buitensporig toe en ech#nt het, dat de auto riteiten niet in staat rijn dien handel afdoen de tegen te gaan. De douane-ambtenaren zijn machteloos wegens de geringe sterkte van hun oorps, dat tegen de groote smokkelvloten met ladimgbn sterken drank, welke zich ver zamelen buiten het Faerder-iichtsohip, niets kan uitrichten. lp werkelijkheid hebben do autoriteiten het opgegeven zioh met de zaak te bemoeien, behalve in de ernstigste geval len. Dat er in het openbaar gesmokkeld wordt, wordt bewezen door het feit, dat een Noorsohe filmmaatschappij de heele onwet tige beweging in al haar onderdèelen had op genomen, zoo bijvoorbeeld de aankomst der drankvloten, de overlading in Noorsche boo ten en hoe de Noorsohe smokkelaars den drank aan wal brengen. Zelfs de meest fana tieke drankbestrijders erkennen, dat dit een uitstekende illustratie is van de absolute mis lukking van het drankverbod in Noorwegen. De censuur is niet, zooals verwacht werd, op getreden om de vertooning van dezen film tegen te gaan, die binnenkort in de Noorsohe bioscopen zal worden vertoond. ZWEDEN. De ministerieels crisis." Branting heeft thans de opdracht om een nieuw ministerie te vormen aanvaard. Do liberalen hebben niefr alleen geweigerd met de sociaal-democraten aan de regeering deel te nemen, doch ook om een socialistische re geering hun steun toe te zeggen. Zij zullen in ieder afzonderlijk geval nagaan of de re- geeringsvoorstelï&n met hun programma zjjn te vereenigen. Zaterdag heeft de koning de leiders der vier voornaamste partijen en de voorzitters der beide Kamers gehoord, waarop Zondag de opdracht tot kabinetsformatie aan Bran ting la verstrekt, die deze aanvaard heeft. SPANJE. De strijd In Marokko. De Jongste berichten! uit Melilla behelzen, dat de Rif-bewoners, hun machteloosheid beseffende, het Goeroegoe-gebergte bijna totaal hebbên ontruimd, en de Kertrivier weer zijn overgegaan. De stam der Sicaren en die der Boeigroers hebben het grootste deel van hun geweren ingeleverd; zij m!a- ken zich gereed om zich te onderwerpen. Naar aanleiding van de herovering van den berg Goeroegoe, is Berenguer tot luil- generaal benoemd. De Echo de Paria verneemt uit Madrid, dat Abd-el-Krin, het hoofd der Rifbewoners na de jongste Spaansche overwinning zijn zaak verloren acht en aan het Spaansche op perbevel de wapens aangeboden heeft. Het antwoord ia nog onbekend. Madrid, 10 Oct. Een officieel communiqué uit Melilla zegt dat de Spanjaarden het berg gebied van Goeroegoe, de voornaamste basis der Mooren in Marokko, hebben veroverd. ALBANIË en ZUID-SLA VUL Volgens, de Tempo rijn verscheidente Zuid- Slavische afdeelingen met artillerie naar de Albaneesche grenzen vertrokken. De minis ter van oorlog heeft alle maatregelen geno men om aan den aanval der Albaniër» weer stand te bieden. :gede staten. De strijd tegen de anti-alkoholwetgeving in de Ver. Staten wordt in de pers nog steeds met onverdroten felheid voortgezet door de genen, die gaarne de vrijheid willen herwin nen om, indien zij het wenschen, alkoholica te gebruiken, eni door hen, die bij den drank handel en de drankproductie belang hebben gehad. Men moet daarom de berichten en de argumenten, die de Amerikaansche bladen dikwijls bevatten tegen de anti-drankwetge ving, soms wantrouwen. Zij komen wel eens uit troebele bron, maar zijn er dan niet min der interessant om. Onlangs had het departement van justitie te Washington een circulaire gezonden aan de rechters en ambtenaren van het O. M. in de Ver. Staten om hun meening te vragen over de oorzaken der toeneming van de mis daden. Welnu, deze rechters en ambtenaren van het O. M. hebben vrijwel unaniem ver klaard, dat de toeneming der misdaden valt toe te schrijven aan de invoering der anti- drankwetgeving. De misdaden zijn sinds 1912 met 800 pet. toegenomen. De rechtbanken en gerechtshoven ritten met werk overkropt, en het duurt soms twee jaar vóór, overigens belangrijke, zaken kun nen worden In behandeling genomen. Sinds de invoering van de anti-drankwet geving is het aantal strafzaken met beangsti gende snelheid de hoogte ingegaan. JAPAN. Japan en de conferentie te Washington. Tokio, 10 Oot. Naar verluidt hebben ver sohelden conferenties van de legerautori- tolten plaats gehad in verband met de aan staande conferentie van Washington en de voorstellen tot beperking der bewapeningen. Het departement van oorlog moet tot het besluit zijn gekomen een legerstandaard van een-entwintig divisies, dl ten naastebij 290.000 man te handhaven als minimum, noo dig voor een behoorlijke verdediging van het land. Indien evenwel het program tot be perking van bewapening te Washington tot uitvoering komt en de andere mogend heden komen tot aanzienlijke vermindering van hun gewapende landmadht, zal het Ja- pansohe leger een daarmee evenredige be perking ondergaan. De Japansche vloot. Tokio, 10 October. Behalve de Noetsoe, de opperdreadnought van 33.800 ton, die in De cember gereed zal komen en worden toege voegd aan het eerste eskader, zullen op de marine-arsenalen te Yokosoeka en Koere nog de volgende' vier slagschepen en vier kruisers worden gebouwd: tonnemaat. Tosa 39.900 Kaga 39.900 Owari 142.000 Kili 42.600 Amagi 41.600 Akagi 41.000 Takao 41.000 Atago 41.000 CHINA en JAPAN. Uit Peking wordt gemeld, dat China de nota van Japan betreffende het Sjantoeng- vraagituk heeft beantwoord, China bytoogt, dat Japan niet het recht heeft Sjantoeng be zet te houden. Het verzoekt dus de ontrui ming van Sjantoeng door het Japansche bezettingsleger; en tevens verklaart het be zwaar te hebben tegen een gemeenschappe lijke Japansch-Ghineesche exploitatie van den Sjantoeng-spoorweg. China verklaart zich ophieuw bereid, het beheer over dien spoorweg over te nemen. In de nota wordt medegedeeld, dat de re den, waarom China tot dusver niet in staat was geweest, daarover onderhandelingen met Japan te openen, deze is, dat de grondslag, waarop Japan wenscht te onderhandelen, voor de Chineesche regeering en het Chi- peesche volk in hooge mate weerzinwekkend is, ent daarbij van een aard, als door de Chi neesche regeering nooit was erkend. Bovendien had Japan, ofschoon het ver scheiden vage verklaringen aflegde, geen plan geopperd, dat in beginsel voor China aannemelijk was. China betoogt, dat het pachtrecht van Duitschland op Kiao-tsjau was vervallen, toen China aan Duitschland den oorlog verklaarde. Daarom is er van een pachtkwestie tusschen Japan en China geen sprake en moet Japan zjjn bezetting uit Kiao- tsjau terugnemen. China wijst er voorts op, dat het reeds het voornemen te kennen gaf, Kiao- tsjau voor den buitenlandschen handel open te stellen. Er bestaat dus geen behoefte aan, daar eeni bulteniandsche nederzetting toe te laten, in den geest van die, welke bestaan in sommige z.g. „verdraghavens". Echter zou den de rechten der vreemdelingen, mits deze op behoorlijke wijze zijn verkregen, door China worden geëerbiedigd. Revolutie ln Peru. Te Santiago zijn berichten ontvangen uit La Paz, behelzende, dat in de departementen Tumbes en Piuza, in Peru, een revolutie is uitgebroken. De Canadeesche spoorwegen. In een rede voor den Board of Trade te Toronto verklaarde Sir Jeseph Flavelle, de voorzitter van de Grand Trunfc Board, dat Canada 6000 mijlen spoorweg had aange legd die het land niet noodig had en dat men zich diende voor te bereiden op tekor ten tot een millioen dollar per maand. Hij meende dat het twintig jaar zou duren, voordat de spoorwegen konden worden ge ëxploiteerd zonder verlies. Indien -echter aan het einde dezer twintig de spoorwegen zich zelf konden bedruipen, zou het land een eigendom van geweldige waarde bezitten. In deze spoorwegen was een som belegd^ groot 160ÜDDJ1ÜÖ dollar. Spoorwegongelukken. (Bergen, 10 October. De trein Valencien- nesBergen is ontspoord bij het station Thuilin. De locomotief stortte van de spoor lijn en drie wagons ontspoorden. Er zijn ver scheiden licht geworden. De schade ia aan zienlijk. Leiprig, 10 October. De sneltrein uit Dres- den is vandaag te Bodenbach verongelukt we gens verkeerden wisselstand. Er zijn 0 per sonen ernstig gekwetst. De materieele scha de bedraagt een millioen Tsjechische kro nen. EDJNENLAJTD, Verkiezing Hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier. De «ntirevolutionnairen zullen, Ingevolge het tusschen partijen gesloten accoord, can- didaat stellen voor de verkiezing van een hoofdingeland in het district Hoorn den heer 8. Groot Sr., lid der Provinciale Staten te Enkhuizen, voor hoofdingeland-plaatsver vangers in het distriot Purmerend den heer G. Gz. Kraaij te Zaandam en in hei district Helder den heer A. Barten Pz. te Noord- scharwoude. De Ghristelijk-Histoiischen zul len oandideeren in het distriot Purmerend voor hoofdingeland den heer J. van Meer- veld, lid van den gemeenteraad van Amster dam, -te Nieuwendam, en in het distriot Hoorn als hoofdingeland-plaatsvervanger den heer J. Molenaar te Monnick-endam. Ondanks do -overeenstemming dor samen werkende politieke partijen zal althans in hot distriot Purmerend stommlng noodig zijn. Kiezers uit Waterland van verschillende richting rijn voornemens oandidatcn te stel len. Do Grondwetsherziening. Nota's van wijzigingen zijn ingediend op de wetsontwerpen inzake do voorstellen van verandering in do Grondwet Inzake het stolsel voor de verkiezing van do leden der Eerste Kamer hoeft de rogoo- ring de voorsohrifton voorgedragen-, wolke, komt de technische herziening van de Kies wet -tot stand, ook de vorkiering van de Tweede Kamer zullen behoersohen. Staatspensioenen. Het hoofdbestuur van den bond voor staats- ponsioneering heeft de kamerfracties van alle linksdh-politieke partijen uitgenoodigd tot een conferentie -ter bespreking van het punt staatspensioen. Uitvoer van boter en kaas. Ingediend is een wetsontwerp, houdende voorschriften tot regeling van den uitvoer van boter en kaas. Indexcijfers van groothandelsprflzen. Blijkens medOdeellng van het Centraal Bureau voor de Statistiek was het index cijfer van de prijzen van 63 artikelen in den groothandel in Augustus jj. 205, tegen 201 in do maand tewopen en 828 in Augustus 1920. Voor voedingsmiddelen e.d. bedroegen deze cijfers resp. 212, 202 en 285. Landsreirigers naar Indië. Naar het Haagsche Anetakantóor ver neemt, is omtrent het charteren van vreem de schepen voor het vervoer van landsreizi- gers naar Indië nog geen bepaalde beslis sing genomen. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat door de reeds gepubliceerde bijzondere maatregelen van de Stoomvaart maatschappijen „Nederland" en „Rotterd. Lloyd", die den overvoer van reizigers in 1922 sterk zullen bevorderen, tot den inhuur van vreemde schepen, hetgeen buitengewoon hooge uitgaven zou ten gevolge hebben, niet zal behoeven te worden overgegaan. Bezoek van de Eerste Kamerleden aan Wieringen. Vrijdagmorgen verkeerde geheel Wierin gen in spanning op het hooge bezoek van de Senatoren. Van de officieel© gebouwen, baggermolens, zuigers en schepen waaide de driekleur, Men wist echter niet waar geland zou worden, aan het Oost- of aan het West- deel van het eiland. Eerst luidde het: aan komst te 11.80 aan Den Over en zoo was 't ook in programma aangegeven, echter wij zigingen blijven mogelijk en inderdaad snel den te 10 uur vijf auto's naar het wesbdeel, de quarantaine Cs Rijksbuskruitmagazijn), waar te 12 uur de directieboot der Zuider zeewerken ,De Dreezand", aanlegde en de 24 Kamerleden aan wal stapten, benevens de directeur-generaal, H. Wortman, de hoofd ingenieur Blocq van Kuffeler. Ook mevrouw Pothuis—Smit had de reis aangedurft. Men bevond zich reeds nu op het terrein der Zui derzeewerken, nl. de ontworpen plaats voor den afsluitingsdljk door het Amsteldiep. Hoewel de opgeworpen grond nog onder den waterspiegel ligt, is door vlaggetjes de rich ting aangegeven hoe de dijk zal komen te liggen en een en ander werd nog nader door den heer Wortman toegelicht. Nog een stukje werd opgewandeld en ver volgens een rit gemaakt over het eiland naar de havenwerken te Den Oever. Ook te Oosterland werd een kleine omweg gemaakt om de verblijfplaats van den ex- kroonprins te bezichtigen. De bewoner ver blijft, zooals men weet, op het oogenblik in Doorn. Te één uur werd Den Oever bereikt, waar het noenmaal werd gebruikt. Inzage werd daar ook genomen van verschillende teekeningen, de Zuiderzeewerken betreffen de. Vervolgens werden de nieuwe haven hoofden bezichtigd en het lange Zuider- hoofd tot het einde op gewandeld. Veel be langstelling toonden de Kamerleden dm het heiwerk van het ijzeren damwand. De groote Duitsche heimachines waren in volle actie. Op den duur was de tocht voor velen te ver moeiend; halverwege werd teruggekeerd en begaf het gezelschap zich rechtstreeks aan boord van „Do Breezandadie koers zette naar Medemblik. De gewezen Duitsche kroonprins. Iemand schrijft aan ,/De Tijd" over een bezoek, dat hjj aan Wieringen heeft gebracht. De gewezen Duitsche kroonprins vertelde hem o.m.: Uitsluitend uit pecunaire gronden denk ik tot nader order op Wieringen te blijven. Natuurlijk zou ik het prettiger vinden, ep het platteland te verblijven, maar de stand der Duitsche valuta en ook de woningnood houden mij daarvan terug. Om precies de zelfde redenen komen mijn vrouw en de jon gens mij eenmaal per jaar bezoeken. Wij oorrespondeeren geregeld met elkaar. Twee maal per maand schrijven wij elkaar uitvoe rig en de jongens krijgen allen één epistel per maand. Mijn vrouw bestuurt de huishouding en zij doet dat met groote toewijding. Overigens wordt rij door de opvoeding van de kinderen gfeheel in beslag genomen, want de omstan digheden eischen, dat allen later zelf hun brood verdienen kunneh. Mijn» oudste zoon heeft mij al een paar maal- geschreven, dat het hoog tijd begint te worden voor mij, zelf de leiding thuis op mij te nemen. Ik zal echter zoolang ln Nederland blijven, totdat ik de vaste overtuiging heb gekregen, dat mijn terugkeer geen nadeelige gevolgen in Duitschland kan hebben. Tot heden heb ik nog met niemand gespro ken, die mij wist te zeggen, wanneer ik als burger in mijn vaderland .zal kunnen leven, om-mij aan de opvoeding van mijn kinderen te wijden. Uit het scheepvaartbedrijf. Men meldt van de zijde der Scheepvaart Vereenigingen Noord en Zuid, dat ten op zichte van alle oategoriën mindere schepe lingen aan boord van Nederlandsche zee schepen besloten is de toekenning van de maandelijksche gratificatie, te rekenen met ingang van 4 dezer te doen vervallen, onder handhaving van de thans geldende standaard- gages. De staking ln do Amstordamscho haven opgeheven. Zaterdagavond la ln een zeer druk bezochte vergadering van statoomde havenarbeiders oten tot opheffing van de staking. Naar het bestuur van „Recht en Plicht" mode- deelde, heeft dit eerst een uiteenzetting ge- even van den stand van het conflict, on narna do vraag gesteld, of men thans aan leiding aanwezig vond om te spreken over opheffing vain de staking. Do groote meer derheid was van oordeel, dat dit hot geval was, on daarna ls Inderdaad het besluit tot opheffing van de staking gommen. Op de vraag, op welke feitelijke motleven dit besluit berustte, antwoordde de voorzitter, de heer Posthuma, dat daarvoor geen motie ven noodig wnron, want het was niets anders dan een gewone proteststaking, en die kon men altijd opheffen wanneer men wilde. Mochten eohter de werkgevers bljjk geven, de derde door hen gestelde voorwaarde, be trekking hebbende op het ontslaan van bon, die zich aan molest hebben schuldig gemaakt, te willen misbruiken om zich te ontdoen van door hen niet gewensohte elementen, dan zal opnieuw het werk komen stil te leggen. Loonovereenkomst vlsschersbedrijf. Tusschen de Voreeniging van Reedera van Visschersvaartuigen ©enerzijds en de vier organisaties van werknemers te XJmui- den anderzijds ls ©ene collectieve overeen komst gemaakt in zake de loonregeling bij do Noorderzeovlsschorij. Als voornaamste artikelen daarvan ver melden wij, dat de gages als volgt zullen zijn: schipper der Noordzeetrawlers 4 deT netto-besomming met dien verstande, dat be staande meerdere salarieering zal gehand haafd blijven met 5 over de 50.000 per kalenderjaar en 4 over het meerdere. Een bedrag van 2600 per jaar wordt ge garandeerd. Do stuurman krijgt 85 per maand plus 11/4% over do eerste f 400 en 1 over het meerdere. Eerste machinisten 100 per maand met 1 en l1/» 5 tweede machinis ten 90 per maand met 1 en 8/4 Sto kers en matrozen 80 per maand met 3/4 en 1/2 Tremmers en koks f 70 met 1/2 en 1/3 Het lever en kuitgeld blijft ter beschik king van de opvarenden, die voor eigen re kening in de voeding blijven voorzien. Wan neer door bijzondere omstandigheden in het buitenland moet worden geproviandeerd ge ven de reederljen als bijdrage Bén procent der besomming van die reis. De opvarenden verbinden zich te houden aan de bepalingen dezer collectieve overeen komst, welke voor de schippers vanaf 1 Ja nuari 1920 en voor de andere schepelingen vanaf 1 December 1919 geldt, Geschillen zullen worden behandeld door de permanente Arbitragecommissie, welke eveneons door onderlinge samenwerking tusschen werkgevers en -nemers is tot stand gekomen. Bezuiniging bij „Oorlog". De „Avondpost" doet een middel aan de hand, dat, naar het blad zegt, tot een aan merkelijke bezuiniging op Hoofdstuk VTH kan leiden, en waardoor hot dienstbelang weinig of niet wordt geschaad. Tot de wapenkorpsen en de landweer be- hooren tal van reserve-officieren, die tijdens hun onbepaald verlof een jaarlijksche toe lage genieten, varieerende tusschen 700 en 250 gulden. Voor wat de infanterie-korpsen betreft bedragen die uitgaven per jaar onge veer 500.000. Als men nu weet, dat als eenige tegenprestatie van de zijde dier res- off. daartegenover staat het zich vrijwillig beschikbaar stellen bij het Legerbestuur, dan aebt het blad de vraag begrijpelijk en gewettigd (gelet op de enorme toelage zie officierboekje) of in verband met oen huldigen politieken toestand handhaven in dienstverband van het groot aantal toelage- genietende rea off. nog wel bepaald noodig is. Waar het aan de „Avp." niet onbekend is, dat vele res. off. die toelage gaarne willen derven, indien eervol ontslag uit den dienst onverbrekelijk daaraan wordt verbonden, daar komt het blad gelet op de 'berooide schatkist niet onigewenschfc voor, dat het Legerbestuur een dergelijke» maatregel nu eens niet alleen overweegt, maar hem ook eens begint toe te passen. In tijden van oorlog zouden deze onslagen res. off. zoo noodig bij afzonderlijke wet onder de wapenen kunnen worden ge roepen. Teylerprocessen. 'Zaterdagmorgen rijn voor de civiele Kamer der Haarletasche rechtbank in een buitenge wone zitting de pleidooien gehouden in de bekende 'Ijeylerzaak. Nakomelingen van (Bram, een der familieleden van Teyler van der Hulst, hadden een vordering tegen de directeuren van Teylers stichting ingediend, om uitkeering der erfenis te verkrijgen. 'Er was veel belangstelling. 'De gereserveerde tri bune was geheel 'bezet, meest met personen, die zich erfgenaam meenen. Er was geëischt, de uitbetaling van 3 millioen gulden of zoo veel minder als de rechtbank zou bepalen. Voor de eischqrs trad op mT. Wierinx uit Den Haag. Hij betoogde breedvoerig, dat de eischers rechthebbenden op de erfenis zijn en dat de directeuren verplicht zijn om re kening en verantwoording van hun beheer af te leggen. Voor de gedaagde directeuren trad op Jhr. Mr. F. W. van Styrum te Haarlem, die uit voerig pleitte tot afwijzing van de eischen. Zaterdag is tegen Teylers stichting eene vordering ingesteld door eenige Van Oordes, familie van den heer J. J. van Oorde te Haar lem, een van de directeuren der stichting. Eene groep personen vereenigde zich voor de thans ondernomen actie. Het geheel staat onder de algemeene leiding van Mr. Jan Vijn, advocaat te Amsterdam, daarin door anderen bijgestaan. De groote meerderheid van hen, die geoordeeld worden tot gelijke vordering gerechtigdste zijn als de Van Oor- des, de afkomelingen en rechtverkrijgenden •van Isaac Brand, eenige in leven zijndo vol len neef In den eersten graad vpn P. Teyler vam der Hulst bij diens overlijden, hebben zich contractueel daarbij aangesloten en de behartiging hunner nauwkeurig onderzochte aanspraken, welke men ditmaal doet gelden, aan de groep van den heer Vijn toevertrouwd. Als procureur van eischers treedt op de heer Mr. A. Bruch te Haarlem. Hygiëne-tentoonstelling. Zaterdagmiddag is te Amsterdam in het Palels voor Volksvlijt de Int. Hygiëne-ten- toonstelling gehouden. Tal van bekende per sonen uit de medische wereld hebben de'ze tentoonstelling ingerioht, teneinde de ge zondheidsleer te doen doordringen in alle kringen der bevolking. De voorzitter van het Comité, dr. E. J. Abraham, hield bij die ge legenheid een openingsspeech, waarin hij wees op de groote sympathie, waarmede allerwegen deze tentoonstelling is begroet. Rijk on Gemeenten hehbon hunne medewer king gegeven, ook uit hot buitenland rijn prachtige lnzondlngon gekomen. De Voor zitter sprak vervolgons wnardeerendo woor- don tot don hoor dr. M. do Hartogh, die door zijp werkkracht on energie de tentoonstelling tot 'een suooes heeft gemaakt. Minister Aalberso sprak weordon van waar- doering voor don verrichten arbeid. Do ro- oerlng waardeert dien arbeid ten zeorsto. r. opondo vervolgens do tentoonstelling. "Een aantal autoriteiten woonde de pleoh- tlgheld bij.. Faillissementen ln Nederland. (Volgens mededeollng van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgp- loopen wock, eindigende 7 Oct. In Nederland uitgespproken 60 faillissementen tegen 82 faillissementen! in dezelfde week van het vo rige jaar. Van 1 Januari tot en met P Oct 1021 1000 faillissementen tegenover 1020 over hetzelf de tijdperk van het vorige jaar. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. OOflT-INDIE. Een Indische mijn ln brand. De correspondent te Weltevreden van de „Telegraaf" seint d.d. 7 October: De Regeermgskolenmijn Boekiitasem staat in brand. Naar aangenomen wordt is de brand uit wraak door Chineesche koelies aangestoken. De Boékit Asem-mijn is een gouverne mentsonderneming in het Lematang» in de residentie Palembang. Onlangs hebben zich daar relletjes voorgedaan onder een deel der Chineesche koelies, die rioh verzetten tegen een door het mijnbestuur getroffen maat regel, welke diende om te voorkomen dat de lieden zich aan den arbeid onttrokken. Het verzet maakte gewapende tusschenkomst noodig. waarbij ook geweld werd gebruikt, dat aan eenige Chineesche koelies het leven kostte. De hooge kolenprfjzon. Sprekende over de „schandelijke hooge ko- .lenprijzon"- vraagt do „Haagsohe Post", wie de minstens 17l/, millioen gulden, die we dit jaar te veel aan kolen hebben te betalen, in den zak steken en geeft dan het volgende antwoord van een koöperatlebestuur: Dat doen in hoofdzaak een handjevol groothan delaars en importeurs van kolen. Die hoeren regeeren den geheelen kolenhandel, ieder is van hen afhankelijk, en zij zijn het, die het Nederlandsche volk deze gruwelijke ex tra-belasting opleggen, zonder dat de regee ring een vinger uitsteekt om dit onrecht te verhinderen. Want de geheele groothandel ln kolen is feitelijk een monopolie, in het be zit van een paar partikulieren. Als ze mor gen aan den dag den prijs op 10 'gulden per mud willen brengen dan doen ze het ook, aldus onze zegsman we hoerden trouwens van andere zijde, dat er inderdaad plannen in die richting bestaan, al zal de prijs wel niet op IQ gulden komen de kleinhandel is van hen geheel afhankelijk. De groothan delaars en importeurs zijn machtig, ze we ten dat de regeeriug hen gaarne hun gang laat gaan onder de leuze: geen inmenging in de „vrije" mededinging van handel en be drijf, en dat ze kunnen doen en laten wat ze willen, evenals de exporteurs van boter, eieren, kaas, groenten, ©n aardappelen enz. enz. De koöperatieve bestuurder merkt op, dat onder die omstandigheden alleen op maatre gelen van de gemeentebesturen eenige hoop is, maar acht daarop niet de minste kans. De redaktie van het Haagsche blad vestigt er echter de aandacht op, dat het „bij de hande" Amsterdamsche gemeentebestuur den juisten weg betreden heeft en reeds aan de burge rij een voordeeltje van een half millioen 'gulden bezorgt, wanneer slechts een 'mud anthraciet per hoofd en per jaar gebruikt wordt. In verband hiermee stelt het blad nog de volgende vraag: Wij hebben in Limburg naast partikuliere mijnen Staatsmijnen. Lee- nen nu die staatsmijnen zich er ook toe om door het sluiten van kontrabten met mono polisten de burgerij het vel over de ooren te halen? Vervolgens: Staatsmijnen en partiku liere mijnen verlagen de loonen der mijn werkers aanzienlijk omdat, naar de dixekteu- ren zeggen, de prijzen der kolen in den laat- sten tijd zoo gedaald zijn. En nu kostte j.L Maart bier in Den Haag Limburgsche an thraciet ongeveer 8.3Q per mud in den kleinhandel, en tegenwoordig kost diezelfde Limburgsche anthraciet, dus na de sterke da ling der kolenprijzen, die oorzaak is van de loonsverlaging, van 8.70 tot 4.30 per mnd in den kleinhandel. Hoe zit dat nu eigenlijk? Aan de mijn daalt de prijs van de anthraciet reusachtig, en hier in Den Haag stijgt de prijs van de anthraciet reusachtig. De Kamerleden f 8000 meer! Van het voorstel der Regeering, om bij de grondwetsherziening de schadeloosstelling voor het Kamerlidmaatschap van 8000 op 6000 te brengen, beziet het „Vaderland" de licht- en schaduwzijde: Wij zijn het eens met het „Centrum", dat de verhooging van de schadeloosstellingen mitsgaders het pensioen voor de weduwen, sommigen zal verleiden met alle hun ten dienste staande middelen een Kamerzetel te veroveren. Vooral voor de Rijksambtenaren wordt die verleiding groot, omdat ze naast hun schadeloosstelling nonactiviteitstracte- menten trekken, dat de helft bedraagt van hetgeen ze als ambtenaar genieten. Een Rijksambtenaar, die Kamerlid wordt, en die op een tractement van 4000 staat, zou dus, als de Grondwetsherzieningsvoor- stellen zijn aangenomen 7000 genieten. De ze verkeerde toestand is ondervangen, door afschaffing van dat non-activiteitstractement, dat met de nieuwe regeling der schadeloos stelling niet meer noodig is, al moet de amb tenaar op non-aotiveit eigen pensioensrech ten en die voor rijn betrekkingen behouden. Toch zullen ook anderen zich trachten naar boven te wringen, omdat, hoe ook ge smaad, het Kamerlidmaatschap feitelijk nog altijd zeer in aanzien is aanlokkelijk door de vrijheid die het geeft, vrijheid in de eer ste plaats om te kiezen van welk deel van het Staatswezen men do eersto studie wil maken, vrijheid om uit to ranken, wanneer men werken wil; do groote Kappeyno, die bij voorkeur des nachts werkte, ls daarvan wel oen zeer sprekend voorbeeld. Maar het waken togon het naar boven ko men van ongowensohte elementen hebben de kiezers zelf in de hand; het ls vaak het gevolg van slecht bezochte vergaderingen, waarin do moer beluste dan geschikte voor het Knniorlidraantsohnp, zijn vriendjes op- trommeldo, en zoodoende tot verbazing van ieder oon aocr-goede, soms zelfs de boste plaats op do lijst kreeg. Daar ls remedie togon. Als we goed zijn lngelloht, zal ln do aange sloten afdoellngon van den Vrijheidsbond de candidaatstolllng niet moer afhangen van wie toevallig op do vergaderingen waren, maar zal ieder lid daarvan zijn stembiljet thuis krijgen, en hot bij het bestuur inzenden, een uitnemende maatregel, dien wij hopen dat door de andere partijen zal worden gevolgd. Het zal wel de handen van de konkelaars niet geheel binden, maar handicapt hen toch op zeer voldoende wijza. En al is Rome niet op één dag gebouwd, en al zal ook het nieuwe instituut der even redige vertegenwoordiging nog wel ©enigen tijd betreurenswaardige misstanden vertoo- nen, dat neemt niet weg, dat het eenige bil lijke ls, en dat al wie overtuigd is, dat oen goed parlement het onmisbare bolwerk Ls van onze vrijheid, alles zal moeten doen, wat in zijn macht is, om de bedervers daar van krachteloos te maken. Het parool rij dus voor alle parijen: Waar dige candidaten, maar ook niet minder waar dige plaatsvervangers. De partij, die dat devies boven alles hoog houdt, zal niet alleen onze oonstitiitioneele instellingen, waarop geheel onze vrijheid be rust, sterker maken, maar ook het meest in aanzien komen hij het Nederl. volk, dat trots alle tijdelijke afwijking, per slot van reke ning eero geeft aan wlen eere toekomt. LUCHTVAART. Vliegongeval. Het militaire vliegtuig 496, dat bij Helle- voetsluis wilde landen, is in een omgeploegd land tereoht gekomen en omgeslagen. Het vliegtuig werd grootendeels vernield. Beide inzittende officieren bleven ongedeerd.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2