EUEBHE COURANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 11 OCTOBER 1921. Aanbesteding. Wlnterconcerten Stafmuziek. Zomersche dagen INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. VOOR EEN BETERE SPOOR DIENSTREGELING. De Economische Commissie heeft besloten, eene krachtige actie te voerén, om In 1922 een betere Zomerdienstregeling te verkrijgen Zij noodlgt daarom alle belanghebbenden uit, de Commissie (Stationstraat 8) schrif telijk In te lichten over de nadoelen, die zij uit hunne ervaring kunnen mededeelen en die een gevolg zijn van de gebrekkige dienst regeling. Deze mededeellngen moeten zoowel het personen- als het goederenvervoer omvatten. Helpt allen mede, om de Commissie een groot aantal gegevens te verschaffen, om oen krachtige actie te kunnen .voeren. Namens de Commissie, A. W. MICHELS, Recretaria. Te '«Gravenhage slaagde voor het machinisten-examen, diploma O, de heer J. Botter alhier. Hedenavond 8 uur taptoe vanaf da Bui tenhaven, door de staimjuzick. De sinds eenigen tijd opgeheven Chris telijke Normaallessen alhier zijn 1 dezer her opend, met het oog op het dreigend tekort aan personeel voor de Ohr. scholen in de omgeving. Onderzeeboot K. IV. Hr. Ma. onderzeeboot K TV la 8 OcHoiben van Port Kaid vartrokkem Te Den Hang werd 10 Ocfober tn het ge bouw van het Dep. van Marine aanbesteed: Het maken van een Observatie-barak met Laboratorium enz. bjj het Marine Hospitaal te Willemsoord, Inschrijvers waren da Heeren: J. die Vries Helder voor 124.800; Gebr.'v. Pelt, Helder voor 181.189; J. Smit, Helder voor 182.000; fa. Heerd Medemblik ƒ184.000 H. Riemen» Helder voor 142000; F. Drij ver Helder voor 186800; Sterrenburg— Boerdljk Helder voor 167400; A. Krijnen Helder voor 1Ê87S1. De winter-oonoerten beginnen Dinsdag BS October. De contribntiekaarten worden deze week aangeboden aan ben, die het vorig sei zoen lid waren. Het Comité verzoekt be leefd ..deze bij aanbieding te willen voldoen. Zij die ziöh nog op willen geven, voor deze concerten worden verzocht aan de hoeren Leewens of de Boer (Koningstraat)1 dit op te geven met vermelding van het aantal huis- genooten. De contributie is 7.80 voor 2 personen; 1.50 voor iedere huisgenoot, ter wijl alleen wonende personen 4.60 betalen. De Volksconcerten vangen Woensdag 26 October aan. A. G. O. Voor de A.G.O.-lezing op Woensdagavond is de belangstelling reeds groot; velen willen den beer Alt hooren als hij ons Wagner's opera „Parsilal" komt verklaren. Nu is „Ca sino" wel groot, maar tenslotte is haar ruimte óók beperkt; wie dus zeker wil zijn van een plaats, wachte niet tot het laatste oogenblik. Want dan kon hij wel eens teleurgesteld worden. Arbedders-tooneelvereeniging. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de Arbeiders-Tooneelvereeniging j.1. Za terdagavond het tooneelstuk „Het Licht in den Nacht" van Inte Osman met veel succes opvoerde. Bij open doek werden de spelers herhaaldelijk toegejuicht «Allerzielen." Men verzoekt ons mede te deelen, dat „Al lerzielen" Vrijdagavond te IJmuJden onder enorm succes is gegeven. De voorstelling van dit stuk zal Donderdag as. in „Casino" plaats hebben. Leger des Hells. As. Donderdagavond acht uur wordt in de zaal van het Leger des Heils op de Spoor- gracht een Heilsmeeting gehouden, welke geleid zal worden door Adjudant en Me vrouw Nicolaï, de Bevelvoerende Officieren van Amsterdam I, het eerste korps van het Leger In Nederland. De toegang tot deze samenkomst is vrij voor iedereen. Deuren der zaal zijn open half acht. Onze Volkshuisvesting. Door de Vereeniging voor Volkshuisves ting „Helder" alhier is het volgend adres verzonden: Aan Zijne Excellentie den Minister van Arbeid te 's-Gxavenhage. Geeft met versohuldigden eerbied te ken nen, O. Adriaanse, Voorzitter, en W. Ornée, Secretaris der Vereeniging voor Volkshuis vesting „Helder" te Helder, als rechtspersoon erkend bij K. B. van 10/9 '10, No. 68, toege laten om werkzaam te zijn in het belang der Volkshuisvesting; dat hunne vereeniging sinds 1910 door den bouw van ongeveer 270 woningen; heeft ge tracht onder de moeilijksite omstandigheden aan haar doel te beantwoorden; dat momenteel nog 112 woningen en 8 winkelhulzen ln aanbouw zijn; dat deze laatste woningen een onderdeel vormen van een plan van 830 woningen, waarvoor de Raad der Gemeente Helder reeds steun heeft toegezegd; dat door Uwe Excellentie echter slechts voor partiëele uitvoering toestemming is ver leend; dat de houw der overige 200 woningen nog zeer noodig is, om in het woningtekort te voorzien; dat door de Vereeniging „Verbetering zij ons Streven" weliswaar plannen voor den bouw van een aantal woningen1 zijn ingediend en onlangs aan Uwe Excellentie voor uitvoe ring daarvan machtiging is verzocht; dat het adressanten echter voorkomt, dat hunne Vereeniging in dezen voor moet gaan, daar haar plannen reeds veel eerder zijn in gediend; dat de kosten voor het opmaken dier plan nen anders voor niets zijn gemaakt en moei lijk op de gewone exploitatie kunnen worden verhaald; dat uitvoering der plannen» van de Veree niging „Verbetering zij' ons Streven" recht streeks ingaat tegen de ook door Uwe Excel lentie voorgestane centralisatie, die reeds eenigen tijd hier ter plaatse in samenwerking met het Gemeentebestuur wordt voorbereid; redenen, waarom adressanten Uwe Excel lentie eerbiedig verzoeken, hoe ook de beslis sing op het meergenoemde adres van de Ver eeniging ./Verbetering zij ons Streven" moge zijn, de uitvoering der plannen van de Ver eeniging voor Volkshuisvesting „Helder" jten spoedigste te willen bevorderen en voor rang boven elk ander plan te willen verleenen. Hetwelk doende, enz. w. g. Adriaans©, Voorzitter. Ornée, Secretaris. Helder, 6 October 1921. Commissie .voos de Economische Ontwikke ling der Gemeente Helder. Vrijdag 7 October vergaderd© de Econo mische Commissie ten Raadhuize onder Voorzitterschap van den Burgemeester. Aanwezig waren 17 leden. De notulen van de vergadering van 19 Nov. 1920 werden gelezen en onveranderd goed gekeurd. De Voorzitter memoreert in beknopten vorm hetgeen door de Commissie sinds de verschijning van het jaarverslag over 1920 is verricht. Opwekkende resultaten zijn er tot nog toe niet mede 'bereikt. De pogingen bij de Scheepvaartmaatschappijen, om hier op de haven ©en -lijn te openen, hadden tot resul taat, dat een hunner het denkbeeld in over weging nam, een ander nadere gegevens vroeg, die aan de hand van ©en door den Secretaris ingesteld onderzoek naar de mo gelijkheid, van in- en uitvoer benoorden Alk maar, zijn verstrekt. Nadien ia niets meer vernomen. De pogingen om hier ter plaatse een En- gelsch vice-consulaat te vestigen, zijn nog niet bekroond. De Consul-Generaal was het denkbeeld echter niet onsympathiek. Een ReclameGomimissie uit ons midden heeft aardige cliché's ontworpen), die op reolamebiljetten en sluitzegels afgedrukt een Uitnemend effect maken. De bedoeling is, deze aan ieder, die correspondentie voert, gratis te verstrekken op aanvrage, teneinde bij brieven, etc. deze reclame in te sluiten. Ook is de bedoeling in binnen- en buiten land deze reclame als advertentie in de voor naamste bladen te plaatsen. Het eene stelt onze kop van Noord-Holland voor met Engeland en Duitschland nadat de afsluitdijk van Wieringen naar Raam ligt, er wordt duidelijk gedemonstreerd, dat de lijn YannouthHamburg over Helder en de afsluitdijk de kortste route voor het handels verkeer is. Het tweede biljet wil' reclame tot vestiging van industrie hier ter plaatse. Een vuurtoren bestraalt een stad met fabrieken, havenwer ken, etc., terwijl als opschrift wordt gewezen op de gunstige ligging van Helder aan zee, kanaal en spoor. De beide reclameprentjes werden door de vergadering met instemming ontvangen. De pogingen, om een verbinding met Ter schelling en Vlieland te verkrijgen, zijn af gestuit op de weinige animo op die eilanden zelf. Voorts is er getracht, de Ned. Spoorwegen te krijgen tot een verbinding rechtstreeks van Koegras naar de nieuw ontworpen ha- venuitbreiding. 'De Maatschappij voelt echter meer voor een pont, die de verbinding tus- schen Buitenhaven en gpoorwegbasain zal hebberv te onderhouden. Vooralsnog zijn ook hiervan de kosten te hoog, om reeds verdere stappen te kunnen doen. De algemeen© malaise, de weinige mede werking van een deel van ons gemeentebe stuur, het geschil o. a. met de S.-D. Raads fractie waren voorts factoren, die de Oom missie het werken dit jaar wel zeer zwaar hebben gemaakt. Dit heeft ons echter niet ontmoedigd, en als een lichtpunt memoreert de Voorzitter de oprichting der Naamlooz© Vennootschap „Zeehad Huisduinen", waarmee een deel van het programma der Economische Oommissie kans heeft, in vervulling te gaan. De ingediende begrooting raamt ƒ619.40 als saldo 1921 en f 1000.gemeente-subsidie over 1922, welke f 1619.40 dus aan den Raad zullen worden aangevraagd). De uitgaven zijn 500.Secretariaat, 600.reclame, 500.voor uitgave Gids Helder en f 119.40 voor beheer en onvoor zien. De Voorzitter wijst er op, dat door de hal- veering van ons aangevraagd subsidie voor dit jaar in verband met andere reeds genoem de omstandigheden, het werkplan, dat bij onze ontwerp-begrootlng 1921 verleden jaar voorzat, geheel is omvergeworpen. Daardoor is zelfs van de ƒ2000.— nog ƒ619.40 over. Dat we daarnaast slechts 1000 nieuw vra gen, komt, omdat ook de Oommissie de uiter ste zuinigheid wil betrachten nu de gemeente- finantóön in zulke benarde omstandigheden verfceeren. Een voorstel van den Secretaris, om de 500.vergoeding voor het Secretariaat ook te schrappen, meende de KernGommissie niet te moeten aannemen. (De begrooting wordt onveranderd goedge keurd. Het vierde punt .betrof de afscheiding van het Departement Helder der Maatschappij van Nijverheid. In verband met de moeilijkheden in dit jaar is het Secretariaat reeds gescheiden; doch de leden der commissie zijn ambtshalve lid van 't Département en de contributie werd uit het Gemeentesubsidie betaald. Waar de contributie nu door de Jongste Alg. Verg. der Maatschappij tot 10.per lid is verhoogd, zijn er ook financiëele rede nen, het Departement los te maken. De Secretaris had bovendien bezwaar, in functie te blijven, indien het lidmaatschap der Maatschappij aan de Commissie verbon den werd. Voorgesteld wordt dus, het Departement te scheiden, en dit werd door de vergadering unaniem besloten. De Voorzitter wekt» warm op, thans zelf een Departement t© vormen, dat geheel' op eigen wieken zal drijven. Daartoe gaven zich direct 12 leden op. De rondvraag bracht den heer Nypels in het geweer voor een betere Spoorwegdienst regeling. Eene oommissie, bestaande uit de hoeren Kolster, Meyer, Koningsbrugge en Michels, werd daartoe benoemd. Een krachtige actie bij Minister en Tweede Kamer zal worden gevoerd, om de meer dan erbarmelijke wijze, waarop 'Helder door de Spoor "wordt bediend, veranderd te krijgen. De heer Rappard brengt ter sprake de mogelijkheid, dat de booten, die hier kolen voor de Marine aanvoeren, misschien) lading zouden kunnen innemen. Ze varen nu altijd leeg terug. Eene commissie, 'bestaande uit de hoeren Van Willigen en Michels, werd na lange dis cussie aangewezen, om .tezamen met den heen; Rappard deze zaak nader te bekijken. De hoeren Bakker en De Vries pleiten voor een laad- en losplaats voor Koegras. Aangenomen werd, dit punt eveneens bij de betreffende Maatschappij te bepleiten, even als 't in de bedoeling der KernGommissie .ligt, de Schager traimplannen weer eens op te halen. Nadat de heer Biersteker had aangedron gen ook de verbinding met de haven steeds warm te houden, hetgeen werd toegezegd, sloot de Voorzitter ten 10 ure de vergadering. Commissie voor Arbeidersontwikkeling. Gisterenavond werd door bovengenoemde Commissie eene openbare vergadering ge houden, waar als spreker optrad de heer A B. Kleerekoper, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp „Brood des Levens". De groo- te „Casino"-zaal was geheel gevuld met be langstellenden, die 'zich onder het gehoor van dezen .begaafden spreker en improvisator kwamen stellen. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer P. Tuk, deed allereerst de zangvereeniging zich met eenige nummers hooren, waarna ©enige musici op zeer ver dienstelijke wijze Mozart's aantrekkelijke „(kleine Nachtmusik" ten gehoore brachten, hetwelk onder ademlooze stilte aangehoord werd. Hierop kreeg de spreker van den avond het woord. Hij wees erop, dat, ofschoon de sociaal-democratie steeds geijverd heeft voor verhooging van loonen, verbetering van stof felijke welvaart, haar ideaal allereerst van geestelijke waarde is. Wat wij aanklaagden is het bezit, het te veel, en ons struikelblok in dien strijd der arbeidersklasse is het te wei nig. Een kleine groep had een te veel, een groote groep had een tekort. Hoe dieper men in de duisternis zit, des te geringer wordt de aandrang om omhoog» te komen. Eerst als men het daglicht begint te zien, komt ook de begeerte naar meerder licht. Een kind voor een speelgoedwinkel, dat nimmer de 'begeerte van een pop gehad heeft, ml geen pop be- geeren. Wel het kind, dat thuis vele poppen bezit, het zal meerdere begeeren. En daarom konden wij niet 'beginnen met tot de arbei ders te spreken van begeerlijke dingen; wij moesten beginnen allereerst met hen iets in -de handen te geven, opdat 'daardoor de be geerte ontstaan zou. Onze tegenstanders heb ben dit veel beter doorschouwd dan wijzelf; zij zeiden, dat wij de arbeiders ontevreden maakten. Maar dat is onjuist: men kan van ontevredenen geen tevredenen maken, even min als van tevredenen ontevredenen. Wij hebben alleen maar menschen, die in het geheel niet waren, bewust gemaakt. En toen zij wakker werden, waren zij ontevre den, en het was niet eens zeker of het niet tegen ons was die hen wakker maakten uit hun slaap. Ja, zij wierpen ons zelfs met stee- nen. Van Kol verteld© onlangs, dat in zijn jonge jaren een spreker der s.dmp. bijna niet spreken kon in de toenmalige vergade ringen, wegens de verschrikkelijke drank lucht, die er was. Die arbeiders waren inder daad alleen met stoftfelijken steun te helpen. Wie nu echter (lenkt, dat de soc.-dem. er al leen Is om maar meer en meer loonsverhoo- gingen te krijgen, vergist zich deerlijk. Gij hebt al geleerd eraan te twijfelen of met verhooging van loon het heil wel op de wereld komt. We hebben een tijd van onge wone 1'oonsverhoogingen achter" ons, maar de vraag of de arbeider er beter van geworden is, zou ©en arbeider nog wel eens ontkennend willen beantwoorden; er 'zijn er die den toe stand van vóór den oorlog terugwenschen. Hoe komt dat? Omdat uw welstand niet wordt bepaald door hetgeen 'gij aan loon thuisbrengt, maar door hetgeen gij' er voor koopen' kunt. Gij vroegt meer loon en de be zittende klasse gaf er u minder voor. Hoe komt het dat men het ondanks de stij ging van het loon het niet beter heeft gekre gen? Veel arbeiders weten daar al heel goed het antwoord op: wij moeten de bedrijven hebben, zeggen zij, waar bet loon in verdiend wordt. En de sociaal-democratie moet ons die bedrijven geven, dan zullen wjj het anders inrichten: de winst aan de gemeenschap, en productie, niet om winst te maken, maar al leen pm de behoefte te dekken. Het gaat er bij ons dus niet om meer loon te halen, maar om heele bedrijven. En als dat nu eens lukt, en het zou blijken, dat we eens minder loon in die bedrijven zouden verdie nen. Moeten we er dan weer af? Daarmede zoudt gij blijk geven Van weinig overtuiging. Als de egoïstische patroon van thans vervan gen wordt door even egoïstische arbeiders, die óók zoo cijferen als hij, wordt het er voor het bedrijf niet beter op. De tegenstanders van ons hebben zich al uitgelaten, dat door socialisatie etc. de toestond niet beter wordt. Onze taak is dus de arbeiders, die die bedrij ven in handen zouden willen nemen, in het socialistisch besef op te voeden. Alles wat wjj tegenover onze tegenstanders aanvoeren, is berekend op het feit, dat 'gij in de toekomst „socialist" zult zijn geworden. Dat is het brood des levens; gij moet het be sef hebben, dat eene verantwoordelijkheid pp u rust, dat gij eene teak hebt. Men moet niet bij ons komen om wat te halen; gij moet zeg gen: hier ben Ik; wat wilt gij dat ik doen zal? En wjj antwoorden: gij moet gelooven; gij moet gelooven, dat gij niet op de wereld rijt gekomen om te schelden op bezitters, om u beter te achten dan de anderen, en tevens den weg te zoeken om zoo gauw mogelijk des anderen plaats in te (nemen. Het is het noodlot van het bezit, dat het beladen is; het kan niet vooruit. De arbeider heeft geen rels- tesch met bezit, die hem belet voort te gaan. Hij heeft alleen een stok bij zich en de be zittende klasse zou graag willen weten of die is om op te steunen of om mee te slaan en is erg boos als wij zeggen: dat zal van omstandigheden afhangen; dat zal wel blij ken als het zoover is. De arbeidersklasse heeft geen bagage; zij kan gemakkelijk praten van „geen oorlog", omdat de .bezittende klasse vastzit aan de be wapening, de arbeidersklasse daarentegen los is daarvan. Laat een musch uitvliegen; bij vliegt zoo hoog gij wilt. Bindt hem een goudstuk op den vleugel: hij vliegt niet meer. Zoo is het ook met den arbeider. Als wjj praten van het socialisme is dat iets dat wij ons niet voorstellen, iets onwe zenlijks. Alleen dan is voor ons een ideaal schoon als het vervulbaar is. Slechts wat men doet, wat men vervult, is ons ideaal. „Niet in den hemel is het"; zegt de Schrift, „niet in den afgrond: de zaak is in uw mond, in uw hart". Dat alleen geeft de wijding aan het socialisme. Het móet gedaan worden, al is het nog zoo zwaar. Niet door een penning in een zakje te werpen; met uw geheel© hart, uw geheel© overtuiging. Wat men gelooven moet om het te doen, wat men doen moet om te gelooven, dat is het ideaal. Daarvoor moet men hij ons wezen en die zich daarvoor te zwak voelt, moet niet bij ons kom en- Men stelle zich niet voor, dat men meer vrijheid zou krijgen door het socialisme. De menschen veranderen niet door de wereld te veranderen, maar de wereld verandert door de menschen te veranderen. Het is het groote misverstand van Rusland, dat men van de menschen socialisten wilde maken, zonder dat ze het waren. Ieder mensch moet zichzelf bevrijden; Ieder mensch moet zorgen zjjh eigen verlosser te zijn, hij moet de kooi, waarin hij zit, vernie len, en zich niet vergenoegen met het toege stoken klontje „sociale wetgeving". Over de vijf werelddeelen moet gij uitvliegen; de mensch is geschapen om vrij te zijn en kan dat alleen worden door zichzelf. Waarvoor dan de organisatie? zult gij vra gen. De bezittende klasse zegt: zoo'n orga nisatie doodt de persoonlijkheid. Maar juist de huidige maatschappelijke inrichting doodt de persoonlijkheid. Het hangt maar van den toestond van de beurs der vaders af wat er van een kind terechtkomt, hetgeen spr. in een voorbeeld uiteenzet. Biji negentig van de honderd individuen smijten wij het vernuft weg. En welk© moeder zou niet willen zwe ren, dat bij haar kinderen er één van de ne gen is, die geschikt zijn om te studeeren? Men denke toch niet, dat er een dubbele moraal Is, dat er voor den eep. iets anders en beters is dan voor den ander. Hoe weinigen weten hun vrijen tijd nog op gepaste wijze door te brengen I Hoe weinigen weten wat kunstgenot is. Wat wil men? Hoe wil' men iemand, die van zijn 12e jaar van school al is, eenlg kunstgenot bijbrengen? Lectuur men wil ze wel. Spr. zag een boodschappenjongen fietsen en al fietsende lezen. Men verdringt zich voor het station netje voor Schiphol op het Leidscheplein, waar allerlei technische lectuur ligt. Als men de menschen maar de goede din gen gaf, inplaats van de slechte, zouden ze die even goed apprecieeren. Men wil alles van de arbeiders, maar leert ze niets. Hoe kunnen wij tot ons geloof komen? Door kennis en ontwikkeling. Slechts het weten kan ons Tedden; wij staan aan een keerpunt, waarin nieuwe maatschappelijke vormen opkomen. Gij kunt de brug bouwen om de afgronden te overbruggen, en de spij ker aan den onderkant, die in 't verborgen geslagen wordt, is van meer belang dan een rood© kwast verf, 'die men er van buiten op brengt. Doe dus wat gij doen moet, maar doe het met geloof. In iedere binnenkamer moet de roode lamp branden van uw geloof. Teza men vormen al uw lampen een machtige vuurzuil, die u naar het beloofde land voert, door de dorre en droge woestijn heenl Met een opwekking om kennis te vermeer deren, eindigde spr. zijn pakkend en boeiend betoog. De zangvereeniging deed zich vervolgens nog hooren, waarna de vergadering gesloten werd, onder dank aan den spreker. Ergens in den kosmos zweeft, in de nabij heid van den melkweg, onze goede oude pla neet te Aarde. Zij is de trouwe dieniarea van haar Moeder, de Zon, die zorgt, dat rij in het spoor blijft, de haar loop regelt en haar evenwicht bewaart, die baar dampkring on derhoudt, haar zeeën vult en en haar rivie ren doet stroomen. Zij wentelt en draait de Aarde zóó, dat in het voorjaar de bloemen ontluiken, de vogels hun nest bouwen, de menschen hun liedjes zingen. In den' zomen doet zü den leeuwerik omhoogstijgen la de blonde duinen, zjj stuwt da zilte golven der fcabelende zea zachtben» «trandwaart», opdat de menschen den aaide kuunofl pootjeba den, als anderszins. j Maar bij de volgende wenteling der aarde ia het in den regel mis. Dan verdwijnt de Zon achten haar wolkengordijnen', en ln haar plaats zendt zij Jupiter Pluvin», om stroomen van regens naar beneden te zen den. Dan rillen de menschen van de kou en nattigheid, de musschen «teken verschrikt hun druipnatte kuifkopjes tusschen de vee- ren en de boomen/ haasten rich hun blade ren af te schudden. Om van de volgende kentering maar niet een» te spreken. Van 't jaar i» dat alles ander». Wat I» er gebeurd, welke kosmische krachten hebben verandering ln den gang van zaken ge bracht? Want van Mei af tot op den dag van heden, zijnde een tijdsverloop van bijna een half Jaar, schijnt de zon met ongebroken kracht, met onvorminderden gloed, met de zelfde warmte. Mag er al eens een enkele iets minder stralende dag doorheen zijn gó- loopen, de barometer, hoe ook terugge- loopen, herstelt zich na verloop van een of twee dagen, de hemel wordt weder blauw de zomer gaat ononderbroken voort. Wat is er gebeurd, is de baan der aarde veranderd? 10 October des namiddag» te 2 uur, op een tijdstip dus, dat de zon ai vrij laag aan den horizon «taat, wees de thermometer in de zon 80 graden Eaihenheit I» ooit een der gelijke temperatuur in onze gematigde lucht streek, op 60 graden en meer boven den evenaar, genoteerd in deze maand? Zomer is 't. Wel vertoont de natuur symp tomen van den naderenden herfst; morgen en avondnevels stijgen op uit do aarde, de bladeren der boomen, hoewel thans niet door herfststormen verwoest, vallen noch tans langzaam en geleidelijk af, en die nog zijn blijven zitten hebben de veelkleurige tinten van den hertot aangenomen. Wel is de dag kort geworden, de avond lang: om zes uur reeds .is de blinkende zon achter de kimmen verdwenen, en slechts een vurig, schitterend-schoon avondrood wijst haan baan aan, maar toch: 't is zomer Het is niet minder warm dan in de honds dagen; men puft en blaast en transpireert. Maar intusschen geniet men. Echter, het strandleven is dood; weg zijn de koetsjes en kiosken, de stoelen en tenten. De zee moge nog zoo verleidelijk haar golven naar de kust sturen, geen baders zijn er meer, die van haar frisch bad genieten. Ja toch, twee naakte jongens liggen in het warme zand te stoeien en te ravotten. Hun glim mende lijven ritten dik onder het zand. Eenige pootjesbadende kinderen, een eindje verder nog een paar jongens vol ijver aan het graven van een fort: dat is echter alles. Voor het overige is het strand doodsch en eenzaam. Zijn wij eigenlijk zulke mooie na zomerdagen waaxd? Moest nog niet volop het strandleven bloeien? Sterker nog: blakert de zon en schroeit zij u de huid, voor de vrouw is het najaarsseizoen aangebroken. Een en kele moge wellicht nog in een zomertoüetje gekleed gaan wij zagen al dames die in de tropische hitteperiode, die wij thans door maken, niet konden nalaten met haar nieuw gekocht bont te prijken. Om van den nieuwen winterhoed maar niet te spreken. Want het ia selbstverstandlich, dat je in October met een nieuwen winterhoed loopt. Dat (kan nu eenmaal niet anders. Dan zijn de muschjes verstandiger. Die ritten met hun geestige kopje te kijken naar de plaats waar hun oude nestje zit, waarin ze van 't voorjaar hun eieren legden, en ze turen en turen: het wordt langzamerhand tijd om voor den winter te zorgen, om een onder dak te krijgen als straks de stormen en regen buien losbarsten. Maar.... maarde kleine, pientere kraaloogjes spieden links en rechts; het kopje draait mee; 't ziet er nog best uit, daar boven, de helmel is strak-blauw en 't is lekker warm in 't zonnetje. Beter bui ten in de natuur dan in een benauwd' en broeierig nestje onder een dakpan. En vriend musch vliegt weer weg. Hij laat zijn bont kraag nog een poosje liggen. Of zouden on'ze vogeltjes in de war zijn gemaakt door het fraaie weder? Er komen althans berichten van spreeuwen, die druk bezig waren met strootjes en) veeren om nieuwe nestje» te maken. Ook de roeken zijn in de war. Zij herstellen de oude nesten en mag men de berichten ge looven, dan deelen de zwermen rich in paren. De .bijen zijn bijzonder in de weer. Zij zijn zoo druk bezig in de buurt van vlieggaten, dat men haast denkt, dat zij zullen gaan zwermen. Er zijn echter weinig bloeiende bloemen ineer in het veld, en 'zij' verdringen elkaar bijna om wat honig machtig te worden. Voorts zijn enkele trekvogels aan het twijfe len gebracht. Zij willen wel, zooals het 'be hoort; vertrekken, doch ook wel blijven. En het mooie weer haalt hen tot het laatste over. Maar de vogels en hijen zijn dan ook geen „redelijk denkende" wezens, riet-u. Ander» zouden zij wel zeggen: ik heb (maling aan die zon! October is October, dan behoort het koud te zijn en als het koud is behoort men bont te dragen. Niet 'omdat bont verwarmt natuurlijk. Wie dat denkt weet er niets van. Neen, je draagt bont omdat je het nu eenmaal betelen kunt, nietwaar? Lieve, beste zon, schijn nog maar een poosje! Het is wel een rare planeet, die daar, in de buurt van den melkweg, rondom u heen draait, dat is zeker. Maar we waardeeren, im Grossen und Ganzen, uw mildheid toch wel. En ander» doen de vogelstje» het wel en die honden en de katten. Marine-concerten. Binnenkort (eind October).'zullen de win- terconoerten onder de beproefde en kunst zinnige leiding van den heer Hazelhroek we derom aanvangen. Wij, 'bewoners van Holl. Noordpunt, ver verwijderd' van de centra in ons Neder- landsch muzikaal leven, mogen er heusch wel trotsch op zijn en waardeeren een orkest in ons middap te hebben, waarop menige provinciestad jaloersch kan zijn. Ons Marine-orkest, capabel en bereidwillig als voorheen, zal in een serie concerten ons wederom komen verkwikken met de klas sieke zoowel als romantische productie onzer groote meesters. Waardeert het Heldersche publiek dit wel ten volle? Zal een niet geringe toename van abonné's mij staven in mijn goed vertrouwen op den kunstzin onzer inwoner»? Daar, waar het burgerlijk Comité der Abonnements-conoerten garant lfl voor een vrij hooge »oim teneinde de concerten In «tand te houden en de gemeente ons voorgaat in het verleenen eener jaariijksche subsidie, kunnen en mogen de muziekminnaar» niet achter (blijven in het verleenen van hunnen moreelen en financieelen steun. De programma's, bij vorige gelegenheden ten gehoore gebracht, waarborgen ons ten volle een groot en goed vertrouwen in de praestotle van ons Marine-orkest, bovendien zullen gevestigde en aankomende jeugdige artisten ook ditmaal wederom de conoerten met hun medewerking komen opluisteren. Gaarne zullen de heer O. de Boer Jr„ Ko ningstraat, en ondergeteekende de nieuwe abonné's inschrijven. U, mijmheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, A. J. LEEWENS. De vragen van hel Kamerlid Hazevoet De vragen van den heer BLazevoet omtrent een eventueel© stichting, die hier ter plaatse de woningvoorziening en het woningbeheer zou hebben te centraliseeren, zijn lichtelijk naïef en getuigen' verder van zekere onbe kendheid met den waren toestand. In de eerste plaats is de laatste vraag, die om „overheidsbescherming voor 'het particu lier initiatief" vraagt, al -zeer overbodig, waar het particulier Initiatief geheel blijft, óók, indien een „semi-officieele stichting" in het leven wordt geroepen, terwijl het stellen1 der vragen zelf ©en overbodige vriendelijkheid to, waar de twee grootste vereenigingen, nl. „Helder" met 886 en .Algemeen Belang" met 68 woningen ln prinoipe tot die „stichting" willen medewerken. De vragen worden waarschijnlijk alleen gesteld ten faveure van de volkomen over bodige R.G. Vereeniging „Verbetering rij ons Streven", die, nadat reeds jaren door de algemeen© vereeniging .Helder", waarin de katholieken even sterk als alle andere par-

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5