tijen vertegenwoordigd1 zijn, in de Voikahnis- vesting heeft voorzien, pas tot de ontdekking schijnt te zijn gekomen, dat er ook nog een specifiek Koomsch-Katholieke woningnood is. De Vereeniging „Helder", die een plan van 300 woningen had, waarvan de Minister slechts 1/3 toestond te bouwen1, nóch de ge meente had hier nog een vierde vereeniging noodig, en het is zeker niet bevorderlijk voor een goed woningbeheer, waarvoor de gemeen te tenslotte geheel aansprakelijk is, om de taak der Volkshuisvesting nog erger te ver snipperen, dan nu al is geschied. Om eenheid te brengen in de drie reeds bestaande vereenigingen, is al moeilijk, maar nu er nog een vierde bijkomt, die vanaf hare oprichting niet heeft willen1 medewerken aan het gecentraliseerde, dus betere, woningbe- heer, is het, meenen wij, in het belang der gemeente, dat die Vereeniging ook geen bouwplannen uitvoert, zooals vooralsnog door de bekenlde circulaire van den Minister dan ook terecht wordt voorkomen. Uit het in dit nummer gepubliceerde adres van /Helder" blijkt ook, dat deze Vereend ging nog staat op het Uitvoeren der 200 wo ningen van het reeds lang voor het ontslaap dier R.-C. Vereeniging goedgekeurde plan. Noodig is een speciaal katholieke woning- bouwvereeniging hier eVenimln, omdat de Vereeniging Helder" allen, van welke ge zindte ook, in haar woningen opneemt, ter- wyl een speciaal dorp van katholieken, zooals het plan van ^Verbetering zij ons Streven" allicht wordt, zeker niet bevorderd behoeft te worden. Het Gemeentebestuur eni de twee eerstge noemde vereenigingen (een kleine vereeni ging „Licht en Lucht" is óók nog niet gene gen mede te doen, doch kan, als het moet, door de Gemeente genaast worden), willen dus meer eenheid brengen in de Volkshuis vesting. En wel om vele redenen. Eenerzijds is het beheer eenvoudiger, om dat de Gemeente met haar afrekeningen slechts met één lichaam te doen heeft. An derzijds is dit gecentraliseerde beheer onge twijfeld goedkooper. Maar derden» kan één lichaam veel sneller in overleg met de Ge meente de geheele voorziening overzien en vooruit helpen naar Vast omlijnde plannen. Men heeft bij het ontwerpen der Woning wet nooit kunnen bevroeden, dat er zóóveel vereenigingen zouden komen. ,De Minister van Arbeid zelve heeft de ge meenten dan ook deze richting aangeraden in een onlangs gezonden circulaire, waarin Zijne Excellentie op meerdere centralisatie aandrong. •Er is ook alles voor te zeggen en de moei lijkheid zit alleen in den vorm, waarin de-be staande vereenigingen met leden-aandeel houders zuilen worden omgezet tot één lichaam, dat volledig onder contróle der.ge meente werkt. J>e kleine vereenigingen, die hier bestaan naast „(Helder", hebben een bescheiden plan netje uitgevoerd, maar deökon er niet aan, om verder ook maar iets in de Volkshuisves ting te doem Alleen „Helder" Is onder de moeilijkste omstandigheden doorgegaan en beheerscht hier feitelijk de geheele woningvoorziening, houdt reeds jaren, trots de vele beslommerin gen, een Woningbeure en is nog steeds (bezig haar werk verder to voltooien. Nu is er voor de Gemeente echter nog een zeer belangrijke aangelegenheid, die bij de bestaande vereenigingen niet bevredigd is. De vereenigingen hebben besturen, die, feitelijk voor de gemeente (want deze is te genover het Rijk garant), woningen behee- ren. Die bestuursleden zijn wél onder con tróle gesteld, maar toch alleen gekozen door, en verantwoording schuldig aan de leden der Vereeniging. Indien die leden andere bestuurders kie zen, die minder goed beboeren, is heit de gemeente, die de schade heeft. Zij is dus een sterk belanghebbende partij; doch heeft over de bestuurders (haar beheer ders dus) niets te vertellen. Dat kan nu moeilijk andere; doch, wanneer één lichaam, n.1. de „stichting" wordt daar- gesteld, zooals die in meer dan één gemeente reeds met succes werkzaam ls, dan moeten, de bestuurders door het Gemeentebestuur op voordracht worden benoemd. Dan ook kan de gemeente met behoud van de soepelheid en de andere voordeelen, die aan particulier initiatief vastzitten, met ge rustheid haar belangen overlaten Zooals het nu geregeld is, Iran dat onder alle omstandigheden lang niet en de rappor ten der Rijks-accountants zijn daar om die bewering met bewijzen to staven. I)e heer Hazevoet, hier optredende namens eon vereeniging, die nog niets deed, behoeft voor dat befaamde partloulier initiatief dus niet zoo bevreesd te zijn. Wat hier 'geschiedt, ls in, overeenstemming met "de wonschon van don Mlnistor, die aan stonds zijn vragen zal hebben te beantwoor den mi wo zien die antwoorden met bolang- uLeUlng tegemoet. Om verkeerde meenitngen tegen to gaan., achtten wij het noodig, even den waren stand van zaken te belichten. A. W. MICHELS, Penningttn. der Ver. /Helder". Helder, 8 Oct. 1921. UIT DEN OMTREK. Anna Panlowna. Zaterdagmiddag was bekend gemaakt, zou de telpaath Maloltz een1 geheime op dracht, samengesteld door vier heeren, per auto ten uitvoer zou brengen. Deze opdracht luidde, heel in 't kort, als 't volgt: De tolepaath moet naar de woning van don heer Teuteling rijdonl. Achter het huis zal hij daar ergens een ladder vinden. Deze moet hij aan do Westzijde togen de dakgoot plaatsen en onder de derde pan van achte ren, onderste rij, een pakje te voorschijn ha len, dat hij pas 'beneden!, op het deksel van de regenbak mag openen. In dat pakje be vinden zich drie sleutels, waarvan er één past op het schrijfbureau van den heer D. Kaan. Met dien sleutel moet de telepaath naar het huls van den heer Kaan rijden, daar diens schrijfbureau openen en uit een der hokjes een sleuteltje halen, passend op een der laden van het schrijfbureau van den heer P. Visser. Met dat sleuteltje moet hij zich vervolgens per auto naar het huis van den heer Visser begeven en daar de lade openen, waar het sleuteltje op past. In die lade liggen twee brieven, gereed voor verzending. De eene brief ls bestemd voor Helder, de andere voor Schagenl Beide brieven moet de tele paath posten, doch de Schager brief moet in de bus bij het station, de brief voor Hel der daarentegen in de bus van het postkan toor gestoken worden. Deze opdracht nu, waarvan wij de details kortheidshalve hebben weggelaten, werd door den telepaath glansrijk volbracht. 's Avonds gaf de heer Maloltz een seance in café Slikker voor een zaal vol menschen. Door het publiek werden verschillende tele- patische opdrachten gegeven, waaronder soms zeer geestige, zooals die van den heer D. Koorn bijvoorbeeld, welke alle nauwkeu rig werden uitgevoerd. Daarop kregen we verschillende proeven van suggestie en hyp nose, die door velen echter- meer „enig" dan aardig gevonden werden, ofschoon zij daar om toch niet minder hun verbazing opwek ten. Met als souvenir een prentje van Maloltz In den zak moohten wij ten slotte weer naar huis. Zaterdag geraakte een zoontje van den heer W. M. zoodanig tusschen het wiel van een wagen bekneld, dat het wiel er eerst af genomen moest worden, alvorens men het been, dat zeer gekneusd blijkt, kon bevrijden. Voor de betrekking van administrateur bij het Gemeentelijk Elèctriciteitsbedrijf, jaarwedde 1500 gulden met uitzicht op ver hooging tot 1800 gulden hebben zich 45 sol licitanten aangemeld. Voor quitantielooper, jaarwedde 400 gulden, zijn 26 sollicitanten. In de Schager paardenverloting heeft een dochter van den heer IJ. Slot te Breezand een paard gewonnen en de heer W. Waiboer te Ewycksluis een veulen. Texel, 10 October. De heer G. Kikkert aan Den Burg legde te 's-Gravenhage met gunstig gevolg examen af voor landmeter. Het was gisterenmiddag feest op het sportterrein te Oosterend. De driekleur ont plooide zich keurig togen de heldere najaars lucht en de tonen van het Texelsche Fanfare corps klonken opgewekt, 't Weer was buiten gewoon mooi en dit een en ander bracht honderden bezoekers op het terrein. Auto's rolden af en aan en legio was het aantal mo torfietsen en rijwielen. De elftallen van de voetbalclubs „O.V.V." en „Texel" kampten met allen ernst en ble ken In alles tegen elkander opgewassen te zijln. Er werd dan ook geen enkele goal ge maakt, zoodat de wedstrijd eindigde met 00. Voor de korfbalclubs bleef niet veel tijd meer over, zoodat ze slechts een half uur konden kampen. Ook hier blefk het? dat „Den Burg" en Oosterend" van gelijke kracht waren. Beiden behaalden 2 punten. Bij het verlaten van het veld schreed een lange rij achter de muziek aan -en opgewekt ging men huiswaarts. Hartelijke dank komt toe aan velen, inzonderheid aan Tex. Fanfare corps. Gaarne roepen we om een herhaling van zoo'n mooien middag! De droogte houdt nog steeds aan, zoodat de landbouwer het land niet bezaaid kan krijgen. Ook ontbreekt het aan drinkwater voor het vee, daar putten eji kolken geen water meer bevatten. Daar ook geen vol doende gras in de weiden is, zouden verschil lende boeren reeds willen stallen, maar de putten en pompen geven geen drinkwater meer, en zonder dat gaat stallen moeilijk. Wlertngen. SPORT. Voetbal. MARINEBERICHTEN. De bij de Maatschappij voor Scheep»- en Werktuigbouw Fyenoord gebouwde onder zeeboot K VI wordt beden te Rotterdam in dienst gesteld onder bevel van luitenant ter zee 1ste tl. J. J. A. van Staveren. Aan boord van dezen voor Oost-Indië bestemden bo dem zijn voorts geplaatst luitenants ter zee 2de tl. A. J. H. baron van Lijnden en H. J. Suermondt en de officieren-machinist 2de tl. J. Pronter en J. A. Steernberg. Burgerlijke Stand der gemeente Helder. MARKTBERICHTEN. J.1. Zaterdag had ln het café van den heer 8cheltus, ten overstaan van notaris Obreen en ten verzoeke van den heer J. Vroom Jr., de publieke vrijwillige verkooping p.aats van de volgende landerijen 1. Wedven, ö'/j snees ruim, opgehouden. 2. Kees Aalkensweid, 25 snees, koopor Mej. Tr. Rotgans Sd., voor f1480.—. 3. Volkert de Witsweid, 10'/a snees, koopers de heeren J. de Beurs en N. Kuiper, voor - 570.—. 4. De Burge, 14 snees, kooper de heer J. Rotgans Sr. (Stroe), voor - 780.-. 6. Nesseventje, 10ll2 snoes schraal, kooper de heer B. Lont Jbz., voor - 670.—. 6. Hot Hop, 6 snoes, koopor do hoor 8. do Vries, Pz., voor - 260. 7. Polder W. N., 1 H.A., 53 A., 21 cA. opgehouden. Totaal f 8760.—. S-HÜÜBH De uitslagen van de wedstrijden van de Heldersclie vereenïgiiigon. N. V. B. 8e klasse A. ZandvoortHeldor 50. N.-H. V. B. Ie klasse B. Helder IIZeemacht I 03; Go Ahead IHit.C. I 0—1. 2e klasse B. H.R.C. II—BB.V. I 4-0. 8e klasse C. Zeemacht II—Helder III 2—0; H.R.C. IVBatavier I 03; Batavier IIH.R.C. III 2—1. 4e klasse D. Helder IV(Batavier III 12; Zeemacht III—H.R.O. V 21. Helder IIZeemacht I 08. Do lo competitiewedstrijd van de reserves brad.it hiun een beslissende nederlaag, wat wel te voordien was. Zeemacht kwam sterk voor den dag; zo hadden 2 invallers: voor den doelman en rechtshalf. Looijenga (1. achter) verdedigde het doel; druk hooft deze hot niet gehad, daar de H.-aanval maar zeidon echoot. Do Z.-voor- hoedo liet weer fraai eamentepel zien; Horning, als midvoor, verdeelde hot spel goed en zijn schuiiin naar voren geplaatste ballen worden door zijn partners goed begrepen, daar dozen er dado- lijik op doorliopen. Bijster en Fetj waren een paar snelle vleugelspelers, hoewol laatstgenoemde zelf te veel wilde schieten. In de middenlinie viol weer do immor-tactisoho spil Dirkzwager op, die zonder veel zwoegen nochtans voel bereikte. Claudius was niet zoo in vorm als anders, hij miste een paar maal leelijk. Zooals gezegd. Helder was tegen dozen ploeg niet opgewassen, hoewel ze langen tijd kranig volhield. Eerst ln de 2e helft viel de beslissing. De voorhoode bestond uit te lichte spelers om succes te hebben tegen de pootige Z.-verd. Sahot ontbrak ten ©enenmale. De lirksbiimen stond meer op de m.-voorplaats dan waar hij moest zijn, zoodat tusschen hem en den linksbuiten een veel te groot© gaping was. waarvan Claudius steeds wist te profiteeren. Bo vendien trapte lij met het rechterbeen! De eenig- ste die voldeed was De Jong, doch zijn goede voorzetten hadden niet het minste gevolg. De verd. ging wel. maar ongooefendheid van sommi gen deed zich in de 2e helft geducljt gelden. Scheidsrechter Heijnart was niet opgekomen: de heer van Hoek werd daarom hereid gevonden den wedstrijd te leiden en om kwart voor drie liet hij H. tegen zon in aftrappen. Reeds direct schiet De Jong hard in, maar Rooijenga redt uit stekend. Helder is niet zwakker en is meer in den aanval dan Z. Doesburg en v. Kesteren zijn echter geen schutters. Wat ons opvalt is, dat er zoo weinig geestdrift in beider spel is. Het gaat alles koud en gevoelloos. Van Leeuwen brengt eens goed op, maar Keeper KiUan redt op corner, Van Kesteren pingelt te lang en een goede kans ie verkeken, daar hii naast schiet. Horning mist eveneens op dezelfde wijze, doch er was reeds voor buitenspel gefloten, waaraan de Z.-voorhoede zich nogal veel schuldig maakt. Maas speelt riet slecht eri eenmaal zien we hem Dirkzwager den bal ontnomen, juist toen deze schieten wilde.. Als Doesburg een center van Klaossen benut, schiet hii juist in 's keepers handen. Uit oen hoek schop mist Horning voor open doel. Fraai samen spel van de Z.-voorhoede besluit Feij met over schieten. De laatsto 10 min. is Z. sterker, doch Brogman en Ouworkerk weten zich staande te houden, wat riet wegneemt dat Kiljan het nog druk genoeg heeft. We notoeren dan nog een uitval van H„ wawaruit Klaassen naast schiet en dan is het ruston met dubbel blanken stand. In de 2e helft was het beste van het spel voor Zeemacht. Reeds direct zien we een fraaie voorzet van Feij, waarna do r.-binnon inschiet, doch) Ouworkerk retourneert. Een aanval van H., be sloten mot oen mistrap van Claudius doet gevaar voor het Z.-doel ontstaan, doch daar Doesburg en Kesteren beiden wilden scoren, loopt het op niets uit. Weer faalt Claudius, doch Doesburg laat de kans onbenut. Na 15 min. komt hot eerste succes voor Z„ als Horning na een algemeeno attaque fraai weet te scoren. Do Jong gaat dan middenvoor en tracht wat leven in de brouwerij te brengen; een (hand schot van hem loopt langs den paal uit. De opflikkering is slechts van kor ten duur; de H.-epelers zijn vermoeid. Z. doelpunt nogmaals, doch reeds was voor buitenspel geflo ten. Van Leeuwen weet, na tactisch Drogman ont weken te hiebben, roet een schuin schot no 2 te fabriceeren. Held. is dan een geslagen elftal. Steeds zwermen de Z.-voorwaartscn voor het H.- doel, doch hot schot is niet altijd even zuiver; eerst even voor het einde zorgt Z. met een vlie gend schot voor no. 3. De Jong stelt alles in het werk om do eer te redden, doch het mocht hom net gelukken, daar overleg hom ontbreekt. Eirdo komt dan met een 3—0 overwinning voor Zee macht. Het H.-alftal was: Kiljan, d.; Bregman en Ourwerkerk, a.; Grootveld, v. d. Maas en Duiriker. m.; De Jong, Doesburg, v. Kesteren, Klaassen en Bak v. H.R.C. II—Bergen I 40. De H.R.C.-reserves zijn er in geslaagd om mot sprekende cijfers to winnen van Bergen in een goed gespeoldeu wedstrijd. Het vertoonde spel was zeer goed en wij gelooven dat als zij steeds met hetzelfde vuur en overleg spelen, zij nog menige overwinning ln de wacht zullen slepen. De voorhoede was oen goed sluitend geheel, met Clowting als de mian; stukken mindor was Val kenburg, die hot anders toch ook wel kan. Cap tain Brirksroa was de ziel van (het, elftal, met woorden en daden moedigde hij zijn marmotjes aan. De links»- en r.-half voldeden goed en hielden bun vleugels goed ln bedwang. De kleine v. Wil ligen plaatste zelfs uitstekend. De bedde backs speelden een solide partij en stelden zich zoer goed op, terwijl de keeper zitn werk naar be- ihooren deed. Biruen het kwartier had H.R.C. do leiding met 3(0, waar de Bergen-keeper er ze ker 1 van had kunnen houden: na de rust '-■» hij back spelen, wat hem boter af ging. tei hij was steeds het struikelblok en dat zij e, met hoogere cijfers ingingen ls te danken aan zijn stug on goed verdedigen. Bergen is ons trouwens als ploeg niet mede- gevallen. Het vorige seizoen zat hun ploeg beter in elkander. Vermeiden wij nog dat de gasten met 10 man speelden, wat natuurlijk ook van invloed was. De wedstrijden van Zondag. Overzicht. Wanneer we zoo eens de ranglijst der le klasse bezien, constateeren we ook hier bij sommige club zeer geringe scbuttercapaclteiten. Zoo bil Blauw Wit; deze heeft uit 4 wedstrijden 2 goals weten te fabriceeren, wat toch wel wat te zeg gen 'heeft, daar deze club todh over eon flinke schutter (v. Diennen) beschikt. D.F.O. en Ajax maken het al niet veel beter. Dia verdedigingen van deze vereenigingen zijn daarentegen van heel wat beter gehalte; de Bl. Wit- en D.F.C.-doelinan werden slechts eenmaal gepasseerd en Ajax 4 maal. Spartaan en FeijenooTd hebben) heel wat productiever voorhoeden, wat do cijfers ons dui delijk doen zien; beide clubs scoorden 11 maal uit 4 en 3 wedstrijden, wat heel wat gunstiger is. H.B.S. heeft hetzelfde euvel als Bl. Wit en bij V.O.O. zijn èn aanval èn verdediging niet al to solide. De R.C.H.-verdadiging is evenmin hecht, maar heeft toch reeds 2 matches gewonnen, ter wijl do Rotterdammers nog geen overwinning kunnen boeken, evenimin als H.V.V., welker voor hoede zonder de Keesiers niet veel waard schijnt te zijn. De belangrijkste match! van Zondag was die ln Rotterdam van Feijenoord tegen Ajax. Gezien de 2 grooto overwinningen van de Rotterdammers en het geringe sucoes der kampioenen, was een zege voor de thuisclub de meest waarschijnlijke. Maar deze veol verkondigde theorie faalde voor de zooveelst© maal, Ajax won en. wel met 82; een overwinning, waartoe een veranderde voor hoede-opstelling bl! de bezoekers het hare bij droeg. Het is Ajax s le overwinning en' tegen het sterke Feijenoord is dat een prachtig resultaat. Spartaan sloeg U.V.V. met 8—0 en gaat daardoor aan den kop. V.V.A maakt een goeden indruk en overwon H.V,V. met 4—2; met beter voor- hoodespol hadden do roodzwarten nog grooter overwinning kunnen behalen. Do tegenpraten van II.V.V. ontstonden uit strafschoppen. In do Overgangsklasse gaan Stormvogels on 8.V.V. aan het hoofd, belde clubs maken een uit stekend figuur. Ook 8i>arta en 't Gooi zijn niet slecht. Hernia» en A.F.O. zijn er hopeloos uit. Da uitslagen voor de 2e klasse A zijn: Schoten W.F.O. 0—2; H.F.O.—V.6/V. 1-11 Z.V.V.— Alcm. Victrix 6—1; Hortus—E.D.O. 0—0 en Hol- landia—Purmerateijn 1—0. Hol 1.and ia hoeft grooto planrion, totnogtoe zijn allo te behalen pra- ton binnengehaald on zijn daarom no. 1, maar ze zo hebben nog niet togen F.F.O. on V.S.V. ge spoeld. W.F.O.'s ovorw Imn» op Schoten le bij zonder fraai, daar de Sch olman nog niet ge passeerd was. Alcmaria boekt reeds 8 nederla gen, score 212. In de 8o klasse A vallen de verrichtingen van A.D.W.S. ten zeerste op; dezo crub eohijnt heel wat sterker te zijn dan de vorige seizoenen: zelfs word verleden woox n Zandvoort gewonnen. Amstol heeft driemaal gelijk gespeeld' en Bloe- mendaal valt tegen. W. Vooruit lieeft nog geen winstpunt behaald. D.W.V. ondervindt dat het spelen Ln den N.V.B. toch niet zoo gemakkelijk is. In de Afd. B. komt Q.S.C. weer kranig voor den dag. Zon het nu willen gelukken? Ze wormen van T.Ö.G. met 41. De ex-2o klaseor Rapiditas bleef meester over WesbFrisia (31). K.F.C. eloeg in A'daim Swift (40) on Zaanlandia speelde blanco met Edam. Onderzeeboot K VI. Loodswezen. Met 16 Oct. is benoemd tot mach. a. b. Terschel- lingerbank de mach.-ïnotorist bij het loodswezen dn het 2e distr. J. de Graaf. Hr. Ms. „Zeehond". Hr. Ms. Zeehond is vertrokken van politietoe zicht voor de viseoherij. Hr. Ms. „Triton". TIr. Ms. mi'nenlegger Triton is te Ilellcvoetsluis buiten dienst gesteld. Lult. ter zee le kl. T. Ak kerman ie, ouder eervolle ontheffing van het be vel over dien bodem, tijdelijk te Schiedam ge plaatst voor toezicht bij de aldaar dn aar .bouw zijnde mijnenleggors van Meerlout en Douwe Aukea Dinsdag 11 Oct. a.s., namiddags 8 uur, zal een militaire taptoe worden gehouden en ln den ver volge elke tweede Dinsdag van de maand. De nieuwbenoemde kap.-lnlts. ter zee O. Bender en E. R. Schultz blijven voorloopig gehandhaafd in hun tegenwoordige functie van commandant van Hr. Ms. Cornelis Drebbel te Vliesingen en van commandant van het Wachtschip aldaar. Luit. ter zee le kl. A. Soret Azn. is te Willems oord geplaatst in verband mot zijn aanstaande fractie van le officier aan boord vam let voor Üost-Indiö bostomdo pantèottlekschip Do Zeven Provinciën, De uit Oost-Indië teurggekeerde luit. ter zee le kl. F. N. van Mooreel wordt 10 dezer geplaatst •bij den ondorzeedienst te Vliesingen. Resorve-off. van gez. 2o kl. L. A. Sehmoiders. gedetacheerd bij de militare ziekeninrichting te Haarlem, wordt 11 Oct. in het genot van groot- verlof gesteld. Off.-roach. 2o fcl. W. Polderman wordt gedeta cheerd bij de fabriek de Schelde te VHseingen, om toezicht te houden bi! do plaatsing en beproeving vam de motoren en werktuigen van do aldaar in aanbouw zijnde onderzeeboot K VIII, beetemd voor Ned.-Indiö. Luit. ter zoe le kl. H. M. Manlku» ls tor be schikking gesteld en als commandant vam Hr. Ms. pamteerboot Gmimo te Vlissingen vervangen door luit. ter zee le kl. BL A Romswinckel. Luit. ter zee le kl. J. 8. C. 01 ivf er is belast met het bevel over het vliegkamp de Mok op Texel. Luit. ter zee le kl. J. T. A. J. Bruinsma en luit. ter zee 2e kl. P. J. Cikot worden 19 dezer ontheven van hun detacheering in het comman- dement der marir© te Willemsoord tot het voort zetten van Lra studiën bij de marine-etafschool te s-Gravenhage. Luit. ter zee 2e kL P. Koenraad is overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland te Willemsoord. Lult. ter zee 2e kl. C. H. Brouwer, van den ondorzeedienst to Willemsoord, wordt te Rotter dam geplaatst bij don bouw van do voor Oost- Indië bestemde onderzeeboot K VII. Luit. ter zee 3e kl. J. F. W. Nuboer, J. G. A. Veerman en A. H. I. Kramers zijn bestemd voor den dienst in Oost-Indië, waarheen zij per par ticuliere gelegenheid zijn vertrokken De uit Oost-Indië teruggekeerde off.-mach. 2e kl. T. L. de Vries ls te Vliseingen geplaatst aan boord van Hr. Me. Corn. Drebbel. Lmit ter zee le kl. O. D. T. de Ridder ls te Willemsoord geplaatst als commandant van Hr. Ms. mijmenlegger Medusa ter vervanging van luit: ter zee le kl. J. Oeten, die ter beschikking is gesteld. Met 10 Oct. ls aan den lult. ter zee le kl. bij de Kom. Mar.-Res. J. R. Scholten eervol ontslag verleend. De adelborsten- le kl. bij de Kon. Mar.- Res. W. E. F. Ilazebroeck en J. W. varder Weyde zijn met 15 Oct. overgeplaatst reep. a. b. Medusa en Zeeland. Opgave vod overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Op 11 Oct, 1921: bootsman M. O. Voerman van Wachtschip Willemsoord naar Zeeland; boots man J. L. F. Daan© van Oom. Drebbel naar Wachtschip Willamsoord. Op 14 Oct. 1921: konst-maj. J. J. Mos les van onderzeedlenBtkazeroe naar Zooiand. Ingetrokken de overplaatsing van konst-mal, K. de Boer van Vliegkamp Kooil naar Zeeland. Op 15 Oct. 1921: eerg.-hofm. C. J. Wentink van Z 5 naar Vliegkamp Kooil. De lult. ter zee 2e kL Mar.-Res. E. Vernies wordt 12 Oct. am. geplaatst bij dien onderzeedlensat te Vliseingen. Met Ingang van den lOen Oct. 1921 zijn be vorderd: Korp- der mariniers H. Klaucke, W. F. H- Stoltz, O. Schot en J. Kroese tot serg. der mari niers; marinier le kl G. Addink en G. van Coo- sant tot koTp. der mariniers. Bij beellssing van den Commandant der le Div. is de bronzen gesp voor 18-jarigep. trouwen dienst toegekend aan den serg.-maj.-adatiin. J. W. D. A Hesmerg, van het 8e bat., 21e reg. int, gedet. bij het landstormverhand Zuid-Holland-West te Den Haag, en zulks met ingang van 22 Oct. e.k. Legeroonoentratie. In de pers komen ln den laatsten tijd na en dar> berihhten voör over opheffing vam garnizoenen in onderscheidene plaatsen. Naar het hoofdbestuur van de onderofficdersvereen. der landmacht „Ons Belarg" bekend ls, mag van definitievo plannen te dien opzichte nog niet worden gesproken. Er is een proeve met een voorloopig© garnizoensin- deeling op papier; verder is men nog niet. Het loofdbestuur, voornoemd, verzoekt den Min. oven wol spoedige mededeoling van do ddfinltiovo plan ten; immers, er wordt door al die tegenstrijdige berichten groot© ongerustheid verwekt on liet gaat om zoer gewichtige belangen voor de betrok ken officieren, onderofficieren, en vordore be roepsmilitairen. LEGERBERICHTEN. Hoogere onderofficiorsramgon. (Wijziging bevordoringsvoorechtrift niet gerweDScht.) In antwoord op het schrijven van dén Min. van Ooxl. inzake de wijziging van het bevordering»- voorschrift, (zie Held, Courant van 8 Oct 1.1.), hooft het hoofdbeist. van „Ons Belang" de Min. 0. m. medegedeeld: Da wijziging zou ten doel heb ben om den naam van hein, die verklaart voor bevordering nl«t in aaumerking te willen komen, niet van de oati-.i'datenlijst ai te voeren, maar hen gedurende één jaar nh den datum waarop de aan stelling had kunnen plaats hebben, voor bevor dering voorbll te gaart As reden voor het voor stel wordt aangevoerd, dat de vigeerende bep. den Min. streng voorkomt, te meer, daar zi] den ibelang- 1. ebbende, Indien hij den rang van serg. hek loodt, ook financieel treft Dat de bepaling strong is, moge waar zijn, ze 'ls echter „reont" en niet strenger dan bij do off., waar het ook niet gebrui kelijk is, om leonand, die voor een benoeming niet in aanmerking wemscht te komen, over een laar nog eens de gelegenheid te geven in oen meer ge wilde standplaats te worden bovondonl. Vooral ten opzlchto van de bevordering heeft hot onder- off.-oorpe ©en harde ioersohoof doorgemaakt waarbij duld olijk raar voren ls gekomen, dat olke soepelheid in de bepaling aanleiding geeft tot Ïrrooto willekeur; bevoorrechting van den één te- euratelllng voor onderen. Deze wijziging, zal daarom, naast het tegemoetkomen aan bezwaren stuur tot de conclusie, dat wilzlgtng van hot be- vord.voorschrift, als door don' Min. bedoeld, aan eene billiike bevorderirgsregeling en daarmede aan de stabilteit der positie, schade zal doen. waarom verzocht wordt aan dit voornemen geen uitvoering te geven. Mot Groot-Verlof. Door den Insp. der Inf. is bepaald, dat de be- dieningsmanschappen der zware mitrailleurs en de telefonisten drie dagen yóór bet einde van hun eerste-oefeningstijd door de opleidings-com pagmie zullen worden gedir. op het korps, waartoe zij behooren, en dat zij bij dat korps met groot verlof zullen vertrekken. Bovorderingen, plaatsingen, enz. Bij Kon. Besl. zijn de ree. 2e luit. L. M. H. Vreugde, H. Bortram en J. M. A. Themmcn, allen van het 21e rog. inf., benoemd on aangesteld tot le luit. bij hun korps. De serg.-maj.-lnstr. E. Kaptoin, van bet le bat., 21e rog. inf., wordt werkzaam gesteld bij hot land- eormverbanJd „West-Friesland". De le luit. B. P. F. van Driel, van bet 21o reg. inf., Is werkzaam gesteld bij hot, landstormver- band „West-Friesland". (Was gedet. bij den land storm to Zwolle). Bij besch. van den Min. van Oorlog, is aan den dienstpl. J. Muizelaar, van het 2le reg. inf., ver lenging van uitstel van eerste oef. verleend.' Bij besoh. van den Min. van Oorlog, is aan den adsp.vaandrig L. de Zwaan, van het 3e bat., 21e reg. inf. te Helder, toestemming verleend tot ver blijf in Ned.-Irdië. De eerstvolgende cursus aan de art.-inr„ ter opleiding voor off. van wapening, zal aanvangen op Maandag 24 Oct. a.s.; aan dezen cursu6 wordt deelgenomen door 12 off. van de reg. inf. De aanwijzing van de officieren geschiedt door den Inspecteur van het betrekken wapen, ln verband met. de behoefte aan officieren van waporing bii de korpsen. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Rondo, urr. 10 Oct. v. Java, 1. v. Londen, to R'dam Banda, uitr., pass. 9 Oct. Kaap Bon. Batoe, vertr. 9 Oct. v. A'diain n. Batavia en pass. 10 Oct. GravesenJd n. Londen. Bomeo, arr. 9 Oct. v. A'dam to Bremen. Jan Plotersz. Coen, arr. 7 Oct. v. A'daui n. Batavia Kariimata, uitr., arr. 9 Oct. te Port Said. Karimoen, thuisr., arr. 9 Oct. te Triëst. Koningin dor Nederlanden, thuisr.. pase. 9 Oct. Ouassant. Prins der Nederlanden, uitr., pass. 8 Oct. Gi braltar. Salawati, thuisr., pass. 8 Oct. Perim. Saparoea, .uitr., pass. 10 Oct. Perim. Bali, thuisr., vertr. 5 Oct v. Belawan. Lombok, uitr., vertr. 7 Oct v. Suez. Riouw, uitr., vertr. 7 Oct v. Suez. Vondel, uitr., pass. 7 Oct Perim. Rotterdamsche Lloyd. Jaeatra, uitr., arr. 8 Oct. te Sabang. Medan, uitr., vertr. 8 Oct v. Marsoiile. Besoeki, thuisr., pass. 8 Oct Point de Qalje. Bondowoso, vertr. 8 Oct. v. Soerabaya n. New- York. Kediri, thuisr., pass. 8 Oct. Perim. Rindjani, thuisr., pass. 9 Oct Sabang. Tambora, uitr., vertr. 8 Oct. v. P. Said. Anjer, uitr., pass. 8 Oct Kaap Carvoeiro. Djebres, thuisr., arr. 8 Oct te Marseille. Goentoer, uitr., vertr. 8 Oct. v. Colombo. Irsulindo, uitr., arr. 9 Oct. te Souttiampton. Malang, uitr., pass. 9 Oct. Point de Galle. Ternato, uitr., pass. 7 Oct. Gibraltar. Wilis, thuisr., arr. 8 Oct te Marsoiile. Kon. Hollandsche Lloyd. Dretihterland, uitr., arr. 6 Oct to Montevideo. Frisia, thuisr., vertr. 10 Oct. v. Southampton. Gaasterland, uitr., vertr. 7 Oct v. Lissabon. Limburgia, tiiuisr., vertr. 9 Oct v. Las Palmas. Sallard, vertr. 8 Oct. v. New-York n. A'dam. Brabantia, uitr., vertr. ,7 Oct v. Santos. Gaasterland, uitr., vertr. 6 Oct. v. Oporto. AmBtelland, arr. 6 Oct v. A'dam te New-Yor' Kon. Paketvaartmaateehappij. Benkoelen, v. A'dam n. Batavia, pass. 9 Oct. Dun- geness. Houtman, arr. 7 Oct. v. Java te Melbouroe. Kon. Weet-Indlsche Maildienst. Coras, vertr. 7 Oct v. Talcahuano n. Calota- Colosa, Crijnssen, uitr., pass. 9 Oct. Llzard. Nickerie, arr. 7 Oct v. Wieet-Lndië, 1. v. IJmuiden, te Cuxihaven. Oranje Nassau, arr. 9 Oct. v. A'dam te Hamburg. Prins Frederik Hendrk, arr. 5 Oct. v. A'dam te Paramaribo. Medea, arr.' 7 Oct v. Weet-Indlë, 1. v. IJmuiden be Hamburg. Helder, uitr.. vertr. Oct v. Guayuquil. Venezuela, thuisr., vertr. 6 Oct. v. Barbadoa. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Calchas, v. Japan n. A'dam, arr. 6 Oct te Suez. Cyclope, v. Japan n. R'dam, arr. 8 Oct. te Havre. Élpenor, vertr. 5 Oct. v. Sirigapore n. R'dam. Pyrrhu8, vertr. 6 Oct. v. Shanghai n. A'dam. Neleus, v. Japan n. A'daim, pass. 7 Oct. Perim. Glacus, vertr. 7 Oct v. Penang n. A'dam. Teucer, v. Japon n. A'diam, arr. 6 Oct te Gravesend Holland—Amerika Lij*. Rotterdam, vertr. 8 Oct v. New-York n. R'dam. Burgerdijk, v. R'dam n. New-Orleana, pass. 9 Oct. St Catharine's Point Moerdijk, v. Sari Francisco n. R'dam, pass. 9 Oct. Dungeness. Noonderdijk, arr. 7 Oct v. R'dam te Vamcouver. Soestdiik, vertr. 8 Oct v. Newport-News n. R'dam. Kinderdijk, v. R'dam n. Pacific, arr. 8 Oct. te Antwerpen. Eeimdijk, v. R'dam n. de Pacific, arr. 7 Oct te Londen. Rijndam, arr. 7 Oct v. R'dam te New-York. Holland—Australië Lijn. Ardover, thuler„ vertr. 8 Oct v. Gibraltar. HollandBritech-IndiS Lijn. Toba, uitr., pass. 8 Oct Oueasant. Kirkstall Abboy, uitr„ vertr. 8 Oct v. Karachi. Ridderkerk, uitr„ arr. 9 Oct v. Caloutta te Rars goon. IJseldijk, uitr., vertr. 9 Oct. v. Homburg. Aldebaran, thuisr., arr. 7 Oct v. R aam te Hamburg Tamara, uitr., arr. 6 Oct. Madras Holl. O.-Azië Lijn, Alderamin, thuisr., arr. 8 Oct te Shanghai. Boeroe, uitr., vertr. 6 Oot. v, Shanghai. Oldekerk. uitr., pass. 9 Oct. Bevozien Tjisomdarl, thuisr., vertr. 6 Oot. v. Shanghai. Holland—Zuld-Afrika Lijn. Riotfonteln, thuisr., vertr. 7 Oct v. Algoabaal n. Kaapstad. HollandWeet-Afrlka Idjn. Olie, thuisr., 4 Oot te Landana. Droolltetroom, thuifeT., vertr. 6 Oot v. IIull n. Hamburg. Holland Ooet-Afrika lij*. Baarn, uitr., vertr. 7 Oot. Port Sudan. Haarlem, uitr., arr, 7 Oct, te Belra. Merourlus, arr. 8 Oot v. O.-Afrika te Hamburg. Rotterdam—Znid-Amorlka Lijn. Merak, uitr., arr. 9 Oot te Gyon. Procyon, thuisr., vertr. 8 Oct r. Santos. Zuiderdijk, thuisr., paos. 8 Oct. Finisterro. Aloor, uitr., vertr. 7 Oct v. Santos. Waaldijk, uitr., paes. 2 Oct de Kanarische Eilan den. Zijldijk, vertr. 8 Oct v. R'dam r<. Hamburg. Java^—New-York Lijn. Stentor, arr. 5 Oct. v. New-York te Batavia. Samarinda, v. New-York n. Java, pase. 7 Oct. Gibraltar. JavaBengalen Lijn. Calcutta, arr. 9 Oct. v. Tagal te Calcutta. Ceram, vertr. 8 Oct. v. Calcutta n. Batavia. van 9 tot 11 Oct. 1921. BEVALLEN: A. C. Pezio-de Groot, z.; J. A. van Doorn-Gröfczinger, z.; N. de Vries-G-erssen, z.; T. do Boer-Moloinani, z.; D. Brandies-Sm.it d.; J. de Gans-do Groot, z.; R. Bakker-Koster, z. OVERLEDEN: C. A. Aidero, 4 w.; C. Dijks hoorn-Bi lards, 78 j.; E. J. Klijn-Visser, 91 j. VTSSCHERIJBERICHTEN. 8 Oct. 1921. Aangevoerd door 39 kordere: 120 tongen p. stuk 0.65; 4050 middeltongen p. stuk f 0.350.40; 1330 kleine tongen p. stuk 0.15—0.20; 17 tar botten p. stuk 57; 130 roggen p. stuk 1.25 1.40; 46 kisten zetchol p. kist 10—15: 248 kisten kleine schol p. kist f 2A0—6; 106 kasten schar p. kist 23; 20 kisten pietermannen p. kist 4—10. 10 Oct 1921. Niets binnen. 11 Oct. 1921. V.m. 8 uur niets. Schuiten naar zee BROEK OP LANGENDIJK, 10 Oct 1921. Bravo's 6.407.40, grove uien 8.509.10, drielingen 6.90^.éO, nep 8.90—9, peen 5.50 —5.70, roode kool 3.10—6. kleinere 2.10-3. gele kool f 3.30—4.40, kleinere 1.10—2.80. witte kool f 3.20—4 kleinere f 1 PO—2.20 per 100 K.G.: bloemkool 7.60—11 per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6