LUX Het Meisje van hiernaast NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hoe het komt dat wollen goed krimpt Eerste Blad. VOLHARDING'» ZOET EN ZWART ROGGEBROOD No. 5451 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1921 49e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER; 0. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 20 Intero. Telefoon 50 IERLAND. De onderhandelingen met Slnn Feln. Londen, 6 'Sept. De ongunstige kritiek op De Valera's brief in kringen,-die totdus- ver duidelijke sympathie voor hem aan den dag legden, neemt toe in- omvang en kracht. Hij heeft, volgens de „Manchester Guardian", de ,d>aily News" en andere bladen, aanmer kelijke bezorgdheid! en neerslachtigheid in Ierland1 zelf verwekt. 'Gematigde Sinn Feiners willen toegeven, dat hij het recht heeft om te trachten zooveel mogelijk uit de onderhandelingen te slaan, maar beseffen, dat zijn onverzoenlijke hou ding en aanvallende toon de regeling ernstig in gevaar brengen. Dit gevoel spreekt duide lijk uit een onderhoud met Sir Horace Plun- kett. een van de voornaamste en meest voor uitziende Ieren. Hij eischt het recht op van de minderheid in net Zuiden om medezeg genschap te hébben bij de beslissing en vraagt, dat het volk van Zuid- en West-Ier- land gelegenheid krijgt, uit te maken, of het aanbod van de regeering al of niet aanvaard moet worden. De correspondent van de ,£>aily News" seint uit Dublin: De diplomatie van De Va lera ondervindt ernstige critiek zelfs bij de meest overtuigde Sinn Feiners, die vinden dat hij te veel vraagt. 4 De bladen hopen nog op een [bevredigende oplossing van het geschil tusschen Engeland en Ierland en tmeenen, dat de kwestie een wereldkwestie kan worden, al naar de oplos sing uitvalt. De „Action Franqaise" vergelijkt de ver houding tusschen beide landen met die tus schen Pruisen en Silezië en Engeland's po sitie aan het kanaal van Sint George met die van Frankrijk aan de Oostgrens. Met spanning ziet men in Engeland het besluit van d'en kabinetsraad te Inverness, in de Schotsche Hooglanden, tegemoet. Het openbaar debat over de Iersche kwestie kan nu wel voorioopig als gesloten beschouwd worden, want het pulbliek is vermoeid van de argumenten over en weer. De Valera, die een laatste poging heeft gedaan, om het goed recht van zijn standpunt te bepleiten, verwijt de Engelsche regeering camouflage, maar uit zijn eigenlijke bedoelingen wordt evenmin iemand' wijs. Het eenige wat duidelijk is, is, diat hij het onderste uit de kan wil hebben en misschien taeer dan er in de kan is. Het maakt den indruk, dat hij geen open oog heeft voor het feit, dat het gaat om een vrede, die een einde moet maken aan een eeuwen langen strijd tusschen de twee landen, en dat de vrede alleen toch kostelijk genoeg is, om niet alles in eens te willen begeeren. Al® de Boeren te Vereeniging den dominion-status verlangd hadden, zou er aan den bitteren oor log geen eind' zijn gekomen. Zij namen ge noegen met de kroonkolonies en kregen den hoogeren status pas later. Moeten de Boeren er rouwig om zijn, dat zij toen niet doorge vochten hébben of zal men erkennen, dat de strijd, die zonder uitzicht op een volledige overwinning verder gevoerd ware, achteraf nutteloos geweest zou zijn en alleen belet zou hébben, dat zij zoo spoedig al een dominion kregen. Het is niet aan te nemen, dat Zuid'- Ierland Engeland met de wapens zijn wil kan voorschrijven. Als men zich nu op het succes van geweld wil beroepen, vergeet men, dat de toestand zooals hij was een verwaten Engel sche rëgeerlng niet tot haar aanbod' had kun nen dwingen. Het verlies, dat de strijd aan goed en bloed meebracht, kwam hoofdzakelijk ten laste van het Iersche volk. De „Manchester Guardian", die het geweld tegen de Ieren nooit heeft goedgepraat, kenschetst het Engelsche aan bod als „het groote en van staatsmansinzicht getuigende initiatief van de Britsche regee ring". Als de vrienden van de Iersche vrij heid het aanbod in dat licht zien, is het dui delijk, dat De Valera, zoo hij in zijn wrok kende houding volhardt, met sympathieën, die voor de Ieren zedelijke waarden zijn, speelt. De Engelsche regeering zal, volgens de algemeene verwachting, de onderhandelingen niet voor afgebroken verklaren. De aanhan gers van ;Sinn Fein hebben alle redien om te bedenken'wat het alternatief is, indien hun leiders ze tot mislukking brengen. De Valera die zegt dat hij zuivere boter wil en geen regeeringsmargarine, zou het Voorioopig met mélange kunnen p robeeren en.de rest aan de evolutie overlaten. De Kabinetszitting te ïnveness. Inverness, 7 Sept. Hedenmorgen Is de ge wichtige kabinetszitting geopend, ter bespre king van het Iersche antwoord. Duizenden toeschouwers verdrongen zich in de straten en juichten Lloyd George uitbundig toe, die bij den koning had ontbeten en gedurende twee uren met hem had geconfereerd. Ge- mel wordt, dat Lloyd George de noodzake lijkheid heeft betoogd van het voorzetten der onderhandelingen. De besprekingen hadden in hoofdzaak betrekking op het stellen van een tijdsduur aan Sinn Feln voor de aan neming of verwerping van het regeerings- aanbod. Het regeeringsantwoord werd met algemeene stemmen goedgekeurd en over handigd aan den Sinn Feinkoerier, die on verwijld naar Dublin vertrok. De tekst van het antwoord zal morgen bekend worden ge maakt. DUITSCHLAXD. Berlijn en MQnchen. Beieren zal, naar de N. Rott.. Ct. meent, vermoedelijk de onderhandelingen! met de rijksregeering hervatten over de afschaffing van den staat van beleg, die daar een mid del is gebleken» om den partijen van links dwars te zitten en men denke aan den moord op dr. Gareia sommige leiders vo gelvrij te maken. De moord op Erzberger, die een kopstuk was van het katholieke cenr trum, moet het katholieke Beieren tot be zinning brengen. Het is al erg geifoeg dat op aanplakbiljetten te Mümohen den ver moorden staatsman vuil nageworpen is. Men zal inzien dat het nu mood genoeg la Beieren is bij de groote ineenstorting op het einde van den oorlog voorgegaan met het uitroepen van de republiek (op 8 Novemiber 1918), miaar heeft later het bolsjewistische interregnum gekend en de herinnering daaraan heeft het tot een gesoMktenj haard gemaakt voor de overplanting van reactio naire denkbeelden] uit het Noorden. Zoo heeft ooft in Hongarije de bolsjewistische tusschenregeering van Bela Kun den bodem omgeploegd voor het zaad van de reactie. Het tonicum, dat de rijksregeering gekregen heeft door de gewelddaad tegen een staats man van de middenpartij,kan nog gerulmen tijd nawerken. In elk geval spreken de be windvoerders te Berlijn vastberadener dan zij in lang gedaan hebben. In zijn rede voor leden' van het centrum: te Berlijn heeft de rijkskanselier Wirth Erzberger gezuiverd van den smaad waarmee hij overstelpt was en onder geestdriftige toejuichingen aan de reactieden oorlog verklaard. In dezelfde ver gadering wiesch Pfeiffer, een ander woord voerder, Erzberger schoon van het verwijt, dat hij den wapenstilstand geteekend' had, door eraan te herinneren hoe hij er bij was geweest dat Hindenburg die generaal Groe ner naast zich had, Erzberger bedankt had THANS KUNT U LEEREN HOE DIT VOOR ALTIJD TE VERMIJDEN Wol verschilt geheel van alle andere weefsels. In de keuze van Uw zeeppre- paraat en in Uw behandeling van het goed ligt het geheim van het welslagen van het wasschen Uwer wollen stoffen» De gevoeligheid van wollen weefsels voor alkali, en voor temperatuursver anderingen, alsook boenen, zijn de oo> zaken van het krimpen. DKLEVER'S ZEEPMAATS CHAPPIJ» VLaar dingen. Doet wol volstrekt niet krimpen voor den dienst diert hij met hef op zich ne men van de ondankbare taak aan hun vader land 'bewezen had. Wie de geschiedenis uit die dagen kent, weet trouwens diat het leger bestuur begin November 1918 het eenige heil zag in hef staken der vijandelijkheden, om dat mleni op het einde van zijn krachten ge komen was. Een later geslacht in Duitsch land zal Matthias Erzberger stellig alge meen rechtvaardiger beoordeelen. Beleren moet, zooals voorspeld is, In elk geval den weg van hef compromis op, want de Los-van-Berlijn-beweging kan, hoe verlokkelijk zij ook moge lijken vanwege de aangeboren antipathie van een echten Zuid- duitscher tegen Pruisen slechts tot ver brokkeling enj verzwakking van het rijk lel den. Naar verluidt, zou de uitweg gekozen worden, dat de Beiersche regeering zich tegenover Berlijn verbindt, om bij eigen verordening den staat van beleg al te schaf fen. Intusschen blijft de toestand gespannen. De bladen van de uiterste rechterzijde in de Beiersche hoofdstad doen hun uiterste best om de Beiersohe regeering tegenl die van Berlijn op te hitsen. De stemming in de Dultsbhe hoofdstad schijnt bovendien nogal zenuwachtig te zijn. De bladen beweren dat men In regecrlngs- krlngen den toestand als „zeer ernstig blijft beschouwen" en de Mtlnchen-Augsburger Abendzeitung schrijft, dat het Beiersche ka binet nog steeds vastberaden besloten is de zelfstandigheid van Beieren tegen elke In menging van het rijk te verdedigen. Varf een afscheiding van BelereH van het rijk wil de Bayerischer Rurler niets weten, Het blad meent voor hef overige, dat de twee socialistische partijen zich eindelijk hebben verzoend om de rijksregeering te steunen en de Beiersche zelfstandigheid geheel te on dermijnen. De Münéhen-Augéburger Abendzeitung schrijft nog: Wij laten ons in Beieren niet verbolsjewieken. Wij laten ons niet de rest van ons staatsgezag ontnemen, want dat zou beteekenen dat wij ons ia een tweede revo lutie lieten meesleepem. Van een aftreden van den imlnister-pre sident von Kahr schijnt volgen» het Acht Uhr Abendblatt geen sprake te zijn. Het zegt dat twee dingen echter vast staan, na melijk dat de staat van beleg niet zal worden opgeheven en dat de Mllnchen-Augsburger Abendzeitung niet zal worden verboden. Volgens deni oorrespondent van de Deut sche Allgemelne Zeltung te Munchenj héb ben de Beiersche gedelegeerden instructies gekregen, dieohgeveer als volgt kunnen won den samengevat: De Beiersche regeering blijft op het standpunt staan, dat de staat van beleg althans voorioopig gehandhaafd moet blijven. De nieuwe opjroerige beweging onder het volk, welke door de toenemende duurte wordt veroorzaakt, maakt de ophef fing van den staat van beleg op dit oogen- blik uiterst moeilijk, de rust en veiligheid van het land staan op het spel. De Beier sche staats-oommüssarisseni deelen deze op vatting, hetgeen la gebleken in een zitting, die zij gisteren ter bespreking van den toe stand hebben gehouden, een zitting, waar aan ook regeeringsvertegenwoordigens heb ben deelgenomen- Ook van een] politiek standpunt uit schijnt het met aanbevelens waardig den staat van beleg op het oogen- blik op te heffen. Omdat zulks belangrijke binneniandsche politieke gevolgen in Bede- ren zou kunnen hebben en] d» regeering»- ooalatie ln gevaar zou kunnen brengen. De verkiezingen voor den Landdag zouden bo vendien ernstig worden bedreigd, terwijl de geheele beweging eeh uiterst radicaal ka rakter zou kunnen krengen. De Beiersche delegatie zou er uitdrukkelijk op moeten wijzen, dat de uitvoerende macht en de po litie onder de leiding der Bedersche autori teiten moeten blijven staan. De Beiersche delegatie zal dus moeten zeggen wat de Beier sche regeering wil en wat ze niet wil. Zij zal er uitdrukkelijk op moeten wijzen, dat de Beiersche regeering nooit haar toestemming tot uitzonderingswetten zal verleenen, indien deze zich niet in gelijke mate tegen alle par tijen richten. Van haar kant zal de Beiersche regeering niets ondernemen wat als een breuk van trouw tegenover het rijk zou kunnen worden beschouwd. Het Duitsche milliard. Parijs, 6 Sept. De besprekingen over de herziening van de financieels regeling van 18 Augustus zijn gisteren begonnen met een brief van Briand aan Carfon de Wiiart. Daar in betoogt Briand, dat Frankrijk geenszins de Belgische voorkeur op 560 millioen van het eerste Duitsche milliard betwist, maar de toekenning van de overschietende 450 mil lioen ter dekking van de Britsche bezettings- kosten niet erkent. Daarbij redeneert hij, vol gens het „Journal", aldius: niemand heeft het recht te beséhikken over het milliard', dat vóór 81 Augustus door Duitschland is gestort. Artikel 6 erkent het voor de helft als waar borg voor die rente der eerste afdeeltng der obligaties van Duitschland ter betaling van de 182 milliard geëischt. Het verdrag van VersaUles en de overeenkomst van Spa (heb ben België de voorkeur op ongeveer 2 mil liard toegekend. Het eerste Duitsche milliard moet geheel ter schadevergoeding dienen. Aan Engeland zal' Frankrijk vragen: Waarom vraagt ge niet rechtstreeks aan Duitschland terugbetaling der bezettingskosten en hébt ge toegestemd in het niet uitvoeren door Duitschland van zijn verplichting om voor 1 Mei 1921 de 20 milliard te betalen, die voor de vergoeding van bezetting en bevoorrading zouden bestemd zijn- De Fransche minister van financiën, Dou- mer, zal zich Vrijdag naar Engeland begeven ter besproking van een herziening der finan cieele regeling. Of dit gemakkelijk zal gaan, valt te bezien; de overeenkomst heeft hij reeds vroeger geteekend, terwijl hij nu de houding van vrager aanneemt. Hij moet Horne's gunst niet te duur koopen. Met België zal hij het gemakkelijker eens worden, nu men den Belgischen voorrang niet betwist. Frankrijk zou voor het verwoeste gebied ln de tweede plaats voor het herstel ln aanmsridng moeten komen, gelijk Keynea erkent. De „Liberté" meent, dat Horne het oog heeft op de voort durende repreciatie van de mark en de on heilspellende speculatie ln Duitschland. Als het schip gaat zinken, verlaten de ratten het. Keynes voorspelt Dultséhland's bankroet voor het volgende Jaar. In dit geval, aldus betoogt de „Temps", zal Engeland, maar noch Frankrijk, noch zélfs België schadeloos wor den gesteld. Frankrijk heeft het recht tot Enigeland te zeggen, omdat dit onderstelt, dat het acooord van Londen niet zal worden uit gevoerd: wij moeten de conventie van 18 De hevige jeuk en stekende pijn moeten spoedig zwichten voor Foster's Zalf door haar verzachtende, heelende en antiseptische eigen schappen Foster's Zalf helpt ook uitstekend bij jeukende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prijs f 1.75 per doos, alom verk rijghaar. FEUILLETON. Naar liet Engelsóh van RUGBY M.-AYRES door W. J. A. BOLDANUS JR. 18) „O, ik zeg tegen u niet vaarwel," ant woordde zij.'„We wonen zoo dicht bij elkaar, dat lk u dikwijls genoeg zien zal." Na Don liep zij het bordesje «f en ik zag hoe zij haar hand door zijn arm «tak, toen zij samen het tuinhek uitgingen. Ik liep langzaam terug; het kwam mij zoo typisch voor, dat ik er totdusverre nooit aan gedacht bad, hoeveel ik door mijn on- versohiiligheid voor vrouwen verloren had. Nooit had Óen meisje op een heining wil len zitten om met mij te praten; nooit had een meisje geglimlacht bij de gedachte, dat ik haar helpen zou 'bij het klaar maken van het eten, en nooit had een meisje haar hand door miijn arm gestoken. Don was altijd gelukkig geweest, tenmin ste. Ik ging naar de eetkamer en keek naar de verlaten theetafel; de zon echeen niet langer door het raam, en de «foei, waar op Joy Lamibert gezeten had, zag er in het donker meewarig uit. Ik wilde weer weggaan, toen een lichte plek bij den poot ervan mijn aandacht trok het was de liahtroae roos, die Don geplukt en zij ln haar oorsage gedragen had. Ik ben dol op bloemen; daarom bukte lk Mapt» ik de roos op. HOOFDSTUK V. Ik ging dien avond toch naar den ouden Jardine. Hoe eerder ik hem den toestand uiteenzette en de reden, waarom lk ten op zichte van Joy Lambert van besluit veran derd was, des te beter, vond ik; maar het was geen taak, die ik graag op mij nam, dat kan ik u verzekeren. De oude Jardine stak zijn meening nooit onder stoelen of banken hij was iemand, die nooit aarzelde je te zeggen, dat je je als een gek gedragen badt, als hij dat vond. Ik zat dan ook met zeer gemengde gevoelens tegenover hem in het kleine salonnetje, dat steeds gevuld scheen te zijn met de aanwe zigheid van zijn vrouw. Ik bad haar nooit gezien, want zij was maanden vóór de oude Jardine 'hier kwam wonen, gestorven; maar de meeste dingen in de kamer waren van haar geweest en overal stonden potretten van haar. De oude Jardine had een aanval van spit en' deed' dus geen poging om op te staan, toen ik aangediend werd, en hoewel hij be weerde, dat hij het prettig vond mie te 'zien, daar 'hij niet in staat zou zijn om, zooals gewoonlijk, zelf te komen, meende ik toch, dat hij me een paar maal op een schuldbe wuste manier aankeek. „Je ziet er beter veel beter uit," zeide hij op zijn opgewekten toon, die je je altijd tien jaar jonger deed voelen, dan je zelf wist dat je was. „We zullen je nog tegeni die dui- velsche Duit9dhers zien vechten, BuchananI Waarachtig, ik wou, dat ik jong genoeg was om ze nog eens flink op hun huid te kunnen zitten Hij wreef in zijnjhanden en keek me zoo woest aan of ik «on van dis géhats vijanden was. De oude Jardine haatte de Duitochers meer dan wie lk ook in mijn levenl ontmoet heb; het noemen van hun naam of van iets, dat met hen in verband stond, werkte op hem als een roode Lap op een stier; ik heb hem vuurrood zien worden en bijna een be roerte zien krijgen, toen iemand in zijn te genwoordigheid iets goeds van hen] durfde zeggen. „Ik zou ze allemaal van den aardbodem verdelgen, als ik mijn zin doen mocht!" brulde bij dikwijls. „Dat is de eenige manier om een eind aan den oorlog te krijgen. Je moet ze uitroeien als een nest met ratel slangen." Hij scheen het feit, dat zulks gemakkelij ker gezegd dan gedaan wordt, uit het oog te verliezen; maar zijn bedoeling was goed. Maar dien avond was hij al heel weinig spraakzaam; hij gaf me een sigaar en een whisky-soda, vroeg of ik de plaat in Punch gezien had, ging achterover in zijn stoel leunen en deed zijn oogen dicht Ik keek hem medelijdend aan. Hij begon er afgeleefd uit te zien, de arme kerel 1 Hij scheen in de enkele maanden, dat lk hem gekend had, jaren ouder geworden te zijn, en ik begon ine juist af te vragen of het maar niet beter zou zijn weg te gaan zonder hem het nieuws, waarvoor ik gekomen was, mede te deelen, toen hij plotseling zijn oogen weer open sloeg en. zeide: „Bliksems nog toe, BuchananI Wee» geen lafaard! Vooruit ermee! Ik weet, dat je hier gekomen bent om iets te vertollen. Wat ia er? Zijn ze er vandoor gegaan en getrouwd?" Ik moest lachen of ik wilde of niet „Zoo erg is het niet" zeide ik. „Maar wel de quaestie is, dat ik mst Don heb gesproken en „Hem onterfd," relde de oude Jardine on middellijk. „Wel belcomje het hem! Hij is een jonge dwaas, maar dat waren we alle maal, toen' we zijn leeftijd hadden. Natuur lijk zal hij toch met haar trouwen, als zij hem hebben wil maar „O ja, lk geloof ook, dat hij met haar trou wen zal als zij hem hebben wil," herhaal de lk droogjes. „Maar dat wou lk je eigenlijk niet komen vertellen. Kijk eens, per slot van rekening zijn jongens, zooals Je zelf zegt, jon gens en Don „Don bezit het eenllge zwakke plekje in jouw hart," vulde de oude Jardine aan, toen ik zweeg. „Nou, hij is een knappe jongen, een heele knappe jongen. Mijn vrouw zou veel van hem gehouden hebben zij hield van alle jongens, God bebbe baar ziel!" En hij keek naar een van haar portretten, die op den schoorsteenmantel stonden. .Natuurlijk is het een knappe jongen," zeide ik eenigszins bitter. „Maar hij kan niet alles krijgen, wat hij hebben wil; hij is een van die jongen®, die niet bedorven moeten worden. Hij Ik hield op enj de oude Jar dine keek me stom verbaasd aan. Lieve hemel, wanneer heb je dat ontdekt?" vroeg hij met bitter sarcasme. „Hoeveel keer heeft het niet op mijn tong gelegen om je te zeggen, dat je een heelen gek van hem maakte. Dus nou heb je het toch eindelijk zelf ontdekt? Of is iemand zoo vriendelijk geweest je dat denkbeeld in je hoofd te praten?" Ik kreeg een kleur van ergernis. „Wie dacht je dat met miji over Don sprak?" vroeg ik boos. En in ieder geval ben jij de schuld van wat er gebeurd is. Jij hebt mij gezegd, dat je het meisje geen geschikte vrouw voor Don vondt en „En dat zeg ik nu nog," zeide de oude Jardine heftig. „Dat zeg ik nog. Maar er zijn altijd verzachtende omstandigheden, beste jongen, en in dit geval moet Je je zelf in Don's plaats te stellen en de heele zaak van een breed standpunt beschouwen. Als zij van elkaar houden, dan En weer kwam die typische schuldbewuste uitdrukking ln zijn oogen. En dan meende ik plotseling licht te zien. „Don Is hier geweest om Jou om te praten," verweet ik hem. De oude Jardine schudde zijn hoofd; hij was heel rood ln zijn gezicht. „Ik verzeker je, dat ik den Jongen schelm niet gezien heb," zeide hij. „Als ikHij hield dreigend op, als wilde hij te kennen geven, dat de gevolgen niet te overzien zou den zijn, wanneer Don over zijn drempel kwam. Maar er zat iets achter, daar was ik zeker van, en plotseling begreep ik het. „Dan is z ij hier geweest," zeide ik. „Zijl Wie? Waar heb je het over?" Zijn verlegen stamelen overtuigde mij. „Je behoeft het niet te erkennen," zeide ik sarcastisch. „Zij is bij mij ook geweest." We keken elkaar aan en barstten dan bei den in lachen uit. Wondt vervolgd. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldereohe Courant f 1,50 j fr. p. p, binnenland f 2.—, Ned, 0. en W, Iadiö p, zeepost f 2,60; id. p, mail en overige landen f 4,20, Zondagsblad reep. f 0,57', f 0.75, f 0,85, f 1.25. Modeblad reep. f 0,95, f 1.25,f 1,25, i 1,60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr, p, p. 6 ct, Postgirorekening No, 16066. ADVERTENTIEN 20'ct. p, regel (galJard), Ingez. meded, (kolombr. als redae. tekst) 60 pt. Kleine adv, (gevr„ te koop, te huur) v. 1—4 reg, 50 et„ elke reg6l meer 10 et, bij vooruitb. (adresi Bur, v, d, bi, en met br, onder oo, 10 ct, p, adv, extra)Bew,-no, 4 ct, Alle prijzen tijd, verb, met 10% papierduurtetoesl, Teleurstelling over De Valera's antwoord. Fabrikante van Sunllsht Zeen Ingezonden mededeellng. Aambeien. la een smakelijke belegging voor de boterham, bevordert de epl|svertering on mag daarom aan geen enkele ontbijttafel ontbreken. Prijs 30 Cents.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1