VRAAGT Het Meisje van hiernaast NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Abonnementsgelden vóór 15 October No. 5464 ZATERDAG 8 OCTOBER 1921 49e JAARGANG VOLHARDINCc BROOD nlet al,een door den PrU». maar het meest door de hoedanigheid der grondstoffen het goedkoopst. Het wedijvert dus met de kwaliteit van W S P alle andere broodsoorten, staat daarom aan de spits. Neemt eens proef! 11 Vol Meikbrood 28 oents, Wittebrood 24 oents, Zeeuweoh22 oents. FEUILLETON. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. 0. en W. Indië p, zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.67», f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Versohijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureaiu: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). ïngez. meded. (kolombr. als redac. tekst) 60 ot. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-no. 4ct. Alle prijzen tijd. V6rh. met 10% papierduurtetoeel. Aan onze lezers bulten de gemeente doen wij het verzoek de abonnements gelden over het vierde kwartaal ten bedrage van f 2.— over te maken per postwissel of over te laten schrijven op No. 16066, kantoor Helder per post-girobiljet. De laatste manier van vereffening raden wij ten zeerste aan, daar het bedrag dan voor slechts f 0.05 wordt overge schreven; formulieren zijn aan alle post kantoren een halven cent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zijn de kos ten f O.IO. Na genoemden datum wordt beschikt met f0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wij U beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (W i n t e r t ij d.) Maan Zon Hoogwater op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 1.55 m. 11.21 6.16 5.17 1.5 1.40 Oct. Zondag 9 a. Maand. 10 Dinsdag 11, Woensd.12 Dond.d. 13 Vrijdag 14 Zaterd. 15 2.27 2.55 3.20 3.42 4.6 4.30 6.18 5.14 0.21 6.20 5.12 1.24 6.22 5.9 2.26 6.24 5.7 3.30 6.26 5.5 4.35 6.27 5.4 2.10 3.3 4.55 6.— 6.45 7.2 2.55 4.25 5.45 6.35 7.15 7.45 Licht op voor auto's en fietsen Zaterdag 8 October 5.51 uur Zondag 9 5.47 Maandag 10 5 44 BUITENLAND. De dorde arbeldsconferentie te Genève. De „N. Crt." meldt, dat het N. V. V. be sloten heeft niet in te gaan op. het verzoek van de regeering om een gedelegeerde van dit Verbond aan te wijzen 'voor de arbeids- conferentie te Genève. De reden van dit besluit moet gelegen zijn in het feit, dat het N. V. V. als voorwaarde liad gesteld, dat zijn afgevaardigde tevens als woordvoerder van de vakcentrales zou optreden, welke voorwaarde de neutrale en christelijke vakcentrales niet wenschen te aanvaarden, omdat een dergelijke voorrang alleen gerechtlgtvaardigd zou zijn geweest, wanneer het N. V. V. meer leden telde dan de drie andere vakbonden. Thans zal de heer Serrarens van het R. K. V. ais woordvoerder optreden. DUITSCHLAND. Een socialistische regeering ln Thtlringen. Uit Weimar wordt gemeld, dat de bespre kingen tusschen de drie soc. fracties in Thtl ringen tot een vergelijk hebben gevoerd. De" meerderheids- en onafh. socialisten ziull'en een zuiver soc. regeering vormen, welke de communisten zullen steunen. Komt dit kabiriet tot stand, dan heeft Thü- ringen dezelfde regeering als Saksen. De. dolkstoot ln den rog. De bewering voor hen, die de geschie denis kermen, zoo tastbaar onjuist dat „het dappere Duitsche leger" vermoord is door het Duitsche volk, dat geniepig den soldaten een dolkstoot in den rug heeft ge geven, wordt nog steeds uitgebazuind door de nationalistische en militaristische kringen in Duitschland. Onlangs weer door maar schalk von Hindenburg tijdens een toespraak tot oud-gedienden. Stellig in antwoord op Hindenburg publiceert de gewezen majoor Deutelmoser een artikel in het „Berl. Tage- blatt", om deze bewering te stempelen tot wat ze is: een legende. iHet zou omdat dit zoo vaak tevoren reeds is geschied, eveneens vam gezaghebbende zijde niet de moeite loonen om van dit artikel melding te maken, indien niet juist Deutelmoser de schrijver ware. Majoor Deutelmoser toch is tijdens den oorlog geruiroen tijd chef geweest van de pers-afdeeling van het hoofdkwartier te Ber lijn. Hij was een vertrouwde van majoor Nicolai, den intimus van Ludendorff, die in het hoofdkwartier zelf de leiding had van de pers-afdeeling. •Op instigatie van het hoofdkwartier is majoorDeutelmoser benoemd tot „directeur van den informatiedienst" in het departe ment van buitenlandsche izafceni. Een functie, die hij zelfs met den titel van „Geheimrat" bekleed heeft tot de revolutie. Naar Zijn woord, indien het zoo sterk afwijkt van dat van Hindenburg en Ludendorff, mag dus wel geluisterd worden. Ale oorlogen hebben conflicten veroor zaakt tusschen de militaire en politieke aan voerders. Deze conflicten zijn aMeen uit den weg te ruimen door beide zaken in één hand te geven. Zie Frederik de Groote. Doch Duitschland had n u zoo'n man niet. Het ge volg is geweest: bij de sterke elementen na- deelige overspanning van de krachten, bij de zwakke kuiperijen. iHet volksvertrouwen is in den beginne geschonken aan de sterke elementen: de ge wapende macht en de aanvoerders. Het groeide met de eerste overwinningen. Toen was twijfel aan de zegepraal zelfs een mis daad. Doch het lange hopen en wachten ver lamde dit vertrouwen, al was dan het leger nog sterk door discipline en (kameraadschap en ijzeren, dwang van den gemeenschappelij- ken noodweer, „Lichamelijk is het in de eerste plaats de blokkade geweest, geestelijk de twijfel aan de overwinning en het bewustzijn, dat de steeds weer uitgeschreeuwde beloften niét werden vervuld, die het mogelijk hebben ge maakt, dat een gevaarlijke agitatie werd ge voerd. Men zou deze gifstoffen gemakkelijk hebben kunnen dooden door de tegenmidde- len, die ln het gezonde bloed aanwezig zijtn, indien het volkslichaam nog maar gezond en krachtig geweest ware. Doch dit was niet meer het geval. Dat volksliohanm had het leger versterkt door onophoudelijke transfusies. Doch toen was het in een niet meer te verbergen toe stand van uitputting geraakt. Er bleef alleen over het hart in werking te houden, zoolang tot een dragelijke vrede besloten zou kunnen worden. iDe nooit verslappende trouw van het vaderland aan het leger is voor Duitschland noodlottig geworden. De rechtvaardigheid eisoht te erkennen, dat hiervan geen verwijt gemaakt mag worden aan de militaire aan voerders. Maar dezelfde rechtvaardigheid duldt evenmin verwijten jegens hef vader land. „Onwrikbaar vast staat het feit, dat het Duitsche volk zijn leger en legercommando Ingezonden mededeeling. Dros' Advocaat blindelings heeft vertrouwd, tot het moest inzien, wat een onheil menschenvergoding is." De militaire psychologie aldus majoor Deutelmoser aan het slot.van zijn artikel brengt met zich mee, dat oprecht geloofd wordt aan. de legende van den dolkstoot. „Doch wie niet gehandicapt wordt door deze psychologie, moet in verontwaardiging ont vlammen, indien beweerd wordt, dat het Duitsche volk het Duitsche leger heeft ver raden". FRANKRIJK. Het spoorwegongeluk bi] Parijs. Omtrent het spoorwegongeluk in de tunnel des Batignolies wordt uit Parijs nog gemeld: Heel het spoorwegverkeer van en naar het Gare -St.-Lazare, dat behalve alle groote lijnen naar het westen het enorme forensen-verkeer omvat van de westelijke Banlieu, waar voor namelijk de Parijsohe forensen wonen, loopt door de tunnel des Batignolles, gelegen bin nen den Parjjschen muur, op enkele hon derden meters van het station. Deze toestand veroorzaakt allerlei moeilijkheden en geva ren. Daarom was reeds lang besloten de 'tun nel te doen verdwijnen en de spoorwegmaat schappij was reeds eigenares van den grond en de huizen, die op de tunnel staan. De oor log heeft de uitvoering' van dit plan ver traagd en thans is de tunnel weer oorzaak ge worden van een van de ernstigste spoorweg rampen, die- Parijs in de laatste tijden heeft gekend. Door 't niet werken van een signaal is de uitgaande trein gereden op een, die vier minuten vroeger vertrokken was en die door het (breken van een westinghouse-koppeling onder de tunnel stil stond. Het vreeselijke van het ongeluk .bestond in het in brand vliegen van de reservoirs der wagóns, waar door de meeste wagens verbrandden eni een groot aantal reizigers onder verschrikkelijke omstandigheden in de tunnel, waaruit als uit een enonnen oven de vlammen naar buiten sloegen, geroosterd werden. Tot dusver zijn zestien lijken ontdekt, waarvan eenige onher kenbaar, terwijl honderdvijfftig gewonden verzorgd worden, onder wie nog velen zeer ernstig. Het bericht wekte Donderdagavond, toen het bekend werd in Parijs, geweldige emotie, omdat letterlijk iedereen in de wes telijke banlieu vrienden of familie heeft wo nen en het Gare St.-Lazare werd heel den avond belegerd door een zoo talrijke menigte, die in groote ongerustheid cm inlichtingen vroegen. De pers dringt thans opnieuw aan op verlichting der tunnels en op toepassing van electriciteit, in plaats van gas voor de verlichting der wagons. Donderdag was het aantal dooden tot 26 gestegen. Het aantal gewonden bedroeg 68. Weer een spoorweg-ongeluk. Donderdagmiddag, ongeveer 1 uur, is in het station van Agen een goederentrein op een trein, die in het station stond, geloopen. Er zijn twee dooden en drie ernstig gewon- .den ENGELAND. Verbreking van trouwbelofte. Bij de behandeling van een geding te Lon den heeft rechter Mc Cardie Donderdag be toogd, dat het hoog tijd werd, dat de wet op de verbreking van trouwbeloften herzien werd. Twee derden van zulke processen wer den, naar zijn meening, tegenwoordig aan gespannen niet om een werkelijk verlies te herstellen!, maar om in het openbaar een sinet te werpen op een man, die een vrouw teleur gesteld heeft. In de .Donderdag behandelde zaak zeide hij geen schadevergoeding te willen toeken nen voor verlies van „matrimonial bargain". Eenige schade wilde hij echter erkennen, en daarom stond hij' het meisje een bedrag van 25 toe. De rechtsgeleerde raadsman van het meisje had daarentegen aangevoerd, dat de man het meisje gedurende zeven van de beste jaren van haar leven aan het lijntje had gehouden, haar al hare spaarpenningen aan uitzet en huwelijkstoebereidselen had laten besteden en baar daarna afgedankt had, ,;zooals je een oud pak kleeren afdankt". Concerten voor kinderen. Het programma van het stedelijk orkest te Birmingham bevat vijf concerten voor kin deren. Om het doel hiervan uiteen te zetten, houdt de dirigent bijeenkomsten met de hoofden van scholen en de onderwijzers der lagere scholen in de aula der universiteit De dirigent zei in de eerste vergadering, naar „The SchooLmaster" meldt, dat in de stad eenig enithousiamse voor deze concerten be staat. Na de kindierconcertem van het vorige jaar gevoelde men, dat de toekomst der omu- zlekwaardeerinig te Birmingham ligt in de handen der onderwijzers. Men gevoelde al gemeen, dat alles moest worden gedaan om de belangstelling der onderwijzers warm te houden. Als de onderwijzers geestdriftig zijn, dan zullen de moeilijkheden die het or kest doormaakt, binnen vijf jaar uit den weg zijn geruimd. In de schooljaren moeten de kinderen waardeering loeren krijgen voor klassieke muziek, zooals ze met goede litte ratuur kennis maken. Dan zullen er duizen den goed toegeruste concertbezoekers ko men. Het denkbeeld van den dirigent, kleine proefwedstrjjden te organiseeren, werd met algemeene stemmen door de onderwijzers verworpen. De voorzitter der bijeenkomst zei: „Als de aandacht der kinderen van te voren in beslag wordt genomen door de op stellen, die ze zullen moeten schrijven, dan verdwijnt de belangstelling voor de muziek zelve. Al wat zweemt naar wedstrijd moet ver van de concerten gehouden worden, al dus de algemeene opvatting. IERLAND. Donderdag (heeft de hulppolitie te Dum- manway (Cork), bewerend dat zij door Jonge nmannen beschoten werd, het vuur op de aan vallers geopend en een paar gedood of ern stig gewond. Later veegde een uitgebreide macht der hulppolitie die wild vuurde, de straten' schoon en doorzocht de huizen, waar bij Sinn Feiners het zwaar te verantwoorden hadden. De juiste oorzaak van het incident is nog onbekend, maar het heet dat sedert eenigen tijd wrijving tusschen de hulppolitie en de bewoners bestond. BELGIE. Kamerontbinding? Volgens een bericht van Donderdag uit Brussel, werd ln de wandelgangen der Ka mer verklaard, dat Kamer-ontbinding tenge volge van het geschil over het vrouwenkies recht onvermijdelijk is. De socialisten en de Liberalen uit den Senaat hebben afzonderlijk vergaderd en verklaard, dat ze van vrouwen kiesrecht niets willen weten. De katholieke senatoren, de meerderheid in den Senaat hebben besloten vrouwenkiesrecht ,voor de provincie te handhaven. De Senaat zal dit voor de tweede maal goedkeuren, terwijl de Kamer het reeds tweemaal heeft verworpen. Ontbinding schijnt dus onvermijdelijk, tenzij er op het laatste oogenblik een aannemelijk overgan'gsvoorstel wordt ingediend. Men verwacht, dat na de ontbinding de wetgevende verkiezingen den 20en Novem ber zullen plaats hebben. OOSTENRIJK. Crltleke financleele toestand in Oostenrijk. In verband met de z.g. „vlucht voor de Krone" is te Weenen een soort fcoopwaanzin losge broken. Niet alleen buitenlandsche valuta's en effecten worden tot eiken prijs gekocht, maar ook goederen van velerlei aard. De Nederlandsche gulden noteerde Donderdag in het vrije verkeer 1100 kronen. Verschei dene levensmiddelen zijn geheel van de maTkt verdwenen. De menschen koopen zon der bedenken alles, wat zij kunnen bemach tigen en strooien met kronen om zich heon. Daardoor is de toestand veel critieker ge worden dan in werkelijkheid noodig was. Tegen deze massa-psyche staat de regeering machteloos. De arbeiders eischen energieke maatrege len tegen de speculatie en den uitverkoop en voor alles strenge contróle over den uitvoer. Men overweegt een moratorium op korten termijn voor buitenlandsche betalingen, zon der dat men tot nu toe tot een resultaat is gekomen. De prijzen der levensmiddelen stij gen1 met het uur. Oostenrtyksche mlllonalrs. De kronenimillionair was vroeger een zeer gezien man Er was eigenlijk slechts één die boven hem stond: de bezitter van meer dan een millioen-. Maar een millioen was reeds heel voldoende om hotelportier, koetsier en andere personen, wier schuwe bewondering een onmisbare voorwaarde is voor het ge voel- van maatschappelijke waarde, die be wondering te doen gevoelen. Sedert het vorige jaar echter rekent men in Weenen de millionairs tot de armsten der armen, want zij leven van een illusie. Zooals de zaken in het laatste jaar stonden, zou men van een millioen juist vijf jaar bescheiden kunnen leven; in de eerste helft van dit jaar nog slechts drie jaar, en sedert de laatste Ingezonden mededeeling. NIER- EN BLAASSTEENEN. Von de vele fewiada gevolgen ven over- tolli gurin azuur en nierzwakte la steen-vor ming in, de niesen of bhww wel h®t meest te duchten. Maat Foetert Rugpijn Niesen Pillen hebben in zulke gevallen menig succes bereikt en tal van gevaarlijke opeietiSn voor komen. Spoedige behandeling ln het best, en de eerste verschijnselen moet men kennen. Een pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men be hoefte aan steun heeft ter hoogte van de nie ren, en vooral het voorkomen van op een steenstiof gelijkend bezinksel en gruis in de urine, terwijl de loozlng ook met een bran dend ggvool en pijn gepaard gaat, doet den ken aan de mogelijkheid van steenvorming. Steenen vormen zich vaak, als het urine zuur aan afvoer door de nieren ontsnapt, zich laag na laag rond een of andere kern afzet en langzamerhand een harde, oement- aöhtige massa vormt, die voortdurend groo te r wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte als rugpijn, urlnekwalen, hoofd pijn, duizeligheid, pijn in de gewrichten en lendenen in den wind, maar bekamp het kwaad onmiddellijk door een geregelde en matige leefwijze, en met behulp van Foater's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel heeft een scheidende werking op steenvor ming en menigmaal kwam het voor, dat de steen loskwam, verkruimde en ln fijne, zand achtige deeltjes werd afgevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Hel der verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizer straat 98, 1.75 per doos. Naar het Ijjngelsoh van RUGBY M. AYRES door W. J. A. ROLDANUS JR. 26) Het was oen treurige -avond, vond ik. De arme oude Jardine zou ons niet gauw bereid vinden het expeiimenlt te herhalen. Het was een wtanne nacht, te warm voor mij om te slapen tenminste, zoodat ik in plaats van naar bed te gaan, de ramen open zette, de gordijnen neerliet en ging zitten lezen. Gewoonlijk is onze straat heel rustig en kalm, waardoor helt me -nog meer dan anders ■het geval zou zijn, opviel, dat ik nu en dan een vrij luide mannenstem en ook van een vrouw hoorde, die huilde was zij het? Ik legde imjjn boek neer en luisterde maar alles was nu weer rustig, dan echter hoorde ik de vrouwenstem weer angstig en verschrikt: „O, vader, doe me toch geen pljtil" Ik zat heel stil en in gespannen aandacht te luisteren; dan juist toen ik begon te deriken, dat ik het me wel verbeeld zou heb ben] klonk een gesmoorde gil dbor den naoht een gil van pijn was het gevolgd door het onmiskenbaar geluid van een vrouw, die snikt. Ik wierp het boek neer, deed het licht uit, ging naar het raam en trok het gordijn wat op. Naast ons brandde nog licht en nu kon ik d-at snikken duidelijk hooren en ook de afgebroken woorden, gesproken door een stem, die ik kende en herkende. „O, jij 'bruut, Jij bruut! Hoe durf je, hoe durf je?" Het was Joy. HOOFDSTUK IX. Don had verscheidene malen over zijn aanstaanden schoonvader gesproken als over een ouden schelm, maar dat hij _ook een- bruut was, 'had ik nooit gedacht; mijn eerste opwelling was dan- ook naar beneden te gaan en tussolieribeide te komen. Ik stond op het portaal en had het elec- trische licht opgedraaid, voor het tot mijn bewustzijn doordrong, dat tussdhenkomst waarschijnlijk niet welkom zou zijn; het meisje had al geen sympathie voor me en zij was erg tnotsch. Maar het was onmogelijk niets te doen, dus ging ik naar Don's kamer en riep hem een Lang gerekt gesnurk was het eem-ge antwoord, dat ik kreeg; blijkbaar was hij niet al te erg van streek door het verbreken van zijn engagement, en ik voelde mie eenlgs- zina boos, toen ik naar zijn bed gng en hem bij zijn schouders pakte. Hij lag op zijn rug met zijn armen ge kruist onder zijn hoofd, en (hoewel ik hem door elkaar schudde en verscheidene malen bij zijn naam riep, was het zonder eenig ef fect en tenslotte gaf ik het op. Ik ging weer naar beneden en liep het voortuintje in, het licht brandde nog steeds in het huis naast ons, maar nu leek alles weer rustig. t Ik opende het hek en ging het tuintje van de Lamberts ln; Ik voelde me rusteloos en ongeduldig. Hoe dikwijls moest -het meisje zoo iets verduren, vroeg ik me af. Laxrtbert had ik altijd een ruwen, bombastlsohen ke rel gevonden], maar dat hij aoo'n bruut zou zijn om een meisje en dat nog wel een meisje, dat zijn eigen dochter was te slaan, zou ik nooit geloofd hebben. Ik keek naar den gevel van het huis, maar alle gordijnen waren neergelaten, en ik wilde weer terug ga mi, toen de deur van de Lam- berts openging, en Rags naar huiten vloog. Natuurlijk ontdekte hij mij dadelijk en be gon hij te blaffen alsof hij de heele buurt wakker wilde maken; -het volgende oogen blik kwam het meisje zelf in de deur staan en keek angstig naar buiten. Ik hield mijn adem ln en wachtte; ik wilde niet, dat zij merkte waar ik was; en toch moest zij door het aanslaan van den hond weten, dat er iemand in den! tuin was, want zij riep met een fluitend, angstig stemmetje: „Wie is daar?" Een kleine pauze en dam twijfelend: „Ben- jij het, Don?" Er klonk een aandoenlijke verwachting in haar stem en ik kwam vlug naar voren, zoo dat het -licht uit de open] deur op mij viel. „Neen, -het is Don niet," zeide ik. Én dan keken we elkaar zonder te spreken aan, en Rags, die zag, dat ik en zijn „vrouw" elkaar kerfden, held op met zijn idioot blaf fen en ging op het tuinpad' liggen. Jlet spijt me dat ik u heb laten schrik ken," zeide ik eenigszLns verlegen. „Maar ik dacht ik bedoel, ik vroeg mij af En ik hield op, daar ik niet wist hoe ik ver der moest gaan. „Ik dacht, dat ik u mis- schen van dienst zou' kunnen zijn of ik iets voor u zou kunnen doen." Ik verwachtte beslist dat ik een snauw zou krijgen; ik was er zóó zeker van, dat zij haar -hoofd in haar nek zou werpen en inij vra gen zou wat het mij aanging, dat ik stoan verbaasd was, toen zij haar gezicht met haar handen] bedekte en in huilen uitbarstte. Het was een zóó wanhopig, aandoenlijk en volstrekt niet heftig schreien, dat ik een 'brok in mijn keel voelde komien en niet da delijk wist wat ik moest zeggen. Toen keerde zij zioh half om en; zocht naar een zakdoek, maar vond er geen-, waarna zij ials een jongen met den rug van hand haar tranen afveegde. Ik had een zijden, m-og niet gebruikten zak doek in een van imijn zakken, nog precies zooals Castle mij dien 's avonds vroeg, toen we onzen ongelukstocht aanvaardden, gege ven had; ik gaf haar dien. Zij bette er haar oogen mede en! keek mij met een soort booze schaamte aan. „ïk stel me niet dikwijls zoo idioot aan," zeide zij m-et een bevende stem. „Ik huil niet dikwijls!" „Dat weet ik ook wel," zeide ik. „Ik vind het alleen zoo jammer, dat u zoo van streek bent Als er iets is, dat ik doen kan De tranen begonnen nu te stroomen, hoe wel dat ik wist dat zij al haar best deed die te bedwingen. „O ik wou, dat ik dood was," zeide zij wanhopig. „Zoo moet u niet praterf," zeide ik vlug. „Het is dwaas en bovendien meent u het niet We hebben allemaal soms zoo'n gevoel, dat weet ik Zij keek mij lachend aan. „Zelfs nl Ik had nooit gedacht dat u dat u dat voelen zoudt," zeide zij met een spoor van haar oud sarcasme. Zij rilde en voor het eerst zag ik, dat zij het haar dun avon-djaponnetje aan -had japonnetje, dat ik (haar gestuurd had. „U zult nog een vreeselijke koude vatten," zeide ik. „U moet dadelijk naar bdnnen- gaan." „Koude!" echode zij. „Met zoo'n gloeion den nacht als nu. Ik wil niet meer naar binnen gaan. Ik haat het huls. Ik haat alles." Arm kind. Zij keek en sprak precies als een kind, zooals zij daar mijn 'besten zijden zakdoek tot een bal stond te verfrommelen. Er volgde een kleine stilte. „Don heeft u zeker verteld, dat ons en gagement af is," vroeg zij op uitdagenden toon. „En daar ben u zeker erg blij om?" „Ik ben beelemaal niet blij," antwoordde ik vlug. „En Don is werkelijk heel_ onge lukkig." Maar schuldbewust dacht ik aan zijn ongestoorden slaap, waaruit ik hem niet wakker had kunnen krijgen, en ik vroeg me af, of hij, wanneer het hem werkelijk zoo aan zijn hart ging, h-eelmaal wel geslapen kon hebben. „U moest liever naar binnen gaan," viel zij plotseling uit. „Uren- geleden in dat af schuwelijke theater zag u er doodmoe uit. Ga naar hruis -toe als het u belieft." Er klonk iets smeekenti-s in haar stem; voor een man, die IJdeler was dan ik hoop dat ik hen, zou het geklonken hebben alsof het voor haar een zaak van belang was, dat dk onoe was. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1