den trein geloopen. Een vreeselijko paniek onder de reinigers ontstond. ZIJ trachtten uit de tunnel te vluchten. Door een ontploffing van den gashouder van een wagon geraakte deze in brand, weldra gevolgd door vier an dere wagons. Men Is op het oogenblik bezig de dood en en gewonden weg te dr agen. Aflfi de Gare St. Lazare deelde men mede, dat het aantal dooden op tien wordt geschat, dat der gewonden op (tweehonderd. Doch dit laatste cijfer is waarschijnlijk overdreven. Het is evenwel nog niet mogelijk, juiste ge gevens hieromtrent te verstrekken. Het trein verkeer met St. Gloud is geheel gestoord. De tunnel, waarin 't ongeluk palats had, loopt onder dan boulevard des Datignolles. (TeL) BELGIE. Zeebrugge. Aan het einde der maand October zal men te Ostende overgaan tot het aanbesteden van de bergingswerken der wrakken van de Britsche kruisers Thetis, Iphigenie en Intre- pid, die nog steeds in de vaargeul te Zee- brugge gezonken liggen en den toegang tot de groote schutsluis grootendeels versper ren. Naar het oordeel van deskundigen zal de berging van deze schepen veel moeite kosten. Immers, ieder der gezonken krui sers, die vermoedelijk nog ontplofbare stof fen bevatten, meet 8.60,0 ton, is 01 M. 60 lang, 18 M. 80 breed en heeft IZ M. 05 diep gang. Volgens de voorschriften van het departe ment van openbare werken mag de aanne mer van het werk de schepen lichten, maar dan moet hij ase ook naar Antwerpen weten te brenigeni om aldaar in het droogdok te worden opgenomen. Een andere oplossing zou bestaan in het sleepen van de wrakken, huiten de vaargeul van Zeebrugge, tot dicht bij de geul welke toegang verleent tot de te Heyst uitmonden de afvoerkanalen. Slaagt men er in de schepen naar Ant werpen over te brengen dan zal het rijk ook bereid; gevonden worden om ze tegen een nader te bepalen prijs weer over te nemen. Het werk zal, in leder geval, met spoed moeten worden verricht, daar de aanwezig heid van de gezonken kruisers in de vaar geul de verzanding van de haven van Zee- brugge zeer sterk in de hand werkt. OOSTENRIJK. De Weensche politie heeft twee Zuid-Sla vische communistische leiders in hechtenis genomen, die pas uit Moskou aangekomen waren. Zij hadden groote sommen in huiten- landsoh geld bij zich. De woning, waar ze huisden, bleek een verzamelplaats van com munistische propaganda-koeriers en doorrei zende sowjet-afgezanten. Het was een haard van communistische agitatie. Conantle. Bij een proces voor bet schepenrecht te Weenen, dat acht dagen geduurd heeft, zijn ontzaglijke knoeierijen en misbruiken aan den dag gekomen, die er geheerscht heb ben bij de finanoieele administratie van het vroegere ministerie van oorlog en hij de 11- kwidatie van de oorloggvoorraden. Kronenblljeften. Naar de Boedapester bladen mededeelen heeft het ministerie van financiën een besluit uitgevaardigd dat bepaalt dat de van een Hongaarsch stempel voorziene bankbiljetten der Oostearrijksoh-Hongaarsohe Bank groot 10.000 en 1000 kronen in het tijdvak van 1 tot 81 October slechts met een aftrek van 75 tegen nieuwe staatsbiljetten kunnen worden omgewisseld. Na 81 October a.s. verliezen deze biljetten hun karakter van betaalmid del en worden zij niet meer omgeruild. De met een Hongaarsch stempel voorziene bank biljetten van 100 kronen worden na boven vermelden termijn nog slecht» met een af trek van 60 tegen nieuwe staatsbiljetten ingewisseld. HONGARIJE. Hst Bargenland. Aan het schandaal, dat Hongarije, ten na- deele van Oostenrijk, aldoor maling heeft gehad aan een van de bepalingen van het tractaat van 8t. Germain (het vredestractaat met Oostenrijk) en van het tractaat van Tria- non (het vredestractaat met Hongarije) schijnt nu een einde te zullen komen. Maar er Is toch een ultimatum van de Entente, een bemiddeling van Benes, den minister-presi dent van Tsjecho-Slowakije, en ten slotte de tusschenkomst van Italië noodig geweest, voor de Hongaarsche regeering zich officieel bereid verklaarde, hare troepen uit het 'zoo genaamde Burgcrrland terug te trekken den laatsten dag die haar toegestaan was voor de nakoming van het ultimatum. Het Burgentend was aan Oostenrijk ver zekerd en daarmee geschiedde aan Hongarije geen onrecht. De overweldigende meerder heid van de 850.000 bewoners zijn Duitschers. Het Burgentend heeft echter niet alleen ideëele waarde voor het verminkte Oosten rijk, maar ook groote stoffelijke. Het is een rijke landbouwstreek, waar tarwe, rQgge, gerst, fruit, vleesch, melk en eieren in over vloed voortgebracht woiden. Het heeft Wee nen altijd voorzien en dient het mu in zün nood meer dan ooit te hulp te komen. De Hongaren hadden echter geen neiging ge toond de traotaten na te leven. Zij legden er een sterke macht van hun ibeste troepen in garnizoen, onder hevel van kolonel Lehar. den monarchalen reactionair, wiens naam ook veel genoemd is in verband met koning Ka- rel's reis naar Stein am Anger. Zij stichtte ër een burgerlijk bestuur, dat don Duitschen boeren deed voelen, dat zij on'der vreemde heerschappij leefden. Toen tenslotte de Hon gaarsche regeering het vuur na aan de sche nen gelegd werd, kwam de coup van den legitimist ischen oud-"premier Friedrich, die West-Hongarije tot een .onafhankelijken staat uitriep. Hij richtte een comité van verdedi ging op, dat op zich nam de, „oude grens" te verdedigen. Het gevaar ontstond daardoor, dat de Hongaarsche legitimisten van het Burgenland een broeiplaats maakten voor verdere kuiperijen met koning Karei. Men moet uu nog afwachten, of de ontruiming van het land door de regeeringstroepen ten gevolge zal hebben, dat ook de Karlisten het hoofd to don sohoot leggen. Admiraal Horthy wordt politiek gesteund door de partij van de kleine boeren, die anti-Habsburgsoh is, en militair door kolonel Pronay en luitenant Hejjas en hun volgelingen. Tegenover dezen staan twee groepen van Karlisten, van wie de eerste onder Banffy en Bethlen den terug keer van koning KaTel tot een later tijdstip wil uitstellen; aan hun kant staan vele mag naten,, leiden van de hooge geestelijkheid en joodsche bourgeois. De andere groep omvat de radicale Karlisten onder aanvoering van Friedrich, luitenant Ostenfburg en kolonel Lehar en verlangt onverwijlden terugkeer van koning Karei en terugverovering van de verloren provincies. Alle drie de bovenge noemde groepen zijn in het Burgentend ver tegenwoordigd en de benden van Friedrich dreigden daar reeds tegen de regeerings troepen op te treden. Er kunnen in de ver warring, die. op het oogenblik heerscht, ook nog troepen overloopen, en het is niet on mogelijk, dat de toestand in het Burgenland gelijkenis gaat vertoonen met den vroegeren toestand te Fiumé toen d'Aimunzio daar het heft in handen had of met dien te Wilna, de stad van generaal Zeligofski. De laatste berichten spreken nog van de mogelijkheid van een verlenging van den ter mijn van het ultimatum met een dag of vier. Intusschen hebben Oostenrijk en Hongarije beiden de bemiddeling van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken aanvaard. Maar aan verdere onderhandelingen) moet, naar den eisch van de Entente, de ontruiming voorafgaan. Pas dan is er, volgens zekere zinspelingen, kans op, dat Hongarije nog een brokje (b.v. de stad OeÖenburg) krijgt. De groote moeilijkheid zal echter, gelijk gezegd, niet de verwijdering van de officieele Hon gaarsche troepen, maar van de Karlistische benden van Friedrich blijken en in dit ver band is het niet onvermakelijk, dat de Itali- aansche regeering, die indertijd zoo lang tegenover d'Anmmzio machteloos is geble ven, nu te hulp is gekomen, om de kwestie tusschen Oostenrijk en Hongarije te klaren. („N. Holt. Ort."> SPANJE. De strijd In Marokko. Zondagmorgen begon de strijd langs een front van IQ K.M. Alle vooraf vastgestelde doelpunten werden bereikt Dei vijand, die in een groote compacte massa hardnekkig tegenstand 'bood, leed zonder terug te wijken, enorme verliezen. Die der Spaanscha troe pen zijn onbekend De Spanjaarden In Marokko. De Temps meldt, dat de gevechten van Zondag buitengewoon hevig zijn geweest. De Rif-bewoners hebben hiardnekkigen te genstand geboden. De Spanjaarden zijn er in geslaagd vijf kilometer van Nador voor uit te komen en beginnen een omsingelende beweging om den Goeroegoa. ZUID-SLAVIE en ALBANIË. Praag, g October. In verband met do Jong ste gebeurtenissen aan de Albaneesche igrerös en de concentratie van Hongaarsche troepen aan de Noordgrens heeft de Zuid- Slavische regeering tot een gedeeltelijke mo bilisatie besloten. Berlijn, 5 October. Uit Boine wordt ge- meldt, dat de mededeeling van de Zuid-Sla vische regeering over een op handen zijnd militair optreden aan de Albaneesche grens te Rome groote opschudding gewekt heeft. De Tribuna zegt, dat Zuid-Slavië Noord- Albanië bemachtigen wil.De Gioroale d'Italia eischt een snel ingrijpen der mogendheden. Aardbeving aan de Roode Zee. Uit Rome wordt aan het „Berliner Tage- btett" gemeld: Volgens het Giornale d'Italia is het plaatsje Massaua door een aardbe ving geheel verwoest De bevolking is op het land gevlucht. Alleen aan de regeerings- göbouwen ia reeds eenj schade van vijf mi hoen lire aangebracht De aardschokken hou den nog steeds aan. Massaua ligt aan de Kood'e Zee, aan' de kust van Erythrea en la Italiaansch bezit De plaats heeft moderne havenwerken en geldt ala voorname havenplaats. Zij wordt hoofdzakelijk door Europeanen bewoond. Een hevige orkaan In Wesf-IndiS. De „Times" verneemt uit JamaToa, dat minstens acht eilanden van don West-Indi sche Archipel de vorige maand door een ho rigen orkaan zijn geteisterd. Slechts Grenla- da en St Vincent ontkwamen er aan. Vele katoen-, cacao-, nootmuskaat- en andere plantages zijn verwoest Er zullen wel vijf zeven jaren_ voorbijgaan, alvorens deze weer geheel zijn hersteld. Door de verwoes ting van vele huizen zijn duizenjden eiland bewoners dakloos geworden. Ook vele on gelukken met doodelijken afloop zijn voor gekomen. Shackleton. Naar Reuter uit Lissabon seint, verkeert het Poolschip van Shackleton, de Quest, ten- gerrolgo van storm, ter hoogte van Kaap Rosa in moeilijkheden. Shackleton seinde om hulp en uit Lissabon is een loodsboot uitgevaren om hem assistentie te brengen1. LUCHTVAART. Vliegongeluk. Een groot Vickers-Vimy-vlieguMg is Maan dag op het vliegveld je Manston (Kent) neer geploft en in brand gevlogen: Een officier en vier helpers kwamen om. Een mlllloen frank voor een, motor. De raad van administratie van het Fran- sche propaganda-comaté voor de luchtvaart heeft besloten een prijs van een mdllioen uit te loven voor een vliegtuig-motor voor han delsverkeer, die aan bepaalde eischen van duurzaamheid en regelmatigheid beant woordt en gemakkelijk te onderhouden! en uiteen te nemen is. VoetbaL MARINEBERIOHTEN. LEGERBERICHTEN. MABKTBEBIOHTBN. Burgerlijke Stand der gemeente Helder. wordt door 21000 art»»" alt het bette vereterklngemidde voor Zenuwen en Lichaam. Nagekomen uitslagen. 2e klasse A. Veleeroord: V.S.V.Schoten 00. Purmerond: Purmarateijn—-Hortus 00 (in plakte van 1—1, zooals Dinsdag vennoldL Be klasse A, Aesondolft—Wilbelmina Voor uit 8—0. D.W.V.—H.S.V, o—l. (We vermeldden abusievelijk 2—1 voor D.W.V.) '"ÓvorzU'lit vjuTde wodstrijden vrüTZondag. De voetbalsport is toch maar een spel van wis selvalligheden; nooit valt er iets mot zekerheid te voorspellen, steeda komt tiet faliekant uit. Wie had toch durven voorspellon dat U.V.V. met zulke groote cijfers van R.C.H. zou winnen, U.V.V., dat do vorige Zondag in Rotterdam zootn beslissende nederlaag leed? Foijenoord loopt gewold!g hard van stapol on voelt zich wel in hare nieuwe om geving thuis; thans werd V.O.O. het kind van do rekening Het spol der nieuwe le klassors maakt een keurigen indruk en/ zal door middel van haar productieve voorhoede nog heel wat slachtoffers maken. Pijl en Kooninge zijn hier de shchuttene De Westelijke kampioenen voelen het gemis van hun vleugelspelers wel, terwijl de andere Amstor- diaonsdhe favoriet geen schutters bezit. H.V.Y. kon niet van Spartaan winnen. Qudck boekte weer een nederlaag en zal, zoo doorgaande, de weg naar het dorado riet spoedig vinden. Sparta, met Ruffelso in de gelederen, zo- gevierde in Zaandam over Z.F.O. 't Gooi heeft ernstige plannen, nu werd' van hot sterke D.E.C. gewonnen. A.F.O. raakt ir< den put, mot groote cijfors werd van Excelsior verloren. In Schiedam had een plaatselijke ontmoeting plaats, S.V.V. was de gelukkige; zoomedo in Den Haag, waar V.U.C. en A.D.O. de punten deelden. HoJlandia wist het godogradeordo W.F.O. op eigen terrein te slaan, wat een mooie prestatie is, HJT.C. herrijst! Deze aloudo Haarlamscho en eens zoo gevreesde club, waarin do Franckens, Seypo- stoijrs en Bouvy'e zoo langen tijd geschitterd hebben, heeft een periode van malaise medege maakt, maar schijnt zich nu te gaan herstellon; de club heoft versterking gekregen van de oud- internationaals Kuypers en Nico Bouvy en ver gezeld van deze 2 beproefde krachten word tegen Alom. Viotrix gespeeld. Do thuisclub heeft gerust riet zoo'n zwak team, hield longen tijd stand' en leidde zolfs mot do rust met 1—<0! Doch toen kwar men do Haarlemmers Los en speelde A. V. oen verloren partij; 6 maal kon Bosman zijn not le digen. Het is een fraaie zege on H.F.C. heoft bewezen niet moor te willen! fungeeron als het willooz© slachtoffer, zooals totnogtoe het geval was. Inmenging van do politio. In Boedapest is de rivaliteit tdaschèn de ver schillende elftallen zoor groot, waarvan het go- volg ia, dat er in verschillende wedstrijden rog al ruw wordt gespeeld. Niet alleen dat hierdoor ongevallen ontstaan, maar ook het publiek ge raakt daardbor zoo opgewonden, dat niet zelden vechtpartijen daarvan het gevolg zün zoodat de politie xeeds herhaaldelijk assistentie heeft moe ten verleonien. De Boedapester politie-autoriteiten hebben daarom ernstige maatregelen gienomen. Verleden week verscheen bij eiken wedstrijd in de eerste klas een sterke politiemacht op het veld. Voor den aanvang girg de commandant van de agenten in de kleedkamer, waar hij allo 6pelors waarschuwde ziel! behoorlijk te gedragen en goen ruwheden te begaan. Mochten zij aan dio aanma ning geen gevolg geven dan zuo de wedstrijd door de politie woorden gestaakt. Ook do scheidsrechter werd in zijn kleedkamer opgezocht waar hetm op het hart werd1 gedrukt da regels in alle gestreng heid toe te passen. Wanneer er ruwheden zouden gebeuren zou er zoowel tegen den scheidsrechter als tegen do spelers eon vervolging worden inge steld. Hot resultaat was, diat in do meesto wedstrijden alles ordelijk verliep. Slechts in een wedstrijd vond de politio aanloidiing om enkele minuten voor Let eindo den strijd te doen staken. Na hooi wat geredenoor gaf men ten slotte toestemming om do enkelo nog rastearende minuten to doen spelen- Een dergelijke irmonging von do polatno in do sport ia zeker wel een uricum in do analen dor voetbalsport. Gevaarlijke «port In het Ned. Tijdischr. v. Geneeskunde beschrijft R. J. Wielvius het geval van oen jong militair dio zich to Utrecht onder leiding van een serge ant mot eportoefeningen'bozig 'hield. Hij slinger- do een loodan kogel van 5.7 K.G. gewicht eonigq malen boven zijn hoofd, met de 'bedoeling hem zoo ver mogelijk weg to werpen. Op het oogen blik van wegwerpen, waarop bij groote kracht ontwikkelde, gevoelde tlij plotseling een hevige pijn rechts in de borst Hij ibadl daarbij het gevoel alsof er iets vaneen scheurde. Later ontwikkelde zich bij den milicien oen ernstige haxtaandoening (aortar-insuffieientde). Daarvoor wa3 de milicien tweemaal geneeskundig onderzocht, zonder dat bij hem eenl afwijking aan het hart was gevon den. Schr. beschouwt hot geval als een voorbeeld (in de literatuur zijn er verscheidene van die ge vallen beschreven) hoe tengevolge van lichame lijke Inspanning klepgehreken aan het hart kum- ren ontstaan. loo van Wachtschip Willemsoord naar afdeeling Mariniers te Rotterdam; eerg.-vliegtuigmaker B. H. Beekman van Vliegkamp Mek naar Vliegkamp Kooij, Op 10 Oct. 1921: eerg.-kok J, Brasser van Wacbtsohip Willemsoord naar Zeeland; dem A, Triest van Zeeland naar Wachtschip Willemsoord Ou 15 Oot. 1921: serg.-selner F. Gloijm van Ellerte de Haan naa Walstatlon WUlomsoord; idem N. Sdhoonons van Hydrograaf naar Idem, Op 25 Oct. 1921: serg.-montour D. Hollander Ondorzeedionstkazerae naar Onderzeedlenst te Vllssingen. Op 1 Nov. 1921: eerg.-monteur C. van Damme van Gom. Drebbel n. Onderzeedienstkazerne Wil lemsoord. Met ontslag uit don Zeedienst: Matroos 2o kl. J. Rleijno op 8 Oct. "21; korp.- maöhinedr. 2e kl. A. Dannenburg op 9 Oct. ^21: matroos 3e kl. H. Heine op 10 Oct. '21; matroos 2o kl. A. F. do Sitter op 15 Oct. "21; torpedist- nH. de Vries op 10 Oct. *21; timmerman-ma], arders op 10 Oct. *21; korp.-machmedr. 2e kl. J. Baars op 16 Oct. '21; marinier lo kl. A. Haags- ma op 16 Oct '21; timmerman-maj. L. Balen op 18 Oct. '21; matroos 2e kl. T. den Draak op 24 Oct. 1921; serg.-konst W. J. Hulpusch op 1 Nov. '21; stoker-olieman J. Leouwenstein op 1 Nov. ^1. Hr. Ms. torpodoboot „Z 7". Hr. Me. torpodoboot Z 7 wordt heden to Wil lemsoord1 buiten dienst gesteld. Duit tor zoo le kl. A. W. Stavormon wonit onder eervolle ont heffing van het bevel over dien bodem, over geplaatst naar Vliasingen, als le off. van het Wachtschip aldaar. Onderscheiding. Benoemd ls tot ridderl in don Nederiandschon Leeuw vico-adtoiimal titulair J. G. dio Booy. lid van hot Hoog Militair gerechtshof. Bevorderd' tot kap.-luit. tor zoo do luit ter zoo le kl. O. Bender en E. G. Schultz. Do adelborst F. Ekamp, van do Kam Mar.-Ro»,. Is in do direotio der marlrio ta Willemsoord go- Plaatst aan boord van Hr. Mis. politiesahoener Zeehand. De off.-maoh. 2e kl. IJ. L. de Vries 1» met 10 Oot geplaats aan boord Corneli* Drebbel. Do nieuwbenoemde luilt. tor zoo J. A. van Duij- nen Montijn on O. Moaloniburglh zijn per partlcu- lioro gelegenheid naar Oost-Iud'iö vertrokken; zij zijn bestemd! voor don dienst aldaar. Do adolborst lo kl. dor Kom Mar.-Res. J- Aronts wordt to Nieuwodiop geplaatst aan boord van Hr. Ms. artlllorio-dnstructlesdhip Geldorland. Do off.-maoh. |2o 'kl. O. van Loijdon la in do dlTectio dor marino to Willemsoord overgeplaatst aan boord van Hr. Mis. torpedoboot Z 4 ter ver vanging van de off.-inael.i W. F. Knoppers, die tor beschikking is gestold. Hot 'bovol over hot panteordekschip Zoven Pro- vinclön, dat 21 October in dienst wordt gesteld, ia ojjgedrageti aan kap.-luitter zee R. P. O. Spengler. Bij Kori. besluit iis aan do luits. ter zoo 2o kl. B. M. van dor Hoeven on S. Kal, op hun verzoek, met ingang van 9 dezer, eervol ontslag uit don zeedienst verleend'. Do Tel. meldt, dat hot in het voornemen ligt om ©on bepaling in hot leven to roepon. waarbij allo officioren, bij geschiktheid na eon diensttijd van lö Jaar ala officier tot don rang van kapitein zullen worden bevorderd, behoudens bevordering vóór dat tijdlstlp bij antstam© vacatures. Op den llon Oot. 1921 wordt Hr. Ms. Omdiorzoo- boot K VI to Rotterdam in diionfet gesteld en tiet bevel over dien bodem opgedragen aan don luit. tor zee le kl. J. J. van der Havo, terwijl mede daar aan boord zijn geplaatst da luits. ter zee 2o klasse A. J. H. baron van Lijnden on H. J. Suer- mandt ©n do off,-mach. 2o kl. J. Pronker en J. A. Steemborg. Do lult. ter zee le kl. J. T. A. J. Biunsma en idem 2© kl. P. J. M. Ciikot van de Hoogore Ma- mokrijgaschool worden 19 October ontheven van hunnen dotaoheering in het Commandemont der Marino te Willemsoord. Mot den 6efl Oc. 1921 wordt de luit tor zee 2e kl. C. H. Brouwer van do onderzeedienst, te Wil lemsoord, geplaatst bij de fabriek Feijenoord te Rotterdam bij den afbouw van Hr. Ms. onderzoo boot K VII. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Marine -. Op 4 Oct. 1921bootsman J. Ooeterhoff van Ma rinekazerne Willemsoord1 naar Marinekazerne Amsterdam en geplaatst bij de conservatie van Hr. Ms. Hertog Hendrik; serg. der Mariniers A. van Cranenbroeck van Wachtschip Willemeoord naar Kon. Inst, voor de Marino; idem J. C. Deur- Herhalingsoefeningen in 1922. Hot ligt in het voornemen van don Min. van Oorlog, in 1922 voor herhalingsoefeningen) onder do wapenen te doen komen: bii do infanterie, de onboredon-artillorio en de genie do Liclitingon 1917 on 1919 resp. voor doni tijd vari 6 en 13 dagen; bij da cavalerie do lichtingen; 1918 en 1919 boido voor 13 dagen; bij de beredemartdllerio alleen da lichting 1917 voor 13 dagen. Om te voorkomen, dat burgerwerklioden in vasten dienst onder het Departement van Oorlog Teesorteeremd tengevolge van reorganisatie of wijzigingen in da werkzaamheden, zouden moe ten worden ontslagen heeft de M. v. O. aan da korpscommandanten opgedragen een opgave in te zenden van het personeel dat binnenkort voor ontslag in aanmerking zal kamen en tevens van al het t ij d el ij k in dienst zijnd) personeel. Aanneming van personool mag zondor machti ging van den M. v. O. niet meer plaats hebben. (Hbl.) Do Minister van Oorlog heeft er de aardiacht op gevestigd dat kortingen voor het weduwen- en) wezenpensioen die nog verschuldigd mochten zijn over het jaar 1919 en voorafgaande jaren niet vervallen' zijn tengevolge van do in bet jaar 1920 geldende bepalingen. Die achterstallige kortingen behooren alsnog vergoed to worden. Nieuw voorschrift Inwendigon Dienst. Nout aanleiding van hot verzoek van do ondor- off. vereen. „Ons Bolarig" om bet nieuws rpgl. op don inw. dienst ter beoordeeling aan dia orga nisatie) te willen zenden en spoedige invoering van nieuwe regl. op den inw. dionist te willen bo vordaren, heeft de Min. van Oorlog ter kennis van het hoofdbest. gebracht, diat het in bot voor nemen ligt, om het ontw. tow. dienst te doen be handelen bij een eerlang in werking tredend georganiseerd overleg met do mih veroan., welke daarvoor in aanmerking komen. De pensioenwetten. De in ons nummer van Dinsdag 27 Sopt. l.L ge publiceerde aanvulling van voorstellen op do pen sioenwet, door bet hoofdbest. van do order off.- vereen. „Ons Belang" aan den Min. van Oorlog ingediend, komt voor: „Bedoeling is, om alle mi litairen nb een dienBttijd van 34 jaren, in Let ge not te stellen van het vol pensioen, bedragende 70 vari den pensioengrondslag." Dit moet zijn; „Bedooling is, om alle militairen nó een dienst tijd van 35 jaren, recht te geven op bet vol pen sioen, bedragende 70 van den pensioengrond slag." V erder is nog door het hoofdbest. voorge- steld om bij langer doordienen het pensioen met 1 van den pensioengrondslag voor elk dienst jaar te verhoogen, tot een TnATiTnnm van 75 van dien grondslag. RantsoenpriÏEOïn De racitsoenprijs (het bedrag, hetwelk per man en per dag voor levensmiddelen mag worden be steed,) wordt gedurende bet 4o kwartaal 1921 vastgesteld' op een 'bedrag van 0.75 voor hot garnizoen Helder. Naar regelen, door den Min. van Oorlog te 'stellen, kunnen tegen betaling van don kostprijs van het rantsoen levensmiddelen worden verstrekt aan mil. en andere personen): die goon aanspraak op voeding vam rijkswege heb ben. Deze kostprijs moet mede worden betaald door mil. beneden den rang van odj.-ondetroff.. 'wiier bezoldiging anders dan per dag is vastge steld, voor eiken dlag, waarop zij met voeding bij de 'ingezetenen wonden ingekwartierd. Gedu- ronuo hak 4o kwartaal 1921 dis dözo kostprijs voor tiet iganiiizoen Heldor vastgesteld op ©en bedrag van 0.95 per rantsoen. Do vergoeding te be talen voor riet om wettige redenen to veel ont vangen rantsoenen levensmiddelen wordt gedu rende bet 4e kwartaal 1921 eveneene vastgesteld op den kostprijs, bedragende 0.95 per rantsoen. Plaatsingen, ena. De serg.-maj.dnstr. C. Verwar en J. van 't Hoff resp. van bot lo en 2o bat., 21o rog. inf„ worden geplaatst bij bot landstarmverbamd to Alkmaar. Op 7 Oct. a.s. zullen binnen het fort Erfprins te Helder oen Inlijving plaats hebben van dienstpl der lichting 1921. Bij Kon. Besl. is do 2o Lult N.' J. Jelgeiama, van hot 2e bat., 21e reg. inl, gedet. bij de oonstr.- werkpl. te Delft, 'benoemd tot le luit. Bij besch. van den Min. van Oorlog, is aan den dionistpl. D. J. Lap, van bot 21© rog. lmf.„ verlen ging van uitstel van eersto-O'ofening vertoond. D- sorg.-maj.-lnstr. H. H. do Gryff van hot 3o bat, 21e rog. inf. to Heldor, wordt op 10 Oot. 'a,a. gedet bij den vrijw. landstorm, standplaats 01- denzaol. To rekenen! van 1 Jan. 1921 af, la de korp,- tamboor M. da Ounlha, van den staf van het ie bat., 91e reg. inf. te Helder, gedet. bij bet 4a reg. veist.-art. alhier, bevorderd tot serg.-tamboier 'bil genaamd' bat. De song.-tamboer Da CurLia blijft gedet. hij het 4e reg. vest.-art te Helder. (Her plaatst wogen* mlestolling.) Holland—Amorika Lijn. Nieuw Amsterdam, vertr. 6 Oot v. Rlam n. New- York. Aznsteldijk, v. R'dam n. New-Orleans, vertr. 2 Oot. v, Vora Oruz. Noorderdljk, arr. 8 Oct. v. R'dam te Portland (Ore) Rijndam, v. R'dam n. New-York, poes. 4 Oct Oope Ilaoo, Wbrszawa, arr. 4 Oct. v. Donzig te R'dam. Noordam, arr. 4 Oot. v. New-Yoric te ll'dam. Holland—Australië Lijn. Ardover, thuisr., 4 Oot v. Genua n. Duinkerken. Garoet uitr., paee. 4 Oot Finieterre. HolL O.-Aziö Lijn. Oldckerk, arr. 6 Oct. v. Hamburg/Bramen te R'dam Tjisondari, uitr., arr. 3 Oot. te ShanghnL Boeroo, uitr., arr. 8 Oct to Shanghai HollandBritsoh-IndiS Lijn. Aldebaron, vertr. Oct v. R'dam n. Homburg. St. Augrustine Abboy, uitr.. arr. 1 Oct te Madras. Holland Oost-Afrik» lijn. Casslo, ultr„ vertr. 1 Oct. v. Delagoabaad. Haarlem, arr. 80 Sept v. Port Natal te Delagoo- 'baai. Mercurius, arr. 5 Oct. v. Kilimdni to R'daon. Almelo, uitr., vertr. 1 Oct. v. Las Paimaa. Baarn, uitr., arr. 1 Oct. te Part Said. Netloy Abbey, ui.tr.. vertr. 2 Oot. r. Belra n. De- lagoabaai. HollandWost-Afrika Lijn. Hontostroom, uitr., vertr. 2 Oct. v. Dakar n. Bathurst. Poseidön, vertr. 29 Sept. v. Port Gentil n. Duala. Texelstroom, vertr. 1 Oct. v. Accra n. Lome. Eaaustroom, thuisr., vertr. 0 Oct. t. Teneriffa. HollandZuid-Afrika Lijn, Rietfontein, thuisr., arr. 4 Oot. te Algoobaal. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Merak, vertr. 5 Oot. v. R'dam n. Plata-Rivier. Procyon, thuisr., arr. 2 Oct. te Santos. SirraitJ, arr. 8 Oct. v. R'dam te Hamburg. JavaChinaJapan Lijn. Tjisondari. vertr. 8 Oct. v. Tsingtau m. Shaoghad. Java Pacifio Lijn. Tjikembarg, vertr. 8 Oct. v. Astoria n. Batavia. Java—New-York Lijn. Veendijk, v. New-York m. Java. arr. 4 Oot. te Sommolsdijk, vertr. 1 Oct. v. Batavia n. New-York JavaBengalen Lijn. Birma, arr. 2 Oct. v. Calcutta te Batavia. Calcutta, vertr. 2 Oct. v. Sabang n. Calcutta. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndië. Verzendings- weg. Datum der ter post bezorging. Tijdstip der laatste buslioh- ting aan het Postkantoor. Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam Per Holl. mail via Genua of Marseille Per Eng. mail j via Marseille 14 en 28 Oot. 7 en 21 Oot. 8 en 22 Oct. 16 en 80 Oet. 13»), 20 3) Oot. 0.80 's av. 6.80 's av 6.80 's av. 5.80 'sm. 11.80 'sm. Naar Ned. West-lndië. Naar Suriname Per zeepost via' 18 Oct. 6 en 20 Oct. Eiken Dinsdag 6.30 'sav. Amsterdam Per mail via Amsterdam (Colonljjn) Per mail over Engeland3) Naar Saba, St. Eustatius en St. Martin Per zeepost via Amsterdam Per mail over Engeland Naar Aruba, Bonaire en Cnra^ao: 18 Oot. Eiken Dinsdag 6.30 's av. 11.30 's m. 6.30 'g av. 11.30 's m. Perzeepostvia Amsterdam Per mail vla Amsterdam (Colonlljn) Per mail over Engeland 18 Oct. 6 en 20 Oct. 10 en 13 Oct. 6.30 'sav. 6.30 's av. 11.30 'sm. Geen correspondentie voor Atjeh en on- derhoorigheden, Snmatra's Oostkust, Palem- bang, Riouw, Banka, Billiton en de Wester- afdeeling van Borneo. 3) Alleen correspondentie voor A^eh en on- derhoorigheden, Snmatra's Oostkust, Palem- bang, Riouw, Banka, Billiton en de Wester- afdeellng van Borneo. De correspondentie voor het overige gedeelte van Ned. Oost-lndië wordt alleen op verzoek van den afzender met deze gelegenheid verzonden. s) Alleen op verzoek van den aftsender. Naar Hr. Ms. Onderzeeboot K IV te Aden 18 Oot., 11.80 'ie, te Colombo16 en 22 Oct. 11.80 'sm. STOOMVAARTBEBIGHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nodorland. Rembrandt, thuisr., pass. 4 Oct. Bevazior. Rondo, thuisr., pas». 4 Oct. Dungeness. Riouw, uitr., pas». 8 Oct. Kaap dol Armï. Vondel, uitr., vertr. 8 Oot v. Êuez. Karimioon. thuisr., vertr. 8 Oct. v. Port Sald. Bongkalie, arr. 8 Oct v. A'diaim te Hamburg. Koningin, der Nederlanden, thuisr., arr. 8 Oct te Genua. Am bon, uitr., arr. 1 Oct. to Sabang. Erggono, arr. 3 Oot. v. Al'dorn te Batavia. Jan Pietersz. Goen, uitr., arr. 2 Oct. te Sabang. Prins dor Nederlanden, uitr., vertr. 4 Oct v. Southampton. Rotti, arr. 3 Oct v. AMam te Batavia. Saparoeo, uitr.. vertr. 4 Oct v. Suez. Rotterdamseho Lloyd. Patrio, arr. 9 Oct v. R'dam te Batavia. Tornate, uitr., pos9. 8 Oct. Ouessant. Anjer, uitr., arr. 5 Oct to La Rochel!o. Dell, arr. 2 Oct v. R'dam to Batavia. Madieen, thuisr., pass. 5 Oct Ouessant. Tambora, uitr., vertr. 4 Oct. v. Marsoiilo. Medan, uitr.. arr. 4 Oct te Gibraltar. Anjer, uitr., pass. 8 Oct. Ouessant Bosoekl, thuisr., vertr. 8 Oct. v. Belawan. Tolxn, arr. 4 Oct. v. Antwerpen te R'dam. Wills, thuier., vertr. 2 Oot v. Port Sald. Kon. Hollaadsoho Lloyd. Lbnburgia, thuier., pas». 3 Oct. Femado Noronha. Kon. West-Indische Maildienst. Medea, tbulsr., pass. 5 Oct. Dungeness Nickorie, llulsr., vertr. 6 Oct. van Havre. Ceres, arr. 2 Oct. v. Amtofagasta te Valpa.ro.iso. Oonrmcwijne, arr. 2 Oct v. West-lndië to New- York. Jan van Nassau, v. A'dam n. Valparoieo, vertr. 29 Sept. v. Colon. Ulyisses, v. A'dam n. San Juan. P. R„ vor'r.' 3 Oot. v. Havre. Kon. Paketvaartmaatschappij. Houtman, arr. 3 Oct v. Java te feydney'. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Calohas, v. Japan n. A'dam, pass. 2 Oct. Perim. Cyclop», v. Japan n. R'dam, pass. 4 Oct. Sagres. Keemun, v. Japan n. R'dam, paee. 3 Oct. Perim. Dhran-oiis, v. A'dam n, Batavia, vertr. 1 Oct. v. Pauang. HAVEN m NIRUWEBJEE. 4 Oef). 1ÖBL Hr. Ma. „Zeehond" binnengekomen van poll tl e- toaalcht vlMcherij. VI88 CITERT JRERT CHTBN. 4 Oot Niets binnen. 5 Oot Aanovoord door 8 kordfluis: 60 mlddeltongcn p. stuk 0.85; 20 kleine tongen p. stuk f 0.15: 0 kiston klolno scLol p. kist 0—0; fl kisten schar P. kist 8.50. 0 Oct. Vim. 8 uur. Aangevoerd door 2 kordons: 10 mlddoltorgeu p. stuk 0.40; 2 kiston kleine schol p. kist f 8: 2 kisten echar p. kist 2.50. ANNA PAULOWNA. 4 October 1921. Groote aardappelen f 6.8010.50, drielingen 2.80—8.40, slabooneo 58-00.50. per 100 KG. BROEK OP LANGEDIJK. 5 Oct. 1921. Blauwe aardappelen 8.60, eigenheimer» f 4.807.80. bravo'* 0.70—7.20, roode ster 6.40, grove uien Ö.40-—9.70. drielingen) 9150—6.70, ne® 7.60—8.10, peen 6.706.20. roode kool 4.107.80, kleinere f ÏAO8.60. gele kool 8.9O-H0.2O, kleiniere I 1.608.40, witte kool f 8.204.60, klolnero 9.503.80 por 100 KG.: bloemkool lo art. 18.10—18.00. 9e srt 1A0— 4.10 p. 100 stuk*. Sahagemarkt van Dondendaa 0 Oct 1021. 16 stieren, 160650; 142 geldekoeion niag. 260-570; 108 idem vette 450—720; 43 kali- koelen 625800; 91 graakalvóren 44—1130; 80 nnchtera kalveren 10—28; 109 schapen mag. 8650 282 Idem vette 8500; 808 oveitbou- der» 24—40; 10 bokken en geiten f 4—14; 27 varkens mag. f 6255 49 idem vette p. KG. f 0.92—1.06; 190 biggen 16—120; 90 konijnen f 1.40—9 880 kippen 1.60-8; 08 K.G. boter p. K.G. f 3-8.10; 8014 kipeieren p, 100 stuika f 15—17318 eendeleren p. 100 stuks f 12. van 4 en 6 Oct. 1921. ONDERTROUWD: J. Diedenoven en A. Jar cobs; P. M. V. Zervae en D. Nieuwenhuis; A. Vliek en E. de Kok; M. Lolkuis en A. Geus; J. W. van der Horst en C. E. de Reus; J. Baanstra en E. Kersten,». GETROUWD: P. J. Jager en T. de Boer; W. Polderman en H. E. var, der Ploeg. BEVALLEN: J. M. de Rock-Fuinbroek, d.; A. Franse-Kikkert, z.; C. P. Post-Damlaan», d. OVERLEDEN: M. II. van Sante-Goffree, 86 I. M

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2