VRAAGT Het Meisje van hiernaast NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5452 ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1921 49e JAARGANG IERLAND. Algemeen Overzicht DE VOLKENBOND. De vergadering te Genève. DUITSCHLAND. Stegerwald over den) toestand. Een Interview met Wirth. Ingezonden mededeeling. Heit Duitsche miljard. De Duitsche millloenen. GRIEKENLAND EN TURKIJE. OPPER-SILEZIE. Ingezonden mededeeling. DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. FEUILLETON. Wordt vervolgd. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p, p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p.mail en overige lalden f4.20. Zondagsblad resp. f 0.57s, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intero. Telefoon 50 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redac. tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met. br. onder ao. 10 ct. p. adr. extra)Bew.-mo. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoesl. Op- en ondergang van Zon en Maan en tiid van hoogwater (Texel). (Z o m e r t y d). Maan Zon Hoogwater Sept. op: oud.: op:.ond.: v.m.:n.m.: Zondag 11a. 4.21 m. 1.—6.28 7.25 3.55 4.45 Maand. 12 4.50 1.32 6.30 7.22 5.20 6.20 Dinsdag 13 5.27 2.30 6.31 7.19 6.45 7.25 Woensd.14 5.53 3.32 6.32 7.17 7.40 8.10 Dond.d. 15 6.17 4.34 6.33 7.15 8.15 8.45 Vrijdag 16 6.40 5.88 6.35 7.12 8.50 9.15 Zaterd. 17 7.4 6.42 6.37 7.9 9.2q 9.45 Licht op voor auto's en fietsen Zaterdag 10 September 7:58 unr. Zondag 11 7.55 Maandag 12 7.52 BtHTENLAND. Even vaag en onduidelijk als de Valera's geschrijf was, even categorisch en duidelijk Is het antwoord, dat in de historische kabi- netszitting te Inevrness is vastgesteld. Slnn Fein wordt verzocht vertegenwoordigers te zenden aan een conferentie te Inverness op 20 Sept., op twee voorwaarden!: volledig prijs geven van den eisch betreffende een repu bliek en: Ierland blijft een deel van het rijk. Thans zal de Valera kleur moeten beken nen. Bij weigering der uitnoodiging zal het odium het uiterste, hervatting van den strijd uitgelokt te hebben waar praten mogelijk was, op hem1 ruston). De extremisten in beide kampen zullen hem prijzen, maar de groote massa, zoowel in Engeland als Ierland, die thans de weldaden van vrede en rust heeft leeren kennen en waardeeren, zal daar waar schijnlijk anders over denken, evenials de openbare meening in het buitenland, vooral, daar hetgeen Engeland biedt, tenslotte toch het aanvaarden waard is. Spoedig zal thans blijken of de particu liere berichten uit Dublin, waarvan de „Daily Tel." spreekt, werkelijk gegrond zijn. Volgens die mededeelingen zou De Valera, ondanks den' stroeven en stuurschen toon van zijn nota's nog altijd dezelfde gematigde meeningen zijn toegedaan, welke hij in de conferenties in Downingstreet uitte. Het nieuwe voorstel van Lloyd George zou hem dan een welkom middel zijn om zijn positie tegenover de extremisten te dekkeni en met den steun der gematigden den weg op te gaan tot aanvaarding van het mogelijke en bereikbare, volgens het advies van generaal Smuts. Men kan van Europa, dat tot over de ooren In groote en kleine geschillen zit, die de oorlog 'het nagelaten heeft, niet verlangen^ dat het van belangstelling brandt voor een kwestie tusschen Chili en Bolivia ©Ver de toepassing van eeni tractaat, dat zeventien jaar oud is. Tooh is n het algemeen be schouwd voor elke internationale kwestie van belang, dat zij den kalmeerenden in vloed ondergaan van in het parlement der naties te Genève ter sprake te bomen- Zon der een oogenblik aan te nemen dat bet Chi- leenscb-Boliviaansch geschil daar opgelost zal worden, wat een enkele stem kan tegen houden, en terwijl het nog volkomen on zeker is, dat zij definitef op de agenda komt, is het ook versterkend voor het wereld-pres- tige van den Volkenbond, dat een Zuid- Amerikaansche partij, ondanks de Monroe- leer, de vergadering te Genève aanroept. Op grond hiervan mag men aannemen, dat Chili ea Bolivia 'bij een verscherping van het ge schil, waarbij een conflict zou dreigen, zich evenzeer de daarop betrekking hebbende art. 11, 12 en 13 van de oprichtingsoorkonde van den Volkenbond zullen herinneren. De bedarende invloed van Genève heeft ook het Opper-Silezische vraagstuk onder vonden, zoodra het bij den) Raad van den Volkenbond was beland. Bij tooverslag is er een eind gekomen aan den veldtocht, in de Duitsohe en Pooisohe pers. Gisteren is voor heel Opper-Silezië de staat van beleg opge heven. Engeland en Frankrijk moeten zich eveneens opgelucht voelen, dat niemand hun meer iets verwijten kan, wanneer de eind beslissing valt De kwestie van het zenden van geallieerde troepen heeft ook evenzeer bare scherpe kanten verloren, doordat de eerste Fransoheh troepen door Duitschland vervoerd en' te Oppeln aangekomen zijn, zonder eenig incident voorgevallen is. Berlijn, 8 Sept De Pruisische minister president Stegerwald heeft over den politie leen toestand in het rijk en in Pruisen aan een vertegenwoordiger van het chr. vakver- eenigingsblad „Der Deutsche" een belang rijke uiteenzetting gegeven. Hij zeide o.a-: Waarom het op het oogenblik gaat is de vraag, of reeds thans in Duitschland het be slissend uur tusschen rechts en links gekomen is. Stegerwald meent dat dit uur nog niet is gekomen. Hij verwacht voor de volgende tien jaar een sterke middenpartij. Duitsch land heeft rust en stabiliteit noodig in zijn politiek, die slechts door een compact mid den, met inbegrip van den sterken arbei dersvleugel, te bereiken zijn. Dat er binnen afzienbaren tijd in Duitschland ftiet aan, een monarchie gedacht kan worden, is, zeide Stegerwald, gemeengoed van minstens 80 van het Duitsohe volk. Het is op het oogen blik, naar de méening van Stegerwald, niet mJoeilijk in het rijk en im Pruisen een sterk ooalitieblok te vormen, dat geneigd1 is de tegenwoordige grondwet met alle machts middelen van den staat naar alle zijden te verdedigen. De quaestde van de verdeeling van het eer ste Duitsche milliard blijft de gemoederen nog altijd bezig houden in de Entente-landen, Zaterdag zal de Fransche minister van finan ciën Doumer te Londen beproeven terug te komen op de regeling van 13 Aug. en nog iets te redden van het verlorene. De Fransche pers is ijverig in de weer En geland aan het verstand te brengen, dat het in deze aangelegenheid moet toegeven om te bewijzen, dat het zich nog Iets aan de Entente oordiale laat gelegen liggen. De bit tere stemming bij de Fransche bondgenoot blijkt o.a. uit hetgeen Hervé in de „Victoire" schrijft, als hij opmerkt, dat tegenwoordig in Frankrijk de gangbare meening is, dat En geland in 1914 niet uit sympathie voor Frank rijk of België of ter verdediging van een rechtvaardige zaak tusschenbeide is geko men, maar uitsluitend uit egenbelang, om n.1. de zee- en) industriemacht van Duitschland te breken en óm te beletten, dat Duitschland zich te Antwerpen zou neste len- Drie jaar na den wapenstilstand is men zóo ver, zegt Hervé, dat de groote massa in Frankrijk zich in de handen; wrijft, zoo vaak het Engelsche gezag in Engeland, In dië of elders met moeilijkheden heeft te kampen. Lloyd George kan zich geen voor stelling ervan makenl hoe zeer de ongeluk kige geschiedenis van de Parijsche afspraak schade doet aan de Engelsch-Fransche en tente. Is het thans een goed© taktiek, als Engeland, om wat eerder een half milliard te incasseeren, in het hart van het Fransche volk voor tientallen milliarden bitterheid en wantrouwen zaait? Nog feller is Bonneten in de „Echo de Paris" als hij zegt: Welk© ook de roden van de politiek van Lloyt George moge zijn en hoe oprecht zijn vrk vischap voor ons ook moge zijn zóó kan het niet langer voort duren. Want de Entente, op deze wijze op gevat, is niets anders dan een illusie, waar van Frankrijk sterven moet. Terwijl de geldquaestie de bondgenooten aldus van elkaar dreigde te verwijderen, on dervindt ook Duitschland de slechte gevolgen ervan. De beursspeculatie is daar in vollen gang: het Duitsche rijk heeft buitenlandsche devisen noodig voor de betaling van de her- stelschuMeni en1 Duitschers, zoo valt de „Frankr. Ztg." verontwaardigd uit, koopen devisen, hamsteren devisen, houden devisen vast, met de koele en' onvaderlandslievende berekening, dat de groote behoefte van het rijk daaraan dit ten slotte zal dwingen nog veel meer er voor te betalen, ten) nadeel© van de gemeenschap. „Een woeste hausse in de visen ten gevolge van een volstrekte afwe zigheid van gemeenschapsgevoel" een goede titel, meent het Frankfurter blad, voor een hoofdstuk van de beschrijving der hedendaagsche geschiedenis. De Berlijnsche oorrespondent van de „Daily Mail" heeft den rijkskanselier dr. Wirth op zijn 42en verjaardag geïnterviewd. De rijkskanselier verklaarde, op het oogen blik geen monardhistisöhen coup d'état te vreezen, maar, zeide 'bij, wij moetenl steeds op onze hoede zijn. Het Duitsche volk past zich geleidelijk aan de beginselen der de mocratie aan. In de toekomst zal het zichzelf moeten regeeren en de vraagstukken zijner verantwoordelijkheid onder de oogen moeten zien, in plaats van enkel „ja" en „neen" te zeggen, zooals onder xle monarchie- Het is mogelijk, zoo vervolgde de rijkskanselier, dat wij steeds een monarchistische agitatie zulten hebben. Zij kan zelfs een nuttige roi spelen in de oppositie door de andere par tijen van het republikeinsche bloo bijeen te brengen. Frankrijk heeft lang na de stich ting der derde republiek een monarchisti sche partij gehad. Thans heeft de monarchistische militairis- tische beweging haar centrum in Beieren, maar niet alle Beieren zijn monarchisten en niet alle monarchisten zijn Beieren. Ik ben vast besloten geen ruzie te maken met Beieren. Het is eeni land, dat steeds 'een sterke geest van plaatselijke onafhanke lijkheid beeft gehad, maar ik geloof, dat het met ons tot overeenstemming zal komen, zooals bet ten slotte ook deed in zake de ontwapening en de Einwobnerwehren. Over de schadevergoeding sprekende zeide dr. Wirth, dat het heel moeilijk was ge weest aan de betalingen te voldoen. De aan koop van buitenlandsche fondsen depreci- eerde de Duitsche mark nog meer, hetgeen weer salarisverhooging noodig maakte voor het personeel in rijksdienst. Daardoor zijn de landsuitgaven met 10 milliard Mark ge stegen. Bovendien werkten speculanten op de ef fectenbeurs, diie wisten dat wij tegen 1 Sep tember moesten betalen, ons tegen door fondsen, met het oog op een stijging, achter te houden. Als de mark nog meer daalt, Dros' Advocaat zal er ten slotte een tijd komen, dat de we reld erkent, dat de grens onzer betalings capaciteit is bereikt Maar wij zullen doorgaan met betalen tot aan de grenzen van het mogelijke, zelfs al moeten wij daaronder lijden. Wij zullen geen protesten meer indienen in den vorm van nota's of memoranda niemand leest ze maar wij zullen doorgaan tot tenslotte, als het moet, de feiten voor zichzelf zullen spreken. Schier alles, zoo besloot dr. Wirth, hangt af van de oplossing van het Opper-Silezische vraagstuk. Daaraan en aan de opheffing der strafmaatregelen aan den Rijn hechten wij het hoogste gewicht- Wij' kunnen in het ge heel niet begrijpen, wat het doel is van het denkbeeld, dat de economische sancties zou den worden opgeheven» terwijl de militaire blijven. Darijs, 8 September. Doumer heeft de open bare meening trachten gerust te stellen door voor zijn vertrek naar Londen te verzekeren, dat hij geen onderhandelingen met zijn, En- gelsohen ambtgenoot gaat aanknoopen, maar slechts een praatje maken. Deze schakeering wordt hier gewaardeerd en lichtelijk bespot. Het beteekent dus, dat de Fransche minister van Financiën op niet bindende wijze den weg tot herziening van de regeling van 13 Augustus zal effen. De ongerustheid is daarmee niet weggenomen. Bolanowski, rap porteur der begrootingscommissie, verwacht binnen 4 of 5 jaar een begrooting van 30 tot 32 miljard. Hij duidde Frankrijk's huidigen toestand als volgt aan: Vroeger was het ka pitalist, thans proletariër. Hij zit niet bij de pakken neer, maar bepleit ingrijpende be snoeiingen. Het aantal ambtenaren, beamb ten en arbeiders in staatsdienst steeg van 543,000 in 19.14 tot 733,000 in 1921. Tegen het "volgende jaar hoopt men het tot 691,000 te kunne herleiden. Het totaal der salarissen steeg van 1.154 tot 4.900 miljoen. Ook de ge stadige daling van den markenkoers boezemt ongerustheid in. Op het oogenblik is de mark 14 centimes waard. Oostenrijk zag de kroon al dermate kelderen, dat het niet alleen geen vergoeding kon betalen, maar internationa len steun behoefde. De Liberté vreest, dat het met Duitschland dezelfden kant uitgaat. Wirt heeft op die mogelijkheid gezinspeeld. In dit geval zou de heele theorie van herstel ineen storten. Berlijn, 8 Sept. Uit- het verslag over de Rijksfinanciën voor de tweede Augustus-de- cade blijkt, dat de vlottende schuld voor het eerst boven 200 millioen is gestegen. Zij be droeg n.1. 202.776.017.000 mark. Met betrek king tot de betaling van het goud milliard tot 31 Augustus j.1. wordt er van Duitsche zijde op gewezen, dat deze betaling groote moeilijkheden met zich bracht tengevolge van de uiteenloopende samenstelling van het be- bedrag. Er moesten 500 ton zilver en 25 ton goud vervoerd worden, 600 mill. goud mark moesten door wissels worden opgebracht. Verder werden 280 mill. via Nederland door het bankiershuis Mendelssohn bij wijze van credietverschaffing verstrekt en 36 mill. goud mark door een Berlijnsche bank. De Rijksbank kocht 15 mill. baar goud op, ter wij] 68 mill. goud aan den voorraad der Rijks bank werden onttrokken. Vijf Tnlll goud konden worden opgebracht door een afzon derlijke overeenkomst. Al mag het Smyrnastóhe telegram over den val van Angora zelf voorbarig zijn ge weest, naar het schijnt, zoo wijzen toch de berichten ook uit Turksche bron erop, dat de Grieken er vrij dicht bij moeten zijn. Wel wordt uit Konstantinopel d.d. 6 Sept. be richt, dat de tegenstand der Kemalisten met de uiterste heftigheid voortduurt, maar in hetzelfde telegram wordt een oogenblik la ter verzekerd, dat de strijd zijn aanvanke lijke hevigheid heeft verloren en dat de perode van verflauwing waarschijnlijk nog eenigen) tijd zal voortduren. Deze tegen spraak en de erkenning in het Konstanti- nopelsche bericht van den 7en over de ter reinwinst van de Grieken in de richting van Angora wijzen er op, dat de Turken aan de verliezende hand zijn. Nadere beriohten dienen intusschen te worden afgewacht of het Smyrnasche bericht inderdaad onjuist is geweest Berlijn, 8 September. Over den ommekeer in de stemming der Pooisohe Opper-Sile- ziërs, meldt de Deutsche Allgemeine Zeitung dat een Poolsche deputatie uit Ohwallontz, vroeger een bolwerk van Polen, in het dis trict Rybnik, zich naar de lnter-geallieerde commissie te Oppeln heeft begeven, om te verzoeken, dat het geheel© dlstrlot Rybnik bij Duitschland blijft. Te Nioolai zijn Poolsche vergaderingen gehouden waar aangedrongen werd op aansluiting bij DuitschlaiwL Berlijn, 8 September. De Lokal Anzeiger brengt eenige bijzonderheden over den te- genwoordigen stand van zaken in Opper-Si lezië. In het heele stemmingsgebied heerscht tegenwoordig rust. Men gelooft er niet meer, dat de Polen er nogmaals een opstand zullen ondernemen. Er bestaat voor de Polen daar toe in het geheel geen reden. Integendeel; de Worden nier-waarschuwingen begrepen? Beseft men het gevaar? Zou het niet ver standig zijn om een bewezen weerstands- methode aan te nemen? Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, sla peloosheid, urinekwalen, zenuwoverspanning, loome dagen en slapelooze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaarloozlng doet ernstiger verschijnselen ontstaan als rheumaüek, vor ming van steen, spit, ischias, graveel, nier en blaasontsteking, waterzucht en urine zuur-vergiftiging. De weerstand hangt af van de volkomen filtratie van het bloed door de werkzaam heid der nieren. Alles zou goed gaan, indien de regels van de nabuur: gezond verstand, eenvoudig voedsel en geregelde gewoonten, werden toegepast. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitput ting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de gevolgen van verwaarloozlng. Behoed de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij verster ken de nieren, lenigen de blaas, en hun wer king doet de verschijnselen, door verzwak king van deze organen veroorzaakt, ver dwijnen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op. dat de handteekenlng van James Poster op de doos voorkomt), zijn te Helder verkrijg baar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, 1.75 per doos. Iedere weldenkende Consument, die zijn eigen belang begrijpt, koopt' VOLHARDING '3 H B Q Q D| HIJ steunt daarmede elk streven ter bestrijding der duurte. Naar het Engelsch van RUBY M. AYRES door W. J. A. ROLDANUS JR. 13) „Nou ik moet het bekennen," zeide de oude Jardine berouwvol. „Zij is hier geweest -- zij liet niet zeggen! wie zij was, anders zou ik misschien geweigerd hebben haar te ont vangen! Ik zeg misschien, want zeker ben ik er niet van. Enfin, zij kwam en heeft mij duchtig onder handen genomen, dat verze ker ik je." Er klonk iets van bewondering in zijn stem. „Zij heeft mij ongezouten de waarheid ge zegd!" En hij gichelde. „Zij zat tegenover me in den stoel, waarin jij nou zit ten minste zij zat op den anm ervan en waar achtig, Buchanan, het is een knappe meid. Het is een beeldje!" „Ik heb nooit zoo naar haar gekeken," zeide ik kortaf. Het was natuurlijk niet de absolute waarheid, maar het hinderde me buitengewoon, dat zij hem op dezelfde ma nier opgezocht had als mij, waarschijnlijk in hetzelfde appelgroene japonnetje en met dezelfde witte schoentjes niet, dat het imij iets schelen kon hoe zij gekleed was, maar het hinderde me. Zij had dus ons beiden voor den; gek ge houden en triomphantelijk de buit van den overwinnaar weggedragen. „Ik begon met heel koel te zijn," zeide de oude Jardine streng. „Ik bleef standvastig; ja zeker, ik bleef standvastig genoeg; maar heb jij ooit een vrouw zien huilen en ge weten, dat jij haar aan het huilen gebracht hadt?" Ik schoof rusteloos op mijn stoel heem en weer; zij had blijkbaar dezelfde methodes op ons toegepast. „Ik heb nooit een vrouw zien huilen, spe ciaal een knappe vrouw niet," ging de oud Jardine voort, terwijl hij sentimenteel zijn hoofd schudde. „Ik gaf toe en maakto mijn excuses. Per slot van rekening had ik jou toch niet ales moeten vertellen, Buchanan. Het meisje kon het niet helpen, dat haar vader een schavuit is, en) dat hij het is weet ik zeker. Ik trek geen woord terug van wat ik gezegd heb, geen woord, maar er zijn altijd, zooals ik gezegd heb, verzachtende omstandigheden en je moet de zaak van een breed standpunt beschouwen „Met .andere woorden," zeide ik bitter, „je moet je als een dwaas bij je neus laten lei den om de keerzijde van de medaille te zien'. O, zij is heel handig geweest, dat ontken ik niet, en we zullen hoogstwaarschijnlijk naar de bruiloft gaan en hun een mooi huwelijks cadeau geven, en als het goed afloopt, zeg gen, dat we altijd wel geweten hebben, dat zij een goede vrouw voor hem zou zijn, en als het slecht afloopt, dat we nooit iets an ders verwacht hadden." De oude Jardine keek me snaaks aan. „Dat klinkt dat klinkt bijna alsof er een andere, een nieuwe reden is, waarom je je tegen het engagement verzet Je zoudt bijna gaan denken, dat miaar het is niet meer dan natuurlijk, dat je jaloersch bent „Jaloerschl" riep ik uit. Ik sprong op en gooide bijna het tafeltje, dat tusschen onis stond, om. „Jaloersoh! En waarom zou ik in 's hemelsnaam jaloersch zijn. Ik heb het meisje maar driemaal gezien Ik. „Lieve hemel! Ik daoht aan Don. Ik be doelde, dat je misschien voelde, dat je hem verloor na al die jaren, dot de lieve hemel nog toe!" Nooit in mijn heele leven had ik mie zoo'n dwaas gevoeld; ik wist, dat ik een kleur als vuur had, toen ik mijn eigen stommiteit probeerde weg te lachen. „Ik ben de heele zaak moe," zeide ik ge prikkeld. „De laatste vier dagen is over niets anders gesproken) en over niets anders ge dacht. Laten we in 's hemelsnaam over den oorlog praten; dat zal een welkome afwis seling zijn. Ik heb vandaag nog geen cou rant ingezien. Wat voor nieuws is er?" Maar de oude Jardin,© was niet van het onderwerp af te brengen. Ik stak een nieuwe sigaar aan en schonk mie een glas whisky in, voor hij naar het mij. voorkwam al heel ontoepasselijk vroeg: „Hoe oud ben jij, beste jongen)?" ,3ijna veertig," antwoordde ik kortaf. Hij blies een dikke rookwolk uit. „En ik wordt een-en-zeventag; oud genoeg om jou vader en Don's grootvader te zijn." „He wed dat jij je heel wat jonger voelt dan ik me voel," zeide ik bits. „Als je tegen me zei, dat ik vijftig was, zou ik je niet tegenspreken." De oude Jardine nam een slok uit zijn glas en zette het dan weer neer. „Weet je wat jij noodig hebt, Buchanan? Eeu tehuis!" zeide hij met nadruk. „O, ik bedoel een eigen tehuis," ging hij vooit, toen ik hem in de rede viel. „Een tehuis, dat be stuurd wordt door een vrouw een vrouw, die voor je zorgen zou zooala mijn lieve vrouw voor mij gezorgd heeft En weer keek hij naar het portret op den sohoorseen- manteil. Er volgde een stilte, waarna hij plot seling vroeg: „Waarom ben jij voor den duivel niet ge trouwd? Je zoudt voor een vrouw een blik sems goede man geweest zijn." Het was misschien slechts een toeval, dat het hem in bijna dezelfde bewoordingen vra gen deed als die, welke Joy den vorigen avond gebruikt had, maar het gaf hem een vreemd gevoel van verdenking, toen ik bits antwoordde, dat ik nooit getrouwd was om dat ik het nooit had willen doen) en boven dien omdat ik nooit berouw gehad had over mijn vrijgezellenschap, en dat het veel be ter zijn zou, als iedereen zich met zijn eigen zaken bemoeide. De oude Jardine gichelde; hij boog zich wat voorover en sloeg met zijn zware hand op mijn- knie. „Nou je behoeft je niet zoo boos te ma ken," zeide hij kalm. „Maar ik moet wel bekennen, dat het me dikwijls verwonderd heeft, dat de vrouwen een| knappen jongen kerel als jij bent met rust gelaten hebben, vooral wanneer je sommige van die treurige exemplaren ziet, die erin geslaagd zijn zoo'n mooie bloem te plukken." „Ik ben niet jong," zeide ik brommerig. Ik was in geen stemming voor grappen. Doch de oude Jardine ging, zonder op mijn interruptie te letten, voort. „Misschien bewaren de goden) hun gun sten voor je. Ik ben zoo'n beetje fatalist, moet je weten. Ik heb dertig jaar op mijn vrouw gewacht en ik heb haar meer keeren ten huwelijk gevraagd dan ik mie herinne ren kan. Ik was vier-en-twintig, toen ik haar voor het eerst vroeg. Wel, wel," hij loosde een diepen zucht „dat is al Jaren gele den, maar ten slotte is zij tooh met mij ge trouwd. Ik zeg dit alleen maar, om je te bewijzen, dat je nooit den moed verliezen moet." Ik vond dat het tijd werd om weg te gaan. „Wees dus niet te hard voor die kinde ren, beste jongen," was de Parthische pijl van den ouden Jardine. „Per Slot van reke ning leven we, dank "zij die ellendige Duit schers, in beroerde tijden, en alle bliksems nog toe, wanneer een knappe Jonge kerel als Don zijn zinnen zet op eeen meisje, laat hij haar dan hebben!" „Een paar avonden geleden sprak je heel anders!" zeide ik. Maar de oude Jardine was volstrekt niet uit het veld geslagen. „Het bewijst juist, dat je een flinke kerel bent, als je je ongelijk inziet en bekent," zeide hij opgewekt. „Bedenk dat, al® je Don weer spreekt. Praat eens kalm met (hem vraag het meisje op de thee. „Hij heeft haar vanmiddag al meege bracht." „Waarachtig? Zoo mag ik het hoorenl Nou dan is alles zeker weer in orde!" gichelde hij „Je vraagt me toch ook op de bruiloft?" „Zij trouwen pas als de oorlog voorbij is," zeide ik vlug. De oude Jardine trok een lang gezicht. „We hebben vroeger al een dertigjarigen oorlog in Engeland gehad."

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1