Doordat VOLHARDING's BROOD HOOGERE HANDELSSCHOOL Schietoefeningen Leerlingen, De Zulderzee-inpoldering. Na de kellnersstaklng. Duizend ellverbons gestolen. Uit Wormerveer. De malaise lo de fles»«benlndu»trle. Faillissementen ln Nederland. Opgravingen bfl Nflmegen. OOST-INDIE. Een opzienbarend geval. Mataram Bohrjjft: R. M. Djojopenlll had een dochter, die over eenigen tijd in het hu welijk zou treden met een regent te Solo. Het meisje had intussohen de aandacht ge trokken van een pangeran Sentono, ©en zoon van een der overledene broeders van den soenan. Het is een nog niet lang aangestelde pangeran, iemand, die geruimen tijd voor zijn opvoeding in Holland vertoefde. GEMENGD NIEUWS. Een betooverd huls. Een meisje als rooverhoofdnran. Een vergeten kolonie. Een massa-moordenaar. Ltebtgsvende dieren. Doorrijden en zadelpijn. L. J. RASCH en o n m i ddellijk thans verkoeht wordt zonder dividend, komen de kosten, aan het dividendstelsel verbonden (administratie, papier eto.), geheel ten goede van de verbruikers. Een kostbaar tijdverlies, veroorzaakt door het invullen der boekjes door de bezorgers, wordt hiermede tevens bespaard. De prijs kan door deze afschaffing zoo laag, de kwaliteit zoo uitstekend mogelijk gemaakt worden. blusciht, dat het vuur alleen nog doorvreet in het veen. De schade wordt geschal op 8 u 400.000 gulden. In totaal zijn, naar thans be kend geworden is, vijf huizen een prooi der vlamen geworden. In „De Ingenieur" wijdt ir. A. A. Mussext een uitvoerig artikel aan de toekomstige Zui- derzee-inpolderingen, waarin hij de vraag behandelt, of aanzienlijke besparing moge lijk is. Het besprokene kan In hoofdzaak als volgt geresumeerd worden: lo. Als gevolg van de wet van 2 Jan. 1017 wordt te IJmuiden «en sluis gebouwd van zeer groote afmetingen en zal al» logisch ge volg hiervan het Noordzeekanaal in de naas te toekomst aanmerkelijk verruimd worden. 2o. Door deze werken zal het waterafvoe rend vermogen van het Noordzeekanaal be lang vergroot worden en kan de gelegenheid tot natuurlijke loozing te IJmuiden met slechts weinig kosten a 8 X vergroot wor den. 8o. Door hiervan partij io trekken bfj de uitvoering van de Zuiderzeewerken, kan het in het plan-Lely ontworpen kanaal tusschen de beide zuidelijke inpolderingen vervallen, waardoor in plaats van één binnenmeer en twee zuidelijke Inpolderingen zouden ont staan twee binnenmeren ©n één zuidelijke in' poldering. 4o. Tegen deze wijziging schijnen uit wa terstaatkundig, scheepvaartkundig en mili tair oogpunt geen overwegende bezwaren te bestaan, terwijl, 5o. deze wijizlging een besparnlg van tien tallen millioenen met zich zal brengen, zon der dat ook slechts één H.A. vruchtbare bo dem minder ingepolderd zal behoeven te worden. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal alleen te Amsterdam het aantal slachtoffers van de kellnersstaklng plm. 450 zijn. In de vier ste den (Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht) tezamen bedraagt het aantal kell- ners, koks en andere personeel, dat gestaak: heeft en niet meer door de patroons terug genomen is, 870. Zij behooren zoowel tot den modernen als tot den katholieken bond. Naar Vas Dias bericht, heeft de Utreoht- sche Bestuurdersbond zich gewend tot de af- deeling Utrecht van Horecaf. Hij heeft ver- 'zocht alsnog af te zien van de voorgenomen rankune-maatregelen tegenover de stakers. Indien de afdeeling Utrecht van Horecaf hier niet op in wenscht te gaan, dan ligt het in de bedoeling de plaatselijke arbeiders voor de slachtoffers ln beweging te brengen. Het departement van financiën is reeds eenige maanden bezig met het onttrekken van zilverbons aan de circulatie, gezien het feit, dat het zilvergeld steeds meer en meer ontvangen en uitgegeven wordt. De rijks betaalmeesters houden de zilverbons in en sturen van tijd tot tijd deze in ijzeren kisten naar de Algemeene Rekenkamer, welke met de vernietiging van deze papderen is belast. Zoo heeft Donderdagmorgen de rijksbe taalmeester te Amsterdam een ijzeren verze gelde kist, gevuld met zilverbons van 2.50, naar de Algemeene 'Rekenkamer te 's-Gra- venhage gezonden, welke daar Donderdag middag wel is gearriveerd, maar na te zijn opengebroken. Vrijdagmorgen bleek, dat het zegel geschonden was. Onmiddellijk werd tot de telling overgegaan; er bleken tien pakjes van honderd zilverbons uit gestolen te zijn, zoodat een waarde van 2500 wordt vermist. Terstond is een uitgebreid onderzoek in gesteld om na te gaan, waar de openbreking van de koffer heeft plaats gehad, te Amster dam, te 's-Gravenhaige, dan wel op de reis AmsterdamDen Haag. Zeer waarschijnlijk zijn eenige personen in deze zaak betrokken, daar de geldkist steeds onder voortdurende controle van eenige per soenen staat. Verschillend© personen en be ambten zijn reeds gehoord, maar tot nog toe zonder eenJg resultaat. Intussohen zullen de dieven geen gemak kelijke taak hebben met de bonsaan den man te brengen, daar alle bons door den betaal meester reeds gemerkt zijn" met het teeken, dat ze vernietigd moeten worden. In elke bon zijn ter hoogte van de handteekening van den minister van financiën vier gaatje» geprikt, die natuurlijk door inscheuring wel gedeeltelijk onzichtbaar te maken zijn, maar waardoor de bons toch herkenbaar zijn. <„Res,bode") Naar aanleiding van het bericht omtrent gestolen onbruikbaar gemaakte zilverbons, wordt van bevoegde zij-do, ter voorkoming van misverstand, medegedeeld, dat do on- bruikbaarmaking door het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam is gesohied doordien in de bons vier gaatjes, (in elk van do vier hoeken één) geslagen (niet geprikt). De onbruikbaarmaking is alzoo duidelijk zichtbaar. Men schrijft aan „Het Volk" uit Wormer veer: Hot volgende is nu weer aan het licht ge komen: Wormerveer heeft een werkloosheid, zob- als nog nimmer is gekend. Door productief werk wordt door het gemeentebestuur ge tracht dien nood te lenigen. De regeering was bereid voor 'allerlei werk 50 pOt. in de kosten bij te dragen. Het blijkt nu dat de burgemeester alweer in twee kabinetbrieven er bij de regeering op aan dringt geen bij dragen meer te verleenen, omdat wij te roy aal zouden leven. Wij hebben op onze begrooting n.1. een bedrag uitgetrokken voor schoolvoeding en kleeding. huis- en kraamverzorging en tot steun van lichamelijke ontwikkeling. Dit acht de burgemeester te weelderig, boven dien keeren wij volgens den burgemeester, den werkloozen een te hoog bedrag uit. Daarom adviseert hij de regeering: „ik noo- dig u dringend uit deze gemeente geen ver deren steun te geven." (Woordelijk). Den minister was dit klaarblijkelijk te machtig en hij neemt dit zoo maar niet aan van dezen weldoener van Wormerveer. Daar om vroeg hij bij het gemeentebestuur om na dere inlichtingen. In de plaatselijke pers zal de volledige cor respondentie als „officieel© berichten" wor den opgenomen. De petroleomprtjs. Te Rotterdam is men aangevangen lamp- petroleum voor de Koninklijke Shei groep aan het publiek te verkoopen. Dit is de eerste maai sedert het bestaan der „Koninklijke" dat door haar of door haar combinatie lichtpetroleum in Holland ten verkoop wordt ingevoerd. In dit verband is het merkwaardig te con- stateeren, dat de prijs voor lampolie welke hier te lande in Mei nog 21 oents per liter bedroeg, thans, nadat de Koninklijke Shell haar intrede op de Nöderlan'dsohe markt heeft gedaan, teruggegaan is tot 14 cents per liter. De malaise ln de flesschonindustrle is te Deventer van dien aard, dat den werkne mers is voorgesteld, sluiting der fabrieken of de 51-urige arbeidsweek met intensiever arbeid. Hoewel de directies niet zek«i zijn, hiermee aan den gang te kunnen blijven, wil len zij het er voorloopig mee probeeren. Het voorstel van Regeeringssteun van de zijde der werknemers aanbevolen, werd deur de fabriekanten van de hand gewezen. Den arbeidersvertegenwoordiging werd inzage der bedrijfsboekhouding gegeven. De werknemers-organisaties adviseeren de patroonsvoorstellen aan te nemen. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 19 Aug. in Neder land uitgesproken 46 faillissementen tegen 15 faillissementen ln dezelfde week van het vorilge jaar. Van 1 Januari tot en met 19 Aug. 1921 1263 faillissementen tegenover 838 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De opgravingen te Nijmegen op het Nop- sehe veld en den Hunerberg door den direc teur van het Rijks Museum van Oudheden, dr. J. H. Holwerda te Leiden, vanwege de Neöerlamdsohe Antropologische Vereeniging ondernomen, zijn met de afgeloopen campag ne van dezen zomer tot een einde gebracht. In de eerste plaats werd een vrij volledig beeld verkregen van den Batavenburoht met zijn kolossale muren en zeer eigenaardig pri mitieven aanleg van hutten en huizen. Het oentrum van dezen geheelen aanleg en rond bouw van ongeveer twintig meter doorsnede ^werd dezen zomer blootgelegd met daarom heen gegroepeerd een groot aantal vierkante of ovale huizen. Zeer karakteristiek is het gebrek aan regelmaat in dezen dorpsaanleg, welke een echt primitief inheemsch karak ter draagt. Van den bij dezen Burcht ge legen vesting der Romeinsche Legio X werd het Oostelijk front blootgelegd op de plaats waar men het tot dusver niet vermoedde. De spitse Romeinsche gracht teekent hier dui delijk de begrenzing van de vesting van deze zijde af. Verder werd in het midden van de vesting de frontmuur varn het praetorium over zijn geheelelengte ontgraven. Hiermede ziin dus de hoofdpunten van dezen merk waardige, ongeveer 320 H.A. groeten ves- tingaanleg vastgesteld, waarmede hier in dit moeilijk toegankelijk terrein, waarin de Ro meinsche resten zoo zeer weggebroken zijn, dat het doel volkomen bereikt is. De geschiedenis van den Batavenopstand, waarin deze in het jaar 70 verwoeste burcht een rol heeft gespeeld en, waarin de Romein sche overwinnaar kort bij dezen burcht zijn 'kolossale vesting heeft gebouwd, is hier op merkwaardig sprekende wijze uit den bodem voor den dag getreden. Toen de pangeran zioh al» oandldaat naar do hand van het meisje aanmeldde, moest de vader weigeren; hij had «JJn dochter reed» den regent toegezegd. Terwijl op een der dagen van de vorige week de vader dienst had ln den Kraton, zou de pangeran per auto voor zijn woning ziju verschenen, waarna hij het meisje had mee genomen. De vader merkte dit ©erst bij zijn thuis komst. Het verdwijnen van zijn dochter maakte hem zoo „maloe" hij zou dit in een later gevonden brief hebben meegedeeld dat h.ij nog in hofcostuum gekleed uitging en zioh ophing aan de brug over de kali Djoeroek. Later schijnt het touw te zijn ge broken waardoor het lijk in de bedding viel. Zoo vond men het den volgenden morgen. Het lijkt zeer noodig, dat naar boven staande feiten een streng onderzoek wordt ingesteld. De „Echo Beige" bevat een verhaal over een „betooverd" huis te Roeulx (Henegou- wen-België), dat aan de socialistischen wet houder Lebrun toebehoort. Bijna geregeld worden er 's nachts «teenen naar den gevel en door de ruiten gegooid, en niemand weet, waar ze vandaan komen. Op zekeren nacht echter, ging men verder. In de stal en een remise brak op een geheimzinnige wijze brand uit, met het gevolg, dat er een groot gedeelte van verwoest werd. Vier en twintig uur later, ontstond er brand in een bedstede. Het spreekt vanzelf, dat de bevolking van de plaats ten zeerste nieuwsgierig is ge worden. Eiken nacht vormt zioh een oordon van toeschouwers om het huis, door politie en gendarmes op een eerbiedigen afstand gehouden. Ook worden brandbommen ge worpen. Dezen avond werd één door een der bovenvensters geslingerd, waardoor een be gin van brand ontstond. De politie is trou wens op 'brand voorbereid, en heeft overal emmers water laten neerzetten. Het huis ligt in een doodloopend' straatje en is een ouderwetsoh stevig gebouw met vier groote vensters en een verdieping. De correspondent van de „Echo Beige" heeft er op een dag een bezoek gebracht. Hij trof er behalve de bewoners een aantal buren en familieleden, die met de politie het gezin van den heer Lebrun gezelschap hiel den. De vrouw des huizes, die ten gevolge van de verschillende gebeurtenissen ziek is ge worden, bevond 'zioh te Thieu bij familie. Tegen 11 uur dien avond kwam er een vuurpijl aanvliegen, die bet dakvenster op een haar miste. Zij scheen uit de richting van het kerkhof te komen, dat op 150 meter afstand gelegen is. Politie en andere aan wezigen haastten zioh naar buiten. Een der gendarmes had een politiehond van erkende bekwaamheid bij zich. Terwijl 4 man op de hoeken van het kerkhof postvatten, stelden de overigen met de revolver in de vuist een uitgebreid onderzoek in. Er werd echter niets verdachts gevonden. Verder verliep de nacht rustig. Allerlei 'gissingen omtrent de reden van deze aanvallen doen de ronde, en natuurlijk zijn er tal van brave Meden, die aan geesten- manifestaties gel'ooven. Het doel van een en ankier is intussohen vrijwel duidelijk. Men wil het huis opbranden, en liefst zoo spoedig mogelijk. Volgen» een nader bericht i» het geval op geheldexd. Gebleken moet n.L zijn, dat de oorzaak van het steenenwerpen en de brand stichtingen binnensbuis ia gelegen. Meer mag het blad, waaraan wij bovenstaande ont- leenen, de „Nation Beige", er nog niet van zeggen. Een rooverbende, bestaande uit schooljon gens met vaoantie, en aangevoerd door een meisje van zeventien Jaar niet „donkere oogen en ravenzwarte lokken", 1» dezer da gen te Gutenberg, de voormalige residentie der Habsburgsche prinsen, ln hechtenis ge nomen. De jongen», die masker» droegen, werden betrapt, toen zij hadden Ingebroken ln een afgelegen huis, bewoond door een ouden heer en zijn nicht, die door de roovers aan stoelen werden vastgebonden. De jeugdige boosdoe ners hadden zich reed» meester gemaakt van geld en juweelen ter waarde van een aan zienlijk bedrag. Tevoren had de politie een eestten-Jarigen jongen gearresteerd, die tot de bende behoor de, Zij slaagde er echter niet in, zijn mede- pUdhtigen] op het »poor te komen; totdat het Jongmensch een met rood© inkt geschreven •brief ontving, welke wa» opgeluisterd met een doodshoofd en gekruiste beenderen; en on- derteekend „De Vampier". In dien brief, aldua de „Neue Frele Pre»- se", wend den jongen op artraffe de» doods verboden, de schuilplaat» der benkl© te ver raden. Maar -toch wist de politie, aan de hand van de gegevens, welke de brief haar ver strekte, zes jongen» op te sporen, alsmede het meisje, dat zij tot „rooveihoofdman" had den gekozen, „omdat zij zoo mooi was". Op het poMtiebureau legden de veelbelo vende jongelui een volledige bekentenis af, Eenigen tijd geleden] kwam een priester ln het Oanadeesche dorp Penetanguishene met het doel gegevens voor de volkstelling te verzamelen. De bevolking, meenende, dat hij voor belasting-doeleinden kwam, was hem niet vriendelijk gezind en heriep zioh op oude rechten, die haar van belastingen/ vxi, stelden. In verband daarmede deelt do JPall Mali* eenige aardige bijzonderheden mede. In de dagen van den oorlog van 1812 ont dekte het departement van oorlog uit dien tijd, dat Penetanguishene een belangrijke militaire post was en vijfhonderd Fransche Oanadeezen werden er heen gezonden om de plaats te versterken. Toen de oorlog uit was, werd de versterking opgegeven, doch het garnizoen 'blijkbaar vergeten, totdat men in 1826 te Londen ontdekte, dat die mensohen daar nog altijd zaten. Dadelijk werden toen uit „Muddy York", than» Toronto, een| expe ditie uitgezonden om de achtergeblevenen te halen. Maar gedurende die veertien jaren hadden de soldaten zich gevestigd en huwe lijken aangegaan met vrouwen uit stammen in die buurt. Zij wenscihten niet „bevrijd" te worden en de Britsohe regeering gaf hun als schadeloosstelling stukken land en vrijdom van belastingen'. De afstammelingen dier 600 weigeren thans nog belastingen te betalen en zeggen, dat ze met niemand anders te maken hebben dan met Downing Street te Londen en „dat zij aan den koning behoo ren". De twee oudste bewoners der plaats, Peter Dorion, oud 104 en Paul Vasseur, 82 jaar, zijn zoons van de in 1812 achtergebleven 600. In de nabijheid van het Schiesische Bahn- hof te Berlijn, schijnt zich een massa-moor- denaar op te houden, op wiens rekening zes moorden, welke in den laatsten tijd zijn ge pleegd, worden geschreven. Al deze moorden zijn op dezelfde wijze bedreven; de slacht offers werden, ln stukken gesneden, in de Berlijnsohe grachten teruggevonden. Het in stukken snijden heeft blijkbaar steeds op de zelfde wijze plaats gehad. Men heeft hier ver moedelijk met een lustmoordenaar te doen. De politie is reeds iemand op het spoor, die ernstig van 'het plegen dezer misdaden wordt verdacht. Een woesteling gepakt. Gisteravond is te Berlijn, naar men van daar meldt, op heeterdaad betrapt een 58-ja- rige slager die juist een 35-jarige vrouw had vermoord. De buren hadden hulpkreten en later zuchten in zijn kamer gehoord en de poütie gewaarschuwd. Toen deze binnen drong, door het openbreken van de deur, vond zij den man geheel ontkleed met een hamer in zijn hand, terwijl op een veldbed uitgestrekt lag het eveneens ontkleede li chaam van de aan handen en voeten gebon den vrouw, die een prop in den mond had en wier schedel met 'den hamer was ingesla gen. De slager beweerde, dat de vrouw 800 mark van hem had willen stelen en hjj in zijn woede haar had geslagen. Natuurlijk ge- ooft- men deze praatjes niet en men brengt zijn aanhouding in verband met de verschil lende beestachtige moorden, welke in den laatsten tijd te Berlijn hebben plaats gehad en waarbij de slachtoffers in stukken gesne den werden, welke slechts gedeeltelijk zijn gevonden. In het bezit van den gearresteerde vond men een groote hoeveelheid ondergoed van vrouwen, dat alles bloedvlekken ver toonde. In zijn stroozak werd 700 mark ge vonden en men zegt, dat de man een bedrag van 60.000 mark op de bank heeft. In een zeer lezenswaard artikel ln het „Naturw. Wochenschr.", Nr. 30, S. 433 w., spreekt dr. Andre Pratje over het lichten der dieren. Hij noemt eenige lichtgevende dieren ais typische voorbeelden en beschrijft vrij uitvoerig hun lichtorganen. Daar is vooreerst Noctiluca mildaris, het kleine, blaasvormige diertje, nauwelijks een halven millimeter middellijn bezittende, dat met zijn millioenen soortgenooten de voornaamste bewerker is van het lichten der zee. Zijn geheel© Mchaams oppervlakte straalt licht uit, ofschoon nu en dan sommige vlekjes dit sterker doen dan de rest. Het microscoop toont echter aan, dat het licht uit talrijke, kleine lichtpuntjes komt. Naar alle waarschijnlijkheid worden die licht puntjes gevormd door even zoovele, sterk iichtbrekend© drupjes neutraal vet. De droge stof van Noctiluca 'bestaat voor niet minder dan 12 proc. uit vet. Behalve neutraal vet zijn ook nog cbolesterine en phosphorhoudende verbindingen aanwezig. Het diertje ver spreidt zijn licht slechts bij het ontvangen van uitwendige prikkels en ook bij het af' sterven. De boormossel Pholas dactylus bereidt in talrijke klieren een vloeistof, waarin een groot aantal korreltjes drijven. Een afvoer buis brengt deze vloeistof in' het water, waarna ze onmiddellijk licht verspreidt. De infctvisoh Thaumatolampas diadama heeft om de oogen een krans van organen, die een prachtig ultramarijnblauw Mcht uit stralen. Organen aan den buik geven hemels blauw, andere aan het achtereinde van het lichaam robijnrood licht. Het lichtgevende deel dezer organen bestaat uit een sterk Mcbtbrekend, vezelig voorwerp. Aan de bin nenzijde ligt er achter een tapetum met een parelmoerachtigen glans, dat als .reflector dient. Deze reflector wordt aan den binnen kant 'bedekt door een dicht pigmenthulsel. De lichtstralen, die van het eigenlijke Mcbt- orgaan uitgaan, passeeren nog een lens van vezelige structuur en van kleine kernen voorzien. Sommige soorten van' inktvisschen spuiten ook bij prikkeling een wolk van fijnverdeelde vloeistof uit, die bij aanraking met zeewater helder licht geeft en zoo een „grandioos vuurwerk" vertoont. 'Onder de insecten is de glimworm, Lam- pyrts, hij ons het 'best als lichtgever bekend. Het schijnt, dat de tropische soorten van dit geslacht het nauwkeurigst 'onderzocht zijn. Ook de Braziliaansche kniptor, die men daar oucujs noemt (de wetenschappelijke naam is Pyrophorus nootilucus), is vrij algemeen door zijn lichtend vermogen bekend gewor den. De lichtorganen van al deze dieren stammen uit het vetlichaam en wel uit het vet van de eiwit- en doodorbolletjes, die zich in de vetcellen bevinden. Bij de gewervelde dieren vindt men de Mch'tgevers in de eerste plaats onder de vis- schen, die in diepe zeeën leven. Hun licbt- toestellen zijn doorgaans zeer samengesteld en 'bezitten, hoven bet eigenlijk Lichtende stuk, ook nog reflector, pigmentmantel en lens. Het licht van al de genoemde dieren en van alle andere, die hier niet genoemd zijn is buitengewoon „rationeel". Want terwijl bij de lichtbronnen der inenschen het grootste gedeelte der energie in warmte wordt omgezet, heeft men bij het dierlijk licht kunnen vaststellen, dat zelfs 96 proc. der energie in licht overgaat. Meer econo misch kan het wel niet. De dierlijke lichtorganen zijn óf met bloed vaten óf zooals bij do 'betrokken insecten met luchtbuizen rijkelijk omgeven1 en doorkruist, zoodat aan die organen veel zuurstof wordt toegevoerd. Het is bekend, dat gedroogde, dus doode, lichtbacteiiën, weer opnieuw licht verspreiden, zoodra ze met zuurstofhoudend water bevochtigd wor den. Wanneer men eentgo exemplaren van Noctiluca tusschen de vingers stuk wrijft, ziet mon nog na twee minuten Mcht aan de vingers. Worden de liohttoestellen vau den glim worm uitgesneden, dan kan men er zelfs na verschelden© uren nog licht aan bemer ken. Uit dit alles heeft men afgeleid, dat het liohtgeven der dieren een oxydatieproces is. Men weet, dat een aantal organische stoffen licht geven, als men ze in aloalischen toe stand met actieve zuurstof in aanraking brengt. Dat is o. a. het geval met bijna alle vluchtige oliën, aromatische koolwaterstof fen, vette oMën en haar bestanddeelen, ver- schMlend© alcoholen, cbolesterine, galzuren, lecithine, druivensuiker, aldehyden en haar derivaten. De gang van zaken moet dus altijd zijn: uit vetten of uit stikstofhoudende ver bindingen worden, meestal in liohtklieren, „lichtstoffen" gevormd.. Komen deze onder de inwerking van veel zuurstof, dan gaan ze licht geven. Vele lichtgevende dieren leven ln de diep ten der zeeën, waar het volslagen donker is. Het spreekt wel vanzelf, dat zij hier van hun licht voordeel hebben. De vorst van Monaco, bekend door zijn diepzee-onderzoekingen, liet electrische lampen in zee zinken. Rond om het licht daarvan verzamelden zich' groote scharen visscben en kreeftachtige dieren. 'Dit kan natuurlijk ook geschieden rondom de lichtende zeedieren, die dan gemakkelijk hun prooi vinden. Een ander voordeel 'bestaat daarin, dat de geslachten elkander bij dit Moht kunnen vin den, wat vooral bij de glimwormen duidelijk aan den dag komt. Door den reuk gaat dit niet. Want toen men een aantal wijfjes had opgesloten in 'kartonnen doozen, die van gaatjes waren voorzien, zoodat haar lichaams geur wèl, maar haar licht niet naar buiten konden doordringen, werden ze niet door de mannetjes ontdekt, die toch in grooten ge tale rondvlogen. Dat het lichten niet tot doel kan hebben om de geslachten tot "Meier te brongen, blijkt hieruit, dat niet slechts het v iwassen, rijpe insect, doch ook de nym- phen, de larven, ja, zelfs de eieren het ver mogen bezitten, om Mcht te geven. W. „De Kampioen" van den Wielrijdersbond schrijft: Evenals andere jaren komt men ons weer om middeltjes vragen tegen doorrijden en zadelpijn. Van deze euvelen, die het genot van een fietstocht vergallen, ondervinden nog vrij veel wielrijder» laat. Veelal wordt deze veroorzaakt door plooien in de onderkleedlng. Tegen zadelpijn bestaan, wanneer het euvel niet voorkomt uit een te hoogen zadel- stand, waardoor de rijder als 't ware met de teenen de pedalen moet volgen en over het zadel heen en weer schuilt, verschillende middelen. Dagelijksche oefening en een dubbele zit ting in de rijpantalon helpen dikwijls af doende. Gebleken is echter, dat er verschillende oorzaken voor zadelpein zijn en dat in ver band hiermede de behandeling telken® een andere moet zijn. Wanneer de stukschrijning van de huid de oorzaak is, zooals ook bij lange wandelingen wel vooikomt helpt inwrijving met speksteen of iets degelijks dikwijls wel. Is door sterk transpiteeren de huid zacht en pijnlijk geworden, dan is het gebruik van een zalf, waarin opdrogende bestanddeelen, waësching met toiletanoline, kamferspiritus of teerzeep aan te raden. Hiermee beginne men eenige dagen vóór den tocht. Maar er is ook een kategorie van men- schen, bij wie de kwaal dieper zit. Het schok ken van het wiel veroorzaakt hun pijn in de spieren of in de beenderen. Sommigen vin den datn baat bij een verandering van zadel- model of de aanschaffing van een veerende zadelpen. Voor anderen was het maken van een paar cirkelvormige gaten in het zadeldek reeds voldoende om van de kwaal af te komen. Sommigen nemen op groote tochten voor afwisseling gebruik twee zadels van geheel verschillend model mee en bevinden zich daar best bij Een onzer leden gebruikt een stuk van een binnenband met ventiel. De einden laschte hij weer aaneen, zoodat het stuk den Vorm van een worst verkreeg. Hij 'bekleedde het met laken en bevestigde het toen op het za del. Ging hij uit, dan pompte hij het zadel op. Hij zat er dan op als op een windkussen. Schokken deerden hem niet en van zadelpijn ondervond hij geen last meer. Ten slotte zij aanbevolen na elk uur vijf minuten naast de fiets te loopen als voorbe hoedmiddel tegen zadelpijn e. d. Den 4en September hopen onze geliefde Kinderen, Zus ter en Zwager H. RASCH—v. d. REMDEN, hun !2Har,ge Echtvereanlglng te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hun liefhebbende Ou ders, Zusters, Broeders, Zwager en Verloofden. Helder, 23 Augustus 1921. Inplaats van kaarten. Hiermede vervul ik den treurigen plioht U kennia te geven, dat na een lang durig, doch geduldig lijden is overleden mijn geliefde Man J0HAN DE GOEDE, in den ouderdom van 32 jaar en 8 maanden. Zijn diepbedroefde Echtgenoote, M. R DE GOEDE- Tromf. Helder, 22 Aug. 1921. Basstraat 84. Hoden trof ons een zwaren slag door het overlijden van onzen geliefden Schoonzoon en Zwager JOH. DE GOEDE, In den ouderdom van 32 jaar en 8 maanden. Namens de Familie H. TROMP, Echtgenoote en Kinderen. Helder, 22 Aug. 1921. die de willen bezoeken, gelieven zich op te geven bij den Directeur, Havenplein 21a. met zwaar geschut. De Vice-Admiraal, Commandant dar Marine te WILLEMSOORD, brengt ter kennis, dat, indien de weersgesteldheid dit toelaat, op Donderdag 25 Augustus door Hr Ms. „De Zeven Provinciën" geschoten zal worden met zwaar geschut vanaf den leidam in de Buitenhaven ter hoogte van de baan voor snelheidsmeting. De Vice-Admiraal voornoemd, J. SOUTEXDAM.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 3