HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 27 SEPTEMBER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gnavenhage slaagde voor het ma- chlnistendlploma B, de heer P. N. Krul, al hier. Zomerconcert Stafmurtek Kon. Marine. Hedenavond zal door het Stafmuziekcorps het laatste concert worden gegeven in de •muziektent in het Plantsoen. Met ingang van 1 Nov. a.s. is tot inspec teur van politie benoemd de heer K. Helder, inspecteur van politie te Woerden. Op het examen ter verkrijging van het diploma van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond hebben van de 17 Heldersche politie-agenten, die hieraan deelnamen, 13 dit diploma verworven, waaronder 3 imet aan- teekening. Onderzeeboot KIV. Blijken» door het departement van marine ontvangen telegrafisch bericht is Hr. Ms. on derzeeboot K IV, onder bevel van luitenant ter zee Ie klasse W. K. Maurits, Zaterdag avond van Algier» paan Alexandrië ver trokken. Te en laatste concert te geveh door het Stedelijk Muziekkorps op Woensdag 25 September 1921, 's avonds 8 uur, in de muziektent dn het plantsoen. De gasprijs. Door den heer J. J. Schoeffelenberger, lid van den Raad, is de volgende schriftelijke vraag aan het College van B, en W. gezon den: Aangezien de lange winteravonden naderen en daardoor het lichtgasverbruik aanmerke lijk meer worden zal, acht ondergeteekende het noodig, de volgende vraag aan Uw Col lege te stellen: Ligt het in de bedoeling van Uw College spoedig een andeTe en daartiij lagere gas- prijsregeling aan te kondigen? Marinedag te Amsterdam. De heer Bouwmeester Jr. heeft voor de Marine-mannen, die ter gelegenheid van den Marinedag op 1 October a.s. naar de hoofd stad zijn opgekomen, zestig loge-plaatsen be schikbaar gesteld om de matinée-uitvoering bij te wonen op Zondag 2 October van de maritieme operette „Surooul" in het Palels voor Volksvlijt. Stafmazlek Kon. Marine Op Zaterdag 1 October a.s. vertrekt de Stafmuziek der Kon. Marine alhier, onder lei ding van den directeur, den heer A. L. Haze- broek, per trein van 7.28 uur v.m., naar Am sterdam, voor den aldaar te houden Marine dag. Om pI.Au 11 uur v.m. wordt afgemar cheerd vanaf het Centraal-Station met de verschillende vereenigingen en burger-mu ziekkorpsen naar het Stadion, alwaar door de Marine sport-deanonstraties zullen worden gehouden, 's Avonds zal door de Marinemu- ziek een concert worden gegeven in het Con certgebouw; na afloop hiervan wordt een militaire taptoe gehouden in den tuin van het Concertgebouw. De baten van dezen dag zijn bestemd voor het alhier op to richten Marine-monument en voor de betrekkingen van de gevallen slachtoffers tijdens de mobi lisatie. Naar wij vernemen, keert het Stafmuziek korps op Zondag d.a.v. wéder naar Helder terug. Esperanto. Wederom eal de Held. Esp. Vereen, een .cursus beginnen, zooals de advertentie in dit blad aangeeft. Reeds 15 personen gaven zich op en alsnog kan men zioh daarvoor opgeven. Terwijl de cursus 6 maanden duurt en 6.-- totaal kost plus 1.40 aan leermiddelen, is het iedereen mogelijk daaraan deel te nemen. Eveneens bestaat het plan, onder dezelfde voorwaarden een afzonderlijke „kindercursus" te organi- seeren voor kinderen onder de 16 jaar. Blijkt, dat de aanmelding voldoende Is, dan zal dit succes hebben. De endervinding deed zien, dat bet leeren van Esperanto een zeer goed begrip ontwik kelt voor alle taalstudieën en door correspon dentie met alle nationaliteiten de Geogra- phische kennis onnoemelijk wordt bevorderd. Wie kan zich daartegen verklaren? Mandolineclub „Ars et Labor" Het bestuur van bovenstaande club ver zoekt ons te willen mededeelen, dat zij j.1. Zaterdag een goed-geslaagden concert-avond gaf, ter gelegenheid van het éénjarig bestaan dezer club. Op dezen avond werd een afwis selend programma ten gehoore gebracht, dat zeer veel applaus oogstte, en waarbij vooral een duet van mandoline en guitaar, gespeeld door de heeren Van Iterson, directeur der club, en P. Klaver, in den smaak van het tal rijke publiek viel. Op Hawaiian Steel guitaars werden eenige Hawaiian melodieën gespeeld, waarna den directeur een bloemenkrans werd overhandigd imet een lint. Na depauze werden eenige voordrachten en een tableau vertoond, waarna een .bal den welgeslaagden avond besloot. Rectificatie. De heer Poll verzoekt ons het door hem bij de rondvraag in den gemeenteraad gespro kene, dat wij een weinig onduidelijk weer gaven, te willen verduidelijken. Wij vermeld den hetgeen door den heer Poll gezegd is, alsof hij, sprekende over de vervuiling van het Heldersche Kanaal, gezegd zou hebben: „de menschen kunnen er niet meer uitkomen als ze er eenmaal in zijn". Natuurlijk heeft de heer Poll het niet zóó gezegd. De heer Poll wees er op, dat de scheepvaart in het Held. Kanaal zoo moet sukkelen om er door heen te komen. Herhaal delijk raken er booten aan den grond, en wie er eenmaal inzit, komt er baast niet meer uiti „De Paradijsvloek. Wij vestigen nog eens de aandacht op de zeer bijzondere tooneelvoorstelling van he denavond in Casino, waar door „Het Schouw- tooneel" „De Paradijsvloek" zal worden op gevoerd. Door bladen van alle richtingen werd zoowel het stuk als de opvoering ten zeerste geroemd in de meeste groote plaat sen van ons land. Wij meenen dian ook het Heldersche publiek ten sterkste .te moeten raden, van de gelegenheid om een zeer goed stuk, door een uitstekend gezelschap ge speeld1, te gaan zien, overtuigd als wij ?ijn, dat het een genotvolle avond zal doorbren gen. Het volgend adres is door de afd. Helder van den R.-tK. Volksbond verzonden aan den Minister van Arbeid: Aan Zijne Excellentie den Minister van Arbeid. Excellentie, Geven met verscbuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, respectievelijk Voor zitter en Secretaris van den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Volksbond, Afdeeling Helder, vertegenwoordigende 500 leden; dat bet tekort aan woningen op zeden en hygiëne baar invloed zal doen gelden; dat met bet oog op het afloopen van de hier ter plaatse in uitvoering zijnde werken, het beschikbaar komen van arbeiders, en daarmede gepaard gaande werkeloosheid zal toenemen; dat de loonstandaard der bouwvakarbeiders, voor metselaars 1 en voor timmerlieden ƒ0.79 per uur loon, normaal genoemd mag worden; dat zelfs de toestand van gemeentewege verhuurde woningen ter plaatse van dien aard is, dat ©ogenblikkelijk de bewoning zou moeten worden gestaakt, indien voor bedoel de bewoners andere woningen beschikbaar waren; dat het Uwe Excellentie bekend zal zijn, dat door het centraal bestuur van den Neder landschen R.-K. Volksbond in Helder is op gericht de woningvereeniging „Verbetering zij ons Streven", voor welke vereeniging reeds grondvoorschot is verstrekt en hare plannen zijn goedgekeurd; redenen waarom bovengenoemde bond Uwe Excellentie eerbiedig, doch dringend ver zoekt, en in belang der werkeloosheidbestrij- ding en in dat der volksgezondheid, de aan vrage om in onzen huidigen woningnood ver betering te brengen, met alle energie, welke in Uwe Excellentie is, krachtdadig te steunen. Hetwelk doende, enz., (Volgen handteekeningen). VIsschershavens. Een eigenaardige belangenstrijd tusschen LFmuiden en Scheveningen is ontbrand. (Het Vaderland, het Haagsche blad, van Za terdagavond 24 Sept. j.1., wijdt daaraan een uitvoerige beschouwing en geeft dadrbü twee schetsen van de diepten der Scheveningsohe haven, zooals die resp. waren in Mei 19Q7 en in Aug. 1921. Het „Vad." dat, het spreekt vanzelf een verdediger is van het Scheveningsohe en dus ook het Haagsche belang inoet ten volle er kennen, dat de toestand van de Schevening- sehe haven thans verre van rooskleurig is. De verzanding. Vooral der buitenhaven, is zoodanig, dat het binnenvaren zelfs gevaar oplevert. Het „Vad." schrijft bijv. dit: „Tot dusver en nu. zijn we werkelijk voor dezen keer aan het laatste punt geko men is het gevaarlijke binnenvaren nog altijd met groot© stoffelijke schade en zonder verlies van menschenlevens afgeloopen, maar uit de beste bron vernamen wij, dat de ha venmeester, als bijl maar ©enigszins onstui mig weer een schip te kennen geeft, binnen te willen vallen en elke Soheveningear wil dit hartstochtelijk dadelijk aan zijn man schappen bevelen geeft, het reddingsmato- riaal gereed te houden. Aan de meer dan gewone zeemanskunst van' de Scheveningers wordt het toegeschreven, dat het tot dusver zonder groote rampen afliep.'' Wat is nu de zaak. IJmuiden heeft een adres tot den Minister gericht, waarin, kort weergegeven, het vol gende beweerd word: Er wordt weer geld ge vraagd voor de haven van Scheveninpen. Geef het niet, want van die haven kan nooit iets terechtkomen. Laat het Scheveningsohe ding kaim verzanden en geef mij liever de duiten. Zoo releveert „Het Vad." het adres der Mmuidenaren. Het „Vad." zou daarmee genoegen kunnen nemen als er werkelijk aan dien toestand niets viel to verbeteren. Doch daaraan twij felt het blad en geeft een weg tot verbete ring aan, door bijv. de havenhoofden tot 200 M. verder in zee te verlengen, omdat geble ken is, dat de diepte op dien afstand uit den wal tamelijk constant is gebleven. Wat dat allemaal zal moeten kosten en of dat plan werkelijk afdoend resultaat voor de Scheveningsohe haven zal brengen, is maar zoo niet te zeggen. Begrijpelijk is, dat den Haag en Scheve ningen alle pogingen zullen aanwenden om verbetering in den toestand te verkrijgen. Ook begrijpelijk is, dat IJmuiden poogt de voordeelen van het visschersbedrijf tot zich te trekken. Helder ziet kalm toe. Zonder ons in dien strijd te mengen, kon het toch misschien geen kwaad voor onze plaats, wanneer er ter bevoegder plaatse eens met klem werd gewezen op de prachtige ge legenheid, die onze Buitenhaven, Binnenha ven en Kanaalkant bieden om daarvan, zon der groote kosten een belangrijke visschers- haven te maken. Wel kunnen we kalm toezien hoe het alles zich zal ontwikkelen, doch nu reeds te wij zen op onze ruime, flinke haven kan, dunkt ons, geen kwaad. Reeds eerder vestigden we daarop de aan dacht, doch de belangen van onze stad te be pleiten dóór waar succes mogelijk is, moet aan anderen worden overgelaten. Doel van deze regelen is de aandacht nog maals te schenken aan deze belangrijke aan gelegenheid. GEMENGD NIEUWS. De kerkbrand te Delft Het inwendige van de kerk en vooral het schip, kreeg groote waterschade. Was men aanvankelijk van meening, dat het groote or gel hoegenaamd niet had geleden, later bleek liet tegendeel. Het fraaie instrument zal een belangrijke reparatie moeten ondergaan. Ook aan den preekstoel, een voorbeeld van fraai 16e eeuwsch houtsnijwerk, zullen belangrijke herstellingen moeten gebeuren. De loodgieter H., door wiens onvoorzich tigheid de brand in de Oude Kerk ontstond, is gisteren door de Politie in arrest gesteld. Eeil scheepsongeluk. Vrijdagavond heeft tijdens een dikke mist tusschen het oostelijk en zuidelijk lichtschip van Gïoodwineen aanvaring plaats gehad tusschen de „Jan Breydel" en de „Salina". Dit laatste schip kreeg een gat beneden de waterlinie en zonk in vijf minuten. Een passagier aan boord van de „Brey del" heeft verteld dat toen de „Salina" werd aangevaren hij een oogenblik .tengevolge van de mist uit het gezicht verdween. Toen deze optrok was men aan boord van de „Brey del" met schrik vervuld bij het gezicht van een met zwemmende en worstelende men- sohen bezaaide zee. De overlevenden werden door de booten van de „Breydel" gered. Negen leden van de 25 koppen tellende bemanning der „Salina'1 zijn gedood en twee verdronken. Van de ,Jan Breydel" is geen enkele der opvarenden gedood of gewond. De „Salina" zonk in vijf minuten tjjds. Het stokerspersoneel zat als het ware in een val en had geen gelegenheid te ontkomen. Kapi tein Merrel, van de „Salina", deed een held- haftigen poging om zijn gezin te redden. Hij zwom met zijn vrouw en baby in den oenen arm en zijn zoon in den anderen arm, naar de „Jan Breydel". Zoowel moeder als baby stierven tengevolge van uitputting. Kapitein Merrel ligt ziekt te Dover. Onder de passa giers van de „Jan Breydel" was de befaamde violist Kubelik, die mededeelde dat toen de botsing plaats had hij allereerst aan zijn viool dacht en zijn reddingsgordel om de vioolkist hing. Een internationale dief. Met de arrestatie van een vreemdeling, die, bij de firma Dieben te Leiden, onder voor wendsel een auto te willen stallen, van de gelegenheid gebruik maakte om uit de por tefeuille van den boekhouder 60 te stelen, bleek de politie een goede vangst te hebben gedaan. Hij gaf op te zijn de 25-jarige S. W., geboren te Quebeck; hij' schijnt tot een in ternationale dievenbende te behooren. Be halve de portefeuilles, welke bij zijn arres tatie op hem bevonden werden, werd in een huis aan de Hofwijckstraat te 's-Graven- hage, waar hij den laatsten tijd1 woonde, nog verschillende andere portefeuilles aangetrof fen, in sommige waarvan zioh coupons vau effecten bevonden. De eigenaars van ver schillende portefeuilles zijn reeds opge spoord. Het onderzoek wordt thans in Bel gië voortgezet, waar verschillende portefeuil les bleken te zijn gestolen. Waarschijnlijk is deze man dezelfde, naar wien ook door de Fransche justitie reeds eenigen tijd wordt gezocht. Botsing tusschen tram en auto. Maandagmiddag omstreeks half één reed een Minerva-limousine, toebehoorende aan den heer G. A. Kesting te Overveen, over den Haarlemmerweg en wilde, voor de ophaal brug van het voormalige dorp Sloterdijk rechtsaf, den Admiraal de Ruyterweg, oprij den. Eensklaps werd de aandacht van den chauffeur afgeleid naar de politie ver klaarde door een wielrijder, die den ver keerden kant van den weg hield. Hij week uit met het gevolg, dat de limousine gegre pen werd door een sneltram der E. S. M. naar Zandvoord; die uit de richting Amsterdam kwam. De auto bleef aan de treeplank van den voorsten motorwagen haken, maakto een volledigen slag om, werd meegesleurd en eenvoudig tusschen een mast der electrische bovenleiding en den motorwagen gekraakt De wielen van de auto zijn verbogen en de banden van de velgen gerukt. De spatborden zijn opgevouwen en afgescheurd, de motor- kast en motor zijn deerlijk gehavend. Alle ruiten z^n gebroken, terwijl de carosserie gedeeltelijk van het chassis geschoven is. Wonder boven wonder kwam de chauffeur er goed af; twee inzittenden, juffrouw Kes ting en haar vriendin, juffrouw De Haan uit Haarlem werden door de glasscherven ver wond en werden door een in de buurt wo nenden medicus verbonden. Ook de mast van de bovenleiding is even boven den grond afgeknapt. De motorwagen van de E. S. M. verloor een treeplank, het luchtreservoir van de rem en kreeg op an dere punten nog lichte schade. Den wagenbe stuurder treft geen schuld, daar hij èn met bel èn met luchtfluit voortdurend signalen heeft gegeven. Er was zeer veel belangstelling van het publiek. 9 Voor de tweede maal vrucht. Bij den heer Bruinsma te Bovenknijpe (Er.) draagt een pruimeboom dit jaar voor de tweede maal vrucht. De tweede vrucht is niet zoo groot van stuk als de eerste, uraar de smaak is even, goed. Tonijnen. Ooggetuigen deelen mede, dat zij tot op de hoogte van Numansdorp en Willemstad op het Hollandsch Diep zonderlinge visschen hebben waargenomen, die zich onderscheid den door reusachtige grootte. Het bleken te zijn tonijnen (Thynnus thynnus), visschen, die in de Middellandsche Zee thuis behooren, 4 M. lang kunnen worden en honderden K.G. zwaar worden. Hoe komen dezQ dieren op het Hollandsch Diep? Moeilijk te beantwoorden vraag, maar voor de Zeeuwsche visschers zijn het geen vreemdelingen. Sedert eenige jaren vertoo- nen zij zioh telkens op de Ooster-Sohelde. Waar ze thans nog in September op het Hollandsch Diep bleken voor te komen, wor den ze langzamerhand gewone verschijningen in Zeeland. Het mijnengevaar. Van het Engelsche smaldeel dat een bezoek aan Stockholm brengt is de kruiser Cale- don op de vaart van Helsingfors bijna met •en verankerd» mijn in botsing gekomen. Een „paravance" (beschermer tegen mijnen) van de Caledon pakte echter de ankerketting van de mijn en sneed deze door zoodat de mijn boven 'kwam drijven en onschadelijk kon worden gemaakt. Automatisch remmen. Bij Brighton is een proef genomen met het Angus-systeem voor het automatisch voorkomen van treinbotsingen. Twee locomo tieven en een stuk van de spoorlijn werden voorzien van de noodige electrische appara ten volgens de uitvinding van den heer A. R. Angus. Zij reden met volle kracht. Toen zij waren gekomen op het bedoelde stuk spoor lijn kwam op beidé locomotieven die elkander snel tegemoet reden, de waarschuwende stoomfluit in werking en automatisch even eens gingen de remmen werken. Thans is voorgesteld om bij wijze van proef een gedeelte van de Metropolitan Railway tusschen Moorgate-station en Finsbury Park volgens het Angus-stelsel In te richten. Als voordeel van het systeem geldt, dat men zonder gevaar de treinen door den dik- sten mist zou kunnen laten loopen zonder eenige vaartvermindering zelfs. Heel wat tijd zou aldbs bespaard worden. OOST-INDIE. Het „Bat. Nbld." vernam hoe een politie ambtenaar, die ook In Nederland bij de politie gediend had, bij het lezen in de „Loc." van diefstallen te Semarang, zich den uitroep had laten ontvallen: „maar dat lijkt precies op de manier van X. en Y. (volgden de namen van twee beruchte inbrekers-typen uit Den Haag). En vergiste de politieman zich niet, dan waren X. en Y., tot vreugde der Haagsche politie.naar Indië uitgezonden om dienst te doen bij.de politieI Toepassing dus van het bekende: met die ven vangt men dieven. Het geval, vervolgt het Bataviasche blad, leek ons niet wel mogelijk. Hoe sceptisch ook gestemd over de goede zorgen van „koloniën" voor Indië dat het koloniaal departement, zetelende in Den Haag, vandaar piet den vin ger aangewezen inbrekers naar Indië zou zenden om te waken voor de openbare veilig heid op straat en in huis, leek wat al te sterk. Aan de uitzending gaan immers vooraf inf or maties, ja, zelfs wordt vereischt een certifi caat van „goed zedelijk gedrag". Maar in Indië is alles mogelijk en wij togen op informatie uit. En gebleken is, dat de politic-ambtenaar, die ook in Nederland gediend had, geen ver gissing had gemaakt. Sterker: dat hij in zijn schatting zelfs beneden de werkelijkheid was gebleven. Immers: dat men officieel van alles op de hoogte was, maar.zioh de handen gebonden zag, want ginds in Den Haag was gewikt, gewogen en gekozen; en hier had men maar te zien td make the best of it. Waartoe behoort, wegens den hierarchie- ken weg, dat het gesignaleerde tweetal reeds „promotie" heeft gemaakt, aspirant politie- opziener is geworden. Beidende" betrekkin gen, maar hier in den werkelijken zin des woords. Of moet niet voor een goede justitie allereerst de politie boven eenige verdenking staan en moet niet de Europeesche opziener, straks commissaris, voorbeeld en leering zijn voor zijn moreel minderwaardigen inland- ^chen, zelfs In'do-Europeeschen broeder? Is niet de Europeesche de specifiek Holland- sche leiding bij de politie, van hoog tot laag, de ruggegraat van het stelsel? Ons onderzoek leerde nog meer, dat het best zonder commentaar worde verteld: be halve het bovenbedoelde tweetal zond .Kolo niën" (natuurlijk ook op een bewijs van goed zedelijk gedrag) drie bekende typen uit, van welke één, eensouteneur, die zijn „echt- genoote" op 's lands kosten meenam naar Indië, om met haar bijstand ook hier zijn „beroep" uit te oefenen. Hier oefent „de Europeesche vrouw" nog eenigen magischen invloed uit, en hier is de room nog niet van de melk. En als „hij" uit de associatie bij de politie is, loopt „zij" immers minder gevaar..,. Het drietal is sedert uit de politie wegge werkt, evenwel niet dank zij de waakzaamheid der autoriteiten, maar van den Bond van Politie-opzieners. De Mount Everest. De expeditie, die een voorloopige verken ning uitvoert om een toegangsweg te vinden naar den top van Mount Everest, den hoog- sten berg ter wereld, meent een veelbeloven- den toegang te hebben ontdekt. In de „Times" van Zaterdag heeft kolonel Howard Büry daarover een lang telegram, gedateerd van den 3den September uit Kharta. Het volgende is er aan ontleend: „De noordelijke kam, die naar de noorde lijke radel afhelt, is niet te bereiken uit de Kamadcjoe-vallei; maar de aipenisten der ex peditie bevonden, dat er een andere, tusschen- vallei moest wezen tusschen den noordelijken kam en den noordoostelijken uitlooper. Daar om klommen zij over de tusschengelegen scheiding weer terug naar de Kharta'-vallei en volgden die tot de bron. Zij bestegen nu den gletsjer en vorderden langs geleidelijke sneeuwglooiingen. In deze sneeuw, die vlek keloos wit was, zonken de reizigers telkens tot bijna kniediep weg. Verder ging het, met groote moeite over den met sneeuw bedekten gletsjer, totdat zij op een radel waren op bijna 23.000. Eng. vt. hoog. Vandaar hadden zij het oog op den noordelijken kam van de Mount Everest, welke kam aan den overkant' lag van een tweeden gletsjer, bijna een Eng. mijl verder. Daar nu was vastgesteld, dat het mogelijk was uiit dit dal den noordelijken kam van Mount Everest te bereiken, werd een begin gemaakt met het uitwerken van plannen om den berg later van dien kant aan te pakken." Er werd besloten te wachten tot vorst de sneeuwoppervlakte hard zou hebben gemaakt. ,Er werd nu een vooruitgeschoven basis kamp aangelegd op zoowat 18 Eng. mijl naar boven in de Kharta-vallei en op een hoogte van ongeveer 17.500 Eng. vt., een tweede kamp werd gebouwd op de rots en verder op den gletsjer groot beneden de 20.000 Eng. vt. waarheen 13 vrachten voorraden en brandstof werden gedragen. Men is voorne mens om, uitgaande van dat punt, nog een kamp aan te leggen op het radel nabij 23.000 vt. en zoo mogelijk, en indien allea goed gaat nog een op 24.000 vt. op de helling van den Everest zelf". ■o LUCHTVAART. De Gallandet Aircraft Co. te East Green- wich heeft met succes de proeven beëindigd met de origineel© motorinstallaties, ontwor pen ten behoeve van de reusachtige vliegboot, die thans bij de Naval Aircraft Factory te Philadelpbia op stapel staat. Deze motorin- stallatie bestaat uit drie groepen van drie 400 paards Liberty-motoren, die elk een drie- bladige luchtschroef van 51/a M. diameter drij ven. Eigenaardig is, dat de drie motoren van iedere groep ingebouwd zijn in een grooten druppelvormigen motorgordel. De schroef maakt 800 toeren. De vliegboot, waarvoor deze installaties bestemd zijn, heeft een vlucht van ongeveer 43 M., een lengte van 27 M. en een hoogte van 15 M. Het bootslichaam is ongeveer 201/» M. lang en 51/* M. breed en verdeeld in acht waterdichte compartimenten. Het geraamte der vleugels is van staal, terwijl de vleugel stijlen van duralumin worden gemaakt. De opzet is, dat van elk der drie motor- groepen slechts twee motoren zullen werken, dus .2400 p.k. Hierdoor beschikt elke groep Steeds over één reserve-motor. De maximum snelheid zal 110 mijl per uur bedragen, +er- wijl de benzinevoorraad voldoende is voor een vlucht van 3000 mijl bij kruissnelheid. Tijden» de vliegdemonstraties te IJzendijk» weigerde de motor van een passagiersvlieg tuig, waarin behalve de (bestuurder, nog 2 personen gezeten waren. De machine vloog zeer laag. Toen de poging om op het terrein te landen mislukte, kwam de machine neer op een stuk geploegd land, de wielen zakten in den grond en de machine sloeg over den kop. De inzittenden kwamen er met eenige schrammen af, doch de machine werd deerlijk gehavend. Op het vliegterrein hij Malmö heeft 'Vrij,- dagmiddag een ernstig ongeluk plaats gehad. Kort nadat een vliegmachine, waarin zich twee vlieger-officieren bevonden, was opge stegen, ontplofte de motor en stortte het vliegtuig in vlammen gehuld naar beneden. Beide officieren werden gedood. Hun ver koolde lijken werden uit de brandende resten van d« vliegmachine te voorschijn gehaald. Na afloop van den Deutsch race in Frank rijk zal de Mars I, de winnaar van de Aerial Derby van dit jaar, trachten het Parijs— Londen snelheidsrecord te slaan. Tot nog toe is de beste tijd, gemaakt tusschen deze ste den, 1 uur 27 min. Dit record werd gemaakt door een De Havilland 16 met Napier-motor. Verbrand. N. T. A. meldt: De „Petit Parisien" ver neemt uit Metz, dat in den loop van ©en nach telijke luohtgevechts-oefening boven Metz, uitgevoerd door een escadrille, één der vlieg tuigen bij het starten omsloeg en in brand geraakte. De twee inzittenden vonden den dood in de vlammen. SPORT. VoetbaL Programmal 1 Hou en trouw, Marscih M. J. H. Kessels 2 Ouverture „Mario Henriette" Momtagnie 3. „"Wier kan dafür Walzer aua der Posso „Polnische Wirtsch&ft" Gil'bert 4. Farhaisie „La Fête Triomphaia'' Dioh. v. Dam 6 Triumpih Poloxaise Berger 0. Grand Potpourri populair Oud en Nieuw (op verzoek) J. ter Hall 7. La Victoiro die ©onooura ïüaraeh J. ter Hall Kennla la Macht. Een loodgieter gearresteerd. Wat er alzoo wordt uitgezondenF. Een monster-vllegboot der Amerlkaansche marine. Vliegongeval. Ernstig vliegongeval. Parijs—Londen. Algf. vergadering1 Heldereche Racing Club. 'Vrijdagavond had in het lokaal van den heer van Weelde een openbrae vergadering van hoven- staande vereenigign plaats. De zaal was tjokvol. De voorzitter, de heer Fasol, opent met een woord van dank aan de aanwezigen de vergade ring en gaat dan over op de geruchtmakende zaak, betreffende eenige „Helder"-leden contra een vijftal leden van HJR.C., welk geval zich Woensdagavond heeft afgespeeld. Voorz. gaat het verloop na, zegt dat de heer Doezi getracht 'beeft een 5-tal leden der H.R.C. over to halen om voor „Helder" uit te komen en betreurt het dat zelf» personen als Bak en Dito er zich voor geleend hehben, om aan den vooravond der competitie het le elftal der H.R.C. uit zijn verband te rukken en er de kern aan te ontnemen. Er hebben zlah den laatsten tijd al steeds kwesties met genoemde vereen, voorgedaan, maar dit geval Is wel verre gaand. Voorz. betoogt verder dat Tiesaon, een der H.R.C.-leden, hier de aanleiding moet ziin ge weest, daar het betreffende Helder-lid sprak nar mens Tiessen. Doch deze moet echter gezegd hebben, dat bij gesproken heedft over een fusie van beide clubs. Voorz. voelt daar ook veol voor, doch hot .Helder'-b o stuur is daartoe nooit be reid geweest, althans heeft tenminste nooit naar ietis diergelijks gevraagd. Spr. kwalificeert het op treden van deze Heldor-leden als ©en wanhoops daad, omdat men nooit- in staat i« met een b»- hoorlijk elftal aan de competitie deel te nemen. Voorz. vraagt aan de bewuste 6 spelers wat feitelijk de heer Doezie hen gevraagd heeft: of er voordeelen aan zaten w«.rmoer ze voor „Helder" zouden uitkomen, onz. Uit de antwoorden blijkt van nlat, doch ook. dat de betreffende H.R.C.-leden o.i. In deze kwestie niet geheel zuiver staan on dat biet optreden van Tiessen evenmin correct is. Thans echter vork la ren zij de Racing-klourer hoog te "houden, niet alleen nu, maar ook later. De voorzitter leest dan een mot' j veer, welke gezonden zal worden aan don N. V. don N.-H. V. B. en ook een plaats zal krijgen Ir. de „Held. Ot." De motie behelst een afkeuring aan het adres van de genoemde ,,Heldor"-leden. De heer Vlam zou gaarne, alvorens deze motie to verzenden, eerst de 6 spelers zelf nog een» willen hooren. Dit geschiedt, doch nieuwe gezicht» punten worden er niet geopend. Alleen blijkt, dat genoemde Helderheden op elgon verantwoorde lijkheid aan den gang zijn geweest, dat de veree niging als zoodanig er buiten staat. Doch, zegt voorz., boe het ook zij, of het wei of niet namen» het H.-bestuur is geschied, doet er niet toe. de daad1 op zichzelve is laakbaar. De motie wordt daarna, na nog een kleine wij ziging, aangenomen, nadat de heer Tijssen nog gevraagd had of het niet heter was eerst Ties sen nog een» daarover te hooren, daar deze In dit geval een hoofdrol hoeft gespeeld. Doch da voorz. verklaart dat dit lid door dienst verhin derd is aanwezig te zijn. Nadat de heer Vos nog een vermanend woord tot de betreffende spelers heeft gericht, sluit de voorz. da discussie, welke ruiim een uur ge duurd bad. De voorzitter gaat daarna over tot behandeling van wat er staat in het verslag van de al genreen e vergadering van, „Helder", betreffende het in dt wielen rijden door een) zueter- vereen. Hier kunnen wij alleen mee bedoeld zijn, zegt spr., maar het is gebleken dat het bestuur hier geheel buiten staat, dat hier een donateur de schuldige is, die zich voor zijn club verdien stelijk wilds maken. Het bestuur wist nergens VaHet verdere gedeelte van de vergadering wordt besteed aan het bespreken van verschillende huishoudelijke aangelegenheden, als vergoeding reiskosten, benoeming van orde-commissarissen. 811 Voor de rondvraag waren boel wat liefhebben». De verschillende vragen en verzoeken werden af doende beantwoord en (zoo mogelijk) Ingewilligd. Op de vraag hoeveel leden en donateurs er nu zijn, werd geantwoord resp. 93 en 127. Een ver zoek om voortaan een 3-maandelijksch overzicht te verstrekken over de verrichtingen der TI.R.Cb, de financieels positie enz., wordt ingewilligd. Over een vraag of het besluit nog gehandhaafd moet blijven om niet tegen de R.-K. V.V. Geel Wit vriendschappelijk te spelen, ontlokt nog een lang-

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5