IEL1ERSCHE COURANT Tweede Blad. VAN ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1921. BUITENLAND. IERLAND. Het Engelsche (kabinet heelt het De Valera niet gemakkelijk gemaakt, om in zijn stuur- sche h ouiding te volharden. Het antwoord, dat uit Inverness verzonden is, bouwt een gulden brug voor hem, door hem datum en plaats van een nieuwe bijeenkomst voor te stellen. iMits Ierland maar geen zelfstandige republiek wil worden (wat Sinn-Feinsche kringen pas nog ontkend hebben) en lild van het Britsche rijk (blijft, is er aan de tegemoet koming van Engelschen kant nog geen einde. Lloyd George zegt immers: „Het zou u vrijstaan bij een dergelijke be spreking de kwestie van waarborgen op te werpen nopens elk punt, ten opzichte waar van gij meent, dat deze voorstellen de Iersche vrijheid aantasten". En verder: indien Lloyd George handhaaft dus niet eens het standpunt, dat de voorstellen van de Engel- sdhe regeering een maximum van concessies bevatten. Als De Valera en zijn medestanders een realistische staatkunde willen volgen en niet de een of andere mystieke politiek, die alles afwijst wat uit Engelsche hand komt, moeten zij de uitnookliging om verder te pra ten aannemen. Een weigering zou de positie van Zuid-Ierland evenveel verzwakken als zij die van Engeland sterker zou maken. FRANKRIJK. Het 'klaaglied over den toestand van de Fransche marine onlangs, gelijk onze lezers zich herinneren zullen, door ©en der Fran sche vice-admiraals aangeheven, wordt thans door de „Matdn" overgenomen. Na over de lMe-kruiisers en de andere groot© oorlogs bodems gesproken te hebben, wijst de „Ma tin" op het onvoldoende aantal duikbooten van de Fransche vloot. Vroeger, zegt het blad, zijn wij de eersten geweest op bet gebied van duikbooten en luchtvaart. Wat de duikbooten betreft, laat ons het maar rond-uit bekennen, dat wij thans tot de allerlaatsten behooren, Weet men, dat Engeland duik-monitors bouwt, dié een kanon van 30.5 hebben? Weet men, dat de Vereenigde Staten duikbooten op stapel hebben, idie motoren van 10.000 P.K. zullen krijgen? Weet men, dat Japan, om meester in de Zuidzee te zijn, bezig is een eskader duik-kruisers te bouwen, reusachtige duikbooten, zooals de Engelsohe Maden zeg gen, waarvan de motoren 18.000 P.K. ont wikkelen en waarvan de snelheid1 20 knoepen te boven gaat? Weet men, dat zelfs het 'kleine Holland 86 duikbooten bouwt, waarvan 4 mijnleggers? Wij, vervolgt de „Matln", die voorloopers geweest zijn met de „Goubet" en de ,/Lau- beuf", met de „Gymnote" de „Francais" en de „Algéries" van de Matin, wij bouwen niets en wat in het bijzonder de motoren betreft, in dat opdicht zijn wij ongelukkigerwijs tien jaar bij net buitenland ten achter. Wat de marine-luchtvaart betreft, weet men, dat, terwijl wij zoo'n beetje het pantser- schip „Béarn" oplappen om er een vliegtuig- schip van te maken, Engeland reeds zeven zulke schepen bezit, ware drijvende vlieg kampen, met personeel en materieel? Weet men verder, dat dezelfde admiraliteit een op leidingsschip heeft tegen de gassen, de oude kruiser ,3°adicea", om den „chemischen ooriog" te bestudeeren, tot welken de Dult- schers het initiatief genomen hebben? Gaan wij dus, terwijl alle buitenlandsche marine's om het hardst arbeiden, ons zoo maar neer leggen bij het verval van Frankrijks vloot? Leert de historie ons niet welken prijs wij in het verleden betaald hebben voor een soort gelijke nalatigheid? Zijn wij zoozeer blind, dat het licht der zekerheid er niet in slaagt ons de oogen te openen? Op deze vraag van de „Matin" antwoordt een ander Parijsch blad: Blind zijn wij niet, wij zijn arm en worden slecht bestuurd. De aote van beschuldiging tegen Landru is nu definitief. Ze omvat 26 misdaden, waar van 11 moorden, die hem tezamen 86.642 frank 60 centiem opgebracht hebben. TURKIJE. Het Grieksch offensief mislukt? Zware verliezen. Parijs, 0 Sept. Het Turksche inlichtingen bureau te Parijs heeft telegrammen uit Con- Btantinopel en Angora ontvangen, waarin wordt gezegd, dat Grieksche aanvallen op het Sakaria-front volkomen zijn afgeslagen. De Grieksche verliezen zouden dertigduizend man bedragen. DUITSCHLAND. Berlijn, 9 'Sept. Naar uit München wordt 'gemeld, zal de Beiersche ministerraad heden een beslissing nemen inzake de aanneming van het compromis, waaromtrent de verte genwoordigers der Beierscbe regeering en dvr Beiersche ooalitie-partijen het met de riiksregeering eens zijn geworden. Berlijn, 9 Sept. Gistermiddag werden de besprekingen tusschen de rijksregeering en de Beiersche delegatie voortgezet en voor loopig beëindigd. Wanneer de hierbij getrof fen overeenkomst Idoor het Beiersche kabinet wordt goedgekeurd, kan men zeggen, dat de Beiersche crisis is bijgelegd. De oplossing van de crisis is voornamelijk gevonden door een compromis tusschen de rijksregeering en de Beiersche delegatie, dat in hoofdzaak hierin bestaat, dat er wijziging gebracht zal worden in de handhaving van den staat van beleg. Het tweede punt, dat ter sprake was gebracht, de instelling van een scheidsgerecht voor klachten omtrent courantenverboden, heeft men gisteren weer laten vallen. De Beiersche delegatie is nog gisteravond naar München vertrokken. De rijksregeering zal thans nieuwe uitvoeringsbepalingen om trent de handhaving van den uitzonderings toestand uitvaardigen. Voor heden was een vergadering van den „Ueberwachungsaus- schuss" van den Rijksdag uitgeschreven, waarin de rijkskanselier mededeelingen zou doen omtrent de besprekingen met de Beier sche delegatie. Daar echter de rijksregeering en de Beiersche onderhandelaars zijn over eengekomen, dat de besprekingen geheim zouden blijven tot de .beslissing te München is gevallen, heeft de rijkskanselier den voor zitter van de commissie verzocht, de ritting tot Maandag te verdagen. Na afloop van de besprekingen met de delegatie, confereerde de rijksregeering op nieuw met vertegenwoordigers van meerder heidssocialisten en onafhankelijfcen. De be sprekingen liepen over de met de Beiersche delegatie getroffen overeenkomst. In den beginne werden daarbij ,van onafhankelijke zijde eenige bezwaren gemaakt, die zij echter later voor het grootste deel weer lieten vallen. Men kan thans zeggen, dat ook de socialisti sche partijen het met het tusschen rijksregee ring en Beiersche delegatie .getroffen com promis eens zijn. Een definitieve beslissing inzake de Beiersche quaesti© verwacht men niet vóór Maandag. Brussel, 9 Sept. Naar verluidt, zal het ongeveer twaalfduizend man sterke contin gent Belgische troepen, dat onlangs gevormd is om op aanwijzing van Foch zoo noodig een nieuw stuk Duitsch grondgebied te .bezetten, vijftien dezer uit Rijnland terugkeeren. Da aanstaande prijsontwikkeling In Duitschland. Men schrijft uit West-Duitschland aan de „N. Rott. Crt.": Verhooging van loonen en tractementen zijn aan de orde van den dag. Zoowel de re geering als andere werkgevers hebben toege geven tegenover het wapen der werknemers, de duurte I En toch .begint de eigenlijke duurte thans eerst te komen! Wel zijn in de laatste weken de kosten voor het levenson derhoud gestegen, maar de indexcijfers wij zen aan, dat de tegenwoordige prijzen slechts weinig hooger zijn dam die in Mei van het vorige jaar. Tusschen toen en nu ligt een periode van diepe inzinking wat prijzen en kosten voor levensonderhoud aangaat. De stijgende lijn der laatste weken en maanden zal zich m. I. echter verder naar boven bewe gen, zoodat we zeer waarschijnlijk binnen korten tijd in Duitschland sterk stijgende prijzen zullen .beleven. De beweging tot loonsverhooging is in vol len gang. Hoe zal de werking daarvan op de grondstoffen zijn? Nemen we b.v. steenkolen; de mijnwerkers verlangen een loonsverhoo ging van ongeveer 20 pet. Men kan gerust aannemen, dat de koienprijs voor ongeveer 76 pot. uit loon bestaat. Dus zou een 20 pet. loonsverhooging gelijk staan met een prijs- verhooging voor kolen van ca. 15 pet. Aan gezien verder de kolenbelasting van 20 pet. tot 30 pet. zal worden verhoogd, kan men dus aannemen, dat binnenkort de kolenprijzen met een 25 pet. zullen moeten stijgen. Tot nu toe heeft men slechts gehoord' van besprekin gen tusschen de mijnwerkersbanden en de werkgeversorganisaties, maar reeds deze week zullen te Berlijn de nieuwe kolenprijzen in den rijkskolenraad worden .besproken! Wat een verhooging der steenkolenprijzen tengevolge zal hebben ligt voor de hand! Een dergelijke stijging, die misschien niet in ééns zal worden doorgevoerd', doch bij gedeelten, moet weer een enorme verhooging van de binnenlandsche prijzen met zich brengén, want duurdere kolen betee'kent duurder ijzer en dus hoogere prijzen voor de daarvan ver vaardigde producten. Het is het oude liedje van den vicieuzen kring! Zoo gaan we hier langzaam maar zeker Oostenrijksche toestan den tegemoet. Deze prijsontwikkeling moest komen en zdl zich voortzetten, zoolang Duitschland meer moet betalen, dan het uit zijn uitvoer kan verdienen. 'Zoolang het verdrag van Ver- sailles of het ultimatum van Londen niet door verdragen vervanigen worden, die Duitsch land een grootere bewegingsvrijheid laten, kan het niet anders of de prijsverhoogingen of te wel de vermindering van waarde der mark, zal aanhouden. Ik vrees, dat daaruit op handelsgebied, weer tal van onaangenaamheden .zullen voortsprui ten. Toen n.1. voor eenige weken de bestel lingen weer begonnen binnen te komen, is Veelal op tamelijk langen termijn (er scheen een periode van kalme prijsbeweging aange broken te zijn) tegen vaste prijzen verkocht. Dit is nu ook alweer voorbij; de industrie is thars over 't algemeen reeds zoo van orders voorzien, dat voorloopig geen bestellingen meer kunnen worden aangenomen en dat .bij leveringscontracten de prijzen weer bijzaak i:ijn geworden! Men stelle rich zulke contrac ten voor: levering in Januari b.v.; over den prijs spreken we wel in December! De fabrie ken, die op langen termijn hebben verkocht, zullen misschien weer voor de verleiding be zwijken, en tegen de gestegen prijzen gaan verkoopen. Kortom, de toestand is weer onzeker ge worden. Tóen gedurende het laatste jaar de prijzen daalden, werd van alle kanten zoo veinig mogelijk gekocht, zoodat niemand groote voorraden heeft. Bij de stijgende prij zen ontwikkelde zich dus een groote kooplust. Deze kooplust der laatste maanden is echter voor een groot gedeelte ook door speculatieve aankoopen veroorzaakt. Een stijging der prijzen moest komen, vooral toen de valuta weer begon te dalen. De raarste dingen be leeft men daardoor. Plotseling beginnen b.v. de 'lederprijzen te stijlgen en wel zoo aanzien lijk, dat de prijs voor een stuk leder, ter grootte dat er een paar schoenen van ge maakt 'kunnen worden, hooger as dan de prijs van een paar schoenen in den winkel. Een ander voorbeeld! Door de lage valuta, hebben de Sachsische weverijen zooveel werk, dat ze een deel van haar bestellingen in Tsjecho- Slowakije laten uitvoeren! Duitschland laat dus in het buitenland werken! De oorlog was een oeconomische strijd; wie heeft hem gewonnen? Het land natuurlijk, dat na den oorlog volop te doen heeft, dus zjjn wij het, die den oorlog gewonnen heb ben!" Zoo redeneerde een bankier, die ik dezer dagen ontmoette. Kortzichtig natuur lijk. Afgezien van het verlies van koloniën, schepen, materiaal en last not least menschen 'is het „te-doen-hebben" van de Duitsche industrie voor een groot deel het gevolg van den lagen stand der valuta en van het voort durend verder dalen van de mark. BINNENLAND. Grondwetsherziening. Een uitvoerige Memorie van Antwoord be treffende de Wetsontwerpen tot Grondwets herziening is verschenen. Er blijkt uit, dat de regeering in hoofdzaak haar voorstellen onveranderd heeft gelaten De wijzigingen betreffen de volgende punten: De Regeering heeft teruggenomen de voorgestelde veranderingen in het Hoofdstuk „Van den Godsdienst"; de naturalisatie wil zij niet alleen bij kracht van wet, maar ook bij Koninklijk Besluit mogelijk maken; het inkomen der Kroon wil zij zien gesteld op 1.200.000; in het hoofdstuk „Van de Koloniën" heeft zij, overeenkomstig het advies van den Volks raad, het 2e en het 3e lid van art. 62 ge schrapt, met het doel meer vrijheid te laten aan den gewonen wetgever voor de regeling van de koloniale geldmiddelen en het munt stelsel. Andere onderdeden van het advies van den Volksraad kan zij niet overnemen; zij wil de eischen voor verkiesbaarheid In zoover verscherpen, dat degenen, die van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgeslo ten, ook geen zitting mogen nemen in Ver tegenwoordigende Lichamen; de Regeering wil ten slotte de mogelijkheid van afschaffing van den stemplicht la de Grondwet openen. Gemeentelijke winkels. De minister van binnenlandschezaken heeft, naar de Zw. Ct. meldt, aan Gedeputeer de Staten de volgende circulaire gezonden: Het is mij gebleken, dat nog voor verschil lende gemeenten door middel van hallen en gemeentewinkels handel wordt gedreven in allerlei goederen, blijkbaar met de bedoeling, voor de ingezetenen, wegens berekening van onredelijke prijzen door de handelaren inge volge de bijzondere omstandigheden der laat ste jaren als prijsregelaar op te treden. Hoewel de gemeentebesturen geheel vrij in hun handelwijze met betrekking tot deze aangelegenheid blijven, ben ik met den mi nister van landbouw, nijverheid en handel en den middenstandsnaad van meening, dat het gemeentewinkelbedrijf eerst dan be staansrecht heeft, indien alle kosten, welke op het bedrijf van den gewonen handelaar rusten, ook ten laste van het gemeentebedrijf komen. Eerst dan is toch de concurrentie der gemeentelijke winkels met particulier» be drijven op commercieel gezonde basis ge grond. Hieraan wordt veelal blijkbaar niet vol daan, aangezien door de gemeentewinkels groote vioordeelen worden genoten, als vrij dom van huur, belasting e.d. en niettemin toch nog vaak verlies wordt geleden. U gelieve de gemeentebesturen in uw pro vincie, welke daarvoor in aanmerking kamen, met nadruk er op te wijzen, dat de gemeen telijke winkels aan voormelde vereischte be hooren te voldoen en anders redelijkerwijs dienen te worden opgeheven, zoowel in het belang van de gemeenten, als ter bëedndiging van een oneerlijke concurrentie met den han- deldrijvenden middestand. Rljkswaterstaatpersoneal. Vragen van den heer Van de Bilt aan den Minister van Waterstaat: 1. Kan U. E. mededeelen wanneer kan worden tegemoet gezien het rapport der Commissie voor dienst-, arbeids- en rusttij den voor het Rijfcswaterstaatspersoneel, inge steld bij uwe beschikking van 3 Augustus 1920, No. 251, afdeelihg Waterstaat, T.? 2. Is U. E. bij ontkennende beantwoor ding van vraag 1, bereid aan bedoelde Com missie te verzoeken het uitbrengen van haar rapport zooveel mogelijk te bespoedigen? 8. Is U. E. bereid aan bedoelde Commissie op te dragen, alvorens rapport uit te brengen, de algemeen© nationale organisaties, welke Rijkswaterstaatspersoneel of -hulppersoneel onder hunne leden tellen, in de gelegenheid te stellen van haar ontwerprapport kennis te nemen en (aan die Commissie) hun oordeel daarover kenbaar te maken? 4. Is het bericht in de pers juist, dat door U. E. is besloten om voor het geheele Water- staatspersoneel een beteren Zondagsdienst in te voeren, zulks in verband met een voor loopig advies van de Commissie in vraag bedoeld; zoo ja, wanneer zal deze betere Zon dagsdienst worden ingevoerd? 5. Zijn de organisaties, bedoeld onder vraag 8, in de gelegenheid geweest om vooraf van deze verbeterde -Zondagsdienstregellng en van het voorloopig advies daartoe kennis te nemen en hun oordeel daarover kenbaar te maken; zoo niet, is U. E. 'bereid hen daar toe alsnog in de gelegenheid te stellen, c. q. aan de Commissie daartoe opdracht te ver strekken? Nieuwe Kamerleden- In de Donderdag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zijn tot leden van die Kamer, ter voor ziening in vacatures, ontstaan door het over lijden; van den heer W. P. G. Helsdngen en door het bedanken van den heer jhr. mr. D. J. de Geer, benoemd verklaard resp. de hoe ren P. Hiemstra, te Leeuwarden en mr. J. Ankerman te 's-Gravenhage. gebracht, teneinde een niet bijzonder sterk alibi aan te toonen. Advocaat-generaal mr. baron Van Harinx ma thoe Slooten eischte acht dagen gevan genisstraf. Het Gerechtshof evenwel heeft den beklaagde Donderdag vrijgesproken. Voor de Arrend issem ente-Rech tba nfc te Maastricht stond Woensdag terecht iemam uit Schaesberg, terzake, dat hij op 10 Juli een kind van eenige weken te vondeling had gelegd in een der zandbakken van de brik ken bakkerij van J. Smeete, waar het den vol genden dag door dezen werd gevonden. Het kind zag blauw van de kou. Het O. M. eischte tegen (beklaagde drie maanden gevangenisstraf. Als verdacht van het plegen van abortus is in Den Haag aangehouden de 26-jarige L. R O. P., huisvrouw van L. In haar woning is, zonder vóóraf geneeskundig behandeld te zijn, overleden de 20-jarige C. C. J. P. Het lijk is in beslag genomen om geschouwd te worden. De arrestatie geschiedde op aangifte van L., echtgenoot van de aangehoudene. Dezer dagen is de 18-jarig© Ivon Blondé te Vlissingen, onder kontroie van den Ned, Zwembond, de Westerschelde overgezwom men. 's Middags 4 uur ging zij te Nieuwesluis nabij Breskon s te water, en zwom ondanks de sterke stroomkeeringen, zonder oponthoud naar Vlissingen, waar zij 's avonds 7 uur aan het hoofd aankwam, waar velen aanwezig waren en zij voor deze kranige prestatie luide werd toegejuicht. Een nieuwe Zeevaartschool. Het „Utr. Nieuwsblad" bericht, dat de Kon. Nederl. Pakketvaart Mij. een terrein aan het Merwedekanaal te Utrecht heeft aangekocht, waarop eerlang de Zeevaartschool zal verrij zen ter opleiding van jongelui voor deze maatschappij, zooals dit nu te Amsterdam plaats heeft. Getulgenbewfls. Voor de Rechtbank te Alkmaar heeft on langs terechtgestaan een fietsenhandelaar wegens openbare schennis der eerbaarheid. Er weVden zes getuigen gehoord, die allen den beklaagde positief herkennen. Het O. M. eischte veertien dagen gevangenisstraf, maar de Rechtbank sprak hem vrij. Van dit vrijsprekend vonnis ging het O. M. in hooger beroep. Toen deze zaak voor het Gerechtshof te Amsterdam diende, werd de beklaagde wederom met de meeste beslistheid door de zes getuigen herkend, zoowel aan stem, gebaar, figuur als aan de geheele per soonlijkheid. Tegenover deze pertinente ge tuigen werden door de verdediging mr. J. de Vrieze eenige getuigen in het geding Overtreding der O. W.-belastlng. Twee' firmanten, broeders, wonende te Enkhuizen, werden door de Rechtbank te Alkmaar ieder tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld wegens overtreding der Oorlogswinstbelasting. Zij hadden ieder ooi' geveer 10.000 te laag opgegeven. Van dit vonnis kwamen de beide veroor deelden Donderdag bij het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep. Advocaat-generaal mr. Van Geuns requi reerde bevestiging van de beide vonnissen. Mr. J. de Vrieze, de verdediger, betoogde dat het geheele verschil in de waardeering van den magazijnvoorraakl lag en dat het stelsel van den fiscus om altijd inkoopswaar' de aan te nemen in zijn algemeenheid niet juist is. Ook schetste de verdediger de be klaagden als zeer fatsoenlijke menschen, die in Enkhuizen een goede reputatie genieten en belangeloos veel maatschappelijk werk verrichten. Hij vroeg vrijspraak, subsidiair oplegging van oen voorwaardelijk» varoor deeling. Een stukend» predikant In de gemeente Knijpe (Fr.) heeft onlangs de Hervormde predikant bekend gemaakt, dat hij niet eerder voor de gemeente zou op treden, dan nadat eerst het tractement was verhoogd. Voor den oorlog n.1. was hij beroepen op een tractement van 1600, onder de bijvoe ging dat het salaris zou worden verhoogd zoodra het maar ©enigszins kon. Dit nu was niet gebeurd. De dure oorlogsjaren en de dure jaren die er op volgden, heeft deze voor ganger moeten doortobben met zijn nietig inkomen. Nadat de predikant, die in de gemeente zeer wel gezien is, twee of driemaal den dienst had laten stilstaan, was er In de over bet alge meen arme gemeente een jaarlijksche extra toelage bijeengebracht van omstreeks ƒ800, Het merkwaardige is echter, dat een der bijdragen, groot ƒ100, gegeven werd onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat ze den predikant niet mocht ten goede komen, maar aan het kerkgebouw. De bijdrage was van den president-kerk' voogd. Vond deze kerkelijke autoriteit een inkomen van 1600 voor een predikant nog voldoende? („Vad."). Het Britsche eskader. De ontvangst op het Rotterdamsche raadhuis. De groote burgerzaal in het nieuwe stad huis ia Donderdagavond ingewijd als dans zaal. Het Rotterdamsch gemeentebestuur ïield ter gelegenheid van het bezoek van het Engelsche eskader receptie voor de Engel sohe en Nederlandsche Marine-officieren. Te vens behoorden tot de genoodigden tal van autoriteiten uit kringen van scheepvaart en handel. De raadsleden waren sterk verte Senwoordigd, zoowel van links als van rechts ►e Engelsche en Nederlandsche officieren der in de haven liggende oorlogsschepen had den alleen gevolg gegeven aan de invitatie. Tal van dames maakten, dat de gelegenheid om te dansen de 'grootste attractie van den avond werd. Na het „Wilhelmus" en het „God save the King" weerklonk iets, wat men met goeden wil voor een two-step kon houden, Wanneer het in de bedoeling ligt van het ge meentebestuur meer dergelijk© avonden te organiseeren, laat de nieuw te benoemen wet houder voor de personeelsaangelegenheden dan spoedig zorgen voor de aanstelling van vaste gemeentelijke musici die aan beschei den eischen voldoen. Toch werd er lustig ge danst op de sierlijke manier, die tot het mo nopolie van den marine-officier behoort. De prachtige parketvloer maakt onze burgerzaal tot een ideale dansgelegenheid. Het feest duurde tot laat in den navond. Tel. De Engelsche Jantjes In Den Haag. Gisteren waren enkele officieren en een groot aantal mindere schepelingen van bet Engelsche eskader torpedojagers, dat ons land bezoekt, te 's Gravenhage om de Resi dentie te bezichtigen als gasten van het ge meentebestuur, dat, waar en wanneer het kan, de Regeering op onbekrompen wijze steunt in haar streven om de hofstad meer en meer tot een middenpunt van internatio nalisme te maken. Gisterochtend kwam de groote groép, te zamen een honderdtal, in twee gedeelten per electrische spoor uit Rotterdam, hetgeen, daar gerekend was op een aankomst van al len tegelijk, een ©ogenblik een misrekening was in de goedgeorganiseerde plannen van den gemeente-secretaris mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. Deze stelde zich nu, na de eerste groep verwelkomd te hebben met een der voor naamste vreemde officieren en den Marine- attaché der Engelsche legatie fregat-kapitein Warton, die mede aan het Hollandsche spoorstation aanwezig wa9, in een auto aan het hoofd der groep om, nadat dit deel van het gezelschap in verschillende gezelschaps auto's had plaats genomen, langs eenige mooie plekjes van de stad naar he* stadhuis te rijden, waar rich omstreeks kwart voor elven, de inmiddels aangekomen tweede groep, die nu ontvangen en geleid werd door door heer H. Rober, ambtenaar ter gemeente secretarie, bij het eerste gedeelte voegde, na een korteren omrit Ten stadhuize werden de vreemde gasten ontvangen door B. en W. en werd na een kort welkomstwoord van burgemeester Pa- tjjn de koffie rondgediend. Daarna werd de rondrit door de stad her vat en werden de Engelsche zeelieden ojn. de Ridderzaal, de Gevangen Poort en nog enkele andere historische merkwaardigheden getoond, waarna door het park Zorgvliet naar het Vredespaleis werd gereden, dat met het oog o,p den beschikbaren tijd gedeeltelijk bezichtigd werd. Vervolgens leidde de rit door de Scheve- ningsche Boschjes langs de schilderachtige waterpartij naar Scheveningen waar den vreemden gasten een noenmaal werd aange- bodenboden door het Gemeentebestuur. De Burgemeester en Wethouders zaten mede aan en aan dat déjeuner stelde de Burgemeester na een kort woord gesproken te hebben een dronk In op de gezondheid van het Engel sche Koningshuis en werd door een der En- gelsohen op ons Vorstenhuis gedronken. Een en ander met de gebruikelijke three cheers. Hierna werd de terugtocht naar de stad on dernomen en keerde het gezelschap tegen drie uur naar Rotterdam terug. Het Engelsche eskader In de hoofdstad. Rear Admiral Michael H. Hodigea heeft voor de „Coventry" een ligplaats verzocht voor den wal, teneinde het Amsterdamsch© publiek in de gelegenheid te kunnen stellen lederen namiddag tusschen 2 en 6 zijn schip te bezoeken. De „Ooventry" krijgt thans ligplaats aan de Bandelricade beoosten het terrein der Hol landsche Stoomboot Maatschappij, voor pand Europa, welke plaats de directie van de N.V. Blauwhoedenveem-Vriesseveem zoo bereid willig was voor dit schip af te staan. Bij aankomst van het Engelsche eskader op Zaterdag 9 dezer, zullen In da haven sa luutschoten worden gelost De Zuurbier» en da K'eerkopers. Wij hebben Donderdag uit „Het Volk" een stukje overgenomen, waarin een sociaal democraat den vrijen anarchist Zuurbier hoonde, omdat hij gedineerd had en opgestaan was (bij de toast van den heer Duke, terwijl de principieel© sociaal-democraat niet was opgestaan. Nu schrijft ,De Tijd" o. m.: „Ook de wethouders Vliegen de De Miran da en het Raadslid Ed. Polak zijn bij die plechtigheid opgestaan. Dit was verstandig. Men blijft van een feest weg of men richt zich daar naar de algemeen geldende ge bruiken. „Eén enkel sociaal-democraat was aanwezig, die hierover anders dacht, de heer Kleereko per. Alleen deze is blijven ritten, „dapper" als altijd. Deze, altijd politicus, heeft bij het internationale feestmaal, ten overstaan dus van heel de wereld, op fameuze wijze, in zijn eentje, een indrukwekkende demonstratie ge leverd vóór de republikeinsche gezindheid van de sociaal-democratie en tegen het natio nale lied; een betooging, waarvan alle dag bladen van den aardbol gewagen en waaraan de groote naam Kleerekoper voor eeuwig ver bonden is". En verder: „Zelfs eindigt het gewichtige, met extra let ter gezette stuk in „Het Volk" met een lee- IJjke insinuatie:. „Bet Raadslid Zuurbier eet en drinkt gedurende twee uren. En, als om negen uur de tafel wordt opgeheven, dan heeft 'hij fel rood© kleurtjes op zijn gladge schoren wangen en zoekt hij ©enigszins wan kelend den uitgang. Dit is onwaar. De heer Zuurbier is even netjes vertrokken als zijn oollegaas Vliegen, De Miranda, Polak en Kleerekoper. Maar bij de lezers van „Het Volk" staat hij nu leelijk te boek. Te veel gedronken en.Konings gezind!" Wij weten nu het onderscheid tusschen den heer Kleerekoper en den heer Zuurfbier. Onze lezers hebben met den heer Kleerekoper kunnen lachen om den heer Zuurbier van het \mstelveld als oouncillor en kunnen nu met „De Tijd" om den heer Klerrekoper lachen. Het N. V. V. in 1920. Het jaarverslag van de bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen aangesloten organisaties maakt, voor het eerst, melding van een aanzienlijken teruggang in het leden tal van het verbond. 1 Januari 1920 waren aangesloten 80 organisaties met 274.704 leden, 1 Januari j.1. 29 organisaties met 216.681. Het '©dental is in 1920 dus gedaald met 81.123 of 12.6 pet. De totaalsom der ontvangen contributies was gedurende 1920, 5.815.590, terwijl dit in 1919 8.754.044 bedroeg. Gemiddeld is per jaar en per lid aan oon- trilbutle betaald: over 1919 18.16 of 128 pet. en over 1920 25.49 of 180 pet. De totale ontvangsten der bij het Veri ond aangesloten organisaties waren over 1920 f 8.158.151, terwijl deze over 1919 f 4.339.453 bedroeg. Het totaal vermogen nam over 1920 toe met ƒ752.448 en was op 1 Januari 1921 tot f 4.239.807 gestegen. Voor stakingen en uitsluitingen werden in 1920 2.274.151 uitgegeven, een bedrag, hoo ger dan ooit door de vakbeweging in Neder land voor den directen vakstrijd 'beschikbaar gesteld. Met inbegrip van bijlagen van rijk en ge meenten bedroegen de totale uitkeeringen aan de werklooz© leden in 1919 f 1.209.000 en in 1920 7.783.000. Van de in 1920 gedane uitkeeringen komt 1.047.000 voor rekening van den Bouwar- beidersbond, ƒ3.117.000 voor den Diamant- bewerfcersbond en 1.270.000 voor den Trans portarbeidersbond. Bovendien verstrekten 7 organisaties meer dan 100.000, 6 van 10.000 tot 100.000 en 6 minder dan 10.000 aan uit- keering. Het aantal der bij het N. V. V. aangesloten organisaties onderging gedurende 1920 een wijziging door de fusie tusschen den Ned'. Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven en den Alg. Ned. Rijkswerklie- denbond. Uit deze fusie, welke per 1 Juli 1920 plaats vond, vormde rich de Ned. Bond1 vam Werklieden in Overheidsdienst, die zich bij het N. V. V. aansloot. Het aantal bonden, hetwelk op 1 Januari 1920 30 bedroeg, werd hierdoor teruggebracht tot 29 op 1 Januari 192L Vervolg van le blad). uw wezenlijk bezwaar tegen onze voorstellen is, dat zij Ierland minder bieden dan de vrij heid, welke wij 'Omschreven hebben, kan dat bezwaar onderzocht worden op de bijeen komst". De Fransche marine. Landru. De Rijksregeering en Beleren. Het Belgisch leercontlngent In Rijnland. Vragen van Kamerleden.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5