eoonomlflohe positie van de arbeiders Is uiterst slecht. Zij hebben «oen «taklnflson- dersteunlng ontvang» en ook hun loon nis opstandelingen la hun niet steeds uitbetaald, terwijl de Dultsohe irbeldefs door de hulp organisaties en de vakverenigingen gere geld werden uitbetaald. RUSLAND, De hulpactie ten behoeve van Rusland. De aankomst der levensmiddelen te Petrograd. Berlijn, 8 Sept. Uit Peteograd wordt ge- m'eld: De Sovjet-regeering heeft zich in elk opzicht bereid getoond aan de hulpactie der Amerikaansche Relief Administration mede te werken. Een groot pakhuis is ter 'beschik king der Amerikanen gesteld. De lossing van het eerste schip heeft zon der voorvallen plaats gehad. Het was een eigenaardig gezicht toen uit de haven meel, suiker cacao, gecondenseerde melk en an dere reeds lang volkomen onbekend geraakte delicatessen voor de bevolking van Petrogad werden uitgestald. Er werden enkele pogin gen tot plundering gedaan, maar de over heid slaagde erin die te verhinderen. sie hoopte 6 dezer de eerste volkskeuken te kunnen openen. Op 0 September zal met het geneeskundig onderzoek van alle kinderen worden begonnen. Zestig doctoren! en 120 verpleegsters zullen dit werk verrichten. Er imjoeten 120.000 ikinderen onderzocht worden. Vijftigduizend van hen komen voor de eer ste hulpverleening in aanmerking. Hiertoe worden slechts kinderen) van 8 tot 14 jaar toegelaten. Eerst later komen de moeders en zuigelingen aan de beurt. Terugkeer tot het oude In Rusland. Uit Riga wordt gemeld: De Russische Sovjet-regeering publiceert een decreet, waarbij de tot dusver kwjjtgesctoolen beta lingen der gemleenten weer gevorderd! wor den. Van den 15enl September af moeten wa ter, licht, enz. betaald worden^ onverschillig of de verbruikers eenvoudige burgers, indu- strieele ondernemingen of Sovjet-autoritei ten zijn. Verder is de Sovjetregeering voor nemens de betalingen in natura aan em- ployé's op te heffen en weer een gewoon geldloonsysteem in te voeren. Deze terug keer tot de oude financieele politiek heeft reeds een geweldigen geldnood teweegge bracht Art. 27 der nieuwe Onderwijswet geeft aan dat op' het rooster van lesuren der openb'. scho len een uur per week moest worden aangege ven tot bet honden van godsdienstonderwijs. De vijf predikanten -der Ned. Herv. G-em. te Zutphen hebben thans in onderling overleg dit onderwijs op een of meer der scholen al daar op zich genomen. Stand. De vrede geteekend! Als resultaat van de tusschen het N. V. V. en het bestuur van den modernen Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel gehou den conferentie betreffende de door Horecaf aan dien 'bond voor een hervatting der af gebroken betrekkingen gestelde voorwaar den, kan thans worden medegedeeld, dat blij kens een bij het bestuur van Horecaf van den modernen personeelbond ingekomen schrijven, deze bond de door Horecaf gestel de voorwaarden heeft aanvaard. Door het aanvaarden daarvan is thans het contract tusschen den Werkgeversbond en den modernen Personeelbond weder hersteld. De ontwapeningsconferentie. Nederland en België worden uitgenoodigd. De „Baltimore American" deelt mede, dat president Harding stappen gedaan heeft om Nederland en België uit te noodigen tot bij woning van de Ontwapeningsconferentie. Nederland uitgenoodigd worden, omdat het zéér groote (belangen heeft in het Oosten en dit land moet daarom beschouwd worden als een groote Oostersohe mogendheid. Het blad geeft voorts oen beschrijving van de Nederlandsche koloniën en zegt, dat het koloniaal bezit een integreerend deel uit maakt van de welvaart en de toekomst van Nederland". Genoemd blad heeft ook een mededeeling uit Washington ontvangen, dat Nederland de Ontwapeningsconferentie op den dag, dat zij geopend wordt zal bijwonen. De stemming op de jaarbeurs. OfHcleele vertegenwoordigers. De verslaggever van de „N. Rott. Ort." ter jaarbeurs schrijft d.d. 8 Sept. aan zijn blad: Naarmate de jaarbeurs groeide, is het hoe langer hoe moeilijker geworden haar te over zien. Haar beschrijven was al van het begin af aan, toen er nog maar om en nabij 600 deelnemers waren, niet mogelijk. Maar men kon toen tenminste uit iedere groep eenige firma's uitkiezen, die als representatief voor hun vak beschouwd mochten worden en op deze wijze van groep tot groep gaande, in drukken verzamelen, waaruit men dan het een en ander kon opmaken, dat geacht kon worden van min of meer algemeene strekking te .zijn. Nu er vijftienhonderd deelnemers zijn, is d'it, wil men niet tot eenzijdigheid ver vallen, niet meer mogelijk, vooral niet omdat de internationalisatie tal van firma's op de jaarbeurs heeft gebracht, wier het eekenis in hun branche men als outsider onmogelijk op de juiste waarde kan schatten en van wie men dus ook niet weet wat men aan hun oordeel heeft. Het zijn dan ook in hoofdzaak individueele en soms tamelijk tegenstrijdige indrukken, die men opdoet. In enkele opzichten is er echter wel eenstemmigheid. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat er onder de Nederlandsche deelnemers veel geklaagd wordt over de zware concur rentie met het buitenland, speciaal met Duitschland. dat door zijn lage valuta in staat gesteld wordt onze nationale nijverheid van de markt te ooncurreeren en den kooplust, die er nog Ibö het publiek is, voor zich op te oischen. Het is geen nieuws, dat In de meeste gevallen onze Industrie mede door haar kor ten arbeidstijd en de hoogo loonen, er niet tegen op kan. in de groep der zware industrie (machines, motoren, onaerdeelen, enz.) wordt de Dult- Bohe oonourrentie geweldig gevoeld. Juist in deze groep is het aantal Dültsohe deelnemers zeer groot. Zij zijn er met allerlei soorten van goederen. Vele firma's zijn niet direct, maar door Nederlandsche agenten vertegenwoor digd1, die veelal nog andere agenturen hebben bovendien. Van de Duitsche deelnemers of hun vertegenwoordigers hebben wij er ook verschillende gesproken. Of zij op de jaar beurs nu juist veel zaken doen, konden wij niet goed gewaar worden. Sommigen verze kerden ons reeds over de drie, door de offi- cieele bezoeken min of meer verbrokkelde dagen., zeer tevreden zijn en heel wat aan vragen binnen gekregen hebben. Maar men moet met zulke mededeelingen ©enigszins voorzichtig zijn, want naar onze ondervinding worden zij soms wel in strijd met de werke lijkheid gegeven, hij1 wijze van reclame! Klachten over de moeilijkheden in den uit voer, voor Duitschland alweer door de hooge valuta, naar andere landen door de belemme rende bepalingen terzake van den invoer en hun protectionistische neigingen zijn, zooals zich laat (begrijpen, evenzeer veelvuldig. De grootere fabrieken werken alle voor export en hun bedrijven zijn daarop geheel ingericht. Wat er in het binnenland afgezet kan worden is bij lange na niet voldoende om het bedrijf aan den gang te houden en dan is ook de Ibin- nenlandsche afzet door het gebrek aan koop lust zeer gedaald. In de textiel-afdeeling soortgelijke klach ten: de fabrieken met voorraden, die voor den tegenwoordigen toestand te duur zijn en niet zonder groot verlies kunnen worden op geruimd zoo er een afzet voor te vinden is; de tusschenhandel en de debitant ook niets kwijt kunnend© raken, omdat het publiek niet in dezelfde mate als vroeger koopt, de uit voer stop, Duitsch valuta-aanbod meer dan ons land afnemen ikan, de uitvoer belemmerd door de valuta en door de afweermaatregelen, die alerwege tegenover den invoer van bui- tenlandsch goed genomen worden. Korte werktijden bij' hooge loonen en dit terwijl de loonen in 'dit bedrijf een overwegende rol spelen. Daardoor stilstand' in de [bedrijven, inkrimping van de productie, groote strop pen voor de fabrikanten en toenemende wer keloosheid onder hun arbeiders. Het is ons herhaaldelijk gebleken, dait er firma's naar de jaarbeurs komen uitsluitend om acte de présence te geven. De vertegen woordiger van een groote Nederlandsche fa briek zei ons ronduit, dat er voor hem waar schijnlijk op deze jaarbeurs niets te doen zou zijn en dat zijn directie dat evengoed als hij zelf vooruit geweten had. Degenen, die iets goeds en degelijks noodig hebben zei hij komen toch wel bij ons, vragen ons in ieder geval offerte en wij zijn dan ook uit sluitend hier voor die reclame. Voor de recla me zijn er meer en vooral in de rubriek van artikelen, waarmee het publiek zelfs dagelijks te maken heeft: gebruiksartikelen voor de huishouding, voedings- en genotmiddelen e. d. De deelnemers in deze groepen hebben natuurlijk veel belang bij een druk bezoek, zij het dan ook van mensehen, die alleen uit nieuwsgierigheid op de jaarbeurs komen en aangezien de meesten hunner hun monster' kamers op het Kanaalstraatterrein hebben en daar, naar ons ook héden weer is geble ken, lang niet zooveel bezoekers komen als op het Vredenburg, zijn er in deze groep dan ook veel klagers. Niet verzwegen mag worden, dat er ander zijds ook verscheidene deelnemers in deze groepen waren, die ons verzekerden, dat zij aanzienlijke zaken gedaan hadden en ruim schoots tevreden waren over hetgeen de jaar beurs hun tot nu toe had opgeleverd. Het hoofdgebouw blijft voor Jan Publiek de. groote attractie, zelfs de deelnemers in de houten gebouwen op het Vredenburg merken op, hoe een groot deel van de bezoekers rechtstreeks daarheen stevent en er blijft tot het, moe geslenterd!, geen lust meer heeft om verder nog iets van de Jaarbeurs te zien of de tijd van vertrekken alweer gekomen is. Vergissen wij ons niet, dan zal de onder vinding omtrent de attractie van het hoofd gebouw op deze Jaarbeurs opgedaan, er te zijner tijd krachtig toe meewerken, het aan deelenkapitaal voor het tweede gebouw bjjeon te brengen. Uit den Amsterdamschen raad. Binnenkort worden te Amsterdam interna tionale roeiwedstrijden gehouden. De Ned. Roeibond vroeg daarvoor een subsidie van 5000.Do voordracht van B. en W. werd als volgt behandeld: Dé heer W ij n k o o p (O. P.) heeft bezwaar togen deze voordracht, niet omdat het sport betreft, doch omdat aan dergelijke wedstrij den in den regel ook zit een politiek tintje. Dat wordt bevestigd door hetgeen hij leest in het jongste Ochtendblad van het „Hbi.", waarin staat, dat dergelijke wedstrijden ook het nationaliteitsgevoel aanwakkeren. Ook vraagt hij of de Voorzitter ook weet, daar er ook Russische deelnemers worden genoemd, wat voor soort Russen dat zijn. Geroep: Jongens van Lenin. (Hilariteit). De heer Staalman wil de belangheb benden en zij die er aan verdienen, zooals caféhouders, het laten betalen. En is de wed strijd internationaal, laat dan het rijk steunen. De heer N o 11 i n g (V. D.) wil de voor dracht, als dienende deze het algemeen be lang, wèl steunen. De heer E. Polak (S. D.) wil zich niet stellen op het beperkte standpunt van den heer Winkoop. Als de verschillende naties op die wijze tegen elkaar willen strijden, heeft hij er vrede mede. En een subsidie van enkele duizenden guldens acht hij daaraan niet weg gegooid. En een politiek tintje. Obh, dat gaf de heer Wijnkoop er zelf aan. De Voorzi tter is het eens met de hee- ren Polak en Nolting. Het is een goed teeken, dat Amsterdam thans voor deze wedstrijden is gekozen. Het kost den Ned. Roeibond 30.000; alle plaatsen, die deze internationale wedstrijden hebben gehad, subsidieerden. Het subsidie-bedrag gaat geenszins boven de draagkracht der gemeente. Het verheugt spreker, dat er ook Russen bij de deelnemers zijn, dat zullen wel heel fatsoenlijke menschen zijn. (Gelach). De arbeidende klasse zal door die roeiwed strijden niet van haar strijd worden afgehou den, integendeel is het een verpoozing in den dagelijkschen strijd. (Hilariteit). De heer W ij n ik o o p zou willen weten of er ook Russen zt)n uit-Sovjet-Rusland, d. w. z. of die door de Nederlandsche regeering wor den toegelaten. Nadat de heer Lisser de uitgaven niet verantwoordelijk aohtte, de heer Staalman had gesproken ln denzelfden geest en de Voorzitter die meening bestreden bad, werd de vooidraoht aangenomen met 20 te gen 6 stemmen. Vervolgens kwam de oude kwestie, de be straffing der weder aan de orde. Door de heeren Wijnkoop, Lisser, Oolly, Posthumus en Mevr. Van Zelmvan den Berg was een voorstel inge komen om niet door te gaan met de aan de stakers opgelegde straffen. De discussie had het volgende verloop: De heer W ij n k o o p acht het voorstel, zooals het is geredigeerd, niet volledig. Het bedoelde ook schadeloosstelling te geven aan hen, die reeds gestraft waren. Dit voorstel nu is tegen den wil van spreker en de zijnen verschoven tot na de vacantie. Practisch re sultaat kan de behandeling thans niet meer hebben, daarom acht hij het beter de 'behan deling van dit punt te verdagen tot aan het Begrootingsdebat. Wethouder W i e r d e la is het daarmee eens. Heeft thans de behandeling plaats, dan krij gen wjj die bij de Begrooting voor de tweede maal. De heer Staalimanis het met dit stand punt niet eens. De houding der soc.-dem. wet houders ten opzichte van deze zaak is zoo laakbaar, dat spreker hun alle vertrouwen ontzegt. Het standpunt van den heer Wijn koop kan hij izich niet begrijpen, de zaak is van groot belang en spreker duurt het reeds te lang alvorens kan worden uiteengezet hoe lakenswaard de houding der soc.-dem. wet houders hierbij is geweest. <De heer W ij n k o o p verduidelijkt, dat hij het met den heer Staalman 'betreurt, dat het liep met dit voorstel zooals het is geloopen, wat hjj voor de arbeiders wilde bereiken, thans niet te bereiken is en de politieke be- teekenis, ook bij de begroeting kan worden uiteengezet. De heer P o t h u i s (S. D.) komt op tegen de houding van den heer Staalman. Deze be gint zonder dat het onderwerp wordt behan deld, voorop te zetten, dat de soc.-dem. wet houders zich het hun gegeven vertrouwen niet waardig hebben betoond. Dat is tegen goede parlementaire gewoonten. Spreker voelt echter alles voor het voorstel-Wijnkoop om de zaak te behandelen bij de begrooting. De heer Staalman dankt den heer Pot huis voor zijn lesje in goede parlementaire gewoonten, het gaat echter om de eer der soc.-democratische bewindslieden, zij hebben hunne'eer te verdedigen. De heer E. Polak: Zorgt u maar voor uw eigen eer! De heer Staalman heeft echter vertrou wen, dat de heer Wijnkoop, ook met sprekers medewerking, te zijner tijd het vole licht over deze zaak zal laten schijnen. De heer Wijnkoop: Br hoop op u te kunnen rekenen. (Vroolijkheid). De heer Pothuis:Je kunt nóóit op hem rekenen. Overeenkomstig het voorstel-Wijnkoop wordt daarna zonder hoofdelijke stemming besloten. Het zal dus behandeld worden bij het a.s. Begrootingsdebat. Het „Handelsblad" teekent hierbij aan: Wilbaut en De Miranda hebben hun ont slag als wethouders genomen, omdat de Juni- stakers gestraft werden; het was nog in den ouden Raad. De nieuwe Raad kwam bijeen, en aan zijn samenstelling wist iedereen, dat op een herroeping van het bestraffings-be- sluit geen flauwe kans bestond. De roode wethouders kwamen tóch terug, zelfs met één man versterkt; toen vond Wijnkoop het dien stig, hun het leven zuur te maken met een diabolisch voorstel: ophouden met de nog- altijd-uitgevoérd-wordende beboeting. Maar door allerlei ander gedoe was dat voorstel maandenlang blijven liggen; en nu het Don derdag eindelijk in 'behandeling zou komen.... slikte Wijnkoop het in, tot grooten spijt van den anderen socialisten-Verslinder, Staalman. Wijnkoop „zou er bij de begrooting wel over spreken." Waarom? Is de maand September nog te zomersch voor „herrie"? Of hebben de werklieden, die de boete meerendeels al betaald (en van hun vakvereendging terugge kregen!) hebben, geen lust meer ln die afge knabbelde en leeggezogen politieke kluif? In elk geval: er kwam niet van. En bij de be grooting ls lipt tóch wel „bal", Junl^stakings- debatten of Met. De heer M. P., waarn. dlreoteur van het gebouw „Casino" alhier, had aan den 26-jarl- gen weikman J. S. den toegang tot zijn loca- liteit ontzegd, op grond dat S. zloh gewoonlijk Arrondlssementa-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 6 September. Uitspraken. 'Petronella de Z., god. Bedelarij; 12 dagen hechtenis. Petronella G,, thans AMam, voorheen Hel der. Mishandeling; 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Nieuwe zaken. 'Op de kermis van 1920 ontvreemdde Gus- taaf P., destijds knecht in dienst van den ker misreiziger Ackerman, het dekzeil van diens kennistent, welk zeil hij voor 'n klein bedrag verkocht aan een opkooper. Sinds dien tijd is Gustaaf herhaaldelijk voor dit feit ter audiëntie gerequireerd, doch telkens vond de rechtbank termen om de verdere [behandeling uit te stellen. Thans werd echter de [behande ling voortgezet en zoo we hopen tot een be vredigend einde gebracht. Het O. M. vorder de thans tegen het jonge mensoh 25 gulden boete subs. 25 dagen hechtenis. De geheels familie van Gusitaaf (men reist th'ans met een collectie dajakkers van Borneo) was op de tribune aanwezig en volgde met veel belangstelling het proces. Onlangs stond de 19-jarige F. de B. terecht terzake diefstal van een armband, door haar zusje gevonden in het gebouw „Casino". Daar het bleek, dat het meisje, inmiddels te Amsterdam dienende, op het goede pad was teruggekeerd en zich had geëngageerd met een oppassend bouwvakarbeider, schorste de rechtbank de verdere behandeling, teneinde een onderzoek in te stellen naar de tegen woordige levenswijze van 'beklaagde. Thans was dit onderzoek afgeloopen en had blijk baar een bevredigend resultaat opgeleverd. Althans vorderde het O. M. na de voortgezette behandeling tegen beklaagde slechts 80 boete subs, 80 dagen hechtenis. onordelijk 'gedroeg. Niettegenstaande dit ver bod drong S. eohter ln den nacht van 22 op 28 Mei, toen er in 't „Casino" een bal werd ge geven, de zaal binnen. Den bureaulist L. H., die hem wilde tegenhouden, wierp hij ruw ter zijde, waarop hij zich tot den inmiddels toe- gesnelden heer P. wendde en dezen een stomp tegen de borst gaf. Terzake mishandeling stond S. heden te recht. Hij beweerde niet te hebben geweten, dat hij geen toegang had in 't „Casino". De directeur had hem zulks niet sohriftelij'k me degedeeld. 'De president mericte op, dat de directeur zulks ook Met wettelijk verplicht was. Volgens gerucht had S. er zich op verhoo- vaardigd, dat de rechtbank hem toch geen gevangenisstraf, maar slechts een geldboete oplet, welke boete hij er wel voor over had. De president bracht beklaagde onder het oog, dat de rechtbank, als het onwillige kerels gold, tot alles in staat is. Hoewel belkl. al reeds veroordeeld was we gens wederspannigheid, wilde de officier dit maal geen gevangemsstraf opleggen, maar vorderde een exorbitant hooge boete, ni. 200 subs. 80 dagen hechtenis. Bekl. zei er Met veel op, maar we gelooven toch wel, dat hij wel vond, dat het de spMgaten 'n beetje Mtiiep. Twee te Koegras wonende boerenknechts, de 22-jarige P. v. S. en de 21-jarige A. K., waren op 5 Mei present geweest op 'n te Anna Paulowna gehouden turnfeesit. Laat in den avond trokken de heeren in Met bijzonder nuchter stadium huiswaarts en bedachten allerlei miserabele grappen. Damhekken en poortjes werden uitgelicht en A. Kr, 'n for- sche knaap, haalde zelfs een telefoonpaal omver, die hij dwars over den weg smeet. Alsof dit nog Met genoeg was, kreeg P. v. S. lust om een aan den weg staande hooihoop in 'brand te steken. Zijn makker jMchte dit originee'le plan direct toe en verschafte de lucifers, waarop P. v. S. een papier in brand stak en dat in het droge hooi wierp, dat na tuurlijk spoedig vlam vatte. De gevaarlijke baldadigheid van diit vroo- lijfce tweetal moest natuurlijk noodig gestraft worden en heden stonden de jongelui dan ook terecht. P. v. S. erkende ruiterlijk, maar A. K., die aanvankelijk ook erkend had, wilde er zich nu met een praatje van af maken en beweerde, dat hij Met had geweten, dat zijn kameraad de lucifers vroeg om het hooi in brand te steken. Hij meende, dat hjj zijn sigaar wilde aansteken. Nadat hem echter zijn erkentenis was voorgelezen, liet hij die hou ding varen en erkende thans zijn schuld. De pfficier nam aan, dat men hier met bal dadigheid te doen had en vorderde tegen ieder der twee vroolijke studenten van Koe gras 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. De 36-jarige arbeider L. J. H. te Anna PaMowna had1 opgemerkt, dat de schuur van den landbouwer Geerligs wel voorzien was van akkerproducten, tarwe, gerst en aard appelen. Weldra kon hjj de verleiding Met weerstand meer bieden en begon hij' als een nijvere mier 'n gedeelte van den voorraad naar zijn woning te sleepen. De Landbouwer had H. reeds lang in de gaten, maar kon hem Met te pakken krijgen. Eindelijk werd echter de vermindering van zijn voorraad zoo groot, dat Geerligs de po litie kennis gaf. De gemeente-veldwachter Hartog stelde ten huize van H. een onderzoek in en nam een gedeelte van het gestolen© in beslag. De veldwachter, hoewel hij H. kende als een geweldig strooper, had Met gedacht, dat H. zich aan 'zulk een brutalen diefstal zou schuldig maken. Bij verstek werd heden tegen H. 5 rnnd, gevangenisstraf gevorderd. Bij de landbouwers G. W. en Jb. v. d. V. te Koegras was de veestapel gelukkig ver meerderd d'oor de geboorte van een jolig veulen en nu kregen zij bij wijze van kraam visite bezoek van den rijksveldwachter, die hen overeenkomstig artikel zus en zoo van de „Paardenwet" verzocht het dekbewijs te wil len toonen. De landbouwers toonden echter geen lust aan dit verzoek te voldoen, met ge volg, dat zij voor den Kantonrechter moesten verschijnen. Deze 'ontsloeg beidon echter van rechtsvervolging, waarop de ambtenaar in hooger beroep ging en deze zaken heden in appel werden behandeld. De officier stond eohter Met aan de zijde van den ambtenaar, maar meende, dat hot ton laste gelegde niet strafbaar was, zoodat het vonMs van don Kan tonrechter, houdende ontslag van rechtsver volging, moest worden bevestigd. OOST-INDHL Belawan-oceaanhaven. 'Batavia, 6 Sept. De Mij. .^Nederland" besloot, in het komende tabaksseizoen alle naar Nederland vertrekkende mailstoomers Belawan te doen binnenloopen, behalve de „Johan de Watt", de „Jan Pietersz. Ooen", en de „Prins der Nederlanden", daar de navi gatie voor deze schepen in de geul te Bela wan te riskant is, in verband met den diep gang. SPORT. Denk je dat je erdoor komt met dat mes? vroeg de man met een baard' van min stens acht dagen. Zeker, meneer, antwoordde de barbier, bet mes komt er wel door als het heft maar niet breekt! p De Sovjet-autoriteiten verklaarden, dat de toestand op de levensmiddelenmarkt hope loos is. Weliswaar bestaat er eep organisa tie voor hulpverleening, maar er zijn geen levensmiddelen. De Amerikaansche commis Godsdienstonderwijs op de openb. school. A»u de Telegraaf wordt uit New-York d.d. 8 Sept. geseind: Een paar merkwaardige discussies. 8 Juni-stakers Hoogmoed komt voor den val De zaak eindelijk haar beslag gekregen. Op hoop van zegen. Nachtelijke dronkemanspretjes. De ambtenaar zal het niet halen. van Ihaar zijde al hot mogelijk» door het aan brengen van biljetten en ploateon van tooganssbo- wij zon in de marinogebouwen de matoh zooveel Stoffelijk to doen «lagen. Ditmaal gaat het nlot voor oon liefdadig doel, eogt voorz., maar voor do ka« van Holder (applaua). Verder rlin er nog onderhandelingen aangeknoopt met hot Adel- Doreten-toam tot het spelen van oon medaille. wMewIjd en do reeds eerder aangekondigde lief. dod gheidswedstrUd voor do ka» van „H.O.R.A.". ■welke geenl doorgang kon vinden, daar achtereen, volgens E.D.O. en Alom. Vlctrix bedankten. Laatstgenoemde olub zal eohter aan haar belofte herinnerd worden, die verklaarde ln den loop van deze maand te kunnen spelen. De voorzitter heeft het vervolgens over de a^. bondswedstrijden en zegt dat het geringe succes van do laatste seizoenen grootendeels ligt aan hot onvolledig opkomen. Spr. wekt de leden op thans een andore houding aan te neanen do goede niet te na gesproken en wanneer het bestuur hen aanschrijft, present to zijn. Verder is men aan bet onderhandelen geweest mot diverse auto-ondernemingen om de uitwed strijden van het le en 2e elftal per auto te doen geschieden. Uit het gesprokene 'bleek dat een en ander veel kans van slagen heeft. Ten eerste izijn de kosten beduidend goedkooper dan per spoor en ten tweede is men niet den geheelen Zondag in touw. Voorz. zegt, dat het voor som mige spelers een groot bezwaar was, den geheelen Zondag van 's morgens vroeg tot 'b avonds laat uithuizig te zijn. Dit bezwaar is dloor hot reizen por auto dan uitgeschakeld. Spr. herinnert de loden er aan dat do helft der kosten voor hunne rekening zijn. Daarna voorlezing der notulen door den 2en se cretaris welke onveranderd goedgekeurd worden. Voorz. doet dan nog eenige mededeelingen ovre de elftal-indeeling en hoopt dat er geen leden meer gevonden zullen worden, die zich achteruit- gesteld of minderwaardig achten, wanneer ze na eens voor het le elftal gespeeld te hebben, voor de volgende maal niet gekozen worden. Men is lid van 'Helder en niet van Helder I. Spr. ver wacht in den vervolge moor sportiviteit. Spr. gaat daarna over tot de indertijd gespeelde match tegen de R.-K. V.V. Geel Wit, waarover in den boezem der vereeniging-heel wat te doen is geweest. Over deze teere kwestie komen de ton gen geducht los, en uit de discussies bleek, dat men voor het meorendeel deze vereeniging niet bijzonder sympathiek is, niet om de vereeniging als sportorganisatie, maar om heigeen wat er meer aan vast zit. Voorz. bevreemdt het dat wel het 2e en 3e elftal in den N.-H. V. B. uitkomen en niet het le en zou daarvan de reden wel willen weten en vraagt voorts of Helder bij zijn afwij- vzenide bonding door tegen deze club niet meer te spelen moet blijven. Een der leden betoogt terecht, dat als besloten weidt niet togen Geel Wit I te spelen, imien daarvan het bestuur van den N.H. V. B. kentois moet geven, want deze uit spraak heeft tot gevolg, dat dan do lagere elftal len van Helder niet tegen G.W. mogen spelen; Inmiddels komt de le secretaris, de heer C. Goes, ter vergadering. Naar zijn meenng gevraagd over deze kwestie, antwoordt deze in zijn hoeda nigheid van bestuurslid van den N.-H. V. B., dat de N. V. B. indertijd het confessioneels voetbal erkend heeft en dat daardoor de N.-H. V. B. ver plicht was hetzelfde to doen' en daarom hot 2e en 3o elftal dezer club toegelaten heeft. Dat het le elftal in een anderen Bond speelt moeten zij voor zichzelf weten, dat gaat ons niets aan. Trouwens in den N.-H. V. B. hebben reeds Jaren lang katholieke clubs gespeeld, waarvan sommi gen nog lid zijn. Het voorstel van den voorzitter in het ver volg tegen Geel Wit vriendschappelijk of in com petitieverband te spelen wordt daarna met groote meerderheid aangenomen. De heor Goes naar zijn meenlmg gevraagd ln welke afdeel ing Heidér I zal uitkomen antwoordt, dat daarvan nog niets hekend is. Van het 2e elf tal kan hij alléén zeggen, dat zij in één afd. ko men met H.R.C. I, Go Ahead I, Zeemacht I, Alcm. Victrisc II, Meervogels I en KJF.O. II. Een sterke eni goedkoope afdeeling! En spr. doet verder nog een beroep op de spelers om nu eens beter voor den dag te komen en niet meer ongemotiveerd weg te blijven. De voorz. verzoekt de leden voortaan in heit voorgeschreven tenue te willen uitkomen: wit shirt en zwarte pantalon en niet meer zooals de laatste maanden in verschillende variaties. D heer Goes verzoekt de leden nog, wanneeT zij bij wedstrijden, door andere club3 gespeeld, tegenwoordig zijn, zich kalm en waardig te ge dragen en te toonen leden van Helder te zijn. Dit naar aanleiding van de houding van een deel van het publiek tijdens de matoh H.R.C.Zeemacht waar de scheidsrechter en sommige spelers een minder aangename 'bejegening ondervonden en waarover scheidsrechter Boekman in de „Zaan- lander Sportkroniek" het zijne zeide. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waar na de voorz., na dankzegging, de vergadering te circa 10.30 ure sloot. Gompetitio-indoeling dor N.-H. V. B. De competitie zal zoo mogelijk 25 September aanvangen. Van de indeeling vermelden we: le klasse A. Q.C.G. (Zaandam), K.V.V., O.S.V. (Oostzaan), Zaandijk, Purmersteijn 2, Z.F.G. 8, W.F.C. 3 en Hollandia 8. De 2e kl. kampioenen K.V.V. en Zaandijk zijn dus beiden toegelaten. le klass B. H.R.C., Zeemacht, Helder 2, K.F.0. 2, Meervogels, Alcm. Victrix 2-en Go Ahead. Laatsgenoamde bii keuze gepromoveerd. 2e klasse B. H.R.C. 2, Z.F.C. 4, Zaanlandla 9, Q.C.C. 2, K.V.V. 2, C.S.V. (Castrioum) en BH.V. k^asso O. (Heldorsoho afd. A.). Heldor B, Toxol, Avia, Batavier, H.R.C. 8. H.R.O. 4, Geel Wit 2, Batavier 2 en Zoomacht 2. 4o klasso D. (Iloldorscho afd. B.). Sparta, Zee macht 8, Geel Wit 8. Batavier 8, Avla 2, Helder 4, H.R.C. en H.R.Cf. 6. In totaal nemen 184 elftallen aan do oompetitie dool. De afdeeling Waterland (A en B) en do adsp.-afd, W.-FrloBland moet nog wprden vast- goHtold, zoodot op oon deelname van ruim 150 elftallen kon worden gerekend. H.K.C.-nlouwo. Volgons de offloleole mededeelingen van den Noord-Hollandachon Korfbal Bond is in do be stuursvergadering do onderstaande Indooltnig dor twaalftallon, voorgesteld door do wedstrijd-oom- missie, goedgekeura. De voreoniglngen hebben tot deelname Algemoeno vongadorina V. V. „Heldor". Woensdagavond vergaderde in café „Do Pool" de V.V. „Heldor". Er was zeer veel bolangstol- limg van leden en donateurs. De voorzitter, de heer Pietere, het woord ne mende, drukte er zijn voldoening over uit, dat zoo velen aan de roepstem van het bestuur ge volg hadden gegeven. Spr. geeft daarna oen re sumé van hetgeen de vereeniging, inzonderheid het le elftal, in de volgende weken te doen staat. Er is aan het bestuur der Sportvereeniging „Zee macht" een revanchewedstrijd aangevraagd, welke met de grootste bereidwilligheid toegestaan is. Het bestuur van Helder heeft voor het winnend© elftal een zilveren lauwerkrans disponibel ge steld, terwijl deze match Zondag a.s. gehouden zal worden. Betreffende de onderhandelingen over dezen wedstrijd, laakt de voorzitter de houding van een der zustervereenigingen hier ter stede, die een spaak in het wiel wilde steken en daar mede eer. eigenaardige sportieve opvatting toonde. SPr- de eerste elftal-spelers op, zooveel mogelijk Zondag allen present te zijn en zich ge heel te geven, daar het hier een re vanchew edstrij d en een sterke tegenpartij betreft en wekt alle aanwezingen op veel propaganda voor deze match te maken. Het bestuur van Zoemaoht doet reeds iieu nog niet haar officioolo toezegging gedaan. lo klasso B. K.V.K.V. 1. Kennemers 1, D.Ofl. 1, H.K.O. 1, Velocitas 8 (Hoorn), KC.V. 1. 8o klasse A. K.V.K.V. 8, Kennemers 2, Schoort 1, H.K.C. II, Sohagen N. Niedorp Go klasso B. H.K.O. 8, J.G.O.B. 1. H.B.S. N-O.S. (P), Texel Op Zondag 19 Sopt. vangt do oampotitio voor den N.-H. K. B. oon. H.K.C. 2 gaat naar Schoort 1 op visdto, terwijl H.K.O. 3 J.G.O.B. moet bekam pen op eigen terrein, des morgens om 10 uur. Dos middags om 2 uur moot HJLCJ. 2 spoten* dus mot den trein van 7.28 'e morgens vertrokken de volgende spelers (sters)Dol, R, Kaan, mej. v. Oosterom en A. Thiissen, Zwager, Moerman, mej. Volmer, N. Konlngstedn, J. Makelaar, v. Soele, mej. Visser en! N. N. Denkt er oan lui, op tüd aan den trein, geen teleurstellingen hoor. Oma derde komt als volgt uit: DoelDol W., J. Smit, mej. D. v. Doorn, en Ros kam: vord.: Kegge, Thil ssen B., mej. Braber en Sfcrlet; aanv.: Th ij ssen A., J. Konlngistein, J. v. Doom en Snoerwaug. Zooals men ziet ls ons derde ook aardig in elkaar gezet, vooral hebben wii een groote steun aan Dol W. en J. Smit, die nog al eenig uithou dingsvermogen bezitten. Nu derde, flink aange pakt op ons nieuw terrein aan do Laan en ge- zult geen groote nederlaag te slikken krijgen; toont u dat wü os nieuwe terrein waard zijn. Wedstrijd programma op 18 Sept 1921. Heldor: H.K.O. 1—H.C.V. 1. 2 uur. D. Kort. Afd. Helder: H.K.C. 2—Kennemers 2. 12 uur. Peters Texel; Texel 1—J.G.O.B. 1. 2 uur. C. Geurts.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2