Advertentiën. Sluiting ZWEMBAD. Marmen van allerlei leeftijd zijn op weg naar Tirana. De eerste troepen zijn aan het front en het vechten is begonnen. Geheel Albanië is in opstand; de toestand wordt als zeer ernstig beschouwd, Engelsch-Itallaansche overeenstemming, De diplomatieke medewerker van de „Dai ly Telegraph" zegt, dat er ten slotte over eenstemming tuBSchen Groot-Britannië on Italië over de Albaneesche quaestie is be reikt De aanvaarde formule legt het volle gewicht op het vitale strategische belang voor Italië van Albanië's politieke en terri toriale onafhankelijkheid, terwijl Italië's be lang In d'e economische onafhankelijkheid van Albanië eveneens is gewaarborgd. De beide regeeringen erkennen de souvereine rechten van Albanië, en stemmen er in toe, dat elke bedreiging van deze rechten in eer ste Instantie aan den Volkenbond zal worden voorgelegd, en dat, in geval de Bond niet in staat zou zijn door passende maatregelen de bescherming van Albanië tegen aanranding te verzekeren, de drie Entente-mogendhe- den te die® zake met Italië samenwerken. 1 NOORWEGEN. Tegen dranksmokkelaars. Het Odelsting te Kristiania heeft Dins dag met 64 tegen 86 stemmen het regeerings- ontwerp aangenomen waarbij de grens van de Noorsche territoriale wateren door het douane-toezicht tot tien mijlen wordt uitge breid. De meerderheid bestond uit de linker zijde en de socialisten, de minderheid uit conservatieven. Blehr, de eerste-minister, legde nadruk op het belang van maatregelen tegen het bin nensmokkelen van sterken drank, dat in een schandaal ontaard is. Rëstad, de minister van buitenlandsche zaken, zette uiteen dat er een verschil was tusschen de doaunegrena en de visscherij- grens. Elke staat was souverein en bon de douane-grens naar eigen goeddunken wijzi gen. Een van de conservatieve sprekers zeide, dat hij beducht was voor ernstige protesten van Duitschland, Engeland, Denemarken en Zweden tegen deze nieuwe leer. De uitbreiding van de douane-grens tot tien mijl uit de kust was al voorloopig gere geld hij een koninklijk besluit, van 2 Sep tember j.L De dranksmokkelaars, vooral Duitsche, waren in den laatsten tijd druk in de weer geweest op de Noorsche kust, daar bij zorg dragende hun schepen even buiten de drie-mjjla graas te houden. ZWEDEN. De verkiezingen. Stockholm, 23 September. De uitslag van de verkiezingen voor de Eerste Kamer van den Rijksdag zijn thans bekend. Deze Kamer zal bestaan uit 60 sociaal-democraten, 41 con servatieven, 68 liberalen, 18 kleine boeren, 2 radicale socialisten en 1 communist. De samenstelling van de vorige Kamer was als volgt:60 sociaal-democraten, 87 conser vatieven, 40 liberalen, 10 kleine boeren, 1 radicale socialist en 8 communisten. POLEN. De aanslag op Pilsndski. Een Oekrainsch politicus deelt aan het Acht Uhr Abentblatt mede, dat de aanslag op Piüsudisky bedoeld wia® als wraak voor de vervolgingen!, waaraan de Oekraïnsdhe stu denten van dien kant der Poolsohe regeering bloot staan. De dader is een' zoon van een gezien bankdirecteur en advocaat Hij heeft gehandeld in den geest van de heele Oekra ïnsdhe studentenwereld. Sinds 3 jaar wor den namelijk -alleen die studenten tot de Pool sche universiteit toegelaten, die kunnen be wijzen in het.Poolsche leger te hebben ge diend. Oost-Galicië staat echter onder sou- vereiniteit van den Oppersten Raad en de Polen vervullen in dat gebied alleen de rol van bezetting. De in Oost-Galicië wonende Oekrainers en Joden kunnen niet door de Polen worden gedwongen in hun leger te dienen, daarom heeft men ze echter uitge sloten van (het academisch onderwijs. De Oekrainers hebben eigen academische leergangen ingesteld, 160 lectoren dooeeren er, terwijl 8000 studenten de leergangen vol gen. Enkele dagen geleden is de particuliere öekraïnscho hoogescbool gesloten. Het Is uit wraak hiervoor, dat Fedak den aan slag op PUsukaki gepleegd heeft, want de schoten waren inderdaad voor den president der republiek en niet, zooals in sommige be richten wordt gezegd, voor een andor be stemd. De bladen to Warschau wijzen er uitdrukkelijk -op, dat Pilsudaki steeds een oprecht vriend van het OokraTnsche volk is geweest. De Rzeozpospollta zegt, dat de dader eigenlijk den volkenbond wilde tref fen en de OostGalioisohe kwestie opnieuw te beide wilde brengen. De aanslag was Élechts een middel om invloed uit te oefe nen op de beraadslagingen te Genève. RUSLAND. De Information verneemt uit Finland, dat er sinds bet voorjaar te St. Pötersburg veel veranderd Is. Voedsel mag er vrijelijk inge voerd, de winkels, welker aantal dagelijks wast, hebben flinke voorraden. Ook zijn er weelderige koffiehuizen met strijkjes. Parti culiere telefonen zijn hersteld. Ook de huur rijtuigen zijn herrezen. Een nieuwe bourgeoi sie is opgestaan uit de maatschappelijke on derlagen. De Krasnaja Gazeta beschuldigt Heover, dat hij door middel van den Amerikaansdhen voedseldienst het sowjetbewind wil omver werpen. anti-bolsjewistische bedrijvigheid. Men had niet geweten, dat zij ©enige weken geleden uitgenoodigd waren om in. de commissie zit ting te nemen. Deze verklaring, zoo meldt de Engelsche draadlooze dienst, heeft in Engeland de grootste veThazing gaande gemaakt en zelfs ae bladen, die aldoor vooraan hebben gestaan bij het Ijveren voor het verleenen van hulp, zeggen, dat zij niet kunnen begrijpen, hoe dit werk verricht kan worden, indien de Sow- jet-overheid volhardt in zulke daden van beestachtigheid en dubbelhartigheid. Nansen heeft, gelijk men weet, naar Mos kou geseind om nadere inlichtingen, „aan gezien het lot van leden van de Alrussische commissie van groot belang is voor de voort zetting van mijn werk". Ador hbeft als president van de gemengde commissie van het Roode Kruis, een dergelijk verzoek om inlichting uit Genève gezonden. Een onderzeeër gezonken. De Amerikaansche onderzeeër R fl is ge zonken te San Pedro. Twee man verdron ken. Hei polltle-schandaal ie Chlcago. Uit New-York wordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat de autoriteiten een onderzoek hebben ingesteld naar de beschuldiging, geuit door den hoofd-commissaris van politie, dat de helft van het politiepersoneel betrokken is bij den clandestienen drankhandel. Uit de verhooren, die reeds hebben plaats gehad, is gebleken, dat kroeghouders reeds maanden lang hun inkoopen hebben gedaan biji verkoopers, die tot de politie behoorden. Deze leverden zendingen .whisky in de poli tiewagens, die gewoonlijk dienen voor 't ver voeren van gevangenen. De politie berekende een extra-belooning van vijf dollars voor elke kist whisky, die op die wijze werd' bezorgd. Er is een lijst opgemaakt van honderd politie beambten, die bij dezen drankhandel zijn be trokken. Een bende mannen, hoofdzakelijk bestaande uit politic-beambten, had de laatste maanden een winst van $1.000.000 gemaakt met deze georganiseerde overtreding van het drankverbod. JAPAN. De Japansche vloot Tokio, 20 Sept. Zeventien oorlogsschepen zullen dit jaar gereed' komen voor den ac tieven dienst, daaronder begrepen de super- dreadnought Mutsu. Verder worden dit jaar te water gelaten één lichte kruiser, twee tor pedojagers, een kanonneerboot, twee dienst- schepen en de dreadnought Kaga, groot 40.000 ton. BINNENLAND. Nederland en de conferentie te Washington. De toelating van Nederland tot de confe rentie te Washington (heeft geen verzet ont moet, ofschoon alleen Frankrijk en Japan de Amerikaansche regeering te dier zake officieel hebben verwittigd. Engeland heeft niet-officieel medegedeeld, dat het geen be zwaar heeft Italië is niet gehoord, maar men veronderstelt niet, dat het zich tegen de toelating zal verzetten. Uit de mijnstreek. Naar „Het Volk^ meldt hebben de geza menlijke mijnwerkers-organisaties aan de mijndirecties bericht, dat zij de ^aangeboden loonsverlaging accepteeren, wanneer de mijndirecties detze voor een half jaar bij col lectief contract willen vastleggen. Onderwijs aan schipperskinderen. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, kan eerstdaags worden verwacht de afkondi ging van het Kon. Besluit, waarbij door toe passing van art. 4 der lager onderwijswet het onderwijs aan Schipperskinderen als buiten gewoon lager onderwijs wordt geregeld. Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg. Volgens de „Resb." heeft prof. mr. M. W. F. Treub aan den minister van justitie den wensoh te kennen gegeven, als voorzitter der Centrale* Commissie .van Georganiseerd Overleg in ambtenaanszaken heen te gaan. De heer Treuh zou voornemens zijn om eerst de voorgenomen reorganisatie van het georganiseerd overleg onder zijn leiding tot stand te 'brengen. 'De desbetreffende adviezen zijn ingekomen op die van prof. Diepenhorst na. De economische toestand 'van de Ned. nijverheid. Een adres van de fabrikanten. De bestuurders van hot Verbond van Nc- derlandsohe Fabrikanten Vereeniglngen heb ben zich tot de Kamers der Staten-Generaal gewend met een adres, waarin zij aandacht vragen voor ©enige beschouwingen, die zij in het algemeen Nederlandsch belang mee- nen te mogen en te moeten wijden aan den eoonomischen toestand van de Nederlandsche nijverheid in verband met den invloed, dien de Nederlandsche wetgever en de Nederland sche regeering daarop hebben uitgeoefend en daarop in de naaste toekomst zullen uit oefenen. Er wordt op gewezen, dat door de leiders der nijverheid als geheel, ernstige bezwaren bestaan tegen de Arbeidswet 1010, bezwaren, die vroeger van regeeringswege volstrekt ter zijde gesteld zijn, maar die gedeeltelijk door den minister van arbeid blijkens de toe lichting tot het voorontwerp tot herziening van de Arbeidswet 1010 thans worden er kend. Ook de ratifioeering der verdragen van Washington wordt door velen hunner niet vereenigbaar geacht met de vitale be langen van onze nijverheid en dus van ons volk. Met klimmende bezorgdheid volgt men in diezelfde kringen ook de jaarlijksche stij ging van de budgetten van rijk, provincie en gemeente, waar een gebrek aan zuinigheid leidt tot ondragelijke, tot de bedrijven ver moordende bélastingen. De geweldige lasten, die voor den burger uit de aanvulling van de staatstaak met jaar lijks sterker aanwas voortvloeiden, wordt in niet geringe mate hieraan toegeschreven, dat de overheid zich met het bedrijfsleven heeft bemoeid minder met het oog op de voort brenging dan wel met het oog op de verdee ling der voortgebrachte goederen, daarbij gedreven door soclaal-etisch besef ernaar strevend, dat in den vorm van hooger I loon, korter arbeidstijd en Terzekering tegen versobillende kwade risico's van het ren dement der bedrijven een steeds grooter deel zou komen aan hen, wier belangen zonder overheidssteun niet voldoende tot hun recht konden komen. Kortom, in de laatste jaren heeft het ethisch I motief de zakelijke, de economische motle ven overheerscht; op de zakelijke overwegin- j gen, ot> de economische functie van het be drijfsleven is naar de meening van het Ver bond in de praktijk van wetgever en regee ring te weinig gelet, en daardoor is de pro ductieve kracht van heel ons volk in ge vaar. De bestuurders wenden zich tot de Staten- Generaal, niet ter bestrijding van het ethi sche, maar om dit weer in evenwicht te bren gen met het zakelijke. Zin foor economische realiteit wordt geëischt. De wisselwerking tusschen eigenbelang en maatschappelijke welvaart is een onmis bare factor in de huidige samenleving. De erkentenis van deze fundaraenteele waarheid sluit in, dat de staat het algemeen mensche- lijk streven naar vooruitgang zoo min moge lijk belemmere. Hij eerbiedige mitsdien den privaten eigendom en bevoidere den spaar zin. Geen bedrijfsleven is mogelijk zonder risi- oo. De particuliere ondernemer beseft dit, maar bij aanvaardt het risico met de weten schap, dat wanneer zijn onderneming slaagt de vruchten hemzelf, zijn vrouw en zijn kinderen zuilen ten deel vallen. Dit legt den staat in het algemeen belang reeds den plicht op, zich te onthouden van dwingende voorschriften, die den onderne mer in zijn bedrijfsleiding belemmeren en van fiscale wetten, die in voorspoedige jaren het leeuwendeel der winsten voor de schat kist opeischen. De bestuurders van het Verb. van Neder landsch© Fabrikanten-Vereenigingen gaan dan na, hoe bij de belastingwetgeving en bij de economische wetgeving, dit uit het oog is verloren. Met volle erkenning van het recht van den staat om onmaatschappelijk gebruik der eco nomisch© vrijheid aan wettelijk© regelen te onderwerpen, meent het Verbond, dat bij alle het bedrijfsleven rakend© wetgeving de staat er zich rekenschap van geven moet, dat wel vaart in ©en land alleen dan kan bestaan, wanneer de stuwende werking van het eigen belang gelegenheid behoudt den mensch tot ontplooiing van zijn beste krachten te voeren. En dit zal geschieden zoo lang zijn arbeid hem vruchten oplevert, en hij verzekerd is die te kunnen behouden. De oonclusie van dit deel van het adres luidt: Verlichting van den belastingdruk is een dringende eisch, zij is echter op den duur slechts mogelijk als op de uitgaven van den staat aanzienlijk wordt bezuinigd. Verschrompeling en vernietiging van de bedrijven is alleen te voorkomen als een eind wordt gemaakt aan den even belachc- lijken als noodlottigen wedstrijd in sociale en would-be sociale experimenten, die voort duurt, alsof de publiek© kassen overvloeien. Het initiatief ten deze van den pas opge treden minister van financiën behoort niet alleen te worden gesteund, maar als een kost bare plant verzorgd en tot ontwikkeling ge bracht. Traditie en sleur zijn geen motivee ring voor eenige uitgave in deze tijden. Het tweede gedeelte van het adres behan delt de z.g. sociale politiek der regeering, waarbij de volgende vragen behandeld wor den: 1. Kan de universeel geldende 48-urige ar beidsweek in het algemeen geacht worden voldoende rekening te houden met de ver scheidenheid der maatschappelijke verschijn selen en behoeften en is in het bijzonder voor ons land, bij aanvaarding van het eer ste ontwerp-verdrag van Washington met handhaving van de 45-urige werkweek, her leving van onze economische welvaart mo gelijk? 2. Is het hoeren van arbeidsvakvereenigin- gen door of vanwege den minister van ar beid bij aanvrage van werkgevers van bepa lingen van de arbeidswet af te wijken, of toe laatbaar? 8. Is de toepassing, die de minister aan de arbeidswet 1019 geeft, door bij het verleenen van de overwerkvergunningen en andere vergunningen voorwaarden omtrent het loon te stellen, toelaatbaar? Ten aanzien van de' 48-urlge arbeidsweek wordt vooropgesteld, dat de ontzettend© ver nietiging van maatschappelijk© goederen meer produotle nastreeft, maar vooral goed kooper produotle noodzakelijk maakt. Reeds hierom meent hot verbond, dat het aan 'het traobaat van Washington ten grond slag liggende beginsel van do 48-urige werk week (waaraan wij bovendien gedurende 10 jaren gebonden zullen zijn) onaannemelijk iS. Maar ook overigens bevat die ontworpen regeling bepalingen, waarmede adressant zich niet kan voreonigon. Er wordt bedenking tegen geopperd, dat overwerk, in den zin van overschrijding van de gemiddelde 48-urige arbeidsweek, alleen wordt toegelaten als tijdelijken maatregel ter tegemoetkoming aan buitengewone opeen- hooping van werk. Het tijdelijke karakter is een groot bozwaar, maar ook dat van die mogelijkheid tot overwerken geen gebruik kan gemaakt worden om buitenlandsche con currentie te bestrijden. Dit maakt het ver drag volslagen onaannemelijk. Bovendien wordt er op gewezen, dat de ar beidstijd in het productieproces, dus in den concurrentie-strijd, niet de eenige factor is, die beslist over de vraag, wie den voorrang zal verkrijgen. Niet minder invloed oefenen de kwaliteit van het product, de industrieele routine en do ontwikkeling van de technici, het loonpeil en de capaciteiten der arbeider». Voorts de rentestandaard, de directe en indi recte belastingen, de kosten en de practische toepassing der sociale wetgeving, de even tueel© bijslagen uit de staatskas op de eer- sto levensbehoeften van de arbeiders, de ta rieven van de stoomvaartlijnen en spoorwe gen mede in verband met subsidies op vracht reducties. Zeer gewichtige bedenkingen koes teren adr. ook tegen de wettelijke verplich ting, die liet tractaat den staat oplegt, om over afwijkingen van de 48-urige werkweek de vereenigingen van werkgevers en werk nemers te hooren. De te Washington aanvaarde 48-urige werkweek zal gelden* onverschillig of de te verrichten arbeid gevaarlijk of ongevaarlijk, zwaar of Licht, eentonig of afwisselend is. Dit is een bedenking, die in het bijzonder in Engeland zeer ernstig is gevoeld en daar te lande zeer sterk tot het besluit om niet te ratificeeren heeft bijgedragen. Het is toch zonder meer duidelijk, dat de arbeid van den mijnwrker en den sigarenkistjesplakker niet op gelijke lijn kan worden gesteld, evenmin als het werk van den poTtler en den vuur werker in een machinefabriek. Een regeling, die zulke verschillen negeert, moet onecono misch werken en ia in dezen tijd verwerpe lijk. j v Evenmin mag de waarde onderschat wor den van de faciliteiten, die aan Japan, Britsch Indië en eenige andere landen ver leend zijn. Voor de Twentsche textielindus trie met. haar belangrijk afzetgebied in In dië achten adr. het bedenkelijk een tractaat te aanvaarden, dat o.m. Jappn toestaat gedu rende 57 uur per week te arbeiden en boven dien kinderen beneden den leeftijd van 14 jaren te werk te stellen. Aanvaarding van een voor allen arbeid ge lijkelijk geldenden maximum arbeidsduur van gemiddeld 48 uren per week wordt een daad van kortzichtige economische politiek genoemd, niet in het minst ook, omdat die regeling voor tien jaren bindend zal zijn. Het Verbond stemt in met de gedachte, die eenige maanden geleden door den Engel- schen minister van arbeid M ac Nam ara is geuit, toen hij verklaarde, dat de Engelsche regeering bereid zou zijn, aan een nieuwe conferentie deel te nemen, waarbij een mee® soepele regeling dan die van Washington zou worden op den voorgrond gesteld. De Kamers worden uitgenoodigd even eens in dien geest zich uit te spreken. Als wenschelijk zou dan naar voren ge bracht moeten worden een regeling, die het mogelijk maakt den arbeidstijd tot 66 uren per week op te voeren. Voor schadelijken of zwaren arbeid kunnen bijzondere voor schriften getroffen worden. De gevallen, waarin de overheid vergun ningen moet verleenen, worden tot een mi nimum teruggebracht en de te treffen rege ling gelde Si geen geval voor een termijn langer dan 8 jaren. Handhaving van de 48-urige werkweek voor Nederland alleen wordt dobr het Ver bond van Fabrikanten-Vereenigingen ge acht niet te vereenigen te zijn met het alge meen belang, dat voor alles eischt een wel varend bedrijfsleven en goedkoope produc tie. Daarom wordt ook een spoedige wijzi ging van onze Arbeidswet aanbevolen in den geest als hierboven als grondslag voo® een nieuwe internationale regeling aanne melijk werd geoordeeld. Over het hooren van arbeids-vakvereeni- gingen door den minister van arbeid bij aanvragen om overwerk e.d. wordt opge merkt, dat hierin de kiem ligt yan het mede zeggenschap der werknemers op de bedrijf*- gestie van den individueelen werkgever. In oen uitvoerig betoog wordt dit begin sel der medezeggenschap bestreden. Het verzet gaat niet tegen de wensoheljjkheid, dat een ondernemer met zijn eigen arbei ders over een voornemen om van ruimere bepalingen der wet gebruik te maken over leg pleegt, maar richt zich tegen een wette lijke verplichting, die noodzakelijk de erken tenis van een recht van medezeggenschap in zich sluit De bestuurders dringen er op aan, dat de Staten-Generaal op krachtige wijze uitspre ken, dat het overleg, dat door de overheid ten aanzien van verzoeken om dispensatie van bepalingen der Arbeidswet 1919 met vakvereenigingen thans reeds plaats vindt, en door ratificeering van het verdrag van Washington wettelijk zou worden gesanotion neerd, de grondslagen van ons productie systeem aantast en mitsdien ontoelaatbaar is. Dat de minister aan den arbeid bij het Ver leenen van overwerkvergunningen en ande re vergunningen voorwaarden omtrent het loon stelt, acht adressant niet toelaatbaar. Het feit, dat de minister niet heeft ge schroomd dezen weg te bewandelen, getuigt naar het gevoelen van adressant van een mentaliteit, die voor de welvaart van ona land pernicieus dreigt te worden. Niet in het minst omdat de staat zich hierdoor alweer op den stoel van den individueelen bedrijfs leider plaatst. Adressant ziet in dit optreden der regee ring een nieuw symptoom van de bedenke lijke politiek, die meent, dat men in het in gewikkelde raderwerk der productie maar kan ingrijpen, zonder den grondslag van ons maatschappelijk stelsel in gevaar te brengen. Het ziet er ook opnieuw een mis kenning in van de factoren, welke in het maatschappelijk leven werkzaam zijn en zon der welke een bestendige welvaart niet mo gelijk is. Het adres bepleit: dat het eigendomsrecht nadrukkelijk worde geëerbiedigd en be schermd; dat de belastingdruk door ingrij pende bezuiniging in land, gewest en ge meente belangrijk worde verminderd; dat den ondernemer de grootst mogelijke bewe gingsvrijheid worde gelaten; dat ln het alge meen in het 'beleid van regeering en wetge ver het evenwicht tusschen ethisch© en eoo- aomisohe motieven word© hersteld. Turfprijsdaling. De turfprijzon in de oostel. venen van Dren te zijn en blijven dalende, in weerwil van het feit, dat de turfvaart in deze maand weer levendiger is geworden dan in Juli en Augus tus in weerwil ook van de pogingen van verveners om door gezamenlijk optreden de prijzen op zeker peil te houden. De bagger is sedert begin van dit jaar van 80 per stob be tot 60 gezakt, zelfs werd voor eenige dagen voor 80 op 't veen verkocht. De har de lange turf, die verleden jaar herfst voor 160 per dagwerk ging, wordt nu al voor 00 verhandeld. D© voornaamste oorzaak zal wel zijn, dat de groote vraag uit Holland go- heel is opgehouden, ofschoon de geweldige droogte er ook veel kwaad aan gedaan heeft wijl nu letterlijk .alles tegelijk droog ia en de velden zwart zijn van de turf en baggel, zoo dat het aanbod veel te 'groot is. Er heerscht een gedrukte stemming onder de kleinere verveners vooral. Deze minder kapitaalkrachtigen moeten geld maken, en werken dus mede om de markt lager te bren gen, zelfs wordt reeds door velen overwogen om, als d© verkoop niet snel genoeg gaat, boeldagen te houden van de baggel en turf om zoo spoedig mogelijk van het risico af te rijm Men. vreest, dat in den a.s. winter de turfbranden zich zouden 'kunnen herhalen. Alles wijst er op, dat in de veenderij voor eerst het vet van den ketel raakt. C. van der Pol contra kapelaan Bilars. De zaak kapelaan Bilars contra Van der Pol, die van 27 Augustus 1920 tot 5 Septem ber 1921 hangende was en eindigde met de intrekking door den heer Bilars te Alk maar van zijn tegen den heer O. van der Pol te Den Haag ingebrachte klacht, is nu geworden een zaak Van der Pol contra Bi lars, wijl eerstgenoemde onder dagteekening van 26 September, den Officier van Justitie te Alkmaar heeft verzocht, den heer H, A. Bilars te willen vervolgen wegens lasterlijke aanklacht, UIT DEN OMTREK. Voor de vacante betrekking van gemeente- vroedvrouw alhier hebben zich 8 sollicitan ten. aangemeld- Zondag 2 OcfL a.s. zal de evangelist H. Stavenga des v.m. 10 uur in „Reoboth" zijn afscheid preeken. Zondag 9 Oct. houdt Z.Eerw. zijn entréerede te Bergen (N.-H.) J.1. Maandagavond had te Den Oever de openstelling plaats van het van rijkswege gebouwde optspanningslokaal ten behoeve van de arbeiders bij de Zuiderzeewerken. Het gebouw ziet er allerkeurigstuit, zoo wel van binnen als van buiten. Men vindt er leestafels met allerlei boeken, tijdschriften, dagbladen, enz., êen piano, biljart, dam- en schaakspelen, te veel om op te noemen. Be nevens een welvoorzien buffet met allerlei alcoholvrije dranken en bieren. Te ongeveer 8 uur opende Burgemeester Kolff met een hartelijke toespraak de instel ling met den wensch, dat de diverse arbeiders hier na gedanen arbeid gezellig bijeen zouden zijn, om de rusttijden en lange avonden door te brengen, en dat allen eendrachtig en vriendschappelijk met elkaar zullen omgaan. Vele belpgstellenden woonden deze ope- nbig bij, ja, de zaal was eivol en de heer IJpma, welke de dorstigen en hongerigen zal laven, had met zijn bedienden de handen vol, om allen van iets te voorzien. De muziekver- eeniging „Apollo" luisterde dezen avond met enkele mooie muzieknummers op, zoodat er al dadelijk een gezellige geest heerschtc. Burgemeester Kolff hoopte dan ook, dat „Apollo" nog menigmaal in deze zaal ©en concert ter afwisseling zal geven. Het doel dezer instelling is, de arbeiders der Zuiderzeewerken hun vrijen tijd niet in de herbergen te doen doorbrengen, maar hen in de. gelegenheid te stellen ln 't Ontspan- ningslokaal na inspanning voldoende ont spanning te kunnen vinden door het lezen van boeken, enz., het doen van plano-, biljart-, dam- en schaakspelen, enz. De exploitatie der zaal berust bij de vereeniging „Omhoog" alhier, welke lid is van den Volksbond tegen drankmisbruik. Jammer echter, dat hun voor zitter, Ds. J. M. Leendertz, welke voor zen dingswerk een reis naar Amerika doet en een vurig drankbestrijder is, deze opening niet kon bijwonen. Met de.opening van dit lokaal heeft men een goed werk verricht en wij gelooven, dat er zoowel wat de arbeiders bij de Zuiderzee werken betreft, alsook door vele particuliere jongelui gebruik van Zal worden gemaakt, want verteering is niet verplichtend. Een gezellig verwarmde lokaliteit met zooveel af wisseling, het kan niet anders of daar moet een druk gebruik van gemaakt worden. Getrouwd J. EBMEIJER J.Jz. en K. VAN HETEREN. Beverwijk, 28 Sept. 1921-. De Heer en Mevrouw EBMEIJER—var Hbterex, be tuigen, mede namens wederzyd- sche Familie, hun hartelijker) dank voor de vele bewijzen van be langstelling b\j hun huwelyk ondervonden. DANKBETUIGING. Voor de zeer vele blyken van belangstelling, by ons 55-Jarlg huwelijk ondervonden, betuigen wy hiermede onzen hartelilkan dank. I. P. CLOWTING en Eohtgenoote. Helder, 29 Sept 1921. Goversstraat 3, Burgemeester an Wethouders van HELDER maken hekend, dat vanaf VRIJDAQ 80 SEPTEMBER a.a. het gemeentelijk Zwembad voor het publiek-BESLOTEN iel zijn. Helder, 38 September 1921. Faillissement Jacob Berkhouwer, Kruidenier en Koopman, wonende te Helder. De Curator ln het fallllsaement van JACOB BERKHOUWER, Krul- denler en Koopman, wonende te Helder, heeft op heden, ter Griffie der Arrondlssements-Reehttank te Alkmaar en het Kantonge recht te Helder, nedergelegd de eenige uitdeelingsiyst in bedoeld faillement, welko aldaar gedu rende 10 dagen kosteloos voor de scKuldeischers ter inzage ligt. Alkmaar, 27 September 1921. De Curator: Mr. C. A. .DE GROOT. Ter beschikking een prachtige, langharige DEKB0K zonder Horens. Dekgeld f 1. AdresG. Koedijker, Achter-Binnenhaven. Te Londen is bevestiging ontvangen, dat de beruchte buitengewone commissie Kisjkin, Prokopowitsj en mevrouw Koeskowa, alle drie leden van het Alrussische comité voor leniging van den hongersnood, dat door de communistische regeering opgericht was, tot den kogel veroordeeld heeft. •Doordat zij deze „bourgeois" in het comité JP™- had de bolsjewistische regeering blijkbaar het yertrouwen van de heele be schaafde wereld willen winnen en toonen, dat de hulpverschaffing geheel buiten de politiek omging. Toen dat doel bereikt scheen, werd de commissie op zij geschoven en werden de niet-communistische leden in de gevangenis geworpen. Als verontschuldiging voert de Sowjet-regeering nu aan, dat de veroordeel den in 1010 deel hadden genomen aan de Wierlngen. De Haer en Mevrouw VAN HUIZEN, Hoofdgracht 10a, zullan gaarne ontvangen a.s. Zondag, van 8 tot half I.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2