HELDEHE C1IRAKT Tweede Blad. VAN ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze plaatsgenoot, de heer B. S. Flens, leerling der Opleidingsschool voor Radio- telegraphie, Zuidstraat alhier, is benoemd tot Radio-telegrafist bij de Ned. Telegraaf-JVIij. ^Radio-Holland" te Amsterdam. Te Amsterdam slaagde voor het examen hoofdact© Mej. M. Hadkenitz alhier. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor hoofdacte slaagde, de Eerw. Zstr. P. Eiselin, onderwijzeres aan de R.-K. Meisjes school te Amersfoort, vroeger alhier. Sanatoriumfonds „Ons Belang" Woensdag 31 Augustus zal een vlaggetjes dag gehouden worden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Sanatoriumfonds van „Ons Belang", vereeniging van onder officieren der landmacht. Aanbesteding. Gisteren werd door de architecten S. Rrij- men en A Verschoor, ten behoeve van het bestuur der Ver. voor Volkshuisvesting „Helder*1 alhier, in het hotel Bellevue aanbe steed: A. Het rioleeren, ophoogeni en bestraten van het verlengde van den BratokeveMweg en aansluitenden weg naar de Leliestr., alhier. Insohrijvers hiervoor waren: Sterrenburg en Boerdljk, Helder, niet bijl- van steenen, 19664,F. Dienaar, Helder met bijl. stee- meni 19.929,46, zond. bijl. steenen 14.077,46; Joh. Dienaar, Helder, met bijl. van steenen 20.500,zond. bijl. van steenen 14.900, K. Zeeman, Helder, zonder bijl. van steenen 16 940,—; A. Krijnen, Helder, met bijl. van steenen 80,791,—; P. Stuy, Nijmegen, met bijl. steenen,' 84.300,—zonder bijl. steenen 26.600,—. B. Het rioleeren, ophoogen en bestraten Tan het verlengde der Van Galenstraat en aansluitende naar de De Wetstraat, Cronjé- straat en Hertzogstraat, alhier. Insohrijvers hiervoor waren: Joh. Dienaar, Helder, met bijL steenlen 20.230,—, zonder bijl. steenen 13.030,F. Dienaar, Helder, met bijl. steenen 22.911,77, zonder bijL steenen f 14.419,76; Gebr. Smit, Helder, met bijl. steenen 24.890,—; Wormbecker, Hoorn, met bijl. steenen 26.000,zonder bijl. steeneni 16.225,—; A. Krijnen, Helder, met bijl. steenen 83.488,—; P. Stuy, Nij megen, met bijL steenen 88.800,—, zonder bijl. steenen 28,200,—. Stedelijk Muziekkorps. Op het groot nationaal solisten-concours te Hilversum toehaalde de heer Douwes in de 2e afd. Glarinet solisten den 2den prijs. De heer Douwes, die tot Maandag a.,s. op reis Is, z&l bij aankomst 's avonds 9 uur af gehaald worden door het Stedelijk Muziek korps. Een succes voor Wlnnubst Wij hetotoen Donderdagavond hoewel laat aan ons bureau reeds 'bekend gemaakt met welk succes eenige leden van „Winnutost" hadden deelgenomen aan het te Hilversum gehouden oonoours. In den kwartetwedstrijd waaraan niet minder dan 25 kwartetten deelnamen be haalden de leden van „Wlnnubst" in de 1ste afdeeling den Ben prijs. Dit kwartet was als volgt samengesteld: H. Schilder Cbugel), J. Schenkels <14), O. van Dam (althoorn), Th. Minneboo (bariton). Verder namen drie leden deel aan den 'Soltstenwedstrijd, waaraan 97 solisten deel namen. Hierbi,j behaalden zij allen een prijs, n.1. de heerH. Toes (trombonne) den 8en prijs in de le afdeelingde heer J. Schenkels Cbugel) eveneens een Ben prijs dn de le afd., en de heer O. Dol (piston) den 2en prijs in de le afd. Een dergelijke uitslag was meer dan men had durven verwachten, en het was dus be grijpelijk, dat men zoodra het nieuws be kend was maatregelen nam om de prijs- wlnners feestelijk ln te halen. Vergunning om hen met muziek in te halen werd onmid dellijk gevraagd en verkregen en zoo stond dan Donderdagavond om elf uur „WLnnubst" met banier en fakkelverlióhting op het per ron opgesteld. Het igeduld werd wel op de proef gesteld, eerst 20 minuten na tijd kwam de trein binnen. Met muziek werden de broeders in de kunst ontvangen, terwijl deze reeds op het perron de gelukwenschen hadden te ontvangen van den heer Luyokx, voorzitter van de huldii- gingscommissie. Het spreekt vanzelf, dat er buiten het sta tion heel wat 'belangstellenden waren. Bege leid door de- menigte ging het langs Prins Hendri'klaan en Loodsgracht naar 'het. ge bouw van den Volksbond, waar eveneens reeds velen samengekomen waren.- O.m. waren aanwezig het toestuur van den Volks,- bond en de vlootaalmoezenier kapelaan Alink. Het woord werd eerst gevoerd door den heer Lüyckx, die het een aangename taak achtte een -woord van hulde te mogen spre ken. Toen het telegram kwam aldus spr. wisten we niet wat we eraan hadden. Er was op gerekend, dat er door één van de deel nemers een prijs zou worden behaald, doch nu kan spr. allen gelukwenschen. Ook den directeur van „Winnubst", den heer Schen kels, wenscht spr. geluk met het behaalde succes. Hij heeft weer getoond, de flinke, stoere werker te zijn, die „Winnubst" noodig heeft. Moge dit zoo blijven, dan zal „Win nubst" zeker nog op hooger peil komen te staan. Spr. besluit met de opwekking zich eendrachtig te scharen onder de Roomsche banier; dan zal nog menige overwinning worden behaald. „Winnubst" besloot deze rede met het spe len vaii het Volksbondlied', waarbij de aanwe zigen zich van hun zetels verheffen. Het kwartet speelt vervolgens het nummer, waarmede in den wedstrijd was uitgekomen. Een der leden deelde mede, dat het Tnstudee- ren onder leiding van den directeur niet zoo zwaar was gevallen. Doch op het oonoours voelde men zich zonder dirigent ais een schip zonder roer. Verder riep spr. de clementie in als er aan de uitvoering een of ander mocht haperen. De executanten hadden een ver- moeienden dag achter den rug. Een verzoek, dat overbodig was, gelijk bij dé uitvoering bleek. Met applaus werd het kwartet voor de uitvoering beloond. De heer Luyckx deelt nog mede, dat de solisten hunne nummers hadden ingestudeerd onder leiding van den heer Tjalling Dito, en ook op het oonoours door dezen jongen pia nist waren begeleid. Voor deze jonge man, die eerst sedert kort zijn diploma behaalde, is deze uitslag evenzeer een succes en een hartelijke gelukwensch waard'. Het woord is vervolgens aan den heer Vam de Bilt, voorz. van het afdeelinigsbestuur van den Volksbond. Spr. meent, dat men hét hem niet kwalijk zal nemén als kortheid betracht wordt, gezien.het late uur. Wel zou het kwa lijk genomen zijn, als men niet aanwezig ware geweest om hulde te brengen aan hen, die den naam van de vereeniging hoog ge houden hebben. Namens het afd.-bestuur biedt spr. zijn gelukwenschen aan kwartet en solisten. Evenzeer biedt hij deze aam den directeur vam „Winnubst" en den heer Dito, die geen moeite spaarden om het zoo ver te brengen. Spr. eindigt met het uitspreken van dé hoop, dat „Winnubst" zal doorgaan op den ingeslagen weg en dat nog tal van lauweren aan het vaandel zullen worden ge hecht. Door kapelaam Alink wordt eveneens een kort woord van waardeering gesproken. De prijswinners worden vervolgens door den voorzitter van „Winnubst", den heer Heijting, namens toestuur en leden gelukge- wenscht. Spr. hoopt, dat het kwartet een voorbeeld moge zijn voor de andere leden. De voorzitter der commissie dankt vervol gens de aanwezigen voor hunne belangstel ling en sluit de bijeenkomst, en nadat ^Win nubst" nog een nummertje had weggegeven, ging men ver over helt middernachtelijk uur weer huiswaarts. Bioscoop Tavenu. Deze week loopt in de Tavenu-bioscoop de film „De Luöbtduivels", sensationeeUe film- roman in 6 bedrijven. Het is natuurlijk een liefdesgeschiedenis, waar ditmaal echter luchtrooverij bij te pas komt, en als gevolg daarvan achtervolging door de lucht door aviateur detectives. In het kort verteld komt de geschiedenis neer op het volgende; Een aviateur, die in Frankrijk het oorlogs- kruis 'heeft verworven, schenkt dit aan het meisje zijner keuze. Deze verliest 't en het komt in handen van den aanvoerder van een luohtrooversbende. De avlateur verneemt dit, wil dan pogen door 't spel zijn kleinood terug te krijgen, maar hij raakt alleen veel geld kwijt. Eén middel is er., zegt zijn tegenstander, namelijk behulpzaam te 'zijn bij de aanhouding van ae luchtmail, die een groote waarde in goud moet vervoeren. Men' ziet hoe dit alles ten uitvoer wordt gebracht, hoe tenslotte zelfs het meisje, waar van hier sprake is, wordt ontvoerd pn hoe een aviateur haar weet te bevrijden door boven in de lucht van de eene vliegmachine in d)e andere over te klimmen. Het is niet te veel gezgd als we deze film Iets buitengewoons noemen. De rol van den aviateur Lavry Oassldy, die alles op z'n pootjes terecht brengt en daarvoor tenslotte zijn belooning in casu het meisje krijgt, werd door niemand minder vervuld dan dioor den Amerikaanschen luitenant-vliegenier Locklear. Deze vertoont staaltjes van waag halzerij in de lucht, waar het hart bij stil staat. Hij klimt tijdens de vliegtocht op de draagvlakken, kruipt naar de stuurinrichting etc. Maar het meest fraippante is wel het op honderden meters hoogte overklimmen van het eene in het andere vliegtuig door middel van een touwladder. Dit is een geweldig waagstuk, dat tot tweemaal toe herhaald wordt. Zelf meevliegend ln een ander vlieg tuig werden door den filmoperateur deze moeilijke opnamen dikwijls van zeer nabij gemaakt. Men weet, dat 'het alles werkelijk gebeurd is, en daardoor is de spanning nog grooter. (Naar de lezer zal- weten, heeft lult. Locklear tenslotte zijn waaghalzerij met den dood moe ten toekoopen. Hij greep mis en viel te plet ter). Niet alleen echter de waaghalzerij van luit. Locklear wekt bewondering. Men moet even eens den moed bewonderen van de overige mede„spelenden", w.o. een actrice, dde zich toch dn hetzelfde toestel 'bevonden, waarmede al die evolutlën werden volbracht Het ligt niet op onzen weg een uitvoerige beschrijving te geven. Trouwens, men moet het zien om alles te gelooven. Het is wel die moeite van een wandeling naar de Tavenu- bioscoop waard. Het programma wordt verder aangevuld met het gebruikelijke journaal en verder nog eenige komische nummers. Lach er maar om. Blijkens achterstaande advertentie wordt van af Maandag 5 Sept. tot en met Woens dag 7 Sept. in „Casino*' de revue „Lach er maar omvan Henri ter Hall opgevoerd. Wij laten hieronder volgen wat het Dag blad van Gouda over deze revue had te ver tellen. Genoemd blad schreef om.: De vertooning, avond aan avond, blijft een van de grootste attracties voor het uit gaande publiek. En geen wonder. Zij, die een goed concert, een opera of een zwaarwichtig tooneelstuk als te taaie kost beschouwen, vin den in dé revue een volle bevrediging. Er wordt muziek gegeven, maar dit speelt een ondergeschikte rol, er wordt gezongen, in den regel wat minder mooi dan bij een opera, er wordt geacteerd, maar niet op een wijze, dat het publiek in tranen uitbarst, tenzij het zou moeten zijn door het lachen, en er wordt gedanst. Alleen deze kunst herinnert wat aan het operaballet. Een revue is de combi natie van tooneel, muziek en dans, maar dan een beetje aan de oppervlakte van de ware kunst liggend. En juist dit lijkt ons een van de oorzaken, dat het groote publiek zich aan getrokken gevoelt, omdat het een avondje kan passeeren, zonder dat het veel inspan ning kost enals men per ongeluk ln een slechte bui verkeert, tien tegen één, men komt er in het beste humeur vandaan. En die kunst verstaat Henri ter Hall met zijn revue's op uitnemende wijze. Hert 'bericht, dat destijds in de pers de ron de deed, dat prof. Steinach een methode ge vonden had om, door behandeling van de schildklier, oude menschen weer jong te kunnen maken, is voor Henri ter Hall een aanleiding geweest om de revue „Lach er maar om", in eikaar te zetten. Siem en Sam komen op als oude heertjes, zij laten zich behandelen door den professor en als jongens van een jaar of twintig ko men ze enkele minuten daarna weer op het tooneeL Zij beginnen hun leventje weer op nieuw en Roosje gaat mert de heeren op stap om ze de wereld en al wat daar buiten ligt ze komen zelfs op de planeet Mars ver zeild te laten zien. Ze wijst ze op de mis standen in de tegenwoordige samenleving, als daar 'zijn de woningnood, de arbeid®- schuwheid en al de gevolgen van dien. Zij laat hen den last ondervinden van het passenstelsel, de nieuwe armen worden ten tooneele gevoerd en zingen daar hun klaag lied. Maar ook het schoone wat er in de wereld te zien is, wondt hun niet onthouden. Zij maken kennis met Indië en vooral dft tooneel was schitterend van aankleeding. Het slot van de historie was, dat Sam bedenkelijke teekenen van ouderdom begon te krijgen. Het middel van Steinach bleek toch niet eeuwigdurend te zijn. Roosje poetst de plaat en gaat terug naar de onderwereld, van waar zij ook gekomen was. Het talrijke publiek heeft ontegenzeggelijk genoten. De opvoering was in alle opzichten uit stekend verzorgd, de aankleeding schitte rend, terwijl en muziek en dans en koren heel veel te genieten gaven. Wij twijfelen er niet aan of ook deze re vue zal avond aan avond volle zalen trek ken. Moedersdag Leger des Heils. A.s. Zondag wordt in de Leger des Heils- zaal alhier, evenals in alle andere korpsen, Moedersdag 'gevierd. In verband met dit feest ter eere van de Moeders worden bij zondere samenkomsten gehouden voor 'groot en klein. In de Kindersamenkomsten wordt den Kin deren een bouquetje gegeven om dat aan moeder te brengen als hulde en dankbaar heid aan Moeder. Samenkomsten voor volwassenen worden gehouden onder leiding van de Kapiteins Souwens in de Leger-zaal op de Spoorgracht 's morgens om tiem uur en 's avonds om acht uur. De Openlucbtmeeting is als gewoonlijk om half vier op het Koningsplein. Herijk van Maten en Gewichten. Wij herinneren belanghebbenden dat vóór 1 October van dit jaar alle maten en gewich ten, op gevaar van straf, moeten voorzien zijn van de letter Z. Voor degenen die tot nog toe verzuimd hebben in de laatste twee jaren te laten her ijken (ook voor de eigenaars van Metriek- Karaat gewicht) bestaat daartoe alsnog ge legenheid des Maandags en des Vrijdags van 91/j tot 31/» uur aan het IJkkantoor Amster dam, Brouwersgracht No. 276. Derde ultkeering aan gemeenten alt Oorlogswinstbelasting. Ingediend is ©en wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het Vilde hoofdstuk B der Steatsbegrooting voor het dienstjaar 1921 (Derde uiitkeerlng aan gemeenten uit die op brengst der o orl ogs wi netbelasting) iBij dit ontwerp wordt voorgesteld ln te lasschen een nieuw artikel: Ultkeering aan gemeenten uit de opbrengst der Oorlogs- winstbelasltlng.45.800.000. In Juli 1918 werden, de bedragen, resp. groot ƒ10.000.000 en ƒ54.200.000, beschik baar gesteld voor eene ultkeering uit de op brengst der oorlogs- en winstbelasting aan de daarvoor in aanmerking komende gemeen ten, Zooals bekend bleef de eerste ultkeering beperkt tot die gemeenten, welke aanstonds na het uitbreken van den oorlog in hare fi nanciën werden 'getroffen, zoodat aan de be rekening van deze ultkeering de uitkomsten der gemeentelijke rekeningen over de jaren 1914, 1915 en 1916 ten 'grondslag werden ge legd, terwijl bij de tweede ultkeering de be doeling voorzat om den gemeenten een ge deelte van de in de jaren 1917 en 1918 gele den crlsisschade te vergoeden. Ook in het jaar 1919 hebben de gemeenten echter tengevolge van de crisis nog aanzien lijke schade geleden, zoodat het billijk is ook over dat jaar eene tegemoetkoming te ver- leenen.' De 'Oommissie van- Advies heeft bij de sa menstelling van haar advies voor de 8de .ult keering in hoofdzaak 'hetzelfde systeem ge volgd' als aan haar advies 'betreffende de tweede ultkeering ten grondslag lag. In totaal is volgens het voorstel der Oom- mlss'e een bedrag van ƒ45.721.640, ter ult keering aan de verschillende daarvoor in aanmerking komende gemeenten benooddgd, welk bedrag, afgerond tot 46.800.000, bij het onderhavige wetsontwerp wordt aangevraagd. Naar mag worden aangenomen, zal uit de oorlogswinstbelastlng nétto omstreeks 700 mi'll'ioen gulden aan het Rijk ten goede ko men. Tot dusver ontvingen de gemeenten uit de le ultkeering f 10.000.000, uit de 2e ultkeering rond ƒ64.200.000, terwijl uit de thans voorgestelde uiitkeerlng aan de gemeen ten zal ten goede komen een bedrag van rond 46.00.000/ totaal rond 110j200.000. Hieruit blijkt, dat het totaal bedrag, dat aan de .gemeenten zal worden uitgekeerd, slechts weinig beneden het een-zesde deel blijft, dat destijds als maximum bij de behan deling der wet op de oorlogswinstbelasting werd aangenomen. Bij het wetsontwerp worden overgelegd het rapport der commissie van advies in zake het aandeel der gemeenten in de opbrengst der Oorlogswinstbelasting, benevens een staat, vermeldende de bedragen aan de ge meenten uit te keeren, uit de opbrengst der Oorlogswinstbelasting en een staat 'bevatten de de totalen van de voornaamste berekenin gen, provinciesgewijze samengevat, in dui zendtallen van guldens. Uit ©enstgenoemden staat blijkt het o. a., dat aan de gemeente Helder uitgekeerd zal worden ƒ224.964. Andere plaatsen in onze provincie, die een uitkeering ontvangen, zijn o. a.: Alkmaar ƒ249.240; A'dam 14.203.437; Beverwijk ƒ70.798; Bussum ƒ61.924; Haar lem 628.034; Hilversum 655.474; Purme- rend 112.830; Schoten 92.000; Velsen 85.363 Weesp f 72.695 Wormerveer ƒ119.736; Zaandam ƒ292.301; Zaandijk 66.820. Van de overig© plaatsen noemen wij nog: Vlissingen 302.811; Amersfoort f 273.076; Zeist 343.474; Deventer f 552.517; Maas tricht 608.608; Dordrecht f 761.611; Leiden ƒ696.167; Den Haag ƒ8.771.024. BINNENLAND. De leger-reorganisaöe. Bij de Tweede Kamer is gisteravond inge komen een nota van wijziging op het wets ontwerp Dienstplichtwet. In deze nota heeft de nieuwe minister van Oorlpg zijn stelsel neergelegd, en men mag aannemen, dat de rechterzijde gedurende de kabinetscrisis over deze plannen is gepolst en er zich mede heeft vereenigd. De nota van wijziging stelt voor de jaar- lijksche lichting, die minister Pop op 28000 man wilde houden, te verlagen op 19-500 man. De lichting zal een geheel vormen, zoodat het onderscheid tusschenkern- en vrijwillige troepen zal komen te vervallen'. Zooals men weet, was deze splitsing het groote bezwaar van de Antirevolutionairen en Chr. Historischen tegen het ontwerp Pop. Aan dit bezwaar is thans tegemoet gekomen. De minister stelt verder voor, om den eersten oefentijd voor de onbereden korpsen, door generaal Pop op 6 maanden gesteld, te verminderen tot 61/» maand. De nota bevat verder nog een aantal wijzi gingen van minder belang. De minister deelt als zyn overtuiging me de, dat zijn stelsel in de naaste toekomst tot vrij belangrijke bezuinigingen zal leiden. Een Engelsch eskader naar onze havens. Naar de „Times" van Vrijdag meldt, zul len binnenkort een aantal Engelsche torpedo jagers, behoorende tot hert eerste smaldeel van de Atlantische oorlogsvloot, een bezoek brengen aan Amsterdam en Rotterdam. De -tweede divisie van het eskader bestaande uit de oorlogsbodems „Versatlie" „Walker", „Watchnar" en „Whirlwind", begeleid door den lichten kruiser „Coventy", het vlagge- schip van den vioe-admiraal Michael Hod- ges, die het commando over het smaldeel voert, za'1 5 September a.s. te Rotterdam bin nenvallen om er tot den lOden September te blijven. Dan zal de Coventy zich bij het eerste es kader voegen, dat bestaat uit de Wallace de Vanoouver, da Velox de Vortigern en de Warwiok om met deize booten naar Amster dam te stoomen. Hert tweede eskader zal dan naar IJmuiden koers zetten, van waaruit de beide eskaders mert het vl-aggeschip den veertienden Sep tember weer naar hun vlootbasis te Port Ed- gar aan de Firth of Forth zullen vertrekken. 5e Nederlandsche Jaarbeurs. De officieele opening van de vijfde Ne derlandsche Jaarbeurs zal plaats hebben op 6 September «a, in den Schouwburg, door den commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, mr. dr. F. A. O. Graaf van Lynden van Sandenburg. De bezuiniging. Loonsverlaging voor ambtenaren? Het „Volk" schrijft: In kringen van Haagsche 'ambtenaren doet het hardnekkige gerucht de ronde, diat de regeering, ten einde tot bezuiniging te ge raken, zou hebben besloten, de salarissen der ambtenaren in minima en maxima met 10 pOt. te verlagen. Wij hebben naar aanleiding hiervan inlich tingen Ingewonnen. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat, naar wij uit zeer goede 'bron vernemen, te alleszins bevoeg- der plaatse van een dergelijk voornemen der regeering niets bekend is. Na de kellnersstaklng. Daar gebleken is dat slechts een paar van de vroegere stakers in hunne betrekking zijn teruggenomen heeft de Utrecbtsohe Be- stuurdersbond besloten hiertegen eene actie te beginnen, ingaande heden, en wei aller eerst tegen het Haagsche Koffiehuis, dat ge weigerd zou hebben vijf oude leden van het personeel terug te nemen. t Het „U. D." verneemt dat tw-eye kellner-s, ex-stakers, te Utreoht het hebben aangedurfd oen café-restaurant, dat gerulmen tijd leeg stond aan een der grachten te gaan explol- teeren. Zij willen er een volkszaak van ma ken. Wethouders tractementen. De Raad van Hoorn 'besloot tot verhooging der der jaarwedden van de wethouders van 1200—1800 met 7 tegen 8 stemmen. Uit den Alkmaarschen Raad. De gemeenteraad heeft Donderdag ln de plaats van mr. Sluis (a.-r.) tot wethouder van onderwijs benoemd den heer J. Oloeck (v.-d.). De Alkmaarsohe raad besloot den gasprijs met 1 oent te verlagen, ingaande 1 September De doorbraak bij Oudkarspel. Men is bezig voorbereidingen te treffen tot droogmaking van den Bleekmeerpolder bij Oudkarspel, die tengevolge van de doorbraak van den dijk onder water staat. Men hoopt den polder binnen een week droog te krij gen. Er zal ongeveer 850.000 kub. M. water verwijderd moeten worden, wat niet met eigen bemaling kan geschieden. Men hoopt vier centrifugaalpompen te krijgen, die in vier dagen dit werk moeten kunnen doen. Van de tuinbouwproducten, waarmede twee derde van de oppervlakte bebouwd is, zal echter niets terecht komen. Doordat het water in Raaksmaatboezem ongeveer 40 c/M. gezakt is, wordt de scheep vaart zeer belemmerd. Had-Je-me-maar. De 65-jarige zwerver Orons. de Gelder, bekend onder den bijnaam „Had-je-me- maar", met wien tijdens de jongste gemeen teraadsverkiezing zoo gesold is, stond Don derdag voor de Vacantiekamer der Recht bank te Amsterdam in hooger beroep, doch -bij verstek terecht van een vonnis, waarbij hij door den Kantonrechter wegens herhaal de openbare dronkenschap veroordeeld werd tot drie weken hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van een jaar. De heer J. H. Varenkamp, adj-directeur van het oonsulatiebureau voor alcoholisten, verklaarde, dat het bureau zich het lot van den beklaagde heeft aangetrokken en hem geplaatst heeft in een sanatorium. De heer Varenkamp zeide, dat het verblijf in Am sterdam voor beklaagd® fataal is. D® ver oordeelde klaagde over de behandeling die hij van het publiek heeft ondervonden, spe ciaal door zijn verkiezing tot lid van den Raad, wat hein een groote regernis is ge weest. Verder deelde de heer Varenkamp mede, dat hij bericht heeft ontvangen, dat de veroordeelde het thans goed maakt on het in de inrichting naar zijn zin heeft. De beste maatregel voor den beklaagde zou naar getuiges oordeel zijn, hem na afloop van zijn verpleging in het sanatorium in een andere inrichting binten Amsterdam te ver plegen. F{et bureau zal iin dezen geest werk zaam zijn. Het O. M., mr. Massink, deed in zijp re quisitoir uitkomen, dat het publiek zich op ergerlijke wijze tegen den beklaagd® misdra- fen heeft. Zelfs nu nog tracht het publiek e inrichting, waar hij thans ziich bevindt, te bezoeken, teneinde met bekl, in contact te komen, zoodat het bestuur der inrichting zich genoodzaakt heeft gezien het terrein met bordjes „verboden toegang" te omrin gen. Spreker heeft eerst gemeend een voor waardelijke straf te moeten eischen onder de bijzondere voorwaarde, dat hij zich gedra gen zal naar de aanwijzingen van het me disch bureau voor alcoholisten; bij nadere overweging meent hij, dat het beter is als het vonnis wordt bekrachtigd met dien ver stande, dat de hechtenis wordt verminderd tot drie dagen. Uitspraak 6 September a.s. Mei Hr. Mat Torpedobooten „Z 5" en „Z 6" naar Noorwegen. Op 9 Aug. '21 vertrokken Hr. Ms. Torpe dobooten Z 5 en Z 6, thuisbehoorende te Willemsoord, onder commando van de luit, ter zee le klasse O. D. T. de Ridder en J. O, H. M. Mackay waarvan eerstgenoemde groepscommandant 's morgens om 8 uur van uit Willemsoord naar Noorwegen, om beide torpedobooten Z 2 en Z 7 thuisbehoo rende te Vlissingen, te Bergen af te lossen ln verband met de reis vam Hr. Ma de Ko- nigin aan boorld van het as. „Merope". Beide booten voeren in groepsverband met een vaart vam 12 mijl het Westgat uit. Na het passeeren vam uitersten Wostgat werd het verband: verbroken en zetten beiden koers op de Z.W. kust van Noorwegen. Niettegen staande de frissohe W.N.WJijke bries en een N.W.lijke deining, welke de booten vervelend deden stampen en slingeren, heersohte aan boord' een opgeruimde stem ming. 10 Aug., 's middags half één kwam Obresstad in zicht, een lichttoren aan de Z.W-kust van Noorwegen, Na het passee ren van Obresstad, vervolgden belde booten hun weg langs de kust, onder aanwijzing van den groepscommandant. Te 4 uur mm. liepen zij de Karimsimd Fjord in, waar wij nabij Skudeness, een loodsstation, een leuke wedstrijd te aan schouwen kregen; tusschen 2 motorbootjes, welke beide de Noorsche loodsvlag voerden, om het eerst de Hollandsche torpedobooten te bereiken. Naderbij gekomen bleken belden geen order te hebben1 voor de torpedobooten, waarop de groepscommandant zijn fcoera ■vervolgde en wy ten 5 uur n.m. voor Ko- pervlk aankwamen, alwaar de loodls aan boord kwam, die ons ten 5 u. 45 inin. n.m). veilig binnenloodste te Hiaugesund, een klein vlssohersplaatsjo aan de Noordeiyke Ingang van de Karmsund, Na een bezoek gebracht te hebben aan den Ned. oonsrul en burge meester van Hiaugesund mocht de équipage passagieren. Ook kregen1 wy een officier van piket aan boord, van de aldaar vertoevende Noorsche onderzeebooten, welke een bezoek kwam brengen by den groepscommandant. Na diens vertrek werd er terstond een tegen bezoek gebrncht. Den volgenden morgen vulden belde boo ten hun voorraad steenkolen en water aan en vertrokken op 11 Aug., middags 12 uur, onder aanwyzing van den groepsoomm. van Haugesund door verschillende fjorden naar Bergen. Met een 14-myis vaart kwamen wy 's middags half zes voor de haven van Ber gen; we kregen daar den havenmeester aan boord, die ons eenl ligplaats aanwees. Om 7 uur na kwam Hr. Ms. „Z 2" de haven ln- stoomen en bracht ons de tydlng, dat één van de belde booten op 16 Aug. 's morgens te 8 u. te Aelesund, een plaatsje pl.m. 200 myi stoomens van Bergen, aanwezig moest zyn, terwyi de andere boot ln die nabybeid van Bergen moest biyven en permissie kreeg om kleine tochtjes in de omtrek van Bergen te gaan maken. Zonder aarzelen besloot de groepsooinm. dat, Hr. Ms. „Z 5" naar Aalesund zou ver trekken, ofschoon de ooimmandant van de „Z 6" ook gaarne had willen gaan, en ver trok de „Z 6" Zaterdagmorgen om 8 uur, onder loodsaanwyzing van Bergen, daar de adjudant van H.M. de Koningin het raad zaam oordeelde, een loods aan boord te heb ben en kwam Hr. Ms, „Z 6" dienzelfden dag 's avond 7 uur in de haven van Aalesund aan. Na weer een bezoek gebracht te hebben aan den burgemeester van Aalesund, daar er geen Ned. oonsul aanwezig was, werd er weder vergunning verleend om te passagie ren, terwijl de oomm. een telegram ontving van de /Merope" uit Drontheim om op 15 Aug. 's avonds 7 uur in Moldé, een plaatsje pijnt 86 myi verwijderd van Aalesund, aan wezig te zyn, om daar de „Merope" te ont moeten. Op Zondagmorgen 14 Aug. werd er door verschillende leden van de bemanning ge passagierd en zagen wy er verscheidente een bezoek brengen aan den berg Nörvö, die 648 voet hoog is en van waar het een prachtig uitzicht op de haven was. Ook kwam er on verwachts een Noorweegsch oorlogsschip, type Eyersten op de reede van Aalesund n.1. de „Fordensköldt", waarop onmiddeiiyk de jol in orde werd gemaakt, waarmede een of ficier een bezoek bracht aan boord van bo- vengenoemlden bodem. Wederkeerig werd er een tegenbezoek gebracht door een Noor weegsch luit. ter zee aan boord Hr. Ms. „Z 5". Om 2 uur 's namiddags van den 15en Aug. vertrok Hr. Ms. ,/Z 5" weder onder loods- aanwyzing van Aalesund naar Molde- Te 6 uur rum., juist een uur stoomens van af Molde, kreeg men draadlooze verbinding met het s.s. „Merope" en kregen toen bericht dat het s.s. „Merope" op de reis van Dront heim' naar Molde wegens mist was biimen- geloopen in Kristiansund, ongeveer 80 mijl van Molde verwyderd. De ,Z 5" behoefde by aankomst te Molde niet stoomklaar te biyven en er mooht du.1 weder gepassagierd worden. Jammer genoe Een lichting van 19.500 man.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5