1ELDE1SCHE COURANT Tweede Blad. VAN ZATERDAG 1 OCTOBER 1921. BINNENLAND. Nivelleering van salarissen en pensioenen. Door den vereenigingsraad der „Centrale" van 'Hoogere Rijksambtenaren" is een uit voerig adres tot den Ministerraad gericht, waarin wordt front gemaakt tegen de steeds verder doorgevoerde nivelleering van sala rissen en pensioenen, die op den duur den prikkel tot meerdere arbeidsprestatie ernstig moet verminderen. De noodmaatregelen, die tijdens de oorlogsjaren werden getroffen, dienden in de eerste plaats om de lagere ambtenaren van het allernoodzakelijkste te voorzien. Bij de later gevolgde salarisherzie ningen werden in hoofdzaak de getroffen noodmaatregelen als b.v. duurtebij slagen en gezinstoelagen geconsolideerd. Met dit ge volg dat de salarissen der lagere ambtena ren gemiddeld 116 die der hoogere pnb- tenaren evenwel gemiddeld met slechts 69 zijn gestegen, welke percentages resp. 127 en 67 worden, indien rekening wordt gehouden met den kinderbijslag en het gemiddeld aantal kinderen beneden 18 jaar op twee wordt gesteld. Dezelfde noodlottige nivelleeringstendenz is te onderkennen in de aanhangige nieuwe pensioenwet. Zoo wordt het, 30 van het salaris bedragende, weduwenpensioen over geen hoogeren grondslag dan 3000 bere kend. Zoodat aan de weduwen en weezen van directeuren-generaal, commissarissen der Koningin in de provincie, hoogleeraren, se cretarissen-generaal van de departementen van algemeen bestuur, enz., een gelijk pen sioen zal worden toegekend als aan die van adjunct-commiezen, ryksklerken, teekenaars, bureelbeambten1, enz. Zoo zal het eigen pen sioen van den minst geschoolden en minst bekwamen arbeider in overheidsdienst 188% hooger zijn dan voor den oorlog, terwijl dat van bovengenoemde ambtenaren met slechts 83 gestegen zal zijn. Waar blijkens de officieele statistische gegevens de duurte zich voor de hooger gesalarleerden verhou dingsgewijs even sterk doet gelden, ais voor de lagere ambtenaren en bovendien de hoo gere salarissen naar evenredigheid aanzien lijk zwaarder worden getroffen door verhoog de belastingen, woninghuren, schoolgeldhef fingen, kosten van dienstpersoneel, enz. daar staat wel vast dat de mogelijkheid van aanvulling van het pensioen door verzeke ring bij particuliere maatschappijen ln den regel uitgesloten zal zijn. In het adres wordt daarom met klem aan gedrongen op redelijke verhooging der in het pensioenwetsontwerp gestelde maxima, waardoor de nivelleerenlde strekking van deze wet ©enigszins zou worden opgeheven. Handboek over Nederland. Naar wij1 vernemen zal in den loop van dezen winter verschijnen een economisch „Handboek over Nederland", dat een groote reeks economische artikelen zal bevatten, o.a. betreffende de economische, geografi sche positie van Nederland, land- en tuinr bouw, veeteelt en zuivelbereiding, visscherij, nijverheid, mijnwezen, eleotriciteitsvoorzie- ning, handel, spoorwegen, burgerlijk lucht verkeer, havens en waterwegen, scheepvaart, droogmaking der Zuiderzee, rijks-, provin ciale- en gemeentefinanciën, bankwezen, volksgezondheid1, sociaal beleid. Aan de koloniën zal in dit werk bijzondere aandacht worden gewijd. Het werk zal worden uitgegeven onder lei ding van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, en geïllustreerd en van kaarten voor zien, ongeveer 800 bladzijden beslaan. In den loop van 1922 zullen van dit werk ver talingen in het Engelsch, Fransch en Spaansch verschijnen, die vermoedelijk nog ©enigszins zullen worden aangevuld, b.v. met artikelen over historie, staatkundige ontwik keling, onderwijis, godsdienst, kunsten, we tenschappen, post, telegraaf en telefonie, militaria. vrouwen- en vakbeweging, sport, verzekeringswezen enz. Het boek is voornamelijk bestemd om aan het geheel© Nederlandsehe diplomatieke en consulaire corps te worden rondgedeeld, maar zal tevens strekken om aan vreemde gezantschappen en regeeringen te worden aangeboden. Tevens zal het in beperkten ge tale voor den handel en de nijverheid wor den verkrijgbaar gesteld en ook voor het publiek te verkrijgen zijn. De nieuwste statistiekent kaartjes en ge gevens zullen erin worden opgenomen en het voornemen bestaat, indien de uitgave slaagt, deze na ©enige jaren door een nieuwe te doen volgen. Wethoudersbenoeming te Rotterdam. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft Donderdagmiddag ter voorziening in de va caturen, ontstaan door het bedanken van de heeren Heijkoop en De Zeeuw, tot wethou ders benoemd de heeren T. de Meester (met 24 st. tegen 1 st. op mr. Ab. v. d. Hoeven en 20 blanco st.) en mr. Ab. v. d. Hoeven (met 23 st. tegen 1 st. op den heer De Zeeuw en 21 blanco st.) Beide benoemden verklaarden het wethou derschap te aanvaarden. Uit den Amsterdamschen Raad. Naar de Tribune meldt, heeft de commu nistische raadsfractie de volgende voorstel len bij den gemeenteraad ingediend: „De raad besluit aan de arbeiders, die 6 maanden of langer werkloos zijn of geweest zrijn, hun belastingschuld kwijt te schelden en noodigt B. en W. uit de noodige maatregelen ter uitvoering hiervan te treffen." „De raad besluit, dat: lo. het bedrag, dat de A. N. D. B. en an dere organisaties van diamantbewerkers aan de gemeente schuldig zijn, voor zoover dit voortvloeit uit het besluit van den gemeen teraad van 20 Juli 1920, wordt kwijt gesohol- den. 2o. aan B. en W. wordt opgedragen, bij de regeering de noodige stappen te doen, opdat het bedrag, dat de A. N. D. B, en andere or ganisaties van diamantbewerkers aan het rök schuldig zijn wordt kwijt gescholden. Het panorama te Amsterdam volkstheater. Naar d© „N. R. Ct." verneemt is dezer dagen een voorstel van B. en W. aan den Amsterdamschen Raad te wachten tot op heffing van het op dat gebouw rustende ser vituut, waarbij het gebouw niet aan zijn bestemming „tot het ten toon stellen van pa norama's of andere voorwerpen aan kunst en wetenschap gewijd", buiten goedkeuring van de gemeente aan zijne bestemming mag worden onttrokken. Het zal een volksthea- ther worden, gebouwd naar de plannen van den heer H. Th. Wydeveld. „De schouwburg zal bevatten 2000 zitplaat sen, en wordt dus een der grootste theaters van Amisterdaoi; de zitplaatsen komen alle gelijkvloers, met uitzondering alleen van een klein gedeelte, dat zich bevindt op ©en ga lerij achter in de zaal. Van alle plaatsen zal het tooneel goed te zien zijn. Loges komen er niet, als zijnde uit den tijd en er zullen geen rangen zijn. Het tooneel zal geëvenaard zijn aan de grootte van de zaal. Het krijgt een opening van 14 meter breedte die voor groote stukken tot 27 meter kan worden verwijd. Het theater zal natuurlijk voornamelijk worden gebruikt voor vocale en dramatische kunst, zoo mogelijk goede volkskunst. Maar daarnaast denkt men het te benutten hls schoolbioscoop en tevens als vergaderzaal. Onder de tooneelzaal is een ruimte voor een afzonderlijke vergaderzaal. In den sterk voor uitspringenden voorgevel zijn zes ingangen (twee maal drie) gelegen. Vandaar komt men in ©en wandelgang, tevens foyer (en con greszaal). Ter weerszijden voereni wandel gangen naar de tooneelzaal. Naar het blad verneemt, is het voor den bouw benoodigde kapitaal, ten bedrage van ll/> Ttnillioen gulden, reeds bijeen, zoodat, bij aanneming van het voorstel van B. en W. en goedkeuring van de bouwplannen, niets aan de uitvoering in den weg zal staan." De drooglegging der West Einder plassen. Het Hbl. verneemt dat de drooglegging der Westeinder plassen bij; Aalsmeer bin nenkort tot uitvoering zal komen. Ruim 900 H.A. prima gronden, in qualiteit overeen komende met d© Haarlemmermeer, zullen door particulier initiatief binnen drie jaren voor ons land gewonnen worden. Do indijking zal in ©en jaar tijdis kunnen geschieden, terwijl de kunstwerken, berna- lng en verkaveling circa twee jaren daarna geheel 'zullen voltooid zijn. Keureni van films. Op vragen van den heer Ter Hall betref fende misstanden bij het keuren van films döor plaatselijke bioscoopcommissies: I. Is het den minister 'bekend: a. dat door verschillende plaatselijke bioscoopcommissies bij het keuren der films op zeer eigenaardige wijze wordt te werk gegaan? b. dat zulks in het bijzonder te Amster dam het igeval is, waar een der met dit werk belaste autoriteiten zeer willekeurig op treedt? c- dat het meermalen] voorkomt, dat in een stad een film door de bioscoopcommissie wordt afgekeurd, welke zelfde film elders Is goedgekeurd, welk geval zich o.a. heeft voor gedaan te Amjsterdam, den Haag, Rotter dam, Leiden, Utrecht, Haarlem? II. Acht de minister het niet noodzakelijk aan deze misstanden ten spoedigste een ©inde te maken? luidt het antwoord van den minister van binnenlandische zaken: Bezwaren, als in de gesteld© vragen ter sprake gebracht, zijn den] ondergeteekende bekend. Het wetsontwerp tot bestrijding van de ze delijke en 'maatschappelijke gevaren van de bioscoop, den 9den September 1921 bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingezon den, heeft de strekking aan de bezwaren te getnoet te komen. „Vrouweneer" verboden. In aansluiting op het bericht van de minis- terieele circulaire in zake het niet vertoonen van films welke voor bevriende naties kren kend© tooneelen voorstellen, kunnen wij thans mededeelen, dat het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Bioscoopthea ter-directeuren naar aanleiding van de mi nisterieel© kennisgeving bericht heeft, juist dezer dagen het besluit te hebben genomen om de vertooning van dergelijke films en met name die van „Vrouweneer" voor geheel Nederland te verbieden Algemeene Bond van Politiepersoneel. Door bovengenoemden Bond zijn aan de gemeenteraden en de Gedeputeerde Staten adressen verzonden, waarin wordt aange drongen op eène betere verzorging van het politiepersoneel en afzonderlijke ibeoordee- ling van de waarde van den politiearbeid in het algemeen belang. Adressant acht het af wachten, totdat' de conclusies der Staats commissie al of niet gewijzigd, wet zijn ge worden, betreffende de politie, in strijd met het algemeen belang. v Aan Gedeputeerde Staten wordt verzocht den Gemeentebesturen te willen aanschrijven het salaris van het politiepersoneel op het door den Bond aangegeven peil te brengen. Een uitvoerige memorie van toelichting van niet minder dan 60 bladzijden druks is aan deze adressen toegevoegd. Hierin wordt gewezen op de zeer uiteenloopend© salariee- ring in verschillende gemeenten, die niet evenredig is aan den levensstandaard, en de aan het corps gestelde eischen. OOST-INDIE. Waar de duiten blijven. Eenige maanden geleden heeft de direc teur van B. O. W. de officieele opdracht van de regeering ontvangen om een onder zoek in te stellen, om uit te maken, welke ambtenlaren verantwoordelijk belmoren te worden gesteld voor het overschrijden van de begrootingen van bovenvermeld Depar tement over 1920 en 1921 voor wat betreft de havenwerken te Soerabaya en te Tand jong Priok. Afgaande op hetgeen de Nwe Soerab. Crt. vernam, kreeg het blad den indruk, dat bij den dienist der Havenwerken te Soerabaya vaak al te kwistig met 's Itods gelden is om gesprongen. Tén behoeve van den directeur der haven, den secretaris, den beheerder en vier inge nieurs, dus in totaal zeven personen, die al len recht hebben op het gebruik van een lands auto naar het schijnt, zijn destijds ge kocht: één Pearless, twee Buicks en één Studebaker, alle zeven-zits wagens. De architect heeft de beschikkign over een Ford, de electrotechnisch ambtenaar idem, terwijl de monteur van het electriciteitsbe- drijf een motorfiets in gebruik heeft. Er is op het gebied der haven ©en stuk grond gereserveerd voor den bouw van wo ningen voor bij den dienist der haven] ge ëmployeerde personen. En er is gezegd, dat het haven-terrein malaria-vrij is; men zou dus gevoeglijk ook den directeur daar een plaatsje kunnen geven. Echter heeft men voor diens woning en voor die van nog een anderen ambtenaar op Goebeng of ergens anders een lap grond aangekocht voor een niet malschen prijs. Geldverspilling of niet? Spoorwegstaking. Batavia, 28 Sept. De staking van het spoorwegpersoneel wordt met tamelijk groote zekerheid in de eerste week van Oc- tober verwacht. Zijn eigen moeder begraven. Da „Java Bode" maakt melding van een zonderling geval, dat in het distriet Tjikalang Wetan zich zou hebben afgespeeld en waarbij een inlander zyn eigen moeder begraven heeft. Het betrof een Inlandsche vrouw, ongeveer 50 jaar oud, Nji Sawi geheeten. In acht dagen had ze niet gegeten, haar tyd bracht ze door met den Koran te bestudeeren, bidden en vrome overpeinzingen, waardoor zich een soort gods dienstwaanzin van haar meester maakte. Zy gevoelde zich niet bevredigd, het inwendige licht wilde maar niet opgaan, zoo ze zeide, en den Koranjbegreep zij onvolkomen, waarom ze geheel als kluizenaar wilde gaan leven. Hy groef het ïyk, dat al danig aan ontbin ding overging, op en bracht het naar huis, waarna het dorpsbestuur met het geval in kennis werd gesteld. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 27 September. Uitspraken. Aagje H. ged. diefstal 3 maanden gev. G. D., Texel eenv. beleediging 20 boete of 20 dagen. Nieuwe zaken. Nog eens met hetzelfde watertje voor den Dokter. L. J. H., 'n 34 jarige boerenarbeider te Aima-Paulowna is by verstek veroordeeld tot 5 maanden gev. ter zake diefstal van tarwe, gerst en aardappelen tilt de schuur van den landbouwer Gerhuys. Een gedeelte van bet gestolen© bad H. verkocht en ook werd een gedeelte in zyn woonhuis in beslag genomen. Van dit vonnis kwam veroordeelde in ver zet en stond nu nog eens terecht. Hij kon de vorige maal niet aanwezig zijn, omdat bij moest dorschen. De president vroeg of bem dat 'belangrijker voorkwam dan de voor bem zoo ernstige zaak, persoonlyk bij te wonen. Oppossant wensebte dan een voorw. ver oordeeling, dloch de officier meende dat hij daarvoor niet in de termen viel en vorderde bekrachtiging van bet vonnis. Een losse tong. Kinderruzie was oorzaak, dat op 28 Mei, mej. F. K. huisvr. B. te Helder bet aan den stok kreeg met de werkster mej. D. L. huisvr. J. B. De conferentie nam weldra een heftig karakter aan en mej. F. B. slingerde haar tegenparty eenige zeer beleedigende woor den naar het hoofd. Deze deed daarvan klacht en heden werd tegen mej. F. B. geb. K., die de zitting niet in persoon bijwoonde, 15 boete subs. 15 dagen hechtenis 'gevor derd Een onsmakelijk zaakje. De 84 jarige boerenarbeider C. G. J. v. L. stond met gesloten deuren terecht ter za ke misdrijf 247 Wetb. v. Str., gepleegd in Aug. j.l. Het betrof hier niet nader te qua- lifioeeren handelingen met een minderjarige. Oudersverdriet. De 19 jarige H. J. M. thans te IJmuiden woonachtig, dost zijn nette ouders 'heel wat verdriet aan. Onlangs had hij zich aan een strafbaar feit schuldig gemaakt en genoot toen het voorrecht daarvoor voorw. te wor den veroordeeld. Maar helaas, waardeerde hy die gunst zoo weinig, dat hij zich op 9 Juni al weder vergat door een rijwiel bij den rijwielhandelaar H. gehuurd, te verkoopen aan zekere v. cL B. voor 16. Deze jongen beschikte slechts over 4 in contanten, doch de roekelooze M. nam daar zelfs genoegen mede, zoodat het financieel voordeel al zeer gering was. Hy beliep daardoor echter niet alleen een nieuwe strafvervolging doch komt ook in gevaar, dat de voorwaardeiyke straf zal worden toegepast. De officier, die heden voor de verduistering 8 maanden vorderde, gaf tevens te kennen ter gelegener tyd ten uitvoerlegging van het voorw. vonnis te re- quireeren. De bekl. was niet verschenen, wel was zijn vader op de publieke tribune aanwezig, om met droefheid in het hart getuige te zijn, hoe zyn roekelooze jongen bezig is zijn mooie toekomst te vernielen. LUCHTVAART. Men meldt uit Dayton in Ohio: Luitenant Macreday heeft gisteren het hoogte-wereldirecord verbeterd. Hy bereikte een hoogte van van 40.800 voet met een Le- pare-tweedekker. De vliegtyd was 1 uur 47 min.' De motor stopte op 41.000 voet, waarop de vlieger in glijvlucht daalde en goed land de. Macreday klom alleen uit de machine en was alleen wat verdoofd. Vllegpost Dnitschland—Engeland. N. T. A. verneemt uit BerUjn, dat ma 1 Oc- tober voor de wintermaanden zal worden in gesteld een vliegdienst tusschen Duitschland en Engeland, via Holland. Reis om de wereld per vliegmachine. De Engelsche vlieger Sir Rood Smith, die verleden jaar van Engeland naar Australië vloog, maakt plannen; om de wereld rond te vliegen. Waarschijnlyk zal maar de „Daily Mail" verneemt deze vlucht nog voor het intreden van den winter plaats vinden. De te gebruiken machine zal een Fokker- Amphibdel-maóhine zijn, welke in staat is zoowel op het water als op 't land gemakke lijk te dalen. In Engeland beginnende zal de route loe pen over midden-Europa, Mesopotamië, In- dië, China, Japan, dan noordwaarts over de Behringstraat, Alaska, door Canada', over de noordgrens van Britscfh-Oolnmbia. De langste vlucht zou over Noord-Ameri- ka zijn, en zijn voorkeur over Canada is ge baseerd op de aaneenschakeling van meren, waardoor de land-watermachine altijd; gun stig terrein (heeft om neer te komen. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. Scholenbouw. D. W. maant in het Chr. Sohoolblad tot gepaste zuinigheid inzake bouw en inrichting van byzondere scholen aan. „Er zyn excessen, die ten duidelijkste de bi (iken dragen, dat by sommige besturen de zelftucht er uit is. Eenige voorbeelden, mij van de best ingelichte zyde verstrekt, mogen dit illustreeren. Een school van 7 lokalen had op de be grooting 5000 voor schoolmeubilair. Een andere school hiad' voor elk lokaal een gewone stoel van 15 -en een leuningstoel van 45 uitgetrokken. (De paétoor kwam er de 'ieering houden). Voor een school waren voor de 8 hoogste leerjaren in elk lokaal een les senaar natuuriyk maar ook voor elk een katheder een houten broek uitgetrok ken. (Reden, zie boven!) Deurmatten waren weer elders uitgetrokken van 25, terwijl men izeer behoorlijk groote en dikke heeft voor 10 tot 12. Voor ieder der klassen van een nieuwe ulo kopsobool waren uitge trokken voor elke klas afzonderiyk een com pleet stel kaarten etc.; aan leen en, aan halen uit een centraal kastje, dacht zeker niemand: het is .gemakkelijk riemen te snijden van an dermans leer. Vandaag gewerd mij een be richt, diat ik niet kan gel-ooven: in élk lokaal van een nieuwe school werd een piano ge plaatst. Dat is al te.Dit bericht zal m.i. wel op overdryving berusten en zeer waar- schynlyk zal er één piano zijn aangeschaft. Van nog een andere plaats meldde men, dat er een voorstel was ingekomen om de wan den te beschilderen met muurschilderingen ad 2000. Ziet, hier zyn nu eenige excessen, die een verkwistende mentaliteit verraden, die ont stellend is". De Faillissemenswet. Den laatsten tyd heeft zich eenige malen het geval voorgedaan, dat iemand werd fail liet verklaard zonder dat hem daarvan tevo ren iets bekend' was. O.a. is dit gebeurd met den heer Greliflger, een zeer gefortuneerd inwoner van Biaarn, over wien de Amster- damsohe rechtbank het faillissement uit sprak, terwyl hy buitenslands vertoefde, op verzoek van een schuldeisoher, die 170 van hem vorderde, welke vordering door den heer G., naar later bleek, betwist werd. Het faillissement werd enkele dagen la ter weer vernietigd, maar voor den betrok kene was het toch bijster onaangenaam en het gebeurde heeft in de pers nogal opschud ding verwekt. De oorzaak, dat dergelijke dingen kunnen voorkomen, ligt in een leemte der Faillisse- mentswet. Deze geeft n.1. .geen voldoende waarborgen dat de betrokken persoon kennis krygt van een tegen -hem ingediende faillis sementsaanvrage en zich daartegen dus kan verzetten. In het „Weekblad voor het Recht" schrijft mr. J. de Vrieze over dit euvel en consta teert de noodzakelykheid van wetswyziging op dit punt. Zijnerzijds zal moeite worden gedaan om van de zyde der Balie daarover een actie te krygen, want: „Elk jaar vallen er een aantal slachtoffers tengevolge van het gebrekkig art. 6 der Fail- lissementswet. Zoolang deze wetswyziging er niet is, zou ik den confrères willen aanraden om myn methode te volgen, n.1. het faillissement nim mer te laten uitspreken bij afwezigheid van den schuldenaar, zoolang men zelf niet posi tief weet, dat de bewuste persoon kennis draagt van de aanvrage. De meeste rechtbanken zijn in dat geval op verzoek wel bereid tot uitstel, doch is dit niet het geval, dan .getrooste men zich liever enkele guldens aan kosten, dan dat men de verantwoordelykheid op zich lade, wellicht een geheel onrechtvaardig faillissement te hebben geforceerd." UIT DEN OMTREK. Rljkslandbouwwinterschool te Schagen. By het op 29 September j.l. gehouden toe latingsexamen voor de eerste klasse slaag den: D. Akkerman, Beemster; F. D. Berk houwer, Schagen; A. J. Eelman, Texel; J. Eriks, Barsingerhorn; J. Eriks, Zype; J. Groot, H.-Huigowaard; J. Groot, Akekrsloot; G. O. v. dL Hucht, den Haag; J. Kaan, Oude- sluis; N. Rijnsburger, Landsmeer; O. P. Schrijver, St. Maarten; O. Smit, Barsinger horn; J. O. Stammes, Schagen; D. Wagenaar, Oudkarspel; J. Waiboer, Wieringerwaard; J. G. Watertor, Schagen; C. Worp, Leiden. terwyl zonder examen tot de eerste klasse zijn toegelaten: H. Schrooder, Hensbioek; W. Quarles van Ufford, Haarlem; Voor toehoorder Zuivelbereiding: J. O. Uitgeest. Van de eerste naar de tweede klasse wer den na gehouden herexamen bevorderd: G. Dros, Texel; N. Klerk, Wydenes; J. Blauw- boer, Barsingerhorn; J. Mosk, Wieringer waard. De lessen vangen aan op Dinsdag 4 Octo- ber a.s. BRIEVEN VAN HET PLATTELAND. XXII. Een causerie over vreemde woorden. Doortje had de visitekaartjes thuis gekre gen, die zy besteld had. Ze liet ze aan haar moeder zien. „Wel heere-myn-tyd, kind!" riep Maar- tje opeens, „wat is dèt nu voor malligheid? Wat beteekent nu toch dat gekke woord voor je naam?" Ik werd een beetje nieuwsgierig, keek over mijn vrouw d'r schouder en las: Mademolselle Theodora Grasheuvel. „Is 't anders niet?" vroeg ik verwonderd. „Anders niet?" riep Maartje verbaasd. „Maar Simon, wat beteekent dat dan toch?" „Mademoiselle", zei ik, „beteekent zoo veel als mejuffrouw". „Welnu", zei ze tegen Doortje, „had er dèt dan voor gezet; dat is tenminste fatsoen- lyk Hollandsch. Maar mamade.... ik kan 't waarachtig niet eens goed uitspreken". „Mejuffrouw Theordora Grasheuvell" zei Doortje minachtend. „Maar dat stéót im mers niet!" „Doortje heeft gelijk", bracht ik in het midden, „je moet in sommige dingen met je tyd meegaan. En ons Hollandsch is nu een maal, over 't algemeen genomen, niet fat soenlijk meer. Naar onze hedendaagsche be schavingsbegrippen is het op zijn best, wat Napoleon er zoo graag van had willen maken: een taaltje, nog goed genoeg voor schippers en matrozen. Waren onze domme grootouders nu maar niet zoo dwaas geweest die Holland- sche taal zoo lief te hebben, dat zij er des noods alles voor over hadden, we zouden er al lang van verlost zyn. Doch 't is waar, toen waren de menschen mogeiyk zoo fatsoeniyk nog niet. Voor ónzen tyd echter is ze bepaald ordinair. Het rationeelste zou natuuriyk zyn, maar dadelyk een andere taal ln te voeren. Maar je begrypt, dat is nu eenmaal ondoen- ïyk. Om nu toch i e t s in de goede richting te doen is men alvast begonnen met de móést onfatsoeniyke woorden door vreemde te vervangen, waardoor onze taal al aardig wat opgeknapt is. Ja, die drang tot taai-loutering heeft zioh zelfs zóó zeer van alle rangen der maatschap- py meester gemaakt, dat ik laatst den ouden Tames, toen 'hy onder het melken wat door Kees geplaagd werd, hoorde opstuiven: As je nou niet opbouwe, den 'zei Ik je op je f ie zeiemie speule!" En Kees, die het raadzaam achtte om maar gauw zoete broodjes te bakken, riep terug: „Kom, kom, maak nou maar niet zoo'n t r e- m u 11, 'k miende 't ommers zoo kwaad niet!" Een ander voorbeeld: Vroeger kon je van hard werken „zwééten. „Ajakkes, vader, wat een vies woord!" viel Doortje in. „Stil, kind!" Ik zeg, vroeger kon je van hard werken zwééten; tegenwoordig transpireert men er van. De minste „herberg" heet thans een Café (d. i. koffie) ook al kun je er nooit een -kop koffie krygen. Maar dat doet er niet toe; als we maar van dat platte woord ^herberg" af zyn. Je hebt er ook, die ze c a f - c h a n- tant noemen, wat letterlijk „zingende kof fie", dus pruttelende koffie zou beteekenen. 't Is echter overbekend, dat men daar heel wat anders dan pruttelende koffie te hooren fcry'gt. Maar 't is een vreemd woord, en dat is het voornaamste. Zoo zal ook niemand meer spreken van een gezwel „Hè, foei pa, wat een onfatsoenlijk woord", zei Doortje met een pruimemondje. „En u kunt anders toch zoo netjes zyn!" „Hoor eens, meid, bezondig je nu niet aan flikflooien.... (Doortje keek of ze op eens onpasselyk werd). „Aan adulatie", verbeterde ik 'gauw. ('t Arme kind kwam weer by). „Ik wou maar izeggen", ging ik voort, „dat dit leelyke woord gezwel totaal heelt uitgediend; ieder spreekt tegenwoordig van een abces. Op de huisbussen in onze steden lees je ook niet langer het woord „brieven", maar „lettres" en „coiffeur" uc ".nt zich reeds de meest onhandige dorpsbarbier. Ja, ja, er is gelukkig overal een streven naar taalloutering te bespeuren. Zoo vindt men .huisraad" b.v. alleen nog maar in de woningen van armelui, doch wie het maar een béétje doen kan, heeft zijn ameublement. Men gaat niet meer ,4n den kost", ook al eet men by de menschen aan tafel, maar en pension; men is niet meer zenuwachtig, maar nerveus; niet meer „ontdaan", doch geagiteerd. „Nu, ik vind het mooi lastig, al die vreemde poespas", pruttelde Maartje, „je kunt op die manier de helft van een gesprek niet verstaan!" „Och, wat doet er dat.eigeniyk toe; de meeste gesprekken zyn toch wel zóó veel zeggend, dat je er best de helft van missen kunt". Doch söms, ja, dan is het toch wel eens lastig ook. Je bent b.v. op reis, je wilt dineeren en stapt een restauratie binnen. De kellner reikt je de spyskaart'k wil zeggen het m e n u toe met de vraag, of het zoo uw goedkeuring kan wegdragen. Met een gewichtig gezicht ga je nu natuuriyk al die namen na, ofschoon je even goed de hiërogriefen van een Egyptisch ko ningsgraf bestudeeren kon en jè knikt een oogenblik later bevestigend. In spijt van je kleine comedie ben je er echter zoo goed als zeker van, dat die kellner, ondanks zyn effen gezicht, je in zyn hart toch uitlacht. En je weet nog altyd niet, wat je te eten krygt. Ieder gerecht biyft een mysterie voor je, dat je niet eerder ontsluierd wordt alvorens het op tafel staat. Maar wat klaag ik over een weinig onge rief, waar het een uiting van beschaving Een adres van Hoogere Rijksambtenaren aan den Ministerraad. Dit besluit deelde ze aan haar zoon mee, met verzoek, voor haar op het kerkhof een grafkuil te delve^, wat hy haar uit het hoofd trachtte te praten. Zy bleef echter by haar plan en het slot was, dat de 30-jarige zoon Sarbani gehee ten, een kuil maakte, waarin zich zyn moeder uitstrekte. Het gat werd met pisang-bladeren toegedekt en, nadat de Vrouw aan Sarbani had verzocht, haar na 40 dagen te halen, wierp h\j den kuil met aarde dicht en liet alleen een handbreedte open voor den toevoer van lucht. Vervolgens begaf hy zich naar huis en vertelde den vader van Nji Sawi, hetgeen geschied was. Na drie dagen ging de zoon eens naar het kluizenaarsgraf kyken, hoorde 'niets, kwam na vier dagen terug, ging weer heen en na een week bracht hy opnieuw een bezoek, waarby hy een ïyklucht in den neus kreeg, waaruit hy afleidde, dat zyn moeder nu wel overleden zou zyn. Thans wordt overwogen, óf de man straf- rechteriyk moet worden vervolgd, dan wel dat alles op rekening van zyn domheid moet worden geschreven.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5