HELDEU COURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Btadsverfraaling. De thans voltooide straat langs den water toren, welke is aangelegd naar het ontwerp van den architect Van Boeven, die, zooais men weet, het gébieele plan van stadsuitbrei ding ontwierp, heeft dit stadsgedeelte aan merkelijk verfraaid1. Een breed trottoir ligt langs de kant, en [biedit den wandelaars een veiügen weg waar zij' geen last hebben van het steeds toenemend verkeer. Op een wei land aan den hoek van de in de onmiddellijke nabijheid gelegen Javastraat en Middenweg komt de nieuwe Vakschool voor Meisjes. Met de voorbereidende werkzaamheden voor dezen bouw is men reeds aangevangen. Aan den anderen hoek zal vermoedelijk de nieuwe katholieke school komen, zoodat reeds aan stonds hier een begin van bebouwing ont staat. In het midden van de nieuwe straat is een plantsoentje ontworpen. In verband hiermede willen we nog even jvijzen op de openstelling, sinds eenigen tijd, van het plantsoentje rondom den watertoren. Hoewel klein, vormt dit een aantrekkelijk plekje voor onze aan natuurschoon gespeende stad. Er zullen mettertijd! eenige meerdere banken' worden geplaatst. Wij wilden even wel het publiek attent maken op het aan den ingang geplaatste verzoek, waarhij het plant soen „in dé zorg van het publiek wordt aan bevolen". In andere plaatsen heeft men' met een dergelijk verzoek steeds succes; hier ter stede 'Schijnt de bevolking nog in die richting te moeten worden opgevoed. Want 'het is treurig om te zien hoe de lieve jeugd, in den korten tijd, waarin dit plantsoen voor het publiek is opengesteld, het talud rondom den watertoren, waarop gras gezaaid was, heeft toegetakeld. Op die manier is er geen aardig heid aan. Het gemeentebestuur overweegt maatregelen om een volgend voorjaar dit (talud boven en onder met prikkeldraad af te zetten, teneinde het mogelijk te maken, dat er wat bloemen op kunnen worden geplaatst. Het publiek, dat van dit plantsoen gebruik ■maakt, moet evenwel medewerken; speciaal de moeders, die er met haar kinderen komen, moeten toezien, dat dé kleinen niet, zij het ook onopzettelijk, de perken vernielen. Tenslotte kunnen wij nog mededeelén, dat, nu de werkzaamheden voor het Spuikanaal voltooid zijn althans zoo goed als eerst daags aan den' Raad een crediet zal worden aangevraagd1 voor de inrichting van het plantsoen .op het Westplein en de bestrating van den weg langs het Weeshuis. In het voor jaar zal ook hier dus een aantrekkelijk plekje zijn verkregen. Film strand Huisduinen. Naar wij vernemen zal, hij gunstig weer, Zondag a.s. een filmopname worden gemaakt ■van ons strand. Deze opname geschiedt door de H. A. P.-filmmaatschappij van Den Haag; de gemeente zal hiervoor een geringe vergoe ding bijdragen. Dezelfde firma zal Maandag opnamen maken van de haven; daarvoor zul len oorlogsvaartuigen speciale manoeuvres uitvoeren. Een en ander wordt in verschil lende bioscooptheaters in ons land vertoond. Het is jammer, dat deze firma niet wat eerder met dit plan is gekomen, omdat naar ale waarschijnlijkheid de beste dagen voorbij zjjri, en ons strandleven thans niet meer op zijn mooist is. Indien even'wel het weer Zon dag wat gunstiger wordt, zullen, nu in ieder geval het badseizoen nog deze maand open is, wel weer mensehen naar het strand trekken, vooral nu zij weten, dat er gefilmd wordt. 'Hét is dan ook, niet in de eerste plaats voor de filmende firma, maar in het belang van onze gemeente, zeer te hopen, dat het fraai zomerscb weder is. De badkoetsjes staan er nog, de vele tenten, die dezen zomer op het strand te zien waren, kunnen worden opge slagen, zoodat de vreemdeling een goeden indruk 'krijg© van ons strandleven, hetgeen in verband met de plannen der vennootschap „Huisduinen Badplaats" niet ander® dan gun stig op onze gemeente kan werken. Maar nog eens, het is wel jammer, dat men zoo iaat komt. Natuurlijk gaat hij slecht weer de op name niet door, maar dan is het de vraag of we het volgend jaar een zoo .gunstig badsei zoen hebben, dat een opname succes zou hebben. Zeilwedstrijd K. M. J. O. Zeilwedstrijd voor onderofficieren met fantasiesloepen om den wisselprijs Het Vi kingschip, aangekondigd voor Vrijdag 16 September (zie Held. Ort. 13 Sept.) is uitge steld tot Zaterdag 24 September. Waarschuwingsschot (halfstok hijschen vlag Z) ten 8 u. 45 min. 5 minutenschot (hijschen vlag Z) ten' 8 u. 55 min. Afvaartschot (strijken vlag Z) ten 9 uur. Het geluidsignaal terugroepen wordt ge geven met de misthoorn. JPerzIk en Pruim". Maandag wordt, zooals reeds vermeld, een voorstelling gegeven van „Perzik en Pruim", met in de hoofdrollen niemand minder dan onze groote Louis Bouwmeester en Holland's eerste komiek Nap de la Mar. Na deze tournóe door ons land zal dit stuk de Octobermaand In Carré te Amsterdam worden gespeeld, ter wijl het reeds de geheele maand Augustus in den Circus-Schouwburg te Rotterdam onder uitbundig succes werd opgevoerd. We laten hieronder eenige mededeelingen omtrent deze opvoering volgen: Het bijzondere van deze voorstellingen is wel dit, dat wij in de compagnons Perzik en Pruim aantreffen onze eminenten meester Louis Bouwmeester en Holland's grootsten komiek Nap de la Mar. Marie van Westerhoven is Duif, de vrouw van Perzik en zij is een van de sterke krach ten, die het Joodsche element in Perzik en Pruim pittig weten te maken en sjeuig te vens. Greta Schley verdient ten volle haar succes als aardig gespeeld© en uitstekend volgehouden Zuiderzeesdho Trien, Josephine de la Mar doet, wat zij doet, al® altijd goed, Raaf Bouwmeester is een breed-bondig ma gazijnknecht-huismeubel, Kitty Kluppel is een aanvallige, beschaafde Eva en Pierre Perm en A. Alexanders hebben respectieve lijk de zoon van Perzik en een tooneelspeler te verbeelden. GEMENGD NIEUW». Wel liefhebbers! Voor dé betrekking van opzichter bij de gemeentereiniging te Apeldoorn hebben zich niet minder dan 1354 sollicitanten aangemeld. Brandstichting? Gisterennacht is in dé Dirk Hioogenlraad- straat te Scheveningen het houten gebouw tegenover het circus, in welk 'gebouw ge- ruimen tijd een club gevestigd is geweest, geheel afgebrand. Het gebouw was gesloten en er bevond zich niemand in toen de hrand werd ontdekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Het gebouw was verzekerd tegen brandschade. In verband met dézen brand Is gearres teerd dé pachter van hot afgebrande ge bouw S. J., wonende in de Jan van Riebeek- straat, als verdacht van brandstichting. Hij méést dezer dagen een geleende som terug betalen, of anders zijn meubilair aan den sobuld&ischer afstaan. Moordaanslag bij Alkmaar. Te St. Maartensbrug is Maandag een af schuwelijke moordaanslag gepleegd. De 20- jarige Trijntje Blauwboer had omgang met een jongeling, welke omgang de jalousie van den knecht opwekte. Het meisje was met haar vrijer den geheelen nacht naar de ker mis geweest en deed daarom overdag een slaapje. Terwijl zij' alleen .thuis was (haar verwanten waren naar de kermis), kwam plotseling bij den knecht, die aan het hout hakken' was, het denkbeeld op het meisje te vermoorden. Onder de woorden: „Als ik je niet krijg, zal hij' je ook niet hébben" bracht hij het meisje drie slagen met een bijl toe, waarvan twee op1 dezelfde plaats op het hoofd. Toen hij tot bezinning kwam, wilde hij zich ophangen, doch op het laatste oogen- blik ontbrak hem daartoe den moed. Hij fiet ste naar Alkmaar, gaf zich bij de politie aan en deed een omstandig verhaal van het ge beurde. Vervolgens werd hij in het Huis van Bewaring opgesloten. Het meisje is naar het St. Elisabeths-gesticht te Alkmaar vervoerd; haar .toestand geeft weinig hoop op herstel. (G/TeL0) 'Woensdagmorgen was haar toestand, hoe wel zij geen koorts had', nog hoogst zorgelijk. Een ion gewetensgeld. 's-Gravenhage, 13 Sept. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: bij den in specteur der directe belastingen te Amster dam gestort door X te Y100.000 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting over 1017/18 t/m. 1919/201 en oorlogswistbelasting over 1917 en 1018. Dnltsche en Geldersche eïeetrlclfelt De gemeenteraad van Gendringen had in een vorige vergadering besloten een electri sche centrale aan te leggen, te leveren door de Rhednisch Westfalische Electrizitatswex- ke, te Wezel, waarvan de kosten op 130.000 waren begroot, meldt het „Vad.'\ Ged. Staten hebben den gemeenteraad evenwel bericht, tegen dit besluit bezwaar te hebben en dat ook de Minister dit bezwaar zal deelen, omdat op aansluiting bij de Prov. Geldersche Electriciteitsmaatsohappij gere kend wordt. Daar deze aansluiting de ge meente evenwel het dubbele zal kosten heeft de Raad besloten zijn besluit te handhaven. De stadsdrukkerij te Amsterdam. >De afd. Amsterdam van den Ned. Federa tieven Bond van Personeel- in Openharen Dienst heeft den wethouder, den heer Wi- baut, om een' onderhoud verzocht, „aangezien aan de Stadsdrukkerij' het voornemen 'bestaat om 29 arbeiders te ontslaan, of liever over te plaatsen naar de Arbeidsreserve, en de oor zaak hiervan moet liggen in de vermindering van werk". Die vermindering van werk 'is te danken aan het feit, dat het gemeentebestuur met krachtige hand paai en perk heeft gesteld aan het euvel, dat men ailles maar liet druk ken, zonder dat dit noodig was. „Men had immers toch een drukkerij!" De werkvermimdering is nog-al van1 betee- kenis. Als men weet, dat -zij bij een omzet van een tmillioen gulden, daarvan nog gere geld bij de particuliere drukkerijen voor een bedrag van ongeveer honderdduizend gulden liet drukken. Letsel door schuld. In den namiddag van 7 October 1920 was een wièlrijdster van haar rijwiel afgestapt. Zij begaf zich naar den recbterberm van den weg, zette haar rijwiel op het gras en zelf stond zij vóór de fiets tegen den berm aan. Terwijl zij daar stond met haar zuster in ge sprek, werd' zij plotseling in den rug aange reden door een motorwielrijder, die in snelle vaart kwam aanrijden. De wielrijdster be kwam zwaar lichamelijk letsel. «De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft den motorwielrijder een 38-jarig diamantbewerker veroordeeld tot twee maanden hechtenis. Van dit vonnis toekenden zoowel de be klaagde ais het O. M. appèl aan. Dinsdag had beklaagde zich voor het Ge rechtshof te Amsterdam te verantwoorden. Advocaat-generaal mr. Van Geuns wees op de verzwarende omstandigheden. Toen beklaagde toegeroepen werd, dat hij niet zoo hard moest rijden als hij deed, keek hij ladhende om; na het ongeval veroorloofde hij zich laatdunkende opmerkingen als: „de weg moet vrij zijn voor den motorrijder", en ook bleek hij onder den invloed van drank te ver- keeren. In deze omstandigheden achtte spre ker een strafverzwaring op zjjn plaats. Eisch: vier maanden. Moord op zijn kind. De Rechtbank te Utrecht heeft op 7 Juli 1921 een 29-jarig arbeider uit Barneveld ver oordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf we gens moord, tweejen-eenjhalf jaar geleden gepleegd1 op zijn drie weken oud' dochtertje. Van dit vonnis kwam beklaagde bij het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep. Dinsdag diende deze zaak, terecht door den advocaat-generaal mr. Van Geuns niet alleen ernstig en droevig, maar ook merkwaardig genoemd. Beklaagde was een goed gesitueerd arbei der, die een betrekking bij den burgemeester vervulde en een flink stuik land bezat. In de buurt stond hij aangeschreven ais een op passend man, die zijn best deed. Met zijn vrouw kon hij het evenwel niet goed vinden. Nu twee-en-een-half jaar geleden 'kwam be- klaagde's vrouw.de politie waarschuwen, dat haar kind onder vreemde omstandigheden overleden was; haar man had, zeide zij, bij de wieg gestaan en zij dacht, dat hij het kind gedood had, omdat hij zich vroeger uitgela ten' had: „ik hoop maar, dat het geen meisje is". Beklaagde werd' gearresteerd'. Bij. den rijksveldwachter bekend© hij, en zeide, de daad gepleegd te hebben, omdat het kind een meisje was. Bij' den rechter-commissaris leg de hij een uitgebreider bekentenis af; hij verhaalde toen, dat hij1 het kind gewurgd had en kwam ook met motieven voor den dag, als: de wereld) is zoo slecht, het kind maakt het huishouden zoo duur, enz. De lijkschouwing leverde geen resultaat op. Eeni maand na deze volledige bekentenis voor den rechter-commissaris bleek beklaag de volslagen krankzinnig te wezen. Hij liep met het hoofd tegen den muur van de cel, werd een paar malen bewusteloos gevonden, enz. Beklaagde werd bierop in een krank zinnigengesticht opgenomen. Na daar ander half jaar te zijn verpleegd, werd hij als vol doende genezen ontslagen. Hierna stond de beklaagde voor de Recht bank te Utrecht terecht. Hij ontkende en ver klaarde zich niets meer te herinneren). Het O. M. had drie jaar geëischt. De Rechtbank nam voorbedachten raad aan en veroordeelde beklaagde, als gezegd, tot vijf jaar gevange nisstraf wegens moord. ■Gok voor het Gerechtshof ontkende be klaagde. De heer A. O. A. Rademaker, arts te Loosduinen, verklaarde, dat beklaagde aan een1 zoodanig© acute krankzinnigheid gele dén heeft, dat niet was uit te maken hoe zijn toestand vóór dien tijd was geweest. Beklaagd© is thans niet acuut krankzinnig meer en deskundige hoopte, dat het nu mo gelijk zal zijn uit te maken hoe zijn algemeene toestand was vóór de ten laste gelegde daad. Advocaat-generaal mr. Van Geuns achtte een nader onderzoek naar beklaagde's geest vermogens noodzakelijk; het onderzoek van de psychiaters dient zich ook uit te spreken over de vraag in hoever de mogelijkheid be staat, dat beklaagde ten onrechte zichzelf beschuldigt. Tot dat doel gaf spreker in over weging, de stukken in handen te stellen van den rechter-commissaris te Utrecht. Mr. Gans, de verdediger, kan tegen een nader onderzoek minder bezwaar hebben, hoewel hij omtrent de resultaten' van dat on derzoek minder hoopvol .gestemd i3 dan de advocaat-generaal. Hij vreest, dat geen ge decideerd resultaat zal W'Orden verkregen. Beklaagde was volgens den burgemeester vóór de daad opvallend' somber gestemd. Waar beklaagde 'zoo ontzettend veel geleden heeft (van een man tan 26 jaar is hij in een paar jaren tijds een man geworden', wien men veertig jaar zou geven) en het psychia trisch onderzoek toch op niets zal uitloopen, verzocht pleiter voor beklaagde de uiterste clementie te willen betrachten én hem bij de uitspraak van het arrest in vrijheid te willen stelen. Uitspraak 27 September a.s. o De zwaarste electrische leiding. Gisteren zou in het noorden van Berlijn een electrische leiding met een stroom van 100,000 volt onder spanning gebracht wor den. Het is de eerste maal, dat in de wereld een stroom van zoo hooge spanning door een dichtbebouwd en sterk bevolkt stadisdeel wordt geleid. Een reuzenbom. Te Havay, eeni dorpje bij 'Bergen, hadden de Duitsoher% naar „De Standaard" verhaalt, tijdens den oorlog uit een vliegtuig van een hoogte van 2000 meter een bom geworpen, midden' op het dorp, dat zij als oefenterrein gebruikten. De bom ontplofte evenwel niet en zij bleef diep in den grond zitten tot groo- ten schrik van de bevolking. Maandenlang hebben' geniesoldaten ge werkt om het gevaarlijke ding te verwijderen. Aanvankelijk had men het plan om de bom onder een dikke laag beton te begraven, doch het was moeilijk de juiste plaats te vinden. Thans is men er eindelijk in geslaagd deze fee ontdekken. De bom, die ruim 2000 KjG. weegt, is 5 M. 80 hoog en heeft een diameter van 45 centim. In haar val is zij door een1 laag kiezel ge drongen van 2 M. dikte en pas 13 M. onder de oppervlakte van den' bodem blijven vast zitten. De genie zal trachten het gevaarlijke speel goed aan de oppervlakte te halen. De werkloosheid der vrouwen. De „Times" schat het aantal werklooze vrouwen thans op 700.000. In Juli j.1. be droeg haar aantal volgens de officieel© sta tistieken 377.000, terwijl 255.000 vrouwen met verkorten arbeidsduur werkten, doch deze cijfers zijn slechts die der arbeidsbeurzen. Miss Madeline SymonB, secretaris van de vrouwelijke afdeeiing der National Union of General Workers, heeft verklaard dat de toestand wanhopig is. Duizenden vrouwen hebben geen penny inkomen. Zij meende evenwel dat de toestand kan worden verlicht indien de vrouwen in de gelegenheid wor den gesteld zich in huishoudelijken arbeid te bekwamen. Er is een groote nood aan huishoudpersoneel, en op dit gebied is voor de vrouw veel te doen. Er zijn verzoeken uit de koloniën gekomen om goed geschoolde huishoudkrachten te sturen. Zelfs is uit Ame rika aangeboden passagegeld te zenden voor een geschikte dienstbode. Het grootste passagiersschip ter wereld. Aan een Britsche werf wordt op het oogen- blik het passagiersschip „Majestic" voltooid, dat het grootste ter wereld zal zijn. Het is 'bijna duizend voet lang en ruim honderd voet breed. Het zal vierduizend passagiers kunnen vervoeren en zijn vaart zal drie-en-twintig knoopen zjjn. Er zijn bij zondere maatregelen voor de veiligheid ge nomen door het kwistig aanbrengen van wa terdichte schotten. Als voorzorg tegen brand zjjn de stalen tusschenschotten bekleed met onbrandbaar materiaal en is een reeks van automatische brandalarmtoestellen aange bracht. Dan zijn er toestellen voor het ont dekken van rook en het 'geheel© stelsel is ge centraliseerd op de navigatie-brug, waar voortdurend wacht wordt gehouden. De „Majestic" zal met olie gestookt wor den en is van turbines, die vier schroeven in beweging brengen, voorzien. Ernstig automobiel-ongeluk. Zes personen gedood. Op de spoorlijn Godesberg-Remagen is naar uit Berlijn wordt gemeld een Ame- xikaansehe automobiel met zes inzittenden in botsing gekomen met den sneltrein Dort- mundtFrankfort. De auto werd geheel ver brijzeld en de zes inzittenden op slag gedood. Duur en toch goedkoop. In een Weensch blad vinden wij in een advertentie een boerenpak naar maat van „echte Engelsche wollen stof" aangeboden voor 9000 kronen. Dat is, nu de Oostenrijk- sche kroon 0.3 et noteert, dus 21 in Hol- landsch geld. In tweeën deèlen! Dr. Eugène Rochard, een bekende PariJ- sche chirurg, lid van de Academie voor ge neeskunde, komt in de Temps op tegen de te Parijs onder de geneeskundigen in zwang zijnde gewoonte der dichotomie, de verdee ling in tweeën. Men schrikke niet. Bedoeld wordt eenvoudig dit: wanneer een dokter een patiënt naar een chirurg zendt, dan deelen de dokter en de chirurg het bedrag, dat er voor de operatie betaald wordt, samen. Een der gevolgen van deze gewoonte is, dat som mige weinig angstvallige medici en die zijn er in de groote massa geneeskundigen te veel operaties laten verrichten. Het pu bliek, zegt dr. Rochard, gaat altijd naar den chirurg, die het meest opereert, zonder zich te 'bekommeren om het aantal operaties met doodelijken afloop, dat in zijn praktijk voor komt. De dichotomie, meent Rochard verder, is ook hierom verwerpelijk omdat het voor komt, dat een chirurg niet durft weigeren een hem toegezonden patiënt te opereeren, zelfs al stelt hij een fout in de diagnose vast, omdat hij vreest, dat anders de boosgewor- den leverancier in het vervolg zijn patiënten naar een ander gaat zenden. De Matin heeft ©en middel tegen het kwaad der dichotomie gevonden. Voor het blad die mededeelt, maakt het wat grapjes over het geval. Ieder chirurgisch ingrijpén, zegt het 'blad, begint gewoonlijk met een punctie van de beurs van den patiënt. Door één dicho tomie kan de medicus vervolgens met één zieke meer verdienen zonder moeite dan door honderd visites. Maar laten de .arme men- schen gerust zijn: vooral rijke zieken over komt het avontuur. Het is een soort belas ting op het inkomen. Vele geneeskundigen, vervolgt de Matin dan weer ernstig, keuren met dr. Rochard dé dichotomie af en voor het blad zou de kwestie opgelost zijn van het oogenhlik af, dat verdeeling van het honorarium, aan den patient_ bekend en openlijk erkend zou zijn. Misschien is de dichotomie .alleen daarom iets, waar men niet over spreekt omdat men er niet over spreekt. Charlie wéér thuis. Londen heeft wéér zjjn dèg gehad, een' dag zooals het niet had beleefd sedert Mary Pick- ford, de bekende filmaotri.ee, de Londeners tojt het toppunt van opgewondenheid kon brengen. Het is Zaterdag j.1. gebeurd, toen Charlie weêr thuiskwam, na langen tijd in het Ame- rikaansche filmland te hebben getoefd. We ken lang had Londeni zich .gespitst op den dag, dat Charlie, de geliefde Charlie Chaplin, weer naar zijn vaderstad zou terugkeeTen. Allerlei mededeelingen werden over hem in de bladen gedaan en overal Zocht men naar de school, waar Charlie als knaap zijn a, h, c ge leerd had, want hij' had beloofd dat hij, thuis gekomen al de 'kinderen van die school een grooten feestdag zou bereiden. Charlie, die eens als arme knaap op een der armen scholen had gegaan en nu als mildionnair kon reizen in de weelde van het prachtschip „Olympic" en zijn vertrekken kiezen in het h oog-chic „Ritz-Hotel" van Londen's Picca- dilly, zou die arme kinderen „the time of their lives" geven. Dagen lang vermeldden de ibladen, dat Charlie op die of die school was geweest, tot eindelijk „bewezen" werd waar hij werkelijk op school had gegaan. Toen dèt uitgemaakt was, ging men weêr zich voorbereiden op den dag dat hij te Lon den zou komen. Ieder spitste er zich op Charlie weer te zien; Charlie, die op de films met zijn rare gezichten, zijn slonsige kleeren, zijn scheve voeten, zijn zonderling plat-kne- veltje, duizenden heeft doen gieren van lachen door zijn dolzinnig© vertooningen. En Londen heeft zijn zin gehad en Charlie ont vangen zóó dol, zóó geestdriftig, dat de arme kleine kerel blij was dat hij aan al dat hulde betoon ontkomen kon, toen 'hij eindelijk veilig en wel het „Ritz-Hotel" was binnengedron gen en herademen kon in zijn kamers. Te Southampton was de ontvangst aan de boot en aan het station reeds overweldigend geweest. Zelfs de burgemeester der groote stad en diens echtgenoot© verwelkomden hem als „Koning der vroolijkheid"; 150 brie ven, 130 telegrammen, 20 briefkaarten en 12 aangeteekende pakjes werden hem, toen de post aan iboord kwam, als welkom voorgelegd. OhaTlie was blijde toen hij, na den burge meester te hebben gevraagd „aan de bevol king van Southampton zijn diep gevoelde erkentelijkheid te betuigen over de ontvangst hem bereid", goed en wel in den trein zat, die hem naar Londen zou brengen. Hij kon toen tenminste een paar uur uitblazen en zich voorbereiden op hetgeen hem te Londen te wachten zou staan. En toen hij om half twaalf aan Waterloo-Station aankwam, be vond zich daarbuiten een geweldige men- schen-massa om hem op te wachten. De poli tie had moeite een weg te banen voor den film-koning, toen hij tusschen twee vrienden in naar zijn auto werd geleid.-De menigte drong om het voertuig heenhoeden- zwaaiend; schreeuwende „Good old Charlie!" vrouwen drongen op hem aan, wilden hem omhelzen; duwden hem boekjes onder den neus om zijn handteekening, 't was alsof de held der helden was aangekomen. Eindelijk kan de auto Londen in rijden, Picoadilly-waarts, en voor het Ritz-Hotel" stond weer de saamgepakte menigte en had mefl weder dezelfde opgewonden verwelko ming als aan het station, tot eindelijk Char lie, nadat hij staande in zijn auto, dank had gebracht voor zóó'n ontvangst, het hotel werd binnen gedragen. „Ik ben getroffen, diep getroffen", zeide hij, „maar ik ben zóó vermoeid, zóó erg ver moeid!" en hij wilde dadelijk naar zijn ka mers om te kunnen rusten. Natuurlijk, Charlie is geïnterviewd'. Zoo dra de „Olympic" te Cherbourg was aange komen, waren de journalisten al aan boord en legden beslag op hem. Charlie Chaplin, een eenvoudige jonge man, aangenaam, open gelaat, correct, erg netjes .gekleed, onderwierp zich glimlachend aan zijn lot te woTden uitgehoord. Waarom hij na negen jaren naar Europa was teruggekomen? Omdat hij zijn land weer eens wilde zien en wat wilde reizen. Hij wilde Londen, Parijs, Sevilla, ook Duitsohiand be zoeken, zelfs Rusland, om met eigen oogen eens te zien, wat de revolutie daar gewrocht had. Of hij voornemens was ernstiger rollen te spelen dan zijn komische? 'Volstrekt niet, hij dlacbt er niet ever als Halmiet te poseeren, zooais men .beweerd' heeft; als hij. niet langer komiek kon wezen, was het tijd genoeg daar over te denken. Hij barstte uit in lachen toen men vertelde, dat men zijn school had gezocht te Kemlmlng- ton en Bristol, Londenschegemeenten. Hij was op school geweest te Hanweil; zijn ouders waren reizende artisten geweest en hij was te Hanweil geboren, toen ze op tournée waren. „Ik ben een clown", zeide hij, „doch een denkende clown. Het is mijn bedoeling niet, gemóókt aardig te zijn, doch ik wensch te toonen hoe men humor kan uitdrukken, maar ik wensch zonder mijn grimeering, ook mij zelf te zijn en ernstige zaken, ernstig te be handelen. Maar het is een genot als men de menschen kan laten lachen en' vooral als men kinderen kan laten lachen. Ik hoop, dat ze te Londen .geen drukte over me zullen ma ken", zeide hij ten slotte. Maar Londen heeft wèl drukte van hem gemaakt en groote drukte ook, eni overal waar Charlie zich weer zal vertoornen op en buiten het film, zal' hij door duizenden worden toe gejuicht. Londen heeft weder een voorwerp te pakken, waarmede het zich naar hartelust vermaken kan en dat het kan verafgoden, en als het Londensche publiek zóó iets heeft gevonden, is het gelukkig. .Charlie Chaplin, de film-artist, die negen jaar geleden naar Amerika ging met een paar honderd pond opgespaard geld in den zak en een engagement voor de film van ongeveer vier pond per week en nu te Londen terug is, geschat op een fortuin van zeshonderddui zend pond! TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 12 Sept. Aan den heer Wijnkoop wordt toegestaan aan de Regeerimg vragen te richten over eventueelen steun aan hongerende arbeiders en boeren van sovjet-Rusland, over de deel neming van Nederland aan de internatio nale daarvoor te verleenen credieten en in het algemeen over de houding van Neder land in diplomatiek en handelsopzioht ten aanzien van sovjet-Rusland. De datum dezer interpellatie zal nader worden vastgesteld. Daarna 'komt aan de orde een interpellatie- Marchant omtrent de laatste reconstructie van het kabinet. Wij kunnen ons hieromtrent refereeren aan hetgeen de overzichtschrijver van het Hd'bi. omtrent deze interpellatie zegt: De heer Ruya ziet niet in, hoeveel belang het volk in deze quaestie stelt Zoo beweerde de heer Marchant toen hij, repliceerend, moest constateeren, dat de minister van Bin- nenlandsche Zaken al bijzonder sober op zijn vragen had geantwoord. Welwij zien het óók niet in. Wij zijn er daarentegen van overtuigd, dat de heer Marchant, verblind door de politiek, niet inziet, hoe weinig be lang de overgroote meerderheid van het Ne- derlandsche volk nog stelt in zulke politieke quaesties en hoezeer hij en de zijnen door het forceeren van een politiek debat, de Tweede Kamer nóg meer vervreemde van het volkd£m zehetziohzelve reeds heeft gedaan. Zitting van Woensdag. Voortgegaan wordt met de behandeling van die interpellatie-Marchant, waarover nog den ganschen dag gedebatteerd wordt. De Minister gaf een lofzang op het stelsel-van Dijk, dat goedkooper en practisoher was dan dat van zijn ambtsvoorgangers. Behalve over de nieuwe defensieplannen heeft de ministerpresident ook in tweeden termijn niet zoo heel veel gezegd. Het ver- legenheidspraatje, waarmede hü zich van de netelige kwestie van het processieverbod af maakte, zal niemand overtuigd hebben, meent de „N. Rott. Crt." Tegenover mr. Marchant en mr. Troelstra verdedigde minister Ruys de bestaande partijgroepeering, als de eenige, die regeerkracht bezat. Totdat andere groe pen zouden worden gevonden, die bereid zouden zijn de taak over te nemen, verklaarde de rechterzijde zich bereid te regeeren. Daarop was de reconstructie tot stand geko men. Heden interpelleert de heer Schaper over de woningcirculaire van den heer AaJlberse. Goed gezien. De dokter zei dat ik over twee weken weer op de been zou wezen, en waarachtig, bij beeft bet geraden, want ik heb met die hoo ge belastingen gisteren mijn auto moeten ver- koopen! Zij, die de laatste Treken hun wandelingen rondom de stad hebben uitgestrekt tot het verlengde deed van dien Polderweg, dat van den watertoren tot den overweg van het spoor loopt, zullen met genoegen de vorde ringen gezien hebben, die men hier maakte ten opzichte van den nieuwen weg. Wellicht hebben zorgzame gemoederen zich afge vraagd hoe men, in den tegehwoordigen moeilijken tijd, dien de gemeente doormaakt, nog tot dergelijke groote werken kan over gaan. Wij kunnen hen echter geruststellen door mede te deelen, dat dit werk nog 'behoort tot een plan van stadsuitbreiding, waarvoor reeds in September 1919 gelden werden' ge voteerd, welke gelden later zijn opgenomen in de groote leening van 2 millioen. Op het huidige gemeentebudget heeft deze straat- aanleg dus geen invloed'. Trouwens, dit is Slechts een onderdeel van de reeds voltooide bestrating naar het Tuindorp. Dat deze reeds eerder klaar is gekomen, vindt zijn oorzaak eenvoudig in het feit, dat men ten opzichte van dit gedeelte spoediger klaar was met ter reinaankoop etc., want beide werken vormen één geheel. Verder behoort tot deze werk zaamheden ook de demping en rioleerin'g van de Ruyghsloot, die achter de Sluisdijkstraat langs het z.g. „zwarte pad" loopt. Ook hier krijgt men een breed© straat, die toegang zal geven tot 'het N.-H. Kanaal. Louts Bouwmeester—Nap de la Mar.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5