en uitgerust is op dezelfde wijze als een inodern veldleger, behalve wat zware artille rie betreft. De politie-macht wordt ook hoe langer hoe meer gesubsidieerd uit rijksmid delen, wat ook een veelbeteekenend ver schijnsel is. Men dient ook het oog te houden op de tal- looze half-militaire genootsohappen, die sa menhangen met de beruchte Alduitsohe Or- gesch, De Duitsche regeering schatte zelf het aantal van deze genootschappen eenige maanden geleden op „verscheidene duizen- deDe feiten, die wij vermeld hebben zoo besluit de „Times" kunnen niet eerlijk ontkend worden. Zij mogen onwelkom zyn, maar zij' moeten vermeld worden. Daarom vermelden wij ze. Hoelz. Enkele weken geleden deelde de commu nistische pers mede dat Max Hoelz in de ge vangenis te Mfinster wordt mishandeld. Uit een officieel onderzoek bleek toen dat deze berichten uit de lucht waren gegrepen. Thans beweert de Rote Fahne, dat Hoelz verleden week heeft getracht zelfmoord te plegen, om aan zijn lijden een einde te maken. ENGELAND. Mislukte onderhandelingen. De onderhandelingen tusschen. de werk gevers en de werknemers in de machinebe drijven en den scheepsbouw over de quaes- tie van het intrekken van de oorlogspremie zijn na langdurige onderhandelingen mis lukt. Een heden gehouden conferentie van vakvereenigingsafgevaardigden besloot den minister van Arbeid te verzoeken tusschen- beide te komen ter voorkoming van een ont wrichting der industrie. De werkloosheid. De Daily Herald deelt mede, dat bij de ont vangst te Gairloch Girling, de burgemeester van de Londensche borouch Shoreditch, de afvaardiging aan Lloyd' George voorstelde. Hij betuigde hun gezamenlijke sympathie met den eerste-minister in zijn (ongesteld heid en hoopte dat hij spoedig hersteld zou zijn. Hoewel zij het betreurden, dat zij hem in zijn vacantie lastig moesten vallen, zeide hij dat de burgemeesters geen anderen weg hadden kunnen inslaan. „Op dit oogenblik'', zoo ging hij voort, zitten wij te Londen op den rand van een vulkaan. De geest van de werkloozen en die van de belastingbetalers is het punt van uit barsting nabij'. Totnogtoe hebben wij de werk lieden in onze hand kunnen houden. Wij hebben ons best gedaan om aan de eischen om werk of ondersteuning te voldoen, maar de belastingbetalers zullen geen nieuwe ge meentelasten meer gedoogen." Hij wilde daarom dat de zaak als een natio naal vraagstuk behandeld zou worden en ver klaarde ten slotte dat de afvaardiging voor twee-en-een-half miüioen menschen sprak. Voor de herleving van den handel. Volgens de „Daily Mail" zal de regeering, inplaats van millioenen uit te geven aan aal moezen aan de werkloozen, een plan in over weging nemen tot het financieren van een poging tot herleving van den handel. Tot de plannen behoort het verzoek aan de banken om onder garantie der regcering op ruimer schaal dan tot dusver aan de industrie geld te leenen. iDe politieke medewerker van de „Daily Mail" zegt dat het kabinet van oordeel is dat, indien een herleving van den handel uitblijft, er de komende drie jaren een mil- lioen menschen werkloos zullen zijn, wier onderhoud honderden millioenen pd. st. per jaar zou kosten. De regeering acht het daar om beter om dit geld te gebruiken voor het steunen van den arbeid. Het blad zegt dat er eveneens een ontwerp tot het financieren van den buitenlandschen handel aan het parlement zal worden voor gelegd. Het tweede vrouwelijke Lagerhuislid. Bij de tusschentijdlsohe verkiezing voor het Lagerhuis in het district Louth is me vrouw Winthringham {onafhankelijk liberaal) gekozen, de weduwe van het lid, wiens dood de verkiezing noodzakelijk had gemaakt. Mevr.Winthringham is 't tweede vrouwelijke lid (naast Lady Astor) in het Lagerhuis. Zij Is een krachtig voorstander van gelijkheid tusschen de beide sexen en heeft openlijk verklaard dat zij, na haar arbeid onder de vrouwelijke dorpsbewoners van Lineolnshire, van oordeel is dat geen man recht op den aohturendag dag heeft zoo lang zijn vrouw ds veroordeeld in huis veertien of zelfs acht tien uur te werken. De vrede staat vooraan op mijn program, zeide zij; het geld, dat in Egypte Palestina en Mesopotamië kan worden gespaard, zou kunnen dienen om de meeste onzer sloppen en achterbuurten op te ruimen. ArbeidersmoelUJkheden In Engeland. Londen, 26 September. Een groote verga dering van Schotsche spoorwegbeambten heeft een motie aangenomen, behelzende dat het voorstel van de Schotsche maatschappijen om de loonen te verlagen en de werkuren te verlengen, volmaakt onaannemelijk is. IERLAND. Ongeregeldheden te Belfast. De berichten betreffende Ierland waren Zaterdag in het geheel niet geruststellend, in het bizonder wat betreft Belfast, waar gisteren sectarische godsdienstige onlusten wederom tussohenkomst van de militairen noodzakelijk maakten. Groote troepen man nen, gewapend met geweren, omsingelden het katholieke deel der stad. Zij konden eerst op de vlucht worden gèdreven, toen een pantserwagen met een machinegeweer op het terrein der onlusten verscheen. De „Sunday Express" bevestigt, dat de commissie uit het kabinet te Gairloch nog geen beslissing genomen heeft over de kwes tie van de conferentie met De Valera en dat een beslissing ook niet genomen zal worden, voor Lloyd George's terugkeer te Londen. Een scherpe verdeeldheid in de commissie zou de aanleiding tot dit uitstel zijn. De eene helft wil De Valera van ieder rfpublikeinseh voorstel laten afzien, voor hij tot een confe rentie kan worden toegelaten, de andere helft wil hem uitnoodigen om zonder voorwaarde, op de door beide partijen aanvaarde formule, te komen. De „Sunday Express" voegt daar harent wege de volgende zinsneden aan toe, waarvan zij het slot met vette letters drukt: „Er zijn twee stemmen, die den eerste- minister van raad gediend hebben, maar er is een derde stem machtiger, belangrijker dan een van beide, de stem van het Britsehe volk, dat zich bij geen hervatting van dwangmaat regelen zal neerleggen, voor een oonferentie heeft plaats gehad. Ook de „Dbserver" en de „Sunday Times die, zooals men weet, met de „Times" niets te maken beeft, achten een oonferentie zon der voorwaarden noodzakelijk. OOSTENRIJK. 10.000.000 kronen aan valsch geld. Men meldt ons uit Weenen, dat de politie aldaar een groote bende heeft geknipt, wel ke zioh onder leiding van een lithograaf be zig hield met het vervaardigen en in omloop brengen van valsohe 10-kronenbiljetten. Er is voor 10.000.000 Kr. aan valsch papier in omloop gebracht. Ook de armenraad van de stad is bij deze zaak benadeeld. SPANJE. Schade door onweer. De onweren in het laatst der vorige week hebben aanzienlijke schade veroorzaakt, o. a. in de provincies Saragosca, Toledo en Gre nada. Een duizental menschen is dakloos. ZWEDEN. - De meeste collectieve loonovereenkomsten in Zweden, die tot 1 Jan. a.s. loopen, zullen naar de bladen melden door de patroons met ingang van 1 Oct. worden opgezegd. De werk gevers 'zullen itradhten over de geheele li nie een loonverlaging door te zetten, om dat hun anders de concurrentie met het bui tenland onmogelijk is. ZWEDEN. De socialisten blijven bij de algemeene verkiezingen voor den Zweedsohen Rijksdag aan de winnende hand. Volgens hun partij blad Socialdemocraten zullen ze in de Twee de Kamer ten minste 100 van 230 zetels in nemen1. Daarvan zal ?t gevolg zijn aldus het blad dat het kabinet aftreedt en Bran- ting opdracht krijgt een nieuw kabinet te vormen. Een socialistische regeering zal wel geen volstrekte meerderheid in den Rijks dag hebben, maar Socialdemokraten ver wacht, dat zij voor een nauwkeurig omschre ven1 program van actueele aangelegenheden als: werkloosheid, in- en uitvoerrechten, den achtuurscben werkdag, landsverdediging en sociale wetgeving, voldoende steun van de liberale partij zou krijgen. FRANKRIJK. Verliezen ln den oorlog. De directeur van den gezondheidsdienst aan het ministerie van oorlog, geeft een her ziene statistiek van de verliezen van het Fransche landleger in den oorlog. Het geheele verlies van het Fransche le ger is diensvolgens 1,325,000 man. Daarvan zijn 674,700 gesneuveld, 225,300 als vermist en vermoedelijk gesneuveld gemeld, en 176.000 aan ziekte overleden. Slechts 13 pet. van het totale verlies is door ziekte veroor zaakt wat het laagste percentage is dat ooit in een veldtocht is voorgekomen. Eén man is gesneuveld op elke vier gewonden. In het begin van den oorlog werden 75 pet. van de verliezen door kogelwonden ge leden, maar deze verhouding daalde tot 16 pet. Bommen en granaten veroorzaakten toen 70 pet. van het verlies. In 1918 bij de hervat ting van den bewegingsoorlog stegen de ver liezen door kogels weer tot 20 pet. Negen-en-zeventig percent van de man schappen die in de hospitalen behandeld wer den, konden (als hersteld naar het front te- rugkeeren. POLEN. Lemberg, 26 Sept. Iemand heeft revol verschoten gelost op maarschalk Pilsudsky, die gelukkig niet geraakt is. De aanslag is geschied na afloop .van een gastmaal, dat de gemeenteraad te zijner eer had aangericht, toen de maarschalk, verge zeld van graaf Grabowski, in de automobiel wilde stappen, die hem naar den schouwburg zou brengen. Het staatshoofd bleef onge deerd, doch Grabowski is gewond. Pilsudski begaf zich toch naar den schouwburg, waar hij geestdriftig is toegejuicht. De dader van den aanslag trachtte zelfmoord te plegen, doch is voordien gegrepen. Het was de zoon van een advokaat uit Mei- berg, Fedak genaamd. Hij Is Oekraïner. B/USLAND. De hongersnood. Aan „Berlinksko Tldende" wordt uit Hel- singfors geseind: Volgons berichten der Rus sische bladen bevinden zich thans te Tsjel- jabinsk in het gouvernement Orenburg 50.00.0 kinderen, die naar verschillende plaat sen in Siberië zouden worden gezonden. Ten gevolge der onvoldoende spoorverbindingen kon dit vervoer niet plaats hebben. De kin deren verkeeren in deerniswaardigen toe stand. Zij zijn voor het grootste deel ziek, ondervoed en in lompen gehuld. Te Tsjelja- binsk ontbreekt het aan het allernoodigste voor hun verzorging. Om het behoud van de macht Van bolsjewistische zijde wordt de propa ganda met den aanstaanden „imperialisti- schen oorlog" in binnen- en buitenland ijve rig voortgezet. Terwijl Litvinof en Tsjitsje- rin naar buiten de beschuldiging lanceeren van de voorbereiding van een Poolsch-Roe- meenschen aanval, zorgen anderen voor de propaganda met het schrikbeeld van buiten- landsche interventie in het binnenland. Hoe men daarbij te werk gaat, leert het volgende bericht: Berlijn, 24 Sept. In de gisteren gehouden plenaire vergadering van de 'Moskousche sovjet sprak Trotzky ook over het ultimatum, dat de Poolsche regeering de sovjet-regee ring heeft gesteld. Hij verklaarde catego risch, dat er op het oogenblik geen geschillen tusschen Polen en Rusland bestaan, die niet langs vreedzamen weg kunnen worden opge lost. Mocht echter Polen desniettegenstaande den oorlog willen, dan is, zooals Trotzky met grooten nadruk verklaarde, het roode leger, in overeenstemming met de breede volks massa's, bereid zich ter verdediging van het land en van de groote resultaten van de re volutie tegen de misdadige aanvallen van im perialistische kringen te verdedigen. Een ultimatum van Polen. Wij hebben er nimmer van gehoord. Wij weten slechts van Poolsche nota's, waarin de Russische regee ring wordt beschuldigd van tekortkomin gen bij de uitvoering van het vredesverdrag, o.a. wat betreft de terugzending van Pool sche gevangenen. Maar met de Poolsche oorlogsdreiging moet het dalend moreel van de volgelingen door de bolsjewistische dictators worden op gedreven. (Hbl.) De krijgsgevangenen ln Siberië. Een draadloos telegram uit Karlsborg meldt, dat het Zweedsche ondersteuniugs- werk der krijgsgevangenen in Siberië is ge ëindigd. De Zweedsche gedelegeerden zijn te Stockholm teruggekeerd. Zij deelen mede, dat er nog ongeveer 20.000 krijgsgevangenen in Siberië zijn, van wie de helft daar vrijwil lig wil blijven. De meeste der nog in Sibe rië verblijvende krijgsgevangenen zijn Po len, Oekrajiners, Hongaren en Oostenrijkers, onder wie eenige verwildering is waar te nemen. De Duitschers zijn meest allen naar Duitschland teruggekeerd. - VEREENIGDE STATEN. Pers en overheid. De burgemeester van New York, Hylan, heeft zich tot de handelswereld in Amerika gewend met het verzoek, niet meer te ad- verteeren in bladen die stelselmatig de over heid aanvielen. Dat verzoek was een ant woord geweest op de felle campagne in som mige New Yoricsdhe bladen tegen de stede lijke politie, wegens de hardhandige manier, waarop die was opgetreden ter onderdruk king van werkloozen-opstootjes. De New Yorksche couranten of liever de bladen van de dagbladmagnaaf Hearst hebben al geriposteerd. Zij drukken de op roeping van burgemeester Hylan af en in de kolom ernaast wordt een lijst gepubliceerd van de 883 onopgehelderde moorden die er in den staat New Yorik werden gepleegd sinds burgemeester Hylan den hoofdcommissaris van politie Richard Enright had benoemd. Dat is natuurlijk geen aangenaam antwoord voor Hylan die in zijn oproeping tot de za kenlui o.m. had geklaagd, dat de door hem gesignaleerde couranten om politieke rede nen New York afschilderden als „een para dijs voer misdadigers'1 en „een invasie uit lokten van (dieven en ongewenschte lieden uit alle oorden des lands, waardoor zij de be zoekers, toeristen en zakenlui afschrikken van het bezoeken van New York?. Bovendien klaagde Hylan er over dat nu New York toch al zuchtte onder de aanwe zigheid van een uitgebreid leger van werk- lohzen, de toestanden nog verslechterd wer den door het toestroomen van opstandelin gen en misdadigers, die door dagbladpropa- ganda naar de metropool worden gelokt Uit de filmindustrie. De beer John H. Pelletier, die de secretaris is van een Rein Leven-oommissie (de Morals Efficiency Oommission) heeft na een maandenlange enquête een'rapport gepu bliceerd over de zedelijkheid in de filmin dustrie. Naar hetgeen wij er in de Amerikaansche telegrammen aan de Londensche bladen over vinden, schijnt er aan gewoonten en zeden onder de z.g. „live hundred" een troep rumoerige en pretzieke film-artiesten en -actrices te Los Angeles en Hollywood in derdaad wel wat te mankeeren. De enquête van Pelletier was natuurlijk al geruimen tijd aan den gang, vóór 'het over lijden van mej. Rappe en de inhechtenisne ming van Roscoe Arbuckle; doch de publi catie zal door de jongste schokkende gebeur tenissen te San Francisco zijn verhaast. Volgens Pelletier valt omtrent de toestan den in de filmindustrie te Los Angeles o. m. het volgende op te merken: „De filmindustrie te Los Angeles lijkt veel op een stad waar een plaatselijke mijnbouw- opleving is geweest, en die is gegroeid tot een geregelde voortbrengster, met een blijvende bevolking. De „boom" heeft naar die gemeen schap verkoopers getrokken van drank en verdoovende middelen, spelers en bordeel houders. Toen de filmindustrie meer georganiseerd werd en de salarissen, die konden worden be steed, veel honger, werd het operatieveld voor de misdadige parasieten zeer uitgebreid. In de beginperiode van de Industrie was de toekomst veelal onbepaald. Men kon geen er kende talenten onttrekken aan het gewone tooneel, en daarom waren de pioniers in de filmzaken zoowel die, welke op het doek kwamen, als zij die de films produceerden, een leelijk gemongd gezelschap. Dank zij het financieele succes'van de Industrie werden ontzaglijke salarissen uitgedeeld onder lie den, die van een laag maatschappelijk peil kwamen, onontwikkelden, die niets hadden om hun geest mee bezig te houden, behalve de begeerte naar nieuwe opwinding, aan wel ke neiging zij hun inkomen en begeerten wijdden Onder de vrouwen waren er, die er in het geheel geen (beginselen op na hielden. Het gebruik van drank en verdoovende middelen legde den grondslag voor orgieën van de meest perverse soort. Het is al jaren in Californië een open geheim, dat dergelijke partijen en praktijken voorkwamen onder filmmenschen, en dat daaronder sommigen waren van de best betaalden in de industrie, zoowel acteurs als lieden uit alle andere bran ches. Voorts sloten zioh rijkelui's zoontjes, vermogende zakenlui en vooraanstaande lie den er hij aan. De slechte invloeden, die deze toestanden hebben, zijn gebleken uit ettelijke tientallen van scheidingsprocessen voor de Californl- sche rechtbanken. Niettegenstaande de huidige publiciteit is er in den boezem van de filmindustrie geen georganiseerde actie om schoonmaak te hou den. Blijkbaar zijn de film-producenten blind voor wat komen zal; evenals de kroeghouders het waren geweest voor de invoering van het drankverbod. Zij hebben zich op allerlei ma nieren verzekerd, doch het belangrijkste heb ben zij over het hoofd gezien. Iedere nijver heid, die toelaat dat er vrouwen in worden geëxploiteerd, welke een openlijke schending van de Grondwet, van de Bondswetten en van de Staatswetten toelaten, moet vallen onder de publieke afkeuring. En wanneer een nij verheid geredderd wordt van buitenaf en niet van binnen uit, zijn de resultaten altijd nood lottig". De heer Pelletier heedft voorts bekend ge maakt, dat hij aan het O. M. de namen zal noemen van 100 filmartisten, die aan de slemppartijen hebben deelgenomen en die aan verdoovende middelen zijn verslaafd. Zou Arbuokle dus een van die honderd wil len dagvaarden als getuige voor de verdedi ging, dan zou zijn of haar getuigenis reeds van te voren gewraakt of althans verzwakt zijn. De Vereenlgde Staten en het bezette gebied. Parijs, 26 Sept. Volgens een bericht uit Washington moet men de uitlating van sena tor Lodge betreffende de a.s. terugroeping van de Amerikaansche troepen uit het be zette gebied niet zóó uitleggen, dat alle mili taire medewerking van de Ver. Staten aan de bezetting, van de Rijnprovincie plotseling zal eindigen. Welingelichte personen zijn van meerling, dat het effectief der Ame rikanen geleidelijk zal worden teruggebracht tot een minimum, dat vereenigbaar is met de waardigheid van de Ver. Staten. Een proces. Te Chicago is een interessant proces aan den gang. De „Chicago Tribune" had tegen het stedelijk bestuur en met name tegen den burgemeester, Thompson een felle camipagne gevoerd wegens oneerlijkheid, om koopbaarheid en onbekwaamheid. De ge meente had daarop geantwoord met een aan klacht wegens laster en vraagt $10.000.000 schadevergoeding van de courant. Ook de „Chicago Daily News" wordt op verzoek van het stedelijk bestuur gerechtelijk vervolgd en om schadevergoeding aangesproken. Vah verschillende kanten in de Ver. Staten wordt volgehouden, dat de poging tot ten uitvoerlegging van het drankverbod op wei nig beter dan een fiasco is uitgeloopen. Dat bleek trouwens al wel eenigszins uit hetgeen b;j het Arbuckle-proces aan het licht kwam. Veel ernstiger en krasser zijn de staaltjes, die thans uit Chicago worden gemeld. De hoofdcommissaris van politie in die stad heeft op groote schaal politie-agenten uit het korps verwijderd, omdat naar de commis saris thans openlijk heeft hekend gemaakt zeker 50 pet. van het geheele korps zich bezig hield met onwettigen verkoop en vervoer van sterken drank. In zijn gepubliceerde verkla ring betuigt deze hoofdcommissaris van poli tie o. m. het volgende: „In Chicago is er meer dronkenschap dan er ooit was geweest; er komen meer sterfgevallen door alkoholge- bruik voor, dan vóór het drankverbod de drank sticht meer kwaad dan in de dagen, dat de z.g. „verbodswetten" van kracht wer den. De stem uit Chicago weerklonk enkele da gen nadat een dergelijk geluid was vernomen uit New-York. In deze wereldstad zijn op het oogenblik meer clandestiene drank-distilleer derijen in bedrijf dan ooit tevoren het geval was in de bergstreken des lands. Desperado's hebben zich alom met elkaar verbonden tot ontduiking en overtreding van de drankwet. Wilde men te New-York het drankverbod streng uitvoeren, dan zou daar voor naar de New-Yorksche correspondent van de „Daily Mail" seint 1.000.000 politie- agenten en een uitgaaf van $750.000.000 's jaars noodig zijn. BINNENLAND. Pensioenen Dep. van Marine. De tijdelijke en voorloopige pensioenen over het derde kwartaal van dit jaar, die door het Dep. van Marine worden voldaan, kunnen gedurende de maanden Oct., Nev. en Deo. bij de verschillende Rijksbetaalmees ters in ontvangst worden genomen. („Si-CO Vereen!ging Pensloenbelang. De heeren Tiessen, Verhoef en Bruul, be stuursleden van bovengenoemde vereeniging, werden 23 dezer door Z. E. den Minister van Financiën in audiëntie ontvangen. Aan Z. E. werd onder meer gevraagd, of ook iets zou worden gedaan bij de eventueele aanneming der aanhangige Pensioenwet, voor hen, die, eveneens door het Rijk gepen- siouneerd, niet onder deze nieuwe wet zouden vallen. Z. E. antwoordde hierop, dat dit punt ernstig werd onderzocht en pam nota van de verschillende gegevens, die door de Vereeni ging werden overgelegd. Do wettelijke regeling der winkelsluiting. 's-Gravenhage, 24 Sept. Bij den Hoogen Raad van Arbeid is de overweging gemaakt van een voor-ontwerp van wet, houdende re geling der winkelsluiting. In de toelichting wordt er aan herinnerd, dat in verschillende gemeenten van ons land gemeentelijke verordeningen ter regeling van de winkelsluiting worden gemaakt, wel ker verbindbaarheid niet werd vernietigd. De praktijk heeft geleerd zoo wordt ge zegd dat de verschillende verordeningen inderdaad aan de daarvan verwachte gunstige resultaten hebben beantwoord, en in midden- standskringen zeer werden gewaardeerd, ter wijl de (groote bezwaren, die de tegenstanders eener wettelijke regeling hadden geschilderd, gedeeltelijk overdreven, gedeeltelijk onjuist bleken te zijn. De minister van landbouw meent dan ook wel te kunnen oonstateeren, dat de wensohe- lijkheid en noodzakelijkheid eener regeling van overheidswege thans bij de betrokken kringen-en in de ovengroote meerderheid van ons volk wordt gevoeld. In hoofdzaak verschilt het voor-ontwerp van dat der Staatscommissie in dit opzicht, dat in het eerste ook eene regeling der Zon dagssluiting is opgenomen, zoodat het ont werp thans de geheele materie behandelt. Aan de toelichting op de artikelen, voor een deel ontleend aan de memorie van toelichting, gevoegd bij het ontwerp der Staatscommissie en bij het concept-ontwerp van wet van den Middenstandsraad, ontleenen wij het vol gende: De Staatscommissie merkt ten aanzien van art. 1 op: ,.Bij het verbod, om eenen winkel geopend te hébben, is nog gevoegd: het in een winkel huis iemand bedienen, daar bij het enkele verbod eenen winkel geopend te hebben, de wet al te gemakkelijk zou te ontduiken zijn door het bedienen van klanten, bijv. in ©ene kamer achter den winkel. De term: „iemand" te (bedienen is hier ge bezigd in plaats van ,yklanten" te bedienen, daar het woord „klant" eene zekere vaste re latie tusschen den verkooper en de kooper veronderstelt. De oommissie achtte de toevoeging noodig, dat de bij het sluitingsuur nog aanwezige koopers of aspirant-koopers bediend mogen worden." Omtrent bet eerste lid van art. 3 bepalende waarop de wet niet toepasselijk is, overweegt de Staatscommissie o. m. het volgende: ,jDe uitzondering, wat betreft de apotheken ligt voor de hand. Waar echter de apothekers niet uitsluitend medicijnen verkoopen, doch tevens handel drijven in allerlei waren, waar in winkeliers plegen handel te drijven, moet de uitzondering beperkt blijven tot de uit oefening van de artsenijbereidkunst, ten ein de eene onbillijkheid te vermijden." Verder omvat de uitzondering niet alleen koffiehuizen e. d., doch ook b.v, winkels, waar kleine consumptie voor verbruik ter plaatse over de toonbank wordt verkocht. Verder wenscht men de mogelijkheid te on dervangen, dat inrichtingen als zoo even be doeld, door verkoop van spijs en drank an ders dan voor verbruik ter plaatse aan de winkeliers een onbillijke concurrentie zouden aandoen. Art. 4 noeimt een aantal dajgen, waarop de bepalingen dezer wet niet zullen gelden. Evenwel wordt een uiterst sluitingsuur voor die dagen aangegeven. iDe uitzonderingen, welke verband houden met de Israëlitische feestdagen, worden overgenomen uit art. 1 der gemeentelijke verordening van Amster dam. Wel is waar staat het ingevolge art. 6 aan gemeenteraden vrij voor een zeker aantal dagen uitzonderingen op de bepalingen om trent het sluitingsuur vast te stellen, doch de minister achtte het wenschelijk het genot van de hier gegeven (beperking van het sluitings verbod door een bindend voorschrift te ver zekeren. Art. 5. Bij de regeling der Zondags sluiting moest noodzakelijkerwijze rekening worden gehouden met de belangen van hen, die tot een kerkgenootschap beboeren, dat den wekelijkschen rustdag op den Sahbath of op den zevenden dag viert, wanneer zij daartoe bij het gemeentebestuur een verzoek indienen, vergunning zal worden verleend om hun winkels on Zondag tusschen 5 uur 's morgens en 8 uur 's avonds open te houden. Daartegenover is voor hen de verbodsbe paling opgenomen om vanaf den aanvang van den Sahbath, of zevenden dag tot Zondag morgen hunne winkels open te hebben. De minister heeft gemeend aan het advies van den Middenstandsraad, naar wiens oor deel het verlies van den Sahbath en den Za terdagavond opweegt tegen het recht om op Zondag open te zijn, gevolg te kunnen geven. De zeevlsscherij ln Augustus. Omtrent den toestand der zeevisscherij in de maand Augustus deelt de Visscherij-In- spectie mede, dat deze over het algemeen veel minder druk werd uitgeoefend dan in Augustus van het vorige jaar. De vangsten der hier te lande aanvoerende stoomtreilers waren, hoewel beduidend ge ringer dan in Augustus 1920, toch veel rui mer dan de vorige maand en d© prijten ver toonden eenige neiging om te stijgen, zoodat de besommingen, zij het ook dat zij aanzien lijk heneden die van Augustus 1920 bleven, een aanmerkelijke verbetering toonden bij die van de vorige maand vergeleken. De prij ken der platvisch bleven beter dan die der rondvisch, welke in normale tijden hoofdza kelijk naar Duitschland uitgevoerd pleegt te worden. In Engelsche havens werd in mindere mate aangevoerd dan de vorige maand. Slechts 10 stoomtreilers deden dit thans uitsluitend, terwijl 46 van deze vaartuigen gedeeltelijk daar en gedeeltelijk in IJmuiden hun visch losten. De aanvoer van onze stoomtreilers bleef intussohen gering. De aanvoer door Duitsche stoomtreilers be droeg 191.000 K.G., welke f 226.100 opbrach ten en was slechts weinig kleiner dan die van onze stoomtreilers, dus zeer belangrijk. Van de sleepbooten en dergelijke, wier aan tal in Augustus 1920 reeds zeer was terugge- •loopen, namen thans nog slechts enkele vaar tuigen aan de treilvisscherij deel. Het aantal zellkustvisschers was iets minder, doch dat der motorkustvisschers iets meer on het aan tal der zeilloggers zelfs aanmerkelijk meer dan in Augustus van het vorige jaar. Van al deze soorten vaartuigen waren de uitkomsten der visscherlj thans evenwel on gunstiger. De motor- en zellkustvisschers vingen res pectievelijk gemiddeld 188 KG. per reis, tegen 405 en 188 KG. in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, de gemiddelde vangst per reisdag van de zeilloggers bedroeg 246 K.G., tegen 868 K.G. in Augustus 1920. De beugvissdherij was weer van weinig be- teekenis; zij werd, eveneens verleden jaar Augustus, alleen met 7 zeilvaartuigen uitge oefend, welke gemiddeld minder besomden dan toenmaals. De geheele hoeveelheid en op brengst der door deze vaartuigen aangevoer de visoh bedroegen respectievelijk 77.000 KG. en 29.700 (verleden jaar Augustus 81.600 K.G. en 33.800). Aan de drijfnetvisscherij op haring namen nog slechts 362 (verleden jaar Augustus 545) vaartuigen deel, waarvan 80 stoom-, 27 motor en 305 zeilloggers (verleden jaar Augustus 42 stoom-, 81 motor- en 472 zeilloggers). In het .geheel werd dooT de Nederlandsche drijf- netvisschers aangevoerd 8.047.000 KjG. visch met een opbrengst van 1.468.600, tegen 8.638.000 K.G. en 1.942.200 in Augustus '20. De vangsten waren dan ook over 't alge meen veel grooter dan toenmaals. De prijzen waren echter veel lager, zoodat de zeilloggers gemiddeld per reisdag nog minder besomden dan in Augustus 1920. De gemiddelde besommingen peT reisdag bedroe gen n.1. voor de stoomloggers f 876, ^oor de motorloggers ƒ220 en voor de zeilloggers 127 tegen respectievelijk 236, 218 en 137 in Augustus 1920. Engelsche stoomloggers voerden 72.000 K.G. versohe of licht met zout besprenkelde haring aan. Het Belgische loodswezen op de Schelde. De afdeeling zeewezen van het Belgische ministerie van spoorwegen enz. heeft een officieele mededeeling uitgegeven over de herziening van den loodsdienst op de Schelde, waarmee men nog niet voortgaat. Het zee wezen heeft in Engeland twee stoomtreilers aangekocht, welke het tot loodsbooten heeft laten verbouwen, zoodat de Belgische loods dienst thans 7 stoombooten telt. Dank zij <i© uitbreiding van materieel, heeft men de twee Een aanslag op Pilsudskg. Het drankverbod.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2