T Tweede Blad. VAN DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor het P. B. N. A.-examen, gehouden te Arnhem, is als electro-monteur geslaagd de heer L Hubregtsen, alhier. Eb-. Ma. „Zeven Provinciën'*. Hr. Ma. „Zeven Provinciën" gesleept door de sleepbooten „Jaoob van Heemskerck" en „Titan", ia Dinsdag van Amsterdam naar hier overgebracht. Cinema Palace. Het bioscooptheater aan de Binnenhaven, sinds eenigen tijd onder nieuwe directie, be ijvert zich het publiek wat goeds te geven. Voor deze week heeft het daartoe de hulp ingeroepen van de Washington-girls, twee vriendelijke meiskes, die als transformatie- duettisten een aantal aardige liedjes zingen niet zuivere, heldere stemmetjes. Trouwens, ons tweetal behaalde op een internationalen duettisten-wedstrijd een tweede prijs, hetgeen al genoeg bewijs is dat haar zang en voor dracht zeker de moeite waard is. Zij vroegen ons een aanbeveling te schrijven, en wij wil len dit gaarne doen. Alleen: hedenavond tre den zij voor het laatst op, want Vrijdag avond komt een nieuw programma. Wie de beide dames dus nog hooren wil, moet dat vanavond doen; trouwens de heele week heb ben zij veel bezoek gehad en waardeering, Van het programma zullen wij niet te vee! zeggen omdat dit nu toch mosterd na den maaltijd is. Een driebedrijvig „badnummer" wordt de volgende week geprolongeerd. Het is een tikje zóó-zóó, maar werkelijk niet van dien aard, dat ge uw dochter er thuis voor moet laten. Het is het verhaal van een on- gelukkigen echtgenoot, braaf als de deugd, die erg veel lijkt op een anderen meneer, vooral in 't water, wanneer, zooals u weet, alle poesjes grauw zijn. En nu wordt hij door een verliefde bad-ster, voor een ander aan gezien met alle gevolgen van dien. Terwij de vrouw hem ten opzichte van zijn huwe lijkstrouw zeer verkeerd beoordeelt, ook al weer door de noodlottige gelijkenis. Dit nummer wordt de volgende week ook •nog vertoond, maar de clou van die week is 'n wetenschappelijk levensdrama „Mensch of aap", dat op de Darwinistische theorie van de afstamming der menschen is geba seerd. Het is een verhaal waarin in bonte afwisseling alle phasen van de menschheid van oermensch tot den gecultiveerden mensch van thans worden vertoond; op den abt, die ter onderzoek van de theorieën uitgetogen is-naar de oerwouden, en in droomvisioenen al die phasen doorleeft, heeft dit alles een verheffenden invloed, en het drama eindigt met de overwinning van de goddelijke leer tegenover de Darwinis tische. Een film, rijk aan afwisseling en avonturen, die ongetwijfeld zal boeien. Leger des Hells. Van de zijde van het Leger des Heils ont vangen' wij het verzoek een in het „Utr. Dag blad" opgenomen démenti inzake het 'beken' de uittreden van een aantal officieren te wil len. opnemen. Het artikel neemt omstreeks een halve pagina van ons blad in beslag; reden waarom wij dus tot overname niet zullen overgaan. Het toornt hierop neer, dat er geen' 25 officieren zijn uitgetreden^ maar slechts een tiental beambten, waaronder gesalarieerde, en dat de aangevoerde bezwa ren sterk overdreven zijn. Voorts wordt ge protesteerd tegen het voeren van den ouden naam en uniform van deze nieuwe combi natie. Het communiqué meent, dat eeni orga nisatie, die deze middelen noodig heeft om te slagen, niet veel zedelijke kracht bezit. BINNENLAND. De reis van de Koningin en de Prinses. De Koningin en de Prinses zijn Maandag morgen van Drontheim naar Molde vertrok ken en gaan van daar naar Merck en Gei- ranger. Het plan, ook een bezoek te bren gen aan Finmarken, is opgegeven. De vol gende week keeren de Koningin en de Prin ses dn het vaderland terug. De ptfjs van de kinine. Vragen van den heer Abr. Staalman aan denj Minister van Arbeid: 1. Is het den Minister bekend, dat de kinine 'hier te lande door slechts één fabri kant in den handel wordt gebracht en deze zeer groote winsten er mee behaalt, terwijl de prjjs van dit geneesmiddel 'buitensporig hoog geworden is, zoodat de bestrijding van malaria hierdoor sterk belemmerd wordt? 2. Zoo ja, is de Minister dan in staat en bereid tegen dit euvel maatregelen te treffen? De lichamelijke oefening der rijpere Jeugd. Naar De Tel. verneemt, heeft het algemeen college van advies voor de lichamelijke op voeding (waarvan de hoeren F. W. O. H. van Tuyll van Serooskerken en P. Obto resp. voorzitter en secretaris zijn) den minister van onderwijs een ontwerp-regeling van de lichamelijke oefening der rijpere jeugd ter overweging aangeboden. Het voorstel, in den vorm van een wets ontwerp gevat, gaat uit van het beginsel, dat zoowel mannelijke als vrouwelijke jongelie den tusschen 14 en 19 jaar recht hebben op onderwijs in lichamelijke oefening. Tot het ontvangen daarvan moet in elke gemeente gelegenheid worddn geboden, „voor zooveel het verlangen naar dit onderwijs blijkt." De leiding behoort door bevoegden te wor den gegeven, de kosten zijn te dragen door vereenigingen of oommissies, die de leiders aanwijzen, dan wel door de gemeente. De salarissen der leiders betaalt het rijk, dat ook ten minste 75 pet. der door de gemeen te te maken kosten voor zijn rekening neemt. Voor leiders (leidsters) wordt een getuig schrift ingesteld, voor deelnemers (deelneem sters) aan het onderwijs een diploma voor elk der beid» seksen. Dit diploma kan in verschillende graden worden verleend, nanr gelang van den duur der deelneming. Het toezicht op de naleving der bepalin gen wordt opgedragen aan de inspecteurs van de lichamelijke opvoeding, die gehou den zijn, de deelneming aan het onderwijs zooveel mogelijk te bevorderen. Bjj algemeenen maatregel van bestuur worden nader de bijzonderheden vastgesteld omtrent de voorwaarden, waaraan de oefe ningen, terreinen, lokalen, moeten voldoen, de grootte der rijksbijdragen in de gemeen telijke kosten, de eischen voor het getuig schrift, de regeling der cursussen tot ver krijging daarvan, de toekenning der diplo ma's enz. Militaire Pensioenwetten. Men schrijft ons: De militaire pensioenwetten komen onder No. 5 voor op het lijstje der af te handelen wetsontwerpen nia afloop van het reces van de Tweede Kamer op [7 September aa. Dat wil evenwel nog niet zeggen, dat zij inder daad 'behandeld of afgehandeld zullen wor den. In geenen, deele! Het helpen bevorderen en een spoedig einde maken aan het jarenlang getreuzel met deze wetsontwerpen, is het doel van ons be toog en daarom zullen wij hierna in het kort de lijdensgeschiedenis even de revue laten passeerenl In 1911 werd dOor den1 toenmaligen Minis ter van Oorlog Colqn Wijziging van de pen sioenwetten zeer urgent geacht; in 1915 wer den de zoogenaamde standpensioenen ietwat verhoogd in afwachting van een! spoedige algeheele herziening van de wetten; in 1917 werd daartoe een oommissie benoemd, die in Augustus 1919 haar verslag uitbracht. In Juni 1920 werden de wetsontwerpen bij de Tweede Kamer ingediend, in Februari 1921 eindelijk verscheen1 het voorloopig verslag en korten tijd daarna ook de memorie van antwoord. Intussóhen zjjn reeds vele in dienst ver grijsde landsdienaren met een schamel pen sioentje in dezen abnormalen tijd in den waren zin des woords „op straat gezet". Het wordt daarom meer dan tijd, dat de hiergenoemde wetsontwerpen onverwijld in behandeling worden genomen, opdat zij al thans in dit jaar nog in het Staatsblad kun nen verschijnen. Op eenlige belangrijke aangelegenheden, deze wetsontwerpen betreffende, willen wi; nog even de aandacht vestigen. Nu de salarissen van de militairen meer in overeenstemming zijn gebracht met die van de burgerrijksambtenaren, is het een billijke eisch, dat ook de pensioenen zooveel mogelijk met elkaar overeenkomen. Dit nu is met de ingediende militaire pensioenwet ten niet het geval. De pensioenwetten voor de burgerrqks ambtenaren zien) er heel wat voordeeliger uit, dit geldt in het bijzonder voor wet betreft het behalen van het volle pensioenbedrag Aan het militaire personeel wordt als regel reeds pensioen verleend op 50-jarigen, aan den rijksambtenaar 'echter eerst op 65-jari- gen leeftijd. Wil een! militair derhalve het volle pen sioenbedrag bereiken, dan moet hij ai op 16- jarigen leeftijd in dienst zijn getreden. De rijksambtenaar kan negen jaar langer pro- fiteeren van zijn volle maximum salaris. Om dus eenige gelijkstelling te betrachten, zal het noodig zijn, öf den leeftijd van pen- sionneering te brenlgen op 65 jaar, öf te be palen, dat bij ontslag op 56-jarigen leeftijd het volle pensioenibedrag (70 wordt ge geven. Ten aanzien van hen', die vöór 1921 zijn gepenjsdonneerd, zal men gunstiger -bepalin gen in het leven dienen te roepen. Zij toch zullen, wanneer zij zullen worden gepension- neerd ingevolge de nieuwe wet, aan pensioen ontvangen 70 van het vroeger genieten salaris. De salarissen van het militaire per soneel zijn met ingang van 1 Januari 1920 belangrijk verbeterd en toen meer in over eenstemming gebracht met dio van de rijks ambtenaren. Verleent men hen derhalve het pensioen naar den miaatstaf van de vroegere Salaris sen, dan zal dit zeer weinig verschillen, In vele gevallen gelijk of minder zijn, dan het met 40 verhoogde pensioen, hetwelk ben volgens de oude pensioenwet is toegekend. De wenschelijkheid springt dus duidelijk in het oog, dat men voor de hier bedoelde categorie mllitaireni het pensioen opnieuw vaststelt naar een salaris, dat door hen zou zijn genoten, indien zij op 1 Januari 1921 waren gepensionneerd. Onder deze gewezen militairen wordt bittere ellende geleden. Wij hebben in het vorenstaande slechts enkele voornamle grieven ten aanzien van de nieuwe militaire pensioenwetten naar voren gebracht, opdat onze Volksvertegenwoordi ging alsnog met een en ander bij de beoor deeling kan rekening houden. Binnenkort zullen wy nog enkele andere bepalingen on der het mes nemen, en dan tevens over het Ontwerp-Weduwen wet voor de militairen een beschouwing geven. Staking ln het hotel- en restaurantbedrijf. De staking van het hotel-, restaurant- en caïépersoneel 'behoort tot het verleden. Dinsdagmorgen hebben de stakers te Am- Sterdam, Botterdam, den Haag en Utrecht, besloten de staking onvoorwaardelijk op te heffen. De voorzitter van den modernen personeel- bond, de heer Van Heusden, deelde mede, dat van het bestuur van Horecaf nogmaals bericht was ontvangen, dat deze organisatie sleohts tot overleg bereid was, als vijf, met name genoemde bestuurders van den moder nen bond niet aan de onderhandelingen zou den deelnemen. Waar nu deze bond juist vijf bezoldigde bestuurders telt, komt de eisch van Horecaf praotisch hierop neer, dat het geheele bestuur zich op den achtergrond zou houden. De hond achtte den eisch niet voor inwil- iging vatbaar, en leidde er tevens uit af, dat het niet mogelijk is met Horecaf tot geor ganiseerd overleg te komen. De vakoentralen hebben nog gepoogd de patroonsorganisatie tot andere gedaohten te brengen. Echter zon der succes. Waar nu de zaken zoo stonden, meenden de bondsbesturen, na gepleegd overleg met de vakoentralen, dat het beter is den chaoti- schen toestand, welke tot nu toe in het be- drijf'heerschte, te bestendigen en de staking op te heffen: De posten zijn ingetrokken en de stakers bullen zich weer bij de patroons aanmelden. Zooals men zich zal herinneren is in het begin van den strijd aan alle stakers ontslag aangezegd. Later heeft het Oentraal Bestuur van Horecaf besloten, dat de patroons vrij zouden zijn eventueele stakers terug te ne men. Daarnevens is echter gezegd-, dat in geen geval werkwilligen zouden worden ont slagen ter wille vam de stakers. Afgewacht dient nu hoevelen het slacht offer van de actie zullen worden. Het sta kingsbureau zal nog eenige dagen zitting houden, om het aantal te oontroleeren van hen, die niet op de oude plaats terugkomen. Tegenover eventueele rancune-maatrege len zal, in samenwerking met de vakcentra^ len, worden opgetreden. Het bestuur van Horecaf wijst er uitdruk kelijk op, wel te willen onderhandelen met den modernen' bond, doch niet met de vqf tegenwoordige bestuurders. De leden van Horecaf zouden- Woensdag ochtend vergaderen in Parkzicht. In die ver gadering zal worden vastgesteld de houding ten opzichte van de uitbetaling van loon aan ben die gestaakt hebben en de weder tewerk stelling. Vast staat reeds, dat niet ieder staker op zjjn oude plaats zal terugkomen en dat in geen 'geval zij, die de patroons tijdens de sta king hebben geholpen, ter wille van de sta kers zullen worden ontslagen. Naar wij vernemen is ook te 's-Oraven- hage, Rotterdam en Utrecht besloten tot het onverwijld opheffen van de staking. De politie te A'dam heeft een 21-jarig kok aangehouden, verdacht van het ingooien van spiegelruiten op het Rembrandtplein. Van café „Parkzicht" hebben een paar groote spiegelruiten het moeten ontgelden. kort na de opheffings- vergadering had „Het Volk" een onder houd met Van Heusden, voorzitter van den Bond van Hotel-, Kafee- en Restaurantper- soneel. Dinsdag zeide deze hebben1 de beide besturen der stakers-organisaties langdurig gekonfereerd met delegaties uit het N. V. V. en het R.-K!. Vakbureau. Wq behandelden daar .het resultaat van de pogingen, door de twee vakoentralen bij H.O.R.E.C.A.F. gedaan om deze werkgeversvereeniging er toe te 'be wegen af te zien van haar besluit, met het bestuur van den' modernen: vakbond niet ite onderhandelen. Het eindresultaat dezer pogingen was neergelegd in een telegram van H.O.R.E. O.A.F., Dinsdag gezonden aan het N.V.V en het R.-K. Vakbureau. Dat telegram luidde: „Ter verduideiyking van ons schryven van 13 dezer zy u medegedeeld, dat met het be stuur van den Bond van Hotelpersoneel be doeld worden de bestuursleden, die meer in het byzonder met de dageiyfcsohe leiding en uitvoering belast waren, te weten: Van Heus den, Van Kempen, Van Hilst, Aupers en Janssen. Overigens blijft Horecaf onder de reeds bekende voorwaarden tot recht- streeksch overleg bereid. Oentraal Bureau Horecaf." De vakoentralen waren van oordeel, dat deze voorwaarde niet kon worden ingewil ligd. Het ging nu niet meer om een persoon, niet meer om een bestuur, maar bepaaldelqk om de vyf gesalarieerden van onzen bond. Dat kon niet worden toegegeven. Verleden week, aidus vervolgde Van Heus den zyn mededeelingen, scheen het nog, alsof het alleen om myn persoon ging. Toen heb ■ik my, zonder er iemand in te kennen, bege ven naar den heer Roozen, directeur van „de Witte Brug" te 's-Gravenhage en lid van het Oentraal Bestuur van H.O.R.E.O.A.F., en ik heb hem gezegd, dat, als alleen myn persoon het kontakt in den weg stond, ik bereid was my terug te trekken. Nu blijkt echter, dat het om alle ge-salari eerden gaat. In de Dinsdag gehouden konferentie wilde men, zooals gezegd, in die voorwaarde niet treden. En toen kwam de vraag aan de orde, wat er dan gebeuren moest. Wy kwamen tot de konklusie, dat tot op heffing van de staking moest worden over gegaan. En wel in hoofdzaak, omdat .het pu bliek hoe 'langer hoe meer bleek de staking niet verder te kunnen steunen, omdat het de kafees en restaurants niet missen kan als inrichtingen van verkeer. Beter een forsch besluit, dan een langzaam afbrokkelen. Wat de staking zelf betreft, zy was de eerste werkelqk groote afctie, die onze vafcge- nooten voerden. En zy hebben .het 3 weken achtereen -prachtig volgehouden. Dat geeft vertrouwen in de toekomst. Ook H.O.IUE. O.A.-F. zal uit dezen strijd wel wat geleerd hebben. De staking ln de mijnen. De hoofdbesturen van de mynwerkersbon- den, die de leiding hebben van de staking aan de Domaniale myn te Kerkrede, hebben gisteren een telegram gezonden aan den ministerraad, waarin er op wordt aange drongen, de Domaniale myn, in het belang van de by deze onderneming betrokken ar beiders, onder het staatsmynbedrijf te stel len en in afwachting van de uitvoering van daartoe strekkende wetteiyke maatregelen, een loonbyslag aan de nu stakende myn- werkers te verleenen. Van dit telegram is in een gisteravond gehouden, druk bezochte stakersvergadering kennis gegeven. Ter vergadering werd ook meegedeeld, dat reeds 14.000 als steun voor de stakers is ingekomen. Overwogen wordt het organiseeren van een steunbeweging over het geheele land. Vandaag had de eer ste uitkeering aan de stakers plaats. Geertrulda van Vladeracken. De zangeres Geertruida van Vladeracken is uit het buitenland t-eriig, waar zy o. a. te Londen, Parijs, Berly-n en Weenen groote successen -behaalde, en zal onder leiding "van het concertbureau Ernst Krauss een tournée door Nederland- maken. Voorloopig z;jn vast gesteld de Noordzeebadplaatsen Egrnond, 17 Aug. Welgelegen (Egmondsche Kunst kring); 18 Aug. Bergen-Binnen, De Rustende Jager (Egmondsche Kunstkring); 19 Aug. Zandvoort, Kurhaus; 22 Aug. Bergen aan Zee, Hotel Nassau-Bergen (Egm. Kunst kring); 29 Aug. Noordwijk aan Zee, Casino. G. v. Vladeracken zingt internationale en Hollandsche volksliederen in costuum, bege leid aan den vleugel door Jan Poortenaar. De costuums zijn in overeenstemming met den styi der liederen ontworpen door G. v. Vladeracken en Jan Poortenaar. Valutageneuchten en gemoedsbezwaren. De W.-oorrespondent van het „HbLa te Beriyn schrijft aan zy'n blad: Terwijl het in het Nederiandsdhe hotel- en pensionbedrijf van 't jaar de dood in de pot is, terwyi men in Scheveningen en Zand voort, in Zuid-Limburg en Utrecht, in alle badplaatsen en vacantie-oorden klaagt over de slapte, wemelt het in DuitsöhLand van Hol landers. En niet alleen van Hollanders! Dank zq den lagen stand van de Duitsche valuta is dit land voor honderdduizenden in alle landen van Europa met uitzondering natuuriyk van Oostenrijk en Polen! tot een nieuw land van belofte geworden. In Ne derland en Zweden, in Italië en Engeland, in Noorwegen en Zwitserland, in Denemar ken en Spanje, overal weerklonk de leuze: „Profiteert van den lagen Markenkoers I" En uit al deze landen kwamen er duizenden en tienduizenden naar het mloderne Luilek kerland om er hun vaaanMe door te 'brengen. Ze hebben zich door den rijstebrijberg van pasformaliteiten' en visummoeilqkheden heen gegeten en zich als een zwerm sprinkhanen over geheel Duitschiand verspreid. En nog iederen dag komen er mleer by. Iedere inter nationale trein brengt een nieuwe lading buitenlanders aan; alle hotels en. penisions, zoowel in den Harz als in het Beiersche hooggebergte, in het wondermooie Havelland en langs den Ryn, in de groote steden en in de „Sachsische Sohweiz" zitten völ vreem delingen. Ze leven hier, met hun guldens en ponden: en dollars, aanzienlqk goedkooper dan in de dure hotels en pensions, in het eigen land; de pensionprijzen varieeren hier van 85 tot 60 mark per dag en zelfs in de groote luxe hotels in deh Harz betaalt men niet meer dan 80 tot 120 miark. En alles is weer volop te fcrygen. Ook Beriyn krijgt ruim' zyn deel van de groote vreemdelingeninvasie. Iederen dag ziet men reisgezelschappen in groote auto bussen door de stad toeren, in alle hotels hoor je een Babylonische •verscheidenheid van talen spreken, en het is heelemaal geen zeldzaamheid, als je op den Postdammer Pl'atz of Onder de Linden kennissen uit Am sterdam of Botterdam; tegen het lq'f loopt Duizenden, die vroeger nooit aan een bui- tenlandsche reis hebben' kunnen denken, die al heel büj waren als ze 's zomers ergens in den Achterhoek of in Zuid-Limburg een op trekje konden huren om hun vacantie door te brengen, zyn van 't jaar naar Duitschiand getrokken. En deze „buitenlandsche reis" is nog goedkooper dan het bescheiden zomer- reigje, dat ze anders in het vaderland zouden hebben gemaakt. Hier in Beriyn zyn het vooral de groote warenhuizen Wertheim, „Kaufbaus des Westens", Tietz en Israels die dik prof! teeren van deze vaoantiereizigers. Ze hebben alle'hun tolken, die tqdens den oorlog aan den dqk waren gezet, weer geëngageerd en ieder kan er thans desgewenscht weer in zqn eigen moedertaal worden geholpen. Men be hoeft slechts in deze geweldige winkelpalei zen binnen te loopen om Hollanders aan te treffen, die er van de eene afdeeling haar de andere zwerven' en koopen, koopen, koopen! Zoo gek kun je het niet verzinnen of het wordt gekocht: badhanddoeken en briefkaar ten, schoenen en kinderspeelgoed, tafelgerei en koffers, electrische strykyzers en roman netjes, stof voor een blouse of een japonnetje en aluminium ponnen, kortom alles, waar op een huisvrouw het oog harer begeerten maar kan laten vallen. En de Duitsche handel, de Duitsche mid denstand verheugen zich over deze zomer- sche invasie van koopkrachtige buitenlan ders! In „Vandaag" van Vrijdagmorgen lees ik de ontboezeming van den heer J. B. Schuil over zyn verbUjf in Duitschiand, „In heel dit voordeelige reizen." schryft hij, „ligt voor ons, Hollanders, iets pynlijks. Want is het feiteiyk niet bedroevend, dat wij, vreem delingen, hier den gebraden haan kunnen uithangen, enkel en alleen door het onge luk, dat dit land getroffen heeft? Profitee- ren wy, Hollanders, op reis niet van don economischen nood onzer naburen? Dit is de gedachte, die imy telkens weer beklemt, wan neer ik aan het eind van den dag myn onfcos- tenrekening opmaak en ik zie, hoe voordee- lig ik uit geweest ben ten kóste van myn Duitsche gastheeren." Deze regelen pleiten voor het goede hart van den heer Schuil, maar zy mogen niet onweersproken blqven. Al was het alleen maar om de duizenden, die met hun goed- koope Duitsche schoenen en koffers en pan nen in het vaderland zyn weergekeerd, voor gewetenswroeging te vrijwaren. Want het is een ten eenenmale onjuiste opvatting, dat zy, die een zomerreis naar Duitschiand maakten, daarmede „geprofi teerd" zouden hebben van den economischen nood der Duitschers of „ten koste van hun Duitsche gastheeren" zouden zyn uitgeweest, Zeker, er zyn Duitschers, die er ook zoo over denken. Dezer dagen nog, toen ik met een landgenoot voor een winkel stond te ky- ken, snauwde een voorbyganger ons toe: „Vervloekte buitenlandersl Alles koopen ze ons hier wegl" De man demonstreerde daarmede alleen zyn domheid. Wü Duitsch iand ook maar eenigermate aan zyn gewel dige verplichtingen voldoen, dan moet het uitvoeren, zooveel mogeiyk uitvoeren. Al leen door de verhooging van den export Vin ook de Maikenkoers zich geleideiyk herstel len. En nu verliezen kortzichtige lieden maar al te vaak uit het oog, dat de goederen, die men in Duitschiand aan de honderdduizen den buitenlandsche vacantie-reizigers ver koopt, evengoed onder het hoofd „Uitvoer" vallen als dè goederen, die de groothande laar of industrieel met heele wagon- en scheepsladingen tegelqk naar het buiten land zendt. Men ziet over het hoofd, dat door het inkoopen der vreemdelingen millioenen, zoo niet milliarden Marken naar Duitsch iand terugvloeien. Ter geruststelling, ook van den heer Schuil, wil ik even mededee- len, dat de leider van een der Duitsche pas- senbureaux in Nederland ieder, die zijn vi sum krijgt, op het hart drukt: „Geeft zoo veel mogelqk uit. Koopt wat ge koopen kuntl Hoe meer hoe liever!" 'En wat het „profiteeren" van onze Duit sche gastheeren betreft: de gastheeren eèlf denken daar heel anders over. Ik ben eens gaan praten met een der directeuren van een Berlijnsch warenhuis en deze wees er mq op, dat er al sedert geruimen tyd gebro ken is met het stelsel der „valutatoeslagen". Verleden jaar, toen de Mark op 21/, cent stond en de prijzen hier nog niet zoo geste gen waren, waren deze toeslagen noodzake- Iqk om den algeheelen „Ausverkauf' van Duitschiand tegen „Schleuderpreisen" vaak voor een derde van den wereldmarkt prijs! tegen te gaan. Maar sindsdien is de Mark gestegen en de prijzen zqn al aar dig het niveau van de wereldmarktprijzen genaderd. Zoolang de Mark op 4 cent staal koopt men hier goedkooper dan in Neder land, maar als ze gaat stijgen zooals te gen het einde van het vorige jaar, toen ze tot 9 cent opliep is alles hier veel duur der dan in patria. Wilde men thans nog de valutatoeslagen handhaven, dan zouden de prijzen nu reeds even hoog zyn als de we reldmarktprijs en het gevolg zou zyn, dat niet alleen het vreemdelingenverkeer gewel dig zou slinken, maar dat er bovendien door de buitenlanders niets zou worden gekocht. Een paar goede schoenen by'voorbeeld kost hier 300 tot 400 Mark, d.i, ongeveer 12 10 gulden. Rekent men daar 50% toeslag by, dan zouden ze 18 tot 24 gulden kosten. En zoo is het met welhaast alle artikelen. Daarom zette men het idee van zich, dat in het goedkoope reizen in Duitschiand iets nijniyks zou schuilen. Het tegendeel is waar! Ieder die een zomerreis naar Duitschiand maakt, mag de verheffende gedachte in zich omdragen: ook ik draag nnjn steentje by tot het herstel van de ontwrichte Duitsche staat huishouding! Dit tot troost van dezulken, die, na d« valuta-geneuchten' te hebben gesmaakt, ach teraf gemoedsbezwaren mochten krijgenl WAT DE KRANTEN ZEGGEN. Zuinigheid. Naar aanleiding van de krantenberichten, die den indruk moeten wekken, dat er op verschillende departementen, en vooral op dat van Onderwijs, naar eenige bezuiniging wordt gestreefd, -schrijft de „N. R. Ct.", dat natuuriyk de begrooting zal moeten worden afgewacht, eer te beoordeelen valt in -hoe verre nu ook werkeiyk spqkers met koppen worden geslagen, of dat we hier maar met een soort stemming maken.te doen heb ben, waarvan het effect in den wind ven- stuift. „Zooveel is zeker, dat bezuiniging, in da mate, waarin zy noodzakeUjk is, nimmer zal kunnen worden verkregen, indien niet het mes ook in onze wetgeving gezet wordt. Da nieuwe onderwy'swet leidt tot geldverspil ling op ongehoorde schaal, en een Minister van Onderwys, die zyn roeping en de behoef ten van dezen tyd verstaat, zal in de aller eerste plaats aan het tot schoolbouwhysteria en geldvermorsing uitnoodigende systeem van de nieuwe onderwy'swet zqn aandacht hebben te wqden. Eerst wanneer Inj dit stel sel door een goed en goedkooper systeem weet te vervangen, zullen wq dankbaar kun nen zqn en voldaan". In zqn „Stemmen voor Waarheid en Vre de" zegt ds. Bronsveld o.a.: „Wq zqn op den weg om een arme natie te woriten. Dat „rijke Holland", waarvan men tot in den vreemde placht te spreken, dreigt van den aardbodem te verdwqnen. Men rept in regeeringskringen van bezuini gingen, maar vaardigt onophoudeiyk wet ten uit, die nieuwe aanslagen noodig ma ken op ons vermogen. Wy moeten nogmaal» gewagen van de ontzaglqke sommen, die de nieuwe wet op ons lager onderwys van onze gemeenten gaat eischen. Dat loopt in de mil lioenen. (We lazen dezer dagen, dat men door dit verschy'nsel wel eenigszins verrast wordt, en vraagt of er niet iets tegen te doen valt. W-at ons betreft, hoe lang en hoe vaak heb ben wy reeds voorspeld wat nu gebeurd. De nieuwe wet op 't lager onderwys zal hoe lan ger hoe meer biyken onuitvoerbaar te we zen, een mislukte poging tot pacificatie." De nood van de schatkist. „De Nationale" (V.B.) ziet maar één op lossing om aan den nood der schatkist tege moet te komen: De aflossing der crisis- schuld over veel langer ty-dperk te verdoe len. „Wy hebben genoeg geleden onder den oorlog, in gebrek aan het noodlgste zelfs; wy hebben veel grooter deel van ons inkomen dan ooit het geval was aan de gemeenschap geofferd. Waarom wy stelden de vraag al meer moeten wy ons tot boven onzs krachten biyven inspannen om onze klein kinderen te ontlasten? Vermoedelqk zal de bevolking in hun tyd buitendien vele nnll- 11'Oenen grooter zyn dan die van onze da gen. Ieder hunner zal dus een kleiner deel van den last. hebben op te hrengen dan wij. Alles pleit Voor uitstel. En wq zouden het toejuichen als de nieuwe minister van finan ciën in deze richting voor een deel de op lossing zou willen zoeken van de moeiiykho- den, waarvoor hy zich geplaatst ziet". 'Ook ter bevordering van prijsdaling meent- „De Nationale" moet er belasting" verlaging komen. De staking der mynwerkers. „Het Volk" betoogt, dat de arbeiders der Domaniale myn het slachtoffer zyn van een conflict tusschen de regeering en de myn- direotie. Deze geprofoceerde staking, zoo zegt het soc.-dem. blad, dient dan ook den stoot er toe te geven, om niet alleen de Domaniale myn, maar ook de drie andere particulier beheerde nnjnen onder openbaar bestuur te brengen, en bet geheel met de Staatsmynen tot een gesocialiseerd bedrijf te organisee ren, opdat aan de particuliere kapitaals- macht, die zoo roekeloos met de 'belangen van verbruikers en arbeiders speelt, een ein de wordt gemaakt, allereerst op een gebied, waar, zoo ergens, enkel de gemeenschap zeggenschap behoort te hebben. Wy hebben zoo vaak gehoord van hen, dis een socialisatie op uitgebreide schaal, zooala wy willen, afwqzen, dat dit volstrekt niet beteekent, dat men -geen socialisatie zou wenschen van bedryven, die zich daartoe hyzonder eigenen en) waarby de noodzake- lykheid zich by'zonder opdringt. Hier is een gelegenheid om te toonen, dat dit niet maar praatjes voor de vaak waren. In een bespreking van de staking by de Domaniale My'n vraagt „De Maasbode" wat het rijk in dit geval te doen heeft. En het antwoordt: of wel het rijk moet de mqn ver- koopen, of wel het moet de myn zelf gaan exploiteeren. De staking opgeheven.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5