NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5444 DINSDAG 23 AUGUSTUS 1921 49e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag EED ACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureau; Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Poet-Girorekening No. 16066. BUITENDAM). Internat gerechtshof. De Hbl. correspondent te Genève meldt: Allen pessimistische voorspellingen ten hebben thans 29 staten het Statuut van het Internat Gerechtshof .geratificeerd, zoodat in de a.s. zitting van de vergadering tot de keuze van de rechter overgegaan kan wor den en de inwerktreding van het Hof ver zekerd is. Of de ratificaties zoo spoedig plaats gehad zouden hebben, als er geen centraal orgaan geweest was, dat de zaal pousseerde, as een vraag, die wel niet beantwoord be hoeft te worden. De clausule van de verplichte jurisdictie is aanvaard door Bulgarije, Costa Rica, De nemarken, Finland, Liberia, Luxemburg, Portugal, San Salvador, Zweden, Zwitser land, Holland eii Uruguay. Niet alle nationale groepen hebben een candidatenlijst voor de verkiezing der rech ters ingezonden. De conferentie te Washington. Volgens een telegram van 19 dezer uit Pe king heeft Hsoe-tsj-tsjeng, de president van de Ghineesohe republiek in een onderhoud met Reuter als zijn meening te kennen gege ven, dat de conferentie over de vraagstuk ken van de Stille Zuidzee niet alleen voor- deelen zal afwerpen voor het Verre Oosten, maar voor de heele wereld. Er zijn heel wat ingewikkelde vraagstukken met deze zaak verbonden, welke kunnen leiden tot interna tionale verwikkelingen én bovendien waren (tot dusver) niet die mogendheden bereid de ze vraagstukken, waarmee hun grondbegin selen gemoeid zijn, te regelen. Dit heeft niet alleen den vrede vertraagd, maar bo vendien aanleiding gegven tot internationale beroering. Het Chineesche volk hoopt, dat de conferentie deze vraagstukken eerst zal op lossen en dan rechtvaardige internationale beginselen zal vaststellen, volgens welke Alle Internationale vraagstukken behandeld kun nen worden. BELGIE. Een merkwaardige brief van Belgische reeders. Da Antwerpsche transport arbeidersbond ia, naar -uit Antwerpen aan de „Manchester Guardian" gemeld wordt, in het bezit geko men van een merkwaaxdigen brief, door de „Fédération Maritieme", de organisatie der Antwerpsche reeders, aan de International Shipping Federation te Londen. Deze brief is een nauwelijks bedekte uitnoodiging aan Britsohe schepen om de haven van Antwer pen te boycotten. De „Fédération Maritime" verzocht de Shipping Fédération uitdrukke lijk, den brief ter kennis te brengen van alle aangesloten reederijen. Een dezer vond den brief zoo buitengewoon, dat zij hem mede deelde aan den Antwerpschen Transportar beidersbond. Er wordt in dit schrijven een somber beeld opgehangen van do arbeids voorwaarden in de haven van Antwerpen; aan den transportarheidersbond wordt ver weten ongeorganiseerden te intimideeren om de minste geringste aanleiding tot staken en kleine partieel-e geschillen tot algemeene sta kingen op te blazen. Daarbij (aldus de brief der Antwerpsche reeders) heeft de bond poli tieke oogmerken. Hij wh het gemeentebe stuur veroveren en daarmee de controle over de haven. De correspondent van de „M. G". betoogt, dat die klachten volkomen ongegrond zijn. Sedert den wapenstilstand is er geen enkele staking van eênlg belang geweest in de ha ven van Antwerpen. Volgens den correspon dent zijn hier deels politieke motieven in het spel, gaat het deels op den egoistischen memsoh van het minderwaardige type onder FEUILLETON. Naar het Engelsch van RUBY M. AYRES door W. J. A. ROLDANUS JR. „Hij is een oude bemoeial! Waarom kan hij zich niet met zijn eigen zaken bemoeien en moet hjj achter rnüjn rug kletsen? Tegen mij zou hij geen woord ten nadeele van Joy durven zeggen trouwens wat valt er ten nadeele van haar te zeggen? Dat zou ik wel eens willen weten1." Onverschrokken doorstond ik zijn woe dende blik. „Ik hoor, dat zij waarschijnlijk een avon turierster is," zeide ik vastberaden. „Ik ge loof dat ze alleen belang in je stelt, omdat zij gelooft, dat jij geld hebt of krijgen zult." Met gebalde vuisten kwam hij dreigend naar mij toe. „Als iemand anders dan u zoo iets tegen mij had durven zeggen begon hij hart stochtelijk. „Ja ga door!'1 zeide Ik, maar hij ver trouwde zich blijkbaar niet, want hij keerde zich om en ging naar de deur. „Waar ga je naar toe?" vroeg ik scherp. We hadden vroeger meer van zulke scènes gehad, die altijd geëindigd waren met een tragischen uittocht van Don en de verzeke ring, dat hij nooit meer een voet bij mij aan 'huis zetten, en met zijn wel eenigszins Bamelijk, maar toch verder boetvaardig te- de Antwerpsche reeders om de buitenland- sche mededinging op een afstand te houden. Wat die politieke motieven betreft, kan het van belang zijn erop te wijzen, dat in de „Fé dération Maritime" de Franskiljons den bo ventoon voeren, die in het geheel niet inge nomen zijn met het nieuwe Vlaamsche ge meentebestuur van Antwerpen. ENGELAND. Het Japansch-Brltsche verdrag. Vrijdag werd te Sheffield het eere-burger- schap verleend aan den eerste-minister van Nieuw Ierland, Massey. Deze hield een rede en sprak daarbij ook over het Britsch-Japansch verdrag. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de juiste weg was bewandeld door het verdrag te bestendi gen. Dat was dacht hij in het belang geweest van den wereldvrede. Japan, dat niet tot helpen verplicht was geweest, was in den oorlog Engeland te hulp gekomen, vooral in den Stillen Oceaan. Het zou niet in overeen stemming zijn met den Britsohen aard; den rug toe te keeren aan delgenen, die zich trouw hadden betoond jegens Engeland, in het uur van het grootste gevaar. Hij, Massey, zou gaarne zien, dat het tus- sohen Engeland, de Ver. Staten en Japan tot een overeenstemming kwam; want hij geloofde, dat zulks den vrede zou bevorderen. De „Scythla". De nieuwe Gunard stoomer „Scythia", die Liverpool verliet voor haar eerste reis naar New York met ongeveer 1000 passagiers aan boord, is het grootste stoomschip dat na den oorlog voor de Gunard lijn werd voltooid. De .Scythia'' is speciaal bestemd en gebouwd voor het vervoer van olie en brandstoffen en bezit schroefmachines volgens turbine-mo del. Er zijn groote tuinzalen voor eerste-klas passagiers, ruime wandeldekken voor tweede klas passagiers, terwijl de afdeeling voor de derde klas-passagiers eveneens uitstekend is ingericht. IERLAND. Het Fransche blad, de „Peitit Parisien", wijdt een beschouwing aan de Iersche quaes- tie en geeft aan de Sinn Feiners den harte lijk bedoelden doch dringenden raad, de aan bieding van de Engelsche regeering niet af te slaan. De „New York Tribune" geeft den Ieren een advies in denzelfden zin, en zet daarbij de puntjes op de i's. „Waarom" zoo vraagt het blad „zou den 'wij van Engeland verwachten, dat het daitlgene zou doen, dat noch Jaokson noch Lincoln bereid waren te doen voor Zuid-Oa- rolina, toen het uit de Unie wilde treden? Is de heer De Valera de eerste Iersche pa triot. Wolf Tone of Robert Emmett of Par- nell of Redmond', zouden met graagte zulke voorwaarden hebben aanvaard. De raad van Amerika aan De Valera en de „Dail Eireana is kort en goed, „gooit het op een accoordje." De „New York Times" is van opvatting, dat, indien de Britsche voorwaarden zonder meer worden afgeslagen, de algemeene uit spraak zal leiden „dat de Ieren zich onrede lijk en onmogelijk hebben gedragen". Londen, 22 Aug. Te Belfast hadden on lusten plaats, waarbij zes personen door bom men werden gewond. Bijzonderheden ont breken. De „IrLsh Bulletin", het officieel orgaan van Sinn Fein zet in zijn nummer van Vrij dagavond den toestand van zijn standpunt bekeken uiteen en beweert dat de uitdruk king; „Gelijkheid van status en reoht van 'afscheiding", vrijheid -beteefcent voor de Britsche Dominions, 'doch dat Ierland met 'het oog op de onmiddellijke nabijheid van Engeland ook internationale waarborgen noodig heeft. „IeiTand", zegt het blad, „eischt vrijheid; rugkomen aan het ontbijt; maar ditmaal was ik niet zoo zeker van hem; het meisje naast hem had meer invloed op zijn zoo licht ont vlambaar hart dan van een van haar voor gangsters, en er lag, toen hij zich omkeerde om mij aan te kijken, een uitdrukking van vastberadenheid in zijn oogen, die ik er vroeger nooit in gezien had. „Als het een quaestie Is om tusschen haar en u te kiezen," zeide hij woest en hield dan op. „Ja," zeide lk vrij. kalm; maar ik had een gevoel alsof alles in mijn leven stilstond, terwijl ik op het vervolg van zijn zin wachtte. Hij verzachtte zijn woorden wat. „Is dat uw bedoeling?" vroeg 'hij heftig. „Ja," antwoordde ik. „Dat is mijn bedoe ling." We keken elkander aan en in plaats van de khaki-gastalte, die bij' de deur stond, meende ik den lummelachtigen schooljongen te zien, die hij was, toen we elkaar het eerst ontmoetten', en ik hen er zeker van, dat ik, wanneer hij een oogenblik gewacht had, die woorden ingetrokken en hem teruggeroepen en' geprobeerd zou hebben hem die dwaas heid uit zijn hoofd te praten, mlaar Don was impulsief en eigenwijs als zijn vader ge weest was, en} zeide zonder een oogenblik te aarzelen: „Goed, dan kies ik haar." Én hjj ging de kamer uit en ik hoorde hem dei voordeur hard achter eich dicht slaan. Het huis leek akelig rustig nadat Don weggegaan was, en het janken van den ter riër naast ons scheen de stilte nog dieper te maken, zooals een zacht geluid: dikwijls doet. Ingezonden mededeellng. LUCHTVAARTNIEUWS. Engeland staat er op dat het zal blijven on der zijn militaire controle en onderworpen blijven aan het Britsche parlement. De groote punten van geschil zijn neergelegd1 in de woorden: „Gelijkheid van status en reoht tot afscheiding", wat voor de Britsohe Domi nions de vrijheid is, zooals zij die opvatten. Wij 'hebben andere begrippen van vrijheid en kunnen die nooit krijgen langs den weg, waarop de Dominions die verkregen. In de eerste plaats kunnen wij ons nooit afschei den van een unie, die door ons volk nooit is erkend. Anderzijds vordert onze onmiddel lijke nabijheid van Engeland, internationale waarborgen tegen aanvallen van Engeland; die voor de Dominions reeds sedert lang on- noodig zijn geworden. Doch wat het verschil tusschen den Dominion-status en de inter nationaal erkende vrijheid, die wij eiscben, wezen moge, er kan geen excuus of verdedi ging bestaan voor de grove onjuiste bewe ring dat de Engelsche voorstellen Dominion- status -aanbidden. Toch stelt nagenoeg de helft der wereldpers en de geheele Elngel- sche pers het zoo voor, en dat, terwijl de vraag van oorlog of vrede daarvan toch af hang, en alsmede de vraag of Ierland- we derom zal verzinken in een oorlogstoestand, die, mag men den Lord ChanceTlor krach tens zijn rede van 10 Augustus jj. gelooven, dan zou kunnen worden een oorlog tot het meest bittere einde. Dat het aanbod ^edel moedig" zou wezen is onjuist, want de Brit sche Dominions zouden het beschouwen als het patronaat van een meerdere over een mindere. Ierland heeft niet gevraagd om „edelmoedigheid", doch om recht en niet om concessies, doch om erkenning van rech ten." Londen, 22 Aug. Dail Eireann zou vol gens de berichten de heele week met geslo ten deuren vergaderen, maar het wordt waarschijnlijk geacht, dat de besprekingen over het antwoord op de Britsche voorstel len reeds morgen of Woensdag tot overeen stemming zullen leiden. Algemeen wordt aangenomen, dat de voorstellen verworpen zullen worden. Nochtans heenscM groot ver langen naar vrede in Ierland en verschil van meening over de wijze, waarop de voorstel len afgewezen tooeten worden. De over- groote meerderheid zou gaarne zien, dat het antwoord wordt gesteld in een vorm, welke voortzetting van de onderhandelingen moge lijk maakt. Boland, De Valera's secretaris in Ameri ka, is te Dublin aangekomen. Hij zeide, dat de tijding van den wapenstilstand in Ame rika groote verlichting had gebracht en dat de openbare meening daar te lande zeer ge schokt zou worden, indien de oorlog werd hervat. Volgens de „Sunday Times" ontvangen De Valera en zijn collega's dagelijks tien tallen telegrammen, aldus meldt een draad loos N. T. A.-telegram, welke hen waar schuwen, daV zij de openbare meeniujg der geheele wereld van zich zullen vervreemden, indien zij een onredelijke houding aanne men. Zelfbestuur voor Wales. Uit Londen schrijft men aan de „Liverpool Daily Post", dat Lloyd George aan een di ner, in het Lagerhuis gegeven door den heer Herbert Cory, voorzitter der nationale partij „Hij zal morgen-ochtend wel terugkomen net als altijd," zeid© ik tot mezelf, toen het twaalf uur sloeg en half eeni, doch nog was er niets van hem te hooren. Maar ik wachtte vergeefs tot twee uur en ging toen naar bed, terwijl ik de deur op een kiertje li-et staan, zoodat de verloren zoon, als hij terugkwam, binnen zou komen. Ik ben -altijd een eenzaam man geweest, zoodat het niet meer dan natuurlijk was, dat ik, toen hij mij oevertrouwd werd, op hem al mijn gedegenheid concentreerde, waarop niemand een ernstige aanspraak had doen gelden, en ik den heelen nacht naar zijn voetstap of het kraken van de trap, dat mij reeds zoo dikwijls zijn thuiskomst verraden had, lag te luisteren. Zoodra het licht was, stond ik op en ging ik in zijn kamer -kijken, maar zijn rommel lag nog midden op den grond, zoo als hij dien neergegooid had toen hij gekomen was, en zijn bed was onbeslapen. Ik ging naar beneden en sloot de voor deur, zoodat Castte het niet zou merken; daarna keerde ik weer naar mfjn eigen ka- mier terug en probeerde me wijs te rnakenj, dat er geen reden foor ongerustheid was. Ongewijfeld had hij in het huis naast ons geslapen ongetwijfeld had zijn aanstaan de schoonvader hem met genoegen logies ge geven; maar het feit, dat onder het ontbijt Castte niets zeide omtrent zfln afwezigheid, maakte mijn gevoel van onbehaaglijkheid en angst nog gxooter. Had ik meer gezegd dan ik had moeten •zeggen? Ik overwoog de zaak heel zorgvul dig; Don was jong en eigenzinnig en mis schien was er veel waars geweest in zijn rerking, dat ik als vrijgezel al die dingen goedlbegrijpen kon. in Wales, Donderdagavond feitelijk toege zegd heeft, in de volgende parlementaire zit ting een wetsontwerp voor zelfbestuur van Wales te zullen steunen, als een dergelijk ontwerp door de parlementsleden voor Wa les zou worden ingediend. De onrust ln Brltsch-Indlë. De opstandelingen hebben gedeelten van de spoorlijn en telegraafkabels van den Zuid- Indischen spoorweg vernield, zoodat de trein dienst is stopgezet. Een ploeg arbei ders, die onder politiegeleide voor den her- stellingsarbeid, moest terugkeeren. Twee of ficieren en twee -politiemannen worden ver mist In Tanur en Parpanangdai hebben de op standelingen de postkantoren geplunderd. Een extratrein met troepen en politie beeft Calicut naar het tooneel der ongeregeldhe den verladen. DUITSCHLAND. De schadenvergoedlngen. De New Yorksche correspondent van de „Times" meldt: De firma Morgan ontving een zending van 12 millioen goudmarken van de Duitsohe regeering om te deponeeren op Duitschlands crediet bij de Bank van En gel-and ter betaling van schadevergoedingen. 'Dit is de eerste maal dat Duitschland een schuldtermijn aan de geallieerden in goud betaalt Alle vorige termijnen waren betaald m-et wisselbrieven. Ernstige mijnramp. Essen, 22 Augustus. Op het terrein van de foijn Helena Amalie is een ernstig ongeluk gebeurd, doordat een remsohijf van een windas bij een dynamiet-ontploffing vernie tigd werd. Vier mijnwerkers werden gedood en 12 levensgevaarlijk gewond: POLEN, Duurte en troebelen. Het steeds stijgen van de prijzen der le vensmiddelen in Polen veroorzaakt voortdu rend nieuwe werkstakingen en loonbewegin- gen, en heeft zelfs in de vroegere Pruisische provincie Posen tot bloedige incidenten aan leiding gegeven. Deze provincie heeft sinds het verdwijnen van de economische grenzen met Polen vooral onder de prijsstijging te lijden en de arbeiders -orgariiseecen dan ook onafgebroken (betoogingen tegen de duurte. Te Kulra, hebben de spoorwegarbeiders wa gons -mot graan, dat voor Congres Polen was bestemd, met geweld teruggehouden. Veer tien arbeiders^zijn bij deze gelegenheid ge arresteerd. Hun kameraden poogden de ge vangenen te bevrijden, waarop dia politie van do wapens gebruik maakte. Er vielen dooden en gewonden. De toestand wordt nog moeilijker gemaakt door de eindelooze scha ren van vluchtelingen voor den honger, die uit Rusland over de Poolsche Oostgrens ko men. Er zouden alleen al langs de groote we gens moer dan 100,000 over de grens zijn ge komen. RUSLAND. Uit Riga wordt gemeld: De Sovjet-regee- ring publiceert het eerste rapport van haar commissaris Mjaskof, die zij naar het Wol- ga-gebied heeft gezonden om over den toe stand aldaar verslag uit te brengen. Flij verklaart, dat de tot dusver gepubli ceerde berichten over dien hongersnood sterk overdreven waren. Ongetwijfeld heeracht in de gouvernementen aan de Wolga hon gersnood, -maar de berichten over legers vluchtelingen, massasterfte van tienduizen den, enz. zijn sterfk overdreven. Mjaek-of geeft toe, dat de gansohe bevol king gedwongen is zich voor de helft met surrogaten te voeden. De resultaten van den oogst kunnen eerst in den herfst worden overzien. Wanneer deze echter beneden het gemiddelde zou blijven, -dan zou voor Sep- Lntusschen verliep zijn laatste verlof. Ik heb het land aan excuses maken; wie heeft dat niet? en ik wist, dat Don er ook het land aan had, ofschoon ik me meer dan een gelegenheid herinner; dat hij zijn vuurrood' gezicht om de deur stak en zeide: „Het spijt mfe, siren dan na een korte stilte: „Is het weer in orde?" Natuurlijk was het altijd in orde geweest en ik zou het heel prettig gevonden hebben, als ik die verzekering nu weer had kunnen geven; maar de ochtend verliep, en geen Don de middag, en geen Don. Om vier uur ging ik naar den ouden Jar dine. Indirect was hij de oorzaak van alles. Hij moest me nu ook weer „uit de nesten'' helpen. Ik vond hem slapend met een zakdoek over zijn hoofd op do waranda van zijn een voudig villatje, dat hij „Little Barvale" ge doopt had ter herinnering aan het huis, waarin hij voor d-e laatste maal zijn huwe lijksaanzoek gedaan had. Ik miaafcte hem wakker door het voorhek hard dicht te slaan, waaruit wel blijkt, dat ik me nu niet bepaald vriendschappelijk jegens hem ge stemd voelde. Hij schrok op en gooide zijn stoel om. „Lieve hemel," zeide hij, toen hij mij zag, „bón jij het? Lieve hemel, ik dacht, dat ie mand een bom.' in de straat had laten' vallen.'. Hij raapte den stoel op, veegde zijn warm voorhoofd af en keek me vrij angstig aan. „Iets niet in orde?" vroeg hij. „Ja," zeide ik. „Ik heb gisteravond woor den met Don gehad en hij ia mijn kamer uitgeloopen en heeft de deur dichtgeslagen en gezegd, dat hij niet terugkwam." De oude Jard ine mompelde iets onver staanbaars en zeide dan: itember in dit gebied een werkelijke kata- stofe zijn te verwachten. Hoe moeilijk de hulpactie aan Rusland zal zijn, 'blijkt wel uit de mededeelingen, die de Deensche Politik-en ontleent aan het bolsje- wieksohe economische blad „Ekonomitsjkaja" over den toestand van de spoorwegen in Rus land. De onbeschadigde goederenwagens op het spoornet om Moskou kunnen slechts een vijfde gedeelte vervoeren van de benoodigde hoeveelheid graan en aardappelen. 85 procent van de wagons hebben of geen -bovenbedek king of geen vloer meer en zijn zoo kapot, ctót men er niets in vervoeren kan en ze ook beelemaal niet afgesloten kunnen worden. Indien de wagens niet hersteld worden, zal het grootste gedeelte van de door het buiten land te zenden levensmiddelen verdwijnen, hetzij dat ze door regen en sneeuw bederven, of onderweg gestolen worden» Te Riga hebben Brown en Litwinof van daag de voornaamste bepalingen van de Amerikaansch-Russischa overeenkomst be treffende het verleenen van hulp door het Relief Comité vastgesteld. Volgens deze zul len de Amerikaansche comité's zich vol strekt niet met politiek inlaten. Van haar kant verzekert de Sowjet-regeering, dat de zendingen niet voor het leger of voor de ambtenaren, maar uitsluitend voor zieken en kinderen zullen worden bestemd. De Ameri kanen zullen plaatselijke comité's oprichten, waarin ook sowj-et-vertegenwoordigers zete len. Ingeval van epidemie nemen de Ameri kanen de sanitaire controle ia de geteisterd© streken over. De sowjet-regeering draagt de kosten voor het vervoer van de havens naar het hongergebied, 'zoowel als die van den technisohen en geneeskundigen arbeid. Zoo dra de sowjet-regeering een bepaling van de overeenkomst niet eerbiedigt, aal de hulpac tie worden stopgezet Wij hebben reeds vermeld; dat de sowjet- regeering -besluiten uitgevaardigd heeft, waarbij bepaald wordt, dat voor aio openbare diensten weder betalingen gëëischt zullen worden. Ook alle gebruiks-artikelendie van staatswege verschaft worden, zullen betaald moeten worden. Uitgezonderd Wijven alleen de voedingsmiddelen voor (kinderen. Deze thgosocden mededeellng. MOTEN CEECOMD, BLUT GEZOND. Maat g&m gewoonte raa het gebruiken wui gensesmiddduai. Als gij ziek attt, heb» gij «reaxBohtnlgk medkjfciea noodig. Maar aoodra g]| wiedes geaood «jf' het gebnUfc cm Ie bonden wooaten joedsefl, goede ootosöLng, eo gsngeMèTve* kwlkkemaia slaap aisoen s prwuod te houden. Wee» hHfc als slj ndJ «W fea veeschttnse- lan vm ntowwaök Als ja oaa txrfltëlk kunnen Foetert Bkeam Pillen u helpen, Dit gaomnttdel trttept geen ge woonte-vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gU *s morgens met een doffe, kloppende pQn te den rug? Hebt gij blazen onder de oogea en zijn uw haaiden en enkels gezwollen? Is de urine be wolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozimg te veel of te weinig? Zijl gjQ moede loos, altijd vermoeid, zander lust of wils kracht? Wardlt gij duizelig na eon poos ge staan te hebben? Hebt gij kist raa rheumia- tiek, spit of ischias? Als gij Ja" moet aotwoosdfin op een ven deze vragen, Is bet bepaald noodtjg om een speciaal nlergeneesmidael te nemen, en kunt gij niet beter doen dan onmiddellijk te begin nen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 98, f 1.T5 per doos. •jjtdlent gft n. Aorgasme „Die gewoonte om hekken en deuren dicht te slaan schijnt in d-e familie te zitten." Hij kwam naast mij zitten en waaide zijn warm gezicht met een oourant koelte toe. „Maar hij komt toch zeker terug?" voegde hij eraan toe. .HU was er nog niet toen lk wegging," zeide ik. „En ln dien tusschentijd verloopt zijn verlof en. ,En je vindt het vervelend, dat Je den jon- fen het land opgejaagd hebt," vulde de oude ardine den zin aan. „Verdikkeme nog toe!" zeide lk woedend. „Heeft hij mij het land niet opgejaagd. Vindt je, dat hij de eenige beleedlgde partij is?" De oude Jardine glimlachte vrij melancho liek en schudde zijn grijs hoofd. „Wanneer je net zoo lang geleefd heb als ik, mijn jongen begon hij, maar'ik viel he<m ruw, vermoed ik, thans in de rede: „Wat is het ergste, het allerergste, dat je van het meisje weet? Het feit, dat haar moe der niet veel bijzonders geweest is, sluit niet noodzakelijkerwijze in, dat het meisje het ook is, wel? En dat haar vader een aartssmeer lap is wat ik zelf heb kunnen constatee- ren kan zij toch niet helpen." De oude Jardine keek me snaaks aan. „Dat heeft Don natuurlijk gezegd," zeide hij wijsgeerig. „Dat zou iedereen gezegd hebben," ant woordde ik vlug. „Ik veroordeel het meisje niet. In leder geval la Don te jong om te trouwen, maar wat is er tegen te doen, als hij er zijn zinnen op gezet heeft? Hij gaat naar Frankrijk en ik heb geen lust ruzie met hem te maken. Als «n niets tegen het meisje zelf te zeggen walt En even 'hield lk vol hoop op. Wewdt vervolgd. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. ma.il en overige landen f4.20. Zondagsblad resp. f 0.57', f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redae. tekst) 60 et. Kleine adv. (gevr,, te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct, bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra)Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoesl. Onlusten te Beltast. Internationale waarborgen. H.H. Vliegeniers, Instructeurs, Vliegtuig makers en ieder die belang stelt in de vlieg sport, zullen weldra kunnen genieten van de pracht-demonstratiewelke zal gegeven worden door den bekenden aviateur, bijgenaamd: de Luchtduivel. Op. 2000 meter van den beganen grond, zal hij van het ééne vliegtuig in het andere overklimmen. De plaats waar h(j dit waagstuk zal verrichten, zal denkelijk Spoor- gracht zijn, zichtbaar voor iedereen. Nadere bizonderheden volgen! Dail Elreann en Je Engelsche voortAtlien. De hongersnood. De moeilijkheden van de hulpactie. De nieuw» koer».

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1