Hel Meisje van hiernaast NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA VOLHARDINQ'S BROOD Eerste Blad. Met dit mooie zomerweer zeer aan te bevelen. No. 5446 ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1921 49e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intero. Telefoon 50 Poet-Girorekening No. 16066. BUITENLAND. Japan en die conferentie te Washington. De vrede tusschen Amerika en de Central en. BELGIE. De haven van Zeebrugge. DUITSCHLAND. Een protest Voorbereidingen der communisten. Stakingen. Aardbeving. Zware brand. Ingezonden mededeellng. is een boottocht naar SCHOORL A.s. ZONDAG de laatste extra reis naar ALKMAAR In dit seizoen. De Berlijnsche Landrn. ZWEDEN. Staking wegens loonsverlaging. RUSLAND. Ingezonden mededeellng. NIER- EN BLAASSTEENEN. Van de vele kwade gevolgen van over- tolli gurinezuur en nierzwekte ia steenvor ming in de nieren of blaas wel het meest te duchten. Maar Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben ln sulke gevallen menig succes bereikt aatal «a gevaarlijke ppecati'ën voor komen. Spoedigs behandeling ln het best, en de eerste verschijnselen moet men kennen. Een pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men be hoefte aan steun heeft ter hoogte van de nie ren, en vooral hot voorkomen van op ean steenstof gelijkend bezinksel en gruis in de urine, terwijl de loozing ook met een bran dend gevoel sa pijn gepaard gaat, doet den ken aan da mogelijkheid van steenvorming. etaanen vormen sidh vaak, als het urine zuur aan afvoer doos da nieren ontsnapt, zich laag na laag rond »en of andere kern afzet en langzamerhand een harde, oement- achtige massa vormt, dia voortdurend groo ter wordt is hier ter stede door zijn prima kwaliteit het allergoedkoopst. Het Is zelfs reeds tai van jaren het goedkoopste brood van geheel Nederland. (Adv.). FEUILLETON. 7) Waait varvolgd. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant i 1.B0; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. 0. en W. Indië p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4,20. Zondagsblad resp. f 0.67', f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Oourant 4 et., fr. p. p. 6 et. ADVERTENTIEN: 20 et. p, regel (galjard). Ingez. meded, (kolombr. als redae, tekst) 60 et. Kleine adv. (gevr,, te koop, te huiur) v. 14 reg, 60 ct., elke regel meer 10 ot, bil vooruitb.(adres: Bur. v. d. bl. en met. br. onder n/o. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-no. 4 et. Alle prijzen tijd. verh. met 10% paplerduurtetoesl. Op- en ondergang van Zon en Maan en tl|d van hoogwater (Texel). (Z o m e r t (j d). Maan Zon Hoogwater op: ond.: op: ond.: v.m.m.m. 1.—a. 4.216.4 7.56 3.20 4.— 1.22 5.12 6.6 7.54 4.40 5.85 2.32 5.56 6.8 7.52 6.10 6.50 3.50 6.34 6.10 7.50 7.10 7.45 Ang. Zondag 28m Maand. 29 Dinsdag 30 Woensd.31 Sept. Dond.d. 1 Vrijdag 2 Zaterd. 5.11 6.83 7.56 7.7 6.12 7.48 7.37 6.13 7.44 8.6 6.15 7.43 8.5 8.50 8.85 9.25 9.3510.10 De Jap arische gezant heeft Japan's harte lijke wiaardeeren.de aanvaarding van de uit- noodiging voor de ontwap enings-conferentie overgebracht en daarbij opnieuw de hoop te kennen gegeven, die het ten aanzien van de agenda uitgedrukt had in vroegere mede- deelingen. Het Berlijnsohe „8 Uhr Abendblatt" ver neemt van bevoegde zijde, dat Donderdag te vijf uur het Duitsch-Amerikaansohe vredes verdrag la onderteekend. Als vertegenwoordiger der V. 8. teekende de zaakgelastigde Dresel, voor Duitschland dr. Rosen. Het verdrag bestaat uit drie artikelen. In art. 1 verbindt Duitschland zich aan de V. 8. alle rechten, privilegiën, schadevergoe dingen of voordeelen toe te staan, in de vre- desresolutie vermeld, alsmede in het verdrag van Versailles. Art. 2 houdt in, dat de V. 8. afzien van de Qeelen I, II en in van het verdrag van Ver- ■ailles, van deel IV met uitzondering van 1 en van deel VIL (Deel I van het verdrag van Versailles bestaat uit het Pact van den Volkenbond; deel U stelt de Duitsche gren zen vast; deel ffl behelst de politieke be palingen voor Europa; deel fv regelt de recht van Duitschland, buiten de grenzen, waarvan §1 de Duitsche koloniën behandelt, waarop de V. 8. zich zekere rechten voorbe houden; deel VII houdt de strafbepalingen in.) De V. 8. behouden zich het recht voor, zit ting te nemen in de commissie van herstel of eenigo andere commissie, ingesteld inge volge het verdrag van Versailles. Art. 8 behelst de ratificatie. Het verdrag treedt bij de uitwisseling der ratificaties onmiddellijk in werking. In aansluiting met de onderteekening van het vredesverdrag beginnen thans de onder handelingen inzake het sluiten van een han delsverdrag. Het vredesverdrag behelst na dere bepalingen nopens het Duitsche eigen dom. Senator Coppietera, regeeringsraad voor het departement van openbare werken, ver klaarde vandaag in een interview, dat het in de Chronique des Travaux Publiés ver schenen bericht, ais zou de regeering het inzicht hebben de met verzanding bedreigde haven van Zeebrugge op te gevent grooten- deels waar is. Het lijkt thans niet meer mo gelijk te zijn langs den meer dan 2000 meter langen havenmuur door baggering de noo- dige diepte te verkrijgen. SSiert Maart 1919 is aan baggerwerken reeds meer dan 18 mil- lioen frank uitgegeven en toch is het be reikte maximum nog steeds niet.grooter dan 6 5 7 meter onder laag tij. De heer Ooppie- ters verwacht, dat een door de regeering aangestelde commissie er toe besluiten zal deni bavenmiuur op te geven en Zeebrugge alleen nog ais vissohershaven te gebruiken. Daarnaast zal men trachten de haven van Brugge voor kustvaarders met 5 5 6 meter diepgang in te richten. De geul die toegang verleent tot de schutsluizen van Zeebrugge zou behouden blijven, wat met de normale baggenniddelen zonder overdreven! uitga ven kan verwezenlijkt worden. Vermoedelijk zal de commissie, bestaande uit de hoeren van Gansberghe, gewezen bestuurder van bruggen en wegen, van Mierlo, hoofdinge nieur, Mertens, professor aan de universiteit te Gent, uitspraak doenj in de maand October. Een der redacteuren van Het Laatste Nieuws had over ditzelfde onderwerp een onderhoud imet den havenkapitein van Zee brugge. Deze wees er op, dat de Braziliaan- sche kruiser Sao Paulo met 9 meter diep gang ©enige maanden geleden nog gemak kelijk de haven binnenliep. Sedert dien is de verzanding weliswaar toegenlomen vooral door het openlaten van de bij den bekenden Britscben raid op Zeebrugge 23 April 1918 gemaakte bres, doch thans wordt de bres dicht gemaakt en zal dan ook den toestand verbeteren. Het besluit van de havenkapi tein was dat er niet de minste reden is tot opheffing van de haven van Zeebrugge. De economische commissie voor het bezet te gebied verzocht de Rijksregeering de door de Entente gestelde voorwaarden voor de opheffing der sancties niet aan te nemen en alleen te onderhandelen over een volkomen afschaffing der sancties. Het communistische comité van actie te Berlijn wekt in een circulaire de arbeiders op, communistische stormtroepen te vormen om klaar te zijn voor den komenden loon strijd en zoo noodig ook sabotage in de fa brieken' te bedrijven. De communistische arbeiderspartij heeft in denzelfden geest een manifest uitgevaardigd, dat in hoogdravende woorden de stichting van „de radenrepubliek van het revolutionai re proletariaat" aankondigt. De stakingsbeweging in Midden-Dultsch- land breidt zich verder uit. In het industrie gebied van Bitterfeidl izijh overal ernstige loongeschillen uitgebroken. De Frankfurter Zeitung verneemt uit Ko- ningstein. Gisteravond tussohen 9 en 11 uur beeft bet observatorium in de Taunus een klaarblijkelijk hevige aardbeving geregis treerd. De eerste golf begon om 9 uur 22, de tweede om 026 en de grootste om 930. De snelheid bedroeg ongeveer 2300 KM. Het oude, 500 inwoners tellende dorp Grötsch bij' Kottbus, is door een tragisch on geluk getroffen. Terwijl de inwoners in het naburige Helnersbrück ter kerke waren ge gaan Grötsch zelf is zoo arm, dat het geen kerk en evenmin een brandspuit bezit brak op onopgehelderde wijze brand uit. Door den wind sloegen de vlammen over naar de ko renschoven op het veld, waardoor de gansche oogst werd vernietigd. Tien hofsteden en 80 Zls da In dit blad voorkomende annonce ESONA. andere gebouwen werden in de asch gelegd. Ook veel vee kwam in de vlammen oin. Het Landru-verschij nsel, de blauwbaard van Gambrais, is niet specifiek Fransch. Oarl Grossmann is zijn Berlijnsohe con current; en al legt deze het af in het aan tal slachtoffers de Duitscher heeft er slechts (waarschijnlijk) zes op zijn rekening, tegen Landru twaalf of dertien, in ge raffineerde wreedheid wint de Berlijnsche lustmoordenaar het misschien van zijn Fran- schen collega. Nadat wekenlang reeds herhaaldelijk dee- len van vrouwen-lijken in de Spree waren gevonden, welker wijze van amputatie wees op de waarschijnlijkheid van een bepaald stelsel van één bepaald persoon, die de moorden beging, heeft de politie dezer da gen in flaganti een man, Grossmann, be trapt, terwijl hij in zijn vertrek meer een hooi op de zooveelste verdieping van een achterbuurt bezig was een aan handen en voeten gebonden vrouw den schedel in te slaan. In de kamer van den woesteling zijn allerlei met bloed doorweekte vrouweklee- ren gevonden, benevens een vrij belangrij ke som gelds. Grossmann ontkent intusschen hardnekkig iets uitstaande te hebben met den dood der verminkte lijken in de Spree gevonden. Deze Berlijnsche Landru schijnt ook het procédé van zijn Franschen voor ganger, het verbranden van lijken, toege past te hebben. De woede van de bevolking uit de buurt van de woonplaats van den vrouwenmoorde naar is zoo groot, dat toen bij eergisteren nog eens geconfronteerd moest worden met het lijk van zijn laatste slaohtoffer, de toe gestroomde mannen en vrouwen hem op straat te lijf wilden cm hem te lynchen, zoo dat de begeleidende politiebeambten de sa- hel moesten trekken om zich ruim ibaan te verschaffen en Grossmann te beschermen. Het conflict ta de Zweedsche houtnijver heid is thans uitgebroken. Het collectief con tract was 1 Aug. afgeloopen inet dien da tum hadden de patroon een loonsverlaging van 25 pet. ingevoerd: De werklieden .op do eene zagerij na de andere gaan nu in staking, vooral te Stockholm, Gotenborg en Mahnö. De luchtvloot van het roode leger. Te Moskou heeft een feestdag ter eere van de roode luchtvloot plaats gehad. In een dag order, 'bij deze gelegenheid door Trotski uit gevaardigd, zegt deze: „Op dezen feestdag zijn voor het eerst luchtvloot-man oeuvre® op grootte schaal uitgevoerd. Zij hebben de schit terende organisatie van de luchtvloot en haar volle oorlogsgereedheid getoond. Uit naam van de Republiek spreek ik aan den bevel hebber der luchtvloot, aan alle chefs en vlie gers mijn warmsten dank uit." Die woorden over de „schitterende orga nisatie van de luchtvloot" zullen wel gewone, overdreven gelegenheidsphrasen zijn, die naar ouderwetsch model bij parades gewis seld worden en waar ook de bolsjewiki niet buiten kunnen. Maar niettemin schijnt men uit tal van berichten te moeten opmaken, dat er met grooten ijver en kracht aan de uit rusting en de fcrijgsvaardigheid van het roode leger gewerkt wordt en dat men ook tracht het van de nieuwste technische middelen te voorzien. De toestand der Industrie. In het Moskousche blad „Troed1" schrijft de communist Baboesjkin over de onrnoge- Ujke toestanden in de genationaliseerde be' drijven van Sowjet-Rusland, toestanden, die mede een van de voorname oorzaken zijn van de jammerlijk geringe productie. Hij schrijft: „Er heerscht wanorde in de bedrijven. De bestuurder van een fabriek, vooral wanneer hij een partijlooze is, bevindt zich in een waarlijk onmogeljjken toestand. Daar zijn het fabriekscomité, de communistische partij- cel, de sectie van de sowjets en nog een paar reeiks van cellen, secties en afdeelingen, die hem allemaal ter verantwoording meenen te kunnen roepen en die zijn werk totaal ver lammen. Allemaal verlangen zij rekenschap, cijfers, rantsoenen, alles wat men maar wil of niet wil. De verordening van het eene or gaan is in tegenspraak met die van het an dere. Heeft de bestuurder een goede gedachte en wil hij haar dadelijk ten uitvoer brengen, pas op! Hij moet dan niet alleen overwegen wat de bevoegde autotriteit daarvan zeggen zal, maar hoe het fabriekscomité, de commu nistische cel, de inspectie, enz. de zaak zullen opvatten. Deze toestanden zijn een van de oorzaken van de vermindering van de productie in onze industrie. De fabrieken werken slecht, omdat er geen werkelijk bestuurder is." De Russische tragedie. De „Pall Mali' heeft aan een Engelschman, die jaren lang te Astrakan woonde, en na een reis van vele maanden juist uit Rusland' was teruggekeerd, het bericht voorgelegd', dat de Sovjet-regeering tot bestrijding der cholera besloten zou hebben de geheel© stad af te branden en de bewoners naar Siberië te zenden. „Misschien is er overdrijving ln het be richt", zeide deze Engelschman, „doch on waarschijnlijk is het niet Toen Ik de stad verliet was de toestand daar vreeselijk. Ik heb in Rusland vele vrienden onder de bol sjewisten; er zijn mannen en vrouwen onder met hoog© Idealen, doch de groot© massa wordt slechts beheerscht door zelfzucht. De toestand in Rusland wordt .hij den dag vreeselijker; gij hoort hier in Engeland het meest over Moskou, doch Moskou is een pa radijs vergeleken bij andere deelen des lands. Eenige weken geleden bevond, ik mij te Mos kou; daar was voedsel te krijgen, daar was geld beschikbaar en de menschen schenen er :vog een levensdoel te hebben. Maar te Astra kan, Nisjhnl Novgorod en vel andere steden slepen zij zich voort met gebogen hoofd, wanhopig. Wij wisten reeds maanden geleden, dat de hongersnood, komen móést. De boeren heb ben opgehouden den grond te bebouwen, omdat hun vroegere oogsten aan hen werden ontstolen; het gebrek is thans in de graan- bouwende districten grooter dan te Moskou. In die stad kon men dagelijks ©en rantsoen brood van een half pond per dag koopen voor 2300 2500 roebels per pond; te Astra kan kostte het 5000 roebels en in de graan- districten 7000 roebels. Maanden lang leefde mijn gezin op haring en ons brood-rantsoen, en gelukkig dat wij te Astrakan althans nog visch hadden. De cholera brak er uit even voor mijn vertrek kón het anders wanneer de kinderen in de straten naar afval zochten en eiken gevonden haringkop gretig verslonden? De chaos is vreeselijk en als het nog erger zou worden, dan sta de hemel het arme Rus sische volk bijl Ik was een hoog betaald ex pert in mijn vak en kreeg 70.000 roebels per maand, dat bedrag was juist voldoende om elke veertien dagen melk voor één kind te betalen. Voor het overige moesten wij als ieder ander trachten er door te komen. Klee ding is er heelemaal niet meer. De commis sarissen kunnen geen schoenen meer krijgen en de Roode gardes omwikkelen zich de voe ten met een soort rietachtig gras. De commissarissen zijn de heerschers; on wetende, wTeede kerels; tyrannen, die leven onder de vrees, dat het einde voor hen nadert en hun hulploos zal doen staan tegenover een woedende massa. Kort voor mijn vertrek had ik een onderhoud met een in Europa be kend bolsjewistisch leider, die ronduit sprak over het hem dreigend gevaar. „Wij hebben .thans nog de controle over het voedsel dat er is", zeide 'hij, „als dat ophoudt, is het met ons gedaan. De Roode garden ver- deelen dat voedsel, doch zij zijn gehaat; kan het anders". Door heel Rusland fluisteren de vrouwen wat zij de Roode garden moeten offeren; zij durven niet spreken; overal zijn ispionnen en ieder woord dat zij zouden dur ven spreken zou voor hen het doodvonnis beteekenen. Het lot der inteüectueelen is nog vreese- lijker. Het salaris van een professor is door de sovjet-regeerinig .bepaald op 5000 roebels per week, maar de man, die een kar laadt, krijgt er 200.000. Een plaatselijke commis saris gebood een jonge vrouw, die pianolessen gaf, dat instrument te bespelen bij openbare vermakelijkheden; zij kreeg er voor een half brood1 per dag. Te Petrograd bidt men eiken dag: wanneer komen de Engelschen ons bevrijden. Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte als rugpijn, urinekwalen, hoofd pijn, duizeligheid, pijn in de gewrichten en lendenen in den wind, maar bekamp het kwaad onmiddellijk door een geregelde en matige leefwijze, en met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel heeft een scheidende werking op steenvor ming en menigmaal kwam het voor, dat de steen loskwam, verkruimde en ln fijne, zand achtige deeltjes werd afgevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Hel der verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizer straat 93, 1.75 per doos. Naar het Engelsch van RUBY M. AYRES door W. J. A. ROLDANUS JR. „Neen," eelde zij en er klonk een vreemde zachtheid in haar stem. „Neen, dat weet ik zeker van niet Maar wat njoet ik doen?" Zij strekte haar handen in een typisch gebaar van hulpeloosheid uit. „Hij zegt, dat het zijn hiart zal breken, als ik hem opgeef hij wil het niet." Harten breken niet zoo makkelijk," zeide ik grimimig. ,Hoe weet u dat?" vroeg zij. Ik keek haar aan en voelde dat ik een kleur van woede kreeg en zij 'barstte impulsief uit: „Was dat cru? Dat was mijn 'bedoeling niet. Ik zeg altijd de dingen, zooals ze mij voor den mond komen, en dan heb ik er later be rouw van; en natuurlijk ziet u bij voorkeur den slechten) kant van mij." Zij was nu weer opgestaan met haar han den op haar rug op die „kleine-meisjes" ma nier, welke mij zoo hinderde. .Natuurlijk is het de heel© questle, dat u geen sympathie voor mij voelt," ging zij miet ©en zucht voort. „Ik ben een van die men schen, voor wie u nooit sympathie zult voe len, en dat weet ik. heb het gisteren op uw gezicht gezien, toenl ik over de heining ®et u sprak. U vondt, dat ik afschuwelijk wias! U vondt, dat het brutaal van me was om met u te pnatenl Maar als u ln nïijn plaats was en bijna altijd alleen hier moest wonen, zoudt u het maar al te prettig vinden vrien den te worden met iedereen wie dan ook!" Er kwam een blos van woede op haar gelaat en zij zeide het met roekeloozen nadruk tegen me. „Ik had gehoord dat u te Heston zooveel vrienden hadt," zeide ik geprikkeld, tot een scherpe repliek. Ik had onmiddellijk, nadat ik ze had uitgesproken, spijt over die woor den, nraar het was te laat om ze terug te nemen. Als een wervelwind wendde ze zich tot me „En waarom zou ik die niet hebben?" vroeg zij heftig. ,H»b ik niet hetzelfde recht van het leven tegenieten als ieder ander? Wat voor kwaad steekt erin, als je eens een pretje wilt (hebben?" Zij hield op met een ongear- ticuleerden kreet van woede. „O, ik vindt de wereld afschuwelijk," zeide zij hartstochtelijk. „De wereld is wat we ervan maken," zeide ik kort, maar krachtig. „Ja, dat ia zoo," 'biste zij terug. „Wat u ervan mlaakt en menschen als u, die steeds klaar staan het slechtste van iemand te ge- looven, omdat die misschien niet zoo goed opgevoed is of zoo gelukkig is als ande ren;. O, wat spijt het me, dat ik hier gekomen benwat spijt het mij, dat Zij (hield weer op en draaide zich zóó om; dat-ik niet langer haar gezicht kon zien; en ik had de onaangenaam aandoende overtuiging, dat zij huilde. Ik voelde me een echten bruut; ik stond op, schoof den stoel boos weg en ging bij het raam staan. Was zij inderdaad van stuk gebracht door wat ik gezegd had of hield zij zich alleen maar alsof zij huilde om te zien welke uit werking haar tranen op mij zouden hebben? Ik vertrouwde haar absoluut niet en tooh ook weer niet absoluut want ik kreeg tel kens het onaangename gevoel, dat ik mij als een bruut gedroeg tegen een meisje, dat met de beste bedoelingen bij mjij was gekomen en het niet helpen 'kon, dat zij de dochter van haar vader was. Toen de stilte een tijd, die wel eert eeuwig heid scheen, geduurd had, keek ik om. „Luister eens," zeide ik op den man af, „het spijt me, als ik u beleedlgd heb ik ben niet gewend met vrouwen om te igaan kun nen we de zaak niest vriendschappelijk be spreken?" Zij keek mij over baar schouders aan en zij h a d gehuild. Baar lange wimpers waren nat en er waren een paar vochtige plekken op haar wangen. Ik momipelde ongeduldig een vloek bin nensmonds. „Ik 'ben juist gekomen, om vriendschappe lijk te praten," zeide zij met ©enigszins stok kende stem. „Ik weet wat u denkt; u denkt, dat ik niet van Don houd en dat (het me alleen maar om zijn geld te doen is. Ik wil volkomen eerlijk tegenover u zijn misschien zou het, als ik wist, dut hij heel arm was zoo arm als wij altijd geweest zijn een verschil voor mij maken. Wanneer je nooit geld gehad hebt, i s he<t 'heel prettig om te weten, dat je trou wen kan met een mian, die later meer dan genoeg zal krijgen. Ik heb nooit iets geloofd van menschen^ die zeggen, dat zij niet om geld geven daar geeft iedere vrouw om." Zij glimlachte even flauwtjes tegen me erj toen deed ik groote idioot, die ik was de grootste stommiteit van mijn leven. Ik ging een stap dichter naar haar toe en barstte dan, in de meenlng, dat ik hier Don's redding zag, uit: „Als het alleen geld is, dat u hebben wilt als alleen geld telt dan zal het me een groot genoegen zijn wil ik graag iedere rede lijke som iedere som, die in mijn vermogen is. Haar vader had haar dat ingeblazen, daar was ik zeker van; de oude Jardine had gelijk; alleen maar om de goede vooruitzichten, die Don scheen te hebben, wilden zij zich van den armen jongen meester maken. In mijn grooten stommiteit ging ik voort: „We kunnen misschien een vriendschappe lijke regeling rteffen. Ik ben niet rijk, maar in de gegeven omstandigheden zou ik heel graag En toen zag ik haar gezicht en ik zweeg plotseling, ibeseff nd, dat ik, zonder het te vermoeden, haar ruw en wreed beleedlgd had. Zij zag zoo wit als haar kleine schoentjes en haar blauwe oogen fonkelden. „Ik dacht, dat u een gentleman was," zeide zij heesch. ,Jk geloofde alles wat Don van u zeide. Zelfs ofschoon ik wist dat u niet van mij hleldt. Ik dacht, dat u een gentleman was en ik vond het verschrikkelijk, dat u en hij ruzie gekregen hadden, maar nu. Zij beefde over al haar leden en' zij kon nauwelijks baar trillende stem beheerschen. „Ik zal het u nooit vergeven nooit I" Zij slingerde de woorden in mijn gezicht. „Ik zal u deze ibeleediging nooit vergeven! Ik zal Don voor mij houden, wat u nu ook verder zegt ik zal met hem trouwen, wat u nu ook verder doet." Er klonk hartstocht in haar stem. „O, u moest eens weten hoe ik u haat!" snikte zij en het volgende oogenblik was zij weg en sloeg zij de deur dicht met een smak,' die Don zelf eer aangedaan zou hebben. Natuurlijk was het allemaal mijn schuld! Ik had mij gedragen ais een tactloozen dwaas, om niet eerst het terrein te verken nen dadelijk met mijn dollen kop voorwaarts te gaan. Ik had me graag een klap in mijn gezicht willen geven, terwijl ik naar de deur stond te kijken en mij afvroeg wat er verder gebeuren zou. Zij zou natuurlijk aan Don vertellen, dat ik haar beleedlgd had, en dat zou de breuk tuisschen mij en den jongen volkomen volma ken. Zij had gezegd, dat zij niet tusschen ons wilde komen, en zij was daarin volkomen ge slaagd, dacht ik bitter; want al mocht ik geen verstand 'hebben van vrouwen het laatste half uur had zulks voldoende bewezen tooh kende ik ze genoeg, om te weiten, dat ik den haat van het meisje opgewekt had en dat zij hemel en aarde bewegen zou om te zorgen, dat Don mij haatte. Ongetwijfeld was in de laatste vier-en-twin- tólg uur de wereld onderste boven gekeerd. Oastle klopte. „Komt Mr. Don ook soupeeren?" vroeg zij. „Neen," antwoordde ik, terwijl ik haar m^jn rug toekeerde. „Neen!" Zij echode mijn woord met hoofd letters. „O, ik dacht Zij hield vertegen op en ik zeide ruw: „Het komt er niet op aan wat je dacht; hij komt niet en ik heb geen) avondeten noodig." „Maar u moet wat eten, Mr. David," viel zij udt. „U weet wat de dokter gezegd heeft, en als u zoo kopig bent, wordt u straks weer ziek. U ziet er nu al weer slecht uit."

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1