E T Tweede Blad. VAN DONDERDAG 6 OCTOBER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagden voor het machinisten-examen, theoretisch gedeelte, diploma O, do heer O. P. Schol «u G. M. Veth, alhier. De Telefoon. Naar aanleiding Tan het in ons hlad Tan Zaterdag 1 October voorkomende artikel „Onze Telefoon", deelt ons de directeur van het telegraafkantoor imede, dat de door loop end e dag- en nacht- en Zondags dienst bljjft gehandhaafd. Onderzeeboot gezonken. Naar ons gisteren uit Amsterdam door het persbureau Vaz Dias geseind werd, is Hr. Ms. Onderzeeboot „O. 8", liggende in het Spoorwegbassin alhier, Woensdagmorgen bij de werkzaamheden voor het weder ge reedmaken van de boot gezonken, doordat door het openstaande achterluik water bin nendrong. Persoonlijke ongelukken kwamen, naar bericht werd, niet voor; de boot wordt door het bergingsvaartuig gelicht. Lezing A. B. SOeerekoper. Uit eene advertentie in dit nummer blijkt, dat het lid der Tweede Kamer, de heer A. B. Kleerekoper, a.s. Maandag 10 October in „Casino" zal optreden voor de Commissie voor Arbeidersontwikkeling. Het onderwerp zijner rede is „Het Brood des Levens". Meerdere bijzonderheden in de advertentie. Feestvoorstelling „Allerzielen". Naar wij vernemen zal de N. V. „Tooneel- vereeniginlg,, onder directie van Herman Heyermans op Donderdag 18 October a.s. eene voorstelling geven tol den „Oasino"- Sohouwburg alhier. Deze voorstelling za een feestvoorstelling zijn, daar dien ovonc het bekends itooneelspel „Allerzielen", het meesterwerk van Heyermans, voor da Bflüo maal voor bel voetlicht gebracht wordt. Rectificatie, In het Ingezonden Stukje van den heer K. Smelik wordt gesproken van .meerdere activiteit van handelsvloot ten opzichte van vissohersvioot". Bedoeld werd evenwel ten opzichte van „oorlogsvloot". Vereeenlglng „Ambachtsschool voor Helder en Omstreken". Bovengenoemde vereenigimg hield giste renavond eene vergadering in het gebouw der school aan de Laan. Zooals de V o o r- zitter, de heer D. H. Grilnwald, in zijta openingsrede mededeelde, was de vergade ring het gevolg van een schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die daarin verzocht een gewijzigde en verminderde begroeting voor 1021 in te zenden. Nadat de notulen der verga-dering van 22 Jiuni jl waren gelezen en vastgesteld, werd op voorstel van het bestuur dio begrooting uls volgt gewijzigd: Ontvangsten. De posten „sulbsidiën Rijk en Gemeente", -oorspronke lijk vastgesteld op B9080 en 22960, werden teruggebracht tot resp. 45416 en 18204, de -post „Verkoop gebruikt materiaal en werkstukken" van ƒ250 op 7200. Uitgaven. De post „salarissen" 88860) werd verhoogd tot 45000, zulks in verband met de nieuwe regeling, de post „rente" werd teruggebracht Van 25000 tot 1468.82; de post „aflossing" van 10.000 tot 1889.45. Dit houdt verband roet den nieuwbouw eoner school, die voor 1921, van de begroeting wordt afgevoerd. Voor onderhoud van de gebouwen en schoon maak wordt ƒ1000 meer uitgetrokken, de premiën voor de peneionneering van het personeel met 200 verminderd, omdat door het thans ingevoerde premievxij pensioon bedoelde, nog bij1 maatschappijen loop ebde contracten -geleidelijk afloopen door vertrek, etc. Voorts Is -voor inventarisuitbreiding 500 inplaats van 100 uitgetrokken. De begrooting, die .oorspronkelijk opgemaakt was tot een bedrag van 89000, wordt daar door teruggebracht tot 69230 en zal opnieuw aan -de regeering worden toegezonden. Opgemerkt wordt, dat dit betreft de begroo ting 1921; die voor 1922 is -bereids bij de re geering in onderzoek. -Nadat de Voorzitter enkele posten toegelicht heeft, wordt de aldus gewijzigde begrooting met algemeene stemmen goed gekeurd. Gevraagd wordt naar den -post Bouwfonds; de Voorzitter zegt, dat dit buiten de begroeting om afzonderlijk wordt geadministreerd. Hierna hebben enkele verkiezingen plaats. 1e. Verkiezing van 8 leden en plaatsverv. leden voor het nazien der rekening en ver antwoord-lng over 1921. Gekozen worden tot leden de hoeren Burgers, Schellinger en Ze gel, met resp. 5, 5 en 3 stemmen; tot plaats vervangende leden de heeren S. Meijers, De Jong en Hagethorn met 4, 3 en 4 st. 2e. Be stuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren J. de Vries, Slingervoet Ramiondt en Van Oouwelaar, die inet'algem-eene stemmen her kozen worden. 3e. Bestuursverkiezing, va catures Van der Vet en' Flaes. Gekozen wor den de heeren Bijvoet en Jongepier met alg. (10) stemmen. Mededeelingen. De m-ededeelingen van den Voorzitter omtrent den metselcursus zijn reeds uit de vorige vergadering bekend. Tot leider van den thans op de Ambachts school ingevoerd-en cursus fungeert een be kwaam oud-metselaar. De duur van den cur sus zal afhangen van de subsidies. De bedoe ling is een loods op het terrein der school te doen bouwen, waarin het theoretisch onder wijs kan worden gegeven, en1 -die tevens kan strekken voor praktische oefening. Verwacht wordt, dat zich dezen winter wel leerlingen zullen aanmelden. De vacature voor het lager onderwijs duurt voort tengevolge van de onvoldoende wette lijke regeling. Er wordt door plaatselijke onderwijskrachten in voorzien; zoolang het Rijk de salariëerlng niet beter maakt, zal de vacature wel blijven bestaan. Herhaaldelijk is over deze kwestie met den Minister ge correspondeerd. Schoolbouw. (Buiten schuld van het Bestuur is deze vertraagd, tal van oorzaken hebben daartoe medegewerkt, vele autoritei ten moesten er in gemoeid worden. Een nieuwe school is dringend noodig, want reeds dit jaar was plaatsing van alle aspirant-leer lingen zeer moeilijk en voor 1922 zal dit nog meer moeilijkheden opleveren. De inspecteur van het middelbaar onderwijs is onlangs ter plaatse geweest; de teekeningen zijn bereids van de regeering teruggekomen; behoudens eenige kleinere wijzigingen werd het ontweTp goedgekeurd, en de Minister bleek groote- lijks tevreden. De aanvankelijke hoogte van den -binnenbouw is van 41/» M. teruggebracht iop 4 M„ hetgeen een- groote besparing geeft. 'Het Bestuur heeft de -overtuiging, dat begin 1922 de bouw der nd-euwe school wel izal kun nen worden aanbesteed. Van den inspecteur is alle medewerking toegezegd; officieus heeft het Gemeentebestuur gevraagd op de begrooting voor 1922 het subsidie te willen verminderen. Mocht de Raad hiertoe over gaan-, dan zal getracht worden van de regee rin-g een extra-subsidie te krijgen. Het Ge meentebestuur is nimmer schriel voor de vereeniging geweest, wij hopen, dat men nog zal medewerken tot handhaving der subsidie. Do schoolbouw zal ook ten goede komen de werkloosheid in de gemeente. Naar aanleiding van eene opmerking van den heer De Jong om de buiten-gemeenten, die hier leerlingen op de school hebben, te verplichten daarvoor te subsddieeren, merkt de eere-voorzitter, de heer H-ouwing, op, dit niet wensohelijk te vinden. Wij moeten juist alles doen om de leerlingen van buiten naar hier te -krijgen. De heer Houwing vraagt in lichtingen inzake het onderwijs in normali seering van woningbouw. Op het oogenblik is deze zaak in studie bij de leeraren, de be doeling is hiermede spoedig te beginnen. Daarna wordt de vergadering gesloten onder dankzegging aan de aanwezigen en de pers. Het Witte Krnla Onze plaatselijke afdeeling van de Noord- Ho-llandiche Vereeniging „Het Witte Kruis' hield gisteravond onder leiding van Dr. A Grünwald dn hötel „Bellevue" een Algemeene Ledenvergadering. Nadat de vergadering is geopend, vo-l-g lezing der notulen, -die onveranderd worden goedgekeurd. Alüïu deelt de Voorzitter mede, le. da van de Provinciale Commissie voor Wijk verpleging een schrijven is ingekomen, waar bij aanmerking wordt gemaakt op de inge diende begrooting der Wijkverpleging. Do Commissie is van meening, -dat de helft der oontributiën onzer afdeeling op die begroo ting moot uitgetrokken worden. Het Bestuur la van -oordeel, dat zulks niet noodig is, daar volgens het Reglement 1/5 der oontributiën is vastgesteld. Dit Reglement is door de Oommissie goedgekeurd; het heeft in dien geest geantwoord. 2. Dooi; diezelfde Oommissie is een verga dering te Alkmaar uitgeschreven, waar de belangen der Wijkverpleging behandeld wer den en die door Mevr. A. Delgorge—Meijers bezocht is. 8. Van het Hoofdbestuur is een schrijven ingekomen, waarin aangedrongen w-o-rdt, da onze afdeeling maatregelen moet nemen, om hulp te verleenen aan schipbreukelingen nadat deze door de Mij. tot redding van schip breukellingen aan land! zijn gebracht. Het Bestuur heeft hierop geantwoord, dat hier ter plaatse voldoend o door de oonsuiaten e. a voor de schipbreukelingen -gezorgd wordt en door de afdeelingen -geen maatregelen be hoeven getroffen te worden. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 4. N-og is ingekomen een schrijven van den Secretaris der afd. Helder voor Kinderher- stellings- en Vacantlekolonle's, het verzoek inhoudende om eon sujbsidle dier afdeeling De Voorzitter en de heer Van Heusden lich ten uitvoerig dit verzoek toe en wijzen er op dat de vereeniging voor vacantlekolonio's een deel van het terrein bewerkt door „Hei Witte Kruis" in zijn program opgenomen. Na eenige discussio wordt o-p voorstel van het Bestuur besloten in de volgende verga dering, waar de begrooting van 1922 wordt behandeld, een tegemoetkoming van 100. uit te trekken. Alsnu is aan de orde de verkiezing van 2 afgevaardigden naar de 63e Algemeene Vergadering, die Vrijdag 14 October te Am sterdam wordt gehouden. Als zoodanig wor den benoemd de heeren W. J. Ba-kkor en D van Zoonen. Daarna kwam lü behandeling de beschrij vingsbrief dier vergadering. De meeste pun ten der agenda leverden geen stof tot bespre king, alleen het voorstel van het Hoofdbe stuur om dit jaar een buitengewone bijdrage te heffen' van 25 ets. per lid van iedere afdee ling, gaf aanleiding tot levendige discussie. Er werd -op gewezen, -dat dit van onze afdee ling een bedrag vorderde van pi. m. 700. Hiertegen werd aangevoerd, dat de drang op het Hoofdbestuur uitgeoefend om alle sala rissen te verhoogen, zu-lfcs noodig maakt. Na eenige bespreking werd besloten den afge vaardigden, na de gehoorde besprekingen op de Algemeene Vergadering, vrij te laten in het uitbrengen van hun stem. Vervolgens ging men over tot de verkie zing van 4 bestuursleden (3 wegens perio dieke aftreding, 1 wegens vacature). De af tredende leden- Dr. A. Grilnwald, Dr. W. J. Bakker en de heer J. Kamman werden met bijna algemeene stemmen herkozen. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Jaco-b Bakker Cz., werd gekozen de heer P. van Dalen. Tot leden der Commissie voor het nazien der rekening werden' benoemd de heeren L. Rumpff, D. ren Zoomen en J. Delgorge. Bij de nu volgende rondvraag brengt de heer Van Zoonen nog eens de badbuiskwestie ter sprake, maar leverde geen nieuwe ge zichtspunten op. Hierna volgde sluiting der vergadering. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. In de daartoe gehouden vergaderingen van de Roomsch-K-atbolieke partij in den Rijks- kieskring Helder, zijn tot candidaten voor hoofdingeland van het Hoogheemraadschap Noordbollands Noorderkwartier aangewe zen: voor het district PurmerenJd de heer J. J. Groot te Beemister als hoofdingeland en de heer N. Apeldoorn te Heilo als hoofd- Ingezonden mededeling. i prachtcollectie, vanaf f 1.50. HERMAN NYPELS. ingeland-plaatsvervanger; voor het district Helder de heer Joh. Burger te Harenkar spel als hoofdingeland en voor het district Hoorn de heer P. Rood te Bovenkarspel als hoofdingeland en de heer A. Commandeur te Spanbroek als hoofdingeland-plaatsver vanger. Van de zijde der S. D. A. P., die een ze tel in het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier zal bezetten, ingevolge het tusschen partijen gesloten accoord, zal als hoofdingeland worden oandidaat gesteld' de heer A. Nes. Gz., lid van d-en gemeenteraad van Midwoud. Deze plaats wordt ingenomen voor het kiesdistrict Helder. De Nederlandsche vischlnvoer in België. De „Msb."-redactour te Brussel schrijft: Ln „Da Politique'! wordt in twee artikel tjes tegelijk strijd -gevoerd tegen den invoer van vreemde, vooral van HoÏÏandsche visoh in België. De schrijvers van deze -artikeljes zijn de heeren G. Lhoest en A. Rotsaert, de ze laatste bekend om zijn zijn „fameuse raid" door Nederland. De heer Dhoest constateert, dat de concurrenti e van Umuidenl reeds aan merkelijk verminderd is door de productie van de Belgische visscliorijon. De heer Rot saert integendeel zegt, dat te Ostendo de meeste vlssoberssloepen gedwongen stillig gen, welke werkeloosheid veroorzaakt wordt door import uit Engeland on vooral uit Ne derland. Mon ziet, het verschil in opvatting tusschen bolde vteoh-artikel-pckrijvors is nog al groot. Het eendgo middel om de Belgisoho visichvangst uit te -breiden, zogt mr. Rotsaert, is diat wij de machtige import-Trust breken die ons worgt en waarvan de generale staf te IJmuiden is gevestigd. Zoolang onze na tionale vischmarkt fo hamden der Hollanders is, vervolgt hij, kunnen wij onze vissoheri; niet uitbreiden. Daar moet een einde aan ko men en om daartoe te geraken is er slechts één middel, de vreemde viisch moet, hetzi, door fiscale, hetzij door spoorwegbelemme ringen, aan de Nederlandsche grens tegen gehouden worden! Gasprijnverlaglng Ie Botterdam. De Rotterdamsohe berichtgever van hei „Hbl." meldt, dat op advies van den direc teur van do -gasfabriek, dio daartoe geleic werd door de sterke daling van den potro- lëuraprijs, B. en W. besloten hebben met In gang van 27 October den gasprijs met l1/: oent te verlagen en te brengen op 18 cent. UM het mijnbedrijf. De Boogo Raad van Arbeid heeft nan den minister van arbeid rapport uitgebracht over do vraag, of in het mijnbedrijf een wettelijke verplichting tot het openleggen van de be- drijfsrokenlng aan de leidors der arbeiders mogelijk -en w-enschelijk moet worden ge acht. De Raad is van oordeel dat het verlangen van de mijnwerkers, dat zij' kennis krijgen van de bedrijfsuiükomsten, In het bijzonder, wanneer hun inkomsten belangrijk verlaagd wonden, billijk is. Hot is voor -arbeiders im mers van groot belang, dat zij bij de onder handelingen -over do vaststelling van het loon zooveel mogelijk alle factoren kennen, die daarop van invloed zijn. Daardoor kómen beide partijen bij die onderhandelingen zoo veel mogelijk als gelijk gerechtigden tegen over elkander te staan. De Raad wenscht als beginsel op den voorgrond te stellen, dat ieder werkgever, die een belangrijke loons verlaging aankondigt, aannemelijk heeft te maken, dat de stand van zijn bedrijf zulks noodzakelijk maakt. In het Staatsmijnbedrijf m. in een enkele particuliere mijn is reeds ten deele aan het vervangen van de mijnwerkers voldaan: De Staatsmijnen hebben aan de contactcommis sie de bedrijfsresultaten overgelegd en de Domanialo mijnon hebben bovendien mede gedeeld, dat de arbeidersorganisaties in over leg met de directie accountants kunnen aan wijzen om do boeken te onderzoeken. Daaruit blijkt, dat de directies dezer mijnen den wensch van de arbeiders om van de bedrijfs resultaten kennis te krijgen, billijk achten'. Verschillende leden van den Raad vree zen echter, dat de arbeiders in een bloeiende onderneming zullen verlangen, dat do loonen in overeenstemming met de winsten zullen worden verhoogd, wat voor andere, gelijk soortige, minder welvarende ondernemingen tot moeilijkheden zal leiden. Deze leden ver wachten1 van de inwilliging van dat verzoek, dat de arbeiders bovendien zullen verlan gen invloed te doen gelden op de leiding van het bedrijf. Ten slotte verklaren zij in wat op het oogenblik reeds in het staats mijnbedrijf en een enkele particuliere mijn geschiedt, geen bewijs te zien voor de levens vatbaarheid van 't verlangen der arbeiders. De particuliere mijn, die aan het verzoek heeft voldaan, heeft er wellciht belang bij, dat haar bedrijfsresultaten in wijden kring bekend worden ter illustratie van de bui tensporige lasten, welke voor haar voort vloeien uit haar overeenkomst met den staat. Hoewel de algemeene verplichting voor de mijnondernemingen tot het overleggen van de bedrijfsresultaten stellig alleen door een wet zal kunnen worden opgelegd, stelt de laad op den voorgrond, dat hij aan vrij willige verwezenlijking van den wensch der arbeiders verre de voorkeur geeft boven een wettelijken -dwang. Niet alleen stuit een wet telijke omschrijving van de op te leggen ver plichting op groote moeilijkheden maar bo vendien valt van een slechts ten gevolge van dwang nagekomen verplichting weinig goeds te verwachten. De meerderheid van den Raad geeft des niettemin aan een wettelijke regeling van de verplichting van mjjndirecties om de be drijfsuitkomsten open te leggen, de voorkeur boven het overlaten van de vervulling van dezen edsch aan de machtsmiddelen van de vakorganisatiea Sommige leden zien geen ander middel, omdat verscheiden werkgevers niet bereid zijn en nimmer bereid zullen zijn vrijwillig aan dat verlangen te voldoen. Vol gens enkele leden zal een door straf gesanc- tionneerde verplichting om inzicht te 'geven in den stand van het bedrijf gepaard moeten gaan met een nauwkeurige omschrijving van de gegevens, die de werkgever zal hebben te verschaffen. Omschrijft men zulks echter nauwkeurig, dan zal de overheid zich met de bedrijfsleiding moeten bemoeien, omdat zij zelfs eischen zal moeten stellen ten aan zien van den vorm van de boekhouding. Deze leden achten niet alleen dwang uit den booze, omdat daarvan -geen goede resul taten zijn te verwachten, zij ontkennen bo vendien, dat de overheid het recht zou heb ben de pulblioeering van deze gegevens te verlangen. Voor zoover de wetgever derge lijke bevoegdheden in belasting- en' verzeke- ringsaangelegenheden heeft gegeven, ge schiedt de mededeelmg alleen aan ambte naren onder den waarborg van geheimhou ding. Hier wil men echter de gegevens doen overleggen aan de vakvereenigingen, met andere woorden aan het publiek. Medezeg genschap kan naar oordeel van deze leden veel beter worden bereikt door collectieve regelingen. Op deze wijze kan men pogen ge leidelijk de directies over te halen haar ar beiders omtrent den stand van zaken in te lichten. Een kleine -meerderheid in den raad ziet in het aanhangige ontwerp van een Arbeids- geschillenw-et, het beste middel om in de ge bleken behoefte te voorzien. Deze leden ge- looven, dat om practische redenen dit Wets ontwerp de voorkeur verdient boven een spe ciale wet of boven de regeling van deze ma terie in wetten van ruimere strekking, hetzi; dan een algemeene wet op de bedrijfsorgani satie of een algemeene regeling van -het ven mootschapsrecht. De regeling zou in dat ont werp eenige wijzigingen kunnen aanbrengen waardoor het beter voor het hier beoogde doel zou kunnen dienen. Eenige leden mee- non zelfs te weten, dat men aan het departe ment van abbeid deze kwestie in studie heeft. iHet aanhangige wetsontwerp -geeft den waarborg, dat niet uitsluitend de ©lsoh van de arbeiders, maar het algemeene belang den doorslag zal geven met betrekking tot de vraag of oen -enquête zal wordon Ingesteld. Enkele loden dézer meerderheid zouden er de voorkeur aan geven, indien de bepalingen omtrent enquête zouden worden opgenomen in een bijzondere wet. In die wet zou dan de grondslag voor dat enquêterecht breeder kunnen worden uitgewerkt, zoodat de be voegdheid om daartoe over te gaan, niet be perkt zoude blijven tot de gevallen, dat een gesohü tot staking of uitsluiting dreigt te leiden. De Raad is van oordeel,.dat wanneer men eenmaal den stap gedaan heeft om -een wet telijke verplichting -op te -leggen, niet zal kun nen volstaan met een meded-eeling uitsluitend van de bedrijfsresultaten, maar dat de ver plichting zal moeten omvatten het geven van volledig inzicht in de resultaten en den stand van het bedrijf en de flnancieele bedrijfs leiding ook ten aanzien van reserveerlngen en afschrijvingen. Verscheidene leden voegen daaraan uit drukkelijk toe, dat zij wel bereid zijn medé te werken om In ruime mate aan de arbei ders Inzicht te versohaffen omtrent den stand van het bedrijf, maar dat zij niet me dezeggenschap w-enschen ta verleenen in de bedrijfsleiding. Do Raad is van oordeel, dat op de vér strekte cijfers controle van flnancieele on technische deskundigen moet zijn toegelaten Dezo deskundigen zouden door de arbeiders moeten worden aangewezen in overleg met do directies. De gegevens zoudpn aan de vertegenwoordigers van de arbeiders moeten worden overgelegd bijv. aan da contaotoom- missle. (Tel.) De gratificatie der teelleden Ingetrokken. Dinsdag is bij de monstering van zeelie den door de directies der Scheepvaart-Maat- schappijen aangekondigd, dat de gratificatie van f 15 per maand niet meer zal worden uitbetaald, doch de vaste gages van f 180 per maand gehandhaafd blijven. Alleen de Christelijke vakvereenigingen hebben zich mtet deze nieuwe voorwaarden vereenigd, doch da moderne lenl federatieve vakbonden niet. Desondanks hebben de zeelieden gisteren zonder protest gemonsterd-pn daarmede toe gestemd1 in de inhouding der miaamdelijksche gratificatie. Noch de Federatie, noch de Moderne Bond heeft tot staking opgewekt. Staking ln de Amsterdamsche haven. -Het aantal stakers was Dinsdagmorgen iets uitgebreid en werd geschat op -ongeveer 2000 losse arbeiders en stempelaars. Diegenen', die Maandag de haven- zijn rond gegaan om de bootwerkers van de havenar- beidersreserve „aan te sporen" het werk neer te leggen, schijnen hierbij eenige keeren nogal gewelddadig te zij-n opgetreden. Zoo werd de portier van de emplacementen van de Stoomvaart Mij. Nederland" omsingeld en vastgehouden, terwijl de stakers de poort open gooiden en1 daarna -op het terrein door drongen. Bij de Koninklijke HoÏÏandsche Lloyd is een oüde werkman, die weigerde den arbeid neer te leggen, tegen den grond ge slagen. Bij de stakers zijn slechts zeer Weinig vaste arbeiders; aan de groote lijnen wordt gedeeltelijk (gewerkt, en dit ging Dinsdag morgen zonder stoornis. De secretaris van de Scheepvaartvereeni- ging, bij wien zich een deputatie van stakers vervoegde, antwoordde, dat m'en alleen met de organisatie kon -onderhandelen. De stakers zeiden zich alleen te willen Verzetten, des noods m" opoffering van hun leven, tegen „loondiefstat". Daarentegen deelt de Scheep vaartvereeniging mede, dat er van loonsver laging geen sprake is. De ScheepvaartVer- eeqiging kan met de betaling van de werk- loosheidsuitkeeringen niet meer doorgaan, omdat daartoe de fondsen ontbreken en het is in dit verband-, dat de bekende regeling gemaakt werd, waarvan de grondslag is, dat Scheepvaartvereeniging zal betalen de eerste 4000 per week, het rijk en de gemeente elk 25 pet. van het meerdere, terwijl door de vaste arbeiders ten hoogste de helft en door de losse arbeiders ten hoogöte het totaal' van de driemaandeiijksche 'gratificatie (beschik baar zou worden gesteld. Deze regeling is aanvaard door de werkgevers, door het rijk en de gemeenten en (door de arbeidersorgani saties met uitzondering van de federatie. Aan de organisaties is indertijd medegedeeld, dat voor het geval deze regeling niet aanvaard zou worden de Scheepvaartvereeniging on gaarne doch noodgedwongen tot een groot ontslag uit de H.A.R. zou moeten overgaan. Nu op deze manier de op billijke gronden geschapen regeling .verworpen is, zoo deelde het bestuur der Scheepvaartvereeniging ver der ojiede, zal zij over moeten gaan tot heft noodzakelijke ontslag van ruim 500 lied-en, geheel ais consequentie vain het optreden van de stakende arbeiders. De' lijsten van deze 500 lieden werden opgemaakt en-het zal uit sluitend aan de houding van de arbeiders te wijten zijn, dat de billijk ingevoerde regeling schipbreuk lijdt. De Scheepvaartvereeniging kan in dezen geen -andere houding aannemen De 500 ontslagen' arbeiders zullen dit te wij ten hebben aan het optreden van enkele van hum collega's. Tenslotte deelde men nog mede, dat de re geling, die door de havenarbeiders te Rotter dam is aanvaard, ook daarom niet onbillijk is, -omdat de geheel© gratificatie niet aange tast wordt; zoodra de arbeid in de haven ©enigszins opleeft, hetgeen juist nu im de laatste weken het geval bleek te zijn, zal slechts een zeer gering gedeelte daarvan noodig zijn. De stakers vergaderden Dinsdagavond in de Beurs voor den Diamanthandel. De Voor zitter dezer bijeenkomst zette uiteen, dat het hier niet een loonstaking betrof, doch een afweerstaking. Het gaat tegen het principe der loonsverlaging, waarvan deze houding der patroons het begin is. De spreker ging het verloop der -geschiedenis na, die tot de staking heeft geleid, en ontkende voor de vereeniging Recht en Plicht", afdeeling van de Federatie van Transportarheïders, de ver antwoordelijkheid. Deze staking is spontaan opgezet, -en is geen actie .van Recht en Plicht". Dit wil echter niet zeggen, dat ,R. en P." zich aan- de actie wil onttrekken. Het is bereid naast de stakers schouder aan schouder te strijden, wanneer zij dat willen. Wenschen' zij 'dat hiet, dan nog zal de Fede ratie de stakers niet in den rug aanvallen. De heer Sormanl, secretaris van de Neder landsche Transportarbeiders, hield daarna een rede, waarin- hij de arbeiders opwekte zioh te soharen onder de vanen der revolu-, tlonalre actie. Verschillende spiekers voerden het woord, somlml-gen' vóór, sommigen tegen de staking. Tenslotte concludeerde de voorzitter, dat er slechts een 'paar moleststakers waren en dat de staking spontaan door de massa was be gonnen. „I-s hier", vroeg hij, „het moment aanwezig, dat wij kunnen spreken -over opheffing der staking?" Geroep: „Neen!" De heer Postbuima zeide verder, dat de Ne- deriamdsche Federatie en Recht en Plicht" bereid zijn de leiding te aanvaarden. „Vindt ge -dat goed", vroeg hij. Geroep: „Ja!" „Dan heeft rem nu af de rev-oluti-omaiTe organisatie de leiding der actie!" Daarmee sloot hij de vergadering. Woensdag heeft de staking zich' geleidelijk uitgebreid, d-ooh bij' de groote maatschappijen werd1 het werk door de „Vaste" arbeiders voortgezet. De houthaven ligt stil'. Een aan tal schepen zal naar Rotterdam of andere havens worden gedirigeerd. Het bestuur van de Scibeepvaartvere-eniging Noord deelt mede, dat, als Vrijdag het werk niet is her vat, Maandag de bedrijven in de haven zullen worden gesloten. De werkgevers willen dan gebruik imaken van arbeidskrachten bulten hot bedrijf. Maatregelen in die richting worden reeds genomen. Het stoomschip .Rembrandt" van de maat- -tehap'plj „Nederland" is wegens de staking naar Rotterdam gezonden. Bij de Rötterdamsche Havenarbeiders. De Alg. Havernarbeidersvereeniging „Stre ven maar Verbetermg", 'aamgesloten bij de Federatie van Transportarbeiders te Rotter dam hield gisteravond een openbare verga dering om de «temming onder dé havenar beiders te peilen in verband met de voorstel len der Scheepvaartvereeniging, die door den Centralen Bond en de Christelijke orga nisaties zijn aanvaard; en naar aanleiding van de staking te Amsterdam. Da vergade ring was door ongeveer duizend man be zocht. De heeren Bouwman en Molenkamp voer den het woord. Beiden achten staking plicht en ook de -moodzakelijlse consequentie van toet besluit der touistooudelijke vergaderin- -genl om de voorstellen tot intoouden der gra tificatie miet te aanvaarden. De beer Molen kamp ontkende ten stelligste ooit, zooals in den brief der Sctoeepvaartvereenigiiig is ge-" zegd in de vergadering rijmer organisatie tot staking geadviseerd te hebben. In tegen spraak miet wat hij in den Loonraad had gezegd. Na heel wat heen en weer prateni werd gestemd over al of miet staken. Met groote meerderheid werd besloten n i e t in staking te gaan. De Stuwadoorswet Naar Het Volk verneemt, zal binnenkort minister Aalberse ©en wetsontwerp tot wij ziging der Stuwadoorswet indienen, dat hierop neerkomt: lo. De maximale arbeidstijd, behoudens mogelijkheid1 van afwijking, wordt 46 uur per week en 8 uur per dag (thans 60 en 10 uur). 2o. De arbeidskaarten worden afgeschaft. 3o. De verkiezing der hav-enarbeidskom- missies wordt ter bezuiniging afgeschaft en voortaan worden deze door den minister be noemd in overleg met de vakvereenigingen. Vrouwelijk personeel bij Poet en Telegrafie. J3nder dagteekening van 26 September heeft de minister ren waterstaat, beschik kende op een adres van het hoofdbestuur van de Vrouwengroep uit den Vrijheidsbond te 's-Gravenhage, houdende bezwaren tegen de voorgenomen regeling, waarbij het aantal van de bij den dienst der posterijen en tele grafie toe te laten vrouwelijke ambtenaren zich tot de toe te laten mannelijke ambtena ren zal verhouden als 1 tot 5, met verzoek

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5