T Tweede Blad. VAN DINSDAG 4 OCTOBER 1921. I PLAATSELIJK NIEUWS» Kunstavonden. Wij herinneren er nogmaals aan, dat de termijn voor aangifte voor de Kunstavonden 5 Qctober gesloten is. Dan zal blijken of de deelname voldoende is om de Kunstavonden eventueel te doen doorgaan. Die deelname is tot nu toe niet viam dien aard, als de Oom missie zich had voorgesteld. Niettemin zou zij het betreuren als deze avonden niet kon den worden voortgezet. Het risico aan de uit voeringen verbonden, is zeer groot, en als het blijkt, dat het publiek er niet genoegzaam voor voelt, zal de Oommissie geen verdere stappen doen. Men melde zich dus nog ten spoedigste bij de Commissieleden aan. Rectificatie. In de Ingezonden Mededeeling van Maison van Alphen (Zaterdagno.) staat de dikke spe culaas genoteerd 22 cent per ons. Dit moest zjjn 20 cent, evenals de andere. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. De kieskringfederatie Helder van den vrij- zinnig-demooratischen bond, die volgens het tusschen partijen gesloten acooord van de 12 plaatsen voor hoofdingeland en van de 12 plaatsen voor hoofdingeland-plaatsvervan ger er ieder 3 zal bezetten, heeft de volgen de candidaten aangewezen: Voor het district Helder als hoofdinge land H. K. Koster te Wieringerwaard en als hoofd-ingeland-plaatsvervanger A. Brak te Schagerbrug. Voor het district Hoorn J. B. Wilken te Nieuwe-Niedorp als hoofdingeland en J. Best Nz. te Berkhout als hoofdingeland-plaats vervanger. Voor het district Puimerent J. Edel Kz. te Beemster ais hoofdingeland en J. Schip per Jr. te Purmerend als hoofdingeland- plaatsvervanger. Daar de partijen elkanders candidaten ge meenschappelijk zullen stellen en aanbevelen wordt verwacht dat de verkiezing met oandi- daatstelling of anders althans bü eerste stem ming zal kunnen afloopen. Gewijzigde en nieuwe telefoonnummers. (Orer ta namen in da oiuda Telefoonzid».) 14x P. 81 ij per, Badhotel, Huisduinen. 14ij T. H. Term, Huisduinen. 41 B. F. Verfaiile, Binnenhaven 22. 65 Th. v. Mie-rlo, Binnenhaven 40. 70 Burgemeesterskamer Raadhuis. 81 N. Coltof, Keizerstraat. 84 J. F. Hulik, Binnenhaven 104. 90 Gom. v/tl Loodswezen Hr. Wieraima,. lllx IJ. F. Laebert, Binnenhaven) 44. lllij P. Post Udterweer, Binnenhaven 100. lila H. &pit», Binnenhaven 101. 114 L. Baindamn, Weststraat 7. 119 B. W. A. Bijvoiet, Bloemetraat 85. 122 J. K. W. Fransisen, Dijkstraat. 133 Alg. Goöp. Verbr. Ver., v. Galensitr., was 881'x 142 ij. H. v. Amstel, Havenplain 14. 14Gx Jaooib Verfaiille, Spoorstraat. 140 ij Johan Verfiaillie, Spoorstraat. 160 I. v. Daan, Hoofdgracht 14a. 162 C. Mdninehoo, Hoofdgracht. 163 T. Prins, v. Hogendorpstraat. 164 A. Dokter, Kanaal weg. 165 P. t. Dalen, KanaaLweg. 160 A. t. Til, Karaalwiag. 167 T. Smit», Keizerstraat. 168 Gebr. Smits, Landrweg. 169 Mevr. LaaglandWinder, Kjoningwplain. 181 Laanmers, Koningstraat. 188 M. S. Godischalk, Koningstraat. 199 6. Manheim. Kcmdmgistraat 211 H. Zegel, Bmimastraat.* 217 P. F. de Ley, Middenstraat. 225 L. Rumpff, Spoonstmat. 228 J. Kraak, Molontsxa&t, had 136*x. 229 EL Prins, Jatt in 't Veldstnaat. 231 A. Mors, Oranjestraat. 232 A. C. v. Goor, Parallelweg. 293 iH. Baak, Sluiedijkstraat. 242 J. Jongepier, Sluisd ijk straat. 243 Pirim» en Co., Spoorstraat. 248 Adtm. 4e Reg. Vest. Art., Oostslootstraat. 254 Geim. Reiniging. 263 H. Wormhoudt, Spoorstraat. 269x Prod. Ver. Helder, Spoorstraat. 2693ij Prod. Ver. Helder, Bakkerij. 281 P. "Tool, Binnenhaven. 293 H. Baak, Sluisdijketraat. 299 T. G. Govera, 2e Vroonistraat. 301 G. J. da Jiongh, Zuidatiaat. 302 Visciafslag. 304 D. Kort, Zuidstmat. 307 U&gedjoom, Achter Hoofdgracht. 321 H. P. Egner. Keizerstraat. 331 P. "Wit, v. Galenstraat. 333 J". Bos, Zuiidstraat. 335 de Gmijter. 338 C. v. Os, Spoorgracht, Had S20*x. 340 W. Brandt, Binnenhaven. 341 Geneeskimdige Buitendienst, had 255. 343 M. de Ridder, Spoorstraat, had 204'x. 344 A. Odden», Weezentetraat, had 245. 845 H. de Wit, Keizerstraat. 340 Schulimayer, Spoorstraat, had 46'x. 347 Hanzebank, Spoorstraat. 348 W. de Boer, Doodsgracht, had 248. 3-19 J. v. Amesfoort, Bierstraat. 350 Alphen v. d. Veer, Dijkstraat. 351 P. t. d. Vliet, Breewaterstmat, had 264*x. 352 J. D. Brandt, Breewaterstmat. 353 Wenkl. Vereeniging, Koningstraat. 354 Pleegzuster Geneesik. dienist, Keia erwt raat. 355 R.K. Kerkbestuur, Kerkgxacht. 350 S. Dijkshooim, Kanaalweg. 357 L. Bakker, Keizerstraat. 359 P. Kossen, Bmkkeveldweg. 381 H. C. Bakker, Verl. Spoorstraat. 358 A. r. Haaren. Keizerstraat 78. BINNENLAND. Marine-dag te Amsterdam. De Marine-dag te Amsterdam is buiten gewoon goed geslaagd. Wij laten hieronder het verslag volgen, dat het het Hbl. van de zen' dag gaf. Voor hen, die vielen Er ligt altijd Iets van schrille tegenstelling in het: „Feest, ten bate van. En toch! Er moet gebolpen worden. Er wordt geleden in de gezinnen van hen. die vielen in oorlogsdagen ter handhaving van onze neutraliteit» ter zuivering van de zee van mijnen. Geld is er noodlg en om dat bQeen te krij gen is de Marinedag ingericht. Het doel heiligt immers de middelen. En dat het doel nobel is, daarover valt niet te twisten. Het ie nu eenmaal niet gemakkelijk de mensche® tot offeren van geld te krijgen. Maar in een feeststemming gaan de beurzen open. En dus. Wij aanvaarden dit feest als een uiting van weldadigheidszin. De inzet is goed geweest. De mooie zomer is in oen schoonen herfst overgegaan en in de blije zon, die ondanks het begin van Oc- tober nog zoo een milde warmte zendt, is deze Marine-dag begonnen1. Vlaggen hier en daar langs de straten het hadden er wel wat meer mogen zijn aardige meiskens die gulden ankertjes en andere speldjes verkoohten ten bate van de kas voor de slachtoffers- Op straat werden ook reclame-biljetten verspreid voor de demonstraties in het Sta dion. Elk biljet was voorzien van een num mer, een lot in een gratis loterij, waaraan echte* alleen de Stadionbezoekers konden deelnemen. Eten opwekking dus om het sport park te bezoeken! De kans op een motorrijwiel een fiets en eenige getransformeerde mijn-onderdeelen werd met deze briefjes aangeboden. De optocht. De feestelijkheden in het Stadion werden voorafgegaan door een optocht van de deel nemers aan de demonstratie. Omstreeks het middaguur werd de stoet, onder leiding van den heer Henri ter Hall, opgesteld aan de De Ruyterkade. Er was heel wat belangstelling en de heer Ter Hall was ijverig in de weer om de rege ling zoo goed mogelijk te doen zijn. Hij had succes, want juist op het vastgestelde tijdstip, half een, kon de optocht zich in beweging zetten. Vooraf gingen de kweekelingen der Zee-_ vaartschool. Zij liepen niet in den stoet mee,' maar dwaalden met rammelende busjes van den weg naar de andere om gelden in te za melen voor het nobele doel. De busjes wer den zwaar. Dan kwamen de pijpers en tamboers der marine. Eigenaardig klinkt hun muziek, een vreemde mengeling van vxoolijkheid en me lancholie. Als de pijpers zwegen viel krachtig in de stafmuziek der marine onder leiding van lui- tenantnter-zee A. L. Hazebroek. Dan kwamen onze wakkere marine-man nen, matrozen en mariniers, een wagen met mijnen gedemonteerd en dus gevaarloos verschillende groepen van oud-onder-offi- cieren en oud-strijders. En natuurlijk nog meer muziek, en wel van de Amsterdamsche Politie en van de Brandweer. Een goede aan- teekening verdient de groep van matrozen van het Opleidingsschip „Pollux", die op een sleeperswagen een marinesloep hadden t*e- hesohen en het vaartuig hadden versierd met vlaggen en witte doeken, waarop de woorden: „Gedenk de weduwen en wezen van de gevallenen." De montere stoet marcheerde langs de De Ruyterkade en juist toen hij zich in bewe ging zette gleed in het IJ de „Prins der Ne derlanden", welke de zee ging zoeken. Marine en koopvaart zij aan zij! Over het Stationsplein ging de optocht langs het Damrak naar den Dam. Op het oogenblik dat dit plein werd betreden ruisch- ten uit den Paleistoren de tonen van het Oude Wilhelmus. Langs Raadhuisstraat, Heerengracht, Leid- schegracht, Marnixstraat, Leidscbe Plein, Weteringschans, Museumplein, J. W. Brou- •werstraat. Joh. Verhulststraat, Lassusstraat en Valeriusstraat, werd tegen twee uur het Stadion bereikt, waar het eigenlijke feest wel dra zou beginnen. In het Stadion. Muziek, veel muziek! Blij en prettig was het feest in het Stadion. Het kan ook moeilijk anders, want immers, alles* werkte mede. Het weer nu ja, daar denken wij in 1921 niet meer aan het pu bliek was enthousiast, de deelnemers vol vuur en de heer Henri ter Hall; van hem weten we allang dat de massa regie bü hem in uitstekende handen is. Marinedag! 't Woord zegt misschien Iets to veel. Im mers, het waren niet uitsluitend werkzaam heden der Marine, welke wij te zien kregen. Maar dat was trouwens ook niet de bedoe ling, zooals mr. P. J. Prinsen Geerliga in zijn begrootinigswoord uiteenzette. Geen politiek zeide hij, komt bij dit feest te pas, geen propaganda voor een oorlogs vloot. Uitsluitend is het bedoeld als een her denking aan hen, die in den oorlog vielen en daarnaast natuurlijk om «er toe mede te wer ken, dat het lot der nabestaanden wordt ver zacht. Maar al waren dan niet uitsluitend de ma rinemannen, welke aan de feestelijkheden deelnemen, de „Jantjes" hadden toch het leeuwenaandeel. De middag begon met een kranig stukje regie van den heer Henri ter Hall: De intocht van den stoet, welke door de stad had gewandeld, en waarhij zich op het Stadion-terrein alle turners en turnsters had den aangesloten. In een oogwenk was het grasveld geteekend met fraaie schakeeringen van Wit en Zwart. De stafmuziek leidde het défilé met een Piet-Hein phantasie; boven bet Stadion gons den de motoren van twee marine militaire vliegtuigen, uit Helder aangekomen, die stoute stukjes uitvoerden. En zoo was de stemming er al dadelijk in. 't Oude Wiihelmusklonk en dan, opeens, was de arena weer leeg. Intocht van de marine troepen! Exercities, schietoefeningen! De Salvo's knetterden, ontstellend bijkans de toeschouwers op wie de loopen zoo verra derlijk waren gericht. Maar er was geen gevaar. Donderend applaus beloonde de kranige 0X0TCiti'6S Luitenant-ter-zee le klasse P. J. de Jager, de ziel van het zuiver maritieme^ gedeelte van dit feest, heeft met deze oefeningen bijzon dere eer ingelegd. 't Programma werd met voortreffelijke vlotheid afgewerkt. Nauwelijks waren de Jantjes weg of de jongens, leden van diverse sport-clubs, ren den rond het veld voor de estafette-loopen. Dapper liepen de jongens. Dan weer een marinenummer: het demon- teeren van mijnen. Onderofficieren der Ma rine gaven er uitleggingen bij en zij lieten zien hoe uiterst gevaarlijk die dingen voor de zeelui zijn, en hoe moeilijk het werk is van hen, die met opruimingswek zijn belast. Toespraken tot het publiek volgden. Geen deftige speeches van bekwame redenaars, die vaak in veel woorden weinig zeggen, maar 'sobere woorden van eenvoudige matrozen, marinekorporaals en verder lager personeel. I Zü vertelden van het nuttige werk, dat de marine heeft gedaan, hoe zü in den oorlog onze koopvaardijvloot heeft gesteund en hoe een aantal als slachtoffers vielen. De Marine is geen luxe-artikel, maar zü ia noodig, zoo lang er oorlog zal zijn. Een driewerf hoera voor de Jantjes was het antwoord van het publiek. Nadat was medegedeeld, wie do gelukkige winner was van het motorrijwiel, dat gratis werd verloot, kwamen de turners in het veld. Een reeks oefeningen werd uitgevoerd on der leiding-van den Amsterdamschen Turn bond. De kracht en lenigheid der jonge kerels, de elegance, welke allen meisjes schünt aan geboren blijft steeds bekoren. Het was dan ook niet onverdiend, dat de heer De Jager woorden van dank sprak tot den heer E. Garretsen, die de turnoefenin gen leidde. Telkens weer daverde het ap plaus van de volle tribunes, waarin o.a. bur gemeester en mevrouw De Vlugt en een aan tal hoofdofficieren en officieren der Marine hadden plaats genomen. De heer Willy Mullens heeft er zorg voor gedragen dat zij, die het feest niet hebben bijgewoond er alsnog van kunnen genieten in de cinema's. Laten we hoopen, dat ook het finantiëele succes naar wensch zal zijn. De meiskens en de padvinders, die den geheelen middag zoo Üverig collecteerden zullen er zeker niet de schuld van zijn, als de baten kleiner moch ten zqn, als is gehoopt. Maar waarom zou het tegenvallen. Het comité, waarvan dr. M. De Hartogh de voorzitter is, heeft er voor gezorgd, dat alle zeilen werden bü gezet. Het heeft de belangstelling van het publiek we ten te trekken, de belangstelling voor de slachtoffers der Marine. En als op hun stille graven een waardig monument zal verrijzen, als de nagelaten be trekkingen niet langer in kommer zullen le ven, zal het werken van het comité: „Neder land gedenkt zijn slachtoffers der Marine" daar ongetwyfeld veel toe hebben bijgedra gen. Marineconcert. De Marine-dag is waardig besloten in de stemmige sfeer van het Concertgebouw. Van Mengelberg's plaats af zwaaide nu de heer A. L. Hazebroek, de directeur van het Stafmuziekkorp-a der Koninklijke Marine, zqn staf. Onze stad is op muziekgebied verwend, maar een ooncert van de Marine-muziek is hier iets ongewoons en het is dan ook te be- grüpen, dat zeer velen naar de kapel zijn komen luisteren. Was het nieuwsgierigheid, was het den geest van liefdadigheid, of was het misschien uitsluitend hot verlangen goe de muziek te hooren, welke de menschen naar het Concertgebouw heeft gedreven? 't Doet er ten slotte weinig toe. Zü zijn gekomen en hebben bijgedragen tot het doel van den Marinedag. Maar niet slechts heb ben zü geofferd, zij hebben ook genoten. Het donderend applaus was daarvan het be- wys. En niet alleen golden de toejuichingen de stafmuziek, doch evenzeer de zangeres Vanna Agnola en den zanger Jules Moes, aan den vleugel begeleid door den beer Th. Köhne. Zü hadden hun kunst welwillend ter beschikking gesteld van het schoone doel. De meiskens, die den geheelen middag zoo Üverig hadden gecollecteerd in het Stadion, waren alweer present, verkochten program ma's voor.nu ja, voor hoeveel komt er niet op aan, maar telkenmale zeiden zij er bü: „U moogt ook meer geven!" Dan een schalfcsche glimlach en enfin, dan igèf je maar! En zoo el-metHal, de heer Hazebroek is niet voer niets met zijn marine naar de hoofd stad gekomen. Er is geofferd! Nederland is gelukkig zijn Marine nog niet geheel vergeten! En toch toch stemt het wat hitter, dat feestmuziek moet schallen over de graven der gevallenen om de herinnering aan hen leven dig te houden. Maar in elk geval: heter zoo, dan heele- maal niet! Of er voldoende is geofferd? Dat moet nog vastgesteld. De luitenant-ter-zee le klasse, de heer P. J. Jager, voorzitter van het fonds, dat is op gericht om de nagelatenen1 der gevallenen te steunen, sprak er met enkele woorden van toen hü, vóór de pauze dank bracht aan het Amsterdamsche comité. Het fonds, zeide hij, had nog ongeveer 10.000 noodig vóór den Marinedag en hij hoopte, dat Amsterdam nu dit tekort zal heb ben aangevuld! Van het geld zullen de we duwen en wezen geholpen worden, zal in Helder een eenvoudig monument worden op gericht ter herinnering aan hen, die nooit terugkeerden, die voor altijd zijn verdwenen in de zee, zullen ten slotte de graven wor den verzorgd van hen, wier stoffelijk over schot in de duinen rust. Amsterdam heeft, zoo zeide spreker, ge toond de Marine een warm hart toe te dra gen1. En dat behoort ook. Want het demon- teeren van mijnen, dat 58 slachtoffers heeft gekost, is een landsbelang. Dank bracht spreker aan het Amsterdam sche comité, dat den Marinedag heeft inge richt, aan den voorzitter, dr. M. de Har togh, aan den secretarissen, de hoeren Mr. P. J. Prinsen Geerlings en W. .Chr. Tegel, aan mevrouw O. A. de JongDe Ruyter, die met den heer Joachimsthal de straatcollectie had geregeld. Met bloemen huidige spr. on der fanfares, mevrouw De Jong. Dank bracht de heer Jager ten slotte aan alle deelnemers aan den Marinedag en hij eindigde met een driewerf hoera op de Ko ningin, beschermvrouwe van het fonds. Het concert werd besloten met een groote Marine-taptoe, waaraan behalve de stafmu ziek, de tamboers en pijpers der Mariniers medewerkten. Het was een grootsch einde van dezen Ma rinedag, grootsch en aangrijpend. Diep weemoedig trilden de pijpey, een ein- delooze melancholie, die werd als een af scheidsgroet, een laatst vaarwel aan hen, die vielen. En plotseling daarop bruisohte fel op een marscb. Het koper als symbool van levens kracht, overstemde de melancholie der pij pen, die zacht zongen: „Gedenk de dooden" maar daarboven uit schalde het koper: „Vooruit, het leven eischt u op". In deze machtige symboliek eindigde een schoone dag. TWEEDE KAMER. Lager-onderwijs-scholen. Een wetsontwerp is ingediend houdende maatregelen ter voorkoming van het zonder noodzakelijkheid bouwen van scholen voor lager onderwijs. In art. 1 wordt bepaald dat aan besluiten van den gemeenteraad tot bouwen van schoollokalen voor openbaar lager onderwijs en tot het verleenen van medewerking over eenkomstig artikel 75 der Lager-onderwys- wet 1920 tot het bouwen van schoollokalen voor bijzonder lager onderwüs, gedurende den tijd van een jaar, te rekenen van 1 Oc- tober 1921, geen uitvoering wordt gegeven dan na daartoe door de Kroon verleende machtiging. Artikel 2 zegt, dat ontwerpen voor den bouw van schoollokalen, opgemaakt na een raadsbesluit als in artikel 1 bedoeld, doch waaraan op de in dat artikel genoemde dag- teekening nog geen uitvoering is gegeven, binnen tijd tijd van een jaar niet mogen wor den uitgevoerd1 dan na daartoe door de Kroon verleende machtiging en dat de Koninklijke machtiging eveneens wordt vereischt voor het overeenkomstig artikel 205 de Lager-on- derwyswet 1920 bepalen der waarde van schoollokalen voor bijzonder lager onderwijs, waarvan de bouw is aangevangen na de in artikel 1 genoemde dagteekening. In de toelichting wordt gezegd» dat deze bepalingen beoogen de uitwassen, die zich hier en daar bij de uitvoering der L.O.-wet voordoen, te keeren. De bedoeling is dan ook slechts in die gevallen van het recht, dat hierbij aan de Kroon wordt verleend, ge bruik te maken. Bovendien vertrouwt de mi nister van onderwijs enz. dat bij doorvoering dezer bepalingen de preventieve werking reeds aan de uitvoering der Lagpr-onderwüs- wet ten goede zal komen. Voor het zoo noodig verhinderen van den houw van nieuwe scholen, zoowel voor het openhaar als voor het bijzonder lager on derwijs zal in de eerste plaats de uitvoering van gemeenteraadsbesluiten tot het «tichten van schoollokalen, of tot het toestaan van de hiervoor noodige gelden moeten worden on derworpen aan de toestemming van het Cen traal gezag. De gemeentebesturen behouden dus hunne bevoegdheid om te hesluiten, of mede te werken tot den bouw van nieuwe scholen, maar het besluit zal eerst effect kun nen sorteeren, nadat de Kroon daartoe mach tiging heeft verleend. Hierdoor wordt gele genheid geopend, om althans, gedurende een jaar, te rekenen van 1 October 1912 af, in elk geval afzonderlijk na te gaan en te beoordee- ien, of de voorgenomen bouw inderdaad eisch van noodzakelijkheid is. Ook de stich ting van al te kleine U. L. O.-schooltjes kan ■langs dezen weg worden voorkomen. Na af loop van dit jaar zal kunnen worden beoor- deeldj of er termen bestaan voor eene meer definitieve regeling. In artikel 1 van het wetsontwerp is als datum van aanvang de le October 1921 ge steld ter voorkoming, dat in afwachting van het tot stand komen van deze beperkte bepalingen nog uitvoering wordt gegeven aan voorgenomen bouwplannen. Artikel II van het wetsontwerp strekt in de eerste plaats om aan de voorgestelde be palingen voor zooveel mogelijk terugwer kende kracht te geven ten aanzien- van het bouwen van scholen, waartoe vóór het inwer king treden dezer wet was besloten. Is de bouw reeds -begonnen, dan zou stop zetten noodelooze geldverspilling zijn en zal het werk dus moeten ^doorgaan. Maar school- bouw, welke nog in voorbereiding is en waarvan de plannen nog niet tot een begin van uitvoering zijn gekomen, moet kunnen worden tegengehouden. Indien die plannen berusten op reeds vroeger genomen beslui ten van het gemeentebestuur, wordt dus voor de uitvoering de fconinkiijke machtiging vereischt. Voorts zal moeten worden voorkomen, dat een schoolbestuur uitvoering gaat geven aan plannen tot sohoolbouw, welke veiligheids halve, of om later meer de vrije hand te heb ben, vóór 1 Januari 1921 waren ingediend! bü do toenmalige districtsschoolopzieners. De overheid kan bet uitvoeren van zulke plannen niet direct verhinderen omdat in de ze gevallen het böuwkapitaal niet uit de pu blieke kassen komt. Evenwel zal de rentebe taling wel ten laste van de gemeente ko men. Deze rentebetaling wordt berekend naar de gesohatte waarde van het door het schoolbestuur met eigenmiddelen gesticht schoolgebouw. Door het hinden van de taxa tie aan de voorafgaande koninklijke machti ging kan althans de rentebetaling geduren de zekeren tijd worden uitgesteld en aldus zij het ook indirect. het buiten oorzaak bouwen van bijzondere schalen volgens reeds in 1920 ingediende plannen worden voorko men. Met het oog op den in -artikel 1 gesteïden datum is bepaald, dat de wet zal in werking treden op den dag van hare -afkondiging. Schriftelüke vragen. De volgende vragen zijn ingediend: van den heer Bom-ans aan den minister van oor log: Kan Uw Excellentie mede ten gerieve van vele belanghebbenden' reeds nu mede- deelen of het in uw bedoeling ligt de offi cieren die den geheelen mobilisatietüd on der de wapenen zijn geweest, nog nog op te roepen voor herhalingsoefeningen? GEMENGD NIEUWJL Onder valsche vlag. Op last der justitie heeft de commissaris van het politiebureau Muiderpoort, de heer Ploos van Amstel, een uitgebreid onderzoek doen instellen naar aanleiding van een klacht eener Engelsche firma, dat de door haar ge fabriceerde cigaretten nagemaakt en onder haar naam en gros in den handel werden gé bracht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat inderdaad deze praktijken op uitgebreide schaal zijn toegepast. In een in de Jan Ber- nardusstraat gevestigde fabriek werd een groote partü cigaretten in beslag genomen. De fabriek staat thans onder politietoezicht. Tegen den fabrikant en zijn medeplichtige, waaronder de eigenaar van een kleine druk kerij, zal een strafvervolging gorden inge steld. Een krankzinnige. Met den- trein van Rotterdam is te 's-Gra- venhage aangekomen een man, die ten ge volge van een plotselinge verstandsverbijste ring zijn geheugen verloren was. Hij wist zich niet meer te herinneren wie -hij was en waar hü vandaan kwam. Een conducteur van den trein, waarmede de man gereisd had, overhandigde de politie eenige snippers pa pier van een blad, hetwelk de reiziger tijdens de spoorreds had verscheurd. Dit bleek te zijn een ontslagbrief uit de gevangenis. Te vens kon hieruit worden vastgesteld wiq de man was. Hij is per auto overgebracht naar het krankzinnigengesticht Oud-Rozenburg bq Den Haag. Groote brand te Bergambacht Maandagmorgen omstreeks 9 uur is, ver moedelijk door een vonk uit de locomotief van de spoorlijn GoudaSchoonhoven, de aan de lijn gelegen boerdery van Buisen te Bergambacht, met rieten dak gedekt, in brand geraakt. Het vuur sloeg over op een huizenrij op ongeveer 30 Meter afstand, die weldra eveneens in vlammen stond. Eenige huizen daarvan waren vlak achter de openbare school gelegen, waar de lessen juist waren aange vangen. Een paniek je, ontstaan door het in de school dringen van gillende moeders der leerlingen, werd door het kloek optreden van het schoolhoofd, den- heer Van Balen, spoe dig bedwongen en de kinderen verlieten on gedeerd het gebouw, dat een uur later geheel in vlammen stond. Van omliggende plaatsen kwamen spuiten, en -mannenhulp opdagen, doch de brand breidde zich, door het groot aantal rieten daken zoo geweldig uit, dat te elf uur reeds een twintigtal huizen' in de asch waren ge legd. De Zuid-Westenwind hielp het vuur verspreiden, zoodat het blusschingswerk zeer moeilijk was. Te 12 uur arriveerden ongeveer tegelijk spuiten van Gouda en van Den Haag, die -telefonisch te hulp waren geroepen. Het gelukte om met vereende krachten het vuur in zijn voortgang te stuiten. De kerk liep geen gevaar. De schade is, daar de meeste menschen niet of laag verzekerd zijn, zeer aanzienlijk. Van de school, waaruit veel meubilair kon w-orden gered, bleven alleen de muren over. Tegen het geknoei met geneesmiddelen. Wij lezen in het^Maandblad tegen Üe Ver- valschingen": Het schijnt, dat het knoeien met aspirine gegeven het feit dat dit geneesmiddel al» huismiddel zich in een reusachtige versprei- ding mag verheugen! een' buitengewoon "loonend bedrijf mag heetenl Imlmers ondanks on-ze waarschuwingen in ons Juni-nuimmer j J. is het geknoei met deze stotf op zeer groote schaal voortgegaan, en wel zoodanig, dat de Justitie hier te lande zich genoodzaakt beeft gezien in te grijpen', en tot nu toe niet minder dan 300.000 buisjes aspirine in beslag heeft doen nemen. De reden hiertoe was gelegen in het feit, dat de origineele verpakking van het Bayer-sche preparaat zoo kunstig nage maakt yas, dat het publiek in de war gebracht werd en meende met de echte waar te doen te hebben. Ten einde nu eenigen waarborg tegen den) aankoop van dergelijke gesmok kelde en ondeugdelijk behandelde aspirine- tabletten te Verschaffen, heeft de fa. Bayer haar preparaat met een wettelijk gedeponeer- den oranje-kleurigen hand laten voorzien. Uit een gezondheids-oogpunt en ter bestrij ding der knoeierijen, is het derhalve van be- lamg, dat het publiek dit kenmerk eischt, ter wijl de verkoopers der verknoeide aspirine zich blootstellen aan verdere inbeslagnemin gen en aan een justitieele vervolging. Een Hongaarsch oplichter aan hei werk. Te Boedapest is Ide beursman Daniël Sohwarz gearresteerd, omdat hij een Amster damschen hotelier voor eenlige millioenen Hongaarsche kronen heeft benadeeld. De zelfde hotelier kon eenige duizenden Hoh landsche guldens, die hü bovendien aan Schwarz had toevertrouwd, gelukkig nog redden. Oplichting. Op verzoek van de politie te 's-Gravenhage is te Parys aangehouden de 28-jarige A. J. van 't W., wonende aan de Kruiskade te Rot terdam, verdacht van .verduistering van 40.000 ten nadeele van de firma Gillissen Oo. aan de Kneuterdijk te 's-Gravenhage. Oplichting van 26.000. De beide personen die door de politie worden gezocht in verband met de oplichting by de Amsterdamsche Bank, zijn te Leipzig aangehouden. Inspecteur Modderman ta naar Leipzig vertrokken. Zedenmisdrijf? "Vrijdagavond vervoegden zich op het hoofd tor. van politie te A'dam een man met een' 10- jarig jongetje. Zij -gaven voor vader en zoon te zijn. De m-an deelde mede, dat hij- zonder geld was en vroeg nachtverblijf voor zich en het kind. Daar de opgaven, die door hen werde® ge daan, betreffende -d)en geboortedatum van den jongen, niet met elkaar klapten, kreeg de politie eenig argwaan en zü stelde een nader onderzoek in. Bü het afzonderlüke ver hoor, dat den jongen daarop werd afgeno men-, deelde hij al héél spoedig mede, dat de man, die met hem op het bureau was ge komen, zijn vader niet was. -Het -bleek, by het verdere verhoor, dat de jongen uit Haarlem -afkomstig was en door den hem toenmaals onbekenden man ta meegelokt. Hy was nu reeds een dag of tien met dezen op stap en had een hééle tournée door het land gemaakt, totdat heden het geld van zijn „beschermer"- op was. Vermoed wordt, dat de man onzedelijk» handelingen met het knaapje heeft verricht Hy is op het bureau gehouden om aan een nader onderzoek te. worden onderworpen. Het jongetje, dat vermist was, zal naar zijn ouders worden teruggezonden. Steeds volmaakter! Na het rooklooze buskruit het geruischlooze schot! Een Zwitsersch officier heeft volgens een Duitsch blad een uitvinding gedaan, waar door elk geluid vermeden wordt -bü het af vuren van een geweer. Proeven ten over staan van een militaire oommissie, moeten goed voldaan hebben. Voortaan wordt men dus onzichtbaar en geluidloos doodgescho ten. Het oorlogshandwerk wordt «taads fraaier! Een futuristische opera. Een futuristische opera van Marinettl ta te Rome vertoond en uitgefloten. De belang stelling was groot; er zaten! twintig tot dertig toehoorders in iedere loge. De vertooning eindigde met een volslagen herrie, zoodat aan een herhaling wel niet meer aal worden gedacht.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5