overlodon was, la Zaterdag op zijn ultdrukkelijken wensoh ln zee begraven. Het lijk werd met een motiorvisschersboot naar zee gebracht, in een deken genaaid en gedekt met de „Uni on Jack", waarop het zwaard van den over ledene rustte. De vrouw, de zoon, en beide dochters en de broeder van den ontslapene, waren mede aan boord van het schip. De predikant van Christ Churoh verrichtte .den lijkdienst, waarna men het stoffelijk over schot langzaam in zee liet glijden. IERLAND. Het Zondagavond gepubliceerde verslag der Iersche onderhandelingen doet blijken, dat de regeering aan Ierland heeft aangebo den den status van Britsoh dominion met algeheel© autonomie, wat betreft het belas tingwezen, den financiën en de landsverde diging. Aan dit aanbod is echter een aantal voorwaarden verbonden, volgens welke de Britsche marine controle moet_ hebben over de zeeën rondom Ierland, terwijl Ierland zijn aandeel moet bijdragen in de kosten van de Britsche land- en zeemacht, benevens van de oorlogsschulden en pensioenen. In zijn antwoord', cLd» 10 Augustus, zegt de Valera, dat het Sinn Fedn-parlement de voorstellen niet kon aannemen en het Ier sche volk ze niet zou aanvaarden, omdat zij tegenstrijdig waren. De voorstellen erkennen Ierlands recht van zelfbestemming, doch be snoeien dit beginsel door de bijgevoegde be palingen, welke een ontoelaatbare inmen ging in Ierlands aangelegenheden inhouden. Het antwoord herhaalt, dat Ierlands recht, om voor zichzelf tot een keuze te komen, als vaststaand moet worden aanvaard. Ierland wil' evenals de kleine staten van Europa, zijn onafhankelijkheid op den grondslag zijner moreel© rechten baseeren. In zijn antwoord, d.d. 13 Augustus, ver klaarde Lloyd George, dat de Britsche re geering Ierlands recht, om zich af te schei den van het Britsche rijk, niet kan erkennen en hij wees er met nadruk op, dat Noord- Ierland niet kan worden gedwongen en dat fle geografische ligging Ierland tot een on afscheidelijk dieel van dé Britsche eilanden groep maakt. Nogmaals nooddgde hij de Valera uit, de voorstellen der regeering m overweging te nemen. Londen, 14 Aug. De premier van Ulster, Craig, heeft aan Lloyd' George geschreven, dat de regeering van Ulster zich niet wil mengen in de voorwaarden in zake een re geling tusschen Brittannië en Zuid-Ierland en verwacht dat Sinn Fein den status quo van Ierland zal eerbiedigen en zich zal ont houden van bemoeiing met het parlement en de rechten van Ulster. Craig voegt er aan toe, dat geen bijeenkomst metDe Valera mo- toe, dat geen bijeenkomst met De Valera mo- Noord-Ierland zich aan geen ander gezag zal onderwerpen dan dat van den koning en van het parlement van het Vereenigde Ko ninkrijk. Londen, 19 Aug. De bladen van allerlei richting spreken hun grooten spijt uit over den Ierschen toestand, zooals deze uit de ge publiceerde correspondentie gebleken is, doch zij geven d:e hoop op een regeling niet op. Er heerscht groote belangstelling voor de zitting van het Dail Eireann op morgen, waarin verwacht wordt, dat de afgevaardig den de inzichten der districten zullen ver tolken. De atmosfeer, door het bestand ge schapen, wordt de beste waarborg beschouwd tegen een actie der extremisten, die de Sinn Fein-regeering mochten willen dwingen tot hervatting van den strijd. Ook de „Daily News" zinspeelt erop, dat de extremistische invloed het huidige Dail Eireann karakteri seert als oorlogsparlement daar het gekozen is op de leuze van den vrijheidstrijd en voor een groot deel bestaat uit soldaten. Het blad oppert het vermoeden, dat de Iersche regee ring door leden van het Dail Eireann wordt geïntimideerd en werpt de mogelijkheid op eener volksstemming in de 26 Sinn Fein graafschappen om over aanvaarding of ver werping der regeeringsvoorstellen te beslis sen. Londen, 10 Augustus. Niettegenstaande den klaarblijkelijken ernst van den toestand, die ontstaan is bij de besprekingen tusschen Sinn Fein en de regeering, is men te Dublin volstrekt niet geneigd, dien toestand als ho peloos te beschouwen. De menschen die het gevoel van veiligheid waardeeren, dat het gevolg Is van het afkondigen van den wapen stilstand, weigeren te gelooven, dat het land weer zal worden gedompeld ln een strijd, die zelfs nog verschrikkelijker zou zijn, dan die welke men tot dusver heeft doorstaan. Dit gevoel zal morgen een rel spelen bij de be sprekingen van het Dail Eireann. De Dublinsche pers is vandaag uiterst ge matigd. Klaarblijkelijk heerscht er overal het verlangen om niets te zeggen, wat de deur voor verdere onderhandelingen zou kunnen dichtdoen. FRANKRIJK. Een vlootbasls op Madagascar. De correspondent van de „Times11 te Kaap stad meldt, dat de Fransche regeering dé vestiging van een vlootbasis op de zuid oostelijke kust van Madagascar overweegt. De Fransche sloep „Bellatrix" heeft juist een verkenningstocht langs de kust tusschen Mananjary en Farafangana gedaan en men verwacht nu, dat ergens tusschen deze twee punten do Fransohen binnenkort een nieuwe haven zullen bouwen als basis voor de vloot- divisie, die weer in den Indischen Oceaan wordt gestatinneerd. Een vrouwelijke Landru. Naar uit Angoulème aan de Fransche pers wordt gemeld, is dezer dagen vrouw Dulac, die er van beschuldigd wordt, haar man in stukken gesneden te hebben), en deze nader hand te hebben verbrand, door den rechter van instructie verhoord. De feiten hebben zich aldus toegedragen. Den 26sten Juni verdween een zekere Dulac, 57 jaar oud, huizeneigenaar te Grollier, ge meente Bouex. Zijn vrouw ging naar de pre fectuur en naar de politie om de verdwijning van haar man aan te geven. Zij beweerde, dat haar man den 26sten Juni met 1200 frs. in zijn zak uit huis was gegaan, om te An goulème een rechtskundige te raadplegen. I vrage te Kopenhagen in een uur kunnen Het parket van Angoulème stelde een on derzoek ln. Naar aanleiding van een eno- nlemen brief, welke het ontving, waarin ge zegd werd, dat men den Oden Juli oen zware rook, die een stank van verbrand vleesoh verspreidde, uit den sohoorsteen van hot huis van Dulao had zien opstijgen, stelde de po litie ter plaatse een onderzoek ln en ont dekte verkoolde resten van beenderen. Den volgenden morgen begaf zich 'het parket naar de woning, doch vrouw Dulac had reeds de vlucht genomen. Zij werd' den zelfden uvond nog gearresteerd ln een naburig dorp en voorlopig gevangen gezet. Voor haar vlucht had zij een pakje gereed gemaakt, dat linnengoed en een bedrag van 2000 francs bevatte. Het echtpaar Dulac was zeer gierig, en be zat een aardig vermogen en tal van hulzen en landerijen. Het was kinderloos, en er was een testament, waarbij shes aan den langst levende was vermaakt. Alle inwoners van Grollier verklaren!, dat vrouw Dulac er minnaars op na hield. Don 3den Augustus, toen de kantonrechter van Angoulème zioh naar de woning 'begaf, om alles te verzegelen, zag hij een hond in het stroo rond' snuffelen. Hij liet terstond een onderzoek instellen, en men vond toén het onthoofde en ook overigens verminkte lijk van Dulac, een meter onder het stroo verborgen. (De algemeene meening is, dat- vrouw Dulac na haar man gedood te 'hebben, het lijk bij gedeelten heeft willen verbranden, doch daarin verhinderd is en 't toen voor- loopig onder het stroo heeft 'begraven. Men vermoedt tevens dat zij daarbij medeplichti gen heeft gehad. Toen het lijk gevonden was, heeft men on middellijk vrouw Dulac laten halen, en haar bij het lijk gebracht. Zij barstte in weeklagen uit en riep: Wie heeft dat kunnen doen? Het is verschrikkelijk. Zij stortte echter geen traan, en 'hield ondervraagd' hardnekkig haar onschuld vol. Uit de wonden bleek, dat deze met een scheermes zijn toegebracht. Ook is het hoofd met een scheermes van de romp gesneden. Vrouw Dulac nu had de gewoonte om haar man des Zaterdagavonds zelf te scheren. De autoriteiten vernamen verder, dat een oud- burgemeester, een zekere Ranvaud, een der minnaars van vrouw Dulac iwas; de politie begaf zich naar zijn woning te Ohezchag- naud, om hem te ondervragen, doch bij haar aankomst had Ranvaud de vlucht genomen. Naderhand echter wist men hem te arrestee ren. De laatste dagen voor haar verhoor trachtte vrouw Dulac zich van het leven te berooven, door haar zakdoek in de keel te wringen. Ook Ranvaud trachtte zelfmoord te plegen, waarna beiden zorgvuldig werden bewaakt. Voor den rechter van instructie verklaarde Ranvaud, dat hij part noch deel had aan de misdaad. Als reden voor zijn vlucht gaf hij op, dat hij gemeend had, dat men hem kwam arresteeren, en dat hij, die jaren lang burge meester was geweest, de schande wilde ont gaan, om tusschen twee politieagenten opge bracht te worden. De vrouw, die niet in het minst bewogen was, hield' ook thans haar on schuld staande, zelfs toen men haar op het onmogelijke van haar bewering wees, dat haar man door anderen buiten haar kennis om, ter dood gebracht zou zijn, en het lijk daarna naar de schuur gesleept en men haar vroeg, hoe het kwam, dat de resten van men- schelijk© beenderen op de haard gevonden waren. Bovendien wees men 'haar op het 'be lang, dat zij bij een verdwijnen van haar man had, en de zeer slechte verstandhouding, die er tusschen hen had bestaan. Na een ondervraging, welke drie uur duur de, werd' de vrouw naar de gevangenis terug gebracht. Waarschijnlijk zal ze nog met Ran vaud geconfronteerd worden. Deze heeft be kend, de minnaar van vrouw Dulac geweest te zijn. Hij houdt echter zijn onschuld aan den dood van haar man staande. Hij is zeer gezien in de streek, en men gelooft niet-, dat hij medeplichtig is aan de misdaad. (Tel.) Een gruwelijke misdaad. In het dorpje ChapelleOnzerain in de vlakte van Beauce, niet ver van Orleans, is een gruwelijke misdaad ontdekt, die in 1914 begaan is en de omstandigheden, waaronder die misdaad gepleegd is, zijn wel kenschet send voor de hebzucht van sommige boeren. De misdaad heeft zich afgespeeld onder zeer welgestelde boeren en komt hier op neer, dat een vrekkige vader met behulp van een even vrekkigen oudsten zoon zijn jongsten zoon, die nog al een pretmaker was en wel eens wat geld «tuk sloeg, heeft opgehangen om aldus verkwisting van het faiiüliegeld te voorkomen. Deze misdaad is onder de af zichtelijkste omstandigheden gepleegd en hiermede geëindigd, dat, toen de ophanging niet terstond het gewenschte resultaat had, de vader den Inmiddels weer „afgesneden" en bijkans stervenden zoon de knie op de borst gezet heeft en hem aldus verstikt. DENEMARKEN. Op initiatief van den directeur der Deen- scho arbeidsbeurs zijn de laatste dagen be sprekingen gehouden met werkgevers en werknemers dn het scheepvaartbedrijf om te trachten tot een herleving van de scheepvaart te komen en zoodoende de uitgebreide werk loosheid onder zeelieden en .transportarbei ders te verminderen. Nadat de mogelijkheid van een loonsver laging onder de oogen was gezien, zijn de onderhandelingen verdaagd om de organisa ties in de gelegenheid te stellen dit en andere punten in eigen kring te overwegen. De zeelleden. De bestuursleden van den Internationalen Zeeliedenbond, o.w. Havelock Wilson, Wolff- son, Nivelli, 'zijn Zaterdag uit Stockholm te Kopenhagen aangekomen. In een 'groote openbare vergadering hebben zij de Deen- sohe zeelieden met nadruk aangemaand een vergelijk met de reeders te sluiten en in een loonsverlaging te berusten. Ter vergadering gingen tegen dien raad eenige stemmen op. Een internationaal Identificatie-Bureau. Gebaseerd op het vingerafdruk-systeem, dat uitgevonden is door den Kopenhaagschen inspecteur van politie Hakon Joergeven], zal er binnenkort te Kopenhagen een internatio naal identificatie-bureau opgericht worden met volledig register over signalement en vingerafdruk van alle daar of elders bekend staande misdadigers. Voorloopig zal het 25000 zakkenrollers, valsche munters, hoteldieven enz. gelden1. Voortaan zal de identiteits-vast- stelllng van verdaohten bij telegrafische aan- plauts hebben, ZWEDEN. De slaapziekte, Van de slaapziekte, die dit Jaar dn bijzon der sterke mate in Zweden Is opgetreden, zijn volgens' de officieel© opgaven van het Zweedsche ministerie van Openbare Gezond heid in het eerste half jaar 1475 gevallen voorgekomen, voornamelijk op het platte land. RUSLAND. Met het doel om zich van den Oekrajien- schen oogst meester te maken hebben de bolsjewieken te Rofno meer dan 20 divisies cavalerie 'geconcentreerd. Het graan wordt met geweld meegenomen en naar de tijdelijke ingerichte centrales gebracht, vanwaar het onder militair escort© naar Moskou wordt vervoerd'. In weerwil der strenge bewaking, vernielen de opstandelingen' voortdurend de spoorlijnen, doen bruggen springen en''ver oorzaken ontsporingen. lederen nacht ziet men den vuurgloed van branden. De opstan delingen steken de magazijnen met graan en anderen inhoud in brand, die de bolsjewie ken uit de Oekrajine willen uitvoeren. De berichten omtrent den toestand ln Rus land blijven vrij schaars, maar uit de mede- deelingen die de bolsjewistische 'bladen bren gen, blijkt toch wel dat de ellende buiten gewoon groot is. Er zal onder enkele berich ten uit Helsingfors en Riga wel eens wat overdrijving zijn, en de Sovjetregeering zal wel gelijk hebben als ze hierop wijst en bijv. een ontkenning geeft van de berichten om trent den uittocht van millioenen uit de hon gersnood-gebieden, dat de nood onhoudbaar is en duizenden slachtoffers eischt en vooral oog zal eisohen, kan ook van bolsjewistische zijde niet worden ontkend. In de politiek der bolsjewiki ligt, voor namelijk de oorzaak van de vreeselijke tramp, die Rusland trof. Wel kan men toegeven, dat er ln Rusland onder het Tsarenregiem elk jaar in verschil lende gouvernementen honger geleden werd de oorzaak hierin is de zeer lage ontwikke ling van den Russischen landbouw maar de reusachtige omvang dit jaar van dezen ramp is der sovjet-regeering te verwijten. Hoé zou het ook anders (mogelijk zijn, dat de mislukking van den oogst van dit jaar, reeds thans zulke ernstige gevolgen heeft. Dit kan toch alleen het'gevolg zijn van de volkomen uitputting der voorraden. De oogstopbrengsten waren steeds wissel vallig. In vele streken ontbrak elke leiding en organisatie, zoodat het eene jaar veel intensiever werd gebouwd als het andere, en mede door het verschil in regenval, bedroeg in de laatste jaren de oogst van een en het zelfde stuk grond tusschen 48 en 9 poed. Sinds de Sovjetregeering was er absoluut geen sprake meer van intensieve cultuur. De oogst werd kleiner en kleiner, totdat de doorslag gegeven .werd' door den dwang levensmiddelen aan den communistischen staat te leveren. .Zelfs de Sovjetleiders zagen in, dat deze politiek tot hun eigen ondergang zou leiden: de gedwongen leveringen werden afgeschaft en de belasting in natura ingevoerd.... maar te laat. Niet de droogte, maar de verkeerde agra rische politiek veroorzaakte de ramp. Maar de droogte heeft den toestand veel ellendiger zoo niet hopeloos gemaakt.En ook hier weer treft der Sovjetregeering het verwijt, dat zij niet snel genoeg maatregelen genomen heeft om de ramp te koeren en zichzelf en anderen -bedrogen heeft door deze levensquaestie veel te lichtzinnig op te vatten. Thans nu het onhoudbaar wordt, worden oommissies, hulp acties enz. gevormd; positieve hulp is nog weinig gegeven. Dat de Sovjetpers 'hiertegenover geheel anders staat, deze verwijten niet aanvaardt, maar de oorzaken, behalve in de droogte, vindt in Rusland's strijd tegen het kapita lisme, in de uitputting en afmatting tenge volge van de bestrijding van Denikin, Koltsjak, Wrangel, in den oorlog tegen Po- Ion en, niet te vergeten 4n de naweeën van den wereldoorlog, is te begrijpen. Dit alles heeft de Sovjétregering belet, zoo wordt gezegd, om het verkeerswezen te reorgani- seeren1, voldoend© reservevoorraden te vor men, de staathuishouding in deze enkele ja ren weer op te bouwen. Maar allen moeten lntusschen toegeven dat Rusland een ontzettende ramp dreigt. Wij hebben dezer daigon melding gemaakt van -de nota van de Sovjet-regeering aan alle buitenlandsche regeeringen, waarin voor de aangeboden hulp dank gebracht wordt. In deze nota verklaart de Sovjetoverheid, dat 18 millioen personen honger lijden, dat er 58 milt. poed koren voor hun verzorging en 15 mill. poed herfstzaaikoren noodig zijn. Uit de oproepen van Maxim Gorki en den patriarch van Moskou die een verzoek aan den aartsbisschop van Oanterbury heeft gericht, waarin hij zegt, dat men zich geen voorstelling kan vormen van de ellende door den honger en de epidemiën en dat niet spoe dig genoeg hulp kan geboden worden blijkt wel dat de ellende daar alle bevatting en verbeelding te boven gaat. De „Daily Telegraph" publiceert mede- deelingen van Amerikanen, die in Rusland gevangen hebben gezeten en Dinsdag IJ. in Reval zijn aangekomen. Een kapitein, Kil- patrick, die in de gevangenis was geweest met menschen uit Omsk, Tcxmsk, Siberië en andere provincies, vertelde dat deze Russen hem vertelden, dat de hongersnood' niet ge heel toe te schrijven is aan de droogte, maar ook aan het feit, dat de Sovjets het vorige jaar graan en zaad hadden geoonfiskeerd. Kapitein Kilpatriok vertelde verder: >rRusland is vol roevers. Elke nacht hoor den wij in Moskou schieten; het waren men schen, die in de straten om voedsel vochten. Menigeen werd gewond naar de hospitalen gebracht, die niet zelf voor zijn voedsel had kunnen zorgen. De verpleegsters zijn zoo zwak, dat zij ternauwernood haar werk kun nen doen. Bijna alle mannelijke doctoren zijn doodgeschoten. In mijn hospitaal waren voor 90% vrouwelijke doctoren, die echter niet voldoende geoefend waren; medicijnen waren bijna niet voorhanden. Kilpatriok was opgesloten in een oei naast de ruimte waar de doodvonnissen voltrok ken avp"den. 's Morgens tusschen 2 en 4 uur werd hij steeds wakkef door het schieten naast hem. De toestand, van hen, die in den oorlog gevangen genomen zijn, la ontzettend Hun Destaan ls meestal vergeten, hun pa. Sloren vernietigd; hun dagelljksoh rantsoen i alleen een vierde pond brood. Uit andere mededeellngen blijkt, dat vel© vluohtellngen naar het Oosten trekken om ln Siberië en Turicestan redding te-zoeken. Bij de overgangsplaatsen aan de Wolga zijn dul. zenden menschen met wagens verzameld oan op een goeden overtocht te wachten. Anderen zijn naar de Dnjepr getrokken, maar wor den wegens choleragevaar niet in Bessarabië toegelaten. Dit gevaar is echter in het Wol- gagebied ook steeds dreigender: het sterfte cijfer is 90 op vele spoorwegstations lig. gen honderden lijken bijeen. Hoe de sovjetregeering tegenover dit alles staat? De meest tegenstrijdige berichten, vlak onder elkaar worden uit dezelfde of verschillend© plaatsen geseind. Zoo heeft de „Lok. Anz." een telegrafisch bericht uit Stockholm, dat de .uiterste communisten hun post wilen verlaten, om een regeeringscrisis te forceeren, opdat de extremisten een zelf standige regeering kunnen vormen. De ex tremisten zouden tegen elke samenwerking met de bourgeois-huipactóe zijn. Bij tiental len treden communisten uit de partij. In vele gouvernementen zou de staat van beleg zijn afgekondigd en de regeering zich slechts met geAveld handhaven. Uit Reval heeft dit blad' een bericht, dat de berichten over den hongersnood alle over dreven zijn, en de sovjetregeering den toe stand zoo ellendig voorstelt om geld en hulp. (middelen naar Rusland te krijgen ter verster king van haar positie. Het rood© leger lijdt geen gebrek en is strijdvaardig. Het is een onbegonnen werk om uit al deze tegenstrijdigheden <1© waarheid te we ten te komen. Wat muurvast staat, la dat er een onge kend gebrek en hopelooze ellende is, en dat 'hulpverleening dringend noodzakelijk is. Monarchistische actie. De Warschausche bladen melden, naar de IBerlijnsche berichtgever van het Hdbl. tele foneert, dat in Rusland tegenwoordig een ijverige monarchistische propaganda wordt gevoerd. Het gerucht loopt, dat Dmitri Pawlowtsj, die reeds in Rusland zou zijn aangekomen, tot tsaar zou worden uitgeroepen. POLEN. Men herinnert zich., dat Italië de Poolsche regeering verantwoordelijk stelt voor de in Opper-Silezië gevallen Italiaansche slacht offers van den opstand' en zeven millioen lire schadeloosstelling eischt. De „Schles. Volksz." meldt, dat thans de zeven millioen lire zijn betaald uit de door Opper-Silezië opgebrachte belastingen, waar tegen het blad ernstig protesteert. OOSTENRIJK. Een uitlating van den Nederlandschen gezant te Weenen. Uit Weenen wordt gemeld: De Nederlandsche gezant alhier, jhr. inr. W. M. van Weed© van Berecamp, uit Neder land hier ter stede teruggekeerd, heeft aan de Neue Freie Presse meegedeeld: De oeoonomische toestand in Nederland Ia weinig gunstig ten gevolge van den oorlog. Er heerscht werkloosheid, daar valuta-moei lijkheden de mogelijkheid van uitvoer ver minderen. De droge en warme zomer is voor den Nederlandsche landbouw nadeelig ge weest Er zijn levendige betrekkingen tus schen de Nederlandsche en de Weensch© handelswereld. In Nederland bestaat harte lijke sympathie voor Weenen, waartoe vele Weensche kinderen bijdragen, die de lie velingen van Nederlandsche families zijn geworden. Ik hoop op voortzetting van de hulp\rerleening. Voor de Weensche Jaar beurs bestaat groote belangstelling; vele Ne derlanders moesten wegens gebrek aan ruim te afgewezen worden, ofschoon zij eigen lood sen wilden bouwen. In Nederland is men zeer verbaasd over de verspilling van geld in Oostenrijk voor politieke doeleinden en over de weelde in zekere kringen, welke een schrille tegenstelling vormt met den alge- meenen noodtoestand. De Arbeiterzeitung valt heftig den Neder landschen gezant aan wegens zijn uitlatin gen over partijpolitiek en verspilling van sommen geld. De Freie Presse schrijft, dat de heer Van Weede het reobt heeft, oritiek te oefenen, ook al is deze voor een zeker» partij niet aangenaam. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat de arbeider» ln de textiel- en! In de metaalnijverheid toege stemd hebben in een loonsverlaging van 20 prooent. De algemeene staking in deze be drijven gaat niet door. Er kwamen alleefl eenige kleine plaatselijke stakingen voor. TSJECHO-SLOWAKIJE. Uit Praag wordt gemeld: In de Zaterdag gehouden zitting van den Senaat werd het voorstel tot het verleenen van een crediet van 322 millioen kronen voor militaire doel einden in8e minuut zonder debat aange nomen. SERVIEL Vrijdagavond om 8 uur ls koning Peter van 'Servië plotseling ziek geworden. Hij ver loor het bewustzijn en zijn temperatuur steeg tot 38A gr., terwijl zijn polsslag 120 bedroeg. Het geneeskundig bulletin spreekt van cyanose (blauwzucht) en meteorismus ab- dominalis (buikopzwelling door gassen, z.g. (trommelzucht). In het voorgedeelte der lon gen is een droog gereutel waargenomen. De ademhaling is zwak en de toestand is voort durend ernstig. ROEMENIE. Ontploffing te Boekarest. Het fort Catzel bij Boekarest, is Zaterdag in de lu$ht gesprongen. Het was vol ontplof bare stoffen. De ontploffingen hebben den geheele nacht en den volgenden ochtend voortgeduurd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche bladen hebben e°n Graanvoorraden voor Oekrajtenlsehe opstandelingen verbrand. De hongersnood. De door Italië geëlschte schadevergoeding. Op weg naar den vrede. Koning Peter ernstig ziek.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2