HELUE COURANT Tweede Blad. Garage W- PRINS. VAN DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenbag© slaagde voor het machinistendiploma B de heer F. J. van der Vlies alhier. Bij Kon. Besluit van 17 Sept 1921 is de heer M. A. Verkerk, ontvanger der Re gistratie en Domeinen te Helder, al» zooda nig benoemd te Sittard* De K. IV. De onderzeeboot K IV is in den voormid dag van den 27sten September Malta gepas seerd. Marine-dag Amsterdam. In verband met den „Marinedag" te Am sterdam op 1 October, zullen aldaar in de haven komen de mijnenlegger „Medusa", de torpedobooten Z 2 en Z 5 en de onderzee booten O 4, O 6, O 6, O 7 en O 8. Maandag d. a. v. keeren deze vaartuigen weder naar hunne respectieve stations terug. De Directie van' den Plantage-Schouw burg te Amsterdam stelt voor de Marine mannen, die ter gelegenheid van den Mari ne-dag op 1 October naar de hoofdstad zijn opgekomen vijftig fauteuil-zitplaatsen be schikbaar om de middagvoorstelling bij te wonen van „de Jantjes". Minister van Dijk bij de Marine-oefeningen. De Minister van Marine a. L, de heer Van Dijk, is Woensdagavond alhier aangekomen, .teneinde heden den geheelen dag aan boord van Hr. Ms. „Gelderland" de Marine-oefenin gen 'bij te wonen, welke thans in vollen gang zijn. De Minister is vergezeld door den chef van den; marinestaf, kapt. ter zee Gooszen, en door den adjudant van den Minister, luit. ter ze» le kL Diephuis. Gaap rijs. Blijkens in dit nummer voorkomende ad vertentie hebben B. en W. de gasprijzen voor de maanden October, November en De cember vastgesteld als volgt: Lichtgas 20 ct per. M3.; Kookgas 16 ct. per M3.; Industrie en Muntgas 18 ct. per. M3. Huldiging kap. Haak. Van het feit, dat de in onze stad welbe kende kapitein plaatselijk adjudant, de heer Jos. M. O. Haak, den 27en September 40 jaar militair was, en op* dien datum den dienst met pensioen zou veriaten, hadden eenige vrienden van den heer Haak gebruik gemaakt om gelden bijeen te zamelen teneinde hem door de aanbieding van een stoffelijk huldeblijk de herinnering aan den Helder levendig te houden. De aanbieding hiervan had Dinsdagmiddag ten huize van den heer Haak plaats bij monde van kapi tein der infanterie Drost. Déze schetste de militaire hoedanigheden van den vertrekkende, die den 16en Novem ber 1888 als tweede luitenant te Leeuwarden kwam, na -vooraf de niet gemakkelijke op leiding bij het instruetiebataljon te hebben gevolgd! Zes zeven' jaar geleden kwam Haak naar Helder, en, was vóór dien tijd zijn werkkring wellicht niet zoo inspannend, in den Helder veranderde dat. Want de we- reledoorlog barstte uit, het leger werd naar links en rechts gezonden in den lande om zijn plicht te doen, en Helder kreeg een 'groot garnizoen. Toen begon voor Haak een zware taak: als kapitein plaatselijk adjudant was hij de spil waarom alles draaide; voor iederen militair, die in de stelling was, was het plaatsbureau begin en einde. Wat er ge beurde werd daar afgewikkeld, alle gewich tige stukken werden déér verwerkt. En niet de plaatselijke commandant was de man, die dit alles afwikkelde, maar juist zijn rechter hand, de plaatselijk-adjudant. Haak's uitstekende militaire eigenschap pen kwamen hier uitstekend van pas. Hij bezit- de eigenschappen, die hem in staat stelden orde te brengen in den chaos. In de eerste plaats was hij punctueel; zijn punc tualiteit stelde hem in staat den plaats, com mandant te vervangen. Zij uitte zich ook in zijn uiterlijk: Haak verscheen altijd tiré h quatre épingles, een voorbeeld voor zijn on dergeschikten. Van zijn tweede goede eigen schap: hulpvaardigheid, zoowel voor officie ren als minderen, gaf spr. eenige frappante staaltjes- Zooals hij zich in militaire 'kringen ver toonde liet hij zich ook zit»' als burger. Als men hem in een vereenigïng riep, was hij altijd bereid, altijd present Moest ergens het woord gevoerd worden, het was hem toevertrouwd. Hij bezit een verzameling bon- inbts, die 'hij steeds met succes eni geestig wist te lanceeren. Zijn punctualiteit was borg voor den goeden gang van zaken; men kon op hem rekenen, voor alles zorgde hij. Een andere eigenschap was zijn literaire eigenschap. Fuifjes, uitvoeringen, eto. door vereenligingen als H.BJ3. e.a. konden steeds op Haak rekenen. Hij was een goed regis seur, door zijn zorg verliep het spel steeds goed- Een bijzondere eigenschap van Haak is zijn opgewekt humeur. Zijn barometer kent geen slecht weer; steeds staat hij op 760, zelfs wel op 765, nooit lager. Het feit, dat hij' getrouwd is, en dat hem thuis mogelijke muizenissen wel uit het hoofd worden ge praat, heeft daar wel toe bijgedragen. Om al deze redenen kwam bij eenige bur gers de spontane gedachte op Haak een klei ne hulde aan te bieden, een stoffelijk blijk van vriendschap voor de vele en belangrijke diensten die hij Helder'a burgerij bewezen heeft. Inmiddels is een crapaud binnengebracht en den jubilaris overhandigd. Het is, gaat spr. voort, geenszins de bedoeling tegen u te zeggen: rust zacht in-dezen stoel. Wij we ten allen veel te goed, dat Haak er niet aan denkt rust te nemen. Rust roest, en Haak wil niet roesten. Zijn geest is daarvoor véél te levendig. Maar de bedoeling van dit ge schenk is, na volbrachte dagtaak in dezen stoel t» ruste* en al rustende te denken aan de vriendschap in Helder genoten. Aan mevrouw Haak werd mede namens de oommissie een bloemstuk overhandigd. De heer Haak dankte voor de aangename woorden en het geschenk. Spr- is er verlegen mee; de heer Drost heeft het te mooi ge maakt, spr. te veel opgeverfd, zijn portret te veel in zijn voordeel geretoucheerd. Maar dat deze „treurde g" voor spr. zoo aange naam gemaakt is, heeft hem aangenaam ge troffen., omdiat hij niet kon denken, dat er zooveel werk van gemaakt zou worden. De heer M. P. Polak bood namens den heer Henri ter Hall (Rijswijk) een prachtig bloemstuk aan, in de Heldersche kleuren. Op het 'lint staan de jaartallen 1881 27 Sept. 1921. Commissie voor Kunstavonden. Op verzoek van deze Oommissie deelen' wij mede, dat de gelegenheid tot inschrijving als abonné voor het komende seizoen alsnog is opengesteld tot uiterlijk 5 October a.s. waarna de Commissie omtrent het al of niet doorgaan nader zal beslissen. Wij wekken vooj de laatste maal de achter geblevenen nogmaals tot deelname op, opdat de Commissie in de gelegenheid zal zijn hare onderhandelingen evenals vorige jaren voort te zetten. Mocht geen voldoend aantal deelnemers zich hebben opgegeven dan zal de Commis sie hare werkzaamheden beëindigen, het welk wij niet anders dan zouden betreuren. Reeds enkele dagen terug werd de Com missie, wilde zij de geboden gelegenheid niet voorbij laten gaan, gedwongen met de Rotterdammers een avond contractueel af te sluiten en werd besloten op te voeren het al om geprezen stuk „Zaken zijn Zaken" met Hubert la Roche, een onzer eerste acteurs in de hoofdrol, waarop wij eventueel uitvoeri ger terugkomen. Waar deze avonden thans de Heldersche burgerij voldoende bekend zijn, begrijpen wij, dat de Commissie geen verder risico wenscht te dragen en ten slotte het publiek thans zelf wil laten uitmaken, of het deze avonden in de toekomst wil behouden. Zij, die zich nog, niet voor deelname aan deze kunstavonden hebben opgegeven, kun nen dit alsnog tot en met Woensdag 5 Octo ber doen aan de bekende adressen. Openingsvoorstelling „Casino". „De Paradijsvloek". Bloemen, bloemen, bloemen. Een dubbele haag van bloemstukken, het eenle al fraaier dan het andere. Ze vullen heel de vestibule, en in de fraaie nu bijna voltooide zaal staan groote palmen ter weerszijden van het po dium. Kleurige kappen bedekken de elec- trtsche lichten, en geven aan het interieur der zaal een intiem, gezellig karakter. De groote zaal is nu geheel gereed- Dat wil zeggen: er blijft altijd nog wel wat te doenlover. Nu waren het weer de stucadoors, die den aannemer in den steek hadden gela ten, zoodat het stucadoorwerk aan den on derkant van de galerij niet gereed was. Ook op het tooneél is het coulissen-apparaat nog slechts voorloopig. En zoo nog enkele klei nigheden. Maar overigens was alles af, keu rig, practisoh en smaakvol. De zaal is 3 meter verbreed: en 1 meter hooger opgetrokken dan het oude „Casino". Zij' is thans 28 meter diep, 13,25 meter breed (aan den| binnenkant) en 7 meter hoog. Zij biedt ruimte aan 915 bezoekers. Er kunnen er nog wel meer in als het moet, maar dit aantal is berekend op een bepaalde ruimte voor eiken stoel, die zoo noodig ingekrom pen kan worden. Een galerij, met elegante, in buikvormlige toog van papier maché voor ziene balustrade, heeft ruimte voor ruim 200 bezoekers, zoodat in de bedenzaal 700 be zoekers kunnen plaats nemen. Deze balustrade rust op ijzeren leggers met zware ijzeren geconstrueerde kolommen. De ventilatie in de zaal bestaat uit twee zelf werkende Boils-luchtkappen, op de kap ge plaatst. Deze hebben een diameter van niet .minder dan 1 meter. Voorts zijn er nog de noodige ijzeren vallichten, die voor frissche lucht zorgen. De verlichting is geheel vernieuwd; het aantal lichtpunten uitgebreid. Zijlampjes en plafoniers, zooals wij reedis opmerkten* met fraaie schemerkappen. De voorloopige ban ken op de galerij worden door klapstoelen vervangen; deze zijn echter nog niet gearri veerd. De vestibule is geplaveid met het be kende terrazzowerk. Wat het tooneel betreft, dit is, gemeten uit den vloer tot den! bovenkap, 13.35 M. hoog met een diepte van 10 M. De bestaande da- meskleedtoamer links (uit de gang komende) is onveranderd gebleven; rechts is, door aan koop en verandering van een 'bestaand huis, een heerenkleedkamer bijgebouwd.' Hierach ter bevindten zich nog bergplaatsen voor re- quisiten', stoelen e. d. Verschillende nood uitgangen 'toornen hierop uit. Op het tocxneel -bevinden zich tuimelende ramen voor ven tilatie, terwijl een onder het platte dak over de geheele oppervlakte loopende loopbrug dien't om bij alle katrollen te kunnen komen, ingeval iets hapert. De zijkanten van het tooneel zijn met brandvrij eterniet afgedekt, dekt- Tengevolge waarschijnlijk van het spits- vormige plafond is de aoooustiek van de zaal, zooals het gezelschap Ter Hall, dat hier het eerst speelde, getuigen 'kon, uitstekend. Zooals men weet is de eigenlijke opbouw eerst na de kermis begonnen; dank zij de energie van den aannemer Lastdrager was het mogelijk in zoo korten tijd den! bouw gereed te krijgen. Het stucadoorswerk is vervaardigd door de firma Wed. Roomeyer; het terrazowerk in de vestibule door Gebr. Rosa. Het geheel is, gelijk bekend, ontwor pen door den heer Sohoeffelenberger, die biermede naar onze meening, een smaakvol en practisch geheel heeft geleverd. Onder de vele bloemstukken, die de Ca sino-directie ontving, was er een met een geestig Joodsch rijmpje; wel vijftien' bloem stukken waren in de gang tentoongesteld. De belangstelling voor de openingsvoor stelling, die gegeven zou worden met het bijbelsch drama„De Paradijsvloek" van Alph. Laudy, en welke Dinsdagavond te acht uur een aanvang nam, was groot, hoewel niet zoo groot als men wellicht had mOgen ver wachten. Immers, het hier thans vertoonde kan, wegens het groote en daarvoor expres- selijk vervaardigde decor, alleen in de groo- tere schouwburgen vertoond worden, waar toe „Casino" thans behoort. Maar ook om nog ander» redenen had men nog meer publiek Ingezonden mededeeling. Kanaalweg, Helder. Telefoon 179. Spijker, Adler en Oakland Automobielen. kunnen verwachten. Omdat „De Paradijs vloek" werkelijk iets zeer bizonders is, en artisten als Jian Musch, WMh. v. d. Horst— v. d. Lugt Melsert, Ko van Dijk, Frits Bouw meester e.a. dit drama vertolken. Omdat men iets dergelijks anders niet had te zien ge kregen. Niettemin was ér veel publiek aanwezig, d'at aandachtig het verloop van dit bijbel- sche spel aanschouwde. Indertijd heeft de auteur zelf zijn drama hier voorgelezen; wij hebben er toen herhaaldelijk over geschre ven en ook uitvoerig onze meenimg over gezegd. Wij meenen thans te kunnen vol staan door te wijzen op het prachtige, sterke spel van de medespelenden,; op de edele ge- haren, de ingehouden soberheid van Jan Musch; op het zwaar-gepassioneerde spel van den Kain-vertolker Ko van Dijk. Hoe fraai een rol is deze Kainrol! De dichter heeft in hem gepersonifieerd de brute kracht, de heerschzucht, die voor Mets terugdeinst, zelfs niet voor een broedermoord. ^Terwijl hij de A'belfiguur uitbeeldde als de idealist, de droomer, de geloovige, wiens rijke fantasie hem het geluksland heeft doen aanschouwen. Maar om het te kunnen bereiken moet eerst de slang gedood worden, en.dat kan alleen Kaïn, de krachtmensch. In prachtige, gedragen verzen, rijmlooze rhytmische jamben, somtijds 'afgewisseld met rijmende verzen, heeft de handeling plaats. Deze altisten van „Het Schouwtoo- neel", met hun metalen geluiden, hun be- heerschte en nobele gebaren; hun ingehou den soms uitlaaiende passies, droegen deze statige verzen op onvergelijkelijke manier voor. Jan Musch met de Adamerol en Ko van Dijk, de vertolker van Kain, spanden daar bij wei de kroon. Carel RJJken's minder krachtige figuur paste valkomen in de rol van den) zachtzinnigen Abel. Eva vond in Wilh. v. d. Horst—v. d. Lugt Melsert een vertolkster, die al de tragiek van deze rol wist uittebeelden op een wijze, die het publiek ontroerde en trof. Stine van der Gaag toon de óók tegen haar Lia-rol opgewassen te zijn. Zoo was deze vertooning een voorstelling van den eersten rang, en het aandachtig luis terend publiek toonde haar te waardeeren. In het eerste bedrijf ontstond storing in het electrisoh licht, maar doordat steeds een paar gaslampen branden', ondervond de voorstel ling zelve geen storing, al moest dan ook het zaallicht worden opgedraaid. Gelukkig was het gauw hersteld. Jaarlijksch Oogstfeest Leger des Heils. In verband met het Jaarlijksch Oogst- en Dankfeest worden a.s. Zondag in de Leger des Heilsjzaal Spoorgracht 38 alhier, enkele bijzondere Samenkomsten gehouden, onder leiding van Kapitein en Mevrouw Bouwens. De samenkomsten vangen aan: 'a morgens 7 uur en 10 en 's avonds half aobt. Verwacht wordt, dat de Heilssoldaten en vele vrienden a.s. Zaterdag hunne gaven (allerlei soorten van Oogstproducten) aan de L. d. H.-zaal zullen brengen, hetwelk Zon dags den geheelen dag op het Platform zal zijn uitgestald. Maandagmiddag van drie tot vijf urn- wordt een Tentoonstelling gehouden van luxe artikelen en Maandagavond acht uur heeft de verkoop plaats der Oogstproducten. De toegang tot de samenkomsten enz. is vrij. De Zondagavondsamenkomsten in het Le ger des Heils zullen voortaan in plaats van om acht uur, om half acht aanvangen. (Deu ren open kwart voor zeven). GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. Laffe wraakneming? Maandagnacht omstreeks een uur zag de dienstbode van een familie, wonende in de Roeimer Visscherstraat te Amsterdam, dat voor het huis aan den overkant, onevenzijde, een auto stilhield. Het volgende oogenblik werd, uit de onmiddellijk nabijheid van de plaats waar de wagen stond, een hard voor werp gesmeten door de groote bovenruit van de deur van het perceel aan de overzij. En na dit harde voorwerp, dat de ruit vernielde, werd een brandend papier onder de deur ge schoven. Dat alles geschiedde in een omme zien tijds. De auto werd onmiddelijk in gang gezet, in vliegende vaart vertrokken de zon derlinge onbekenden; toen het geluid van den motor nog van verre werd gehoord, zag het dienstmeisje plotseling achter de verniel de ruit vlammen oplaaien. Zij had de tegen woordigheid van geest, onmiddellijk politie en brandweer te waarschuwen. Toen brand weerlieden uit de kazerne in de Honthorst- straat versohenen, sloeg hun uit de vestibule een dichte rook tegen. De bewoners, op zulk een onaangename wijze in hunne rust gestoord, wisten aanvan kelijk niet recht wat er was gebeurd en vreesden dat het geheele huis in de vlammen zou opgaan. Zóó erg was het gelukkig niet, door oor deelkundig optreden bleef het vuur tot het voorportaal beperkt, werden daarvan muren, zoldering en deuren geschroeid en waren eenige matten en ioopers verbrand. 'Voor de politie begon nu eigenlijk bet werk pas. Ze vond in de vestibule een ron de bus, naar boven spits toeloopende, waar van dat bovengedeelte als gevolg van het smijten door de bovenruit, was ineen ge drukt, en daarbij een stuk halfverbranden omslag van een Lord-ListerJaflevering. Meer aanwijzing had ze voorloopig niet, en heeft ze nog niet. Ook eenige omwonenden kunnen' niet anders dan slecht» zeer vage aanduidingen geven. iDe auto, die voorreed, was geen „Atax" of „Taxi", voor 't overige is niet te zeggen of het een huur-dan wel een particuliere auto was. Er wordt aan een laffe wraakneming ge dacht. De politie heeft een post voor het huis gezet. Het staat nog niet vast met welke snel- brandbare vloeistof de bus was gevuld. De omstandigheid dat geen ontploffing is ge hoord en plotseling de vlammen hoog opsloe gen, doet denken aan petroleum. Die mee ning wordt versterkt door den dichten walm die uit het voorportaal opsteeg en door den toestand der muren van de vestibule, na het gebeurde. iDe politie, die evdneena aan een laffe wraakoefening denkt, speurt in die richting. Het onderzoek der politie van het bureau Leidscheplein naar dader of daders van den lafhartigen aanslag, in den nacht van Maan dag op Dinsdag in de Roemer Visscherstraat gepleegd, heeft aan het licht gebracht dat de auto, die te één uur 's nachts voorreed was een cadiliao. Een jeugdig getuige, ken ner van diverse automerken neeft belangrij ke aanwijzing gedaan. Voorts is gebleken dat de chauffeur van het vehikel den wagen het trottoir voor het huis heeft opgereden. Proeven, gisteravond laat met een cadillac genomen, hebben be wezen dat op die wijze gemakkelijk een voor werp door de bovenruit van den ingang kan worden gesmeten. Ook bij het wegrijden, in snelle vaart kwam het geluid volkomen over een met dat, in den bewusten nacht door be woners der Roemer Visscherstraat gehoord. De auto was dicht, inzittenden zijn niet waargenomen. (De politie heeft thqns een chauffeur ge arresteerd en in voorloopige bewaring ge houden, onder verdenking, de lafhartige daad te hebben gepleegd. Bijzonderheden omtrent nadere aanwijzingen kunnen* in het belang van het voortgezet onderzoek, nog niet worden meegedeeld. De chauffeur is ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. De tegen hem gerezen bezwaren zijn namelijk van dien aard, dat commissaris Van Santen aanneemt, in hem den dader van een lafhartigen aanslag in handen te hebben. Het is bekend, dat hij met de Cadillac van zijn tegenwoordigen pa troon in den voornacht van jongstleden Maan dag heeft gereden. Dat kon niet in opdracht van zijn werkgever zijn, want deze was uit- stedig. Ten overvloede is nog gebleken', dat noch zijn tegenwoordige patroon, no«h een van diens huisgenooten Maandagavond n Maandagnacht van de diensten van den chauffeur hebben 'gebruik gemaakt. De arrestant was geruimen tijd geleden in betrekking bij de familie, die het huis in de Roemer Visscherstraat bewoont. Hij is uit den dienst ontslagen. Hij heeft in den nacht van> Maandag op Dinsdag wel in zijne woning geslapen, doch kwam zeer laat, althans in den nanacht, thuis. Voorts zijn nog eenige voor het causaal verband zeer belangrijke aanwijzingen ver kregen, die zijn overbrenging naar het Huis van Bewaring voldoende motiveeren. Oplichting van 26.000. In de maand Juli werd aan het hoofdkan toor der Amsterdamsche Bank door de be diende van een bekende firma aldaar een ohèque, groot 26.000, aangeboden. Nadat de bediende eenigen tijd op de uit betaling had gewacht, deelde de kasbeambte, wien het geldswaardige papier ter hand' was gesteld den jongen man mede, dat de ohèque spoorloos verdwenen was. Men zou onmid dellijk een onderzoek instellen en dan de fir ma berichten. Het bericht bleef zeer lang uit, w$nt het onderzoek leverde, alle ijverige nasporingen ten spijt geen resultaat op, tot dezer darren bleek, dat het 'bijkantoor Sarphatistraat van de Amsterdamsche Bank op de vermiste chèque 26000 had uitbetaald. Het schijnt, dat de kasbeambte opzettelijk de chèque beeft doen zoekraken en daarna door het vervalsohen van allerlei staten het onderzoek dusdanig wist te bemoeilijken, dat het pa pier niet kon worden gevonden. Hoewel van deze machinaties toen nog niet bekend was, werd de beambte in quaes- tie den 13den September j.1. door zijn direc teur ontslagen, wegenis herhaalde plichtsver zaking. Enkele dagen na het ontslag had de aan bieding van de chèque in het bijkantoor Sar phatistraat plaats. Daarmede blijkt zioh belast te hebben een bediende van een andere bankinstelling te Amsterdam. De man die de chèque verduisterde en zijn medeplichtige zijn thans heide voortvluchtig. Men vermoedt dat zij de wijk naar het bui tenland hebben genomen. Zilverbons in brieven. Voor de Rotterdamsche Rechtbank had zich Dinsdag te verantwoorden een postoon- ducteur van Rotterdam, gedetineerd, die be kende op 12 Aug., toen! hij in een post rij tuig van een trein der R. T. M. een aantal brie ven enz. naar verschillende plaatsen op de eilanden ten zuiden van Rotterdam te ver voeren had, te Spijkenisse een| niet aan hem geadresseerden brief geopend, vier daarin aanwezige zilverbons n.m.L twee van 2.50 en twee van 1.zich wederrechtelijk toegeëigend en brief en envelop vervolgens verbrand te hebben. Bekl. had dergelijke feiten herhaaldelijk geuleegd. Hij was er ook al meermalen' van verdacht en nog op 27 Juli, dus niet meer dan 16 dagen voordat hij den1 diefstal beging, gewaarschuwd- Bekl. was bijna veertig jaren lang in dienst der Nederlandsche posterijen geweest. Hij is thans ontslagen. Tot zijn verontschuldiging voerde bekl. aan, dat het publiek nog altijd voortgaat zil verbons in brieven te Bluiten, niettegen staande dit verboden ia Een commies der posterijen, als getuige gehoord, verklaarde, dat de diefstallen, op het lijntje der R. T. M. ook na de aanhou ding van bekl. nog niet opgehouden zijn. Het O. M. eischte wegens diefstal en het ala ambtenaar van een openbare instelling van vervoer «en aan zoodanige instelling toevertrouwden brief vernietigen, een jaar gevangenisstraf. De officier wees op het euvel, dat het pu bliek bij voortduring het verbod om ziiver- bons in brieven te sluiten;, blijft overtreden; reeds meermalen is diefstal door postambte naren daar het gevolg van geweest- Vroeger heeft het O. M. meer dan eens in zulke ge vallen voorwaardelijke veroordeeling gere- quireerd, maar het wordt tijd ernstiger te gen de dader» van deze misdrijven op te treden. De verdediger voerde verzachtende om standigheden aan. Jarenlang heeft bekl. be kend gestaan als een voorbeeld van nauwge zetheid en trouw, doch moeilijke omstandig heden hebben hem tot dit misdrijf gebracht. Wordt bekL veroordeeld, dan verliest hij zijn aanspraken op pensioen, niet alleen voor zichzelf, maar ook met betrekking tot het pensioen waar na zijn dood zijn weduwe en kinderen aanspraak op zouden kunnen ma ken. Ingeval bekl. voorwaardelijk veroor deeld wordt, is de kans niet uitgesloten, dat hij zijn recht op pensioen zal blijven be houden. Inbraak In een hnlppostkantoor. Dinsdagmorgen ontdekte de houder van het (hnlppostkantoor Nuenen bij Eindhoven, dat des nachts in het kantoor was ingebro ken. De dieven hebben zicb door opensohui- ving van een raam toegang verschaft, waar na zij het geheele benedengebouw, waar da kantoorhouder sliep, doorzochten en alles openbraken. De posttrommél, een waarde van ongeveer duizend gulden aan geld en geldswaarden bevattend, werd medegeno men, benevens eigendommen van den kan toorhouder, n.L twee rijwielen; een gouden ring, een armband en een horloge. Dinsdag werd de opengebroken posttrommél, waar naast een beitel lag, onder een mesthoop teruggevonden. Het schijnt, dat de dieven op de ontvreem de rijwielen in de richting Eindhoven ver dwenen zijn. De Delftsche loodgieter». Beide loodgieters die in verband met den brand in de oude kerk te Delft werden ge arresteerd zijn nadat hun, een verhoor is af genomen door de recherche voorloopig op vrije voeten gesteld. —o BUITENLAND. De schipbreuk van d1» „Salin*" Kapitein Messet van de „Salina" die bij een aanvaring met de „Jan Breydel" zonk, heeft het volgende relaas gegeven van zij* wedervaren: Toen de aanvaring plaats had, «tonden mijn vrouw en mijn beide zoontje», de een 3 jaar, de ander 20 maanden, samen aan dek, terwijl ik op de brug was. Toen de sche pen tegen elkaar aanbotsten, sprong ik aan dek en greep mijn oudsten zoon, mijn vrouw toeroepende hetzelfde te doen met den jong- sten. Mijn oudste zoon, die zijn armen om mijn hals had geslagen, en ik, raakten twee keer onder water, in weerwil van mijn pogingen om hem boven water te houden. De jongen hield zich flink; hij deed alles wat ik hem zeide en huilde niet. Toen wij voor den twee den keer boven kwamen, was ik zeer uit geput. Gelukkig zag ik een dekstoel drijven, dien ik kon bereiken en waarin ik mijn jongen legde, doch zelfs zijn geringe gewicht maakte, dat hij met de stoelbekleeding on der wiater raakte. Toch deed die tijdelijke ruöt ons goed. Er was geen tijd geweest om zelfs een reddingsgordel te 'grijpen. Nauwelijks hadden wij onze kinderen gegrepen of het schip helde zwaar over en wierp ons allen in zee. Mijn vrouw, die 26 jaar is, en ik zijn bei den goede zwemmers, maar ik geloof dat zij gekwetst is bij de botsing, want zij scheen niet in staat goed te zwemmen. Zij had den kleinen jongen om den hals vast; het wa» een treffend gezicht. Ik zag ze nergens meer toen we ten slotte door een reddingsboot van de „Jan Breydel" uit het water weiden gehaald. Toen eerst begon mijn oudste zoon tje te huilen en om zijn moeder te roepen. Wij waren nog niet lang op de mailboot, toen het lichaam van mijn vrouw werd opgehaald, doch de baby was verdwenen; hij is vermoe delijk weggeslagen uit haar greep. Zij stierf voor wij Dover bereikten. Wiidle jacht op een bandiet Na een opwindende jacht welke drie uren dUuxde, en gedurende welke hij zich een geheèle afdeeling politieagenten van het lijf hield, werd een zekere Alexander Vattel, aanvoerder van een bende dieven en zak kenrollers, dezer dagen doodgeschoten, ter wijl hij de Seine te Parijs overzwom, om aan zijn vervolgers te ontkomen. Deze waren hem in een bootje achterna gegaan, doch telkens wanneer ze den vluch- telijk wilden grijpen, wist deze hen met een scheermes van zich af te houden. Het drama viel voor té Argenteuil, oen voorstad van Pa rijs. Tallooze diefstallen waren "o de buurt gepleegd, en de pol'itie had dagen lang op den loer gelegen om de leden van de bende te arresteeren. Op een morgen kreeg ze tele fonisch bericht, dat Vattel, de aanvoerder van de bende, om wien het vooral te doen was, zich in 'n café aan de kade te Argenteuil ophield. Een tiental politieagenten vatte post tegenover het café, om den bandiet te arresteeren, indien hij zich buiten vertoon de. Toen Vattel zijn koffie opgedronken had, en het café verliet, werd hij dan ook door de tien man overvallen. -Hij wist zich echter los te werken en vluchtte in de richting van de rivier. De agenten zetten hem achterna* en vuurden hun revolvers in de lucht af, om den vluchteling schrik in te boezemen. Deze sprong echter in de rivier, en begon naar den overkant te zwemmen. De agenten ach tervolgden hem in een boot, en toen Vattel bemerkte, dat hij den overkant niet meer kon halen, begon hij stroomafwaarts te zwemmen. Hij hield het aldus twee uur te gen zijn vervolgers uit totdat meerdere boo ten de politie te hulp kwamen. In een dezer, welke dreigend dichterbij kwam, zat een man met een geweer. Vattel deed alsof hij moe werd en gaf teekenen, dat hij zioh wil de overgeven. Toen de boot met den man met het geiweer echter naast hem was geko men, greep de bandiet het geweer bij den loop en onttrok het aan de handen van den eigenaar. Eenige minuten later schoot een politieagent den vluchteling met zijn revol ver dood. Poging tof roof op een station. Drie gewapende roovers hebben in den ochtend van 26 dezer te New York een poging gedaan om den kassier van de New-York HHaven and Hartford Railway op het Oen- Door aanschaffing Al ITO van oen nieuwe, IUAC HU I V/ kan thans aan alle aanvragen voor ver huur worden voldaan. BIJ afname van grooter aantal kilometers, te ver rijden op tijdstippen naar verkiezing, SPECIALE condities. Uitsluitend eerste klas wagens. Vertrouwde vakkundige bediening. Aanbevelend, W. PRINS.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5