HERMAN NYPELS. C0LT0F, Kanaalweg, naast „Casino". Wegens Israëlitische feestdagen gesloten: MAANDAG den ge heelen dag en DINSDAG tot 5 u. Ingezonden mededeellng. Onze sorteering zoowel gemaakt als naar maat, is mooi, groot en goedkoop. Zie de étalages. J. B. A. Jonckheer t- Op zestig-jarigen leeftijd is gister te Baarn, waar hij nog slechts kort was bevestigd, over leden de heer J. B. A. Jonckheer, oud-direc teur der Stoomvaartmaatschappij „Neder land", eene in scheepvaart- en handelskrin gen zeer bekende persoonlijkheid. De invoering den Tabakswet Naar het Hbl. verneemt, zal de geheele Tabakswet vrij zeker niet vóór 1 Januari 1922 in werking treden. Het is zelfs waar schijnlijk, dat de datum nog verder zal wor den verschoven. Ook bestaat es veel kans, dat op de wet, alvorens deze in werking treedt, nog een aantal ingrijpende wijzigingen aan de Sta- ten-Generaal zullen worden voorgesteld. De Eerste Kamerleden naar Wieringen. De leden der Btaten-Generaal zullen door den Minister van Waterstaat in de gelegen heid worden 'gesteld, de in verband met de afsluiting van de Zuiderzee in aanleg zijn de haven- en andere werken op Wieringen te bezichtigen en1 wel de leden der Eerdte Kamer op Vrijdag 7 Ootober as< De heer H. Wortman, directeur-generaal vami de Zuiderzeewerken, tzal de leiding op zich nemen. De Tweede Kamerleden maan Wieringen. Voor de leden van de Tweede Kamer is het 'bezoek aan de Zuiderzeewerken te Wie ringen op Dinsdag 11 Ootober vastgesteld. Boter uit den vreemde. Zij is en weer de Deensche boter, die vroe ger alleen tegen de Hollandscbe op enkele buitenlandsche markten concurreerde, maar nu ook op de binnenlandsche. In het gevolg van de Deensche komt nu ook de Australi sche. Wij zagen ergens een keurig kistje van een zuivelfabriek in Queensland, goudgele, vaste, dus weinig waterhoudende boter, en de smaak bleek voortreffelijk. De prijs was dezelfde als die van de Deensche, d. w. z. een paar stuivers goedkooper per pond dan de Hoilandsche. Zoo werkt dan herstel van de vrije concur rentie voor een belangrijk voedingsmiddel van het Nederlandsche volk, waarvan het ont zaglijk toegenomen verbruik den prijs had opgedreven, prijsregelend en verlagend. Op de Londensohe markt heeft men dit al lang waargenomen, maar Engeland had al tijd veel zuivelproducten ingevoerd. Het is echter een verschijnsel, dat in de economi sche geschiedenis geboekstaafd verdient te worden, dat heel uit Queensland boter ge bracht wordt naar ons zuivelrijk© land niet" minder opmerkelijk dan het brengen van „uilen naar Athene" of „kolen naar New- Castle"1. De pensioenwetten voor land- en zeemacht Donderdagavond vergaderde de afdeeling Amsterdam van den Bond van Marine-On derofficieren. Deze zeer druk bezochte ver gadering werd gehouden naar aanleiding van de steeds-weer-aam verschuiving van de be handeling der pensioenwetten in de Tweede Kamer en door de Regeering. De voorzitter deelde mede, dat in marine kringen beneden den rang van officier, men zich met zekeren angst afvraagt: „Waarom toch wordt steeds weer aan de behandeling der militaire pensioenwetten uitgesteld, is het niet een voorbode om de wetteni geheel te laten vervallen?" Na jarenlangen strijd heeft men eindelijk een 'behoorlijke betaling gekregen. Steeds hebben de militairen ten aohtetr gestaan bij de burger-rijksambtenarenniet één ambte naar werd zoo slecht bezoldigd als zij. Is düs voornamelijk deze zorg van do baan, met zorg ziet men het tijdstip naderen, waarop men wordt gepenslonneerd. Onder de heden geldende pensioenwetten gaat de militair met een pensioen, dat nog geen derde be draagt van zijn laatst genoten salaris. Be draagt het pensioen der ambtenaren 60%bij de militairen is het nog geen 80 Die vakkennis, welke gevraagd wordt in de burgermaatschappij, heeft de gewezen militair niet Die betrekkingen, waarin men uitsluitend gepenSionmeerdem vraagt, zijn meestal voorzien of worden onvoldoende be taald. Gezinnen van mannen, die vanaf hun 18e jaar de Marine hebben 'gediend, steeds hun plicht vervulden, waar ook het landsbe lang hen heen zond, mannen waarbij er zijn, die meer dan tien jaren van hun diensttijd in Indië vertoefden, en behalve deze jaren ook nog voor andere diensten in Europa of waar ook beschikbaar waren, diezelfde mien- schen zien met angst hun pensionneering tegemoet, want voor velen wil dit zeggen: „armoede". Spreker hoopt dan ook, dat de Regeering zal inzien, dat zij aan deze mannen verplicht is, de voor hen gemaakte pensioenwetten met den meeaten spoed te doen behandelen in de Staten-Generaal. Tenslotte werd een motie met algemeene stemmen -aangenomen, waarin werd aange drongen om zoo spoedig mogelijk de wetten te behandelen en voorts de onderofficieren, welke voor pensionneering in aanmerking komen, zoolang boven de sterkte te voeren, totdat de militaire pensioenwetten zullen zijn aangenomen. Christen-Communisten. De heer L. de Bruin te Leeuwarden heeft het initiatief genomen tot de oprichting eener nieuwe politieke partij, die van Chris ten-Communisten. De beginselverklaring om vat o.nu 1. Christus en zijn Evangelie onze eenige en rolkomene verlossing, richtsnoer en wet. 2. Geweldloosheid. 8. Streven naar oommunione (gelijk dat aangegeven wordt in Handelingen 4: 82). 4. De openbaring der Liefde in ons le ven (wij willen een maatschappij waar lief de en waarheid heersoht en niet geweld en leugen). fi. Gelijk loon aan allen. Kolenlevering door de gemeente Amsterdam. 'B. en W. van Amsterdam hebben een voor dracht ingediend, waarbij den gemeenteraad goedkeuring zal worden gevraagd voor een overeenkomst, door B. en W., behoudens de sanctioneering door den Raad aangegaan, met de Amsterdamsche Anthraciet Mij. die buiten den kolenhandelaarstrust staat. De Amst. Anthracietmiaatschappij neemt op zich den geheelen winter kolen voor huisbrand aan de gemeente te leveren. Thans is de vast gestelde prijs 65 cent per HX. lager, dan de noteering van de trust. Het ligt in de be doeling van wethouder De Miranda, zoodra deze voordracht is aangenomen, op dertig ■verschillende plaatsen in de stad, diezen huis brand; beschikbaar te stellen. UK het mijnbedrijf. In de Vrijdag gehouden vergadering der contact-commissie, welke was belegd op ver zoek van den Nederlandschen, den Pret., den Christel, en den Neutralen Mijnwerkersbond, werd' namens deze organisaties het laatste schrijven der mijndirecties besproken. Be treurd werd-, dat de directies niet zijn inge gaan op het voorstel, de tegenwoordige Ico nen en toeslagen voor zes maanden onveran derd te laten, in welk geval deze bonden het collectief contract zouden hebben aanvaard enl er gedurende eenigen tijd rust in het mijnbedrijf zou zijn verkregen. Gevraagd werd of er niet een tussohenweg zou kunnen worden gevonden1 door. het loon voorstel te halveeren in dier voege, dat, hetzij 'de ver mindering van het doorsneeloon, hetzij de intrekking van den persoonlijken duurte- toeslag kwam t© vervallen. De afgevaardigden vain dien Chr. Mijn werkersbond herinnerden eraan, dat zij' de zelfde vraag reeds in de vorige vergadering hadden gestold, waarop evenwel van de di recties een afwijzend antwoord werd ontvan gen. Indien de mogelijkheid bestaat dat dit voorstel' thans wordt aangenomen, zou de Ohr. Bond met deze oplossing accoord gaan. Vanwege den Federatieven Bond werd be toogd, dat de leden dier organisatie in de gegeven omstandigheid elke verlaging van loonen verwerpen. De directies deelden mede, dat ook thans het antwoord op de gestelde vraag beslist afwijzend moet luiden. Hadden de directies thans nog over den duur der loonregelingen te beslissen, dan zouden zij met het oog op den nog steeds slechter wordenden toestand der kolenmarkt niet meer de toezegging kun nen doen, de Idonregeling, indien deze vóór 1 Ootober door de bonden aanvaard wordt, gedurende die maanden ongewijzigd te laten. De vertegenwoordigers van den Ned. Mijn werkersbond verzochten ten slotte den voor aanneming der loonregeling gestelden ter mijn te verlengen tot na het congres, dat door hunne organisatie a.s. Zondag wordt ge houden. De directies verklaarden zich bereid den termijn te verlengen tot Maandag 3 Ootober te 12 uur 's middags, onder mededeellng, dat de toezegging, de loonen voor drie maanden vast te leggen vervalt indien nog andere bonden de loonregeling niet binnen genoem den termijn mochten aanvaarden. De Christelijke Mijnwerkersbond zond een uitvoerig schrijven aan het bestuur van den Nederlandschen Mijnwerkersbond, waaruit de zienswijze van de Christelijke organisatie blijkt. Wij betreuren het, zoo luidt dit schrijven o. m., dat in dezen tijd, nu de duurte zich in sterke mate nog doet gevoelen, de loonen naar beneden worden gedrukt. Gezien echter den oogenbiikkeiijken toestand van de mijn industrie over de geheele wereld, zouden wij het in de gegeven' omstandigheden onverant woordelijk achten, 'thans voor dezen loonaf- trek een staking te pnóclameeren. Daarmede zou de ellende komen in talrijke gezinnen in de mijnstreek en onze organisaties zouden worden geknakt, juist op een tijdstip, dat we deze in andere omstandigheden misschien beter konden gebruiken. Het hoofdbestuur van den Ghristelijken Bond dringt tenslotte aan op onderteekening van de nieuwe arbeidsovereenkomst. Schriftelijke vragen. De volgende vragen zijn ingediend: van den heer De Groot aan den minister van arbeid: Is het don minister bekend, dat de raden van arbeid bij informatie mededeelden? dat personen met een vast weekloon, dat omge rekend tot jaarloon meer dan 2000 per jaar omgerekend tot jaarloon boven de 2000. bedroeg, niet, en dat personen', wier uurloon per jaar kwam, wel onder de verplichte ver zekering van de Invaliditeitswet vielen? Is het den minister bekend, dat het bedrag van rentezegels, geplakt voor de eerste cate gorie van personen, in de vorige vraag ge noemd, en dus ten onrechte geplakt, aan den werkgever zijn terugbetaald zonder opvor dering van de zijde van dien werkgever? 13 aan den minister bekend de beslissing van den centralen raad van .beroep, waarbij is bepaald, dat geen zegels behoeven geplakt' 'te worden door den werkgever voor perso nen, wier uur-, week- of maandloon omgere kend tot jaarloon een bedrag van ƒ2000 of meer aangeeft? Is het den minister bekend, dat, mede naar aanleiding van een door den minister dato 22 Juni 1921 aan de raden van arbeid' gezon den circulaire, de teruggave van het bedrag vain de krachtens de beslissing van den cen tralen raad van beroep ten onrechte geplakte zegels aan de werkgevers, die daarom ver zochten, wordt geweigerd? Acht de minister deze weigering niet zoo danig in Strijd met alle begrippen van recht en billijkheid, dat hij alsnog kan besluiten last te geven, het bedrag van de krachtens de beslissing van den centralen raad van be roep ten onrechte geplakte zegels aan recht hebbenden terug te betalen? Zoo neen, kan de minister dan mededeelen op welke rechtsgronden de weigering Van die terugbetaling berust? Ingezonden mededeellng. BUITENLAND. De Washlngtonsche conferentie. Londen, 30 Sept. Uit kringen die mauw tot Llöyd George in betrekking staan, wordt ver nomen dat de premier niet onwaarschijn lijk voor zal stellen, de Washingtonsche con ferentie inzake bewapeningsbeperking van November tot Maart as. uit te stellen. ENGELAND. Iets nieuws. De Great Eastern Railway gaat iets nieuws doen, dat van groote beteekenis zal zijn voor de reizigers. Op sommige lijnen zal worden ingevoerd dat de passagiers hun kaartje in den trein kunnen koopen van den conduc teur, in plaats van aan het loket. Een „ze gen" voor passagiers, die op het nippertje aan het station komen," zegt da „Daily Ghxon." I „Up to date" winkelen. Het warenhuis van Gamage te Londen gaat een dienst van gezelschapsauto's instellen op naburige steden teneinde de bewoners en bewoonsters dier steden in de gelegenheid te stellen in Ijpar magazijnen te komen win kelen. Tegen den lunch komt men in Londen aan, kan kan er lunchen in een restaurant, door de firma Gamage geopend en heeft dan den geheelen middag gelegenheid om te win kelen; om vijf uur keeren de auto's terug. De toosten^ met inbegrip van den lunch, schommelen tusschen 4 shilling en] 81/* shil ling. Acht matrozen verdronken. Een bericht uit Riga meldt, dat het Brit- sohe smaldeel, dat zich thans in de Oostzee bevindt, een ernstig ongeluk heeft te betreu ren. Van den kruiser „Oastor*1 werd ö.L een boot uitgezet, welke door de hooge deining werd omgeworpen. 8 Engelsche matrozen lie ten daarbij het leven. IERLAND. De Valera aanvaardt Lioyd George's uitnoodiging. Londen, 30 Sept. De Valera heeft Lloyd George als volgt geantwoord: Wij hebben uw brief met uitnoodiging tot het houden eener conferentie te Londen op 11 October „met het doel zich er van te ver gewissen hoe een vereeniging van Ierland met de gemeenschap van naties, het Brit- sche Rijk, het best met de lersche nationale aspiraties in overeenstemming kan worden gebracht", ontvangen. Onze respectievelijke standpunt zijn medegedeeld en begrepen, en wij geven toe, dat een conferentie, en geen correspondentie, de meest praktische en hoopvolle we'g is naar een overeenstemming. Wij aanvaarden de uitnoodiging, en onze gedelegeerden zullen op den genoemden da tum te Londen bijeenkomen „om elke moge lijkheid ©ener oplossing door persoonlijke be sprekingen zorgvuldig te onderzoeken". frankrijk. Eed melkkoetje! De Parijsche -Oeuvre vestigt de aandacht op de ongehoord hooge onkosten van de oom missie van herstel. Ze bedragen niet minder dan 5 millioen francs per maand, die de Duit- scheregëering elke maand bij een bank te Parys stort. Van deze 5 mllioen zijn 41/» mil lioen bestemd voor salarissen ©n reiskosten. Dubois, de voorzitter der commissie trekt 300.000 frs. per jaar, de leden elk 150.000 frs. DUITSCHLAND. Een klopjacht Gisternacht heeft de Borlijnaohe politie In samenwerking met de zedenpolitie ©en groote klopjacht in het oontrum dor stad en in de buurt van het Stettlner station gehou den. Klokslag half twee werden de Linden afgezet en de aanwezige personen naar den hoek der Friedrlohstrasse gedreven! Hier wtaren weldra ongoveer 1200 mannen en vrouwen hijeen, waarvan niet minder dan 1100 op groote vrachtauto's naar het hoofd bureau van politie werden vervoerd. Al spoedig hadden de agenten verscheiden lang gezochte misdadigers onder den hoon ont dekt Alle vrouwen die van het gezelschap deel uitmaakten! werden onmiddellijk aan de zedenpolitie overgeleverd, terwijl een groot aantal politiebeambten de identiteit der mannen trachtte vast te stellen! Dit werkje heeft een heelen nacht geduurd. Ondertussohen deden andere agenten in vallen in verschillende verdachte lokalen en ten slotte werden de wachtkamers van het Stettiner station ontruimd. Overal vielen een aantal gezochte individuen in hander der autoriteiten. De grooe meerderheid van de aangehoude nen is heden in vrijheid gesteld, maar niet minder dan 2Q0 personen zijn in hechtenis gehouden. spanje. Over het verschrikkelijke avontuur, waarin de Span jaarden'in Marokko zich, bevinden, doen de „officieel©" oomnmuiüqué's steeds zeer geruststellende mededeeliingen. Een hoofdartikel van de Voz de Guipuzooa slaat een geheel anderen, zij het niet 'geheel nieu wen, toon aam. Waarom, zoo schrijft het blad, voort te gaan met het land te bedriegen, terwijl wij In werkelijkheid niet opgeschoten zijn. De be zetting van Restinga, Soek el Arba, Taoe- zoema en zelfs de bezetting van Nador kun nen niet beschouwd worden als eeni voor waarts rukken in militairen zin, .zooals dat aan het land is Voorgesteld. Al deze stellin gen liggen aan of dicht bij de Mar Claica kust, onder bescherming van de Spaansche oorlogsbodems en korten afstand het binnen land in. X>« Mooren blijven de stellingen bezetten, wordt gemeld dat een dweper van den stam der Messala's volgelingen Verzameld heeft en Nialla in Zuid-Darfoer, heeft aangevallen. Bereden politie keerde den aanval met zwa re verliezen voor den stam. Het heet dat de dweper gedood is. Een Engelsch militair en drie ambtenaren werden gedood. De opstand was plaatselijk en niet van politieken aard en is nu gedempt GEMENGD NIEUWS. die zij meer dan twee maanden geleden van de Spanjaarden hebben afgenomen en waar van wij de herovering verwachten. Van de beteekenis van het vijandelijke leger weet men niets. Wanneer het ons geoorloofd was te spreken zonder vrees voor het rood© pot lood vain de censuur, dan zouden wij aantoo- nen, dat vertraging in de revanche erger is vooir de nationale eer dan definitief ergens afstand van te doen. Meh heeft dii© vertraging kunnen rechtvaardigen door het ontbreken van het noodzakelijke. Thans moet men wel over alles beschikken en zoo niet, dan is er aanleiding om te onderzoeken, wie eir voor het tegendeel verantwoordelijk is. Volgens een telegram van een correspon dent van het Journal 'bedragen de uitgaven voor den veldtocht in Marokko maandelijks 60 millioen pesetas. De minister van finan ciën bestudeert het middel om de opbrengst van de schatkist te verhoogen, ten einde het enorme tekort te vermijden, dat deze extra uitgaven voor de begroeting ibeteekenen. HONGARIJE. Een onafhankelijke staat West-Hon garlje? Berlijn,.29 September. De Vossische Zei- tung verneemt uit Boedapest, dat in een proclamatie een onafhankelijke staat West- Hongarije uitgeroepen is door den „Verde- digingsraad van West-Hongarije", die onder leiding van Stefan Friedrich, den gewezen minister president, staat. Friedrich heeft 29 September te Boedapest in een bijeenkomst van den vrouwenbond medegedeeld, dat „deze koene daad alle ver dere loven en bieden onmogelijk maakte. Wie het zou wagen West-Hongarije binnen te komen, zou eenvoudig doodgeschoten wor den." VEREENIGDE STATEN. Anti-Japanscho artikelen. Wij hebben in het le blad melding ge maakt van 't ianti-J apansche-artikel van Louis Siebold in de New York Herald. Was het de eerste maal „de Japansche generale staf", die door allerlei machiavellistisohe gedragin gen ijverig had meegewerkt aan de voor bereiding van het verval, den burgeroorlog en het bankroet der Chineesche republiek, thans wordt de Japansche marine aange klaagd. Siebold wijst er op, dat Japan 32 pet van de loopende begrooting besteedt voor zijn vloot en 17 pet. voor zijn leger. De Ver. Staten geven slechts 7 pet. van hun bud get voor de vloot en Engeland betaalt daar voor slechts 6,7 pot Erger is zegt Siebold dat, waar En geland en de Unie na den oorlog het tem po van aanbouw van nieuw vloot-materieel hebben vertraagd', Japan zijn program full speed afwerkt. Bovendien is Japan geheim zinnig met zijn vloot-plannen. Heel erg is meent Siebold dat de Ja panners hun nieuwe groote oorlogsschepen zóó bouwen en van zoodanige verdedigings middelen voorzien, dat die niet veel gevaar kunnen loopen van aanvallen uit de lucht De artikelen van Siebold herinneren door hun strekking levendig aan die, waarmee reeds lang vóór het uitbreken van den oor log in 1914 de Daily Mail de publieke opinie in Engeland tegen Duitschland liet bewer ken door Blatchiord. De Ver. Staten en Europa. Parijs, 30 September. Naar de New York Herald meldt, grijpt de strijd van de Demo craten tegen de vredesverdragen met Duitschland, Oostenrijk en Hongarije om zich been. De Democraten vechten voor de aan hechting van nieuwe voorwaarden, ten gun ste van een toenadering tot Europa, zooals het in de bedoeling van Wilson had gelegen. Zoo mogelijk willen zij de toetreding van de Veroenigde Staten tot den Volkenbond, en deelneming aan elke actie die de Volken bond onderneemt in verband met da arti kelen in het verdrag van Versaille». Da polltio en het smokkelen van whisky, De „Times"-öorrespondent te New-York meldt, dat de tegenstanders van het drank verbod zich buitengewoon vroolijk maken over de onthullingen der bondsautorlteiton over, wat het publiek noemt, de „dolle poldtie- klucht" van Ohioago. Uit het getuigenver hoor, dat voor de Grand Jury plaats had, is gebleken', dat het gebruik van door mannen- In-uniform bewaakte celwagens voor de „veilige" levering van whisky-voorraden aan 'begunstigde herbergiers, slechts het eind stadium was van het ingewikkelde proces, door middel waarvan dezelfde whisky tel kens weer verkocht, inbeslaggenomen en op nieuw verkocht weid. Dit proces wordt 'tech nisch betiteld als „multiple shakedown". Het 'begon volgens de gepubliceerde verslagen met de stelselmatige verzameling van inlich tingen door de politie van scheepsladingen whisky naar Chicago van andere steden. Als deze ladingen de goederenloodsen bereikten, zonden politiemannen volgens de drankver- bodswetten de whisky verbeurd verklaren. Na verbeurdverklaring zouden politieagenten in de qualiteit van „handlangers" ze tegen lage prijzen kistgewijze verkoopen. Na afle vering zouden politieagenten in uniform de whisky oontfiskeerea Daarna zou zij we derom worden verkocht en opnieuw ^econ- fiskeerd, in enkele gevallen tot zes keer toe, alvorens .terecht te komen in een' celwagen ten behoeve van welgestelde herbergiers, die ze tegen hoogen prijs slijten aan hun klan ten. In één geval had een geregelde slag plaats tusschen twee groepen agenten om het bezit van een wagonlading sterken drank, die uit Kentucky kwam en een waarde had van meer dan 500.000 gulden. De bondsautoriteiten stellen thans een on derzoek in naar de juistheid der berichten, als zouden de politiemannen hun getuigen intimideeren en hun geld aanbieden om de stad te veriaten. In Noord-Centraal-Afrika. Londen, 80 September. Uit Chartoem Een dreigbrief. In het begin dezer week ontving het hoofd van een te Amsterdam gevestigde firma een dreigbrief. Daarin stond dat hij Woensdag-* avond, op een nader aangeduidde plaats bij het Rijksmuseum 2500 moest overhandi gen aan den schrijver van den brief. Wan neer hij daaraan geen gevolg gaf, zou het leed van den adressant niet zijn te over zien. Woensdagavond ging de bedreigde met zijn echtgenoote naar de aangeduide plaats, er gebeurde echter niets. Daarna kwam er weer een 'dreigbrief met de lastgeving Don derdagavond, op de aangeduide plaats aan wezig te zijn en het bedrag van 2500 mee te brengen in klein bankpapier. De bedreig de heeft daarop de politie gewaarschuwd, die eenige rechercheurs in den omtrek der plaats van. samenkomst, verdekt deed opstel len. Met een enveloppe in de hand ging adres sant naar de plaats waar de dreigbriefsohrij- ver hem zou ontmoeten. Deze kwam op hem af, het gelaat achter een masker verborgen en haalde, op het zien van een z.g. „ploer- tendooder" in de hand van den zakenman, een hrowning te voorschijn. De revolver ketste, de dreigbriefsohrijver zette het op een loopen, doch werd onmiddellijk door de rechercheurs gepakt. 'Het bleek een19-jarig kantoorbediende te zijn. Hij droeg een pet, doch in zijn jas stak een opgevouwen, slappe hoed, die hij, als zijn poging was gelukt, zou hebben op gezet, om herkenning te voorkomen. Het ge vaarlijke jongmensch zal aan de justitie wor den overgeleverd. Noodlottige „grap". In de stoomlkuiperij van den heer O. van Tor te Vlaardingen heeft de fabrieksbaas, een broer van den fabrikant, den 16-jarigen Knoester, bij wijze van grap onder een stoom- muts geplaatst, welke daarop werd neerge laten. De baas moet hebben gemeend, dat geen stoomtoevoer 'kon plaats hebben, en heeft zich eenige oogenblikken verwijderd. Toen eenigen tijd daarna de stoommutS werd opgehaald bleek, dat wel degelijk toe voer van stoom plaats had. De jongen liep niet alleen uitwendig brandwonden op, maar ■heeft ook door inademing inwendig zich zoo danig gebrand, dat hij na eenige uren lijden aan de gevolgen is overleden. Tegen den fa brieksbaas is een vervolging ingesteld. Duur vergift! De Amsterdamsche Keuringsdienst deelt het volgende mede: Er wordt thans een artikel in den handel ■gebracht genaamd Lysine bestaande in een oplossing van 18 gram ehloorzink, 210 'gram keukenzout, 10 gram zoutzuur en 5 gram formaline per liter. De waarde van den inhoud van een 250 cM3. groote flesch bedraagt ruim 2 cent. Het artikel wil een nieuw desinfectiemid- del zijn, maar op het etiquet is bovendien gedrukt: „Medicinaal (inwendig)" en voorts „niet giftig", het etiquet is ook in ander op zicht misleidend. De vloeistof is bij inwendig gebruik wel degelijk giftig. 'Voor dit waardeloos giftig product laat da verkooper het publiek 2.30 betalen. Men zij tegen den aankoop gewaarschuwd! Spoorwegongeluk bij Meppel. Omtrent een spoorwegongeval bij Nijeveen vernemen wij het volgende: De laatste goederentrein van Leeuwarden naar Meppel bevond ztioh omstreeks elf uur m de nabijheid van Nijeveen. De verbinding tusschen twee wagons schijnt defect te zijn geraakt. Het voorste gedeelte, het kleinste, reed door. Het achterste gedeelte, dat grooter was, raakte iets achter, doch had nog een vrij snelle vaart. Te Nijéveen moest de trein stoppen. Het voorste gedeelte was nauwelijks tot stilstand gebracht of het achterste ge deelte reed er bovenop. Zeven wagons vlogen uit de rails en raakten van du lijn. Eeni wagon met zeis koeien, toebehoorend© aan den heer Laain te Heerenveen, kwam omgekeerd in een droge sloot terecht; daar bovenop een! wagon met hulsraeubelen. Van de anderé wagons, ook van die, welk» ln de rails zijn blijven staan, zijn de achter- of voorschotten' ingedrukt. Van ©en -tweede vee-wagon, met koeien van denzelfden eigenaar,, Is het actn torste gedeelte totaal vernield. De koeien' bleven ongedeerd. De remmer van hét achterst» gedeelte werd' gewond en verbonden in het huis van den stationschef. Hij is afkomstig uit Zwolle en zijn toestand ls niet gevaarlijk. Nog in den afgeloopen nacht is met het opruimingswerk een aanvang 'gemaakt. Eerst werd de wagon met koeien in de droge sloot onderzocht, waarbij bleek, dat__slechts een koe gedood werd, een andere vrij ernstig ge wond. De overige beesten hadden schrammen en builen opgeloopen. Een andere wagon met veldvruchten ls ook gedeeltelijk vernield. De aardappelen en rapen lagen over den spoor weg verspreid'. Nader bericht men uit Meppel bétieffende het ongeval met den goederentrein te Nije veen: Van trein no. 3568, die ongeveeT 12.15 den Haveltorberg gepasseerd was, brak op die hoogte de koppelstang, zoodat de trein feitelijk in tweeën werd gesplitst. Het voor ste gedeelte zette de reis voort en stopte te Nijeveen. Het tweede of achterste gedeelte bleef door den gang doorrijden, omdat het bergafwaarts ging, steeds in sneller tempo, en' liep op het voorste stilstaande gedeelte te Nijeveen. De remkasten werden verbrijzeld, wat aan den Zwolschen remmer Buitenhuis zeker het leven zal kosten. Doodelijk gewond werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Zwolle getransporteerd. Het overige personeel, machinist en con ducteur, kwamen er met lichter blessuren af. Op de plaats des onheils was het een ware verwoesting. Enkele wagon® lagen drie hoog. Een wagon aardappelen was geheel ln elkaar, zoadat de inhoud overal in het rond lag vet- De Raden van Arbeid,

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 8