UELDE8SCHE COURANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 23 AUGUSTUS 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Wlnnubst 'Een 'kwartet en drie solisten zullen deel nemen aan het groot Nationaal Muziek-con cours te Hilversum, op Donderdag 25 Augus tus a. s. Rijkspostspaarbank. Marine Sanatorlomfonds. Bekerwedstrijd. Aan hen, die tot taak hebben in de afdee- ling Helder de gelden voor het M. S. F. bij een te brengen, zal het zeker niet liggen, als het niet hard genoeg gaat. Al menige voet balwedstrijd werd er gespeeld waarvan de opbrengst aan het M.S. F. ten goede kwam en Zondag 28 Aug. zal dat weer het geval zijn. H. F. O. I en Zeemacht zullen elkaar be kampen op het terrein Bolweg. Behalve de eer van de overwinning is er nog een tweede prikkel voor de beide elftallen om hun beste beentje voor te zetten. Het marine-personeel heeft n.1. voor het winnende elftal een prijs uitgeloofd, en wel een keurige beker, afkom stig uit de fabriek van Oorn. L. J. Begeer te Utrecht. Die naam zegt reeds, dat het een pry's is die de moeite van een ingespannen strijd waard is. En het is dan ook wel zeker dat van beide zijde de beste spelers uit zul len komen en alle mogelijke moeite zal wor den gedaan om deze trophie te veroveren. Het belooft dus een interessante wedstrijd te worden, waarhij het naar wij hopen niet aan belangstelling zal ontbreken, zoodat èn de kas, van, èn de propaganda voor het M. S. F. er wel bij varen. De toegangsprijs bedraagt voor dezen wedstrijd met inbegrip van sted. bel. 30 ct. Donateurs en begunstigers van H. F. O. worden verzocht waar het hier êen lief dadig doel geldt geen gebruik te maken van hunne vrij-entrée bewijzen. Bovendien is H. R. O. uitgenoodigd Zondagmiddag op haar terrein geen wedstrijd te spelen. De beker is te bezichtigen in de etalage van het sigarenmagazijn Hoogkarspel in de Spoorstraat Levende haringen. Wie het aquarium van Artis te Amster dam bezoekt, vindt doorgaans ia een der 'bas sins een school levende haringen. Dat is een unicum. Voor zoover wij weten kon geen en kel aquarium dn Europa op een dergelijk be zit bogen, daar haring zulk een teer© visch is, dat ze haast onvermijdelijk dood gaat na ge vangen te zijn. Wat er dan ook aan vast zit om levende haringen te krijgen, verhaalt de heer W. J. Mets in „Het Nederlandsche Zeewezen". Het vangen geschiedt door den Nieuwedieper visohhandelaar A. Mors, die de rechterhand is van Artis' directeur, omdat hij- levert met hart en ziel en niet enkel uit eigen belang. Als, hetgeen van het voorjaar is gebeurd bij Mors bezoek aan Artis, de directeur dier inrichting tegen hem zegt: „Mors, ik moet eenige haringen hebben; geen haringen op een schoteltje dat kan iedereen maar levende haringen voor het aquarium", dan kralbt Mors eens achter het oor, want hij weet, dat het geen gemakkelijke opdracht is, die hij daar krijgt. Maar als dan de directeur zegt: „Mors, zorg jij nu, dat ons aquarium het eenige is van de wereld, dat levende haring onder zijn bewoners telt", dan veert er iets in Mors en hij zegt: „ik zal mijn best doen." En hij heeft zijn best gedaan, en een aan tal haringen levend afgeleverd1 aan het aquarium, zoodat men daar de zilveren visch- jes kan 'bewonderen. Ziehier nu hoe Mors dat heeft aangelegd. 's Nachts om één uur gingen hij en zh'n handlanger er met de vlet op uit naar het strand van Huisduinen waar de haringtrek- kers bezig waren te vlsscben. Toen het net haast aan strand gehaald was, kwam Mors er met zijn rietje aan. „Jongens, daar is Mors, stop effe," riepen de trekkers elkaar toe, want ze weten al, dat het Mors te doen is om enkele levende ha ringen. Ze daten dan het net met de haring in het water liggen, doch houden het want zoo vast, dat zich een kuil vormt, waarin de haringen' nog vrij rondzwemmen. Mors neemt een emmer, doet daarmee een schep in den vischvoorraad en werpt dan den emmer leeg in kubben zeewater, die hij reeds aan boord der vlet had klaar staan. Nu dadelijk op de riemen, of, bij gunsti ge» wind, zeilend terug naar Nieuwediep. liet water vlak aan strand is natuurlijk altijd eenigszins troebel. Er is dus bij' het scheppen der haringen ook van dat troebele water in de kubben gekomen. Daarin kun nen de haringen niet leven. Mors doet nu niets anders, dan dat water zooveel mogelijk verwijderen en telkens versch, zuiver zeewater bijvoegen. „En je kunt 't den haringen aanzien", zegt Mors, „,dat ze zich dan veel lekkerder ge voelen." Zoo spoedig mogelijk gaat het op Nieuwe diep aan, om te trachten, den eersten trein naar Amsterdam te halen. Hoe Bpoediger over, hoe beter de visoh zal blijven. Want o, de haring is zulk een teer vischje. Het verlies van één schubbetje heeft den dqpd van den haring ten gevolge. Bovendien is er geen visoh, die zóó spoe dig dood is, na het wateb verlaten te hebben, als de haring. Dan is bekend, dat zeewater, hetwelk stil staat, spoedig bederft. Vandaar dan ook, dat zoo'n haast betracht wordt, om de haring in het Artis-aquarium te krijgen. Daar aange komen, gaan ze dadelijk in de bassins, die steeds van stroomend zeewater zftn voorzien. Dat zeewater Wordt dagelijks aangevoerd van uit IJmuiden. Mors mocht het genoegen smaken, dat al zijn haringen levend overkwamen. Later deed hij nog zoo'n zelfde zending aan Artis en met succes. Daarop is Mors trotsch en met recht. LUCHTVAART. Het vliegavontuur van een! dagblad correspondent De oorrespondent van een! blad uit Madrid, „La Libertal" genaamd, heeft 'n merkwaar dige vlucht naar het Marokkaansche krijgs- gebied gemaakt. Het blad had 'n Bristol „Tourer" gecharterd, waarmee een redactie lid zich naar Marokko zou begeven. Het toe stel werd bestuurd door den Franschen ma joor Hereward de Havilland, den broeder van den vermaarden vliegtuigbouwer Geoffrey de Havilland. Na een lange vlucht werd het vliegkamp in Marokko bereikt, waar men dacht te landen. Tot hun groote ontsteltenis zagen ze echter, dat het kamp reeds door den vijand bezet was. De Havilland, die echter al in den groeten oorlog als vlieger had uit geblonken, kreeg direct schik in 't geval en vermaakte zich en z'n passagier door met volle vaart op slechts enkele meters hoogte over den vlieggrond te ronken, tot schrik van de Marokkanen, die men in alle richtin gen zag wegvluchten. Daarna verdween de Bristol weer. Na 'n vlucht van 120 mijl, groo- tendeels over zee, werd in Almerla geland. Den volgenden morgen was da Bristol weer in Madrid terug. De afstand, die in 24 uur was afgelegd, bedroeg ongeveer 10QQ mijl De watervliegtui'gwedstrijd van de Brit- sche Aero Club, dien te Cowes gehouden zou worden, is hij gebrek aan deetaeming niet doorgegaan. Nu is er plan in September een wedstrijd te Croydon te houden, 't Wordt 'n race over IQ mijL Er zijn 550 aan prijzen. Het vliegtuig, door Sbackleton op zijn n.s. Zuidpool-expeditie mede te nemen, zal een Avro-baby zijn met 2 drijvers. Commandant Kars, 'n Engelschman, zal het toestel be sturen. In Brussel zal in' November een intergeal- lieerde luohtfototentoonstelling worden ge houden. Ze zal een volledig beeld van de toe passing van de fotografie bij de luchtvaart geven. Hef Duitsche slagschip „Ost-Friesland'1 werd verleden maand door Amerikaansohe vliegers tot zinken' gebracht door 2 bommen van elk 2000 lbs. Thans is 'besloten tot den aanmaak van bommen, die 4000 Iba wegen en 24.00 lbs. springstof bevatten. (De Z. R. 2, zooals de nieuwe naam luidt van de R 38, het groote stijve Engelsche luchtschip, dat voor 600.000 p.st. aan de Ver. Staten verkocht is, zal waarschijnlijk aan het eind van deze week naar New-Yersey vertrekken. Vandaag zou het schip van How- den in Yoikshire naar Pulham in Norfolk vliegen, waar de Ver. Staten het over zouden nemen. Kapitein-luitenant ter zee Byrd, die als deskundige voor de navigatie de reis mee zal maken, is Zaterdag te Southampton aan gekomen en heeft aan de Daily Mail ver klaard, dat hij, als het weer meewerkt in 90 uur ongeveer over hoopt te vliegen. Comman dant van het vliegschip is kapitein-luitenant ter zee L. H. Manfield', bestuurder luit. ter zee 2e klasse R. G. Pennoyer. Vijf Ameri kaansohe oorlogsschepen, gelegen op zekere afstanden van elkaar, zullen den weg over den Atlantischen Oceaan aangeven. De R. 34, het eerste luchtschip, dat in Juli 1919 den Oceaan is overgestoken, maakte de heenreis in 108, de terugreis in (75 uur. Een ballonongeluk. Naar uit Bitterfeld wordt gemeld, is daar een ernstig ball'ononge'luk gebeurd. Er wa ren twee vrije ballons opgestegen, waarvan er een spoedig tegen een fabrieksschoorsteen botste. Hierdoor werd het omhulsel stukge scheurd' en de ballon stortte ongeveer 50 M. omlaag. Drie der inzittenden werden onmid dellijk gedood; de vierde is na korten tijd aan zijn wonden overlieden. Een vlieger gedecoreerd. De Koning van Engeland beeft bekrachti ging verleend tot het deooreeren van den vlieger-officier Victor Emmanuel Groom, die zich door bijzondere dapperheid had onder- schelden in een gevecht in Mesopotamië. Groom nam deel aan een expeditie tot het werpen van bommen, in de buurt van Mo- aoel. Een der andere vliegtuigen werd bo ven vijandelijk terrein neergeschoten. Hoe wel de beschieting doorging landde Groom in dat vijandelijk gebied, nam de bemanning van het neergeschoten vliegtuig aan boord, en wist weer op te stijgen. Met twee passa giers in den achterzetel en één op een van de draagvlakken bereikte hij veilig Mosoel. GEMENGD NIEUWS. Verzekering van bagage en rijwielen. 'Zooals bekend, bestond bij de Nederland sche Spoorwegen, welke daartoe met de Eu- ropeesohe Goederen- en Reisbagage verze keringsmaatschappij te Amsterdam een over eenkomst aangingen, gelegenheid aan de sta tions ingeschreven bagage te verzekeren voor schade ontstaan door verlies, diefstal, beschadiging en overschrijding v. d. leve ringstermijn. Sedert is ook de gelegenheid geopend <be- stelgoederen aan die stations en bij de aan- brengfkantoren der firma van Gend Loos door middel van zegels, die op de adres kaarten kunnen worden geplakt, tegen scha de al« bovenbedoeld te verzekeren. Ingaande heden kunnen nu ook rijwielen, door middel van zegels, tegen verlies en be schadiging worden verzekerd. De daartoe be- noodigde zegels zijn ook aan de stations en hij de kantoren der firma v. Gond Loos, de Reisbureaus, enz. verkrijgbaar. Broekhuis gearresteerd. Men schrijft uit Amsterdam aan de „H. Crt.": Wij liepen dezer dagen in de Utrechtsche Straat, toen plotseling 'n schalksch-laóhend „Bonjour, Mijnheer!" ons wakker riep uit onze overpeinzing. We keken op en voor ons stond Broekhuijs; Broekhuijs, de onvind bare! „Groote hemel, u hier I" riepen we ont hutst. „Zooals u ziet," was het lachende antwoord. „Ik heb bijna een jaar in Amsterdam ge woond, d'. w. z. mijn vrouw en mijn jongen. Ik zweefde tussclxen hemel en aarde, was nu eens in Duiitschland, dan weer in België en een week later weer eens in Frankrijk. Maar mijn rustplaats was Amsterdam. In Groot- Mofcuim rustte ik uit; nu eens een paar we ken, dan weer een paar dagen. Daar ontving ik vrienden en kennissen, regelde de zakep der Bank, om daarna weer in m'n wagen te stappen en door Europa te zwerven." „En.de politie?" vroeigen we. Hij lachte sarcastisch. „De politie is nu eenmaal politie, die komt altijd te laat. Uit mijn dossier blijkt, dat de recherche een klein vermogen heeft verspild .om mij op te spo ren. De heeren hebben nog nooit zóóveel van het buitenland gezien. Ik ken mijn pappen heimers. Als ik ergens vertrok, zond ik een menigte kaarten naar Rotterdam, en vergat dan mijn vriend Rombach en zijn handlan gers natuurlijk niet! Zoo kwamen ze altijd te laat. Ook hier in Amsterdam. Ik was ver trokken naar Parijs, en begreep, dat de woe keraarster, die me voor 475 per maand' een bovenhuis had verhuurd, zou kletsen. Zoo is 't gebeurd en 't wijf heeft gekletst. Nu loert de politie in de buurt en wacht tot ik kom Inmiddels zond ik kaarten uit Parijs van m'n kantoor, waar een Hollandsche kalender hing. Ik liet echter op 't cliché dat Hol1- landsch wegmaken, met het gevolg, dat de recherche er niets van geloofde, dat ik in Parijs was. De heeren hebben natuurlijk met een loupe de foto bekeken en gedacht: hij bed'.den boel. Er is met de recherche alles klaar te spelen. Ik 'ben o. a. geïnterviewd door den hoofdredacteur van het „Dagblad van Rotterdam", ze hebben daar zelfs hun licht niet opgestoken. Ze geloofden er niets van. Trouwens, de man zou zich beroepen hebben op z'n beroepsgeheim." „En de zitting?" vroegen wjj. „Gaat u er heen?" „Ongetwijfeld I Doch 't kèo zijn, dat Ik eerst verstek tegen me laat verleenen." „En wat denkt u van den afloop?" „Vrijspraak, natuurlijk 1" „In beide zaken?" „In beide! Alleen is 't jammer, dat mijn stokken in de tweede zaak zoek zijn. Doch ook die zaak is belachelijk." „Ik heb vandaag mijn vrouw uit Rotter dam gehaald met 't oog op onze meubelen en zag van Reyn Snoeok, den inspecteur, spe ciaal met mijn opsporing belast, nog loop en met een paar andere heeren, blijkbaar óók recherche-menschjes. Lachend reed ik hen in m'n open wagen voorbij. Nu wacht ik op m'n vrouw en ga naar 't Zuiden!" ,,'t Zuiden? En de grens?" „U hebt bij de Akensch© trekking gezien, dat de wereld voor mij grenzenloos is." We schudden 't hoold en keken den man aan naar aanleiding van wien mr. van Ros- sum zijn „Pomarius" schreef. Kalm stond hij daar voor ons, de vogelvrijverklaarde. „En.als ze u nu arresteeren?" „Dat kan alleen door verraad'. En ik heb de sympathie van het publiek. Duizend maal 'had men mij kunnen verraden. Ik ben 86 maal als praktizijn vervolgd. Toen had ik de sympathie door m'n handigheid en brutali teit, nu omdat 't publiek voelt, dat het recht aan m'n zijde staat. Ik heb dit honderden malen ondervonden en dat maakt me sterk. Zeker, er kan een ploert komen, die me ver raadtDe zitting as nu nabij. Komt u?'r „Misschien, 't zal een interessante zitting worden, dunkt me." „Een zitting met verrassingen, want de rechtbank weet nog niets." Lachend stak hij z'n hand uit en verdween in de richting van het Rembrandtplein. Wij oogden hem na. Even verder werd hij begroet door twee heeren, die in stomme verbazing hem nastaarden. Daar liep Pomarius, lachend door de Utrechtsche straat, overwinnings- zeker, vertrouwend op hen, die hem kenden, geen verraad duchtend.Vreemde, vreem de man, mompelden we en liepen verder. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het evenwel aan de Rotterdamsche recher che gelukt, in een hotel te Zeddam, waar hij sinds een zestal dagen logeerde, den practi- zijn W. H. Broekhuis, den man van de Han dels- en Landbouwbank te arresteeren. De recherche had de lucht van Broekhuis' ver blijf gekregen en begaf zich Zaterdagavond naar Zeddam, waar de hulp van de maré- chaussée werd ingeroepen, om het hotel af te zetten. Toen' de recherche op Broekhuis' kamer kwam en riep: „Mijnheer Broekhuis, eindelijk", sprong deze uit zijn bed en vroeg met wie hij te doen had. Hij betuigde zijn spijt over de arrestatie, daar nu de heele dramatische ensceneertng van zijn terecht zitting moest vervallen. Op eigen verzoek is hij nog denzelfden nacht per auto naar het Rotterdamsche hoofdbureau van politie over gebracht, vanwaar hij Maandagmorgen werd getransporteerd naar het huis van bewaring. De rechtzaak zal waarschijnlijk in den loop van October voorkomen. Een spookhnls. Een bewoner van een huis aan het Roer mondsplein te Arnhem vertrok 25 jaar gele den naar Parijs en liet zijn woning te Arn hem zonder opzicht. Het huis geraakte in verveloozen en vervallen staat en begon er met de gesloten zonneblinden geheimzinnig uit te zien. Bij het publiek kreeg het al spoe dig 'den naam van „Hot Spookhuis". Dezer dagen is de eigenaar plotseling met eenig vrouwelijk dienstpersoneel terug gekomen en heeft in zijn oude woning intrek geno men. Er hebben thans dagelijks groote op- loopen Voor het huis plaats gehad wanlt de bewoner is zeer kwistig in het uitdeden van giften aan allen die zich aan de woning ver voegen. Hij betaalde zelfs tien gulden aan iemand, die een emmer water voor hem haalde. Sedert Maandag vertoont hij zich niet meer en blijft de voordeur gesloten. Inmid dels scholen er voortdurend bewoners van achterbuurten in de nabijheid van het huis samen. Inbrekers aan het werk. Men meldt uit Baarn: 'Zaterdagnacht werd de politie opgebeld door mevrouw de weduwe KolfViruly aan Van Heutzlaan alhier, dat bij haar was inge broken. Daarna kwamen soortgelijke aangif ten van mr. Hacke aan dezelfde laan, van den heer L. Pierson aan den Amste rdam- sohen Straatweg, van den heer Mendes de Leon aan de Zuiderlaan en van den heer G. J. Wolters in het West-Einde. Het is den in brekers voornamelijk te doen ^geweest om geld. Zilveren voorwerpen welke te kust en te keur voor het grijpen Waren, werden niet aangeroerd. Wel werden een goud horloge, een jas en een pianokleed gestolen. Heit totaal vermiste bedrag aan geld beloopt ongeveer 2100. In den nacht van Zondag op Maandag werd wederom ingebroken,* thans bij de fa milie Enthoven aan den Koningsweg en de familie Korthals Altes aan den Stationsweg. Men zoekt veri>and tusschen deze inbraken en een inbraak in de vorige week gepleegd bij den heer J. Hartog, wonende Dalweg, waarbij ook gelden werden ontvreemd. Tot dusver was de politie nog niets op het spoor. Vijf personen die men Zaterdagnacht heeft aangebracht, waren met den laatsten trein uit Hilversum te Baarn gekomen, doch ble ken met de inbraken niets te maken te heb ben. Alle villa's waar de inbrekers hun slag sloegen waren bewoond. Jacht op een fietsendief. Zaterdagmiddag wist een jonge man, van een der speelvelden achter de 'boerderij van den beer v. d. Vaart aan den Middenweg te Amsterdam wederom een fiets weg te ne men. Op zijn vlucht langs den Middenweg, werd bij spoedig door een troep jongens achtervolgd, die luide riepen: „Houdt den dief!" In de Paul Krugerstraat gekomen, wilde hij het doen voorkomen, alsof hij al daar thuis hoorde, plaatste het rijwiel tegen een huis, en.belde aan. Inmiddels was een 4-tal spelers van het veld af hem gevolgd, daar zij, zoodra zij hem op het speelveld zagen verschijnen, onmid dellijk argwaan gekregen hadden, aangezien steeds, wanneer de fietsendief, die vroeger tot de medespelende behoorde, op het veld was geweest, er telkenmale een fiets vermist werd. Zoodra de zwijntjesjager de hem bekende achtervolgers zag, liet hij de gestolen fiets in den steek, en rende de M. A. de Ruyter- straat in, die echter hij de M. U.L. O.-school doodloopt, zoodat de terugweg voor hem af gesneden was. Met een flinken aanloop sprong hij over de sloot, om over de wei landen te ontkomen. Inmiddels was ook de politie gewaarschuwd, die hem op het land achtervolgde en er eindelijk in slaagde den dief te arresteeren. Weer ontvlucht. Naar we doen vernemen is de Rotterdam sche automobielhandelaar Valkenburg van der Kreke, die het vorige jaar, voordat hij wegens verduistering van 160.000 ten na- deele van een Duitscher terechtstond, uit het Rotterdamsche hoofdbureau van politie wist te ontvluchten, thans weer ontsnapt uit het Huis van Bewaring in Den Haag. Valken burg was van zijn vonnis van vier jaar in hooger beroep gegaan bij het Hof in Den Haag, dat het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank bevestigde. In afwachten van do beslissing der zaak in cassatie zaït Valken burg in het Huis van Bewaring in Den Haag. Gasontploffing. Men meldt uit Zwolle: In de Korte Kamperstraat te Zwolle werd reeds langer dan een jaar door de bewoners geklaagd over gas, dat uit de straat scheen te komen. Een onderzoek door'de gasf abriek ingesteld, leveide geen resultaat. Zaterdag avond 11 uur waarschuwde P. Nijboer, oud agent van politie, zijn buren, dat bij hem in huis weer een sterke gasludht hing. Hij open de het kelderluik in de gang, om met een kaars af te dalen. Een hevige ontploffing volgde. Uit twee ramen werden de ruiten geslagen, terwijl van het dak pannen wer den weggerukt. Nijboer stond plotseling in vlam. De buren, die buiten gebleven waren en den slag hoorden, liepen toe en sleurden hem op straat, waar met paardedekens uit een naburige stalhouderij de vlammen ge doofd werden. Hevig verbrand werd hij naar het Sofia Ziekenhuis overgebracht. Volgens een onderzoek, onmiddellijk door den directeur der gasfabriek ingesteld, was het een ontploffing van ^grondgas" geweest. Jachtongeluk. Zaterdag werd te Lierop op hét Jachtge bied van de familie Wesselman door den heer v. Velzen en zijn vijftienjarigen zoon ge jaagd. Beiden waren aan weerszijden van een sloot opgeéteid. Bij het opvliegen van een vlucht patrijzen, wilde de jongen schieten maar door de wending van tt geweer ging het schot te vroeg af, en trof zijn vader in 't hoofd op 12 Meter afstand. De man was ooganblikkelijk dood. Boovera. Te Gaaselte hebben Vrijdagnacht «en drie tal personen ingebroken bij den logement houder. M. T.; deze *en zijn vrouw werden met een revolver bedreigd. Het kabinet werd open gebroken en een bedrag van 800 mee genomen. Een boelenkoning! Vrijdagmiddag heeft in Den Haag de „boeienkoning" Elvimo, die lederen avond in 't circus te Scheveningen zijn kunsten ver toont, in de open lucht een gratis voorstel ling gegeven, welke de belangstelling van een zeer groot publiek heeft getrokken. Te gen halfdrie stond het aan den' Langen Vij verberg en het Buitenhof zwart van nieuws gierigen, die met gespannen aandacht den Hofvijver overtuurden, waar Elvino zijn kunsttoer zou verrichten. Politie te paard en te voet moest de orde handhaven. Elvino een Indiër met witten hoofddoek en gekleed in een wit oostuum arriveerde per auto aan den Korten Vijverberg, waar hij zich in een roeiboot begaf. Na den vijver over te zijn geroeid, werden hem de handen geboeid mét een ijzeren ketting, die tevens om zijn hals gelegd was. Ook kreeg hij een waterdichten kap over het hoofd, ten einde neus, oo gen en ooren voor het indringende water te 'beschutten. Daarop werd naar het midden van den vijver geroeid, een film operateur maakte nog eerst even een opname en.floep, daar dook Elvino in het water, om nauwelijks 40 seconden later onder luid gejuich van de toeschouwers bevrijd weer boven te komen. De boeienkoning werd in het schuitje ge- heschen en naar de landingsplaats geroeid. Daarmede was de kostelooze voorstelling af- geloopen. Berooving ln den trein WiesbadenParijs. De arrestatie van de twee bandieten die en kele reizigers in den trein Wiesbaden—Pa rijs hadden beroofd, is eenigszins anders in zijn werk geigaan dan gemeld is. Toen zijn landgenoot en medeplichtige al uit den voort snellenden trein was gesprongen, aarzelde hij nog altijd op de treeplank. Hij durfde niet en bleef, gehurkt zittend, wachten tot de expres wat langzamer zou gaan rijden. Toen keenden echter eenige reizigers uit den restauratiewagen naar hun coupé terug en merkten, dat hun handbagage gestolen of door elkaar gebaald was. Eén hunner had twee verdachte individuen naar het portier zien loopen. Men ging kijken en zag Scon- dino zitten. Een postbeambte stak daarop voorzichtig bovenlijf en armen uit een openstaand raampje en pakte den schurk plotseling bij den schouder. Deze verdedigde zich echter en beet zelfs naar zijn aanval ler. Een broeder van den postbeambte kwam helpen en met vereende krachten lukte 't den man aan den buitenkant van den tree plank te tillen, waarbij hij met één zijner beenen tegen een lantaarn stootte en zich ernstig verwondde. Inmiddels had men aan de noodrem gé- trokken en begon de trein 'langzamer te loo pen. Een bijzonder politie-ambtenaar van 't station Forbach,Tomasi geheeten, die in den trein zat kwam toesnellen. De tóestand waa toen al haast even gevaarlijk voor den roo- ver als voor de mannen, die hem vasthiel den1. Terstond trok Tomasi zijn revolver, mikte op Scondino en riep hem toe: „Klim nu maar heel gauw naar binnen of ik sohietl" Dat hielp. De boef, die toch al niet veel tegenstand kon bieden door zijn verbrijzeld been, liet zich' opbijschen, nog voor de trein geheel stilstond. Daarna weid de reis weer. voortgezet en de roover gefouilleerd. Hij had een revolver bij zich, een flesch chloroform en verscheidene voorwerpen van waarde, die aan de reizigers zeer békend voorkwa men. Bij aankomst te Metz leverde Tomasi den gewonde aan de politie over, die hem dade lijk naar Parijs transporteerde. Men zoekt nu nog nummer twee, den 25-jarigen oorpu- ■lenten Bertozzi, die bij zijn vlucht gewapend was en volgens Scondino zijn vrijheid wel duur zou verkoopen als hij de kans kreeg. Men denkt dat deze niet naar Parijs is te ruggekeerd, maar zich in de omgeving van Metz ophoudt, waai* hij goed bekend is. SPORT. VoetbaL 0 Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Kelder en zjjne by- en hulppostkan toren over de maand Juli 1921. Op spaarbankboekjes uitgegeven te Helder en elders, werd in den loop der maand te Helder ingelegd f 68.268.01 en terugbetaald f87.949.89. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 19.681.88. Het aantal te Helder nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 55. Door tnsschenkomst der te Helder ge vestigde kantoren werd ter Directie op staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal be drag van f 250.en afgeschreven f2.200. Derhalve minder in- dan afgeschreven f1.950. Het aantal te Helder uitgereikte nieuwe staats schuldboekjes bedroeg 1. Hieronder 8 furmulieren ad f 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 108. formulieren ad f 1.in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). 4 H. E, C.Zeemacht 2—2. Da thuisclub is het niet mogen gelukken da Zeemacht-ploeg te kloppen. Wanneer we het ge heel© spelverloop nagaan, had ©eni kleine zeg© voor de roodhetmuen zeker op zijn plaats geweest. In de 2e helft waren ze beduidend sterker; de fout waa echter, dat veelal van te groote afstand geschoten werd en er te weinig verband in de voorbid© zat. Prins, de energieke doorzetter der Racers, ontbrak op 't appèl, en dat was wel van invloed. In de achterhoede naan Buis de plaats in van Augustein, die door ongesteldheid verhinderd was; deze was een waardig reonplacant. De Zeemacht-ploeg moest het zonder den middenvoor Breeuwer doen; zijn plaatevervanger Horning ver ving hem niet onveruienfetelijk, hoewel hij respect voor Tiossen hald. Het niet amdespelem van Van Leeuwen beteekende voor hetelftal geen ver zwakking. Enkele spelers moeten zich echter loeren beheerschen. De rechtervleugel der matro zen vonden we ajs wlng nog het ibeste deel; Geu- deker was wat aarzelend in zijn optreden, doch Saf goed aan. In de verdediging waren de spil en e backs de speler», welke heel wat aanvallen ge oord hebben; de doelman had zwakke oogenblik- en. Overigen# een pluim voor de Zeemacht-spe lers;, voor hot ophalen van een 2—0 achterstand ln 'gelijk spel. De eerste helft was het meest interessante ge deelte; van beide zijden werd fraai en vlug spel te zien gegeven. Het eerste kwartier hadden de Z.-spelert net hoste van. het spel; doch h. verde digde uitstekend. Na een uitval krijgt Dledenho- ren een mooie scoorkana, doch 'hij talmt te lang. Smit doet achtereenvolgens twee goede voorzet ten, doch heide malen kopt Claudiue prachtig weg. Een schot run den Z.-rechtsbuiten] scheert over de lat. Na een nieuwe aanval van de bezoekers, wordt door een der roodhemdien hands gemaakt; dioch do toegestane penalty wordt door Geudeker moedwillig naast getrapt, welke handeling een luid applaus tengevolge heeft, zeker vanwege de sportiviteit. Wij hebben daarover echter een an dere meening, en wel deze: dat men zich bij de beslissing van denl arbiter moet neerleggen on deze moet uitvoeren, zoo correct mogelijk. Wan neer voor «en vrijen schop gefloten wordt, dan wordt deze ook genomen en liefst zoo mooi moge lijk. En waarom dan geen penalty? Het spel blijft op en neer gaan en als Ti essen zijn voor- hio.ede*aau het werk zet en Clowting denl bal krijgt, zet hij keurig ln den hoek. Zeemacht laat het er niet hij zitten en valt farm aan. Bakker wordt tweemaal kort achter elkaar aan het werk gezet, doch hij vangt keurig en werkt weg. Sinit zet van den vleugel zacht in; Lelie talmt met wegwerken, waarvan Clowting profiteert door stevig inloopen, en maar ternauwernood ontsnapt het doel aan een- tweede doorboring. Rust 1—0 voor de Raclmgclub. Nauwelijks is hervat of de supporters der rood- hemden hebben opnieuw reden tot Juichen. Tl as sen n.1. schiet van Terran afstand' in; de keeper stopt wal, maar kan jnlet voldoende wegwerken; waarvan Diadenhoven profiteert door onhoudbaar te scoren. Deze voorsprong ls ongedacht en prik kelt de Z.-spelers; het spel wordt «r niet zacht zinniger op. Fraai samenspel van de Z.-voorhoode besluit de linksbinnen met een schot, dat Bakker echter on schadelijk maakt. Weer een aanval van de bezoe kers, Horning passeert handig Buis en met een klein boogbafletje, dat over Bakker's hoofd in het net verdwijnt, maakt Zeemacht een mooi tegen- punt. Zeemacht hl ij ft nu «ven sterker en wanneer Goudeker Horning den bal nog eens voor de voe ten legt, moet de H.-d'oelman ten tweeden male vLsschen. De stand is dan gelijk, en is de tweede helft precies een kwartier oud, De kleine mid- voor der Racers wil het eens alleen probeeren, doch Claudiue weet zijn ren te onderbreken. Even daarna krijgt dezelfde speler in fraaie positie den bal, doch nu weet Lelie fraai te redden. H. R. C. valt een hoekschop ten deel, welke Smit goed neemt. De 'bal wordt ingezet, en maar op het nip pertje weet de Z.-keeper den bal nog voor de doel lijn weg te halen. Zeemacht verslapt zichtbaar en de roodhemdeu zljoi den resteerenden tijd de meest eau vallende partijSucces brengt het hun echter niet. Z. trekt steeds op doel terug, zood&t er niet veel kansen geschapen worden. De uitvallen van Z. zijn niet altijd zonder gevaar en vooral de rechtervleugel is ln actie. We denken Horning voor de 3e maal te zien scoren, doch op het be slissende moment ontneemt Buis hem de kans. H. blijft in den aanval; de Z.-linkahalf speelt hard terug op zijn doelman an deze kan maar ter nauwernood redden; de roodhemden zetten er alles op om t» winnen, doch het mocht niet zoo zijn;

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5