regende het, zoodat wij genoodzaakt waren aan boord te blijven en wij deze gelegen heid waar namen oom eens vroegtijdig naar bed te gaan. Den volgenden morgen 6 uur kwam het s.s. „Merope" In zicht. Onmiddel lijk werden vlag en geus geheeohen en bi het paasoeren werd front gemaakt naar bet s.s, „Meropo", terwijl de officieren de mili tairen groet brachten. Om 8 uur 20 min. liet de Merope" het anker vallen en vertrok onmiddellijk daarna de groepsoomm. naar het as. Merope" oan zijn opwachting te gaan maken bi* den adj. van Hr. Ms. de Koningin, de kap.-luit ter zee A. ten Broeke Hoekstra. Aan boord van het aa „Merope*1 kreeg de oomm. orders on middellijk stoomklaar te maken oom op to stoomen naar Drontheim, ongeveer 140 mijl verwijderd van Molde, om aldaar de secre taris van het kabinet van Btr-Ma do Koningin Baron Snoeckart van Shouburg te halen, als mede de post voor het sa „Merope*1 Donderdag 18 Aug,, 'a imiddiags 2 uur, moest de Z 9 te Merok (een plaatsje in de Geiranger fjord) aanwezig zijn. Om 0 uur 80 Tnin v.m. van den 16en, Aug. vertrok de „Z 6" met een 14-miijls vaart van Molde naar Drontheim. Te 8 uur nsn. kwam men1 voor de haven aan en te 8 uur 19 min. was in de haven gemeerd. Den volgenden dag werd er weder kolen en drinkwater ingenomen' en maakte de état-major een autotochtje rond Drontheim, waarbij de havenmeester geheel belangloos als gids diende. Om 8 uur 80 min- rum. kwam Baron Snoeckart van Shouburg aan boord en kort daarop vertrok de „Z 6" uit de haven op weg naar Merok. Den volgenden dag *s middags 12 uur kwam de „Z 6" dn de Geiranger fjord te Merok aan en| daar er nog niets van het ba „Merope*1 te zien was, besloot de oomm. de équipage te laten' passagieren. Ook door de état-major werd gebruik gemaakt van de gelegenheid om een1 tochtje te maken in de nabijheid, waarbij eenige aardige water vallen bezocht werden. Is Middags 4 uur kwam het ba „Merope" in zicht en lief ten 4 uur 10 min. voor Molde het anker vallen. Onmiddellijk begaf de groepsoomm, zich weer aan boord' van het s-a. „Merope", om nadere orders te ontvangen, zoo ook de se cretaris van het kabinet om Hr. Mis. de mail te kunnen' overhandigen. Even daarna kwam de stoomsloep van het éls. „Me^pe" langs zijde, waarin H.KJEL de Prinses was gezeten. Onmiddellijk werd front gemaakt en het mi litair saluut gebracht Om pijn. half zes werd de état-major van de „Z 6'J door mid del van de stoomsloep naar het sa „Merope" gebracht, waar zij aan Hare Majesteit wer den voorgesteld. De état-major van de „Z 5" bestond uit: luit. ter zee le klasse O. D. (0. de Ridder; adelborst le klasse M.-R. J. Lagas; off.- mach. 2e klasse W. F. Knoppers; oft-mach. 2e klasse M. Kraal; off.-mach. 8e kL G. de Jongh. Met iedereen onderhield Hare Majesteit zich een oogenblik en het moet een prettig oogenblik voor den connru geweest zijn, toen Hare Majesteit hem de vraag stelde: „Dus U brengt mij naar Holland terug." Na aan Hare Majesteit voorgesteld te zijn, vertrok de état-major weder naar de ,JZ P. Onmiddellijk werd stoomklaar gemaakt voor de reis van Molde naar Bergen; 6 uur 60 min, mm. werd Molde verlaten. Op de E.W., ongeveer 10 uur, ontmoetten wij de „Z 6", die op weg was van Bergen naar Molde, om de post voor het ba „Merope" te brengen. Vrijdagmorgen! 10 Aug. kwamen wij weer in de haven van Bergen aan, waarna de oomm- de équipage het passagieren. Den volgenden dag werden pLm. 60 ton kolen en 11 ton water geladen en werd er na af loop daarvan weder gepassagierd. Door tus- schenkomst van deni groepsoomm. mocht de équipage van beide booten geheel kosteloos een voorstelling volgen in het daar vertoe vende circus, waar dan ook flink gebruik van werd gemaakt en er pLm. 60 leden der bemanning, waaronder begrepen officieren en onderofficieren, aanwezig waren. Voor den aanvang van het programma werd het „WIen Neerlands Bloed" door het orkest gespeeld, waarbij met ontbloot hoofd ieder opstond. Den volgenden dag, Zondag 21 Aug. 's avonds 7 uur, vertrokken beide booten weder in groepsverband van Bergen naar Lervik, alwaar zij het sa .Merope" zouden ontmoeten, om de thuisreis te aanvaarden. 11 uur 'a avonds kwamen wij in de haven van Lervik. Onmiddellijk werd de post voor 'het s.s. „Merope*1, welke aan boord van de „Z 6" was, gebracht naar het sa .Merope", hetwelk voor anker lag en) begaven beide booten zich daarna weder buiten de haven om daar op het éls. „Merope" to wiachton. Middernacht lichtte het as. Merope" het anker en vertrok uit Lorvlik, gevolgd door do beide torpedobooten. Na Hugosund e«n Kopervik gepaasoord to zijn waar do loods van boord ging, stoomde het sa „Merope^ de Karmsund uit en zette weldra koers op de NederlaDdsche kust. Hot weer was prach tig, Oostelijke wind en heldere lucht Al leen aan de Zuidkant van Noorwegen stond nog al wat zee, waardoor belde torpedoboo ten nogal slingerden!. Dinsdagavond half acht werd het lichtschip Haaks gepasseerd en werd koers gezet op IJmuiden. Te 11 uur 's avonds werden beide booten door den ad judant van Hare Majesteit namen de Ko ningin bedankt voor de begeleiding en stoomden zij daarop met een1 18-mijls vaart naar Nieuwediep terug. 23 Aug. te 1 uur 's nachts was men voor de haven eni te 2 uur lagen de booten gemeerd en behoorde deze Noorsche reis weer tot het verleden. Oproer In West-Vlrgtalë. New-York, 26 Augustus. In West-Virginla zijn ernstige ongeregeldheden uitgebroken. Het departement van oorlog heeft reeds stap pen gedaan in antwoord op een berioht van den gouverneur, dat een oproerige menigte van verscheidene duizenden oprukt in de richting van Charleston do Menge. De me nigte houdt treinen en auto's aan en poogt zich meester te maken van de hoofdstad. De ongeregeldheden zijn een gevolg van geschil len tusschon mijnwerkers en patroons. BUITENLAND. VEREENIGDE STATEN. Londen, 25 Aug. Er heersoht aanmer kelijke verontwaardiging over het optreden van den Shipping Board, die 205 houten schepen beschikbaar stelt itoit een prijs be neden de kosten van den bouw van één schip. Deze verklaart dat er slechts één bod is ge daan. De kosten van onderhoud zouden 12.000 pd. st. per maand bedragen, en de Board beschikt niet over voldoende middelen daartoe. Hij stond op het punt de schepen weor te geven of ze tot zinken te brengen ten ei? 'e de kosten van het onderhoud te ver mijden. De film .Nederland" van de Vereeniging .Nederland dn den Vreemde" zal binnenkort haar intrede in Amerika doen. De heer Ed- ward Bok heeft een exemplaar van die film gekocht. Door zijn bemiddeling zal de film in de Vereenigde Staten vertoond worden. RUSLAND. In Engelland is een Enlgelschman uit Rus land (teruggekeerd, die daar de laatste vier jaren als een soort „Roblnson Orusoe" had geleefd. Door de revolutie van 1917 werd de zaak, die hiji al jaren had gedreven, totaal geruïneerd' en besloot hij het binnenland in te trekken en daar het verloop van den storm af te wachten. Hij vestigde zich in een kleine stad aan de Welga, en toen de bolsjewistische periode kwam, trok 'hij zich nog een veertig mijl landwaarts in de bosschen terug in een klein boerendorp, meenende, dat de nieuwe revolutie wel gauw uit zou wezen. Maar spoedig bemerkte hij, dat hij zich op een verblijf van langen duur had' voör te be reiden en dus ging hij leven als de boeren in dat dorp, wier 'taal hij sprak, en wist zich het eigendom te verzekeren van een kleine hut, die gelukkig een Russische kachel be vatte van groote afmeting. Over zijn leven in dat dorp, eendgszins als een „Roblnson Orusoe" it/usschen een aantal „Vrijdagen", heeft hij nu aan de „Daily Te- legraph" een en ander medegedeeld. De boeren waren over het geheel erg vrien delijk voor hem en de plaatselijke sovjet, dien zij vormden, liet hem met rust. Hij hielp den timmerman, den smid, enz. 'bij hun werk en 'bakte in de groote kachel zijn eigen zwart bood, terwijl hij in de wintermaanden kon slapen op die kachel, die hij stookte met het hout, dat ihij zelf in de bosschen moest kap pen en huiswaarts dragen. De boeren waren over den1 nieuwen toe stand vrij onverschillig; zij spraken veel over den goeden ouden tijd, doch schenen zich tegen het bolsjewisme niet te kunnen ver zetten. In de eerste twee jaren voelden zij den nieuwen toestand niet erg. Zij kregen veel geld voor hun producten en kwamen met manden vol papieren roebels -thuis, doch be merkten al spoedig, dat zij daar niets voor k onden koop en. De toestand werd allengs steeds ellendiger. Kunstlicht was er niet en in de lange winterav-ondeh kon men slechts om de 'kachels zitten, die men steeds bran dende moest houden, omdat er geen lucifers waren, eens in de drie maanden was er kans een doosje machtig te worden. Een groote marteling was het gebrek aan zout. De menschen spraken over zout en droomden van zout. (Zeep was er niet en als men eens een stukje kreeg, was het meer zand dan zeep. Nieuwe Moeren waren zeld zaam en spoedig liep men rond in kwalijk- riekende lompen. Spelden, naalden, garen, glas en tal van andere artikelen waren- niet te krijgen, evenmin spijkers, zoodat de boe ren', gelijk hun voorvaderen, weder houten spijkers gingen maken. Ai en toe kwam er eens een bolsjewistische propagandist, doch hij werkte niet veel- uit. De priester, dien men eerst eenigen tijd ge vangen had gezet, was weer vrijgelaten en deed' zijn werk onder boeren weder als voor heen. Men zond allerlei communistische schoolboeken voor de kinderen, die echter niets gaven, want de kinderen gingen niet meer naar school. Zij benoemden mij tot on derwijzer in En-gelsoh en Framsch, wat ook niets beteekende, want leerlingen 'kreeg ik niet. Het nieuws uit de buitenwereld was schaars; af en toe kwam er eens een officieel orgaan of communistische pamfletten, die niemand' las. Door een bloot toeval kwam ik in Mei van dit jaar te weten, dat door een handelstrac- taat met Engeland, alle Britten in vrijheid zouden worden gesteld1. Toen vulde ik een zak met zwart brood en liep veertig mijlen naar een kleine stad-, waar ik mij bij de auto riteiten meldde. Na ©enige dagen kon ik in een aller-ellendigste spoorwagen met mijn zak 'brood Moskou bereiken. In een gebouw, waar honderden ellendige, vuile menschen waren opgepropt, vond ik een oude kamer, steeds mijn zak met 'hard, zwart brood' Ibij mij- houdende en na lang getreuzel werd ik eindelijk naar Peltrograd' gestuurd. De ellen dige reis duurde zes dagen en na twaalf da gen te Petrograd geweest to zijn, kreeg ik tenslotte toestemming naar Engeland terug to koeren. Na vier jaren in de wildernis te hebbon ge toefd, vond ik Moskou en Petrograd onher kenbaar terug. De Straten waren er vuil en verlaten; de hui-zen verwaarloosd of in elkan der gestort, de menschen ellendig en angstig- kijkend. „Ik voel die vier jaren aan lichaam en geest", zeide hij ten slotte. DUITSOHLANT). Tegen de belastingplannen. Zoowel de meerderheddssociallsten als de onafhank-elijken verzetten zich ten Éiterkste tegen de belastingplannen der regeering, waarin de indirecte belastingen, die voor namelijk op de groote massa van, het volk zullen drukken, bun een te groote plaats in nemen. Beide partijen verlangen dat de z.g. goudwaarden, met name het onroerende be zit als grond en huizen, sterk aangesproken worden. Men weet dat de onafhankelijken het ka- binet-Wirth reeds de scherpst mogelijke op positie hebben aangezegd en nu begint zich ook onder de meerderheidssocialisten een dergelijke strooming te laten gelden, De dis- tricts-partijdag in Brandenburg heeft kort en goed de belastingontwerpen voor de meer derheidssocialisten onaannemelijk verklaard en daarna toegevoegd dat de partij nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag zal verlan gen als de regeering bij haar plannen blijft. Verscheidene Berlijnsche bladen wijzen op het belang van deze resolutie, die het kabi- net-WMh in een zeer moeilijke positie brengt De burgerlijke meerderheid daarvan zal zich of naar de socialistische minderheid moeten sohlkken, of tot nieuwe verkiezingen over gaan, welker uitslag ongetwijfeld in haar na deel zou zijn. Matthlas Erzberger, de oud-RIJks-Mlnlster van financiën vermoord. Een politieke misdaad? Wat staat Dnltschland te wachten? Offenburg (Baden), 26 Aug. De Rijks dagafgevaardigde Erzberger Is vanmiddag met 12 revolverschoten doorboord, nabi, Griei-foach, waar hij met zijn familie vertoef de, vermoord gevonden. De eerst na zes uur verschenen Berlijn sche avondbladen brachten het opzienbaren de Wolffntelegram, afgedrukt met extra dikke letters: „Erzberger vermoord". Het „Berliner Tageblatt" had nog kans ge zien een extra-blad te drukken, dat met auto's in de stad rondgedeeld werd. Morgen zal heel de wereldpers ditzelfde sensatiebericht ge ven: „Erzberger vermoord". Want Matthias Erzberger had zijn wereld naam. Éi Op de Kniebds bij het kleine badp-laaitsje Griesbach heeft men zijn lijk gevonden. Twaalf wonden van revolverkogels. En dit maal het is de vierde aanslag op Erzber- ger's leven is het maar al te goed raak geweest» Slaan we Erzberger's eigen „Eriebnisse lm Weltlkrieg" op, dan vinden we aan die aanslagen heel' aan het slot de volgende so bere regels gewijd: „Een op mij gean-unte aanslag van soldaten, der Rij'ksweer op den avond vain dien dag (22 Juni 1919 te Weimar) mislukte; weinige dagen later werd Is nachts mijn werkkamer in het ministerie van finan ciën .beschoten, en een kamer, waarvan men vermoedde, dat het mijn slaapkamer was,' Öioor een bom vernield. Bij den derden aan slag in Moabit werd' ik zichtbaar door God's hand beschermd, en slechts licht gewond. Maar ook deze „dank" en al de haat mijner tegenstanders kon mij die overtuiging niet ontnemen, dat indertijd slechts de ondertee- kening van den vrede de weg tot redding van het Duitsche volk was." Dat is alles wat Matthias Erzberger over de drie verschillende aanslag-en op zijn leven in dit boek geschreven heeft. Maar waarmee eigenlijk ook alles is gezegd; Want in dezen laatsten zin lag heel het gevaar, dat hem el- ken nieuwen -dag dreigde: een deel van het Duitsche volk beschouwde hem als den- hoofd schuldige aan den ondergang, zag in die on- derteekeriing van den vrede, waarvoor Erz berger gepleit had, den grootsten smaad, die het Duitsche vaderland aangedaan is, en had' Slechts één wensch: dien man tot ellken prijs onschadelijk gemaakt te zien. Tusschen 10 en 11 uur vanmorgen ging Erzberger met den centrumsafgevaardigde Dtiez wandelen. Op den straatweg van Gries bach naar Freudenstadt bemerkten zij, dat zij door twee mannen weiden achtervolgd. Zij wilden daarom naar Griesbach terug- keeren. Maar bij het passeeren der beide mannen hield een van hen de beide afgevaardigden staande en loste zonder een woord te zeggen een schot op hen, dat dén afg. Diez aan den schouder trof. Deze stortte ter aarde, Erz berger spr ong over de heg langs den weg en trachtte te ontkomen. Zonder zich verder om Diez te bekommeren snelden de beide onbekenden Erzberger na en losten tal van schoten op hem. Reeds na enkele minuten zonk hij ernstig getroffen ineen. Zijn achter volgers ibleven echter op den zwaargewonden man doorschieten tot hij, door 12 kogels doorboord, -tenslotte den 'geest gaf. Intusschen was Diez weer opgestaan, onder de heg doorgekropen en naar Erzberger toe- geloopen. Hij bereikte hem juist op 't oogen alik toen hij den laatsten adem uitblies. De beide moordenaars bleven op eenigen afstand staan kijken, waarschijnlijk om zich te overtuigen, of hun slachtoffer werkelijk doodelijlk was getroffen. Met Diez bemoeiden zij zich verdermiet. Toen zij zich hadden ver gewist, dat Erzberger geen teeken van leven meer gaf, kozen' zij het hazenpad. Daar Diez begreep, dat achtervolging doeï- oos was, begaf hij zich naar Griesbach om ïulp te halen. Het lijk van Erzberger bleef, met het oog op gerechtelijke schouwing, den heelen mid dag op de plaats des misdrijfs liggen. De ïeele omtrek was door poltietroepen afgezet. 3r weid -onmiddellijk een begin gemaakt met de achtervolging der daders, tot dusver ech ter zonder succes. Een poging tot berooving van het lijk van Erzberger heeft niet plaats gehad. Dat (hot ook ditmaal weer om oon politlelkon moord gaat, ligt zóó voor do hand, dat zeker niemand' daaraan ook maar één oogenblik zou kunnen -twijfelen en de dader of daders zullen dan natuurlijk in do eerste plaats ge zocht worden onder die partijen, die Erziber- jper steeds in pers en redevoeringen als don grootsten vijand van Rijk en vol-k hebben aangeduid, en die tegen hem gestookt hebben op een wijze, die zéker alles overtreft wat aan politieke schendliteratuur ooit „dagewesen" s. Dat men officieel dezen moord' in alle krin gen ten scherpste zal afkeuren, is even zeker als dat men rechts en ook in een deel van Erzbergers eigen Centrumpartij een opluch ting zal gevoelen, die men wei tusschen de regels zal kunnen doorlezen, want de politicus rzberger heeft tallooze vijanden. Zelfs, en niet in de laatste plaats onder zijn mede katholieken en daartegenover betrekke- jjk weinig vrienden. Wachten wij af welke politieke gevolgen deze moord' zal hebben. De spanning tusschen links-radicalen en conservatieven neemt met den dag toe. Uit München komen steeds meer onrust barende berichten. Onder die omstandigheden 'kan Erzbergers plotseling gewelddadig einde er slechts toe bijdragen de wederzijdsche hartstochten te prikkelen. Wat het best blijkt uit de „Sozial. Korresp." van gisteravond, die schrijft: „Een nieuwe revolutie is In zicht. Men ver- gisse zich niet! De maait is vol. ,Nu weet ieder Duitsch arbeider zeer dui delijk, dat de 'beulsknechten van den wereld oorlog stelselmatig de leiders van de linker partijen vermoorden. „De gevolgen van den moord op Erzberger zullen voor Duitschland noodlottig zijn. De arbeiders pakt een koude maar duurzame haat tegen de ophitsers van rechts, die den moord op hun geweten hebben. „Nu Is de man dood, die de sterkste be middelaar was tusschen burgerij en arbei ders. „Zou dT. Wlr-th in Errirerger's geest ver der schrijden? Zoo ja, dan zullen de sluip moordenaars tot verdere schanddaden over gaan, zoo neen, dan staan Duitschland vree- selijke dingen te waohten. De moord op Erz berger is een signaal. Wij staan aan den vooravond van een ernstige, bloedige „Aus- eonandersetzung". (Hbl.). IERLAND. Het antwoord van Slnn Feta. Een brief van Lloyd George. Londen, 26 Augustus. Het antwoord van Sinn-Fein op het aanbod van de Britsche re geering is openbaar gemaakt. In de nota aan Lloyd George verklaart de Valera, dat de Dail Eixeann eenstemmig het aanbod heeft verworpen. De vertegenwoor digers van het Iersohe volk .kunnen zich niet vereenigen met de eischen, die, naar hij zegt, de Britsche regeering w-enscht op te leggen. In de eerste plaats verwerpt de Dail Eire- an als „fundamenteel ongerechtvaardigd" het principe, dat „de geografische nabuurschap van Ierland een toestand van subordinatie schept van Ierland's rechten aan de strate gische belangen van Engeland, zooals dit ze begrij.pt, en dat de langdurigheid en hard nekkigheid van de pogingen, die in het ver leden zijn aangewend om Ierland te dwingen, toe te stemmen in een vreemde heerschap pij, thans het berusten in die overheersching noodzakelijk maakt." „Als het recht op onafhankelijkheid van een klein volk verbeurd is, als een krachtiger buur zijn grondbezit begeert voor militaire of andere voordeelen, die het schijnt te be zitten, is er geen vrijheid meer bestaanhaar. Nederland en Denemarken kunnen dienst baar worden aan Duitschland, België aan Duitschland of Frankrijk, Portugal aan Spanje". Ten tweede verklaarde de Dail Erreann, dat het fundamenteel onjuist was „te spreken van een afscheiding van Ierland van een deel genoot, dat het niet aangenomen heeft, of van een verbintenis, die het niet op zich heeft genomen, na te komen". Vervolgens verklaart de Valera: „Wij ver langen ernaar, een eind te maken aan hei conflict tusschen Engeland en Ierland" en hij eindigt met de volgende zinnen^ die zwaar van beteekenis zijn en een verlangen naar verdere onderhandelingen uitspreken: „Op den grondslag van een ruim toe gepast principe van de regeering hij toestem ming van de geregeerden kan de vrede wor den verzekerd een vrede, die rechtvaardig en eervol zal zijn voor allen en vruchtdra gend wegens samenwerking, instemming en duurzame vriendschap. Ten einde over een diergelijken vrede te onderhandelen is de Dail Eireann bereid om zijn vertegenwoordigers aan te wijzen en, als onze regeering het voorgestelde -principe aan vaardt, hun volmacht te verieenen om met u te vergaderen en te onderhandelen over de toepassing in hij zonderheden.' In den brief, waarmee hij de Valera beant woordt, zegt Lloyd George, dat de Engelsohe regeering ten diepste door de Valera's brief is teleurgesteld. De Valera, zegt hij, schrijft alsof er nim mer een ontmoeting heeft plaats gehad, ter wijl er, sinds zes weken geleden de gedach tewisselingen zijn begonnen, drie maal een onderhoud zonder eenige voor-af gestelde voorwaarden heeft plaats gehad. De gedane voorstellen zijn gegrond op een volledige in stemmende overweging van de gezichtspun- ;en welke de Valera heeft te keninen gege ven. De regeering ging tot de uiterste grens van ïaar bevoegdheid in haar verlangen om de Britsche en Iersohe belangen met elkaar te verzoenen. De voorstellen gaan veel ver der dan alle voorgaande en zijn door de heele wereld als vrijgevig erkend. Zelfs in kringen, welke sympathie eetoond hebben voor de uiterste eischen der Ieren, beschouwt men ze als het uiterste wat het rijk redelijkerwijze kan aanbieden en als het uiterste wat Ier and redelijkerwijze kan eischen. De Valera's brief toont hiervoor niet de minste erkentelijkheid en Lloyd! George vreest, dat verdere onderhandelingen volsla gen nutteloos zullen zijn, zoolang er geen be paalde vordering is gemaakt ten opzichte van het aanvaarden van den 'grondslag. Bij het beantwoorden van de bewering van de Valera, dat de voorstellen Ierland tot dienstbaarheid zouden doemen, merkt Lloyd Georgo op, dat zij het in staat zouden stel len, Iedere spier en zenuw van zijn lichaam te regelen. Het zou, binnen1 de grenzen van Ierland vrij zijn in ieder opzicht van natlon- nale activiteit en uitdrukking en ontwikte- kenning van dien eisoh onderzllda, of dat wti als wij ons daartegen verzetten, het be lang van geografisohen en historische over- wegingen overdrijven om een recht tot over heersching over het Iersohe ras te recht- vaardlgon. Er is geen politiek principe, hoe duidelijk het ook zij, dat kan worden toege past zonder verband mot de beperkingen, op- gelegd door natuurlijke en historische feiten. Die beperkingen zijn even noodzakelijk als het principe zelf is voor het opbouwen van elk vrij volk. Het niet meer rekening houden daarmee zou de ontbinding met zich bren gen van alle democratische staten. Het is op deze elementaire gronden, dat wij de aandacht hebben gevestigd op het belang van de nabuurschap van deze twee eilanden, en van hun langdurige historische gemeenschap, niettegenstaande het groote verschil van karakter en ras. Wij gelooven niet, dat een blijvende verzoening van Groot- Brittannië en Ierland ooit kan worden be reikt, zonder erkenning van hun natuurlijken en liistorischen samenhang, die een volkomen politieke en economische scheiding voor bei den onuitvoerbaar maakt." In het eind van zijn brief merkt Lloyd George op, dat hij reeds had duidelijk ge- maakt, dat de regeering geen regeling kon besproken, die met zich zou brengen een mogelijke weigering door Ierland om de uit- noodiging te aanvaarden voor een vrij, ge lijkwaardig en loaal deelgenootschap in het Britsche gemeenebest onder één souverein „Wij zijn niet geneigd om' een oplossing to verhaasten, maar wij moeten er op wijzen, dat een verlenging van den huidigen stand van zaken gevaarlijk is. Hoewel wij mitsdien alle mogelijk vrijheid van tijd willen geven die de zaak van den vrede kan bevorderen! zoo kunnen wij toóh niet doorgaan met het wisselen van nota's. Het is absoluut nood zakelijk, dat ér een definitieve en onmiddel lijke voortgang wordt gemaakt naar een grondslag, waarop verdere onderhandelin gen toet succes kunnen worden ondernomen. Uw brief schijnt ongelukkigerwijs een dier gelijke voortgang niet) te toonenl Ik heb in dezen en voorgaande brieven overwegingen doen gelden, die de houding van de regeering moeten duidelijk mnVen bij' alle onderhandelingen, die zij begint. Als gij geneigd eijt te onderzoeken, in hoever deze overwegingen kunnen worden verzoend met 't streven, dat gij' vertegenwoor digd, zal het ons een genoegen zijn, U en uw collega's te ontmoeten."^ Londen, 20 Augustus. In do slotzitting van de Dail Eireaan vandaag te Dublin ia de Valera herkozen tot president van de Ier sohe republiek en) is het ministerie in zijn geheel herbenoemd. Hei voorstel tot het aan gaan van een leening van 20 millioen dollar in Amerika en een half millioen pond ster ling in Ierland ia aangenomen. ZWITSERLAND. Het 16de Internationale Congres tegen het alcoholisme. Men schrijft uit Lausanne (Ld. 23 Augus tus aan de N. Roti Grt. om.: Met een enormen optocht ia Zondagmid dag het congres geopend. Het was een prach tig gezicht de stoet met zijn kleurige vaan dels en zijn pittoreske kleederdrachten uit alle doelen van het land door de straten' van Lausanne te zien trekken. Het wekte herin neringen op aan den optocht 2 jaar geleden onder leiding van dr. van der Ven in Am. hem gehouden. Ook hier de forsche bóeren- mannen en -vrouwen in rijke en vaak bonte dracht. Voorop gingen de studenten van Ba zel, Bern en' Zürich te paard en in groot tenue, dan kwam het eere-oomité en vervol gens de eigenlijke stoet, de leden van al de Zwitsersche drankbestrijdersvereenigingen met hun schitterende vaandels. Het eerste vaandel was het eenige buiteniandsche en wel dat van de Nederlandsdhe Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudend e Dran ken. Een tiental muziekkorpsen luisterde den stoet op, die na een marsch van onge veer anderhalf uur halt hield te Monthenon en zich schaarde om het standbeeld van Wil lem TelL Hier werden twee korte, maar krachtige toespraken gehouden, een in het Fransch door Junod, uiteenzettend de dub bele beteekenis van de betooging, n.1. om de buitenlanders welkom te heeten en do Zwit sersche afschaffers op te wekken en aan te moedigen in hun strijd, en een in het Duitsch van Sehoenenberg. De officieele opening van het congres had den volgenden dag plaats in de prachtige, Vroeg-Goüsohe kathedraal. Het groote kerk gebouw stroomt onder klokgelui geheel en al ïT0!! rï011 *P66^ hot orgel het Zwitsersche volkslied, dat door allen staande wordt aan- ling van do nationaliteit. U meenen dat deze voorstellen volkomen uw wensch vervullen, dat het prinoipe van een bestuur bij toestemming van de bestuur den het leidende prinoipe van de regeling zal zijn. Dat prinoipe is het eerst ontwikkelt in Engeland, en is de voornaamste drijfveer van de vertegenwoordigende instellingen, die dat land voor het eerst heeft ingesteld. Dit Is door Engeland over de geheele wereld ver spreid, en het is thans het leven zelf van het Engelsohe gemeene best. Wij konden het Iersche volk niet hebben uitgenoodigd om zijn plaats in te nemen in dit gemeenebest op eenig ander principe, en wij zijn ervan overtuigd', dat wij daardoor het oude misverstand uit den weg kunnen ruimen eiv een duurzaam deelgenootschap vormen, dat even eervol voor Ierland Is als voor de andere volken die deel uitmaken' van het gemoenbest. Als gij cisch, dat Ierland zal worden be handeld als een afzonderlijke souverelne macht, die in geen verband staat tot de kroon, en geen verplichtingen heeft tegenover de zuster-naties van het gemeenebest., stelt fdj eisohen op, die de beroemdste nationale He den in de Iersche geschiedenis, van Grattan tot PameU en Redmond, met klem hebben ontkend." Lloyd George haalt gedeelten aan van uitingen van groegere Iersche leiders, om den omvang van 'hun eischen aan ite toonen, en vorklaar, dat de Engélscho regeering alles heeft aangeboden, wat zij vroegen, en meer. Dan vervolgde hij: „wij vinden tegenover ons slechts den exorbitanten eisoh, dat wij Ierland zullen erkennen als een vreemde mo gendheid. Het is spelen met woorden als men zegt, dat het principe van regeering bij toestem ming van de geregeerden dwingt tot de er Hij bespreekt den oorlog toeft zijn nasleep van ellende en1 demoralisatie, de ontwrich ting op economisch en poUtiek terrein, de veranderde sociale verhoudingen. In derge lijke omstandigheden Is het voor alles noo- dig dat de volken en regeeringen nuchter zijn om de gevaren te zien' en de middelen te beramen tot herstel. Immers het alcoho lisme Is een van de eerste factoren van de demoralisatie en de strijd er tegen vormt oen van de voornaamste elementen ter ver- hoogdng van het sociale, eoonomiache, lntel- leotueele en moreele peil van de buiteniand sche afgevaardigden toet zoo^n bizondore sympathie. ïmimers het betreft hier den strijd tegen een van de grootste geeselen van de menschheid. Nia pen rede van dr. Horoourd, den voorzitter van het oongresoomité, was het woord aan de afgevaardigden van do 28 buiteniandsche regeeringeni Prof. Slatemaker de Bruine voerde namens de Nederlandscho regeering het woord. 's Middags opende dr. Scharffenberg de rij van lezingen met een rede over het weten schappelijk onderzoek op het gebied van den alcohol. Hij wijst er op, dat er nog vele vra gen onopgelost zijn. In verband hiertoede bepleit hij de oprichting van een internatio naal wetenschappelijk instituut. De Dinsdagmorgen1 was gewijd aan de Elaatselijko keuze. Ónze landgenoot Don was ierbij de inleider. De overheid moet den par ticulieren-strijd tegen het alcoholisme te hulp komen, maar er dreigen 'gevaren als oppo sitie tegen en ontduiking van de wettelijke bepalingen. Naarmate deze maatregelen ech ter steun vinden in de volksovertuiging, in dezelfde mate worden de gevaren minder. En het beste middel om die overtuiging te weten Verkoop van schepen. Een „Roblnson Crusoe" uit Rusland.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6