„Ihagee" Propaganda-Oamera 9 12, Zuidstraal 72. S. A. Kannewasser Zn. G0EDK00PEOPRUIMING Christelijkejeref. Kerk. Evangelisatie Palmstraat. P. DUINKER, Magazijn „De Ster" Heeren- en Dames-Kleermakerij, Buitengewoon zijn onze aanbiedingen! ALLEMANSGADING Goudsche, Leidsche en Edammer Kaas. TJ. JOH. DITO, Meert ome MÉLAHEE-BOTER A. J. de Vries, H. W. ZEGEL, Fotohandel, Kanaalweg 63. Telefoon 279. Wegens uitbreiding onzer zaak Zuidstraat 82 zal deze tijdelijk verplaatst worden fijne Heeren- en Damesstoffen, Demi- Saison, Pardessus en Regenjasstoffen. Engelsche en Schotsche Pantalonstreep. Firma Kanaalweg 148-149 - Zuidstraat 82 PROFITEERT VAN DE s, zeer mooi, Jeans Damespantalons met feston Fransche Damespantalons mot borduursel Dameshemden met borduursel. 129 Dameshemden met geborduurde pas 149 Damestaille met borduursel59 Damesnachthemd met entredegx en borduursel 229 Damesnachtbemd, extra mooi259 Groote Sloopen59 Prima Sloopen, rond gefestonneerd, 139 Prima Damesflanellen, borst- en schoudersluiting 89 Jeans Damesrokken, gefestonneerd, 149 Prima witte Damesrokken met breed borduursel 139 Damescombination met breed borduursel 279 Extra fijne Damescombinations met entredeux en feston349 Jaeger Heerenborstrokken en -Hemden.139 Gummi Boorden, alle nummers 16 Prima Molton2ïs Zwaar Hemdenkatoenlis Fijne Flanel, extra mooi,29 lies, 6 patronen119 M III ▼an Veenendaal. KAAS. KAAS. WESTGRACHT, Viool, Plano, Harmonie, Muziekgeschiedenis, enz. Muziekleeraar, Diploma N.T.V., WAAGSTRAAT 9, tegenover de H.B.S. Leverkaas 30 ct. per ons. Ham 40 ct. per ons. Rookvleesch 25-50 ct. enz., enz. per ons. Zalm 90 ct. per heel blik. i 90-100 ct. Nieuwe Capucijners 30 ct. per 5 ons. Telef. 192, SPOORSTRAAT. UnlhorHinn'c \/nl Mollrhrnnrl la NIET van aan "W* voorzien; dit vorbledt de plaatselijke verordening. Hot VUIildlUlliy o Vul IVlGlIvUrUUU Is verkrijgbaar uitsluitend In z.g.n. luxe broodvormen, alsKnip-, Strengel-, Snyder-, Waaner-, Casino- (sandwiches) en Busbrood, benevens dubbel- on zacht gebakken korsten. De eerstgenoemde eoorten zijn aan den bovenkant bewerkt en dientengevolge gemakkelijk van Waterbrood te onderschelden, dat altijd W T gemerkt ie, ter voorkoming van verwarring en misleiding. met leer overtrokken, dubbelen uittrek, lederen balg, dubbel Anastigmaat 6,8 in Compound 1—1/200. mr f 68.00. Practlsch onderricht gratis. Correspondenten - Hoofdagenten(essen), Koningstraat 34 - Helder. IN DE Inmaakflesschen, Liter f 0.24 is "V4 0.29 si 1 ii 0.32 Theeservies, 16-deelig, pracht-patroon 6.25 Pracht-Ontbijtservies7.75 Eiken Theetafel 7.95 Waschstel, 5-deelig, met bloem 5.15 Closetplankjes0.12 Pitten voor stel of lamp 0.08 Knijpers met veer, 12 stuks 0.10 Witte zware geëmailleerde Emmer 1.58 Groen geëmailleerde Emmers 1.38 Grijze 1.15 Bloempotten0.79 Pracht-Rookstel1.64 Komkommerschaafjes0.16 Wit fijn porcelein Kop-schotels 0.25 Koffiezeefjes0.06 12 vel fijn wit Kastpapier met rand 0.20 Melkbekers, gekleurd0.16 ALLES VOOR DE HUISHOUDING GOEDKOOPE INMAAKPOTTEN. VRIESLANDER. bil De Wormerveersche Wethouders. 1. S. Na de kellnersstaklng. Een notendopje naar Indië. GEMENGD NIEUWS. Het geval van grafschennis te Amsterdam. Kellner aangerand. Motor-ongeluk. Jïïpe olg, z(jn Beramingen. Een verzamelaar van haarvlechten. Een lijk in een koffer. D.V. Zondag voorm. 10 uur en 'aavonde 6 uur: da Heer VAN STEMPVOORT, ZONDAQ v.m. 10 uur en '8 av. half ZES Os. H. P. DE PREE, van Alkmaar. Zooeven ontvangen een groote partij Concurreerende prijzen. Alles wordt machinaal geschrapt. b. Keizersbrug. VERLORENeen Portemonnale inhoudend f75.02, gaandeBonds- gebouw, Kanaalweg, Weststraat, Spoorstraat. Tegen belooning terug te bezorgenKOSSEN, Doggersvaart 33. DAGDIENSTBODE gevraagd AdresMevr. ROOTLIEB, Binnenhaven 11. Aanvang der lessen 1 September. Dagelijks aangifte van leerlingen. H.H. COIFFEURS. Gevraagd een nette LEERLINQ. Adres: Wilhelminastraat 21. Te koop jonge Dobermann Pincher (6 maanden oud). Adres: Prins Hendriklaan 1. Te koop witte Broeken en Jassen, 2 witte Petten no. 54 (voor Onderoff.). Adres: Binnenhaven 71a. De NATIONALE CREDIET-VEREENIGING, den Haag, vraagt voor 't plaatsen harer spaarbrieven tegen hooge provisie event. vast salaris. Personen uit den goeden burgerstand en die reeds als agent in dergelijk bedrijf werkzaam zijn, genieten preferentie. Brieven aan den Hoofd-Inspecteur J. LUITSE te Alkmaar. SPECIALITEIT In: Minzaam aanbevelend, H. KLUGKIST Co. P.S. Aan hetzelfde adres een net DIENSTMEISJE gevraagd. S. II. Kannewasser Zn. Dekkaraf met glas0.47 Koekpan0.75 invoero pening zooveel mogelijk: is voorko men. Het dient goed te worden begrepen, dat bij verw-aarloozin-g der geboden veiligheids- maatregelen bet gebruik van el-ectrischen stroom van de gewone netspanningen, de zoogenaamde lage spanningen dus, bij werk zaamheden in stoomketels en dergelijke me talen vaten hoogst gevaarlijk is. Een aan raking van een spanning voerend deel on der dergelijke omstandigheden heeft met bijna wiskundige zekerheid den dood van den getroffene ten gevolge. .De bovenbedoelde voorzorgsmaatregelen hebben echter het nadeel, dat een goede uit voering daarvan afhankelijk 'is van een voortdurende en nauwgezette controle van het materieel. Beter is het daarom bij de hier bedoelde werkzaamheden uitsluitend ge bruik te maken van stroom van zeer lage spanning bijvoorbeeld van 20 volt tussohen de leidingen (10 volt tegen de aarde). In de meeste gevallen is zulk een voor het leven ongevaarlijke spanning gemakkelijk te ver krijgen en wel met een kleinen transforma tor, welke op het aanwezige wisselstroom- net kan worden aangesloten en waarmede de stroom op de zooeven genoemde onge vaarlijke spanning kan worden omgezet. Op verzoek van de Arbeidsinspectie heeft de ap- paratenfabriek „Heemaf" (O.) voor eenige jaren de oonstructie van zulke kleine trans formatoren, speciaal geschikt voor het hier beoogde doel, ter hand genomen. Deze toe stellen worden thans door de genoemde fa briek in den handel gebracht. Uit haren aard zijn deze transformatortjes slechts gesohlkt voor wisselstroom en niet voor gelijkstroom. l)e ervaring heeft echter geleerd, dat deze laatste stroomsoort in den regel niet die noodlottige uitwerking heeft op het mensohe- lijk organisme als wisselstroom, al blijft ook hierbij groote voorzichtigheid geboden. li-et ongeval dat tot de bovenstaande re gelen aanleiding geeft betreft een 40-jarig gezinshoofd, die een weduwe en een 9-tal kinderen nalaat. Telkens weer treft het, hoe door een oogenschijnlijk nietige oorzaak mannen in de kracht van hun leven aan hun gezin en de maatschappij worden ontrukt. Al het daardoor veroorzaakte leed kan wor den voorkomen, mits iedere toezichthebhen- de maar evenzeer -ook iedere ondergeschikte, die met electrische toestellen moet omgaan, zich van zijn verantwoordelijkheid tegenover anderen of zichzelf volkomen bewust is. Eventueele gewenschte inlichtingen zul len gaarne worden verstrekt door den Elec- trotechnischen Dienst van de Arbeidsinspec tie, Nieuwe Uitleg 12, Den Haag. iH-et „Hbl." ontving de volgende merk waardige brieven, één door de Wormerveer sche wethouders, één door het Wormerveer sche college van B. en W. aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gericht: Wormerveer, 16 Augustus 1921. „Wij hebben de eer U het navolgende te berichtenIn „d-e Za-anlander" en „de Zaan streek", ,yHandelsblad" en >tN. R. Crt." ver scheen de vorige week een berichtje, hetwelk U hierbij aantreft. De wethouders zijn van oordeel, dat de burgemeester de persoon is, door wiens bemiddeling -of door wiens aan sporing dit bericht geplaatst is geworden; bovendien zijn zij van oordeel, dat het niet gewenscht, ja zelfs zeer ongepast is, om in het openbaar mededeel'ing te d-oen van ge voerde gesprekken in Oen niet openbaar ooi lege, vooral al-s die -gesprekken niet in de notulen zijn opgenomen of wèl daarin zijn opgenomen, maar nog niet zijn goedgekeurd. Het bewuste onderhoud had plaats in de ver gadering van 8 Augustus j.1., terwijl in de bladen van 13 en 14 Augustus bedoeld cou rantenbericht verscheen, dus vóór dat de notulen der vergadering van 8 Augustus waren vastgesteld. „Bovendien is de beschuldiging, geuit aan het adres van- een der wethouders, geheel onwaar, zoodat dit bericht alleen in de pers is gelanceerd met de 'bedoeling om een ver keerd licht te werpen op de wethouders. „Teneinde U te kunnen bewijzen, welk een vies .geknoei hier heeft plaats gehad en met welke unfaire middelen de socialistische wet houders worden aangevallen, zal het den wethouders aangenaam zijn, als U bij Bur gemeester en Wethouders zoudt willen In- f-ormeeren, wèt in de bewuste verga-dering is gezegd geworden. ,Jn de vergadering van ons ooilege van 15 Augustus is door ons de voorzitter was niet meer ter vergadering aanwezig -be- bloten, bovenstaand verzoek tot U te riobten. Burgemeester en Wethouders van Wormerv-eer, Burgemeester: get. Oluysenaer. Secretaris: J. H. Boonstra, Wormerveer, 17 Aug. 1921. „Wij hebben de eer U te berichten, dat de burgemeester heden den hoofdcommies ter gemeente-secretarie mededeelde, dat ons schrijven van 16 Augustus j.1., G No. 4/6, door hem persoonlijk, im-et bijvoeging van een kabinetsbrief, is verzonden. Wij nemen oogenblikk-elijk aan-, dat dit zoo is. Zeer tot onzen spijt achten wij ons echter genood zaakt U mede te deelen, dat wij lang niet de overtuiging hebben, dat de -burgemeester U in zijn kabinetsbrief eerlijk heeft ingelicht. „Aangezien wij van al onze brieven open hartig aan den burgemeester mededeeling doen ook van dit schrijven ontvangt hij -een afschrift verzoeken wij U beleefd doch dringend, ons te willen 'berichten, wèt de burgemeester U heeft geschreven. „Wij begrijpen, dat de burgemeester de dieptreurige rol, welke hij ongetwijfeld ook in deze weer gespeeld heeft, zal trachten goed te praten, doch begrijpen eveneens, dat door mogelijk onjuiste voorlichting geen verkeerde oonclusi-e zult willen -trekken. „Wij vertrouwen, dat u, op grond van het bovenstaande, aanleiding moogt vinden aan ons billijk verzoek te voldoen." De wethouders, w. g. B. W. Binnendijk. J-b. Schrijver. Het „Hbl." teekent hierbij aan: Wij moeten hier slechts aan toe-voegen, dat het door B. en W. bedoelde sohrijven niet door den burgemeester is gestuurd en dat de persoon van den schrijver het onwaar schijnlijk maakt, dat hij slechts een werktuig van den burgemeester zou zijn. ,)Het Volk" heeft te Wormerveer geïnfor meerd1, wat er waar was van het oorspronke lijke bericht. Het antwoord- was, dat noch de polderheer voor ,,-k-oei", noch de minister voor „stink dier" was uitgemaakt. Het laatste is eenvou dig een platte leugen. Het eerste berust op een uitlating van •wethouder Schrijver, die, toen bleek, dat men hem om allerlei gezochte redenen als polder-stem-gerechtigde wilde weren, zeide: „Mijnheer de sekretaris van den Polder, ik stel het op prijs, zoo u uwe -lastgevers wilt m-ededeelen, dat ik gaarne be reid ben mijn plaats te -ruimen voor de groot ste koe." Naar aanleiding van deze pu-blikaties in de -bladen heeft bet kollege -van burgemeester en wethouders zich in een schrijven tot Ge deputeerden en den minister van Binnenland- MP sche Zaken -gericht, en, toen bleek, dat de burgemeester aan dit schrijven een kabinets brief (geheim schrijven) had toegevoegd, heeft het kollege een tweeden brief tot deze autoriteiten gericht, waarin het verzoek om van dezen kabinetsbrief kennis te mogen nemen. Gemeld wordt dat het dagelijksoh bestuur van Horecaf, naar aanleiding van de giste ren tussohen do besturen van Horeoaf en den R.-K. personeelbond gehouden bespreking, besloten heeft, de leden te tadvlseeren ,do loo- nen tot den dag van de staking alsnog volle dig uit te betalen en zooveel mogelijk het ontslagen personeel terug te nemen, voor zoover het daarvoor In aanmerking komt, en met inachtneming van de beduiten betref fende het niet ontslaan van -het werkwillig personeel ter wille van de stakers. Besloten is de verdere besprekingen uit te stellen tot begin October. Men schrijft aan „Het Vaderland": Gasteren- om 1 uur heeft van Rotterdam uit -het ruime sop gekozen een motorbootje van 100 ton, de Jhr. v. d. Does de Bye, ge bouwd voor rekening van de Singkep Tin Mij., bij de heeren Smit, Kinderdijk. Het scheepke kan, zonder onderweg brand stof op te doen, ineens doorvaren naar Sin gapore. Het heeft 2 motoren met 2 schroe ven, ieder van 00 P.K. Twee oud-gezagvoerders van de K. P. V. M., de heeren Steenborg era Baasbank, voe ren het bevel, resp. als kapitein en diens plaatsvervanger. De bemanning bestaat uit chef machinekamer benevens 7 jongelui, vrijwilligers, die op deze wijze hun passage naar Indië verdienen, en 2 Javaansche be dienden. Het notenidopje werd uitgeleide gedaan door directeuren en commissarissen en aan den Hoek verliet het gezelschap weer het vaartuig, nadat mr. Philips den vertrekken- den een hartelijk vaarwel had toegesproken. Woenslagmergen -kreeg „Het V-c-l-k" be zoek van den doodgraver Calis, waarvan vermeld is, dat hij op last van de Justitie zou zijn -gearresteerd, verdacht van lijken- en graf-schennis en bovendien nog van vergif tiging. Hij verzocht een rektifikatie van die berichten te willen plaatsen en vertelde daar voor als volgt: „Van mijn vrouw ben ik wettelijk geschei den -en ik had sinds een jaar verkeering met een meisje, dat afzonderlijk woonde. Dat ik met -haar samenwoonde, is absoluut onjuist. Om zeer geldige redenen, die -uit piëteit voor de overledene, niet gepubliceerd 'behoeven te worden, is deze verkeering d-oor mij Zaterdag voor veertien dagen door mij afgemaakt. Op mijn aanraden heeft zij zich den Woensdag daaropvolgende naar een familielid van haar te Tilburg begeven, waar zij Vrijdag aan een beroerte plotseling is overleden. Verleden week Maandag is zij begraven. Den dag van het overlijden kwam een familielid van het meisje bij mij en elachte terwijl men de goederen van de overledene, die grootond-eels van mij afkomstig waren, reeds onderling verdeeld had dat Ik een servies en pannen, die tot den uiteet liadd-on behoord, zou af staan. Toon ik dit weigerde, werden er ver kap-te beschuldigingen geuit van zoo ernstl- gon aard, dat Ik aanbood den 'beschuldiger -te vergezellen naar het politiebureau Mulder- poort. Daar weigerde hij echter iets te vor- tellen. Den volgonden dag vervoegde zich een rechercheur bij mij en ik bon toen weer mee gegaan naar het bureau Mulderpoort. Daar werd mij meegedeeld waarvan ik beschuldigd werd-. Hierop valt slechts te zeggen, dat in mijn bezit nooit linten van grafkransen zijn ge weest, anders dan in den vorm van een zwart stropdasje, zooals zooveel van mijn kollegaas eveneens bezitten. Sieraden en gebitten ste len zou voor mij al bijzonder moeilijk zijn geweest, daar ik .sedert drie jaar niet -bij op gravingen tegenwoordig was. Nooit is door mij meegenomen, wat van lijken afkomstig was. Misschien is door mij wel eens in een gesprek gezegd: „Nou, als je om een gebit verlegen zit, zal ik er wel een voor je meebrengen, hoor!" Natuurlijk was zooiets als een grap bedoeld. Maar waar schijnlijk -hebben familieleden van de over ledene hierin een middel -gezien om hun wraak op mij te koelen. Na mijn verhoor door den rechter-kom- mi-ssaris wilde men mij (li-rekt in vrijheid stellen. Op eigen verzoek, om praatjes te ontgaan, ben ik echter gebleven tot Zaterdag j.1.. Toen mocht men mij niet langer vasthou den en moest ik weg. De sensationeele wijze, waarop het geval dio-->r sommige bladen is uitgebuit, doet mij veel leed. Ik had in -buu-rtvereenigingen enz. een bestuursplaats en het is droevig te moe ten aanzien hoe je naam door d-en modder wordt gesleurd." „Het Volk" heeft zich, mede op verzoek van Calis, tot den rechtér-kommissaris ge wend om bevestiging van bovenstaande me- dedeelingen. Deze zeide, dat Galis hem het zelfde had verteld.- Hij wenschte zich verder pver de zaak niet uit te la-ten. Ook op de vraag of Calis op eigen verzoek in arrest was gehouden, kregen wij geen artwoorb Wel echter verklaarde de reohter kcmmls- saris, dat de zaak nog niet was afgeloopen en het onderzoek wordt voortgezet. Door iemand wonende te Venlo, is aan het Posthuis-Zeebad een 40- jarig kellner binnengebracht, die in de Messtraat, nabij den Pompstationsweg te 's-Gravenhage, op den grond lag. Omstreeks halfnegen Donderdagavond is deze kellner door. een viertal mannen aangevallen, die hem van zijn geld, ter waarde van 80, be roofden, hem neersloegen en op den weg achterlieten. De man is zoodanig mishandeld, dat hij per auto naar het ziekenhuis ver voerd moest worden. Het politieonderzoek leidde tot aanhouding van een 17-jarigen los werkman. Hij heeft bekend het misdrijf gepleegd te hebben. De heer F. J. Petton, elgonaar van een .oonflseurnzaak te Zwo-lle, die Woensdag morgen met zijn vrouw op een duo-motor uit Zwolle naar Apeldoorn vertrok, is nabij tegen een -boom gereden, met het ge\ dat de heer P. op slag gedood werd en vrouw kort daarna overleed'. Een te Rotterdam gevestigde Japansohe acheepshandelaar is Donderdagnaoht 1 uur op het Vasteland aangesproken door een jonge vrouw. Terwijl hij met haar stond te praten, werd hij door twee mannen aange vallen, die hem van 700 hebben beroofd. In verband daarmede z}jn vannacht aange houden de 18-jarlge A. de H., uit den Kats- hoek, door den bestolene herkend als de vrouw, met wie hij heeft staan praten; de varensgezel W. M. en de losse werkman C. M., als de vermoedelijke daders van de berooving. Het geld was reeds verdwenen. Een metselaar, in de Zandstraat te Rot terdam woonachtig, Is op het Gedempte Doel- water aldaar beroofd van 2000. In het Londensche West-End werd op straat een glasblazer gearresteerd, die -be trapt was, terwijl hij met een schaar 2 meis jes de haarvlechten afsneed. Men vond in zijn woning een verzameling van 77 haar vlechten en een groote boeveelheid lós haar. Reeds gedurende eenigen tijd waren bij de politie klaohten ingekomen van ouders, wier dochters op straat door dezen zonder ling van heur haartooisel waren ontdaan. Het voorbeeld van mevrouw Bessarabo heeft navolging gevonden. De Parijsche po litie heeft in een rieten koffer, die naar het gare de Lyon gezonden was, het lijk gevon den van een conciërge, uit de Rue Oonstan- tine, die sinds een paar dagen op geheimzin nige wijze verdwenen was. De neef van het slachtoffer is in verhand hiermee aange houden. Hij heeft volledig bekend, en zeide, dat diefstal de reden van zijn misdaad was geweest.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 3