I Derde Blad. VAN ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1921 PLAATSELIJK NIEUWS. Bij het op 23 Juli LI. te Amsterdam ge houden examen voor kantoor-stenograaf slaagden onze plaatsgenooten, de dames: J. Kuiper en O. Wever; en voor het examen typist(e): de dames A. M. J. Meijer met lof D. Boon, C. W. D. Bruin, G. A. H. Dol, M. H. Hagenbeek, A. J. J. Smit, A. de Vries, en de Heer en P. D. Petersen en J. Planjé. Allen leerlingen van mej. C. Bontes alhier. Onze vroegere plaatsgenoote mej. F. P. E. van de Vis slaagde op 23 Juli LI. te Amster dam. Leerlinge van mej. O. Bontes, Alhier. Donderdagmiddag omstreeks half vier geraakten twee kinderen, resp. van 9 en 6 jaar, al spelende in het water der Westgracht. Een reiziger, die he+ ongeval zag, sprong ge kleed te water en had het geluk heide kinde ren te redden. Een ervan was reeds 'bewus teloos. Leger des Hells. In de zaal van het Leger des Heils, Spoor- gracht 38, worden morgen enkele bijzondere Samenkomsten geleid door den Chef Secreta ris van het Leger des Heils in China, Kolo nel J, G. Brouwer. De samenkomsten vangen aan 's Morgens om 10 uur en 's avonds om half acht. Men wordt aangeraden zich reeds vroegtijdig vam een plaats te voorzien. Louis Bouwmeester Nap de la Mar. De heer Nap de la Mar deelt ons mede dat hij gedurende de maand September een een -groote tournée in ons land maakt met den] heer Louis Bouwmeester als gast en'op Maandag 19 September hier ter stede een voorstelling zal geven in den schouwburg Casino. Opgevoerd zal worden het blijspel Perzik en Pruim van den bekenden schrijver Her man Bouber (schrijver van de Jantjes), in welk stuk de heeren Louis Bouwmeester en Nap de la Mar de titelrollen zullen vervul len, waarmede zij gedurende de maand Au gustus te Rotterdam In den Circus-Schouw burg een uitbundig suoces mochten behalen en met welk stuk zij de geheel© maand Oc- tober a.s. in den circus Carré te Amsterdam zullen optreden. Verdere rollen zullen vervuld worden dborde dames Marie v. Westerhoven, Serah v. der Heim, Jos. de la Mar en de heeren Raaf Bouwmeester, Max Weber, Hans Nesna, enz. BINNENLAND. Werkloosheidsverzekering. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenlgingen, Bureau voor de Roomsch Katho lieke Vakorganisatie en Algemeen Neder landsch Vakverbond hebben aan de bladen de volgende stellingen Inzake de werkloos heidsverzekering gezonden: a. Er kome een wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering, welke regeling dient te berusten op den grondslag van de vrijwillige verzekering, doch die de moge lijkheid dient open' te laten, dat bij Kon.' be sluit voor'de daarvoor geeigende bedrijven de verplichte verzekering kan worden inge voerd, met medewerking van de in dit be drijf bestaande vrijwillige werkloozenkassen. b. Aan het hoofd van de werkloosheidsver zekering kome een bestuur, voor de helft bestaande uit vertegenwoordigers van rijk, gemeente en werkgevers, voor de andere helft uit vertegenwoordigers van de arbel- ders-vakvereenigingeh met werkloosheids- kassen. Dit ooilege is belast met het volledige be stuur van de werkloosheidsverzekering, on dier verantwoording aan de regeering- c. De werkgevers worden verplicht, een bijdrage per arbeider te betalen, gelijk aan de hoogste bijdrage, die door eenige werk- loosheidskas in dat bedrijf wordt geheven. Voor het landbouwbedrijf dient de premie betaling der werkgevers te worden- bere kend naar de oppervlakte van het -bedrijf. d. Er dient een crisis-fonds tot stand te ko- npienl, dat in tijden van crisis steun verleent. 1. aan werkloosheidskaasen, die door de crisis niet in staat zijn, haar reglementaire uitkeeringen te doen. 2. aan uitgetrokenen. 4. aan nog niet rechthebbende leden van kassen. e. De middelen van dit crisisfonds worden gevormd door: 1. De -bijdrage door de werkgevers, gestort voor de in hun dienst zijne niet-verzekerde arbeiders. 2. Het verschil tusschen de bijdragen der werkgevers #n het aan de kassen toekomen de bedrag. 8. 100 pet. subsidie van het rijk op de in 1 genoemde bedragen, benevens een jaarlijks bij de staatsbegrooting vast te stellen bedrag. 4. 15 pet. van de totale inkomsten der kassen! f. Het crisisfonds wordt beheerd door het -bestuur van de werkeloosheidsverzekering. g. De werkgeverspremie wordt geïnd door het bestuur der werkloosheidsverzekering. Dit bestuurdoet daarvan den kassen een be drag toekomen», gelijk aan het door deze ge heven totaal-contributiebedrag, en stort het overblijvende deel in het crisisfonds. h. Op de gezamenlijke contributies van de leden der werkloosheidskassen en werkge vers wordt door de gemeenten] 50 pet. en heit rijk 60 pet. subsidie verstrekt. i. In de -gemeenten dienen commissies Van controle te worden ingesteld, gevormd door vertegenwoordigers der gemeente, werkge vers en van de werkloosheidskassen, welke commissies zijn belast met de controle op de plaatselijke afdeelingen der werkloosheids kassen. j. Het bestuur der werkloosheidsverzeke ring kan voor bepaalde werkloosheidskassen!, wier leden in verhouding tot hun loonen ees te hooge premie zouden moeten beta len, een maximum-bijdrage vaststellen. In dien deze maximum-bijdrage met die der werkgevers en de subsidie van rijk en ge meente onvoldoende mocht blijken* om de kosten der verzekering te dekken, dan zal de rijkssubsidie op deze bijdrage worden ver hoogd. k. Uitkeeringsbedragen en duur der uit- keering zullen voor elk bedrijf afzonderlijk uniform worden vastgesteld; de contributies kunnen verschillend zijn. 1. Administratiekosten worden door de kas gedragen. Wanneer naar het oordeel van het bestuur deze kosten voor bepaalde kassen te hoog zijn, kan het een maximum-bedrag bepalen. Verzending en bestelling van expresse brieven. „De Tijd" klaagt er over dat expresse-brie ven, hoewel -expresse besteld, niet expresse door de postadministratie verzonden worden. „Dit stelsel is verkeerd", oordeelt het blad. „En, naar verhouding van de moeite, wel ke de postadministratie zich getroost, is het tarief voor expresse-brieven veel te duur en absoluut ongemotiveerd. „Weet de directie van Post- en Telegrafie dan niet, aldus gaat „De Tijd" voort, hoe de verzending en bestelling van expresse- brieven in andere landen is geregeld? In Ant werpen en Brussel, alsook in enkele groote steden van Duitschiand, behoeft men niet eens naar het hoofdpostkantoor te gaan om een expresse-brief gauw te verzenden. Aan elke tram is een kleine brievenbus, welke op een centraal punt, waar verschillende tramlij nen samenkomen, zooals bijvoorbeeld te Amsterdam op den Dam en te Den Haag op het Plein door een posteerenden jongen worden gelicht. Deze zorgt er voor, dat de expresse-brieven terecht komen in de bus van een tram, die langs het hoofdpostkantoor gaat, waar de bus opnieuw wordt gelicht, al daar worden de expresse-brieven onverwijld naar het station gebracht, waar ze onder en veloppe aan den oonducteur van den eerst- volgenden trein worden toevertrouwd. Bij de aankomst der treinen in de stations is er tel kens een jongen van het post- of telegraaf kantoor deze diensten zijn voor dit speciale d-c-el gecombineerd om de -expresse-brie ven in ontvangst te nemen -en voor een di recte bestelling te zorgen. In handels-centra, zooals te Antwerpen bijvoorbeeld, zijn er bij het centraalstation dertig veertig jongens in dienst uitsluitend voor de -bestelling van expresse-brieven. Het merkwaardige is, dat het tarief voor expresse-brieven daar naar verhouding lager is dan in ons land. In 't 'belang van handel en industrie en ook van de pers, die de verslagen van corres pondenties, welke haar ais expresse-brieven worden gezonden, meestal veel te laat ont vangt is het gewenscht, dat de directie van het P. en T.-bedrijf haar verkeerde op vatting in zake de behandeling van expresse- brieven laat varen. Met dit loome stelsel moest worden gebroken. Wat elders kan be hoort in Nederland niet als onmogelijk te worden beschouwd." LUCHTVAART. Een vliegtocht -Batavia, 6 Sept. Drie marinevllegtulgen hebben den tocht Batavia-Belawan vol bracht. (iD-eze tocht is reeds meer beproefd1 doch toen mislukt). GEMENGD NIEUWS. Ernstig ongeluk. Gistermiddag heeft bij den huize Herlnc- have, gemeente Tubbergen, een -ernstig on geluk plaats gehad. Jhr. Lothar von Bönning- hausen, die op de konijnenjacht was, sloeg met zijn geweer naar een konijn, dat zich om der struiken verscholen had. Het geweer brak, het schot ging af en trof den jager in den buik, waardoor de dood bijna onmidde- lijk intrad. Van bnurt-sovjet tot garnalenwlnkel. „iHet Volk" kreeg het bericht, dat de „buurt- sovj-ot" van Kattenburg te Amsterdam, na een bestaan van eenige maanden, is ontbon den. De penningmeester richtte, naar men het blad mededeelt, van de bijeengezameld© contributie-centen.... een garnalen-af faire op. Zijn medeleden zijn nu zoodanig ontmoe digd, dat zij besloten, de heels Kattenlburg- sovjet maar op te doeken. Hollende paarden. Een -bedrijfsleider van de boerderij aan de stichting van het „Hoogelamd" te Beekber gen, geraakte Maandagmiddag onder de paar den, waarmee hij op den akker werkzaam was, doordat dezen tengevolge van wespensteken op hol sloegen. Hij is in het Ziekenhuis te Apeldoorn aan de gevolgen overleden. Vliegende koollulsjei. Men meldt -uit Alkmaar: In dezen prachtigen nazomer wordt de vreugde om 'bulten te 'zijn min of meer be dorven door de aanwezigheid van ontelbaar vele vliegende koolluisjes. Op een fietstocht naar Bergen kregen wij er eenige honderden op onze jas en herhaaldelijk moesten wij af stappen, omdat dit lastige goedje ons in de oogen gevlogen was. Donderdagmiddag was het fietsen bijna onmogelijk en reed- bijna iedereen met half gesloten oogen. De groote droogte is de oorzaak van deizo luisj esp laag. Ontploffing. Te 's-Gravenhage is Donderdagmiddag in de Twentstraat een ontploffing ontstaan door dat een hoeveelheid carbid, welke in een riool was geworpen, tot explosie geraakte. Zeven jongens werden aan de oogen gewond. De toestand van twee hunner is zoo ernstig, dat zij naar het ooglijdersgesticht moesten wor den vervoerd. De andere konden naar hun woning terugkeeren. Bjj informatie bleek later, dat de toestand van de twee slachtoffers, die in het gesticht aan de Laan vam Meerdervoort zijn opgeno men, geen gevaar voor hun -oogen oplevert, zoodat zij binnen enkele dagen weder kunnen worden ontslagen. Hoe er bij een' boer water ln de melk kwam. Als een boer te Weesperkarspel 's avonds zijn koeien in den stal gemolken had, zette hij de bus met ttfelk op het erf neer, teneinde de melk gedurende den nacht te laten af koelen. Over die melk nu ontving de boer herhaal delijk Machten, zonder dat 'hij kon bevroeden wat de oorzaak daarvan kon wezen. Om nu te oonstateeren of er iemand aan de melk kwam, -zette bij op deksel en bus een oorespondeeremde krijtstreep. Den volgen den ochtend bleek, dat de krijtstreep op dek sel en bus niet -meer correspondeerden, zoo dat het duidelijk was, dat iemand aan de bus was geweest. De boer vond het nu geraden de politie in den arm te nemen. Deze stelde zioh op het erf verdekt op en had reeds den eersten nacht succes. Zij arresteerde toen een gehuwd rijksbruggeknecht, die voor de Vijfde Kamer der -Rechtbank te Amsterdam wegens diefstal van een liter melk uit de bus terechtstond, Ziehier hoe het mogelijk was, dat de inhoud van de melkbus op het erf van den boer steeds gelijk bleef en toch -met water aan gelengd werd. Beklaagde ging 's nachts met twee liter- flessch-en naar het erf, de eene flesch leeg en de andere met water gevuld. De leege flesch vulde hij met -melk en het water uit de andere flesch stortte hij in de bus uit! Dit spelletje heeft hij geruimen tijd ach tereen uitgehaald. De ibruggeknecht, een huisvader, heeft ont slag uit 's Rijks dienst -moeten nemen. -Het O. M., mr. Massink, eischte vier maan den gevangenisstraf. Mr. Muller Massis vroeg -oplegging van een voorwaardelijke straf. De moordenaar Grossmann. Hij heeft gisteren eindelijk bekend twee van de verdwenen vrouwen te hebben ver moord. In de andere hem ten laste gelegde misdaden houdt hij zijn onschuld nog staan de. Naar men uit Berlijn meldt, beweert Grossmann, die op het oogenblik der beken tenis een flauwte kreeg, een der twee vrou wen te hebben doodgeslagen uit woede om dat hij haar op diefstal betrapte. Zijn ander slachtoffer heeft hij eerst verdoofd, dan uren lang gemarteld en ten slotte gedood. Het lijk heeft hij in stukken gesneden en ze ver brand. Van het hoofd had hij de ooren afge sneden. Door deze laatste bijzonderheid is men -te weten -gekomen aan wie het hoofd zonder ooren, dat -enkele weken -gel-eden werd opgevischt, heeft toebehoord. Het hoofd van de andere vrouw is nog -steeds zoek. Duikers hebben het nog niet kunnen vinden. Ver moed wordt dat het in de modder ia vastge raakt. De vorige week zijn een echtpaar uit Wee- nen en een professor uit Dusseldorf op den Grossglookner door een sneeuwstorm over vallen en den volgenden dag doodgevroren gevonden. „Het droge" Amerika. De regeering der Vereenigde Staten, wel ke zich alle moeite geeft, om de wet op het drankverbod uit te voeren, heeft door be middeling v-an het departement van Handel moeten toegeven, dat de invoer van whis ky in de Ver. Staten over de -laatste zeven -maanden drie maal zoo -groot is als in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, terwijl de hoeveelheid geïmporteerde cham- Eagne het vijfvoudige bedraagt, vergeleken ij vorig jaar. In de eerste zeven maanden van 1920 wer den 88.000 gallons whisky en 4120 gallons champagne ingevoerd, doch over dezelfde pe riode van dit jaar werden respectievelijk 111.000 en 28.794 gallons geïmporteerd langs wettigen weg. De overheid is van oordeel, dat tegen elke gallon, welke langs wettigen weg wordt Ingevoerd, minstens 1,00 worden gesmokkeld. Voorts worden ook groote hoe veelheden brandewijn en jenever ingevoerd. De Ingevoerde -alcoholische dranken mogen -slechts worden gebruikt voor -medicinaal ge bruik. Zeker, de Leidsohestraat zou als verkeers weg onmogelijk worden, als voor „Van Zelm Van Eldik" een half dozijn chaufeerende da mes hun auto's onbeheerd zouden laten staan en voor andere winkels hetzelfde te zien was. Wij vragen ook niet om onbeperkt in Amster dam toe te laten, dat onbeheerde auto's sta- tionneeren. Maar kan er niet een begin ge maakt worden. Kunnen niet enkele wegen aangegeven worden waar ze wèl mogen staan? Kan niet een maximum tijdsduur worden voorgeschreven? Kan men niet op kleine schaal een proef nemen? Schrijver dezes zal niet licht vergeten hoe een collega-journalist in Washington hem daar de stad liet zien. Hij was geen rijkaard. Zijn jasje was van een paar jaar geleden. Zijn boordje licht gerafeld. En hij vond dat jour nalisten in Amerika onbehoorlijk slecht be taald werden, al had dat nog geen- invloed op de levendigheid van zijn geest gehad. Maar hij bezat een oud rammelend „Fordje". Een „hü Lizzy". En in dat Fordje heb ik Wash ington gezien, met haar prachtige breede wegen. Als we bij de White House, of bij het Congresgebouw of waar dan ook kwamen, zette hij zijn Ford ergens aan den kant van den weg ik zei haast tegen een boom en na een half uurtje kwamen wij terug en rammelden verder. Hij rammelde in zijn Ford naar zijn barbier en rammelde er ge schoren weer vandaan. Ja, zoo is het in Amsterdam niet mogelijk. De breede wegen van Washington kennen wij niet. Maar het andere uiterste is ook verkeerd en voor te schrijven dat iemand in Amster dam in een auto mag rijden zonder gehuurde autowacht is ondemocratisch. („Hbl."). Automobilisme. Geen onbeheerde auto's ln Amsterdam. Dé Amsterdamsche oommissie voor de strafverordeningen heeft voorgesteld te 'blij ven verbieden, dat automobielen tijdelijk on beheerd op straat blijven staan. Hetgeen van een Amsterdamsohe strafverordeningsoom- missie te verwachten is: zoo weinig mogelijk toelaten! En dan, wat wordt het Hollandsche begrip van orde beleedigd -door het denk beeld1, dat zoo'n auto daar maar onbeheerd staat, dat ieder haar weg kan stelen, dat zoo'n onbeheerd ding misschien den heelen dag de passage verspert! En nog meer, vroede be zwaren makende burgers kunnen dn hun zwaarwichtigheid heel wat moeilijkheden voor het toelaten van eenige vrijheid aan m-enschen, die hun eigen auto .besturen, be denken. Bezwaren, die inderdaad' ook bestaan, maar niet ernstig genoeg zijn om niet een poging te doen ter wille van het goede doel enkele dier bezwaren te dragen. Het verbod is een zeer ondemocratische maatregel. Het beteekent, dat in Amsterdam geen automobiel practisch gebruikt kan wor den, als niet een bediende steeds in den- wa gen 'zit. In Amerika heeft haast elke gezeten werkman, elke meesterknecht -b.v. zeker, een automobiel. Elke burgerman heeft er een. Menig kantoormeisje,-een goedbetaalde steno typiste of assistant-secretary, heeft haar eigen „sedan" model auto'tje. En dat onder houdt zij zelf, zij trekt Zondags haar „over all'*" aan en poetst en] oliet en knutselt. En chauffeert natuurlijk zelve. Dat kan in Amerika. Dat kan in Engeland. -Dat -kan in haast alle landen van Europa. Omdat zoo'n meisje, als zfj een doosje veilig heidsspelden gaat koopen, even haar auto onbeheerd voor den winkel mag laten staan. Omdat zij, als zij niet van garage naar garage rijdt, geen 'betaalden doodeter, met een mooi petje op, noodig heeft, om op haar auto te passen, als zij er even uit is. Hier in Amsterdam zal waarschijnlijk, als de Raad vain advies van de straflustige straf verordening-oommissie volgt, een autorijder, die geen betaalde bediende plechtig de wacht over zijn auto laat houden, en todh met zijn auto uitgaat om een dubbeltje sigaren neen dat bestaat niet meer, een dubbeltjes sigaar te koopen,. in hechtenis genomen worden. Wij noemen dat in hoog© mate ondemocra tisch. Als d© auto toekomst heeft, is het juist, lopen wij, als vervoermiddel ook voor den minder bemiddelde, als vervoermiddel ook voor anderen dan alleen zij, die zich de weelde veroorloven kunnen 24 uur een gelivreide man met hun auto .bezig te 'houden om mis schien een half uur in de auto te rijden. Frank Hurley op reis In Britsch Gninea. Over Hurley 'heeft de „N. Rott. Crt.", waar aan wij dit verhaal ontleenen, meermalen geschreven, toen hij in de „Melbourne He rald" vertelde van zijn ondervindingen in Britsch Nieuw-Guinea. Thans doet hij dat opnieuw in de „Herald" van 14 Juli, en het verhaal speelt nu aan de Opi, dat is een van de twintig rivieren, die op de Noordoost kust van het oude Britsch© gebied van het Ow-en Stanley ■'gebergte komen en tussdhen Buna en de Maimbare-monding in zee vallen. Door heel Papoea heen zijn van bestuurs- wege opgericht wat men in onze Oost pa- sanggrahans noemt, rustplaatsen voor den reizenden man; een paar weken geleden, schrijft hij, was daar een der dorpelingen door een kaaiman gepakt, en het geheele dorp was toen gesloopt en 100 yards stroom opwaarts weer opgebouwd; 'wanneer nu de booze geest want dat is 't dan toch terugkeert en een tweede offer zoekt, dan vindt hij niemand. Niemand op één na, en deze heet Waragi, die een prauw had op 1 stapel staan en deze moet afmaken; hij komt iederen dag terug met zijn steenen bijl fat- jj soen te hakken aan het vaartuig. Hurley vertelt dan met hoeveel' behendigheid en ge- duld deze -oude man met de bijl werkt, waar- Ij van het handvat een gevorkte tak is, waar van de -beenen elkander ontmoeten onder een hoek van 45 graden; de bijlsteen kan gedraaid en hetr werktuig ook als dissel ge bruikt worden. Hurley verstaat niet wat Waragi knort en wauwelt, wat jammer is, want deze interessante vogelverschrikker, wiens schedelbeenderen zoo sterk zijnge krompen, -dat het vel als een -gekreukelde zak -er langs heen valt, is een vat vol tradi ties en i-n zijn oude hersens -moet heel wat Interessants zijn -opgeborgen. Een dotje tabak d-oet zijn oogen tinkelen, en hij rookt het dadelijk op, uit een groote, cilindervor mige pijp van bamboe, vredig nu herden kend den vroegeren tijd. Want om zijn hals bengelen aan een koord menschen-tanden, een amulet, die Waragi dierbaarder is dan de jaren zijn die hij nog heeft te leven. Dl© tanden zijn symbolen van glorieuze daden, van overwinningen bij de menschenjacht. Toen. de prauw klaar was, kwamen zijn zoons -om te helpen bij het te water laten in de Opi, een van de ri vieren, die hoopen slib van boven afvoeren en op de kust neerleggen, totdat een bank de scheepvaart hindert. Aan den steven werd een bundel uitgeplozen plantenveze-ls bevestigd, als een teek-en dat de prauw aan een hoog personage behoort en de bouw meester wierp een stok langs de lengte-as van het vaartuig, een ceremonie, die niet mag worden vergeten. Dan hangt men aan den boeg zakken met taro-knollen (Colocasia macrorhiza) als een offer aan den taro-geest, die den reiziger veilig geleidt over de wa- t&roQi Het blijkt, dat 'Hurley izelf de hoog© per soon is, die met de nieuwe prauw gaat Varen door fadryl-and; -en wel met een cinema-ca mera, om de rivier en de -oevers in beeld te brengen. Waragi stond op de voorplecht met een lange pagaai, toen de prauw voort gleed langs dichte bosschen van nipa-pal- men en allengs wordt de vaart nauwer en de wildernis op de oevers sluit zich boven, tot een tunnel, die het daglicht amper door laat; het is alsof ter weerszijden muren van bouwvallen staan onder een kleed van klim op, en van heel uit de hoogte dalen takken met bloemen, die de wind doet dansen en die het water weerspiegelt als .beweeglijke festoenen. Overal epiphy-ten, die op andere planten leven zonlder daaraan voedsel -te ont trekken, en parasieten, die ten koste van de steunplant tieren. Van andere prauwen, die van iboven komen met producten uit de tui nen, doet de bemanning luide den welkomst groet „oroda, orodal" -galmen over bet water. In -het dorp Coira waren -enke-le bewoners wakker; meestal slapen zij overdag en ver drijven- 's nachts de kwalijk gezinde geesten van de overledenen. Het passantenhuis ver schaft een onderdak, maar geen rust, want de trommen werden zonder ophouden be werkt nu er een man was gebeten door een geest; 'f was een leven als een oordeel, niet -omdat iemand zich iets ervan aantrok of de man stierf of niet, maar ómdat iedereen doodsbenauwd was voor zijn eigen hachje. Vrouwen grepen naar in 't vuur liggende vlammende takken en wierpen ze in de lucht naar den onzichtbaren kwelduivel. Bij deze verlichting zag Hurley witte gestalten, die als spoken verschenen en verdwenen, zooals -hij later hoorde de weduwe van een overle den man en diens nabestaanden-, die het' rouwkleed hadden aangetrokken, d.w. z. zij hadden hun geheele lichaam in de pijpaarde gezet. Dit is zoo de Nieuw-Guinea-manier, schrijft Hurley. Zeker, maar ook een ma nier, die men elders terugvindt. Hij meende, dat nu het oogenblik was -gekomen om te gaan meedoen met de geestenbezwering, en uit zijn bagage haalde hij een half pond bliksempoeder, zooais voor moment-opne mingen in een karig verlichte ruimte wordt gebruikt, wikkelde het in papier, bond er groote bladeren omheen en deelde aan V ge zelschap mede, dat hij die lastige geesten voor goed zou verjagen. Het publiek was eenigszins sceptisch tegenover dezen blan ken geestenbanner. Toen het omhulsel was verbrand, kwam er een verblindende vlam en een doffe knal; als vuurpijlen vlogen de brandende takken door de lucht, met vurige staarten achter zich; wolken van gloeiende sintels stoven op de omstanders af, en tege lijk klonk er een gegil van de als bezetenen wegspringende inlanders. .De trommen zwe gen en daarom was het te doen. De ge beten man kreeg castor-olie en wandelde den volgenden dag als een haantje langs den weg. Hurley was 't heertje, kreeg alles gedaan, was een man van gezag. Het is niet een nieuw middel, dat hij gebruikte, maar 't bleek opnieuw afdoende. Banaliteit Onder het opschrift „Banaliteit1* schrijft een] medewerker van „The Times Educa- tional Supplement" van 16 Juli, over dit on derwerp, waarvoor hij het Fransche woord kiest, omdat een goed Engelsch woord hier voor niet bestaat De schrijver zegt, dat ba naliteit een zeer ontmoedigend verschijnsel in het leven is; men vindt haar overal en zij wordt gemakkelijk overgenomen. Jonge kinderen] zijn niet banaal, schoolkinderen doen soms moeite het te worden, maar dan zijn zij alleen maar grappig. Worden zij ouder en geven zij er geheel aan toe, dan zijn zij lang niet grappig meer. Het moet een onderwijzer, die zijn taak ernstig opvat, tot wanhoop brengen, als hij ziet hoe hun ijver in groote onbeteekenendheid verandert Al kunnen wij niet, allemaal geniaal zijn banaal behoeven wij daarom niet te worden. Wij hebben allen iets persoonlijks, dat wij niet mogen wegmoffelen en wij behoeven ons niet aan te sluiten bij de groep van men- schen, die zich allen eender uitdrukken, eender denken en voelen. Banaliteit is be lachelijk om haar vervelendheid. Het is he laas een kwaad, waarin de laagbijdegrond- sohen hun- kracht voelen. Het is het kudde- instinct, dat de menschen -liever samen de grootste dwaasheid doet gelooven, dian al leen de waarheid doet zien. De groote, wars mensch is hij, Üie zich losmaakt van de kudde De schrijver zegt, dat we origineele kinderen gerust mogen waardeeren; veel onaangenamer is het, wanneer zij precies als anderen denken, voelen en) handelen» Bana liteit is altijd vervelend en zij, die haar ge- maks- en veiligheidshalve kozen, zullen haar zeker weer laten varen), zoodra zij den weg tot hun eigen persoonlijkheid hebben ge vonden. De smakeloosheid der moderne toi letten, de onbenulligheid der moderne dans muziek zijn de excessen van banaliteit. Er bestaat wel een middel om er een einde aan te maken, zoo besluit de schrijver, n.1- door de indivudualiteit aan te kweeken en daar mede kennis van onze eigen geest Dit is iets, dat wel eens gezegd en goed overdacht mag worden in desen tijd, waarin het leven zich hoe langer hoe meer nivel leert, waarin ongeveer iedere persoonlijk heid opgeofferd wordt aan partijdiscipline. Meermalen is er de aandacht op geves tigd, dat de school de individualiteit der kin deren1 onderdrukt, door de olassicalitelt van het onderwijs en nog kort geleden wees dr. J. H. Gunning Wzn. hierop. SPORT. Programma voor morgen: 8. aan niet-verzekerde arbeiders. Doodgevroren. Bolweg, 10 uur: Helder IV—Heidense!» «oml. Bolwe-g, 2.80 uur: Helder—Zoem aalt. Tuindorp, 10 uur: Batavier II—Helder III. Tuindorp, 12 uur: Batavier III—H.K.G. V. Tuindorp, 2.80 uur: H.K.C. I—Batavier I. Strooweg, 8 uur: Geel Wit—Willem Eggert. Marinewerf, 10 uur, v. Speljk I—Spart* I. Revancheweditrijd Helder IZeemacht I. Helder had, na afloop van den bekerwedstrijd, aan het Zeemaohtbeetuur gevraagd om een revan che-wed-strljd. Voor de match bestaat groot» be langstelling en Indien het weer medewerkt, kun nen wo op een mooien wedstrijd vergast worden, liet Holdor-bestuur heeft voor het winnende team een- zilveren, lauwertak beschikbaar gesteld, waardoor do animo bij belde vereenlgingen nog verhoogd zal worden en we de overtuiging hebben Zondagmiddag een sp&nnenden wedstrijd te aan schouwen, waarin ibeide partijen zidh geheel zui len geven. Hopen we, dat hot Helder gelukken aal revanche te nemen. De thuisclub zal als volgt uitkomen: Buiskool Bak God» r. Overeem Dito Wit Biersteker Zomer Groot Groot» Bro»khuiz«n We zien dus God» en Buiskool weer inde ge lederen, terwijl Bak en Overeem van plaat» ver wisseld hebben. De voorhoede ziet er onder» uit dan in de vorige match tagen Zeemacht; evenwol verwachten we hetzelfde open spel en dezelfde productiviteit al» in de vorige ontmoeting. De matei) vangt aan om 2.80 en zal geleid wor den door denl heer D. Kort. Van de Zeemacht-ploeg ia om» niet» bekend. Helder IV.Helder»che Combinatie. De Heldergche combinatie welke morgen tegea HelderlV zal apelen 1» als volgt aamergesteld: Schoonhoven v. d. Wal v. d. Wal Ree Koeer N. N. Diikahoorn Markes Go es Quespal Riedeman Geel Wit IWillem Eggert I van Puinerend. Morgen vindt de 2e wedstrijd om de ailverea lauwerkrans op bovenvermeld terrein plaat» en wel tegen Willem Eggert I van Purmerend. Deze vereen-iging is in dezelfde afdeeling geplaatst als V.V.Z. en Geel Wit en het belooft dus een span nende strijd te worden. Het elftal van Geel Wit heeft een danige verandering ondergaan en ach ten het dan ook veel 'beter en sterker dan Zondag j.1. Zoo zien we nu v. Amesfoort de spil- plaats innemen, terwijl Dito de backplaats heeft beizet en P. Luijckx in de voorhoede i geplaatst, terwijl nog enkele landere speler* van plaat» hebben verwisseld. Welnu, Geel Wit geeft nu beter spel en stelt ons niet te leur. De aanvang van den wedstrijd is bepaald op 3 uur, terwijl de toegangsprijzen al# gewoon zijn gesteld. Alle» dus morgen naar den' Strooweg. Geel Wit zal als volgt uitkomen: Porto Dito v. Hijfte Smit v. Amesfoort Hoog«nbo»ch Hoebe Bauma P. Luijckx Ren G. v. Dub Reserve»: Keeper en Riteco. H.R.O. I—Batavier L H.R.C. speelt morgenmiddag een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Bataver. De Racers ko men op den achterspeler Augustijn na, volledig uit, terwijl de bezoekers inet het volgend» elftal binnen de krijtlijnen zullen verschijnen: v. d. Klauw Dienaar Frlnk» Weidema P. Bak Weidema Beek Verhagen Petrue de Vriee Sont We rekenen op een kleine sege voor de thui«- eluil». Aanvang 2J0 uur.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 9