omdat om meer wapen» gevraagd was. Onder een tooneel van onbeschrijfelijke opwinding eindigde de Valera zijn toespraak. FRANKRIJK. Het is bekend, dat Poinoaré weinig inge nomen is met de ter vredesconferentie inge wijde diplomatieke gebruiken en die „ritueele ceremonies, die Frankrijk de gewoonte hoeft te betalen met een supplement aan opoffe ringen": seances voor den fotograaf, rede voeringen van Lloyd George, een Fransch antwoord, officieele diners, officieuze ont bijten, stormachtige discussies, enz. Stellig, zoo schrijft Poincaré aan de „Ma- tin", waren de diplomaten van vóór den oorlog niet volmaakt, maar zij kenden het vak, zij praatten niet voor de galerij, zij hiel den geen toespraken tot volken, zij wisten wat er in hun dossier stond, openden1 het en zetten hét uiteen. Zij dachten er niet aan hun tegenpartij te overschrijden; zij deden hun best haar te overtuigen. De afschaffing van de geheime diplomatie is, naar het schijnt, een groote door de we- reld-demoératie geëischte hervorming. Maar Poincaré vraagt zich af of het noodig is die periodieke voorstellingen te geven, met de eerste-ministers als voornaamste acteurs. In alle schouwburgen zijn koelissen, waar slechts de bevoorrechten doordringen. Bij elke tournée van den Oppersten Raad wor den dé belangrijkste tooneeien achter de décors afgespeeld, zonder dat het publiek of zelfs de stenografen er een woord van ver nemen. Er is de raad, dien men ziet, en de raad, dien men niet ziet en waarlijk, de diplo matie is nimmer klandestiener geweest dan sedert den dag, waarop zij ons heeft aange kondigd, dat zij voortaan op de daken ging zetelen. Intusschen moet zij doen alsof zij haar woord houdt, en zoo acht zij zich verplicht door de vensters aan de voorbijgangers een zeker aantal geruchtmakende nieuwtjes toe te werpen. Sch jjn-op enbaarheiddie niet zonder bezwaren .is. Aldus heeft men aan de alduitscho kwade trouw wapens kunnen be zorgen tegen Polen, tegen Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Servië, tegen Italië en Frankrijk. Poincaré maakt hier waarschijnlijk een toespeling op de redevoering, waarin Lloyd George Opper-Silezië bij Normaodië verge leken heeft en al' de volken, die het Oosten- rijfcsche huis vroeger onder zijn scepter ver- eenigd had, Duitsch genoemd heeft. Utoyd George heeft nog (gezegd1, dat de Pruisen Opper-Silezië gedurende 17 jaar be zeten en. het voortdurend verrijkt hebben dloor het hun arbeid en hun kapitaal te geven. Als dat een aanspraak is, zoo merkt Poin caré op, dan kon de stelling van Lloyd Ge orge zich ook tegen Engeland keeren. Want er is in Oost-Afrika een sohoone kolonie, waar de Duitschers rijkdom gebracht hebben en toch heeft Engeland Oost-Afrika aan zich laten toebennen. Wat, vraagt Poincaré, zou Lloyd George zeggen, wanneer Wirth zijn briljante argu mentatie overnam om Oost-Afrika op te eischen? Verbouwing van vestingen. Uit Frankfort wordt gemeld, dat de Fran- echen de vestingen Métz, Straatsburg en Diedenhofen geheel imoderniseeren en ver bouwen. In plaats van naar het westen, zal de vexdedi-gingarichtinig naar het oosten worden gekeerd. De drie vestingen zullen de steunpunten worden van de Fransche de- fenaia Weer een treinroof. Het slechte voorbeeld van de bandieten, die in den nachttrein ParijsMarsedito ge moord en gestolen hebben, heeft Zondag avond navolging (gevonden in den sneltrein WiesbadenParijs. Twee bandieten, Italia nen, hebben in de buurt, van Metz, waar de sneltrein 's avonds ongeveer halftien aan komt, terwijl vele reizigers in den restaura tiewagen aan het eten waren, de reizigers, die in een eerste-klas-wagen waren blijven zitten, uitgeplunderd onder bedreiging met een pistool. Tevens smeten de treinroovers al de bagage, die in de coupé's in de netten was geplaatst, door de geopende raampjes naar buiten. Vervolgens zijn zij uit den in vólle vaart zijnden trein gesprongen. Een der bandieten is den volgenden dag gepakt. Hij liep kreupel, heeft bekend en zijn mede plichtige verraden. Tevens deelde hij mede, dat hij en zijn medeplichtige, toen zij uit den trein gesprongen waren, langs de lijn terug waren geloopen om de uit de ramen gewor pen bagage te gaan plunderon. In het bezit van den aangehouden bandiet zijn allerfel dingen van reizigers gevonden. Een zeemansboutado. ,,1'Oeuvre" laat een zeeman, die jarenlang in de Fransche vrachtvaart werkzaam is ge weest >en nu landrot is geworden, omdat „in Frankrijk geen schepen meer zijn", zijn nood klagen. „Ja, moppert hij, ik ben er uit gegaan; er zijn geen schepen meer. Vijftien jaar lang heb vrachtbooten gecommandeerd en nu bieden ze me een visschersboot aan! Dank je weL De handelsmarine sterft. Men liqui deert de laatste schepen, het beate bewijs, dat Frankrijk hard achteruit gaat. Hola en de overwinning? Och wat, die overwinning I Er is geen vloot meer, zeg ik je. De Fransche schepen, die nu nog varen, zijn te tellen. Kijk eens in de haven rond: van de tien schepen, die er lig- len, zijn» er negen vreemde. De dienst op Nooxd-Afrika beteekent niets meer.' Het heet, dat wij een machtig Afrikaansoh leger organiseeren maar, indien wij het naar het continent moesten overzetten, zouden wij geon voldoende schepen voor het -transport hebben. Voor -goud zouden wij buitenland- scbe schepen moeten charteren, en dan zou er niets gebeuren, als Engeland het vervoer niet wenschte toe te laten. Engeland is thans niet meer de eenige op de zeeën. Op de Europeesche wateren? Toch wel. En dan vervolgt de zeerob: In het begin van het jaar voerde ik het bevel over het jacht van een Argentijnsch graanhandelaar. Ik bracht hem naar Bremen, Hamburg, Kiel. Weet je wat daar gaande is? De Duitschers, die geen mark hebben om te betalen, beschikken over milliarden om hun vloot weer aan te bouwen. De ac tie in de haven van Hamburg is al twee derde van hetgeen er omging voor den oor log; in Bremen de helft. En na vertelt te hebben van de havenwer ken te Kiel en den financieelen steun aan de Duitsche reeders om hun handelsvloten weer te herstéllen, verzekerde hij, dat op de werven aan de Weser veel harder gearbeid wordt dan op die van La Seyne (bij Mar- seille). Als de Duitschers doorgaan, zooals ze nu zijn, hebben zij met vijf jaar een ge- heele vloot, maohtiger dan vóór den oorlog. En op bitteren toon besloot de Fransche zeeman: In dien tijd liquideert- men bij ons: praat men, speculeert men en betaalt men aan het buitenland een vracht, die verleden jaar niet minder dan zes milliard bedroeg 1 DUITSOHLAND. De te Berlijn vertoefende Amcrikaansche financier Van der Lip, heeft in een onder houd met de Deutsche Ailgem. Ztg. verklaard, dat bjj den econondschen toestand van Duitschland hopeloos acht. Zi. kan Duitsch land het vredesverdrag niet nakomen. Ten zij het herzien! wordt zullen Europa en ook de Ver. Staten de huidige verlammende cri sis niet te boven komen. Nog steeds Duitsche krijgsgevangenen. De Duitsche draadlooze dienst meldt, dat uit de strafgevangenis te Avignon 430 Duitsche krijgsgevangenen ontslagen zijn. De Duitsche pers hoopt, dat nu ook weldra de laatste Duitsche krijgsv-angenen in Frank rijk, welker aantal ongeveer dubbel zoo groot is als dat der thans ontslagenen, in vrijheid gesteld zullen worden. Commissaris Hoppe. Te Berlqn worden geregeld flinke beloo ningen voor het vatten van mis ladigers uit geloofd. De leider der afdeeling van het hoofdcommissariaat van politie, die het meest «•et dergelijke crimineele zaken te doen heeft, is Kriminalkommissar Hoppe, wiens r aam onder bijna eiken oproep tot de bevol king, waarin een belooning wordt uitge loofd, gedrukt staat. De Rote Fahne publiceert zeer ernstige beschuldigingen aan het adres van commis saris Hoppe. Het blad vertelt dat in Mei 19?" in een fabriek voor ongeveer 150.000 mark goederen waren ontvreemd. Op de mu- en van Berlijn werd een affiche geplakt, een goede belooning toezeggend aan hem, die de gestolen goederen terug helpt vinden. Kort daarop werden de goederen aan den slager te koop aangeboden. Deze verwittigde den commissaris Hoppe, welke er op zijn ibeurt in slaagde de dieven te arresteeren en den buit terug te vinden. De slager verlangde nu zijn belooning. Men stuurde hem echter van het toastje naar den muur en eindelijk ontving hij, nadat hij her haaldelijk; had geprotesteerd, -een gedeelte van de beloofde som. Hoppe hield de groot ste helft voor zich en zijn agenten. Aan de Magdeburger Feuerversicherung Gesellschaft, (die de belooning moest uitbe talen, stuurde Hoppe een door de Rote Fahne gereproduceerde brief, zeggend, dat zoowel hij als zqn agenten voor de belooning in deze zaak in aanmerking kwamen. De •ief is door Hoppe persoonlijk ondertee- m-di Noodweer. Aan de grenzen van Wurtemberg en in geheel midden Zwaben hebben vreeselijke onweders gewoed, die gepaard (gingen met hagelslag en windhoozen. De schade aan de oogst moet buitengewoon ernstig zijn. De windstooten waren zoo hevig, dat tal van da- cen zijn afgerukt, boomen ontworteld. Vijf menschen zijn gedood. Het was tijdens 't onweer zoo donker dat men geen meter voor zich uit 'kon zien. Stakingen. De spoorwegstaking in het district Kas sei is geëindigd. Vanochtend om 4 uur zou do_ arbeid overal worden hervat. 20,000 ar beiders hebben aan de beweging deelgeno men. De patroons in het bouwbedrijf hebben in Zuid-Beieren alle bouwvakarbeiders uitge sloten, om een eind te maken aan de telkens voorkomende wilde stakingen. De staking der Becrlijnsohe houtbewerkers breidt zich uit. 8000 arbeiders nemen reeds aan de -beweging deel. RUSLAND. KiaMnin, de voorzitter van het opperste uitvoerende comité in Sovjet-Rusland, die tevens voorzitter van het al-Russische hulp- oomité is, doet in de Krasnaja Gaseta van 4 Augustus een aantal mededeellngon over den hongersnood. Kalinin begint met te zeggen, dat dé ge zamenlijke gebieden, die door den honger -geteisterd' worden, meer dan 1600 vierkante werst beslaan. Het zijn juist de streken, die anders bet moeste grann opleveren. Hij be toogt,, dat do oorlog en de verschrikkelijke verarming van het land de sovjet-regeering verhinderd hébben dien grooton arbeid te ondernemen, die als bestrijding van de droogte -ondernomen had moeten worden. Thans is men eigenlijk door de ramp over rompeld, maar men is dan ook 'bezig door het ontwikkelen van een kolossale energie aan de ellende het hoofd te bieden. Als men dan uit de mededeelingen- van Kalinin nagaat, waarin die .kolossale ener gie" bestaat,' bemerkt men, dat het 't nemen van theoretische besluiten, maar vooral het jdoen van een energiek beroep op het buiten land 'betreft. Kalinin, die na het aangeven van de cijfers van de aanwezige voorraden en van de op brengst van den -oogst uit andere gebieden, zelf tot de gevolgtrekking moet komen; dat er niet zooveel voedsel te kort zou zijn, als men het maar beter over de verschillende stre ken kon verdoelen, toont hier, tegen zijn bedoeling, aan, dat de huidige crisis in de allereerste plaats te wij-ten- -is aan de gewel dige vernietiging van het transportwezen in Rusland, ontzaglijke ramp voor het uitge strekte land en die te wijten is aan de bolsje- wieksche economische politiek. Het internationaal verbond van vakver eenigingen, waarvan de zetel te Amsterdam ■is, heeft 18 en 14 Augustus te Berlijn een conferentie gehouden om te beraadslagen over den hongersnood in Rusland. Het verbond maakt bekend, dat die con ferentie de volgende besluiten genomen heeft: Zij draagt het Bureau van het Internatio naal Vakverbond op onmiddellijk een drin genden oproep tot het internationaal prole tariaat te richten. De vakcentralen der verschillende landen moeten de opbrengst van de door aangeslo ten organisaties en andere deelnemende bon den gehouden inzamelingen centraliseeren. De aldus gecentraliseerde fondsen worden overeenkomstig de wenschen van het Inter nationaal Secretariaat ter beschikking ge steld van het bureau van het internationaal verbond van vakvereenigingen. De door het internationaal verbond van vakvereenigingen gecentraliseerde fondsen zullen, zooveel mogelijk, dienen tot het zen den van sanitaire hulp en tevensmiddelen- treinen. De eerste zending wordt onmiddellijk georganiseerd en zal onder toezicht en con trole van -het internationaal vakverbond naar Rusland worden gezonden. Een bedrag van 1 mi Ui,oen mark wordt on middellijk uit de middelen van het inter nationaal verbond van vakvereenigingen ge nomen. Verder worden de landelijke vakcen tralen verzocht voorschotten te geven voor dit doel. Betrekkingen van practischen en technl- schen aard zullen worden aangeknoopt met het Roodé Kruis voor het transport der trei nen, waarbij de actie van het I. V. V. vol komen onafhankelijk zal -blijven. Het is -de gebiedende plicht der landelijke vakcentralen pressie op haar regeeringen uit te oefenen, -opdat deze onverwijld tot steun- verleening aan het Russische volk zullen overgaan. De internationale vakvereenigings-confe- rentie verklaart, dat haar actie staat boven de meeningsverschillen van politieke inter- nationales. Het is een proletarisch werk, waaraan alle arbeiders moeten deelnemen. De sowjet-regeering schijnt wel buitenge woon bevreesd te zijn voor de controle op de distributie, -dér door het buitenland1 te verstrekken hulp. In een draadloos bericht uit Moskou aan de communistische partijen in het buiten land tracht het -uitvoerend comité van de communistische internationale aan den zeer rechtmatigen wenSch van het buitenland .om toezicht te houden op de distributie der te verleenen hulp te ontkomen door het sma lend voor te stellen alsof de burgerlijke re geeringen thans voor den dag bomen met de tegenrevolutionaire -bedoelingen, die er schuilden achter de eerst door hén toege zegde hulp. Het comité draagt nu die communistische partijen in het buitenland op die hulp te reorganiseeren om dat te voorkomen, daar de hulp in geen geval door burgerlijke re geeringen zal mogen geschieden. Uit Riga wordt (geméld, dat door een de creet van de volkscommissarissen de ver koop van reeds genationaliseerde huizen, evenals het terugkoopen daarvan door de vroegere eigenaars is toegestaan. Een ainder decreet staat de vervaardiging en verkoop van alcoholhoudende dranken, met een al coholgehalte van ten hoogste 14% toe. Op een flesch van deze dranken zal een belas ting van 16000 roebel werden gelegd. Er is in Sovjet-Rusland -reeds weder een nieuwe stap in de richting van het burger lijk kapitalisme gedaan. Officieel is aan een groote organisatie in de vlas-industrie een uitgebreide bevoegdheid verleend o-m geheel op de wijze van een particulier groot-bedrijf te werk te gaan. De Ekonomifsjekaja Shesn erkent, dat de industrie „bevrijd m-oet wor den van het doodend bureaucratisme". Volgens bericht uit Parijs zouden in Rus land de generaals Klembowski en Gostar met 46 andere officieren en de echtgen-ooten van 2 officieren terechtgesteld zijn. SPANJE. Uit Marokko. Met de overgave van de bolonne die den berg Arroeit verdedigde, is de nederlaag door Spanje in Marokko geleden, bezegeld. Alleen in de versterkte stad Melilla houden de Spanjaarden nog stad en daar wordt hun positie bij den dag hachelijker, nu opnieuw 10,000 Kabylen er tegen oprukken. De opstandige Rifstammen hebben sleohts 24 dagen noodig géhad (van 10 Juli tot 11 Aug.) om de Spanjaarden te verdrijven en daarmee twaalf jaar kolonisatie-werk onge daan gemaakt. Dat Spanje in dezen geduchten tegenslag niet zal berusten bewijst de (samenstelling van het nieuwe kabinet onder Maura, t welk uit vertegenwoordigers van alle groote par ten bestaat. Deze concentratie ware zekor niet tot stand gekomen als niét één doel, de herwinning van het verlorene alle partijen vereeulgd-o. Madrid, 16 Aug. Abd-el-Krimi zou beschik ken over 7800 man gedisciplineerde troepen, andere inboorlingen ten getale van 20,000 gehoorzamen geen enkelen chef; zij zijn sleohts op bult uit en vechten! onder elkaar om dien te krijgen. Het schijnt, dat Abd-el- Krim troepen te Nador en op den Goeroo- goe-berg bij Melilla samentrekt om binnem kort een offensief te beginnen. HONGARIJE. Het district Baranya, diat tot nog tee door de Zuid-Slavische troepen bezet werd ge houden, zal op si Aug. worden ontruimd on aan Hongarije worden terug gegeven. Dit is evenwel- niet naar den zin van de bevol king. Deze verklaart wel Hongaarsch-gezind ■te zijn, doch eerst vain een aansluiting te willen weten nadat de H-orty-regeering ge vallen is. Het brandpunt van de verzet be weging is de hoofdstad Fünftoirchen. Er wer den aldaar -groote betoogingen gehouden, waarbij de republiek werd- uitgeroepen. Tot president werd M-ichael Ka-roligi Jr. be noemd. Verklaard werd; dat de bevolking zich met de wapens tegen een eventueele bezet ting der 'Hongaarsche troepen zou verzet ten. Een vertroebelend element in deze ge schiedenis is de overwegend communistische gezindheid van Fünfkirchen. De nieuw gestichte republiek Baranya heeft aan de regeering te Belgrado kennis gegeven van het uitroepen der republiek en zich onder bescherming geplaatst van Zuid- Slavië. De ministerraad' heeft besloten van deze uiting van den volkswil kennis te geven aan den oppersten raad. De Gezantenraad te Parijs heeft, na kennis te hebben genomen van de telegrammen over den toestand in Baranya, 'besloten, on middellijk aan te dringen bij de Zuid-Slavi- sohe regeering op de noodzakelijkheid, die op haar rust, om het Hongaarsch gebied te ontruimen, overeenkomstig het verdrag van Trianon. Hij herinnert haar tevens aan de vroegere mededeelingen, die hij op dat stuk -tot haar heeft gericht. ZUID-SLA VLE. Koning Peter van Servië t- Brussel, 16 Augustus. Koning Peter van Servië is gestorven. (Peter I, koning van Servië, werd- 11 Juli 1844 te Belgrado geboren, als oudste z-oon van Alexander Karageorgievio. Hij bezocht het lyceum te -Qenève, daarna de Fransche krijgsschool te St. Oyr en tot 1867 de school van den general-en staf te Parijs. In 1870 trad hij als vrijwilliger in Franschen krijgs dienst en verwierf het ridderkruis van het legioen van eer. In 1876 nam hij aan een op stand in Bosnië deel. In 1883 huw-de hij met prinses Zorka van Montenegro, uit welk hu welijk een dochter en twee zoons geboren werden. In Juni 1903 werd hij na den moord op den Servischen koning Alexander en koningin Draga op den Servischen troon ge plaatst. Hij had met vele moeilijkheden te kampen, onder meer wat betreft de buiten- landsche betrekkingen, die door dien konings moord afgebroken waren. Van 1908 af heeft Servië onder het ko ningschap van Peter zeer bewogen jaren doorgemaakt en beeft telkens in het brand punt van de Europeesche politiek gestaan, totdat in 1914 uit een geschil Servië betref fende, de wereldoorlog uitbrak. De rol van koning Peter is daarin hoofdzakelijk die van krijgsman geweest en hij heeft lief -en leed van zijn leger meegemaakt, totdat hij physiek geheel geknakt de regeermacht overdroeg aan zijn tweeden zoon Alexander). De Mirdieten. Belgrado, 16 Augustus. Uit Skoetari wordt gemeld, dat de Mirdieten in Westelijke richting v-oortgerukt zijn tot Boeigeri en dreigen de verbinding tusschen Skoetari en Tirana af te snijden. Er zijn 3 bataljons ge zonden om den opstand te onderdrukken. ALBANIË. Albanië en de Volkenbond. De regeering van Albanië, welk land lid is van den Volkenbond, heeft, op grond van art. 2 der Volkenbondsovereenkomst, de in terventie ingeroepen van den Volkenbonds raad, om den vrede te waarborgen tusschen Albanië aan den eenen kant en Serbo-kroa- ten en Slovenen aan den anderen kant. Al banië acht zich bedreigd. De president van den Volkenbondsraad heeft beslist dat de zaak op Sept. zal worden in behandeling genomen door den Raad, die dan bijeenkomt. BULGARIJE. Bulgarije en Roemenië. De Bulgaarsche gezant te Boekarest, die door zijn regeering is teruggeroepen, heeft Roemenië veriaten. Bij zijn vertrek was het corps diplomatique slechts vertegenwoor digd door den Duitschen en den Oostenrjjk- schen zaakgelastigde. VEREENIGDB STATEN. Ambroso Small gevonden. Een telegram aan de „Chicago Tribune" uit Des Moines in Iowa meldt, idat Ambrose Small, de schouwburg-eigenaar uit Toronto, die twee jaar geleden onder geheimzinnige omstandigheden verdwenen is met een -mil- lioen dollars in zijn zak, daar Maandag is teruggevonden door een detective-agent- sohap. Hij is thans een gebroken en ver minkt man; hij mist beide beenen tot aan de knie, heeft een kogelwond in den schouder en oen diep litteeken aan het hoofd-, vermoe delijk tengevolge van een schedelbreuk. Toen hij ontdekt werd-, verklaarde Small her haaldelijk, dat hij John Daugherty, zijn se cretaris, was, maar herkende later zichzelf van een portret, waarop hij onmiddellijk weer zijn geheugen verloor. De detectives, die hem vonden, gelooven, dat hij verminkt werd door de personen, die hem beroofden van zijn millioen en dat hij door eenjtooval zijn vreeselijke verwondin gen overleefde. Naar men zich herinnert, werd de secre taris Daugherty, die kort na Ambrose Shell zelf verdween, verleden jaar in Oregon ge vonden en naar Toronto teruggebracht, waar hij beschuldigd werd van verduistering van het milllo-en. Er was een belooning van 60.000 dollar» uitgeloofd voor het vinden van Small en deze wordt nu door het deteotive-agentsohap opgeölsóht. JAPAN. Rassen-ethiek. Eastern Service verneemt uit Tokio: In de Taikwan schrijft Sakoejiro Koewa- bara over permanenten vrede en rassen- ethiek. Onder rassenethiek verstaat hij de moreeie regelen, die voor het welzijn der ras sen moeten worden gevolgd in hun onder ling verkeer op dezelfde wijze als interna tionale moreeie regelen noodzakelijk zijn voor het vreedzaam verkeer tusschen de na ties. Het idee -is niet nieuw, zegt Koewabara; reeds Jezus waarschuwde tegen de slechte behandeling van vreemde rassen. Confucius leerde eveneens universeele -broederschap. Maar heden is dit begrip vergeten of ver donkeremaand. Ra-si nstinkten breken zich overal in de wereld baan, gelijk kan worden ontwaard'in den geest van uitsluiting, welke zich meer en meer doet gelden in Australië, Amerika en Canada. Eeni dergelijke geest is altijd in de we-reld geweest, maar heden toomt hij voort uit een combinatie van vrees on vooroordeel van de zijde der blanken. De Manken ontkennen dit natuurlijk en bewe ren, dat hun antagonisme tegen de gekleur de rassen alleen uit economische redenen voortspruit. Maar 'het is een feit, dat die op gegeven redenen zelf gebaseerd zijn op voor oordeel en vrees, n.1. de vrees, dat de ge kleurde rassen te machtig zouden worden en de blanken over het hoofd groeien. De blan ke rassen spreken over zelfbescherming en dit maakt hen blind voor alle rede en recht vaardigheid. Zij zouden liefst alle gekleurde volken in een afgesloten gebied opsluiten en zelf den scepter over de aarde zwaaien. Er beerscht op het oogenbli-k een bittere stemming tegen de Japanners in de geheele West-ei sche wereld, vervolgt Koewabara. Dit is, omdat de Japanners hebben1 getoond •de blanke rassen te kunnen evenaren en nieuwe hoop onder de gekleurde rassen heb ben gewekt. Een Australisch schrijver zegt naar waarheid, dat het blanke ras gesteld zal kunnen worden voor de volgende drie problemen: le. volkomen gelijkheid voor alle gekleurde volken 'bij den Volkenbond; 2e. de aftocht van alle blanken uit Azië en het sluiten van Amerika en Australië vooij Aziaten; 8e. -oorlog met Japan, CShina en mis schien Rusland aan den eenen kant en alle blanke volken aan den anderen. Dr. Koewa bara meent, dat geen enkele oplossing blij vend kan zijn, welke ln strijd is met recht vaardigheid en menschelijkheid. De blanken- spreken van goedkoope Ja- pansche werkkrachten, -maar de waarheid is, dat de Japanners bereid zijn zich aan te slui ten bij de blanke arbeidsorganisatie» en hun loontarieven. Doch de -Manken weigeren de toelating der Japanners. De blanke rassen 'bezitten voorts uitgestrekte gebieden in Amerika en Australië, welke vele millioenen kunnen huisvesten maar zij zien ze liever sluiten voor de Japanners en dezen d-oor overbevolking en honger omkomen. M-oet dat men-schelijtoheid heeten? Dr. Koewabara spot met de vrees der Australiërs om Japanners op Jap te zien. In dien Australiërs zich in herinnering wilden brengen, wat Japan voor hen tijdens den oorlog -deed, zouden zij geen reden zien Ja pan in het minst te vreezen. Indien zij hun oogen openzetten, zullen zij integendeel ont waren, dat hen niet van de zijde van Japan eenig dreigt, maar vain die groote republiek, welke een wereldbeheerschende vloot bouwt om van den Stillen Ooeaan een vijver te ma ken. Dr. Koewabara levert dan uitvoerig cri- tiek op het boek: „The Rising IMe of Oolour against White World Sup-remacy" van Dr. Lathrop Stoddard, een Harvardman, die vreest, dat de blanken zullen worden weg gejaagd door de Aziaten onder leiding der Japanners. Koewabara wijst o.a. op <fe ge schiedenis van den Tartaarsch-en inval in Europa in de vijfde eeuw; de expeditie van Attila liet -geen Aziatische sporen in Euro-pa na, -omdat, zegt hij', de Aziaten niet als de blanken gretig alles vastklemmen, wat zij eenmaal in hun vingers hebben gekregen. De blanken- nestelden zich aldus in Afrika, Australië, Amerika, de Stille Oceaan-eilan den, Indië en andere Zuidelijke strooken van Azië en de noordelijke helft van hetzelfde kontinent met het voornemen daar nimmer meer vandaan te gaan. Zij zijn meesters in de voortdurende uitbreiding van hun macht. De gekleurde rassen zijn grooter in aantal en gebied-, maar worden d-oor hen beheerscht en de blanken meen-en, dat de wereld voor hen is geschapen. Het was een onaangename verrassing voor hen, toen Japan in den oor log met Rusland hen uit dien droom hielp. Het -gevolg echter is, dat velen thans een kolossalen rassen-oorlog voorspellen, wel-ke mogelijk zal eindigen in de totale vernieti ging van het menschdom. Een rassen-oorlog is geen nieuwe zaak. De meeste oorlogen in de geschiedenis zijn van oorsprong uit een rassenstrijd geweest. De laatste oorlog vond- zijn eigenlijken oorsprong in een twist tusschen de Duitsche en- Slavi sche rassen. Weinig menschen hebben een werkelijk idee van al het kwaad, dat de oor log in de wereldgeschiedenis heeft aange richt. Een vrouwelijk parlementslid van Tsjecho-Slowakije heeft naar verluidt, aan dat verheven -lichaam voorgesteld een wet te maken, welke den man twee vrouwen toe staat. Zulk een voorstel is p-og niet gedaan in de parlementen van Engeland-, Frankrijk, Duitechland-, Oostenrijk en- andere landen-; maar de zedelijkheid -in die land-en moet haar laagste peil hebben bereikt.® Alle oorlogen zijn verwoestend, maar in het bijzonder de rassen-oorlog. Niettemin be reiden Amerikaansche chauvinisten een ras senstrijd met Japan voor d-oor het bouwen van een groote vloot en zij sporen de Austra liërs, Canadeezen en Nieuw-Zeelanders aan hun zijde te kiezen. Deze rasseruoorlog, zegt Dr. Koewabara, zou, als -zij uitbrak, de Stille Wateren- rood kleuren- en m-oet daarom tegen iederen prijs worden vermeden. Een ge schikt midel tegen die gevaarlijke neigin gen acht hij een beweging voor rassen- ethica. Hij doet een beroep op de wereld conferentie der Zondagschool, het inter nationale onderwijscongres, de wereldconfe rentie voor wetenschappen enz., om zulk een beweging te steunen-. Alle beschaafde landen- -moeten er toe worden -gebracht een gelijk soortig -leerboek voor rassen-ethiek in hun scholen -te gebruiken. Alleen rassen-ethiek kan den gro-oten wereldoorlog voorkomen, die het menschdom bedreigt. Dr. Stod-da-rd spreekt -over de gekleurde rassen, die op gaan -rijzen -om wraak te nemen op de blanken; Dr. Koewabara wijst er op, dat dit oen er kenning inhoudt van een onbehoorlijke be handeling van do gekleurde rasson door de Manken. Als het geheele menschdom echter degelijk onderwezen zou zijn in de rasson- ethica, zou er geen rassen-oorlog meer ont staan. Daarom is een -beweging in die rich ting zoo dringend noodig. Een stout stukje. Twee politieagenten van New-York hebben dezer dagen een krankzinnige gered-, d-ie, met het voornemen om zelfmoord te plegen, naar den top was geklommen van een der groote torens van de hangende brug van Williamsburg, die New-York met Long Is- land verbindt over de East River. De torens zijn 350 voet hoog. KORTE BERICHTEN. Er wordt gemeld, dat in Azerbeidsjan de cholera en de hongersnood 'hevig woeden- Het aantal dooden bedraagt van 600 tot 1000 per dag. De „Vesuvius" is sedert een paar dagen in lichte mate in .actie. De hongersnood. Hulp voor Rusland. De nieuwe koers. Terechtgesteld. De ontruiming van Baranya. De krankzinnige, een jonge Hongaar, was naa-r den toren geklommen -langs de ijzeren ladder, gebezigd voor inspectie-doeleinden men zag hem -op het platje boven op den toren woest met zijn armen zwaaien. Twee verkeersagenten klommen hem onmiddellijk achterna en vingen een gevaarlijke worste ling met hem aan. Tenslotte sloeg een hun ner hem bewusteloos met zijn stok. Toen kwam het moeilijkste, hem naar beneden te tran-sporteeren. Het laatste deel van den toren is voorzien- van twee -ladders, enkele voeten van elkaar af, en terwijl de eene agent zijn armen, de andere zijn -beenen vasthield, slaagden zij erin, hem -behouden naar bene den te brengen -onder het gejuich der me nigte, het (geloei van de sirenen der schepen in de haven en het getoeter van autohoorns.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2