T Tweede Blad. VAN DINSDAG 16 AUGUSTUS 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij K. B. van 3 Aug. 1921 No. 68 is op zjjn verzoek aan den heer A. M. Kloos met ingang van 1 September a. s. eervol ontslag verleend als Secretaris van het Rijksinsti tuut voor Biologisch Vdsscherijonderzoek alhier. De Tabakswet Tengevolge van het inwerkingtreden op 4 Aug. 1921 van art. 81 der Tabakswet 1912 5 No. 712 moeteen ieder, die in welken vorm ook, handeldrijft 'in ruwe tabak, be werkte tabaksbladeren, stelen en afval van tabak, voor de tabaksbereiding bestemde surrogaten, halffabrikaten en fabrikaten van tabak, alsmede ieder die in zijn bedrijf tabak geheel of gedeeltelijk tot verbruik bereidt of tot verbruik bereide tabak voor den verkoop in het klein verpakt, voor 3 September 1921 ten kantore van den Rijksontvanger, Koningsplein 120 alhier, een aangifte (ten kantore te bekomen) tot het bekomen eener bedrijfsvergunning indienen. Overtreding wordt gestraft met een boete van ten minste honderd en ten hoogste duizend gulden. Hoogheeraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Naar het Hbl. verneemt ls het waarschijn lijk, dat de politieke partijen tot overeen stemming bomen inzake de verkiezing van 12 hoofdingelanden en 12 hoofd-ingelanden- plaatsvervangers van het nieuwe hoogheem raadschap N. H. Noorderkwartier. Voor elk der 12 hoofdingelanden zouden dan vijf reohtschen en zeven linkschen in aanmerking komen. De verdeeling van rechts zal waarschijn lijk zijn drie katholieken, één G.H. en één A. R. en van links drie V. D., drie V. B. en één S. D. A. P., welke laatste dan zitting zou nemen voor het district Helder. Overigens in elk der drie districten Helder, Hoorn en Purmerend een V. D. en een V. B. De onderverdeeling der rechtschen is nog niet bekend, doch wél, dat door de Kamer kieskring Helder van de Christelijk Histori sche Unie voor hoofdingeland is aangewe zen de heer J. van Meerveld, te Zunderdorp, lid van den gemeenteraad van Amsterdam. De bedoeling is, om bij de eventueele stem ming de gemeenschappelijk gestelde candi- daten te steunen. De stemming zal dus al leen dèn niet noodig zijn, als ook andere groepen welke candidaten zouden stellen, de candidaten der politieke partijen zullen steu nen. Dit zal echter hoogstwaarschijnlijk wel niet het geval zijn. Oestercultuur. Als men het antwoord van Minister de Geer leest, hetwelk hij op de vragen van den heer van Beresteyn betreffende verontrei niging van het oostelijk deel der Ooster- schelde gaf, dan doet zich de vraag voor of het misschien voor onze stad niet van groot belang zou kunnen zijn, zioh meer dan tot dusverre op de oestercultuur toe te leggen. Het water tooh, volgens dat antwoord, van het grootste deel der staatsoesterperceelen in het oostelijk deel van de Oostersohelde, be- hoorende tot de zjg. Bergsche Bank, wordt verontreinigd door het afvalwater en vuil van fabrieken en riolen van Bergen op Zoom. De putten te Bergen op Zoom b.v. zijn in verband met die verontreiniging buiten ge bruik, van die te Tholen één, en van de an dere aldaar gedeelten. De minister noemt die vervuiling een moeilijk op te lossen bezwaar. Het aantal aan de markt komende oesters zal dus geringer zijn. Zou het nu niet mogelijk zijn die bedrij ven naar hier te trekken. Voor verontreiniging tooh bestaat niet de minste kans. Terrein, mits met kennis van zaken aange pakt, is er genoeg. Komen niet Zeeuwsche vaartuigen vrach ten vol oesterzaad van de Wadden halen om op de Schelde te planten? Hoeveel goedkoóper, en dus hoeveel min der moeten de exploitatiekosten daardoor reeds zjjn zoo de oesterputten hier gevestigd waren. Is het denkbeeld niet der overweging waard? Opheffing Kamers van Arbeid. Naar de Haagsche redacteur van de „Msb." uit goede bron verneemt, wordt zeer ernstig overwogen om binnenkort over te gaan tot opheffing van de Kamers van Ar beid. Deee maatregel zal worden genomen met het oog op de noodzakelijk gebleken bezui niging in het Staatsbudget, waarop de Ka mers van Arbeid jaarlijks met een bedrag van ongeveer een halve ton drukken. De Kamers van Arbeid, welke zijn opge richt krachtens de wet yan 2 Mei 1897, heb ben niet aan de daaraan gestelde verwach tingen beantwoord. Bovendien zal dit insti tuut zijn bestaanreden nog meer zien ver minderen, wanneer eenmaal het wetsont werp tot vreedzame bijlegging van geschil len wet zal zijn geworden, waardoor op an dere wijze voorzien wordt in de oplossing van geschillen tusschen patroons en arbei ders. Evenwel zal men met de opheffing van de Kamers van Arbeid wachten, totdat het wetsontwerp tot vreedzame bijlegging van geschillen tot wet zal zijn verheven. Pas visa voor België worden afgeschaft. Het Belgisch consulaat deelt aan de „N. Rott. Crt." mee, dat met ingang van 1 Sep tember bet visum op passen vr-or België wordt afgeschaft. De in Nederland aangehouden Dnitsche schepen. Uit Brussel wordt aan de „Msb." gemeld: Gelijk mien weet, werden in het najaar van 1918 door de Nederlandsche regeering een 20-tal Duitsche zeeschepen aangehouden, die op het oogenblik van den wapenstilstand Antwerpen verlieten. De Nederlandsche re geering stelde zich op het standpunt, dat, aangezien de Belgische regeering ook aan spraken maande on deze schepen, zij ze niet door kon laten varen naar Duitschland en dat de schepen onder sequester zouden blij ven, zoolang de rechtmatige eigenaar niet was vastgesteld. De Nederlandsche regee ring liet het aan de Belgische en de Duitsche regeeringen over om uit te maken aan wie de schepen toebehoorden. Van Belgische zijde werden; de schepen voor het prijsgerecht gebracht, doch Duitsch land erkende de uitspraken niet, wijl de schepen niet in 't bezit van België waren. Nadat de schepen gedurende drie jaar ren teloos in Nederland hebben gelegen, zijn beide partijen er eindelijk toe gekomen langs practischen weg een oplossing te zoeken, en zij hebben er een gevonden. Op 8 Augustus j.l. hebben de Belgische en Duitsche regeeringen een overeenkomst gesloten, waarbij een gedeelte der betrokken schepen aan België wordt toegewezen, o. a. de groote stoomschepen „Gneisenau", „Fe- lonia" en „Lesbos", terwijl de anderen aan Duitschland terugkomen. Duitschland ver plicht zich verder tot het betalen der kade- gelden aan Antwerpeni Is het 'blad goed ingelicht, dan zal de Ne derlandsche regeering, gezien de gesloten overeenkomst, het sequester over de schepen opheffen. Het ls de eerste overeenkomst sinds den wapenstilstand tusschen België en Duitsch land gesloten. Zij bewijst, hoe menl langs practischen weg en met wederzijdschen goe den wil tot gelukkige resultaten kan kernen, De staking van hotel- en café- en restaurant- personeel. Naar gemeld wordt hebben de vorige week vertegenwoordigers van het N. V. V. en de R. K. Vakcentrale contact gezocht en ver kregen met het centraal bureau van Horecaf. ten einde te komen tot intrekking van den eisoh van de werkgevers-organisatie, dat on derhandelingen alleen gevoerd kunnen wor den met andere vertegenwoordigers van de personeel-organisaties dan de tegenwoordi ge bestuurders. Horecaf heeft thans officiee bericht, dat het aan dien eisch blijft vasthou den. In een Zaterdagnacht gehouden stakers vergadering in Amsterdam is daarvan mede- deeling gedaan. Tevens werd daar meege deeld, dat met volle instemming'van de bei de vakoentralen de staking te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht onverzwakt wordt voortgezet. BINNENLAND. De reis der Koningin. Blijkens een uit Drontheim ontvangen telegram zijn de Koningin en de Prinses mjet de „Merope" te Drontheim aangekomen. Al les ls wel. De Koningin en de Prinses be zochten de Sognefjord, BaLbolmen en Gud- vangen, waar zij een uitstapje maakten naar Stalheim, voorts Fjaerland, met een tochtje naar den gletsoher en de Nordfjord, van waar zij een tochtje naar Loevenvand maak ten. Het weer was vrij regenachtigd, doch er waren enkele mooie dagen. De Eemsgrens. Naar wij vernemen, hebben de Nederland sche en! Duitsche regeeringen een gemengde commissie ingesteld, die een dezer dagen te Berlijn zal bijeenkomen, ten einde bespre kingen te houden over de quaestie der rege ling van de grens in de beneden-Eems. Bezuiniging. Een oommissie, bestaande uit den minis ter van financiën, jhr. mr. De Geer, den se cretaris-generaal iü algemeenen dienst, mr. Kan, en den thesaurier-generaal bij het de partement van financiën, mr. Trip heeft de zer dagen een conferentie gehouden met ver tegenwoordigers van alle departementen om tot een zeer Ingrijpende bezuiniging op de Staatsbegrooting te geraken, desnoods door wettelijks voorzieningen. Zondagavond is het op het Rembrandt I plein te Amsterdam, in verband met de keil nersstaking, wat woeliger geweest dan tot nu toe het geval was. iVóór „De Kroon" heeft de politie de pos ters en de nieuwsgierigen herhaaldelijk tot doorloopen moeten manen en tegen tien uur zag zij zich genoodzaakt een charge te ma ken. Even na middernacht werd het zeer rumoe rig in de omgeving van „De Nieuwe Karse- boom'*. In de Paardenstraat zijn twee groote rui ten van dat café verbrijzeld. De politie ver moedt, dat dit werk van postende stakers is geweest. Daders zijn echter niet gevonden. Uit het publiek is met steenen naar de poli tie geworpen. De stakingsleiding deelt mede, dat tijdens het incident geen stakers of pos ters bij de Nieuwe Karseboom aanwezig wa ren en dat zij de overtuiging heeft, dat geen stakers aan de baldadigheid schuld dragen. Fipantieele moeilijkheden. De gemeente Wormer verkeert ln finan- cieele moeilijkheden. ODe begrooting voor 1921 is nog steeds niet goedgekeurd. Een bedrag van 35.000, het welk nog ongedekt was, zou volgens Ged. Staten uit de inkomstenbelasting moeten ko men. Doch de raad kon zich daarmede niet vereenigen, omdat die belasting dan veel te hoog zou worden en voor de inwoners niet meer te dragen. Nu is de begrooting weer van Ged. Staten niet goedgekeurd terugontvangen, met de verlichtende mededeeling, dat van de ƒ35.000 het rijk en de provincie 20.000 willen bij dragen. In de laatste raadsvergadering kwam de begrooting en het desbetreffend schrijven van Ged. Staten weer in behandeling. De voorzitter stelde voor, om ook op dit bemiddelingsvoorstel van Ged. Staten niet in te gaan, daar naar zijn meening ook hiervan de verantwoordelijkheid door den raad niet kan worden gedragen. Een der wethouders merkte op, dat de on gunstige financieele toestand goeddeels ver oorzaakt werd, doordat het overgroote deel der bevolking uit arbeiders bestaat, wier draagkracht niet groot is. Derhalve zal vol gens hem de gemeente nooit uit de moeilijk heden komen, indien de hoogere bestuurs colleges niet helpen. Volgens spreker heb ben ook die ooileges schuld aan die moeilijk heden. Besloten werd de begrooting ongewijzigd terug te zenden. Met dit al zal het jaar 1921 bijna verloo- pen zijn, alvorens de begrooting voor dat dienstjaar is goedgekeurd. Hierbij komen nog de moeilijkheden we gens gebrek aan de noodige kasgelden. Het gevolg hiervan was, dat onlangs ver schillende uitbetalingen niet konden plaats hebben; ook ambtenaren moesten wachten. De gemeente heeft echter nog van het rijk te ontvangen een bedrag van 80.000 als buitengewone onderwijssubsidie, hetwelk reeds langen tijd geleden is toegezegd. Ook is de belastingverordening nog niet goedge keurd, zoodat de biljetten voor de plaatse lijke inkomstenbelasting nog niet uitgereikt konden worden. De rekening van 1920 sloot met een na- deelig saldo van ongeveer 60.000. Kolen van Spitsbergen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is den Nieuwen Waterweg binnengekomen het stoomschip Terschelling met een lading ko len van Spitsbergen, uit de mijnen der Ne derlandsche Spitsbergen-Compagnie. Deze lading is aangevoerd voor rekening van de Vereenigde Kolenmaatsohappjjen, en de ko len zijn bestemd voor bunkerdoeleinden en wel voor den Rotterdamschen Lloyd en de HollandAmerika-lijn. Dit is de eerste lading kolen van Spitsber gen, welke dn Nederland wordt aangevoerd. Ons land ligt voor den aanvoer van kolen van Spitsbergen minder geschikt dan Scan dinavië, IJsland en de Oost zee-land en. Het is daarom wel opmerkelijk, dat men, niet tegenstaande de hoogere zeevracht, nog op de Nederlandsche markt tegen Engelsdie en Duitsche kolen met Spitsberger kolen schijnt te kunnen concurreeren. Op de reis van Spitsbergen naar Rotter dam werden uitsluitend Spitsberger kolen gestookt. De kolen voldeden uitnemend, en de reis duurde niet langer dam 8 dagen en 4 uren. (N. R. Ct.) Contrabande. De schipper van het recherchevaartuig, gestationneerd te Oostmahorn, heeft Vrijdag, kruisende op de Friesche Wadden, een vaar tuig ontdekt, hetwelk bij onderzoek een Duitsch schip bleek te zijn. De lading be stond uit oontrabande. Een hoeveelheid van 2600 liter jenever, geborgen in bemande fles- schen, werd gevonden. Schip en lading zijn in beslag genomen; en tot nader order over gebracht naar Oostmahorn. („Leeuw. Crt."). Mond- en Klauwzeer. Een Nederlander, genaamd van den| Berg, heeft een middel uitgevonden tegen mond en klauwzeer, waarmede hij al meermalen succes neeft behaald. Echter willen de auto riteiten niets weten van eene proefneming. De N. Rott. Crt., die ten vorige jare herhaal de malen over deze geschiedenis heeft ge schreven, vermeldt thans weder van geval len, die met het middel van den heer van den Berg behandeld zijn. Verleden week werd onder Overschie een koe ziek van den veehouder W. Willems. Deze veehouder, die in relatie was met den heer van den Berg en bekend met diens mid del, beeft het zieke beest Zaterdag met dit middel behandeld en het beest was Dinsdag genezen. Maar de heer Willems heeft meer gedaan. Bij wijze van proef heeft hij van zeven beesten, die met de zieke koe tegelijk in de wei waren (het zieke beest was naar stal gebracht), er aan vier het middel van den heer van Berg als voorbehoedmiddel in gegeven. Resultaat: de vier behandelde die ren zjjn gezond gebleven, terwijl de andere ziek geworden zijn. Er is dus aanleiding voor de meening, dat het middel van den heer van den Berg preventief werkt. De heer van den Berg, die, naar het schijnt, over het middel beschikt, om den lande een jaarlijkschen schadepost van mil joenen te besparen, blijft alle denkbare te genwerking ondervinden. Zie hier een nieuw geval. Bij den boer v. LoenenJ te Overschie wer den 14 koeien door mond- en klauwzeer aan getast. Het gevaar werd door do autoriteiten ernstig onder de oogen gezien. Getuige: een veldwachter op post, en vóór de wei een mat je met ontsmettingsstof, waarop wie uit de wel komt, zijn voeten moet vegen! Men trachtte dus verspreiding van de. ziekte tegen te gaan! De heer Van den Berg had zich voorge steld, de zieke dieren zoo snel mogelijk te genezen. Het gold een demonstratie voor een niet bevooroordeeld deskundige, die overtuigd' worden moest van de heilzaamheid van het middel. De boer was aarzelend. Doch de heer Van den Berg, zeker van zijne zaak, won hem op deze manier. Hij nam, op de wijze van een verzekering, het gansche risi co voor de reeds zieke dieren op zich, onder voorwaarde dat hij ze zou mogen behande len. Wanneer de dieren niet binnen drie da gen ten genoege van den boer hersteld zou den zijn, zou de boer het recht hebben, ze aan den heer Van den Berg over te doen. Voor zulk een, van volkomen vertrouwen in het middel getuigend, aanbod bezweek de boer. De heer Van den Berg kreeg dus het vee voor zijn risico en zou het Dinsdagoch tend behandelen. Doch hij had buiten den waard gerekend. De eigenaar had de ziekte dadelijk bij den burgemeester aangegeven, het aanbod van den heer van den Berg was bekend gewor den hij had ook voor andere gezonde koeien eene verzekering afgesloten, ondanks de veearts aan wie het maar hooren wilde aanried', zioh met den heer van den Berg niet in te laten dus. De veldwachter stond Dinsdag, toen de heer van den Berg met zijn helpers en getui gen aan de wei kwam, op post; hij had stren ge instructies en belette den heer van den Berg den toegang tot de wel, ofschoon deze zeer vast besloten was, vóór hij de wei weer verliet met zorg zijn voeten te vegen. Een gesprek ontspon zich. De heer van den Berg had nieit het minste bezwaar, .een proces-ver baal tegen zich te zien opmaken. Integen deel, hij wenschte dit, omdat op deze wijze dan de gelegenheid zou worden geopend, dat de resultaten van zijn geneesmiddel, waar aan zooveel tegenwerking wordt ten koste gelegd, ofschoon het in staat lijkt, ons land "aariyks eene schade van mjljoeneiï uit te sparen, onder eede bevestigd zouden wor den, en in de dagbladpers openbaar gemaakt. Maar de veldwaohter had blijkbaar andere instructies, hij klopte op zijn achterzak en daaraan kracht kon bijzetten. Aangezien het den heer van den Berg niet te doen was om eene vechtpartij, waarbij nog wel de partij tegenover hem met een revol ver gewapend was, ging hg onverrichter za ke heen. Het blad verhaalt het verder verloop dezer zaak; de districtsveearts durfde de conse quentie van het geval, nu de zieke dieren voor risico van den heer van den Berg ston den, niet aan, de strenge orders werden in getrokken, de dieren behandeld en.Vrij dagmorgen waren ze hersteld. De heeren veeartsen toonden voor de zaak geene be langstelling. De „N. Rott. Crt." knoopt aan dit verhaal nog eenige beschouwingen vast. Er is ten vorigen jare een staatscommissie benoemd voor deze aangelegenheid van mond- en klauwzeer. Welk praotisch resultaat heeft dat opge leverd? vraagt het blad. De heer Van den Berg meent het middel te hebben om die verspreiding tegen te gaan. Hy meent met eene eenvoudige organisatie zonder subsidie van, of risico voor den staat, mits niet officieel bemoeilykt, het gansche land van de ziekte te kunnen verlossen; hy meent, dat hy de voortwoekering van het kwaad afdoende kan beletten. Men zal er, na korter of langer tyd, goed schiks of kwaadschiks, toe moeten overgaan, den heer van den Berg proefnemingen ten overstaan van officieel gey'kte personen zon der vooroordeel te laten doen. Hoe lang nog blyft de regeering onver schillig voor dit middel? En is er geen en kel kamerlid, dat er zich voor interesseert? vraagt het blad. Wy meenden, dat deze aangelegenheid van genoegzaam belang is voor onze lezers in Koegras- en Anna-Paulownapolder om de zaak nader te onderzoeken. Ongetwyfeld zal men by den veehouder Willems wel Inlich tingen kunnen verkrygen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zy'n over de afge- loopen week, eindigende 12 Aug. in Neder land uitgesproken 28 faillissementen tegen 33 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 12 Aug. 1921 12171 faillissementen tegenover 823 over het hetzelfde tydperk van het vorige jaar. Prettige samenwerking. Men meldt uit Wormerveer, dat op Maan dag 8 Augustus laatstleden tydens de verga dering van het college van B. en W., de se cretaris van een polder belet vroeg, om na mens zijn bestuur mede te deelen, dat dit zich niet kon vereenigen met de door burgemees ter en wethouders gedane aanwyz'ng van een der wethouders tot stemgerechtigde in zake een waterschapsverkiezing. De bezoe ker werd ontvangen en zal zich deze ont vangst nog lang heugen. Een der wethouders die zich de mede deeling dacht te moeten aantrekken ver geleek de afgevaardigde by.* „een fcoei" en zeide, dat het polderbestuur nooit anders dan: „geknoeid" bad. De afgevaardigde zeide zich door deze woorden beleedigd te voelen, waarop do bur gemeester-voorzitter ter verontschuldi ging van het college antwoordde, dat hi, zich die verontwaardiging van een buiten staander kon voorstellen, daar men alleen op den duur zich in deze uitdrukkingswyze kon inleven; dat bedoelde wethouder meesten tyds in dierengetyfcenissen sprak en zich heden al bijzonder zacht uitgedrukt had, daar hyena's en adders vaak als voorbeeld werden aangehaald en laatst de minister van arbeid „een stinkdier" werd genoemd. Men zegt, dat voornoemd polderbestuur aan Gedepu teerde Staten kennis gegeven heeft van het wangedrag van dezen wethouder-dierkun dige. (N. R. Ct.) WAT DE KRANTEN ZEGGEN. V. d. M. schrijft in „Gemeentebelangen": De nieuwe minister van finan ciën endetyksuitkeerin gaande gemeenten. Op 28 Juli 1921 is mr. S. de Vries Ozn. als minister van financiën vervangen door jhr. mr. D. J. de Geer, te voren lid van de Twee de Kamer der Sta ten-Generaal en burge meester van Arnhem. Voor de gemeenten is deize portefeuillewisseling van byzondere be- teekenis met het oog op het vraagstuk van de financieele verhouding tusschen ryk en de gemeenten. Wy herinneren eraan, dat by de Tweede Kamer aanhangig zyn twee wets ontwerpen, welke beide bedoelen, by wijze van noodmaatregel, in die financieele ver houding verbetering te brengen Het eene voorstel is ingediend door den thans afge treden minister van financiën, mr. De Vries, het andere gaat uit van het initiatief van het lid der Tweede Kamer jhr. mr. De Geer, de nieuwe beheerder van het departement van financiën. Beide voorstellen willen de alge meene ryksuitkeering volgens de wet van 1897 percentsgewijze verhoogen voor die ge meenten, welker financiën dien steun noodig hebben; hetgeen biyken moet uit een verge- ïyking tusschen de opbrengst der ryksin- komstenbelasting en die van den hoofdeiyken omslag of andere plaatselyke belasting naar bet inkomen. Het voornaamste verschil tus schen de twee voorstellen zit hierin, dat de heer De Geer ongeveer dubbel zooveel ter beschikking yan de gemeenten wil stellen als de regeering. Beide voorstellen hebben overigens besteding ondervonden, zoowel in de pers (ook in ons blad), als by het afdee- lingsonderzoek der Tweede Kamer, op grond van de verkeerde basis waarop wordt voort gebouwd: de onjuiste en verouderde grond slagen der wet van 1897. Aan het wetsont werp-de Geer valt bovendien ten deel, dat het te duur geacht wordt en met het oog op den toestand van 's lands financiën onaan- nemeiyk. Hoe zal het met deze zaak, voor de geld middelen van de gemeenten van zoo groot belang, gaan nu de heer de Geer den zetel achter de groene tafel van den heer de Vries heeft overgenomen? Eigeniyk zou men voor de gemeenten van dè nieuwe bezetting van het departement van financiën slechts de meest gunstige ver wachtingen kunnen koesteren. Maar het ls al eerder voorgekomen], dat de daden van een minister in dit opzicht niet voldeden aan hetgeen men op grond van zy'n antecedenten of van vroegere uitlatingen had gemeend van hem te kunnen verwachten. Wy herin neren slechts aan de houding van mr. de Vries als minister van financiën, wanneer het te doen was om rykshulp ter verbetering van den finandeelen toestand der gemeen ten, en zyne vroegere uitlatingen als wet houder van financiën van Amsterdam. Zou thans ook de Geer zich als „wachter by 's rijks schatkist" genoopt zien ten aanzien van het vraagstuk der financieele verhou ding een ander standpunt in te nemen dan hy als Kamerlid en als burgemeester van Arnhem innam? Wy willen het voor de ge meenten niet hopen en evenmin voor tyet vraagstuk zelf. Immers dit kan niet onopge lost blyven! GEMENGD NIEUWS. Gasontploffing in de broodfabriek „Cera*. In den nacht van Zondag op Maandag om streeks kwart over drieën werden vele hon derden Amsterdammers in de meest uiteen- loopende wyken der stad wakkergeschrikt door wat zy vermoedden een zware donderslag te zyn, doch wat in werkelijkheid een knal bleek, veroorzaakt door een gasontploffing in de broodfabriek de „Ceres'' aan de Nieuwe Prinsengracht. De stoker van de „Ceres", geruimen tyd te voren in de fabriek gekomen om, als naar gewoonte, zyn werk te verrichten, had by het binnenkomen niet de minste gaslucht bespeurd en ook verder niets bijzonders gemerkt, evenmin als de vier werklieden die in de eigenlijke bakkerij werkzaam waren. „Op een gegeven oogenblik, aldus vertelde de stoker, hoorde ik een knal zoo vreeselyk, dat ik geheel versuft bleef staan. Op hetzelfde moment viel in mijn nabijheid een regen van steenen en kwam van allen kant een zoo geweldige gaslucht, dat ik haastig aan den Nieuwe Kerkstraat-kant van het gebouw een ruit insloeg om frissche lucht te laten toe- stroomen." Waaraan de ontploffing te wyten is, kon de stoker absoluut niet nagaan en ook door de brandweer, die onmiddellijk onder leiding van den hoofdbrandmeester en plaatsvervan gend commandant J. Lodewyks aanrukte, werd althans in het vroege ochtenduur nog geen voldoende verklaring voor het ongeval gevonden. Wel werden verschillende veronder stellingen geopperd, maar deze theorieën, ge toetst aan de praktijk, bleken geen van allen steekhoudend. In de zoogenaamde gasdistributiekamer, vanwaar uit de toevoer naar de ovens geschiedt, schynt de ontploffing te hebben plaats gehad ten gevolge waarvan de fabrieksschoorsteen, die vèr boven het hooge gebouw uitstak, in eenstortte. Van brand is geen oogenblik sprake geweest. De geheele catastrophe geschiedde in een tydsverloop van slechts enkele minuten. Hoewelde schoorsteen geheel in elkaar is gestort en steenen en kalk door de fabriek vlogen, is de verwoesting, de omstandigheden in aanmerking genomen, niet bijzonder groot. Zy beperkt zich tot het oude gedeelte van de fabriek. In het nieuwe gedeelte kon het werk worden voortgezet, alsof er niets was gebeurd. Noch de stoker, noch de enkele werklieden, in de bakkerij aanwezig, liepen eenig letsel op Een nachtportier, de 48-jarige Kuiper, wonende Laurierstraat, vader van 7 kinderen, die men voor dat het ongeluk plaats had, in de fabriek had gezien, bleek echter na da ontploffing verdwenen. Onmiddellyk liet de politie te zynen huizo informeeren of hy wellicht daarheen was ge vlucht. De man bleek niet aanwezig. Aan vankelijk heeft men ook onder de puinhoopen tevergeefs naar hem gezocht. Later werd zijn lyk, door een der honden van den agent Water, gevonden. In de volkrijke buurt rond de fabriek heeft het gebeurde heel wat sensatie gewekt. Vel® tientallen glasruiten zyn ten gevolge van den knal gesprongen. Van de winkels in het ge deelte Weesperstraat tusschen Nieuwe Prinsen gracht en Nieuwe Kerkstraat bleef ongeveer geen spiegelruit intact en ook de meer ba- scheiden ruiten van de Nieuwe Kerkstraat woningen en van de huizen, gelegen aan do Nieuwe Prinsengracht tegenover de fabriek moesten het terdege ontgelden. De straten waren letterlijk bezaaid met stukken glas. In de Weesperstraat lagen vruchte^ en gebak, sigaren en fijne vleesch- waren voor het grijpen, vandaar dat nog uren, nadat de ontploffing had plaats gehad, de politie de afzetting op de meest strenge wijze handhaafde. Ten bewy'ze hoe geweldig de knal is ge weest kan dienen, dat zelfs bewoners van de Nieuwe Keizersgracht kwamen vertellen dat ruiten in hunne woningen rinkelend uiteen waren gevallen. In een kamer op de bovenste verdieping van een dier huizen vielen vazen en andere ornamenten door den schok van de kasten. Toen wij tusschen vier uur en halfvijf in den ochtend door de Weesperstraat en de Nieuwe Keizersgracht liepen, was er volop vertier. Uit alle woningen straalde licht en overal op de stoepen stonden de bewoners in druk gepraat bijeen. „Twee. ruiten heeft het my gekost. My vier! Bij mij is alles kort en klein". Zooging het verder van huis tot huis en slechts een enkele kon op dat moment meer beschaamd dan verheugd, constateeren, dat zyn ramen geen schade hadden geleden. Terwyl onder deskundige leiding vroeg in den ochtend in de fabriek werd begonnen met het wegruimen der puinhoopen, zette de brandweer het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing voort. Ook de arbeids inspectie kwam in den loop van den ochtend ter plaatse. Tot dusver kon men ons echter nog geen afdoende verklaring voor het gebeurde geven. Naar de oorzaak der ontploffing wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat nog wel een paar dagen in beslag zal nemen. Vast staat slechts, dat gas in den schoorsteen is gekomen. Hoe dat daar inkwam en hoe het tot ontploffing is geraakt, is echter nog een raadsel. (Hlbld.) Vergiftiging? Te Kampen la een geval van vermoede- lyke vergiftiging door het gebruik van nn« deugdeUjk voedsel voorgekomen. De hoofd agent-rechercheur Kramer, diens vrouw ®a kind, beneven® drie logé's werden achtereen volgens binnen kort tijdsbestek allen ln he vige mate ongesteld onder versclnjnselen, welke den medicus onmiddellyk aan vergif tiging deden denken. Hoewel vooral de toe stand van den heer Kramer en van het kindje zioh aanvankelijk ®rn*tig ii®t aanzi®*,

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5