Een vechtpartij. Omstreek» half een Zondagnacht poogden een tergoant en eon soldaat van de polltlo- troepen, die ln hnn ronde waren, indeHille laan te Rotterdam een veohtparty te beöin dlgen tUBschen burgers. Het gevolg hiervan was, dat het publiek, een 80 tot 40 personen, zloh tegen de militairen keerde en deze uit zelfverdediging genoodzaakt werden van hun gummistokken gebruik te maken Later heelt de sergeant ook zyn klewang moeten trek ken, terwijl de soldaat, na eerst vier schoten uit zijn karabijn gelost te hebben om schrik aan te jagen, een vijfde schot loste op een onbekend gebleven man, die zich met zijn dienstrijwiel, dat omgevallen was en waarop zich zijn dienstjekker bevo'nd, uit de voeten maakte. Een liefdesdrama. Een meisje doodgeschoten. Het geMt meegenomen. LUCHTVAART. Vliegongeval. HE BOEKVERKOOPER VOOR KINDEREN. (Naar Edmondo De Amlcis). Arme martelaar! lederen keer als lk rtjn winkel Intrad, moest ik om hem lachen, maar als Ik hem verliet, was ik vol bewon dering en modelijden. Zijn boekwinkel bevond zloh op don hoek dor vla Uiustl naast do stadsschool Norburto Roea, en niet ver van hem af woonde nog een andere boekverkooper, die hem zijn kleine klanten op sohelmsohe wijze trachtte te ontfutselen'. Voor hot zeer -grooto, maar niet ze-er zin delijke raam lagen allerlei schoolboekjea uitgestald, ©n daartuSsohen vele aantrekke lijke zaken voor do Jeugd, doosjes ponnen, stukken zoethout, toilon, ballon, potlooden, gekleurde prenten, toeken voorbeelden, ka lenders, postzegels, enz. Daarenboven vond men er eenlgo algemeen bekende werken, meestal in treurigen, verwaarloosden toe stand en een reeks goedkoope romans met veelkleurige omslagen, ten behoeve der kin dermeisjes, die de kleinen naar school brachten. De winkel' was klein en donker en op den achter,grond, tegenover de deur, was de toon bank, waarachter de boekverkooper en zijn vrouw, als achter een barricade, de aanval len der schoolbende afwachtten. Hij was een man van een vijftig jaar, klein en eenigszins hoog in de schouders, imet een bleek, baardeloos gelaat, prikkel baar, maar goedhartig, een echte brompot zou men zeggen, als men hem hoorde pra ten met zijn zware, grommende stem, maar inderdaad een voorbeeld van eindeloos ge duld. Ik herinner inij altijd den eersten keer, toen ik hem iets over zijn zaak moest vra gen even voor het aangaan der scholen, het uur waarin de kleine k-oopers elkander voor de toonbank verdringen. Ik zeide: „Een ver moeiend baantje, nietwaar?" De arme -man behoefde niets té antwoorden, drie ongedul dige klanten, wier kin juist boven de toon bank uitstak, gaven antwoord voor hem, ter wijl zij alle drie tegelijk op een deuntje zei den, alsof zij het op de stoep hadden afge sproken: 1. Geef mij een katerntje papier met blauwe lijnen, zonder kantlijn, een schrift, gelinieerd nummer drie, met de Tentoonstel ling er op, en een kroontjes-pen, maar pas op, dat ze niet spat, ik zal ze probeeren. 2. Ik wil een schrift, gelinieerd nummer twee met een geel omslag en het portret van de Koningin er op, een vel teekenpapier en een teekenpotlood van twee dubbeltjes, maar met een,' mooie punt er aan. 8. Voor mij een stukje stuf, van twee dub beltjes, maax erg zacht, dan nog een liniaal van een dubbeltje, en ook een groote prent met soldaten, om uit te knippen. .De boekverirooper kruiste de armen over de horst en zeide: Praat nu eerst eens eon voor een. Weer dreunden zij allo drlo tegelijk l«yt- zelM© lesje op. Toen riep hij zijn vrouw te hulp. Deze trok twee jongens achteruit, zoodot do derde al leen aan hot woord kon komen. Toon zo alle drie geholpen waren, wendde de hoekveikoo- per zloh tot mij met zijn klachten. Het grap pigste daarin was, da-thij over die dreumlsson sprak, alsof het volwassen personen waren. Het waren lui vol aanmatiging on zonder mochten1 de kinderen klndorom zijn, maar in den handel zou men hun allen veertig jaar geven. Hot waa eon afschuwelijk omlbacht, het zijne. Ten eerste maakte hjj maar een niet noemenswaardige winst en dan moest hij ooncurreeren tegen zijn buurman, die hem de helft van zijn klanten ontstolen had, door op ieder schrift een pen en een stuk vloeipapier toe te geven, zoodat hijizelf nu al genoodzaakt was er ook nog een plaatje bij te voegen; verder had- hij te doen met onwetende en onbeschaafde klanten, maar die zich nooit knollen voor citroenen lieten verkoopen, en doortrapte schavuiten waren als het op be talen aankwam, en wat de ouders aangaat, die vertoonden zich nooit anders dan met 't doel om de kleine en grootere streken -hunner kinderen te verdedigen; in het kort, hij had een ondraaglijk leven! -Daar heb je er weer zoo een! riep hij uit. Een aardig kereltje met een roode muts scheef op het hoofd naderde toonbank, en zeide: Een schrift van een dubbeltje, papier nummer twee. Heb je het dubbeltje? Het geldstukje vloog op de toonbank. Ben je wel zeker, dat het numimer twee is? Dat héb ik immers gezegd. Hier dan. Geef mij nu de pen en het plaatje. Daar heb je ze allebei. Ik wil ook nog een groot vel vloeipapier. Een groot- niet. Daar heb je een half vel. Dan neem ik mijn geld' terug. De boekverkooper zeide zacht tegen mij: Ziet u nu wel? als ik hem zijn zin niet Teef, vertelt hy het op school, en dan raak ik een half dozijn klant-en kwijt. Meteen gaf hij hem h°t groote vel. Z e o u rog vier groote ouwris. MARINEBERIOHTEN. MARKTBERICHTEN. UIT DEN OMTREK. Julianadorp. - Klappen zal ik je geven, onbeschaamde deugniet, riep de boekverkooper. Je zoudt mij -willen ultkleeden voor dat eone dribbeltje, hè? Maak dat je wegkomt, of ik schop je de deur uit! - Wat een dieven, niet waarl zeide hij tot mij, nadat hot kereltje zich uit de voeten had feinaakt. Maar dit wub nog nlots vergeleken >IJ andere dingen, die hem overkwamen. Er waren jongens, die helm kwamen IbedWefen; den vorlgen dag nog wan er een hij hein ge weest om te klagen dat hij niet, evenals ln een anderen winkel, een doosje pennen toe had gekregen hij oen schrift. Sommigen kochten schriften met te smalle lijnen, en ul« dó meester hun verbood die cahiers te gebruiken, wilden zil het met alle geweld verruild hobbon, al hadden «Ij er roods in geschreven, on sohroldon en schreeuwden zoo luidkeels, als hij hot weigerde, dat de monschon oo straat stil Weven staan. Er w©- ren er, die hot dribbeltje hun door hun vader gegeven aan ulevellen opsnoepten,, en hem kwamen smeeken hun credlet te verkenen, terwijl ze onder tranen vertelden, dat ze het geld vergeten hadh-r, dat het examendag was, dat ze stellig den volgenden dag zouden komen betalen; als ze echter het schrift 'beet hadden, kwamen ze niet meer terug. Eenige dagen later trof ik hein aan met een woedend gezicht. Hij had juist ruzie ge had met een vader, wiens izoontje hem voor vier schriften vier dubbeltjes schuldig was. U durft te zeggen had de vader ge roepen dat mijn jongen niet betaald heeft, maar ik weet zeker, dat ik hem vier keer een dubbeltje meegegeven heb! Doch ik heb ze nooit ontvanger Maar mijn jongen liegt nooit 1 Weet dus wel wat u zegtl Ik zal mijn maatregelen nemen! Hij was nog heélemaal buiten zichzelf, ter wijl- hij mij dit vertel-d'e, en toen juist op dat oogenlblifc een knaap aan de deur riep: Wi-lt u een postzegel van Bolivia van mij koopen? antwoordde hij niet al te vrien delijk: Stik. Het zijn rakkers, ging hij- voort- En die ouders! Kinderen van de laagste kiasse ko men) hier een leesboekje met prentjes koo pen. In hun verlangen om dadelijk den oli fant en den leeuw te zien scheuren zij de bladzijden met hun vingers open en den vol genden, dag komen de moeders bij mij en durven me zeggen: Wat hebtu mijn zoontje een slordig-boek verkocht, mijnheer. Wees zoo goed eens te zien, wat zij mij thuis hebben gebracht om te kaften! Hii toonde mij een leesboek, dat mij in Al» le prij» wordt gesteld f 25.—, 2e prü» f 10.— en 8e pry» f5.—. Anna Paulowna. Wlertagen. Burgerlijke Stand van Texel, van 27 Augustus t/m. 2 September. GEBOREN: Grietje, d. v. Meyer-t deWaard j en Grietje Bremer; Agatha Oorneüa, d. v. Jotannes Matheas Bakker en Trijntje Veeger. ONDERTROUWD: Wiebe van der Zee en Maartje van der Vlies; Albert Jobannes Keij- ser en Catharina Adriana Helena Breesnee. OVERLEDEN: Jaoob Geus, 77 jaar, we duwnaar van Pieter-tje Wuis; Pieter Keyser, 83 jaar, weduwnaar van Aagje Roeper; Neel- tje Bakker, 44 jaar, -gehuwd met Oornelis Kuy-ter. GEVONDEN en gedeponeerd ter secre tarie: 2 verschillen do huissleutels, een least kraag. Burgerlijke Stand van Callantsoog, gedurende de maand Augustus 1921. GEBOREN: Arie Nicolaas, z. v. J. N. Zeeman eni G. Kruisveld; Elisabeth, d. v. J. Biersteker en A. Bes. ONDERTROUWD: Gijsbertus Zwenger, 36 jr. en Geertje Hollander, 28 jr. Burgerlijke Stand van Wiei-ingen. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. Duitschland en onze valuta. Uit oen artikel in „In- en Uitvoer", van rar. J. P. O. Tetrode, directeur der Neder- landsche Bank, over den Nederlandschen gul den in heit -internationaal verkeer, knippen wy: Het schynt alsof de sterk 'gedeprecieerde valuta's der ons omringende landen meer en meer om een vast eigen laagtepeil beginnen te schommelen en hun uiteindelijk niveau gaan naderen. Een niveau dus da-t een geheel ander zal moeten zyn dan dat van de voor- oorlogsehe goud-pariteit. Mocht die sohyn werkeiykheid blijken te zijn, anaar meit zekerheid valt dit niet te zeg gen, slechts -tastend vindt men hier zyn weg, dan breekt de tyd aan voor die circulatieban ken, die voldoende goud, dat stuur by uitne mendheid der intex-valutarische koersen, in hun hand-en hebben weten te houden, dit aan te wenden ter verdere voorzichtige effening der -thans niet meer zoo hooggaande valuta- golven. De landen met de slechtste valuta's, in de allereerste plaats het Duitsohe ryk, vormen hierbij wel het grootste beletsel. Dat Ryk heeft een onverzadelijike behoefte aan dollars en vervolgens aan ponden ster ling en tracht deze te -kryigen zoowel langs den vóór den oorlog meest betreden weg van den export van rijn eigen artikelen, als door het zich verschaffen van oreddeten. Er zyn versohilende redenen, die het vaak -van groot belang doen zyn voor ons land de door Duitschland of door Duitsche kooplieden gevraagde credieten te verstrekken. Maar in dien de op deze wyze aan onze Oostelijke (naburen geleende Hollandsche guldens enkel zouden worden gebruikt tot aankoop van dollars, eventueel van ponden sterling, dan zou daardoor de Hollandsche grilden in waar devastheid, welke thans zijn groote kracht is, achteruitgaan. In het algemeen gesproken dienen derge lijke credieten te worden tegengegaan. - Gisterenavond heeft Bernard rich ge declareerd, sprak Emma opgewonden, en in zulke gevoelvolle, heerliike bewoordingen - Ja, ik weet het, antwoordde de liefheb bende vriendin; hjj heeft er uitstekend slag van, hé? Ik heb erover gedacht om stil te gaan leven en de zaak aan jou over te dragen, sprak de vader. - Waarom, vader? antwoordde zoonlief. U kunt er beet nog een paar jaar in -blij ven dan gaan we samen stil leven. lachen deed uitbarsten. Het zag er uit, alsof katten er mee gespeeld hadden) in een kolen* magazijn- En nu verlangen ze van mij, dat lk het weer in orde zal miakon en houden halsstar rig vol, dat ik het Jn dezen toestand verkocht Arme boekhandelaar! Ik bezocht hom nog dikwijls en- had gelegenheid al zijn kwollin* rte loeren kennen, t Winters brachten schoolkinderen do sneeuw dor straten moe in zyn winkel, 's zomers leegden zy voor de toonbank hun zakken en bedekten don grond met aardo. zand, plantjes en die ren: sprinkhanen en hagedissen, Met Kerst mi» kwamen zö brieven met plaatjes uit zoeken, iedere kooper zocht oen half uur, voor hy keus had gedaan on dikwijls brach ten zy eenlgo dagen later het velletje go- vlokt terug, xnet do boodschap, dat zo het thuis loelijk govondon haddenjl En met Nieuwjaar was hy genoodzaakt roohts en links kleine geschonken uit te doelen aan al de bengels die beweerden klanten te zyn. Met hun zessen tegelijk kwamen zy den win kel binnen, en als hij beweerde: „Ik heb je lui nooit_ gezien," hielden rij vol: Wij zijn hier het geheele jaar komen koopen1 Eindelijk joeg hy ze weg en dan stonden ze hem buiten uit te schelden, zoodat hij ein delijk weer achter zyn toonbank kroop, zuch tende: Ik ruim mijn zaak op! Zoo houd ik het niet langer uit! Ik ben opi Hij had ook wel eens zonnige dagen, maar ze warenl zeldzaam. Dan was hij zelfs in staat te erkennen, dat er ook nog wel enkele goede dreumossen gevonden werden, uitzon deringen op den regel. Dan zeide hij: ««MMlMHMMMÉiim De rijksambtenaar J. van B., die de mili tairen opmerkzaam maakte, dat een man uit het publiek hen met een revolver bedreigde, werd door dit publiek aangevallen en mis handeld. Hij moest de vlucht nemen met achterlating van zijn fiets, dia later bij de politie is terugbezorgd. Ook drie agenten zijn bij de vechtpartij betrokken geworden en hebben van hun sabels gebruik gemaakt om de menigte uiteen te drijven. Als een van de hoofddaders is tijdens het gevecht aangehouden de kantoorbediende L. O. M. uit de Bloemfonteinstraat, die tengevolge van sabelslagen op het hoofd en in het gelaat verwond was. Hy is in den politiepost aan de Kort® Hillestraat door een geneesheer ver bonden en heeft bekend zich aan de mishan deling van den soldaat der politietroepen, dis eenige slagen op zijn hoofd kreeg, en van den rijksambtenaar J. van B. te hebben schuldig gemaakt. Een van de politieagenten kreeg mede een paar vuistslagen in het gelaat. Zondagavond is te Blerik een 19-jarig meisje v. d. B wonende aldaar, toen zy zich met haar verloofde huiswaarts begaf, door dezen met een revolver doodgeschoten. Zy was ter stond dood. De dader, zekere J. wonende te Venlo, ging zich terstond by de marechaussee te Venlo melden én bevindt zich thans in hechtenis. Het lijk is naar Venlo overge bracht. Een inbreker die Vrijdagnacht te Hounslow inbrak by een bekend zanger, Poulton ge- heeten, nam met andere nuttige dingen ook diens valsche gebit mee. Des zangers sokken trok hij vermoedelijk over zyn schoenen aan en zyn glacé handschoenen over zyn handen om niet gehoord of nagespoord te kunnen worden. De zanger raakte echter in ernstige moeilijkheid omdat hij Zaterdag in het publiek moest zingen en nu geen enkele letter kon vormen, waarbij de tanden te pas kwamen. Gistermorgen om negen uur ia te Botter dam op de Kralingsche Plas het marine-vlieg tuig W 57 neergestort en gezonken. Het vlieg tuig werd bestuurd door off.-vlieger Broesder als waarnemer vloog mee de heer Zur Muhlen. De bestuurder kon door den damp in de lucht den afstand tot het wateroppervlak nietjnist schatten, waardoor zyn machine met den kop vooruit in het water schoot. Het vaartuig werd zwaar beschadigd. De vliegers bekwamen geen letsel. VISSOHERIJBERICHTEN. 8 Sept. 192L Aangevoerd door 35 kordera: 170 tongen p. stuk 0.60; 3790 middel-tongen p. stuk 0.30—0.40; 13O0 Meine tongen p. stuk 0.15; 43 tarbotten p. stuk 47; 50 roggen p. stuk 1.25; 40 kis ten zetsohol p. kist 1216; 166 kisten kleine schol p. kist 1.50—3; 160 kisten sohar p. kist 2.50—4; 8 kisten pietermannen p. kist 78. 6 Sept. 192L Niets aangebracht. 6 Sept. 1921. Vju. 8 uur niets binnen. li Tii'f mmmm HAVEN TE NIEüWEDIEP. S Sopt. 1921. Aangekomen ras Anwtordam en vertrokken naar Einden da Fineohe motorechoenor Walpue, zonder lading. 8T00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. B in tang, thuisr., pass. 4 Sept. Ouossant. Bengkalie, thuisr., arr. 8 Sept te ©uez. Celebes, v. Norfolk a. Java, vertr. 8 Sept v. Suez, Jan Pieterz. Coen, uitr., arr. 4 Sept te South- ampton. Kambangan, tihuisr., pass. 8 Sept. Perim. Oranje, uitr., arr. 4 Sept. te Port Said. Prins der Nederlanden, thuisr., vertr. 8 Sept v, G-en.ua. Sumatra, uitr., pass. 1 Sept Perlin. Jöhan de Witt uitr., vertr. 2 Sept v. Colombo, Prinses Juliana, thuisr., vertr. 2 Sept v. Colombo A mhnrii uitr., pasa. 2 Sept. Gibraltar. Rembrandt vertr. 31 Aug. v. Batavia n. A'dam. Roepat uitr., pass. 2 Sept. Ouessant Saparoea, uitr., arr. 1 Sept. te Newcastle. Rottordamsche Lloyd. Jacatra, uitr., arr. 4 Sept. te Londen. M-enado, uitr., pass. 4 Sept. Dover. Sitoabondo, thuisr., vertr. 4 Sept v. Marsoille. Tabanan, thuisr., vertr. 2 Sept. v. Padang (verb.) Bandoeng, arr. 8 Sept. v. R'dam te Batavia. Buitenzorg, uitr., vertr. 3 Sept. v. Suez. Djebres, vertr. 2 Sept v. Batavia a. R'dam. Madioen, thuisr., vertr. 3 Sept v. Colombo. Medan, arr. 3 Sept. v. Dublin te elfast Merauk-e, thuisr., pass. 2 Sept. Sagros. Palombang, uitr., pass. 3 Sept. Perim. Patria, uitr., pass. 3 Sept. Gibraltar. Rindjani, uitr., pass. 2 Sept Perim. Salatiga, uitr., pass. 2 Sept. Perim. Soerakarta, v. Melbourne n. Duinkerken, pass. 4 Sept. Suez. Tambora, arr. 4 Sept. v. Batavia te R'dam. Kawi, uitr., pass. 2 Sept. Perim. Malang, arr. 3 Sept. v. Leitih te R'dam. Insulinde, thuisr., pass. 1 Sept Aden. Kon. Hollandsche Lloyd. Bnabantia, thuisr., vertr. 4 Sept v. Lissabon. Drechterland, uitr., vertr. 4 Sept v. O-porto, Rijnland, uitr., arr. 4 Sept. te Montevideo. Salland, v. A'dam n. New-York, pass. 6 Sept. Lizard. Zaanland, vertr. 3 Sept v. New-York n. Boston. Zeelandia, arr. 2 Sept. v. A'dam te Buenos-Ayres. Liinburgia, uitr., vertr. 2 Sept. v. Vigo. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau, vertr. 3 Sept. v. Oolon n. Puerto Colombia. Prins Frederi-k Hendrik, arr. 4 Sept v. A'dam te Hamburg. Van Rensselaer, arr. 4 Sept. v. A'dam te Hamburg. Crynss-en, thuisr., pass. 4 Sept Terceira (Azoren) Helder, uitr., arr. 2 Sept te Callas. Jan v. Nassau, arr. 5 Sept. v. Hamburg te A'dam. Stuyvesant arr. 4 Sept v. Hamburg te A'dam. Venezuela, uitr., paas. 2 Sept. Flores (Aizoren) Medea, vertr. 31 Aug. v. Kigston (Ja.) naar Port au Prince. Aurora, vertr. 2 Sept. v. New-York n. Haïti. Prins der Nederlanden, vertr. 30 Aug. v. Curacao n. New-York. Kon. Paketvaartmaatschappij. Roggeveen, arr. 3 Sept v. Java te Sydnoy. Siaoe, v. R'dam n. Java, vertr. 2 Sept. Suez. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Galihaa, vertr. 31 Aug. v. Shanhai n. A'dam. Patroclus, v. Batavia n. A'dam, arr. 1 Sept. te Suez Tan tal us, v. A'dam n. Batavia, pass. 4 Sept. Perim. Cyclops, v. Japa n. R'dam, arr. 30 Aug. te Singa pore. Sarpedom, arr. 80 Aug. v. A'dam te Batavia. HollandAmerika Lijn. Burgersdijk, vertr. 3 Sept. v. New Orleans n. R'dam Eemdijk, v. d. Pacifioknst n. R'dam, arr. 4 Sept. te Lomden. Rotterdam, vertr. 8 Sept. v. New-York n, R'dam. Rijndam, arr. 8 Sept. v. R'dam te New-York. Vèchtdiik, v. R'dam n. Baltimore, pass. 6 Sept. Lizard. Warszawa, arr. 5 Sept. v. Darnzig te R'dam. Veahtdijk, vertr. 8 Sept. v. R'dam n. Baltimore. Holland—Australië Lijn. St. Albama Abbey, thuisr„ pass. 4 Sept. Gibraltar. Inalvolio, uitr., vertr. 3 Sept. v. Antwerpen. Orsro, uitr., arr. 2 Sept. te Colomlbo. Ardover, vertr. 1 Sept. v. Alibany n. R'dam. HollandBritsch-Indië Lijn. Tambora, uitr., vertr. 3 Sept. v. Colombo. Ridderkerk, uitr., arr. 1 Sept. te Kurradhee. HolL O.-Azië Lijn. Toisari, arr. 5 Sept v. Bramen te A'dam. Alohiba, vertr. 3 Sept v. A'dam n. Hamiburg. Aloor, arr. 4 Sept. v. Hamburg te R'dam. Boeroe, uitr., pass. 8 Sept Perim. Tjimanoek, arr. 80 Aug. v. Yokohama te Kobe. Brielle, thuisr., vertr. 8 Sept v. R'dam n. Hamburg Holland—Zuid-Afrik» Lijn. t Jagerfontein, uitr., arr. 8 Sopt. te Eaet-L/ondou. Holland ()<>«t-Afrika lijn. Merourlus, arr. 1 Sept v. A'dam te Kllladtrd. HollandWeet-Afrika Lijn. Poseidon, uitr., arr. 81 Aug., te Dakar. Saturnue, thuisr., vertr. 81 Aug. v. Lae Palmfli. Java—New-York Lijn. Pak Llng, v. Batavia n. New-York, paos. 4 Sept. Gibraltar. Bewean, v. Nerw-York n. Java, pees. 4 Sept. Perim. Samaruida, arr. 31 Aug. v. Java te New-York (verb.) Stentor ,v. New-York n. Java, pass. 2 Sept. Gi braltar. Salabangika, v. New-York n. Java, arr. 1 Sopt. te Sabang. Java Pacifio Lijn. Tjimanoek, v. San Framcieco n. Java, vertr. Sept. v. Yokohama. JavaBengalen Lijn. Ceram, vertr, 1 Sept. v. Java n. Calcutta. Java—China-—Japan Lijn. Tjdbodas, arr. 2 Sept v. Batavia te Shanghai. Hr. Ms. „Gelderland". Hr. Ma pantserdeksöhip Gelderland, comman dant kapt. ter zee EL J. Albarda, ie Zaterdag middag te Rotterdam aangekomen ter begroeting van het Maandag verwacht wordeinde eskader van de Britsohe vloot en heeft op stroom aan boei 8 ligplaats genomen. Te Haarlem is overleden; 60 jaar oud, de heer L. A. Roijen, gep. kapt. luit. ter zee, ridder in de orde van Oranje Nassau. De luit/ter zee 2e kl. R. A de Zeeuw wordt 8 Sept. a.s. a. b. Hr. Ms. Zeeland geplaatst De luit. ter zee der 2o kl. R. A. de Zeeuw van den Radiodienst der Marine te Amsterdam wordt 9 Sept. 1921 geplaatst aan boord van Hr. Me. Zeeland. Off. van adm. Ie kl. G. P. van Sijpveld is over geplaatst aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Vlis- singen, ter vervanging van cff. van adm. le kl. L. Hollaar, die ter beschikking ie gesteld. De nieuwbenoemde off. van adm. 3e kl. J. P. Scheepmaker wordt 12 diezer to Nieuwediep ge plaatst aan boord van Hr. Ma artillerie-inistructi-e- schip Gelderland. BROEK OP LANGEND-UK, 5 Sept. 1921. Blauwe aardappelen 620—8.30, grove uien 9.9010.50, drielingen 8.309, nep 920— 9.80, bas-peen 10—3.80, roode kool 1.606.70, kleinere 1.20—3.60, gele kooi 6.90—8.90, klei nere 4.60—(5.50, witte kool 5.508.10, kroten 6.20, alles per 100 K.G.; bloemkool 9.3014, id. 2e srt. 1.60—6.30 per 100 stuks. PURMEREND, 6 Sept 1921. 13 stapels fabriekskaaas p. 60 K.G. 81, R.M. 84; 46 stapels boerenkaas p. 50 K.G. 8" 86; 5 stapels commlssier p. 60 K.G. R.M. ■stapels Goudsdhe p. 50 K.G. R.M. 71; 1UI8 K.G. boter p. K.G. 2.90—3; 847 runderen: 43Q vette p. K.G. 120—1.70; 868 melke en gelde 350750; 49 stieren; 20 paarden 200400; 49 vette kalveren p. K.G. 2—2.30; 19 nuchtere idem, slacht 25—62.60, fokkerij f 25581 365 vette varkens p. K.G. 1.16—128; 67 magere id- 36—60:254 biggen' f 18—80; 904 schapen 85 62; 990 lammeren 20—89; kipeieren p. 100 stuks 13—14; 400 zak appelen 1—6; 200 zak peren f 2—10. J.l. 2 Sept. vergaderde de Harddraverij- vereenlging alhier in het lokaal van den heer Vader. De voorzitter, den heer Jn. Kossen opende de vergadering met een hartelyk woord van welkom en betreurde het, dat er zoo weinig leden waren opgekomen. Door de heeren Minnes en Hoornsman werden de rekenings nagezien en in orde bevondep. Het nadeelig saldo bedraagt f26.20, hetwelk de voorzitter een groot bezwaar noemt. Besloten werd de contributie per. postwissel te Innen. Zoo mogelijk zal den 18 Sept. a.s. de Harddraverij worden gehouden. Wordt besloton te handltAppen. Met do harddraverij wordt het inleggeld voor de niet-leden f 1.— en voor leden niets. Uitslui tend paarden uit den Polder het Koegras mogen mededraven. Wordt beBloten om naar keus te laten rijden onder den man of met paard en kar. Tot en met 18 September zul len de inschrijvingen voor de harddravers geopend zyn. Als starter wordt gekozen de heer S. Eriks en tot diens plaatsvervanger de heer C. Kant. De commissie en starter zullen handicappen. Tot keurmeesters worden gekozen de heeren C. Minnes, A. Hoornsman, A. Speur, A. Noot, J. Slikker en G. Bijvoet Daar de rondvraag niets oplevert, wordt do vergadering onder dank gesloten. Zondagmiddag 4 Sept. j.l., had alhier onder begunstiging van prachtig weder en belang stelling van veel publiek, voor het lokaal van den heer K. Knynsberg, ringrjjden op fietsen plaats, waarvan als uitslag kan worden ver meld i le prijs, de heer K. Jongejan2e prijs, de heer O. Looijenstein3o prys, mej. Tr. Langendyk j 4e prijs, de heer P. Schilderman 5e prys, de heer C. Jongejan6e prijs, C. v. Zandwijk. De prijzen bestonden in contanten, t. w. 8 gld., 5 gld., 3 gld., 2 gld., 1 gld. en 50 ct, Na afloop had een druk en gezellig bal plaats, wat gelukkig door geen wanklank werd gestoord. Wegens voortdurende ongesteldheid van den heer J. B. Tym, hoofd der O. L. School te Hippolytushoef is door B. en W. tot tydelyk onderwijzeres benoemd mej. F. Berghuis— Eekma alhier, welke hare benoeming heeft aangenomen en reeds in functie is getreden en daardoor gaan de schoollessen tot groot genoegen wederom geregeld door. Door het Centraal Comité van Stemopneming is tot lid van den Gemeenteraad (vacature S. Mostert Jbz.) benoemd de heer N. C. de Vries (vryz.), te Westerland. Met deze benoeming is de lijst der Vrij zinnigen ten einde. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben afwijzend beschikt op de reclames tegen een te hoogen aanslag in den Hoofdelyken Omslag van de hseren N. Bakker Sz., C. Verfaille, O. L. Wiegman, J. Mostert en B Kaleveld. Men deelt ons mede dat geen dezer recla manten in de gelegenheid zyn gesteld hun bezwaarschrift nader toe te lichten, zoodat, waar Ged. 8taten het hoogste beroepscollege zjjn om te reclameeren, alle reclamanten er zich by kunnen neerleggen. De Ex-Kroon prins was in dit opzicht gelukkiger dan onze eigen burgers. Toen de Kroonprins voor de le maal in den H. O. door den Raad werd aangeslagen keurden Ged. Staten het kohier van aanslag goed en toen kwam de Kroon welke de aanslag vernietigde en voor de 2e maal toen de Kroonprins by Ged. Staten tegen zijn aanslag in den fi. O. in beroep kwam, beschikten zij gunstig. Wat staat die Kroonprins by onze hoogere autoriteiten alzoo goed aangeschreven, en toch zouden wy arme, nederige Wieringers, wat zyn leven en positie betreft, niet met hem willen ruilen. Honui soit qui mal y pense. Over do maand Augustus 1921. GEBOREN Gerardus, z. v. C. Keyzer en M. C. Rumpi Anna. d. v. Alb. Duijnker en A. Bakker. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: A. A. Musch en P. Kuyt'; Jb. de Ridder en N. TysenE. Lont en G. BaysF. Doesburg en R. Lont. OVERLEDENJohannes Beukema, oud 58j., echtgen. van E. Halfweegte Amsterdam Albertus van 't Hof, oud 5 w., z. v. A. H. J. van 't Hof en W. J. Bladoverleden te Alkmaar Simon Mostert, o"ud 45 J., echtgen. van Antje Snooy. Er zyn er wel by die een hart hebben; sommige jongens koopen boeken on papier voor arme makkers, die het kunnen betalen. Een zevenjarig kereltje gaf verleden week aan een bedelaar het geld, waarmee hy voor zichzelf iets had willen koopen. Drie Jaar ge leden kwamen drie jongens nlt de tweede klas my een bouquetje bloemen brengen. Het zyn niet allemaal booswichten neen hoor I Maar toen lk den volgenden dag terng kwam, ontkende hy weer de eervolle uitzon deringen het geheele opkomende geslacht was door en door bedorven. In Juli sloot hy zyn winkel, zyn gezondheid had te veel ge leden, hy zou nog slechts eenige maanden kunnen leven. Het laatste tooneel. dat ik ln zyn winkel bywoonde, was onbetaalbaar. Een leerling van de vierde klasse kwam binnen Hy had een ondeugend gezicht, en '1<* boek"kenner fluisterde mü 'oe: Die komt «en streek uithalen. Zy kénden elkander, want zy hadden den vorlgen dag woordon gehad over een spons. De knaap legde een dubbeltje neer en zei: Geef my oen prent met beesten. De ander keek hom zydelings aan, om te onderzookon of er ook oen boleodlglng onder dl© vraag ttohool, maar het ven^o bleof heol. ernstig. De boekverkooper keerdeelehom, teneinde de plaat te zoeken, maar verloor Rijn vyand niet uit het oogi hy legde de pront voor hem neer, I» er een ezel op? vroeg het ventje. Do ander trilde, maar «weeg vol waardig heid. De jongen nam de prent en ging weor Toon draalde de goede man hot duobelljo om on om, „want,1' zsldo hy, „gom» smeren zy er vuil aan." Toen keek h|j op don grond «som» leggen ie er voetzoekers neer," verklaardo hy. Daarop wierp hy een blik op de toonbank van voren. „Ze hebben daar wol eens eon ezelskop van rood papier tegenaangeplakt, terwyi lk my omgekeerd had en kwamen dan in troepen voor de deur schreeuwen en tieren." Daarna ging hy even naar buiten zien en ver klaarde geruststellend: „Ook niet tegen d.e ramen gespuwd." Na een poosje scheen hy weer een boos vermoeden te hebben en keek nog eensnaar buiten. Ze sehryven wel een» op de stoep met kry't: Dief van een boekverkooper en dat is natrauriyk niet goed voor de zaak. Begrypt u nu wat voor een leven ik leid? Even later maakte hy zich driftig op een klein kereltje, dat twee potlooden en voor vier stuivers prentjes gekocht had en nu ver langde, dat mynheer aan de beide potlooden twee punten zou siy'pen en al de plaatjes voor hem opplakken op een vel papier. Tegen het eind van Juni sag ik hem weer eens óp straat staan, tegen dat de school uit ging stil en peinzend staarde hy op de nood lottige muren, waarbinnen zooveel boosdoeners, zooveel onbeschaafde eischer» van toegiften, de plagen van *yn leven, besloten waren. Ik naderde hem Juist, toen de bende te voorschyn kwam en naar balten stormde. Het scheen my toe, dat dit heeriyke schouwspel, ook hem niet geheel onverschillig liet, en dat er een uitdrukking van sympathie te lezen lag op zyn gefronst voorhoofd. Mooi, nietwaar! zeide ik. Ja, Ja, om zoo te zien is het wel aardig... antwoordde hy met zyn bromstem, die toch iets zachter klonk dan gewooniyk, maar, in zaken, mynheer, in den handel, daar leert men ze pas kennen Meteen keerde hy zich om en ging zyn folterkamer weer binnen. (Rott. NwsH 4

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6